جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2704- تاریخ : 1391/11/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


عكاسخانه
ادواردو باتيستوتا- برزيل

هند و ايران در زمينه نسخ خطي همکاري مي کنند


قصار اما...


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس


 عكاسخانه 
 ادواردو باتيستوتا- برزيل


 هند و ايران در زمينه نسخ خطي همکاري مي کنند 

 
شوراي ملي نسخ خطي هند و رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در هند در زمينه نسخ خطي همکاري مي کنند.به گزارش ايرنا، علي فولادي رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در هند روز پنجشنبه در ديدار با خانم "ديپتي تريپاتي" مدير اجرايي شوراي ملي نسخ خطي هند درخصوص همکاري در زمينه نسخ خطي ازجمله تشکيل کارگاههاي آموزشي پيشرفته نسخه شناسي با حضور اساتيد ايراني و هندي، معرفي نسخ خطي طرفين، چاپ و ترميم نسخ خطي به توافق رسيدند.دوطرف ايراني و هندي همچنين توافق کردند که تعداد 25 نسخه خطي درميان فهرست هاي رايزني را شناسايي و با فراخوان از کارشناسان علاقه مند براي تنقيح دعوت تا ظرف مهلت معين نسخه را نهايي و براي چاپ آماده کنند.رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در هند در اين ديدار با اعطاي برخي از کتاب هاي منتشر شده از سوي رايزني فرهنگي گفت: ايران با توجه با اهداف مشترکي که در حفظ تاريخ و فرهنگ مشترک به ويژه ميراث مشترک فرهنگي مکتوب با هند دارد، علاقه مند به همکاري هاي بيشتر با اين مرکز است.

علي فولادي افزود: از 25 سال قبل تاکنون در جهت شناسايي، نگهداري، ترميم و ايجاد امکان دسترسي علاقمندان به نسخ خطي فارسي که بخش معتنابهي از تاريخ اين سرزمين و به ويژه تاريخ عهد تيموريان را در بر مي گيرد تلاش وافري انجام شده است .وي گفت:با توجه به تمامي مشکلات موجود در دسترسي به نسخ خطي، ميکروفيلم بيش از 60 هزار نسخه خطي تهيه شده و فهرست آنها در پايگاه اطلاع رساني مرکز ميکروفيلم نور در اينترنت قرار گرفته است .وي گفت:از آن جايي که يکي از وظايف اين هيات شناسايي و چاپ نسخ خطي فاخر است، ما آماده هستيم مخزن نگهداري مرکز ميکروفيلم را به روي هند باز کنيم.خانم "ديپتي تريپاتي" مدير اجرايي شوراي ملي نسخه هاي خطي هند نيز ضمن قدرداني از زحمات رايزني فرهنگي ايران درخصوص نسخ خطي گفت: اين توافقات را فتح بابي براي فعاليت هاي مشترک آتي قلمداد مي کنيم.وي افزود:باعث افتخار است که چنين تفکري درخصوص حفظ ميراث فرهنگي به ويژه نسخ خطي در خانه فرهنگ ايران وجود دارد و جز اين شايسته فرهنگ ايران نيست.گفتني است شوراي ملي نسخ خطي هند درسال 2003 توسط وزارت فرهنگ و گردشگري اين کشور داير شد و اين شورا در حوزه گردآوري و حفظ نسخ خطي سراسر هند فعاليت دارد.

طبق گزارش نهاد دولتي هند، در اين کشور بيش از پنج ميليون نسخه خطي وجود دارد و به نظر مي رسد اين بيشترين آمار نگهداري نسخ خطي در جهان باشد و اين نسخ خطي شامل موضوعات گوناگون چون متون، زبان ها، خطاطي، تذهيب و تصوير نگاري مي باشد که باعث حفظ هويت تاريخي و فرهنگي هند مي باشد.شوراي ملي نسخ خطي هند تلاش دارد تا اسناد و متون باستاني کشور را نگهداري نمايد و گذشته را با آينده پيوند بزند و دولت هند، شوراي مورد نظر را به منظور حفظ و گسترش اسناد ملي هند تاسيس نموده است.

دست اندرکاران و متخصصين اين شورا، به منظور قابل استفاده کردن اسناد، متون باستاني کشور را از مراکز مختلفي چون دانشگاه ها، کتابخانه ها، معبدها و مدارس گرد آوري مي کند و همچنين به منظور اطلاع رساني سمينارهايي را در ارتباط با نسخ خطي برگزار مي کند.افزون براين، برنامه هاي ديگري چون نگهداري نسخ خطي و اعطاي بورس براي پژوهش هاي مربوط به نسخ خطي براي تحقيقات بيشتر نيز تدارک ديده شده است تا متون و اسناد هندي در دست علاقه مندان قرار داده شود.


 قصار اما... 

با خشم و عصبانيت، تربيت کودکان امکان پذير نيست...


براي کودکان، اسباب بازي هاي جنگي هديه نبريد.

منبع: هشت بهشت


 نگـــاه 

سفير فرانسه در تهران:

جشنواره زمستاني همدان تجلي زيبايي هاي گردشگري ايران است

سفير فرانسه در ايران گفت: جشنواره زمستاني همدان تجلي و نماد بخشي از زيبايي هاي کم نظير گردشگري کشور ايران است. "برونو فوشه"عصر جمعه در گفت وگو باايرنا افزود:همدان داراي مردمان با فرهنگ و اصيل، مکان هاي تاريخي بي نظير و طبيعت زيبا و دلنشين است که اگر گردشگري از سفر به اين شهر غافل شود به طور حتم موقعيت بسيار مهمي را در زندگي خود از دست داده است.وي اضافه کرد:جذابيت طبيعت کوهستاني همدان در حالي شکل گرفته که در اين شهر باستاني آثار تاريخي بي نظيري به نمايش گذاشته شده و نشان مي دهد که مردمان همدان تاريخ دوست با فرهنگ ناب هستند.

سفير فرانسه در ايران اظهار داشت:حضور در شهر همدان که پايتخت تاريخ و تمدن ايران زمين است ،افتخار بزرگي محسوب مي شود که امروز نصيب ما شد.وي افزود:در بازديد بخشي از مکان هاي گردشگري همدان به اين نتيجه رسيده ام که همدان اين ظرفيت را دارد که ميزبان گردشگران کشورهاي خارجي باشد اما به لحاظ تبليغات شرايط بايد بهتر از اين باشد.

برونو فوشه تصريح کرد:البته مسوولان اجرايي همدان تلاش خود را در راستاي توسعه صنعت گردشگري دارند اما نياز است تا با فضاي تبليغاتي بيشتر شرايط به مراتب بهتري را رقم بزنند.وي گفت:مناطق گردشگري نظير پيست اسکي تاريک دره و دهکده گنجنامه امکانات مناسبي را براي گردشگران مهيا ساخته است اما بايد با برنامه ريزي منسجم و مدام شرايطي فراهم شود تا گستره تبليغات به قاره هاي مختلف بيشتر شده و گردشگران را با اين ويژگي ها و ظرفيت هاي موجود آشنا کنند.وي از مسوولان همدان در ايجاد فرصت حضور در جشنواره زمستاني براي سفارت فرانسه قدرداني کرد و افزود:فرانسه آماده همکاري متقابل در زمينه گردشگري با استان همدان است.

ششمين جشنواره زمستاني همدان پنجم بهمن ماه جاري با شعار ورزش، گردشگري و همبستگي آغاز شده و تا دهم بهمن ادامه دارد.


از افتتاحيه نمايشگاه نقاشي هاي «رکسانا منوچهري» در گالري اثر

روايت ايراني از کره جنوبي تا ايرلند جنوبي

نمايشگاه نقاشي هاي رکسانا منوچهري با عنوان «سايه بازي» عصر جمعه ششم بهمن ماه در گالري اثر افتتاح شد. منوچهري در اين نمايشگاه 10 اثر اکرليک بر روي بوم را در معرض تماشاي عموم قرار داده است.او در نقاشي هاي خود دغدغه هايش در خصوص تفاوت ميان دو فرهنگ يا دو دوره زماني را در قالبي جديد ارايه کرده است . اين هنرمند جوان مدت سه سال در سئول (کره جنوبي) زندگي کرده و پس از آن تا به امروز مقيم دوبلين ايرلند است، از اين رو با نگاه به آثارش مي توان گفت که مهاجرت و قرار گرفتن در فضاهاي مختلف تاثير بسزايي در آثارش داشته اند. او فيگورهاي برگرفته از مينياتور ايراني را در مقابل زمينه هاي نقاشي هاي رنسانس قرار داده است ، در واقع با اين کار تفاوت ها و عدم تجانس دو دوران را به تصوير کشيده است و مخاطب را با چالشي فکري رو به رو ساخته است.

او در مورد آثارش مي‌گويد: آثار تازه اي که در اين نمايشگاه ارائه داده ام با آثار قبلي ام متفاوت است اما مي‌توان گفت که از نظر مفهومي در يک راستاست. از هفت سال پيش طراحي خطي در زمينه نقاشي هاي رئاليستي ام وارد شده است اما در هر نمايشگاه موضوع آن تغيير مي‌کند.آثاري که در نمايشگاه قبلي ام در گالري اثر عرضه کرده بودم به نوعي تلفيق دو مذهب مسحيت و اسلام بود، براي مثال در اين آثار فضاي کليساي مسيحي را در کنار يک فضاي اسلامي قرار داده بودم. او در ادامه اضافه کرد: در نقاشي هاي تازه ام زمينه ها از دوره اوليه رنسانس گرفته شده و با فيگورهاي ايراني مربوط به دوره هاي مختلف قاجاريه، صفويه، نقش هاي تخت جمشيد تلفيق شده است.

فيگورهاي آثار منوچهري همه بدون چهره هستند و به نوعي نقاش در اين آثار سايه اي از فيگور را به تصوير کشيده است، عنوان نمايشگاه «سايه بازي» نيز بر اين اساس انتخاب شده است.«سايه بازي » رکسانا منوچهري تا پايان بهمن ماه به روي ديوار گالري اثر واقع در خيابان ايرانشهر ،خيابان بر فروشان ،پلاک 16 است و علاقمندان مي توانند يکشنبه تا پنجشنبه 11 صبح تا 8 بعد از ظهر و جمعه ها 4 تا 8 از اين آثار ديدن نمايند . گالري اثر روزهاي شنبه تعطيل مي باشد.


 اخبـــــــــار 

20بهمن ، مهلت ارسال آثار به دومين جشنواره مد ولباس فجر

دبيرخانه دومين جشنواره مد و لباس فجر بيستم بهمن ماه را آخرين مهلت براي ارسال آثار توليدکنندگان و طراحان به بخش مسابقه و فروش اعلام کرد.به گزارش ستاد خبري دومين جشنواره مد ولباس فجر، بر اساس اعلام دبيرخانه جشنواره الويت ارائه غرفه و جانمايي با توليدکنندگان وطراحاني است که زودتر نسبت به ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام مي کنند.

اين در حالي است که ارسال به موقع آثار مي تواند مانع از ازدحام در روزهاي پاياني براي داوران و کميته انتخاب باشد.دبيرخانه دومين جشنواره مد و لباس فجر همچنين اعلام کرد که توليدکنندگان و طراحان شهرستاني نيز مي توانند با ارسال پستي آثار خود در جشنواره حاضر شوند.در اين دوره براي نخستين بار براي طرح هاي تاييد شده از سوي هيات انتخاب جشنواره امکان فروش نيز در نظر گرفته شده است. دومين جشنواره مد و لباس فجر دهم تا بيستم اسفندماه در تهران و استان ديگر به طورهمزمان برگزار مي شود.


به مناسبت هفته وحدت با حضور سفراي کشورهاي اسلامي برگزار مي‌شود

نمايشگاه نقاشي‌خط «تجلي وحدت» در فرهنگسراي ملل

نمايشگاه گروهي نقاشي‌خط «تجلي وحدت» با آثاري از بزرگان و هنرمندان باسابقه اين هنر، به مناسبت ولادت رسول اکرم‌ (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همچنين هفته وحدت در فرهنگسراي ملل برگزار مي‌شود.به گزارش روابط عمومي اين نمايشگاه، به مناسبت هفته وحدت، با حضور سفراي کشورهاي اسلامي و مسئولين شهرداري تهران، آثار نقاشي‌خط، بزرگان و هنرمندان باسابقه اين هنر به نمايش در خواهد آمد.اين نمايشگاه آثار هنرمنداني چون صادق تبريزي، هادي روشن ضمير، پيمان پيروي، علي تن، علي ذوالفقار، کيوان رحيم‌نژاد، احمد ميرزازاده، بهرام حنفي، حميد رحيم‌نژاد و... را با عنوان «تجلي وحدت» به نمايش مي‌گذارد.لازم به يادآوري است، نمايشگاه گروهي نقاشي‌خط «تجلي وحدت»تا 15 بهمن‌ماه، همه روزه از ساعت 9 تا 19 در نگارخانه ملل واقع در اتوبان صدر، بلوار قيطريه، بوستان قيطريه، فرهنگسراي ملل ميزبان علاقمندان است.


نمايش عکس‌هاي جمشيد مشايخي از يکسالگي تا کنون در «خاوران»

مجموعه عکس‌هاي جمشيد مشايخي از يک سالگي تا کنون به همت مسعود عبدالوند جمع‌آوري شده و در فرهنگسراي خاوران در حال نمايش است.مسعود عبدالوند با اعلام اين مطلب به (ايسنا)، گفت:اين آثار که چند روزي است در فرهنگسراي خاوران به روي ديوار رفته است تاامروز 9بهمن ماه ميزبان مخاطبان خواهد بود.

او ادامه داد:در کنار اين آثار مجموعه‌ عکس‌هاي بنده، با عنوان «زيبايي‌هاي ايران و جهان»به نمايش در مي‌آيد که شامل طبيعت زيباي ايران و کشورهايي چون تايلند، هلند‌ و فرانسه است.عبدالوند تعداد اين آثار را يکصد و بيست فرم برشمرد و افزود:اين نمايشگاه همزمان به طور خياباني در پاريس نيز برگزار مي‌شود به طوري که بخش ديگري از عکس‌هاي طبيعت در نزديکي برج ايفل به نمايش در مي‌آيند.


جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر؛

برگزيدگان بخش خوشنويسي معرفي شدند

اسامي برگزيدگان بخش خوشنويسي پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر در پايگاه اينترنتي اين جشنواره بين المللي قرار داده شده است.عبدالرحيم سياه کارزاده، دبير اجرايي پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر از 14 بهمن در تهران گشايش مي يابد.وي گفت: امسال با برنامه ريزي صورت گرفته هنرمنداني که آثار آن ها به بخش هاي مختلف پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر راه يافته و از سوي هيات داوران اعلام مي شود بر روي پايگاه اينترنتي اين جشنواره بين المللي ارائه مي شود.وي اظهار داشت: به دنبال معرفي هنرمنداني که آثار آن ها به بخش هاي مختلف نمايشگاه پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر راه يافته است بخش خوشنويسي نيز از سوي هيات داوران اين رشته با آثار رسيده بررسي شده است.

وي گفت: بر همين اساس اسامي هنرمنداني که آثار آن ها به بخش خوشنويسي راه يافته است بر روي پايگاه اينترنتي اين جشنواره قرار داده شده است.


 دنياي عكس 

تصويري نادر از شيرهاي نر در كمپ كلين در پارك حيات وحش سرنگتي تانزانيا.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون