جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2704- تاریخ : 1391/11/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

سيمرغ ها به پرواز در مي آيند
راه هاي تصاحب سيمرغي كه بلورين است و به فيلم شما اعتبار مي دهد!


سر به سر با تيترها


طنـــــــــــز


شرح برعكس


 سيمرغ ها به پرواز در مي آيند
 راه هاي تصاحب سيمرغي كه بلورين است و به فيلم شما اعتبار مي دهد! 

مهدي طوسي

حتما كه قرار نيست همه چيز را شما بدانيد. همين كه علاقمند به حوزه سينما و تئاتر بدانند كه قرار است به زودي جشنواره فيلم فجر آغاز بشود و بعد هم طي دوازده روز فيلم هاي سال نود و يك نمايش داده بشود و بعد هم طي يك اختتاميه عده اي سيمرغ بگيرند و عده اي هم مرغ اختتاميه را بخورند، كافيست تا ماي طنز نويس همين سوژه را دستمايه كرده و مطلب امروزمان را به اين امر اختصاص بدهيم!

همانطور كه مي دانيد مسئله اي كه در ادامه مي خواهيم خدمت تان عرض بكنيم ربطي به جشنواره فيلم و يا تئاتر فجر ندارد و در مسابقات ورزشي ما و خصوصا ورزش داربي نيز اين اتفاقات مي افتد كه عده بازنده تصور مي كنند كه اگر باختند يا جايزه اي نگرفتند مقصر داوران هستند و در حق آنها ظلمي شده كه بايد هر طور شده جبران بشود وگرنه كه آنها روحيه شان را طوري از دست مي دهند كه هيچ كس توان جبران اين را ندارد!

در جشنواره فيلم اما به گونه اي ديگر اعتراضات اتفاق مي افتد. برخي تصور مي كنند كه اگر سيمرغ روي شانه هاي شان ننشيند حتما بايد داوري كه راي منفي به آثارشان داده در واقع راي منفي به خودشان داده و به زودي نيز اين راي ناجوانمردانه دامن داوران را خواهد گرفت و مردم با تماشاي منصفانه فيلم آنها به فروش بالاي اين فيلم كمك مي كنند و خلاء نبود سيمرغ را جبران مي كنند و در نهايت اين داور جشنواره است كه خود را مقابل انديشه مردم قرار داده و بايد هر جوري شده نه تنها از صاحب اثر بلكه از مردم بيننده اثر نيز عذرخواهي بكنند!

البته داوران نيز حرف هايي براي گفتن دارند. آنها معتقدند كه براي انتخاب فيلم تنها يك چيز خيلي مهم است و آن چيز چيزي نيست جز توجه به همه مواردي كه يك فيلم را مي سازد و تقريبا به بار هنري فيلم كمك مي كند. اما صاحبان اثر معتقدند كه اصلا اين گونه نيست و داوران به تنها چيزي كه توجه نمي كنند اثر است و بيشتر به صاحب اثر توجه مي كنند!

با اين مقدمه مطول تصميم داريم كه هر جوري شده راه هايي كه مي تواند به يك كارگردان كمك بكند كه بتواند با ساخت يك فيلم در جشنواره مطرح بشود و سيمرغ خوشبختي بال زنان روي شانه هاي او بنشيند را بازگو كنيم تا هم كارگردان مربوطه به سيمرغ برسد و هم داوران با خواندن معيارهاي انتخاب توسط ما، راحت تر بتوانند داوري كنند كه متهم نيز نشوند!

**

از چيزهايي كه مي تواند سيمرغ را براي شما به ارمغان بياورد اين است كه شما در فيلم تان از شمع زياد استفاده بكنيد! شمع دو تا كمك مي تواند به شما بكند كمك اول اين است كه نور فيلم شما را تامين كرده و نيازي به پرژكتورهاي گران قيمت نداريد و هم به بار هنري فيلم كمك مي كند و حتي اگر داوران از قيافه شما هم خوششان نيايد از قيافه شمع فيلم شما خوش شان آمده و به شما سيمرغي مي دهند كه برويد و حالش را ببريد!

*

از ديگر مواردي كه مي تواند فيلم شما را به يك فيلم هنري تبديل بكند و داوران را مجاب بكند كه هر جوري شده به شما سيمرغ بدهند وجود بازيگراني است كه با لهجه شمالي صحبت مي كنند. حتما با ما موافق هستيد كه در اين سال هاي اخير داوارن سيمرغ را به افرادي مي دهند كه فيلم شان با لهجه شمالي ساخته شده و اغلب نيز كسي متوجه زبان فيلم نمي شود و بايد داستان را حدس بزند! با اين حركت ممكن است كه شما مخاطب مردمي را از دست بدهيد اما سيمرغ را به دست مي آوريد!

*

توصيه مي كنيم كه همين الان بلند شده و برويد سراغ يك فيلمبرداري كه عاشق گرفتن سكانس هاي طولاني است. سكانس هايي كه در آن دوربين كاشته مي شود و تا زماني كه باطري دوربين تمام نشود همين جور ضبط مي كند!‌ داستان سرايي به وسيله اين شيوه فيلمبرداي ممكن است تماشاگر را خسته بكند اما داور را خسته نمي كند و به اين تصور كه فيلم شما خيلي هنري است به شما سيمرغ مي دهد!

*

توصيه مي كنيم كه داستان زندگي افرادي را انتخاب بكنيد كه درعين حالي كه وضع مالي خوبي دارند اما علاقه زيادي به حضور در جنوب شهر و زندگي در جنوب شهر و كمك مالي به جنوب شهري ها دارند!‌

اصلا تصور نكنيد كه اين نوع داستان ها فيلمنامه فيلم هاي فارسي را تشكيل مي دهند، اصلا بدهند به شما چه ربطي دارد شما كاري بكنيد كه فيلم تان ترانه اي آوازي و حركات موزوني نداشته باشد كه بعد از ساخت فيلم شما را به كارگردان فارسي ساز متهم بكنند و سيمرغ ندهند!

*

اگر مي خواهيد سيمرغ بگيريد اصلا سراغ بازيگران سوپراستار و به تعبيري ستاره نرويد؛ سراغ بازيكناني برويد كه ماه باشند! ماه ها بچه ها هستند كه مي توانند به شما در امر ساخت فيلم كمك بكنند! آنها براي بازي كردن خيلي اذيت تان مي كنند و به سختي بايد از آنها حسي كه مي خواهيد را بگيريد اما در عوض سيمرغ بلورين تان سر ميخ منتظر است كه برويد برداريد و بگذاريد توي اتاق تان!

منبع: آب!و البته خودم


 سر به سر با تيترها 

 مرادي: قهرماني به داوري اعتبار داد

كاش كارت اعتباري هم مي داد كه داوري بتواند استفاده بكند!

قهرماني: خطاي پنالتي در داربي اتفاق نيفتاد

خطاي غير پنالتي چطور!؟

يحيي: نمي دانيم از داوري به كجا شكايت كنيم

اگر منظورتان دانيال داوري است كه به همين كي روش شكايت كنيد او را خط مي زند!!

رحمتي: ببخشيد من مصاحبه نمي كنم

لابد مي ترسيد حرفي بزنيد كه كي روش بيشتر ناراحت بشود!

مهدوي كيا: بازي خوبي بود اما ما بايد برنده مي شديم

خب برنده مي شديد كسي كه جلوي شما را نگرفته بود!

وطن خواه: پرسپوليس از استقلال بهتر بازي كرد

چه فايده كه باز هم تساوي كسالت بار را ادامه دادند!

دايي: داوري ها خوب باشد تيم ها نتايج را رقم مي زنند

يعني الان تيم داوري نتايج را رقم مي زنند!؟

فتح ا...زاده: شرايط پرسپوليس را داشتيم استقلال را مي برديم

خب خودتان را مي گذاشتيد در شرايط پرسپوليس!

زرينچه: داربي محتاطانه اي بود

نه اينكه بقيه داربي ها خيلي جسورانه بود!

مايلي كهن: از مردم گهر عذرخواهي مي كنم

اين جوري باشد براي سقوط تيم تان چه كار مي كنيد!؟

قلعه نوعي: بهتر است كه به داربي فكر نكنيم

اگر برنده مي شديد هم همين حرف را مي زديد!؟

رضا حقيقي: نبايد كارت مي گرفتم

قهرماني بهتر مي داند يا شما!؟


 طنـــــــــــز 

نکات سرنوشت ساز در جهانگردي

مهدي كريمي


1. قانون اول در هر سفر اين است که تمام وسايل مورد نيازتان را همراه خود داشته باشيد. اوشوم فشم که نمي رويد. مي خواهيد جهانگردي کنيد.پس حتمآ به يخجال و فريز و گاز و آبگرمکن از قبيل وسايل نياز داريد.

از هيچ چيزي دريغ نکنيد. همه بارتان بريزيد پشت کاميون و با خود ببريد. مطمئن باشيد هر چيزي جايي به کار مي آيد. حتي سيفون دستتشويي تان را هم با خود ببريد شايد جايي سر راه توالت عمومي سيفون نداشت.

*

2.اگر بليط هواپيما گيرتان آمد در ابتدا تکليف مال و اموالتان را روشن بعد برويد سفر تا پس از سقوط, اهل و عيال علاف ارث و ميراث نشوند.

*

3. سعي کنيد پيش از سفر خودتان را با منطقه اي که به آن سفر مي کنيد هماهنگ کنيد. مثلآ اگر عازم جزاير هاوايي هستيد شلوارک و رکابي گل گلي با طرح قناري دريايي بپوشيد و يا اگر به اسپانيا مي رويد يک گاوميش تپل مپل با خود به داخل هواپيما ببريد و کمي گاوبازي تمرين کنيد. اگر هم از کشوري ديگر به ايران مي آييد چند کيلو گلابي و هويج با خودتان بياوريد.

*

4.وقتي سوار هواپيما شديد با تک تک مسافران دست بدهيد و روبوسي کنيد. با اينکار شما يک آدم اجتماعي و با صفا به نظر
مي رسيد. براي شام هم ديزي سنگي سفارش دهيد و پياز آن را کف هواپيما با مشت نصف کنيد.

*

5. اگر به کشور هاي ساحلي سفر کرديد و به سواحل درياهايي که ملت دارند آنجا آفتاب مي گيرند رفتيد اصلآ هول نشويد . اتفاق مهمي که نيفتاده . خونسردي خودتان را حفظ کنيد و آرام در کنار ساحل بنشينيد. بي جنبه بازي هم در نياوريد . گوشه اي بنشينيد و از مناظر طبيعي و غير طبيعي لذت نبريد! و اگر ديد قرار است لذت ببريد بلند شده و برويد پي كارتان. اصلا چه معني دارد كه تماشا كنيد!

*

6. وقتي به ديدن آثار باستاني و تاريخي مي رويد حتما يک مته و چکش با خود داشته باشيد که چند تا يادگاري خوش رنگ و لعاب با تاربخ و امضا روي آثار باستاني طراحي کنيد تا آيندگان هم در جريان بازديد شما از آن اثر تاريخي قرار گيرند.

*

7. مراقب پاچه تان باشيد.يک وقت به خودتان مي آييد مي بينيد شلوار لوله تفنگي تان, دمپا گشاد شده است از بس که قيمتها را دو لا پهنا برايتان حساب کرده اند. پس هرجا رفتيد بگوييد بچه همان محل هستيد و دوره مهد کودک تان با جنيفر لوپز توي يک کلاس بوده ايد تا فکر نکنند متوجه نيستيد هرچند که قيافه تان کارش از تابلو هم گذشته و در حد بيلبورد فعاليت مي کند.

*

8. با هر چيزي که مي بينيد از تير چراغ برق گرفته تا سطل آشغالي عکس بگيريد تا پس فردا بتوانيد براي فک و فاميل سفر دو روزه تان در حد گشت گذار چند ساله دور تا دور زمين شرح و بسط دهيد و از خاطرات شکار خرس قطبي در جنگل هاي آفريقاي جنوبي و شب نشيني با سرخ پوستان قطب شمال برايشان تعريف کنيد.

منبع: وبلاگ ايست و بازرسي كه وبلاگ شخصي نويسنده است


 شرح برعكس 

فرانكو باره سي: آقاي سردار!‌اين هم داربي بود ما را آوردي؟ اينها چرا نمي توانند گل بزنند! واقعا خنده دار است!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون