جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2706- تاریخ : 1391/11/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


انتشار فراخوان بازار ملي هشتمين جشنواره پويانمايي تهران

با حضور محمود مروج در تبريز برگزار شد:
نشست مسوولان کميته‌هاي برگزاري جشنواره قصه‌گويي


حضور نماينده مجلس در جلسه مسوولان کانون گيلان


تازه‌ترين «خبرنامه کانون» منتشر شد


اخبار کوتاه از مراکز فرهنگي‌هنري کانون کشور


فرارسيدن ايام فرخنده‌ دهه مبارک فجر و سي و چهارمين سالگرد شکوهمند پيروزي انقلاب اسلامي گرامي باد


 انتشار فراخوان بازار ملي هشتمين جشنواره پويانمايي تهران 

 
فراخوان بازار ملي هشتمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران منتشر شد.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، اين سومين بازار ملي پويانمايي است که در حاشيه جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران برگزار مي‌شود.

اين بازار که پيش‌تر در دوره‌هاي قبلي (سال‌هاي 87 و 89) هم برگزار شده، به منظور فراهم‌ آوردن بستري مناسب براي فعالان شاخه‌هاي مختلف پويانمايي ايران و جهان، معرفي هرچه بهتر اين رسانه در ميان علاقه‌مندان و آشنايي بيش‌تر هنرمندان پويانمايي کشور با آخرين دست‌آوردهاي جهاني پويانمايي برپا مي‌شود.

علاقه‌مندان براي حضور در اين بازار مي‌توانند با مشاهده فراخوان بازار ملي پويانمايي در سايت www.tehran-animarket.irنسبت به تکميل فايل pdf فرم مقررات آن اقدام کنند.

آخرين مهلت تکميل و ارسال فرم ثبت‌نام نيز پايان وقت اداري 20 بهمن سال جاري اعلام شده است.

بر همين اساس شرکت‌هاي متقاضي حضور در اين بازار مي‌توانند فرم تکميلي را به دبيرخانه جشنواره، به نشاني تهران، خيابان دکتر فاطمي، خيابان حجاب، مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران ارسال کنند يا به صورت مستقيم تحويل دهند.

زمان برگزاري بازار ملي پويانمايي تهران نيز 14 تا 17 اسفند ماه خواهد بود.

گفتني است هشتمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران با حضور آثار 70 کشور جهان از 13 تا 17 اسفند سال 1391 در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون برگزار مي‌شود.


 با حضور محمود مروج در تبريز برگزار شد:
 نشست مسوولان کميته‌هاي برگزاري جشنواره قصه‌گويي  

 
در نشست يک‌روزه مسوولان کميته‌هاي برگزاري شانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي تبريز، در خصوص زمان‌بندي برنامه‌هاي اصلي و جنبي اين جشنواره بحث و تبادل نظر شد.به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آذربايجان شرقي، محمود مروج دبير شانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي، برگزاري اين رويداد فرهنگي را زمينه‌ساز رشد و شکوفايي بيش‌تر کانون و توسعه همه‌جانبه فعاليت‌هاي آن دانست و با ابراز خوشحالي از برگزاري شانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در تبريز تصريح کرد: تلاش براي ارتقاي کيفي و توان‌مندسازي مربيان قصه‌گو از ويژه گي‌هاي اين دوره از جشنواره قصه‌گويي است.وي تبيين جايگاه مربي قصه‌گو و نقش آن در فرآيند تربيتي کودک و نوجوان را از ديگر اهداف اين جشنواره عنوان کرد.

حجت‌الاسلام الياس ابراهيمي مدير اجرايي اين جشنواره نيز با اشاره به اقدامات انجام شده براي برگزاري هرچه بهتر شانزدهمين جشنواره از ديدارهاي خود با مسوولان استاني خبر داد و گفت: ديدار با نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه تبريز و هم‌چنين برگزاري جلسه مشترک با حضور نمايندگان ادارات استان به رياست معاون سياسي امنيتي استانداري و نيز جلسات جداگانه با مديران کل برخي از ادارات استان از جمله اقدامات انجام شده در اين زمينه بوده است.

در اين جلسه که سيد فريدون مصطفوي مدير اجرايي پانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي نيز حضور داشت تعدادي از مسوولان کميته‌هاي برگزاري شانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي گزارشي از اقدامات انجام شده را ارايه کردند.

صحبت پيرامون جدول زمان‌بندي برنامه‌هاي جشنواره از ديگر مباحث اين جلسه بود، که مقرر شد هماهنگي‌هاي نهايي در نشست بعدي صورت گيرد.شرکت‌کنندکان در اين جلسه هم‌چنين از محل اسکان و برگزاري شانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي بازديد کردند.


 حضور نماينده مجلس در جلسه مسوولان کانون گيلان 

 
ميهمان جلسه کارگروه شماره سه مسوولان مراکز کانون استان گيلان، شناخت کودکان و نوجوانان از امام خميني(ره) و انقلاب اسلامي را ضروري دانست و بر لزوم آشناکردن اين قشر با دست‌آوردهاي انقلاب تاکيد کرد.

به گزارش روابط عمومي کانون استان گيلان، محمود شکري نماينده مردم گيلان در مجلس شوراي اسلامي که در جلسه کارگروه شماره سه مسوولان مراکز حضور داشت، با اشاره به جايگاه کانون در جامعه گفت: مربيان کانون با جذب کودکان و نوجوانان در راهنمايي مسير صحيح زندگي آنان نقش مهمي دارند و معرفي الگوهاي برجسته‌اي هم‌چون شخصيت ارزش‌مند حضرت امام خميني(ره) و آشنايي با اهداف و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي مي‌تواند يکي از راهکارهاي موثر در اين زمينه باشد.

نماينده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شوراي اسلامي افزود: امروزه دشمنان براي رسيدن به مقاصد و اهداف پليد خود با همه توان و امکانات، فرزندان ما را مورد هدف قرار داده و با آگاهي و برنامه‌ريزي در اين جنگ نرم فعاليت مي‌کنند که اين وظيفه مسوولان فرهنگي کشور را بيش‌تر مي‌کند.

وي در اين جلسه خواستار توجه ويژه مسوولان به آينده‌سازان مملکت اسلامي شد تا با برنامه‌هاي فرهنگي و هدف‌مند، کودکان و نوجوانان را از آسيب‌هاي دشمنان در امان نگاه دارند.

توسعه کتاب‌خانه‌هاي روستايي و اثرگذاري بر گسترش فرهنگ کتاب‌خواني از جمله پيشنهادهاي ميهمان اين جلسه بود.

اولين جلسه کارگروه مسوولان شماره سه و چهار مراکز با تاکيد بر خط مشي سند چشم انداز 1404 و برنامه‌ريزي پنج ساله توسعه کانون در هشتم و نهم بهمن در مراکز فرهنگي‌هنري تالش و لنگرود برگزار شد.


 تازه‌ترين «خبرنامه کانون» منتشر شد 

 
دور تازه فعاليت «خبرنامه کانون» با رويکرد جديد توصيفي و تحليلي در قالب چندين يادداشت، گزارش‌ و گفت‌وگوي ويژه منتشر شد.بر اساس اين خبر، پس از وقفه‌اي که در انتشار اين ماهنامه قديمي کانون اتفاق افتاد، بار ديگر اين نشريه با تغييرات شکلي و محتوايي و با رويکردي جديد با هدف اطلاع‌رساني و بررسي و تحليل فعاليت‌هاي کانون منتشر شده است.محسن حموله سردبير و مديرمسوول، حسين نوروزي دبير تحريريه و کيان جوادي مدير داخلي اين نشريه هستند که در 96 صفحه منتشر شده است.

در اين شماره از خبرنامه، علاوه بر اخبار مراکز و معاونت‌هاي مختلف کانون در طول دي‌ماه، چند پرونده موضوعي ويژه نيز آماده شده است.

جشنواره‌هاي کتاب و عکس کودک و نوجوان، که هردو در روزهاي پاياني دي‌ماه برگزار شدند، دو بخش اصلي اين نشريه را به خود اختصاص داده‌اند. در اين صفحات، گفت‌وگوهايي با جواد محقق دبير جشنواره کتاب و اسماعيل عباسي دبير جشنواره عکس صورت گرفته و در کنار آن، يادداشت‌هايي نيز با دو موضوع جشنواره از سوي نويسندگان و فعالان حوزه عکس درج شده است.

فعاليت‌هاي امدادي کانون در مناطق زلزله‌زده ذيل عنوان «امداد فرهنگي» يکي از موضوعات ويژه اين پرونده‌هاست که به حضور مربيان و مسوولان کانون در مناطق زلزله‌زده آذربايجان شرقي و خراسان جنوبي و برنامه‌هاي اجراشده‌ مي‌پردازد.

يکي ديگر از پرونده‌هاي اين نشريه، فعاليت «کتاب‌خانه‌هاي فراگير» را که ويژه کودکان داراي نيازهاي ويژه است، بررسي کرده و ضمن ارايه گزارشي از برنامه‌هاي اين مراکز، يادداشت‌هايي از مربيان اين مراکز را در خود گنجانده است.

کتاب‌خانه‌هاي سيار و پستي کانون ديگر موضوعي است که در بخشي ويژه به آن پرداخته شده است.

فعاليت‌هاي مرکز توليد تئاتر و تئاتر عروسکي کانون نيز در گفت‌وگويي با مدير اين مرکز مورد بررسي قرار گرفته و حسن دادشکر و عادل بزدوده نيز يادداشت‌هاي در اين زمينه نوشته‌اند.از سوي ديگر، مطالبي نيز به اخبار همکاري‌هاي بين‌المللي کانون اختصاص داده شده و در کنار آن، گزارشي از برگزاري مسابقات بين‌المللي نقاشي تهران و انتشار سند چشم‌انداز 1404 کانون نيز آمده است. اخبار تغييرات امور سينمايي، هم‌چنين نگاهي به فعاليت‌هاي استاني در دي‌ماه، از ديگر مطالب خبرنامه هستند.


 اخبار کوتاه از مراکز فرهنگي‌هنري کانون کشور 

 برنامه‌هاي مراکز کانون همدان در هفته وحدت

به گزارش روابط عمومي کانون استان همدان، در خجسته ميلاد فرخنده پيامبر مکرم اسلام و ششمين خوشيد آسمان امامت و ولايت برنامه‌هاي متنوعي انجام شد.دانش‌آموزان نخبه پنچ روستاي اسدآباد با حضور در کانون ضمن بازديد از واحدهاي مختلف مرکز اسدآباد از نزديک با فعاليت‌ها و برنامه‌هاي فرهنگي‌هنري کانون آشنا شدند.در اين بازديد مربيان مرکز براي دانش‌آموزان، نمايش فيلم، معرفي شخصيت پيامبر را به همراه دو برنامه ويژه با موضوع «سلام گل محمدي» و نيز مسابقه کتاب‌خواني با عنوان «بفرماييد کتاب بخوانيد» را اجرا کردند.

«خوش‌بوترين گل» عنوان مسابقه نقاشي روي زمين ويژه کودکان و نوجوانان بود که با حضور 50 عضو مرکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اسدآباد برگزار شد.در اين فعاليت ابتدا اعضا اقدام به نوشتن جمله بر روي زمين نموده و سپس جمله را با استفاده از رنگ گواش رنگ آميزي کردند. معرفي شخصيت پيامبر، قصه‌گويي و نمايش فيلم از ديگر فعاليت‌هاي اين ويژه برنامه بود.هم‌چنين مرکز فرهنگي‌هنري ازندريان مراسم جشني با حضور 30 نفر از اعضاء بمدت برگزار کرد که در اين مراسم برنامه‌هاي قرائت قران، اجراي مسابقه، سرود، شعرخواني، بيان مختصري از زندگاني پيامبر و امام صادق (ع) و بيان چند حديث، قصه‌گويي از زندگاني حضرت محمد(ص) و بازي انجام شد.

مرکز تويسرکان نيز برنامه‌اي با عنوان «گلي در غار حرا» را براي کودکان و نوجوانان اجرا کرد. در اين فعاليت با استفاده از ماکت غار حرا به بيان زندگي حضرت محمد (ص) از تولد تا بعثت پرداخته شد.65 نفر از اعضاي پسر گروه سني مختلف و جمعي از آموزگاران و مديران حضور داشتند.تلاوت آياتي از کلام الله مجيد، دکلمه، سرود، معرفي وقايع، مسابقه، مولودي از ديگر فعاليت‌هاي مرکز بود.

نهضت مطالعه مفيد در سيستان و بلوچستان

کارشناسان فرهنگي، ادبي و هنري کانون استان سيستان و بلوچستان راه‌کارهاي پيشنهادي خود را به منظور چگونگي اجراي فعاليت‌هاي کتاب‌خواني توسط کانون در ميان دانش‌آموزان مدارس عشايري ارايه کردند.به گزارش روابط عمومي کانون استان جلسه شوراي فرهنگي به منظور بررسي راه‌هاي همکاري و چگونگي اجراي فعاليت‌هاي کتاب‌خواني در راستاي نهضت مطالعه مفيد از طريق مراکز ثابت، سيار، پستي و آفرينش‌هاي ادبي، تشکيل شد.

زهرا خاتون شيرانزايي کارشناس مسوول فرهنگي و دبير شوراي فرهنگي کانون استان با اعلام اين خبر گفت: در اين جلسه که با حضور معاونت آموزشي اداره آموزش و پرورش عشايري استان محمدرضا کرد زابلي تشکيل شد، در ابتدا در خصوص اهميت موضوع مطالبي طرح شد و در ادامه محمدرضا کرد مشکلات موجود در امر کتاب و کتاب‌خواني در مناطق عشايري را عنوان نمود.

نداشتن کتاب‌خانه مستقل در مناطق عشايري، بي سوادي يا پايين بودن سطح سواد اوليا و عدم تشويق فرزندانشان به امر کتاب و کتاب‌خواني، عدم حضور نهادهاي فرهنگي در مناطق عشايري جهت ارايه فعاليت‌هاي فرهنگي به منظور ارتقاي سطح اگاهي خانواده‌ها و دانش‌آموزان و... از جمله مشکلاتي بود که در اين خصوص مطرح شد.

وي هم‌چنين راهکارهايي نظير راه‌اندازي کتاب‌خانه‌هاي سيار در مناطق عشايري، ايجاد کتاب‌خانه‌هاي عمومي و ثابت در روستاهاي پر جمعيت عشايري، نمايش فيلم‌هاي آموزشي و... را نيز به منظور رفع مشکلات موجود ارايه و در ادامه اقدامات انجام شده آن اداره را در خصوص کتاب و کتاب‌خواني عنوان کرد. در پايان نيز کارشناسان فرهنگي، ادبي و هنري کانون استان نيز راه‌کارهاي پيشنهادي خود را در اين خصوص ارايه کردند.

دهه فجر در استان فارس

سومين جلسه هماهنگي کميته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي با حضور اعضاي کميته کودک و نوجوان استان در مجتمع فرهنگي‌هنري کانون فارس تشکيل شد. به گزارش روابط عمومي کانون فارس، در اين جلسه، محل برپايي ايستگاه‌هاي نقاشي و ادبي و اهداي جوايز به کودکان و نوجوانان شرکت کننده در راه‌پيمايي با شکوه 22 بهمن مشخص شد و هماهنگي‌هاي لازم جهت اهداي جايزه و نحوه توزيع آن، فضاسازي غرفه، تهيه ملزومات، آماده‌سازي بنر با نشان کميته کودک و نوجوان دهه فجر انقلاب اسلامي، حضور همکاران در ايستگاه و... صورت گرفت.

نمايشگاه‌هاي هنري با موضوع انقلاب در سيستان و بلوچستان

به مناسبت سي و چهارمين سالگرد شکوهمند انقلاب اسلامي و فرا رسيدن دهه مبارک فجر آثار هنري کودکان و نوجوانان در استان سيستان و بلوچستان به نمايش گذاشته خواهد شد.به گزارش روابط عمومي کانون استان سيستان و بلوچستان هم‌زمان با فرا رسيدن دهه مبارک فجر آثار هنري کودکان و نوجوانان با موضوع "انقلاب اسلامي" و "آداب و سنن" به نمايش گذاشته خواهد شد. کنيز رضا کيخا کارشناس مسوول هنري استان با اعلام اين خبر گفت: اين نمايشگاه با هدف آشنايي کودکان و نوجوانان با وقايع انقلاب اسلامي در محل نگارخانه کانون واقع در خيابان آزادي به مدت 10 روز برپا مي‌گردد. گفتني است اين نمايشگاه شنبه 14 بهمن ماه ساعت 9 صبح افتتاح خواهد شد.


  فرارسيدن ايام فرخنده‌ دهه مبارک فجر و سي و چهارمين سالگرد شکوهمند پيروزي انقلاب اسلامي گرامي باد 

 فرارسيدن ايام فرخنده‌ دهه مبارک فجر و سي و چهارمين سالگرد شکوهمند پيروزي انقلاب اسلامي گرامي باد

روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون