جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2706- تاریخ : 1391/11/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


100 اثر در طرح رمان نوجوان حوزه هنري توليدشد


ماجراي تابستاني که جودي با «بوگندو» در خانه مي‌ماند


نامزدهاي جايزه‌ي ادبي «واو» معرفي شدند


کتاب‌ «من و خارپشت» براي کودکان خوانده مي‌شوند


معرفي نويسنده


قند پارسي


نغمــــــه


 100 اثر در طرح رمان نوجوان حوزه هنري توليدشد 

 عزت‌الله الوندي، نويسنده و ناظر پروژه «مجموعه‌هاي کودکانه» حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، از آماد‌ه‌سازي 100 اثر براي چاپ، در طرح رمان نوجوان خبر داد. به گفته وي، زهره پري‌رخ،‌ رودابه حمزه‌اي، مهري ماهوتي، فريبا کلهر،‌ هدي حدادي، غلامرضا بکتاش، کمال شفيعي، زهرا زواريان، محمدرضا يوسفي و اسدالله شعباني از نويسندگاني هستند که آثارشان را به انتشارات سوره مهر تحويل داده‌اند.

الوندي به خبرگزاري کتاب ايران (ايبنا)، گفت:‌ تاکنون آثار زيادي در راستاي اين طرح به ما تحويل داده شده است، ولي تنها 100 اثر آن‌ها تصويب شده و مراحل نگارش را گذرانده‌اند. وي افزود: «زندگينامه‌ داستاني ائمه اطهار»، «مجموعه‌هاي کودکانه» و «طرح طنز حوزه هنري»، از زير شاخه‌هاي اين طرح هستند که بخشي از 100 جلد کتاب اين مجموعه را تشکيل مي‌دهند.

نويسنده کتاب «جگر گرگ» اظهارکرد: زهره پري‌رخ،‌ رودابه حمزه‌اي، مهري ماهوتي، فريبا کلهر،‌ هدي حدادي، غلامرضا بکتاش، کمال شفيعي، زهرا زواريان، محمدرضا يوسفي، اسدالله شعباني و لاله جعفري، از نويسندگاني‌اند که تاکنون آثار خود را به ما تحويل داده‌اند.

الوندي افزود: اين کتاب‌ها براي چاپ به انتشارات سوره‌ مهر سپرده مي‌شوند و با توجه به زمان بندي صورت گرفته منتشرمي‌شوند. وي اظهارکرد: هفته نخست اسفند ماه، دفتر ادبيات کودک و نوجوان قصد دارد محفلي صميمي با حضور مسوولان دفتر و شاعران و نويسندگاني که در توليد اين 100 عنوان کتاب نقش داشته‌اند برگزار کند و توليد اين تعداد کتاب را براي گروه سني کودک و نوجوان در سال91 جشن بگيرد. البته تا آن زمان برگزاري جشن بيش از 100 کتاب در اين طرح توليد خواهندشد.عزت‌اله الوندى متولد تويسركان است. او مدرک كارشناسى ادبيات نمايشى دارد و تاکنون آثار زيادي را براي کودکان ايجاد کرده است. «زندگي‌نامه‌ي فردوسي»، «دوباره برمي‌گردي مرد باراني» و «ايوان بهار» برخي از آثار اين نويسنده هستند.


  ماجراي تابستاني که جودي با «بوگندو» در خانه مي‌ماند 

 
محبوبه نجف‌خاني، مترجم کتاب کودک و نوجوان، از آماده‌سازي نهمين جلد از مجموعه پرطرفدار «جودي دم دمي»، با عنوان «تابستان پرماجرا خبرداد. در داستان اين کتاب جودي به همراه برادرش «استينک»(بو گندو)، در خانه مي‌ماند. او در ابتدا ناراحت مي‌شود، ولي تابستان پرماجرايي را پشت سر مي‌گذارد.

محبوبه نجف‌خاني در گفتگو با ايبنا نوجوان، درباره‌ي جديدترين اثرش که به تازگي ترجمه آن را به پايان رسانده، گفت: «تابستان پرماجرا» عنوان، نهمين جلد از مجموعه «جودي دم دمي» است که به تازگي ترجمه آن را به پايان رساندم. اين مجموعه بسيار پرطرفدار است و جلد نخست اين مجموعه تاکنون به چاپ دوازدهم خود رسيده است.

نجف‌خاني درباره‌‌ي اين کتاب افزود: در اين جلد از مجموعه «جودي دم دمي»، تعطيلات آغاز شده، اما جودي بايد در خانه بماند. تمامي دوستان او به مسافرت رفته‌اند اما پدر و مادر جودي بايد براي نگه‌داري از پدر بزرگ او به شهر ديگري بروند و جودي بايد به همراه برادرش «استينک»(بو گندو)، در خانه بماند براي همين جودي بسيار ناراحت است.

براي اين‌که جودي و برادرش تنها نمانند، عمه‌ي جودي براي نگه‌داري از آن‌ها مي‌آيد. عمه‌ي جودي بسيار باحال است! و کارهاي جالبي انجام مي‌دهد. طي ماجراهايي که اتفاق مي‌افتد و کارهاي با مزه‌اي که عمه جودي انجام مي‌دهد، برخلاف انتظار، جودي تابستان بسيار پرماجرايي را پشت سر مي‌گذارند. وي افزود: اين دهمين جلد از اين مجموعه به زبان انگليسي است اما در زبان فارسي جلد نهم است. دليل اين اتفاق اين است که جلد ششم آن را به فارسي ترجمه نکردم. براي اين که فضاهاي کتاب بسيار آمريکايي بود و بچه‌هاي ايراني با اين اثر ارتباط برقرار نمي‌کردند.

مترجم مجموعه‌ي «مدرسه‌ي پرماجرا» اظهار کرد: «جودي و استينک» عنوان مجموعه‌ي ديگري از اين نويسنده است که تاکنون دو جلد از آن را به فارسي ترجمه کرده‌ام.

نجف‌خاني درباره نويسنده اين اثر گفت: «مگان مک دونالد» نويسنده آمريکايي است که با اين مجموعه بسيار معروف شده. از اثر او تاکنون فيلمي نيز ساخته شده است.

محبوبه نجف‌خاني فارغ‌التحصيل رشته مترجمي زبان انگليسي از مدرسه عالي ترجمه (دانشگاه علامه طباطبايي فعلي) است. وي فعاليت خود را از سال 1373 با گذراندن دوره آشنايي با ادبيات کودک در شوراي کتاب کودک آغاز کرده است. او در طول اين سال‌ها، بيش از 80 کتاب براي کودکان و نوجوانان ترجمه کرده، مدت پنج سال بررس کتاب‌هاي ترجمه شده براي کودکان و نوجوانان در شوراي کتاب کودک، و مدت 10 سال هم معلم کتابخواني و مسوول تجهيز کتابخانه در يکي از مدارس دخترانه منطقه يک تهران بوده است.

از آثار اين نويسنده مي‌توان به «جودي کارآگاه مي‌شود»، «تعطيلات خوش کريسمس» و «در جست‌وجوي گنج» اشاره کرد.


 نامزدهاي جايزه‌ي ادبي «واو» معرفي شدند 

 
جايزه‌ي ادبي «واو» نامزدهاي بهترين و متفاوت‌ترين آثار سال 90 را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) فائزه شاکري دبير جايزه ادبي جايزه‌ي ادبي واو گفت: پس از مطالعه، بررسي و داوري 45 رمان و داستان بلند چاپ شده در سال 1390، سه اثر به عنوان نامزد بهترين آثار سال گذشته معرفي شدند که شامل:

کتاب‌هاي «مرگ بي توبه بي وصيت» نوشته‌ي فريدون حيدري ملک ميان- انتشارات افراز،«روزنامه نگار» نوشته‌ي آريا نگين تاجي- نشر ثالث و «آقاي مازني و دلتنگي‌هاي پدرش» نوشته‌ي مجتبا هوشيار محبوب- نشر روزگار، هستند.

دبير اين جايزه ضمن اعلام اين خبر، نامزدهاي آثار متفاوت سال 1390 را نيز به شرح ذيل عنوان کرد:

«اندوه‌هاي پيچيده» علي خداداد- انتشارات نگيما/ «سه گزارش کوتاه درباره‌ي نويد و نگار» مصطفي مستور- نشر مرکز / «کيش و مات» ساناز سيد اصفهاني-انتشارات افراز/«با عرض معذرت» شهرام شفيعي- انتشارات نيستان /«صداع» سودابه فضايلي- انتشارات نيلوفر

شاکري دليل به تاخير افتادن معرفي نامزدها را شناسايي برخي آثار چاپ شده در سال گذشته را جدا از آثاري دانست که توسط ناشران و نويسندگان به صندوق پستي اين جايزه ارسال شده بود. وي همچنين اظهارداشت: اين جايزه در نظر دارد تا امسال براي اولين بار آثار قابل تامل و توجه سال 1390 را فارغ از بحث تفاوت، با توجه به آراء داوران خود معرفي کرده و گزارش کاملي از آثار چاپ شده در سال گذشته را ارائه نمايد که اين مهم در چند روز آينده طي خبري منتشرخواهدشد.

داوران اين جايزه صبا جاويد، اکبر روزبهاني، ريحان ريحاني، طاهره قصدي، فرزانه ناقل،حسين فدوي و فائزه شاکري بودند.


 کتاب‌ «من و خارپشت» براي کودکان خوانده مي‌شوند 

 
داستان‌هاي دو «نقطه» نوشته «پيتر اچ» و «من و خارپشت و عروسک» نوشته راضيه دهقان،‌ امروزپنجشنبه در برنامه «با يار مهربانم» کتابخانه فرهنگسراي فردوس براي کودکان خوانده مي‌شود. به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي فردوس، اين برنامه با هدف افزايش مهارت‌هاي گفتاري و اجتماعي در بين کودکان مقطع ابتدايي برنامه «با يار مهربانم»را پنجشنبه، 12 بهمن اجرا مي‌شود.

پري رضوي به عنوان کارشناس در اين برنامه ابتدا يک قصه را با زبان کودکانه براي بچه‌ها روايت مي‌کند. سپس از آن‌ها مي‌خواهد درباره داستاني که شنيده‌اند، نظرات خود را ارايه دهند. ضمن اينکه در هر برنامه معيارهاي انتخاب يک کتاب خوب به آن‌ها آموزش داده و يک نمونه کتاب معرفي مي‌شود.

در اين برنامه که ساعت 10 صبح آغاز مي‌شود، داستان‌هاي «نقطه» نوشته «پيتر اچ» و «من و خارپشت و عروسک» نوشته راضيه دهقان براي کودکان خوانده خواهد شد.

فرهنگسراي فردوس، در فلکه دوم صادقيه، بلوار فردوس بعد از چهارراه مخابرات واقع است.


 معرفي نويسنده 

صمدبهرنگي

صمدبهرنگي در تيرماه 1318 درمحله چرندآب تبريز زاده شد.

پس از گذراندن دوران ابتدايي ودوره اول متوسطه به دانشسراي‌مقدماتي تبريز راه يافت.

پس ازآن، ضمن تدريس درروستاهاي آذربايجان، ششم متوسطه رابه صورت متفرقه گذراند وسپس ازدانشكده ادبيات دانشگاه تبريز دررشته زبان انگليسي فارغ التحصيل شد.

وي ازسال1336 كارمعلمي را آغازكرد وهمزمان به گردآوري وبازنويسي داستان‌هاي عاميانه، ترجمه آثار مختلف خارجي وتأليف كتاب براي كودكان وتحقيق درمسايل تعليم وتربيت پرداخت.

صمد گاه آثارش رابه نام هاي بهرنگ صاد وچنگيز مرآتي مي نوشت.

فعاليت هاي صمد در زمينه ادبيات كودك و نوجوان

صمد بهرنگي متعلق به روزگاري است که ادبيات کودک شکل نگرفته بود و کساني چون او، علي اشرف درويشيان، م.آزاد و شاملو، حرف ها و نارضايتي هاي خود از شرايط اجتماعي و سياسي موجود را در قالب ادبيات کودکانه بازگو مي کردند.

صمد درسال1342 کتاب الفباي آذري براي مدارس آذربايجان را نوشت که اين کتاب پيشنهاد جلال‌آل‎‎‎احمد براي چاپ به كميته‎‎‎ي پيكارجهاني با بيسوادي فرستاده‌شد اما ......

سال 1343 صمد بهرنگي به خاطر چاپ كتاب «پاره پاره» حكم تعليق از خدمت به مدت 6ماه دريافت كرد. در اين سال وي با نام مستعار افشين پرويزي کتاب انشاءساده را براي کودکان دبستاني نوشت. در آبان همين سال حکم تعليق وي لغو گرديد و صمد به سر کلاس بازگشت. سالهاي مياني دهه چهل مصادف بود با دستگيري و اعدام تعدادي از نزديکان صمد به دست رژيم شاه و شرکت او در اعتصابات دانشجويي.

صمد بهرنگي در شيوه آموزشي و مضمون قصه هاي خود تلاش مي کرد روح اعتراض به نظام حاکم را در دانش‌آموزانش پرورش‌دهد. پاي پياده در روستاها راه مي‌افتاد و اگر کسي کتابخانه اي تاسيس کرده بود او را تشويق مي کرد و به مجموعه کتابهايش، کتابهايي مي افزود. بچه‌ها را به ويژه تشويق به مطالعه مي کرد و هرچه از جذابيت و روشهاي دوست داشتني براي اين گروه سني مي دانست در کارمي کرد تا بچه ها با کتاب به عنوان يک همراه هميشگي در تمام طول زندگي مأنوس باشند. مي‌گفت که کتاب بخوانند و سپس آن را در جملاتي ساده براي ديگران خلاصه نويسي کنند. در اين دوران بود که ساواک به برخي از فعاليتهاي بهرنگي حساس شد. تهديدها آغازشد و چندين بار در طول دوران زندگي خود مورد توبيخ و جريمه و حتي تبعيد قرارگرفت. با اين همه گويي او به اين گونه از امور حساسيتي نداشت و در روحيه او خللي ايجادنمي کرد.

سرانجام: بهرنگي در نهم شهريور 1347 در رود ارس و در ساحل روستاي شام‌گواليک کشته شد و جسدش را چند روز بعد در 12 شهريور در نزديکي پاسگاه کلاله در چند کيلومتري محل غرق شدنش از آب گرفتند.

جنازه او در گورستان اماميه تبريز دفن شده‌است. ده روز قبل از غرق شدن صمد، تعدادي از مامورين ساواک به خانه محل سکونت وي هجوم برده و وي را تهديد نموده بودند.

اسد بهرنگي برادر صمد مي نويسد: «در زماني که ما در کنار ارس دنبال صمد مي‌گشتيم و صمد راداد مي‌زديم مامورين ساواک به خانه صمد آمده و همه چيز را به هم ريخته بودند.

ميزتحرير مخصوص او را شکسته بودند و نامه‌ها و يادداشت‌هايش را زير و رو کرده بودند.

اهل خانه را مورد بازجويي قرارداده بودند، و چند کتاب و يادداشت هم برداشته و برده بودند و خوشبختانه کتابخانه اصلي صمد را که در آن طرف حياط بود نديده بودند.»

حدود يکماه قبل از اين حادثه، کتاب ماهي سياه کوچولو چاپ شده و مورد اقبال مردم ايران و جهان واقع شده بود.

آثاربهرنگي پس ازمرگ وي توسط ناشران به چاپ رسيد.

كتاب ماهي سياه كوچولوي او ازسوي شوراي كتاب كودك به عنوان بهترين كتاب سال شناخته شد و تصاوير همين كتاب كه توسط فرشيد مثقالي تصويرگري شده بودجوايز متعددي ازجشنواره هاي معتبرجهاني دريافت كرد .

برخي از آثار صمدبهرنگي براي كودكان عبارتنداز:

1- الدوز وكلاغ ها (1345)، الدوز وعروسك سخن گو(1346)، پسرك لبوفروش (1346)، ماهي سياه كوچولو (1347)، كچل كفترباز(1348)، دانه برف (1348)، وتلخون وچندقصه ديگر (1349) کند و کاو در مسائل آموزشي

منابع : 1-http://mahmoud.blogfa.com؛

2-http://musiceiranian.ir

3-http://samadbehrangi.com


 قند پارسي 

سفرنامه ناصرخسرو

قسمت صد وبيست و پنجم

جعرانه

عمره جعرانه: در چهارفرسنگي مكه از طرف شمال محلي است كه به آن جعرانه مي گويند. حضرت محمد(ص) با لشكرش در آنجا بوده است. (منطقه اي است ميان مکه و طائف به مکه نزديکتر که پيامبر(ص) هنگام بازگشت از غزوه حنين غنيمتهاي هوازن را بدانجا تقسيم کرد و هم آنجا مسجدي بساخت و در آن مکان چاههايي نزديک به هم هست .)

شانزدهم ذي القعده از جعرانه احرام مي پوشند و به مكه مي آيند و مراسم عمره را به جاي مي آورند.

در جعرانه دو چاه است يكي را بيرالرسول(ص) مي نامند و يكي را بيرعلي بن ابيطالب(ع) و هر دو چاه داراي آب گوارايي هستند و بين اين چاه ده گز فاصله است.

اين عمره، سنتي قديمي است كه هنوز در شانزدهم ذي القعده اجرامي شود.

ادامه دارد.....

منبع : سايت گنجور


 نغمــــــه 

دوموش

قسمت اول

اي پسر لحظه اي تو گوش بده

گوش بر قصه‌ي دو موش بده

که يکي پير بود وعاقل بود

دگري بچه بود وجاهل بود

هر دو در کنج سقف يک خانه

داشتند از براي خود لانه

گربه يي هم در همان حوالي بود

کز دغل پر،ز صدق خالي بود

چشم گربه به چشم موش افتاد

به فريبش زبان چرب گشاد

گفت اي موش جان چه زيبايي

تو چرا پيش من نمي آيي

هر چه خواهد دل تو من دارم

پيش من آ که پيش تو آرم

پير موش اين را شنيد واز سرپند

گفت با موش بچه کاي فرزند

نروي، گربه گول مي زندت

دورشو، ورنه پوست مي کندت

بچه موش سفيه بي مشعر

اين سخن را نکرد از او باور

گفت منعم ز گربه از پي چيست

او مرا دوست است، دشمن نيست

گربه هم از قبيله موش است

مثل ما صاحب دم وگوش است

تو ببين چشم او چه مقبول است

چه صدا نازک است ومعقول است

بتاز آن پير موش کارآگاه

گفت با موش بچه گمراه

به تو مي گويم اي پسر در رو!

حرف اين کهنه گرگ را نشنو

گفت موشک که هيچ نگريزم

از چنين دوست من نپرهيزم

گربه زين گفتگو چو گل بشکفت

بار ديگر ز مکر وحيله بگفت

من رفيق توام مترس بيا

ترس بيهوده از رفيق چرا!

پيرموش از زبان آن فرتوت

ماند مات و معطل و مبهوت

گفت وه !اين چقدر طناز است

چه زبان باز وحيله پرداز است

بچه موش سفيه و بي ادراک

گفت من ميروم ندارم باک

بانگ زد پير موش کاي کودن!

اين قدر حرف هاي مفت مزن!

تو که باشي وگربه کيست،الاغ !

رفتن ومردنت يکي است الاغ !

ادامه دارد...

ايرج ميرزا

منبع: http://irajmirza-sher.blogfa.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون