جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2714- تاریخ : 1391/11/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


کنترل تلويزيون با اشاره يک انگشت


سيارکي کوچک با فاصله اي بسيار کم از کنار زمين عبور مي کند


پيرترين پرنده جهان بچه‌دار شد


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


خـبـــــر


 کنترل تلويزيون با اشاره يک انگشت 

 
اگر اين بار کنترل از راه دور تلويزيون خود را گم کرده ايد، نگران نباشيد چرا که با وجود فناوريهاي جديد شما مي توانيد با نشستن روي کاناپه و تنها با حرکت يک انگشت در هوا نقش کنترل از راه دور را ايفا کنيد.به گزارش مهر، يک شرکت فناوري اعلام کرده است که با نخستين فناوري اشاره و حرکت به صورت تجاري به کاربران اين امکان را مي دهد که دستگاه‌هاي ديجيتالي را با نوک انگشت خود حتي از فاصله انتهاي اتاق کنترل کنند. اين شرکت اعلام کرده است که فناوري جديدش مي تواند در تعداد بي حد و حصري از دستگاه ها از جمله تلويزيونها، رايانه ها، طراحيهاي ديجيتالي و نمايشگرهاي تحولي انقلابي ايجاد کند.گيدئو ساموئل اظهار داشت که اين فناوري رديابي نوک انگشت براي مدتي درحال تکميل و آزمايش بوده اما اکنون به عنوان يک محصول رسما وارد بازار شده که مي تواند به همراه دستگاه هاي ديگر و يا يک دستگاه مستقل به کاربر خانگي ارائه شود.

اين قابليت ردگيري نوک انگشت با دقت بسياري عمل مي کند و حتي از فاصله چند ميليمتري تا 5 متر را تشخيص مي دهد. اين فناوري را مي توان براي دستگاه هاي مختلفي چون تبلتها، رايانه ها و تلويزيونها بکار گرفت.اين سيستم با استفاه از پردازش تصوير در زمان واقعي و تطبيق آن با الگوريتمهاي بصري به منظور ردگيري اشارات دست کاربر کار مي کند و اين اشارات را به فرمان تبديل مي کند. اين فرمانها براي کنترل عملکردهاي دستگاه به کار مي رود. اين فناروي مبتني بر نرم افزار است و از يک دوربين استاندارد استفاده مي کند اما از قابليت کار کردن با حسگرهاي مادون قرمز و سه بعدي نيز برخوردار است.اين فناوري را مي توان در سطوح مختلف در دستگاه ها ادغام کرد. کارکردن با آن ساده است و حتي مي توان از آن سوي يک اتاق نشيمن بزرگ به تلويزيون فرمان داد.


 سيارکي کوچک با فاصله اي بسيار کم از کنار زمين عبور مي کند 

 
سازمان فضائي آمريکا (ناسا) اعلام کرد: يک سيارک کوچک 27 بهمن ماه (15 فوريه) از نزديک زمين عبور خواهد کرد.به گزارش ايرنا، ناسا در گزارشي اعلام کرد که اين سيارک روز جمعه با فاصله اي بسيار کم (کمتر از فاصله ماهواره هاي تلويزيوني از زمين) از کنار زمين عبور مي کند ولي به هيچ وجه به زمين برخورد نخواهد کرد.دونالد يومانس مدير برنامه اشياء نزديک به زمين ناسا در اين مورد گفت : جاي نگراني براي عبور اين سيارک در روز جمعه (پانزدهم فوريه ) نيست زيرا محققان کاملا از مدار اين سيارک اطلاع دارند و مي توانند با اطمينان زياد بگويندکه امکاني برخورد اين سيارک با زمين وجود ندارد.

اين سيارک با نام 2012 DA14 سال گذشته توسط گروهي از ستاره شناسان اسپانيايي کشف شد و گفته مي شود که اندازه آن حدود 46 متر، يعني به اندازه يک استخر المپيک است و از 27 هزار و 520 کيلومتري زمين و از روي اقيانوس هند عبور خواهد کرد. اين نزديک ترين عبور يک جسم خارجي از نزديکي زمين از 15 سال پيش به شمار مي آيد زيرا ماهواره هاي زمين شناسي و تلويزيوني در 8000 کيلومتري زمين قرار دارند و ساعت 2:24 دقيقه بعد از ظهر به وقت شرق آمريکا، نزديک ترين فاصله اين جسم با زمين خواهد بود.

آخرين باري که يک جسم خارجي وارد جو زمين شد، در سال 1908 ميلادي بود که سيارکي با ورود به جو زمين، در سيبري به زمين برخورد کرد و 80 ميليون درخت در 830 مايل مربع (2149 کيلومتر مربع) نابود شد.


 پيرترين پرنده جهان بچه‌دار شد 

پيرترين پرنده شناخته شده جهان در سن 62 سالگي بچه‌دار شد. به گزارش ايسنا، اين آلباتروس موسوم به «حکمت» در سال 2011 پس از اينکه از سونامي ژاپن جان سالم بدر برد، خبرساز شد.حکمت تاکنون از بسياري از مرزها رد شده و از جمله آن که تاکنون دو برابر ميانگين عمر آلباتروس‌هاي لايسان زندگي کرده است. اين پرنده نام خود را پس از علامت‌گذاري توسط يک محقق زمين‌شناسي آمريکا در سال 1956 بدست آورده است. به گفته سازمان زمين‌شناسي آمريکا، حکمت از آن زمان تاکنون حدود 3.2 ميليون تا 4.8 ميليون کيلومتر مسافت را که برابر با بيش از چهار تا شش سفر از زمين به ماه و بالعکس بوده، پيموده است. دانستن اين که اين پرنده اکنون بتواند با موفقيت جوجه خود را در سن بالاي 60 سال پرورش دهد، بسيار جالب است.با وجود اين که آلباتروس‌هاي ديگري نيز با سن حدود 50 سال وجود دارند؛ اما حکمت تنها پرنده‌اي است که در چنين سني بچه‌دار شده است.


 کاريکلماتور 

 مار پزشک شد ، نيش دارو تجويز کرد.

نخود هر آش ، نخود چند منظوره است.

تولد ميناي دندان بود ، مسواک هديه دادم.

دل خور ، جمع دل دادگان را نا امن مي کند.

قطار ، نماينده ي صراط مستقيم ترابري است.

شايد چراغ مطالعه با کلاس ترين وسيله ي روشنايي باشد.

عاشق بادي هستم که بادبادک ها را به اوج آسمان مي کشاند.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

جام با مربي خارجي!

مهدي طوسي

از ما نشنيده بگيريد البته مي توانيد هم شنيده بگيريد! اما اين جوري گفته مي شود كه قرار بر اين است كه قلعه نوعي با تمام تلاشي كه براي تيم استقلال تهران كرده و اين تيم را مقابل ساير تيم ها برنده بيرون آورده ،‌اما مسئولان باشگاه او را اخراج به جاي وي از كي روش براي مديريت فني تيم انتخاب كند!گفته مي شود كه دليل اين تصميم از سوي مديران آبي اين است كه مديران آبي تصور كرده اند الان كه تيم استقلال به قهرماني نزديك تر است بهتر است كه با يك مربي خارجي برود و جام را ببرد بالاي سر نه با يك مربي ايراني!


 خـبـــــر 

نقاشي با ته مانده قهوه

"الکساندر والد" يک لوله کش ساده است که البته استعداد نقاشي بسيار بالايي دارد و همچنين با استفاده از خلاقيت خود توانسته است اين روزها بسيار معروف شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نقاشي با قهوه پودر شده و يا دانه هاي آن کار جديدي نيست اما به تازگي يک هنرمند اوکرايني از نقاشي هاي خود رونمايي کرده است که با کمک ته مانده هاي قهوه آن ها را مي کشد.

"الکساندر والد" يک لوله کش ساده است که البته استعداد نقاشي بسيار بالايي دارد و همچنين با استفاده از خلاقيت خود توانسته است اين روزها بسيار معروف شود. استعداد اصلي او در کشيدن نقاشي هاي بسيار زيبا است که البته او اين هنر خود را با يک خلاقيت جالب ترکيب کرده است. الکساندر با استفاده از ته مانده هاي غليظي که بعد از نوشيدن قهوه در انتهاي فنجان باقي مي ماند نقاشي هايش را مي کشد.او مي‌گويد براي اينکه مواد کار را داشته باشد مجبور است روزانه 3 تا 4 فنجان قهوه بنوشد و البته از بيماري هاي احتمالي آينده‌اش نيز بسيار ترس دارد ولي علاقه او به نقاشي مانع قهوه نخوردن او نمي شود. او به غير از ته مانده هاي قهوه از شن نيز در کار خود کمک مي گيرد. در نقاشي ها شما مي توانيد قسمت هاي پر رنگ را ببينيد که با ته مانده قهوه درست شده اند و نواحي کمرنگ آن به کمک شن ساخته شده اند.

درمان کور رنگي با عينک ابداعي دستاورد دانشمند ايراني

دانشمند ايراني موفق به توليد يک عينک جديد با عدسي‌هاي بنفش شده که رنگ قرمز و سبز را ارتقا بخشيده و به افراد مبتلا به کوررنگي در مشاهده کامل آنها کمک مي‌کند. به گزارش ايسنا، پروفسور چنگيزي، عصب‌شناس ايراني شرکت 2AI Labs اين عينک‌هاي 190 پوندي را در اصل براي استفاده پزشکي ساخته است. اين عدسي‌ها نوارهاي نوري را که با توانايي تشخيص سايه‌هاي مختلف قرمز و سبز تداخل دارند، فيلتر مي‌کنند.

پروفسور چنگيزي گفت: اين عينک به افراد کوررنگ کمک مي‌کند تا تفاوت‌هاي سبز و قرمز را که پيش از اين براي آنها قابل تشخيص نبوده، مشاهده کنند. البته عينک «Oxy-Iso» تنها براي کور رنگي قرمز و سبز کاربرد داشته که رايج‌ترين شکل آن بوده و البته در زنان نادر است. اين درحاليست که حدود هشت درصد مردان به اين حالت دچار هستند.

پروفسور چنگيزي بيان کرد: اگرچه ما اين فناوري را با هدف ابتدايي فقر رنگ طراحي نکرده‌ايم اما همچنين تعجيب نکرديم که Oxy-Iso ممکن است بتواند به بيماران کوررنگ نيز کمک کند.

وي افزود: من در پژوهش خود و کتاب «انقلاب بينايي» گفته‌ام که بينايي رنگي انساني ما که بالاتر از قابليت پستانداران ديگر بوده، در جهت احساس تغييرات اکسيژن تکامل يافته که به ما براي حس علائم رنگي پوست مانند قرمز شدن چهره کمک مي‌کند.

دکتر چنگيزي که مديريت شناخت انساني شرکت 2AI Labs را برعهده دارد، در ادامه گفت: از اين رو فيلتر Oxy-Iso به تمرکز ارتقاي رنگي خود در جايي مي‌پردازد که افراد کوررنگ در برابر رنگهاي قرمز و سبز به مشکل برمي‌خورند. اين عينک‌ها در حال حاضر در بازار موجود بوده، اما با اين مشکل روبرو است که با افزايش قابليت مشاهده رنگهاي سبز و قرمز، قابليت تشخيص زرد و آبي را کمرنگ مي‌کند.

چنگيزي، تحصيلات کارشناسي خود را در رشته رياضيات و فيزيک در دانشگاه ويرجينيا و دکتري خود را در رياضيات در دانشگاه مريلند به پايان برده است. او از سال 2007 دانشيار دپارتمان علوم شناختي در انستيتو پلي‌تکنيک رنيلر است. تخصص اصلي وي، حوزه‌هايي همچون عصب‌شناسي نظري، ديد، علوم‌شناختي و زبان‌شناسي را در بر گرفته و يکي از کساني است که سعي مي‌کند عملکردهاي مغز را رازگشايي کند. چنگيزي در عين حال يکي از چهره‌هاي برجسته علمي براي رسانه‌هاي جهان به شمار مي‌رود. 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون