جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2706- تاریخ : 1391/11/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

توليد نسل جديد واکسنها؛
پاياني براي همه تزريقهاي دردناک


نوآوري يک نوجوان 15ساله براي تشخيص سرطان


ساخت ربات زيردريايي با الهام از خورشيد ماهي


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 توليد نسل جديد واکسنها؛
 پاياني براي همه تزريقهاي دردناک 

 
نوآوري جديد محققان موسسه فناوري ماساچوست مي تواند پايان تمام تزريقهاي دردناک باشد، چرا که اين دستگاه مي تواند واکسن را چون تاتو بي درد، از طريق سوزنهاي ريز وارد پوست کرده و طي چند روز آن را به بدن منتقل کند.به گزارش خبرگزاري مهر، محققان اظهار مي دارند اين ميکرو سوزنها مي توانند راه بسيار ايمن تر و کم دردتري براي انتقال نسل جديد از واکسنها باشد.محققان موسسه فناوري ماساچوست يادآور شده اند که اين سيستم مي تواند براي انتقال واکسنهاي دي ان اي براي بيماريهاي خطرناکي چون اچ آي وي به کار رود.

سيستم واکسينه ميکرو سوزن از سوزنهاي ريزي براي نفوذ به پوست استفاده مي کند و آن را طي چند روز به بدن منتقل مي کندبا اين سوزنها واکسن به سرعت وارد پوست مي شود و لايه اي شبيه به تاتو در بدن شکل مي دهد.

اين ميکروسوزنها با هدف مختل کردن سطحي ترين لايه هاي پوست طراحي شده است تا مانع از رسيدن واکسن به پايانه هاي عصبي و رگهاي خوني شود و تزريق بي درد و ايمن تر از سوزنهاي زيرجلدي انجام شود.براساس اظهارات دارل آيروين استاد مهندسي زيستي و علوم مواد موسسه فناوري ماساچوست اين نوع از انتقال واکسن مي تواند پايان بخش نياز به تزريق واکسن با سرنگ باشد.وي افزود: در اين روش تنها بايد سوزنها را براي چند دقيقه روي پوست نگاه داريد و آن را برداريد، اين امر موجب مي شود که داروي تزريق شده پشت اين ورقه هاي نازک پليمر وارد پوست شوند.اين ميکرو سوزنها قرار است براي استفاده از نسل جديد واکسنهاي دي ان اي مورد استفاده قرار بگيرند.

واکسنهاي کنوني با قرار دادن سيستم ايمني در معرض مهاجمان بالقوه، به بدن براي توسعه سيستم ايمني کمک مي کند.درحال حاضر دانشمندان روي توليد واکنسهاي دي ان اي کار مي کنند تا انتقال ژنها تسهيل شود. در آن صورت سلولهاي افراد واکسينه شده ملکولهايي از اين مهاجمان بالقوه توليد مي کنند که مي تواند به سيستم ايمني بدن کمک کرده، تهديدهاي خطرناک را شناسايي کند؛ اين فرآيند موجب مي شود که تأثير واکسنهاي جديد از واکنسهاي عالي بيشتر باشد.


 نوآوري يک نوجوان 15ساله براي تشخيص سرطان 

يک پسر 15 ساله آزمايش کم هزينه اي را ابداع کرده است که مي تواند مراحله اوليه سرطان کشنده لوزالمعده را تشخيص و جان ميليونها نفر را نجات دهد.به گزارش خبرگزاري مهر، جک آندراکا از شهر کراوسويل، مريلند در آمريکا يک آزمايش ساده براي تشخيص سطوح mesothelin ابداع کرده است. تعيين سطح mesothelin ها يک شاخص زيستي براي مراحل اوليه سرطان لوزالمعده هستند که در خون و ادرار مشاهده مي شوند.

اين نوآوري مي تواند درمان انقلابي اين بيماري باشد. بيماري که پس از 5 سال از هر 20 نفر مبتلا 19 نفر را به کام مرگ مي کشد و علت اصلي اين آمار بالاي مرگ و مير براي سرطان لوزالمعده دشوار بودن تشخيص آن تا مراحل پاياني است.اختراج جک که ماه گذشته وي به خاطر آن جايزه 75 هزار دلاري را در جشنواره علوم اينتل برنده شد، به اين معنا است که پيش از تهاجمي شدن، بيماران با يک روش ساده به سرطان لوزالمعده پي مي برند.سخنراني جک اندراکا پس از دريافت جايزه سالانه ابتکار توسط مجله اسميسونيان در واشنگتن حسگر جديد وي که در مراحل ثبت اختراع به سر مي برد مي تواند 28 بار سريع تر ، 28 بار کم هزينه تر و 100 بار حساستر از آزمايشهاي کنوني باشد. بيماران مبتلا به سرطان لوزالمعده در نتيجه ابداع اين آزمايش مي توانند در مراحل اوليه ، وقتي که هنوز شانس موثر بودن درمان وجود دارد اقدام کنند و شانس زنده ماندن خود را نزديک به 100 درصد افزايش دهند.سرطان لوزالمعده همان نوع بيماري است که موجب تحليل رفتن و در نتيجه مرگ استيوجابز مديرعامل شرکت اپل شد.

اين آزمايش شبيه نوارهاي آزمايش ديابت کار مي کند، اين نوارهاي کاغذي تنها به يک قطره خون را براي تشخيص وجود شاخص زيستي mesothelin نياز دارند و گفته مي شود که درجه اطمينان به آن تا 99 درصد است و هزينه آن تنها 3 سنت است.

نکته جالب اين است که اين آزمايش ساده مي تواند براي تشخيص سرطان تخمدان و سرطان ريه نيز مورد استفاده قرار بگيرد و به سادگي مي توان آن را براي تشخيص شاخصهاي زيستي از شرايط ديگر تغيير داد.

يک خوشه سلولهاي سرطاني لوزالمعده، بيماري که 19 نفر از هر 20 مبتلا را به کام مرگ مي کشد

وقتي که يکي از دوستان خانوادگي جک در نتيجه سرطان لوزالمعده جان خود را از دست داد، جک کار روي اين آزمايش را آغاز کرد و با خواندن يک مقاله علمي درباره نانولوله هاي کربن در زيست شناسي فکر ابداع اين آزمايش در ذهنش جرقه زد.

اما اين مقاله کافي نبود، کار مستمر و جدي اين نوجوان توسط 197 دانشمندي که وي ملتمسانه از آنها درخواست کمک کرد رد شد اما در نهايت دکتر آنيربان ميترا استاد آسيب شناسي و تومورشناسي دانشگاه جان هاپکينز موافقت کرد که فضايي در آزمايشگاه در اختيار وي گذاشته و در فرآيند توليد اين آزمايش کار وي را مورد نظارت قرار دهد.


 ساخت ربات زيردريايي با الهام از خورشيد ماهي  

 
دانشمندان با الهام از خورشيدماهي، ربات شناگر زيردريايي ساختند. به گزارش ايسنا، مهندسان Aerovironment با الهام از خورشيد ماهي اين ربات را ساخته‌اند. در اين روبات از هيچ نوع باتري استفاده نمي‌شود و ربات انرژي خود را از طريق صفحات خورشيدي تامين مي‌كند و سپس اين انرژي براي حركت باله‌هاي ماهي ربات استفاده مي‌شود. وجود دم انعطاف پذير متصل به صفحه‌هاي خورشيدي در اين ربات مي‌تواند ميزان انرژي توليدي را افزايش دهد. از اين انرژي همچنين مي‌توان براي ثبت وضعيت زيستي، شيميايي و فيزيكي آب استفاده كرد. سرعت اين ربات دو گره دريايي است و هنوز علت قرار گرفتن اين ربات در زير سطح آب بدون استفاده از هيچ گونه انرژي مشخص نيست. اگرچه تحقيقات جديد نشان مي‌دهد كه سلول‌هاي خورشيدي gallium indium phosphide قرار گرفته شده در عمق بيش از 9.1 متر زير دريا مي‌تواند ميزاني انرژي توليد كند.


 کاريکلماتور 

 پژواک راستين را در آينه ديده ام.

چکه ، علت تعويض شير باغ وحش نبود.

«آن کال» ترين ميوه ، ميوه ي کال است.

خاطرات آدم برفي هنگام بهار نقش بر آب شد.

فقير‎ هر روز‎ با‎ چشم‎‎ به‎ روزنامه ها‎ ناخنك‎ مي‎ زند.

اي کاش در روز جهاني خنده کوک لب ها را پاره کنيم.

از آرايش گاه سر زده به‎خانه‎رفتم ، همه‎دست‎پاچه‎شدند.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

پايان سيمرغ!

مهدي طوسي

اين جوري كه ما خبرهاي فيلم فجر را دنبال كرديدم متوجه شديم كه قرار نيست امسال به فيلمي از فيلم هاي ايراني جايزه سيمرغ بدهند و امسال نير پايان جشنواره فيلم فجر خواهد بود!

گفته مي شود دليل يك چنين تصميمي از سوي مديران هنري وزارت ارشاد اين است كه آنها با خودشان فكر كرده اند كه اگر قرار باشد هر سال به يك كارگردان سيمرغ بدهند بايد در ده سال آينده سيصد مرغ!‌بدهد به كارگردانان و اين كار نه تنها سودي ندارد بلكه قيمت مرغ را نيز مي دهد مي رود بالا!


 اما خبر 

از سوي محققان کشور عرضه شد؛

ضد آتش کردن الياف پنبه با فناوري نانو

پژوهشگران موسسه علوم و فناوري رنگ با استفاده از نانو لوله‌هاي کربني موفق به ضد آتش کردن الياف پنبه شدند.به گزارش خبرنگار مهر، تاکنون روش‌هاي مختلفي براي تکميل ضد آتش کردن پنبه معرفي شده ولي به‌ دليل اينکه اخيرا استفاده از نانولوله‌هاي کربن براي ‏تهيه نانوکامپوزيت‌هاي مقاوم در برابر آتش و حرارت گسترده شده است، محققان کشور در صدد استفاده از اين نانو لوله‌ها براي افزايش مقاومت ‏حرارتي پنبه شدند.‏

در اين راستا پژوهشگران موسسه علوم و فناوري رنگ پروژه تحقيقاتي را در زمينه ضد آتش کردن الياف پنبه با استفاده از نانولوله‌هاي کربن و مونومر ضد آتش تحت تشعشع ‏ماورا بنفش انجام دادند.در اين تحقيقات، تثبيت نانوتيوپ کربن چند لايه روي ‏پنبه به‌ وسيله‌ يک روش پنج مرحله‌اي انجام شد و در آن مونومرهاي ضد آتش وينيلي به عنوان پل بين الياف سلولزي و نانولوله کربن مورد استفاده قرار گرفت. با استفاده از اين ‏روش و تثبيت نانوتيوپ کربن بر روي الياف منجربه دستيابي به بازدارندگي شعله بر روي پارچه‌هاي پنبه‌اي شد.

در اين پژوهش تيم تحقيقاتي موفق شدند با استفاده از فناوري نانو الياف مقاوم در برابر حرارت و آتش تهيه کنند به گونه‌اي که با استفاده از ترکيب مونومر ‏ضد آتش و نانولوله کربن، خواص ضد آتش به مراتب موثرتري در مقايسه با استفاده مجزاي آنها بر روي پنبه به‌دست آمد و اين خواص نيز مي‌تواند تا چندين برابر افزايش يابد.با توجه به آتش پذيري زياد الياف پنبه انجام اين طرح بر روي منسوجات پنبه‌اي حائز اهميت است و کاربردهاي مختلفي در ‏منسوجات خانگي، پوشاک و البسه ضد آتش مي‌تواند داشته باشد.‏

درمان پيشگامانه زخم‌هاي مزمن با چسب پوست‌ ابداعي دانشمند ايراني

دانشمند ايراني، با ابداع يک شيوه درماني، موفق به بهبود زخم‌هاي مزمن با چسبي از پوست اهدايي شد.به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران درمان پيشگامانه دکتر «اردشير بيات»، دانشمند باليني دانشگاه منچستر، شامل الصاق يک چسب از پوست از پيش آماده شده اهدايي بر روي زخم بوده که به فرآيند ترميم کمک مي‌کند.

«جورج ليتل»، 66 ساله از انگليس يکي از افرادي است که با اين شيوه درمان شده است.وي براي چندين سال به خياطي مشغول بوده و سرپا ايستادن براي مدت‌هاي طولاني باعث مشکلاتي مانند ايجاد رگ‌هاي واريسي شده بود.حدود 25 سال قبل وي تحت عمل جراحي براي برداشتن رگهاي معيوب قرار گرفته و پس از پنج سال زخمهاي ترميم‌ناپذير در پاهاي وي پيدا شدند.

اين زخمها در مکانهايي که جريان خون کمتر بوده شکل گرفته و «ليتل» به دليل ايستادن بيش از حد، فشار زيادي را به دريچه‌هاي خون خود وارد کرده و موجب ايجاد اين زخمها شده بود.وي در يکي از مراجعات خود به بيمارستان با کارآزمايي باليني درمان جديد دکتر بيات آشنا شد و سپس در بيمارستان «وايزنشو» بدون بيهوشي تحت عمل براي پيوند اين پوست اهدايي از بدن يک مرده قرار گرفت.

وي در مورد اين فرآيند مي‌گويد: من بدون درد بر روي يک مبل نشسته و پزشکان زخم مرا با يک افشانه آب تميز کردند. آنها سپس يک تکه چسب کوچک زخم را با يک پوست نازک بر روي زخم اعمال و آنرا پانسمان کردند.پس از شش ماه اين بيمار از حذف کامل زخم و عادي شدن شکل پوست خود خبر داد.زخمهاي به اين شکل مي‌توانند براي چند ماه تا چند سال باقي مانده و بسيار دردناک و گاهي داراي بوي بد و احتمال عفوني شدن باشند. اين زخمها باعث اختلال در زندگي روزمره شده و مي‌توانند به از دست دادن قوه حرکت، انزواي اجتماعي و کم‌خوابي منجر شوند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون