جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2706- تاریخ : 1391/11/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


زنگ «انقلاب» در مدارس سراسر کشور طنين‌انداز شد
وزير آموزش و پروش تاريخ افتتاح دانشگاه فرهنگيان؛ پرداخت عيدي فرهنگيان؛ مراحل نظام رتبه بندي معلمان را اعلام كرد

كاغذ اخبـار


از گوشه و كنار


قـلـم معـلــم


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع فر)

 زنگ «انقلاب» در مدارس سراسر کشور طنين‌انداز شد 
 وزير آموزش و پروش تاريخ افتتاح دانشگاه فرهنگيان؛ پرداخت عيدي فرهنگيان؛ مراحل نظام رتبه بندي معلمان را اعلام كرد

 
زنگ «انقلاب» در ساعت 9:33 صبح و به طور همزمان در مدارس سراسر کشور طنين‌انداز شد. به گزارش باشگاه‌خبري‌فارس‌ «توانا»، در آستانه فرارسيدن سي‌و‌چهارمين عيدانقلاب و همزمان با لحظه ورود تاريخي امام‌خميني‌(ره) به کشور، زنگ «انقلاب» به طور همزمان در مدارس سراسر کشور طنين‌انداز شد.

زنگ نمادين انقلاب در تهران با همخواني سرود دانش‌آموزان و توسط فرزند شهيد زلفي در حالي که وزير آموزش و پرورش، او را در آغوش گرفته بود، نواخته شد. زنگ «انقلاب» در ساعت 9:33 صبح به طور همزمان در مدارس سراسرکشور نواخته شد و مراسم نمادين نيز در دبستان پسرانه شاهد کوثر در منطقه 19 تهران شهرتهران طنين اندازشد.

زنگ گلبانگ انقلاب همزمان در 130000 مدرسه سراسر كشور و به صورت نمادين توسط حاجي بابايي وزير آموزش وپرورش در مدرسه شاهد كوثر منطقه 19 تهران نواخته شد.

به گزارش فارس، مدارس کشور از هفته گذشته به استقبال دهه مبارک فجر رفتند و آذين‌بندي شدند؛ برنامه‌هايي مانند برگزاري مسابقات فرهنگي و هنري، کتابخواني، روزنامه‌ديواري، جدول، نقاشي و دلنوشته، نمايش فيلم و جلسات پرسش و پاسخ در دهه فجر براي دانش‌آموزان اجرامي‌شود.تقدير از خانواده شهدا، جانبازان و ايثارگران، کاشت نهال توسط دانش‌آموزان به ياد و نام شهداي دانش‌آموز و فرهنگي و غبارروبي مزار شهدا از ديگر برنامه‌هايي است که در دهه‌فجر برگزارمي‌شود.

پرداخت عيدي فرهنگيان به همراه حقوق بهمن ماه

وزيرآموزش‌وپرورش در پاسخ به اين پرسش که عيدي فرهنگيان چه زماني پرداخت‌مي‌شود، گفت: دولت اعلام‌کرده‌است تا آخربهمن پرداخت‌مي‌شود. به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، حميدرضا حاجي‌بابايي در حاشيه مراسم نواخته‌شدن زنگ «انقلاب» در جمع خبرنگاران اظهارداشت: دانشگاه فرهنگيان روز 15بهمن افتتاح‌مي‌شود و تعداد دانشجويان اين دانشگاه درحال حاضر25هزارنفر است. وي با‌بيان‌اينکه تعداد دانشجويان دانشگاه‌فرهنگيان افزايش‌مي‌يابد، افزود: 25هزار دانشجوي جديد در آزمون بعدي پذيرش مي‌شوند و تعدادي اعضاي هيئت علمي را نيز افزايش‌مي‌دهيم.

* تعريف 4 مرحله در نظام رتبه‌بندي معلمان

حاجي‌بابايي درخصوص نظام‌رتبه‌بندي معلمان گفت: در نظام رتبه‌بندي معلمان 4مرحله شامل «مربي معلم»، «استاديار معلم»، «دانشيار معلم» و «استاد معلم» تعريف کرديم که بايد قانون شود. وي ادامه داد: در قانون ممکن است جملات تغيير کند و چيز ديگري شود؛ در هر حال هرچه قانون شود، بايد اجرا کنيم و مهم براي ما جايگاه معلم است و اينکه معلمان چه جايگاهي داشته باشند.

اين مقام مسئول در آموزش‌وپرورش در پاسخ به اين پرسش که «نظام رتبه‌بندي معلمان درچه مرجعي (مجلس يا شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي) به تصويب مي‌رسد؟»، افزود: خيلي به اين موارد ورود پيدانمي‌کنم؛ ما يک جلسه مشترک با کميسيون آموزش وتحقيقات مجلس و دبيرشوراي‌عالي انقلاب فرهنگي در مشهد برگزارکرديم و به جمع‌بندي رسيديم.

وي اضافه‌کرد: بخشي از کار در شوراي‌عالي انقلاب‌فرهنگي و بخشي در مجلس پيگيري‌مي‌شود و ما نيز مجري هستيم؛ آنچه مشخص است همکاري خوبي بين تمام بخش‌ها وجوددارد و اختلافي نيست.

حاجي‌بابايي درخصوص پرداخت حق‌التدريس معلمان مدارس شاهد نيز بيان‌کرد: يک سري گرفتاري مالي داريم که تنها مربوط به آموزش وپرورش نيست بلکه در خيلي از وزارتخانه‌ها اين مشکلات وجوددارد که درحال پيگيري هستيم تا به زودي بخش عمده‌اي از آن را پرداخت کنيم. وي درخصوص تاريخ پرداخت حق‌التدريس معلمان افزود: تاريخ دست من نيست و دست بانک مرکزي، وزارت اقتصاد و معاونت نظارت راهبردي است.

* پرداخت عيدي فرهنگيان تا آخربهمن

وزيرآموزش‌وپرورش در پاسخ به اين پرسش که عيدي فرهنگيان چه زماني پرداخت‌مي‌شود، اظهارداشت: دولت اعلام‌کرده است تا آخر بهمن پرداخت مي‌شود. وي در پاسخ به پرسشي ديگر مبني بر اينکه «مقررشده بود هديه معلمان نمونه پرايد باشد که بعد اعلام شد پول پرايد را مي‌دهند و اکنون معلمان نمونه مي‌گويند تنها يک ميليون و600 هزار تومان دريافت کردند؛ چه جوابي داريد؟»، گفت: همه وجوه به طور کامل پرداخت شده است.

* 6 برنامه براي معلماني که ساعات موظفي‌شان کامل نمي‌شود

حاجي‌بابايي درخصوص وضعيت معلمان مازاد نيز بيان‌کرد: ما يک ميليون معلم داريم که در برخي مناطق به دلايل مختلف مانند جنسيت، به معلماني اضافه تدريس داده مي‌شود و برخي نيز ساعات موظفي‌شان پرنمي‌شود. وي اضافه‌کرد: براي آن دسته از معلماني که ساعات موظفي‌شان کامل‌نمي‌شود، 5، 6برنامه داريم و به عنوان مثال در فعاليت‌هايي مانند مشاوره، کار اجرايي مدرسه و همراهي با مدير کارمي‌کنند.

* وزير: پنجشنبه‌ها تعطيل نيست

وزيرآموزش وپرورش در پاسخ به اين پرسش که «چقدر براي دختر کوچکتان وقت مي‌گذاريد؟»، گفت: خيلي کم وقت دارم و مادرش به کارهاي او رسيدگي مي‌کند. وي با بيان اينکه روزهاي پنجشنبه براي معلمان و دانش‌آموزان تعطيل است، افزود: ما در روزهاي پنجشنبه تعريف کاري داريم.

حاجي‌بابايي درخصوص برنامه مدارس در روزهاي تعطيلي پنجشنبه‌ها، بيان کرد: بعدازظهرهاي مدارس و پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها فعاليت غيررسمي آموزش است و مي‌توانند مسئولان مدارس، فوق‌برنامه داشته باشند؛ کانون‌هاي فرهنگي و هنري را نيز به درون مدارس آورديم و برنامه‌هاي فراوان داريم که مي‌توانند، اجرا کنند. وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه «چند درصد مدارس، کلاس‌هاي فوق برنامه دارند؟»، گفت: آماري ندارم زيرا اين کلاس‌ها اجباري نيست.

وي به کلاس‌هاي ضمن خدمت براي معلمان در مدارس نيز اشاره‌کرد و بيان داشت: معلمان صبح‌ها مدرسه‌ هستند و پنجشنبه‌ها نيز برخي به دانشگاه مي‌روند؛ به همين دليل عصر مدارس فرصت مناسبي براي کلاس‌هاي ضمن خدمت است.

به گزارش خبرگزاري مهر وزير آموزش و پرورش درباره اينکه آيا 5 هزار مربي قرآن شامل قانون استخدام آموزش و پرورش مي شوند توضيح داد: اين مربيان به صورت کارمعين جذب آموزش و پرورش شده اند.


 كاغذ اخبـار 

شش ساله شدن پايه ابتدايي قانوني و لازم الاجرا است

دبيرکل شوراي‌عالي آموزش وپرورش با رد هرگونه شايعه مبني بر حذف پايه ششم ابتدايي که در برخي از سايت‌هاي خبري اعلام‌شده‌بود، ضمن حمايت از اجرايي شدن پايه ششم ابتدايي، گفت: تغييرساختار نظام آموزشي کشور تنها با شش‌ساله‌شدن پايه‌ابتدايي معنا‌مي‌يابد و اين قانون پشتوانه شوراي‌عالي انقلاب‌فرهنگي و شوراي‌عالي آموزش‌و‌پرورش را دارد و لازم‌الاجراست.مهدي نويد ادهم در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: اصلاح ساختار نظام آموزشي يکي از احکام سند تحول بنيادين است و بر اساس مطالعات زيادي که در گذشته و حال انجام شده است، نظام به اين نتيجه رسيد که بايد ساختار آموزشي کشور تغييرکند.

وي با بيان اينکه براساس اين مطالبه نظام مشهور 3-3-6 مطرح شد، ادامه‌داد: تغيير ساختار نظام آموزشي علاوه بر مصوبه شوراي عالي آموزش وپرورش، پشتوانه محکم شوراي عالي انقلاب فرهنگي را دارد و به تصويب هر دو نهاد بالادستي رسيده است.نويد ادهم با تاکيد بر اينکه اين قانون لازم‌الاجرا و تغييرناپذيراست، ادامه داد: برنامه‌هاي 3-3-6 براساس سند تحول بنيادين طراحي شده است و هر برنامه‌اي که در اين ساختار تحقق مي‌يابد، بايد متناسب با اهداف سند تحول باشد.دبيرکل شوراي‌عالي آموزش وپرورش تصريح‌کرد: فرآهم‌آوردن زمينه تربيت‌پذيري دانش‌آموزان متناسب با فرهنگ ايراني اسلامي از مهم‌ترين اهداف تغيير ساختار نظام آموزشي است و در برنامه شوراي‌عالي آموزش‌و‌پرورش تحت‌عنوان "چرخش از نهاد آموزشي به نهاد فرهنگي و تربيتي" نامگذاري شده است. وي ادامه داد: بنابراين يکي از مهم‌ترين پيام‌هاي تحول بنيادين "تبديل آموزش و پرورش از يک نهاد آموزشي به نهاد فرهنگي و تربيتي" است، به اين معنا که دستگاهي است که بيش از آموزش، رسالت تربيتي دارد و قبل از آنکه به دنبال انتقال دانش و معلومات باشد، در پي شکوفايي استعدادهاي دانش‌آموزان است.نويدادهم خاطرنشان کرد: در اين نگاه تربيتي و فرهنگي، به دنبال آموزش صرف نيستيم، بلکه به دنبال فراهم کردن وسيله‌هاي تحقق تربيت دانش‌آموزان هستيم، چرا که هر چه در اين دوره، نگاه تربيتي محقق شود و سرمايه‌گذاري جدي‌تري صورت بگيرد، به اهداف خود خواهيم رسيد.دبيرکل شوراي عالي آموزش و پرورش گفت: در همين رسالت، شش‌ساله بودن دوره ابتدايي نيز معنا و مفهوم مي‌يابد و مقررشده از منظر محتوا نيز اين شش سال ابتدايي به دو دوره سه ساله تقسيم شود. وي خاطرنشان کرد: مقررشده سه ساله اول دوره ابتدايي که مهم‌ترين سن تربيت‌پذيري کودکان است، به آموزش مهارت‌هاي زندگي، مهارت تربيتي و اخلاقي اختصاص يابد و در سه ساله دوم، بحث‌ آموزش جدي‌تر شود.

نويدادهم با بيان اينکه درحال حاضر دوره‌ابتدايي در بيش از 150کشور دنيا شش‌ساله است، عنوان‌کرد: اين موضوع ازنظرعلمي، اعتقادي و تجربه جهاني تاييد شده و راه بي‌بازگشت در آموزش‌وپرورش است.به گفته وي، بر اساس دو دوره‌شدن سه‌ساله ابتدايي، محتواي کتاب‌ها و زمان آموزش نيز ساماندهي مي‌شود.همچنين فاطمه‌قربان معاون‌آموزش‌ابتدايي وزير‌آموزش‌و‌پرورش نيز به شدت شايعه حذف ششم‌ابتدايي از نظام‌آموزشي را تکذيب و عنوان‌کرد: شش‌ساله‌شدن ابتدايي مطابق با قوانين بالادستي وزارت آموزش‌و‌پرورش است و هيچ‌چيز نمي‌تواند مانع اجراي آن شود. قربان تاکيدکرد: افرادي که تخصصي در آموزش وپرورش ندارند، از اين گونه اظهارنظرها خودداري کنند، چرا که باعث ايجاد فضاي متشنج در بين دانش‌آموزان و خانواده‌ها مي‌شود. وي با تاکيدبراينکه از سال آينده نيز برنامه‌هاي آموزش و پرورش به ويژه ششم ابتدايي با قدرت اجرامي‌شود، گفت: همه تلاش خود را براي ارتقاء کيفيت آموزش به ويژه در دوره ابتدايي و پايه ششم که پايه جديدالتاسيس است، به کار خواهيم گرفت.


اختصاص 7 ميليارد ريال براي جمع آوري بخاريهاي گازي مدارس شهر تهران

مديرکل آموزش وپرورش شهرتهران از اختصاص هفت ميلياردريال اعتبار براي جمع آوري بخاريهاي گازي مدارس تا پايان سال خبرداد. سيدعلي يزديخواه در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اين مطلب گفت: تا پايان سال جاري تمام مدارس شهرتهران که از بخاري گازي استفاده مي‌کنند، بايد اقدام به جمع آوري اين بخاريها کنند. وي افزود: به همين منظور اعتباري هفت‌ميلياردريالي اختصاص داده شده که بخشي از آن تامين شده است و مدارسي که اعتبار لازم را دريافت کرده‌اند بايد اقدام به نصب رادياتور و يا پکيج کنند تا شاهد وقايعي همچون حادثه شين‌آباد نباشيم.يزديخواه درباره اينکه در بسياري از مدارس حاشيه اي شهرتهران همچنان از بخاري چکه اي استفاده مي شود، گفت: در هيچکدام از مدارس حاشيه‌اي و همچنين روستايي شهرتهران از بخاري چکه اي استفاده نشده است.

وي با بيان اينکه 65درصد مدارس شهرتهران به ويژه مدارس جنوبي شهر نيازمند نوسازي و مقاوم سازي هستند، تصريح‌کرد: براي ساماندهي و ايمن سازي مدارس شهرتهران نيازمند يک حرکت جهادي هم از سوي خيرين مدرسه ساز و هم از سوي مسئولان سازمان نوسازي هستيم تا اعتبار لازم اختصاص داده شود.به گفته يزديخواه، البته خيرين مدرسه‌ساز تاکنون يک هزارميلياردريال براي تجهيز و مقاوم سازي کلاس ها کمک کرده‌اند.


 از گوشه و كنار 

رييس مرکزاموربين‌الملل و مدارس خارج از کشور خبرداد:

نواخته شدن گلبانگ انقلاب در مدارس خارج از کشور

قائم‌مقام وزير و رييس مرکزاموربين‌الملل و مدارس خارج از کشور در آستانه سالگرد ورود تاريخي رهبرکبيرانقلاب اسلامي به کشور، اعلام کرد: امروز11بهمن‌ماه، گلبانگ انقلاب در تمامي مدارس خارج از کشور طنين‌انداز خواهدشد. تمام برنامه‌هايي که به مناسبت دهه‌فجر در داخل‌کشور در مدارس انجام‌مي‌شود، در مدارس خارج‌از‌کشور نيز اجرا‌مي‌شود.علي‌اصغر‌يزداني در گفتگو با پانا، با اشاره به ويژه برنامه‌هاي دهه فجر در مدارس خارج ازکشور، اظهارکرد: يکي از مهمترين و زيباترين کارهايي که در مدارس خارج ازکشور انجام‌مي‌شود، گراميداشت ايام دهه مبارک فجر و برگزاري جشن‌هاي پيروزي انقلاب اسلامي است. وي ادامه‌داد: ايام دهه مبارک فجر بسيارمهم و ارزشمند است، چرا که به عنوان روز ملي جمهوري اسلامي ايران در ديگر کشورها شناخته شده است.قائم مقام وزير و رييس مرکزاموربين‌الملل و مدارس خارج از کشور با بيان اينکه در سفارتخانه‌ها براي دهه مبارک‌فجر ويژه برنامه‌هاي خاص و باشکوهي تدارك ديده‌شده، اضافه‌کرد: برگزاري جشن‌هاي دهه‌مبارک فجر در مدارس خارج از کشور نيز با رنگ و لعاب و شور و اشتياق همراه است.يزداني با بيان اينکه امروز11بهمن ماه، گلبانگ انقلاب در تمامي مدارس خارج از کشور طنين انداز خواهدشد، افزود: تمام برنامه هايي که به مناسبت دهه فجر در داخل کشور در مدارس انجام مي شود، در مدارس خارج از کشور نيز دنبال مي شود.


شوراي عالي آموزش وپرورش درس فارسي پايه ششم ابتدايي را به 3 بخش قرائت فارسي، ديكته و انشاء تفكيك كرد

در هشتصدوهفتاد وهشتمين جلسه شوراي‌عالي آموزش وپرورش، با مصوب شدن تفكيك درس فارسي پايه ششم ابتدايي به 3 بخش قرائت فارسي، ديكته و انشاء مقررشد در جدول برنامه‌ريزي درسي 2ساعت در هفته به قرائت فارسي و ديكته و1ساعت به انشا اختصاص يابد. به گزارش شاپرك و به نقل از مركزاطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، در ابتداي اين نشست، نوري، رئيس مركزآمار وفناوري اطلاعات وارتباطات وزارت آموزش وپرورش گزارشي اجمالي از فعاليت‌ها و اقدامات اين وزارتخانه در راستاي تجهيز مدارس به فناوري‌هاي نوين آموزشي، هوشمندسازي مدارس، توليدمحتوا، ايجاد شبكه‌هاي ارتباطي، توانمندسازي معلمان و... در حوزهIT ارائه‌داد.بنابراين گزارش، در اين نشست بر توسعه فعاليت‌هاي مركز آمار و فناوري اطلاعات و ارتباط در 2حوزه كمي و كيفي و بازنگري سند فاوا در آموزش‌وپرورش همچنين توليد سندي براي تبيين اهداف،‌ مباني، اصول، استانداردها وكاركرد مدارس هوشمند تاكيدشد.براساس اين گزارش، در ادامه اين نشست طرح جامع توسعه و ترويج اقامه‌نماز در مدارس مورد بررسي و طبق سنوات گذشته بندي ديگر از اين طرح مورد تصويب اعضاء قرارگرفت .


 قـلـم معـلــم 

مزايا و مضرات تلفن همراه براي دانش آموز

تهيه و تنظيم : منيژه اکبري آموزش و پرورش ناحيه 3 کرج

قسمت سوم

با بررسي‌هاي انجام شده متوجه شديم که استفاده و به همراه داشتن تلفن همراه مضرات بيشتري نسبت به فوايد آن دارد و اين امر در اصلاحيه آيين‌نامه اجرايي مدارس که در شوراي عالي آموزش و پرورش در دست انجام بود، به تصويب رسيده و قانوني شده است.مدير کل دفتر برنامه ريزي امور تربيتي و مشاوره آموزش و پرورش به خانواده‌ها توصيه مي‌کند: با توجه به معايبي که براي استفاده از تلفن ‌همراه براي دانش‌آموزان اعلام مي‌شود، بخشي از اين مشکلات را قبول کرده، فرزندان را توجيه کنند و رفت و آمد فرزندان را از راه‌هاي ديگر انجام دهند.وي مي‌گويد: بهتر است والدين همکاري لازم را با مدرسه داشته باشند و مديران مدارس جلسات توجيهي با اوليا دانش آموزان را برگزار کنند و شناخت لازم را در والدين به وجود آورند.به مديران نيز توصيه مي‌شود تسهيلات لازم را براي دانش‌آموزان فراهم کنند تا هر زمان که دانش‌آموزان مي‌خواهند از تلفن مدرسه بتوانند با والدين ارتباط برقرار کنند. با توجه به اينکه هزينه تأمين يک خط تلفن همراه بسيار ارزان شده است و همه اقشار در سنين مختلف مي‌توانند با استفاده از آن تبادل افکار کنند و انتقال اطلاعات را به سرعت انجام دهند؛ ممنوعيت استفاده از تلفن همراه در مدارس مسئله منطقي است که چند سالي با آن درگير هستيم و متأسفانه قانون موکدي براي اين قضيه وجود ندارد.استفاده از گوشي موبايل با توجه به سن دانش‌آموزان در دوران نوجواني و هيجانات و تنوع اطلاعات که مورد توجه‌شان قرار مي‌گيرد، سبب انحراف و لطمه آموزشي مي‌شود که اگر بسترهاي آن را به خوبي فراهم نکنيم دامنه اين موضوع غيرقابل کنترل مي‌شود.

متاسفانه بسياري نوجوانان وقت خود را براي انتقال اطلاعات غيرشخصي و فيلم‌هاي نامناسب قرار مي‌دهند که دچار آسيب‌هاي رواني مي‌شوند و به طور قطع اين کار عوارض نامناسبي را به دنبال دارد و موجب گرايش آنان به رفتارهاي نامناسب مي‌شود.

ادامه دارد...


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون