جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2706- تاریخ : 1391/11/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


عكاسخانه
چيا هويي لويي - تايوان

تخريب كاريكاتور ايران در جهان


جهانگير ارجمند مجسمه‌هاي مردم شناسي خود را به باغ موزه نگارستان اهدا کرد


قصار اما...


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس


 عكاسخانه 
 چيا هويي لويي - تايوان


 تخريب كاريكاتور ايران در جهان 

 برگزار نشدن دوسالانه كاريكاتور نه تنها باعث تخريب اين رويداد بين المللي در جهان مي شود بلكه اعتبار كاريكاتور ايران را نيز خدشه دار مي كند.مصطفي ابراهيمي نژاد، هنرمند كاريكاتوريست، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در باره برگزار نشدن دوسالانه كاريكاتور گفت: در بين دوسالانه هاي تجسمي كه تاكنون در كشورمان برگزار شده است، دوسالانه كاريكاتور تنها دوسالانه اي است كه بدون تأخير برگزار مي شد.

وي اظهار داشت:در هر دوره از دوسالانه كاريكاتور شاهد استقبال كاريكاتوريست هاي برجسته اي از سراسر جهان بوديم و اين رويداد بين المللي با تجربه هايي كه در طول نزديك به دو دهه كسب كرده است هم سو با استاندارهاي جهاني برگزار مي شد.

وي در ادامه اظهار داشت: يازدهمين دوره دوسالانه بين المللي بدون هيچ اطلاعي برگزار نشد و اين در حالي است كه بسياري از كاريكاتوريست ها در انتظار برگزاري اين دوسالانه بين المللي بودند.وي در ادامه تصريح كرد:برگزار نشدن دوسالانه كاريكاتور باعث متضرر شدن اين دوسالانه نه تنها در ايران بلكه در جهان خواهد شد.اين هنرمند كاريكاتوريست گفت:اين تأخير هر چند كه براي اولين بار است كه در ارتباط با دوسالانه كاريكاتور صورت مي‌گيرد اما باعث تخريب كاريكاتور در نگاه جهاني مي‌شود.

ابراهيمي نژاد گفت:در حال حاضر كاريكاتور ايران و دوسالانه كاريكاتور داراي چهار ستاره جهاني است و اين يعني رسيدن به موفقيتي كه بسياري از كشورهاي جهان كه در حوزه كاريكاتور شناخته شده هستند در انتظار آن به سر‌مي‌برند.

وي گفت:با تاخير صورت گرفته قطعا اگر سال آينده هم دوسالانه كه تبديل به سه سالانه مي‌شود را داشته باشيم با موفقيت چنداني در مقياس جهاني روبرو خواهيم شد.وي تصريح كرد:اين تأخير اعتبار كاريكاتور ايران در جهان را زير سوال مي‌برد چرا كه در دوسالانه كاريكاتور هنرمنداني ازاقسي نقاط جهان شركت مي‌كردند، در حقيقت آثار بسياري از هنرمندان جهان در دو سالانه كاريكاتور تهران به نمايش گذاشته مي‌شد.


 جهانگير ارجمند مجسمه‌هاي مردم شناسي خود را به باغ موزه نگارستان اهدا کرد 

 مجسمه‌هاي کوچک جامعه‌شناسي و مردم شناسي جهانگير ارجمند که اين روزها حال خوشي هم ندارد در گوشه‌اي از باغ موزه نگارستان در قلب تهران بزرگ جاي خوش کردند.به گزارش (ايسنا)، پله‌ها را در ميان درختان قد کشيده که طي مي‌کنيم کمي آن طرف‌تر در گوشه‌اي از باغ بزرگ قديمي، مردمي ايستاده‌اند که منتظر تماشاي نيم قرن تلاش جهانگير ارجمند هستند. اينجا باغ موزه نگارستان است. درست در قلب ميدان بهارستان جايي که پيرمرد مجسمه ساز بعد از 50 سال تلاش بي وقفه، حاصل دست رنجش را که مجسمه‌هايي کوچک اما خلق شده از عمق روح و جانش است به باغ موزه نگارستان اهداء کرده است.

شامگاه 9بهمن ماه در يکي از روزهاي خنک اما نه چندان سرد بهمن ماه 91 ، جهانگير ارجمند بعد از سال‌ها تلاش در عرصه مجسمه سازي تمام آثار خلق شده‌اش را به دست دانشگاه تهران و باغ موزه نگارستان به امانت سپرد و از سوي مديران اين مجموعه تجليل شد.ارجمند در اين مراسم گفت:افتخار مي‌کنم که امروز در خدمت شما هستم اما آنچه را که بايد بگويم در مجسمه‌هايم به تصوير درآوردم يعني هر آنچه را که فکر کردم در قالب مجسمه ساخته‌ام و تاريخ ايران را به ويژه در کارهايم دنبال کردم.

در اين مراسم البته لوح تقدير معاونت امور موزه‌ها و امور فرهنگي و اجتماعي دانشگاه تهران، باغ موزه نگارستان نيز به پاس سال‌ها تلاش جهانگير ارجمند به او اهدا شد و سپس حاضران از مجسمه‌هاي اين هنرمند که در حال حاضر به صورت موقت در دو اتاق باغ موزه نگهداري مي‌شود، ديدن کردند.بخشي از اين مجسمه‌ها به مشاغل کاري اختصاص داشتند و بخشي ديگر مجسمه‌هايي کوچک از گروه مردم شناسي بودند.

مجسمه هنرمندان، تکيه دولت و جماران شخصيت‌هاي سياسي‌ و چهره‌هاي تاريخي از ديگر مجسمه‌هايي بودند که در ميان کارهاي ارجمند ديده مي‌شد.پيش از اين بخشي از اين آثار به مراکز ديگري همچون موزه‌ها و سفارت آلمان اهدا شده بود و چند مجسمه کوچک را هم فرزندان ارجمند به نشان يادگاري از پدر نگه داشته بودند. مابقي آثار به باغ موزه نگارستان انتقال داده شد که قرار است هم مرمت شود و هم به صورت نمايشگاهي در غرفه‌هاي ويژه، ميزبان هنر دوستان باشد.


 قصار اما... 

 بدبيني همچون مگس است که همه جاي بدن سالم را رها مي کند و بر روي زخم هاي آن مي نشيند.

منبع: هشت بهشت


 نگـــاه 

در هشتمين جلسه دبيران جشنواره جهاني هنر مقاومت تصويب شد:

20 اسفند آخرين مهلت ارسال آثار

هشتمين جلسه شوراي سياستگذاري جشنواره جهاني هنرمقاومت با حضور دکتر حبيبالله صادقي ، دبيرکل جشنواره و دبيران بخش هاي دوازده گانه آن برگزار و تمديد مهلت ارسال آثار به مدت دو هفته مورد تصويب قرار گرفت.

به گزارش ستاد خبري سومين جشنواره جهاني هنر مقاومت ، در ابتداي اين جلسه دکتر حبيب الله صادقي ضمن خير مقدم به حاضران ابراز اميدواري کرد که در آستانه سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ، خير و برکت اين ايام در جشنواره نمود پيدا کرده و با حضور و مديريت شايسته دبيران بخش هاي مختلف هنر مظلوم انقلاب و دفاع مقدس با نتيجه چشمگير در آذرماه به نمايش در آيد.

دکتر صادقي بررسي تمديد مهلت ارسال آثار و گزارش اقدامات انجام شده در هر بخش را به عنوان موضوع جلسه معرفي کرد.

محمدحبيبي،دبير اجرايي جشنواره نيز گزارش کوتاهي از فعاليت هاي دبيرخانه در بخش هاي تبليغات ، آثار رسيده ، مجموع سفارش آثار ، ورکشاپ هاي دانشگاهي و .. ارائه کرد.حبيبي از برپايي 7 ورکشاپ در دانشگاه هاي سراسر کشور و برنامه ريزي براي 4 ورکشاپ ديگر خبر داده و گزارشي از تعداد آثار رسيده به هر بخش ارائه کرد.در هشتمين نشست شوراي سياستگذاري سومين جشنواره جهاني هنر مقاومت حسين غلامي دبير بخش نقاشي خط، غلامعلي طاهري دبير بخش طراحي و چاپ دستي ، ادهم ضرغام دبير بخش نقاشي، محمد خزاعي دبير بخش پوستر ، سيد عباس ميرهاشمي دبير بخش عکس ، سيد مسعود شجاعي طباطبايي دبير بخش کاريکاتور، خشايار قاضي زاده دبير بخش تصوير سازي ، مينا صدري دبير بخش نگارگري، مصطفي گوردزي دبير بخش هنرهاي جديد و مفهومي، طاهر شيخ الحکمايي دبير بخش طرح هاي حجمي ، علي شيرازي ، سيد عليرضا گلپايگاني دبير بخش انيميشن، رضا خزعلي دبير بخش بين الملل و محمد حبيبي دبير اجرايي جشنواره حضور داشتند.


ايماني خوشخو:

هنرهاي تجسمي صاحب سند توسعه مي‌شوند

رييس کميسيون هنر و معماري شوراي عالي انقلاب فرهنگي از تدوين سند توسعه هنرهاي تجسمي در اين کميسيون خبر داد.به گزارش مهر، جلسه کميسيون هنر و معماري شوراي عالي انقلاب فرهنگي شنبه هفتم بهمن ماه به بررسي جشنواره تجسمي فجر اختصاص داشت.در اين جلسه سيد عباس مير هاشمي دبير کل پنجمين جشنوار ه بين المللي هنرهاي تجسمي فجر نيز با ارائه گزارشي از جشنواره گفت: پنجمين جشنواره تجسمي فجر در رشته‌‌هاي نقاشي، خوشنويسي، نگارگري، سفال، مجسمه‌سازي، کاريکاتور، تصويرسازي، عکاسي و پوستر، مقالات و فيلم‌هاي مستند تجسمي برگزار مي‌شود که رشته‌هاي عکاسي، پوستر و کاريکاتور بين‌المللي است و آثار هنرمندان 54 کشور به جشنواره ارائه شده است.

ميرهاشمي ادامه داد:در اين جشنواره هنرمندان پيشکسوت در شوراي سياستگذاري و داوري و بخش غيررقابتي حضور دارند و جشنواره در تهران و 11 استان برگزار مي شود.ايماني خوشخو افزود:با توجه به اينکه در دوسالانه هاي تجسمي کمتر به مباحث نظري و ارزشي پرداخته مي‌شود، جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر مي تواند اين مباحث را مورد توجه قرار دهد.


به همت فرهنگسراي انقلاب اسلامي برگزار مي شود

انقلاب در قاب تصوير

فرهنگسراي انقلاب اسلامي در راستاي برنامه هاي «ماه بهار»، نمايشگاه «قاب انقلاب 2» را با عكس هاي منتشر نشده و كمتر ديده شده قاسم حاج محمدي از روزهاي انقلاب در منظر نگاه علاقمندان مي نشاند.به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي انقلاب اسلامي، در اين مجموعه، تصاوير ماندگاري از ايام مبارزات مردم براي پيروزي انقلاب اسلامي است كه تاكنون نمايش داده نشده است.

اين نخستين نمايشگاه از عكس هاي قاسم حاج محمدي عكاس روزنامه اطلاعات است كه مبارزات مردم در نيمه دوم سال 57 را به تصوير مي كشد. در اين تصاوير، لحظه هايي از راهپيمايي‌هاي مردم در روزهاي تاسوعاي سال 57، واكنش هاي مردم پس از فرار شاه در 26 دي و شرايط پس از پيروزي انقلاب در روز 22 بهمن در قاب تصوير گنجانده شده است.آيين افتتاح اين نمايشگاه به صورت سراسري 12 بهمن ماه صورت مي گيرد.قاب انقلاب با 34 قطعه عكس 50 در 70 دومين مجموعه از اين تصاوير است كه به همت فرهنگسراي انقلاب اسلامي منتشر مي شود. سال گذشته قاب انقلاب براي نخستين بار با مروري بر مبارزات مردم در تصرف برخي نهادهاي دولتي در بهمن 57 و راهپيمايي هاي گسترده مردم منتشر شد.

قاسم محمدي عكاس ورزشي روزنامه اطلاعات متولد سال 1325 است و از سال 1350 در موسسه اطلاعات در زمينه عكاسي فعاليت مي كند. او در دوران اعتصاب روزنامه ها وقايع انقلاب را با دوربين خود ضبط و ثبت كرده است. سال گذشته براي نخستين بار آثار او در قالب نمايشگاه «قاب انقلاب» در فرهنگسراي انقلاب اسلامي به نمايش در آمد.امسال اين مجموعه در قالبي نو و با 34 قطعه عكس و با عنوان «قاب انقلاب2» به نمايش در آمده و حاوي عكس هاي رونمايي نشده اين عكاس از روزهاي انقلاب است. برخي تصاوير اين مجموعه براي نخستين بار به نمايش در مي آيد.


 اخبـــــــــار 

همزمان با آغاز دهه مبارك فجر؛

بازديد از مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران در روز 12 بهمن رايگان است

همزمان با سالروز ورود امام خميني(ره) به ميهمن عزيزمان و آغاز دهه مبارك فجر، بازديد از مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران براي تمامي مردم رايگان است.به گزارش روابط عمومي مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران پيرو مصوبه شوراي معاونين سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و به مناسبت بزرگداشت ايام دهه مبارک فجر پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي، بازديد از موزه ها و کاخ موزه هاي سراسر کشور اعم از مجموعه کاخ ها و موزه هاي نياوران امروز پنج شنبه 12 بهمن ماه رايگان است.

شايان ذکر است مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران يکي از کاخ موزه هاي شمال شهر تهران است که بناهاي آن متعلق به دوران قاجار و پهلوي بوده و اکنون محوطه کاخ شامل کاخ نياوران و موزه پارچه و لباس هاي سلطنتي، کاخ صاحبقرانيه و موزه حوضخانه، کوشک احمدشاهي، موزه جهان نما، موزه کتابخانه سلطنتي، موزه خودروهاي اختصاصي کاخ نياوران و باغ کتيبه ها است.

علاقه مندان جهت بازديد مي توانند همه روزه به جز ايام سوگواري ائمه اطهار (ع) از ساعت 30/8 تا 17 به مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران واقع در ميدان شهيد باهنر (نياوران) مراجعه کنند.


ثبت نام آنلاين دومين جشنواره مد و لباس فجر آغاز شد

طراحان و توليدكنندگان لباس و ديگر علاقه مندان به حضور در دومين جشنواره مد و لباس فجر مي توانند با مراجعه به پايگاه اينترنتي اين جشنواره نسبت به ثبت نام آنلاين اقدام كنند.به گزارش ستاد خبري دومين جشنواره مد و لباس فجر، متقاضيان بخش‌هاي گوناگون جشنواره مي‌توانند با مراجعه به وب‌سايت اين جشنواره با رعايت شرايط و مقررات شرکت در اين جشنواره، به صورت آنلاين ثبت‌نام کرده و در اين جشنواره شرکت کنند.همچنين طراحان و توليدكنندگاني كه قصد ارائه آثار در بخش فروش و ارائه آثار به بخش مسابقه را دارند نيز مي توانند درخواست اوليه خود را از طريق آنلاين در اين وب سايت درج كنند.

اين در حالي است كه به دليل فشردگي ثبت نام در روزهاي باقي مانده تا پايان مهلت قانوني يعني بيستم بهمن ماه، الويت ارائه غرفه و ثبت نام با شركت كنندگاني خواهد بود كه سريع تر نسبت به ثبت نام خود اقدام كرده باشند.


10 استان و جزيره قشم ميزبان پنجمين جشنواره تجسمي فجر

پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر همزمان با تهران در 10 استان و جزيره قشم برگزار مي شود.عبدالرحيم سياهكارزاده؛ دبير اجرايي پنجمين جشنواره تجسمي فجر گفت: استانهاي خوزستان، گلستان، البرز، لرستان، كهگيلويه و بوير احمد، سمنان، خراسان جنوبي، کرمان شمالي، همدان، مرکزي و جزيره قشم ميزبان پنجمين جشنواره تجسمي فجر هستند.

سياهكارزاده ادامه داد: آمادگي براي برگزاري پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر در تمام استانها وجود داشت و به اين منظور با ادارت كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استانها مكاتبه شد تا استانهايي كه شرايط، آمادگي و فضاي مناسب براي ميزباني جشنواره را دارند، به دبيرخانه جشنواره اعلام كنند و در نهايت 10 استان و جزيره قشم براي برگزاري پنجمين جشنواره تجسمي فجر پاسخ مثبت دادند.دبير اجرايي پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر افزود: منتخبي از آثار رشته هاي كاريكاتور، عكس، پوستر و تصويرسازي جشنواره كه قابليت تكثير دارند با توجه به فضاي نمايشگاهي استانها علاوه بر تهران در اين 10 استان و جزيره قشم به نمايش گذاشته مي شود.وي گفت: تمركز زدايي از رويكردهاي جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر است كه از نخستين دوره به آن توجه شده و در اين دوره هم بر اساس آمادگي استانها براي آن برنامه ريزي شد.


«آرشيو تعليق» در گالري آران مرور مي‌شود

نمايشگاه انفرادي بکتاش سارنگ جوانبخت در گالري آران برپا مي‌شود.به گزارش (ايسنا)، اين نمايشگاه با عنوان «آرشيو تعليق»فردا جمعه 13 بهمن ماه افتتاح خواهد شد.بکتاش سارنگ در مقدمه‌اي بر اين مجموعه نوشته است:« آرشيو تعليق مجموعه‌اي ثبت شده از نقاط تعليق است؛ نقاطي که با حضور دائم و مزمن مرگ و نيستي از بدو تولد، آرام آرام در فضاي شخصي ما هياتي سنگين و ناشناخته به خود مي‌گيرند تا به سياه چاله‌هايي در کهکشان مانند شوند که همه چيزي را فرو مي‌بلعند، حتي نور نيز نمي‌تواند از ميدان جاذبه اين حفره‌هاي سياه بگريزد.»

او معتقد است:« اين فضاي شخصي انباشته از نقاط تعليق، هرچند ميان «خواست زيستن» و ظلم و عذابي که جهان را آکنده است از يک سو و مرگ و نيستي از سوي ديگر سرگردان است، همواره بر فضاي بيرونش مي‌شورد. حصاري نيز به دور خود مي‌کشد و شخصي باقي مي‌ماند، فضايي که مدام با تعاريف نظام‌مند بيروني سر عناد دارد و در اين مبارزه خود نيز به ناچار صورتي ناشناخته مي‌گيرد و در آخر تنها ثباتي که مي‌يابد، ثبات فروريختن است؛ فروريختن مدام جهان‌هاي پيرامونش.»او تا کنون نمايشگاه‌هاي انفرادي در گالري آزاد ، ريچارد ديکونه (استراسبورگ) و انجمن سنت هنري (پرتت شر گارونه (فرانسه) برپا کرده و در نمايشگاه‌هاي گروهي در گالري آران، گالري اي بي ( بازل، سوييس)، پنجره،سلستات (فرانسه)، کتابخانه مرکزي Raval (بارسلون،اسپانيا)، گالري موروآنوکينگ ( لس آنجلس ، آمريکا)،هفت ثمر و ... شرکت داشته است.


 دنياي عكس 

مرد چيني با هر چشم خود بطري 5 ليتري آب را به مدت 1 دقيقه در هوا نگه مي دارد


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون