جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2704- تاریخ : 1391/11/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


اميال تان را رها کنيد تا خوشبخت شويد


مصاف 59 نفر در رقابت‌هاي انتخابي تيم ملي تکواندوي بانوان


گــوناگــون


كوتاه از ورزش جوانان


نــكتــــه


آيينه شهر


 اميال تان را رها کنيد تا خوشبخت شويد 

 
آرزو، آرزو مي آورد. فيلسوفان نيروي اميال، خواسته ها، و ساير جنبه هاي آرزو را اينطور توصيف مي کنند. دانش و معرفت آنها به ما مي گويد که اگر به دنبال آرامش هميشگي و آزادي در زندگي متلاطم خود هستيم، ابتدا بايد آرزوها و اميالمان را از ريشه شناسايي کنيم و بعد از روان مان بزداييم. اما ميل واقعاً چيست؟ از کجا و چطور مي آيد؟ آيا جزئي از ذات ماست و درنتيجه تغييرناپذير است يا اينکه درنتيجه تجربه هاي ما به دست مي آيد و درنتيجه مي توان آنرا به جنبه اي مثبت تر از حيات خود تبديل کنيم؟

نياز درمقابل آز

در سطح فرافردي و جمعي همه ما چه به طور آگاهانه و چه به طور ناخودآگاه، آرزو را تجربه مي کنيم. آرزو طي فرايند تکامل و همچنين طي کارهاي اراده، نعمت بزرگ خدايي که انسانها از آن بهره مندند، پديد آمده و رشد مي کند. برخي آرزوها از يک جهت ذاتي و براي حيات ما ضروري هستند، آرزوهاي بسيار ديگري از انتخاب هاي ما به دست مي آيد که نه تنها ضروري نيستند بلکه براي حيات ما مضر هم هستند.

آرزوهاي ناخودآگاه

يکي از نمونه هاي آرزوي ذاتي ناخودآگاه، ميل به زندگي است که چه براي حيوانات و چه براي انسانها غريزه بقا ناميده مي شود. به اين ترتيب، هر روز که از خواب بيدار مي شويم آگاهانه تصميم نمي گيريم که مي خواهيم زندگي کنيم يا نه. درعوض، اين بخشي از ماست، آن جرقه غيرقابل توضيحي که حتي در تاريک ترين زمان ها راه را براي ما روشن مي کند. اما ما بعنوان انسان با تمرين يا از طريق اراده خود نياز به حفط و نگهداري از خود رابعنوان مسئله اي بنيادي قبول کرده و آنرا به چيزي بسيار آزاردهنده تر يعني حرص و آز تبديل کرده ايم.

حيوانات فقط آن چيزي را مصرف مي کنند که همان لحظه به آن نياز دارند، نه بيشتر و نه کمتر. اگر بيشتر از نيازشان در اختيارشان قرار دهيد آنرا نمي پذيرند چون نيازشان به طور کامل برطرف شده است.

ايجاد حرص و آز

از طرف ديگر ميل ما به دارايي هاي مادي سيرنشدني است چون بطور مداوم سعي داريم مطمئن تر، شادتر و آزادتر زندگي کنيم. خيلي وقت ها در زمان آينده زندگي مي کنيم و نگران امنيت خود مي شويم. اين عدم امنيت و ترس به طور طعنه آميزي ما را نامطمئن تر و بدبخت تر مي کند. و در اين فرايند باعث مي شود که به تمام کساني که سر راه خواسته ها و آرزوهايمان قرار گرفته اند خواسته يا ناخواسته آسيب برسانيم. در دنياي متحد، قدرت ها براي برآوردن حرص و آز خود به اين نيرو تکيه مي کنند. براي موفق شدن و درنتيجه احساس امنيت بيشتر، ما به جاه طلب و پرانگيزه بودن تشويق مي شويم. نتيجه تاسف آور اين چيزي نيست جز تنها ماندن به خاطر آسيب ها و صدماتي که به ديگران در راه رسيدن به اميال و آرزوهايمان وارد مي کنيم.

و بناچار پيروزي هايمان معناي خود را از دست داده و پوچ مي شود و باعث مي شود به دنبال چيزي معتبرتر برويم و درنتيجه چرخه آرزو، آرزو مي آورد و تا ابد ادامه پيدا مي کند. و زماني که درد اين پوچي غيرقابل تحمل شود، به جاي اينکه به درونمان پناه ببريم، براي تهذيب نفس خود، به اعتياد به ماديات مثل اعتياد به موادمخدر، و روابط نامشروع و خيانت و.....روي مي آوريم.

آرزو يا عشق: کدام است؟

جستجوي ما براي ايجاد حس رضايت از طريق روابط زمينه مساعدتري براي کشف نيروي آرزو فراهم مي آورد. گرفتار شدن ما در تاروپود آرزوي به دست آوردن يک فرد هم درست مثل طمع ما براي ماديات هيچوقت ارضاء نمي شود چون در اين مورد هم آرزو، آرزو مي آورد.

نفس ما با رضايت کامل آرزوهاي ما را در خود نگه مي دارد . هيچ جايي در قلبمان براي ورود روح و روشن کردن حيات ما با عشقي بدون شرط باقي نمي گذارد.

درعوض، آرزوها و اميال ما در قلبمان ريشه مي دواند و حالت شيفتگي، شيدايي، و طمع به خود مي گيرد. ما در نيازمندي مان خودمحور و سرانجام وابسته و انحصارگر مي شويم. شهوت به دست آوردن يک فرد به جاي فراهم آوردن اتحاد و لذت، با ايجاد جدايي و عذاب، روح ما را تقليل مي دهد. و به جاي ايجاد آزادي و وسعت، هدف و جريان زندگي ما را محدودتر مي کند.

نياز ما به دوست داشته شدن

مطمئناً نياز ذاتي ما به دوست داشته شدن درست نيست اما براي پرورش، رشد و شکوفايي غايي و نهايي حيات ما ضروري است. اما براي دست يافتن به چنين وضعيتي بايد آگاهانه تفاوت بين انرژي يک عشق واقعي و سايه آن، يعني آرزو را تشخيص دهيم. بايد همه موانعي که آرزوها و اميال نفساني در جلوي راهمان قرار داده اند را تشخيص داده و از ميان برداريم. در تحليل نهايي، هرچه آرزوها و اميالمان بيشتر ميدان پيدا کنند، بيشتر و بيشتر اسير ذات فريبنده آن مي شويم.

نبود آرزو و روشنگري

براي اينکه عملاً به وضعيت بي آرزو بودن دست پيدا کنيم، بايد يک دسته اعمال مثل تمرين مديتيشن، خدمت عاري از نفس پرستي و جانسپاري به منبعي برتر و بالاتر را دنبال کنيم. اين تمرينات ارتباط شما را با منبع درونيتان دوباره برقرار مي کند که روشنگر و پاک است و به مرور زمان اميال و آرزوهاي نفساني شما را از بين مي برد. با تمرين اراده براي آزاد کردن خود از بند و اسارت اميال و آرزوها، خود را از بدبختي، ترحم به خود، خشم، حسادت، و بسياري خصيصه هاي ديگر قلبي که انباشته از آرزوهاي برآورده نشده است آزاد مي کنيد و به امنيت، آرامش و روشنگري واقعي دست پيدا مي کنيد.

سيمرغ


 مصاف 59 نفر در رقابت‌هاي انتخابي تيم ملي تکواندوي بانوان 

 
رقابتهاي انتخابي تيم ملي تکواندو بانوان در رده سني جوانان و بزرگسالان در خانه تکواندو با حضور 59 مدعي پوشيدن هوگوي تيم ملي برگزار خواهد شد. به گزارش ايسنا، اين مسابقات در رده سني جوانان و بزرگسالان به منظور حضور در مسابقات قهرماني جهان 2013 مکزيک و بازيهاي کشورهاي اسلامي با حضور 59 تکواندوکار، روز چهارشنبه 11 بهمن ماه به مدت دو روز در خانه تکواندو برگزار مي‌شود. براساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته ازسوي مسولان فدراسيون تکواندو، هوگوپوشان اوزان فرد روز چهارشنبه يازدهم بهمن ماه و تکواندو کاران اوزان زوج روز پنجشنبه 12 بهمن براي پوشيدن هوگوي تيم ملي بر روي شيابچانگ با يکديگر به رقابت مي‌پردازند.

بنا بر تصميم کادر فني تيم ملي تکواندو بانوان، 59 هوگوپوش برتر از يازده استان کشور در اين رقابتها حضور خواهند داشت که اسامي اين نفرات به شرح زير است: فاطمه شعبان نيا، نونا فضل‌الله‌زاده، فرزانه عسگري‌دون، سوسن حاجي‌پور، ساناز بحري، مهين اسماعيل‌ن‍ژاد ،مريم ميثاقي، زينب حسين‌پور و مهناز عموزاده از استان مازندران- سارا خوش جمال فکري، فريده رشيدي، رکسانا کوزلي‌زاده، نيان شاه‌محمدي، ريحانه محمدي، شيما خليل ارجمندي، معصومه حجتي فريد، سمانه رضايي، الهام خاني، سولماز تيموري، پريسا قرباني، شيرين فرخ پور، پريسا فرشيدي، نرگس باقري، فاطمه روحاني، عاطفه برمکي، پريناز کفايي، سميرا بوستاني و پريسا شعبان‌زاده از استان تهران- فاطمه مداحي، مريم شير‌جهاني، دينا پور‌يونس، زهره رمضاني، حنانه همتي، مريم محبوبي و هانيه آوخ از استان گيلان - سپيده صفري، فاطمه نعمتي، نيلوفر شمس، راحله آسماني، زهرا مظفري، فرزانه صاحبي، مريم سهرابي، نفيسه مخلصي، اکرم خدابنده، سهيلا سياحي و عاطفه نيک‌آبادي از استان البرز- پروين کشاورز، سميه خان‌بابايي و شکرانه ايزدي از استان قزوين- هانيه مراد پور، زهرا افتخاري، مريم تقي‌زاده و نسترن شفيعي از استان آذربايجان شرقي- فائزه واحدي منش ازاستان گلستان- الهام ابراهيمي از استان اردبيل- الناز شکوري از استان خراسان رضوي- حوريه سادات حسيني از استان کرمان- سميه شعباني از استان مرکزي


 گــوناگــون  

حالم خوش نيست

وقتي از چيزي ناراحت هستيد و از احساس کردن آن اجتناب مي کنيد، بر وخامت شرايط مي افزاييد. گاهي نيز لازم است رنجش و آزردگي را احساس کنيد. التيام زماني شروع مي شود که بر حقيقت تألم خود صحه بگذاريد و تا اين کار را نکنيد، ناراحت باقي مي مانيد.

غم و اندوه

قبل از هر چيزي بپذيريد که ناراحت شده ايد. ساده نيست. ممکن است احساس کنيد به اندازه کافي مورد توجه قرار نگرفته ايد، ضعيف هستيد و يا به قدري که فکر مي کرديد خوب نيستيد. بايد در هر شرايط با حقيقت روبه رو شويد.

هر چه زودتر به حقيقت پي ببريد بهتر است. بيشترين رنجش ها نه از ناحيه دشمنان، بلکه از ناحيه دوستان ايجاد مي شوند، رنجش شما را کساني ايجاد مي کنند که از هر کس به شما نزديکترند؛ کساني که شما را دوست دارند؛ ممکن است از سادگي، صفا و صداقت شما سوء استفاده کرده باشند.

نمي گويم که براي اجتناب از اين موقعيت حالت تدافعي بگيريد. در واقع کساني که تحت تأثير رنجش و دلخوري سرد مي شوند و فاصله مي گيرند، بيش از سايرين به خودشان لطمه مي زنند. چه بهتر که انعطاف پذير و باز باشيد و رنجش خود را بلافاصله ابراز کنيد. اين گونه مي توانيد از خودتان دفاع کنيد.

مي توانيد دوست بداريد و اعتماد کنيد، مي توانيد به دور از داوري هاي مبهم و مخدوش اعتماد کنيد و فعاليت نماييد. به ندرت رنجشي از اين شديدتر است که به حقيقتي درباره خود که علاقه اي به دانستنش نداريد پي ببريد. خود را بي دست و پا يافتن، خود را کمتر از آنچه مي خواستيد ديدن دردناک است؛ همانطور که خود را نامهربان، لجوج، خودخواه، حريص و طماع و بي ملاحظه ديدن ناراحت کننده است. هر آينه اين صفات را در خود يافتيد، با حالت باز با آنها برخورد کنيد.

بدانيد که شما هم مثل همه ي سايرين با اين نقطه ضعفها روبه رو هستيد. اطلاع از نقاط ضعف خويشتن است که به انسان نيرو
مي دهد. بي جهت نخواهيد که در همه ي زمينه ها خود را قوي و قدرتمند معرفي کنيد. در واقع وقتي نقاب بر چهره مي گذاريد و "خود حقيقي" خود را پنهان مي کنيد ، بيش از هر زمان حرمت نفس تان را از دست مي دهيد و اين رنجشي است که شما شخصا براي خود ايجاد مي کنيد.

روش هاي درماني

وقتي از کسي ناراحت مي شويد، ناراحتي تان را هر چه سريعتر بروز دهيد. با درک کردن شرايط، رنجش را از خود دور کنيد. او را که شما را رنجانيده، ببخشاييد و بگوييد که ناراحتي را فراموش کرده ايد. وقتي کسي تحت تأثير رنجش هاي کهنه ي گذشته به عمد شما را ناراحت مي کند، به رنجش او توجه داشته باشيد و همانطور که مي خواهيد ديگران به سخن شما گوش دهند، شما هم به درد دل هاي آن ها توجه کنيد.

ممکن است مخاطب شما فراموش کند که شما را رنجانيده است . اين به معناي شرير بودن او نيست. شما هم بي آنکه بدانيد و متوجه باشيد بارها ديگران را رنجانيده ايد. اگر شما به راحتي رنجش به دل مي گيريد، ممکن است در نظر ديگران به قدري شکننده ظاهر شويد که آنها نتوانند احساساتشان را به سادگي با شما در ميان بگذارند.

اشخاصي که تحت تأثير جزيي ترين موارد، رنجش به دل مي گيرند، ديگران را ناراحت مي کنند. از ناراحتي خود به عنوان يک سلاح استفاده نکنيد .

به نکات زير توجه کنيد: سئوال کنيد. اگر احساس مي کنيد مخاطب شما به عمد شما را ناراحت کرده بگوييد که احساس خوبي نداريد. بگوييد که دلخور شده ايد. به جواب او گوش فرا دهيد نيازي نيست که واکنش نشان دهيد ، همين قدر که گوش مي کنيد کافيست. تحت تأثير ناراحتي تسليم نشويد.

موجز و خلاصه حرف بزنيد. دستهايتان را بيش از اندازه تکان ندهيد. رنجش خود را نشان دهيد ، اما براي مجازات ديگران سر و صدا نکنيد. صريح و مستقيم حرف بزنيد. شجاع باشيد. رنجش خود را در همان لحظه اي که آن را احساس مي کنيد نشان دهيد. حقيقت را بگوييد. همين حالا حرفتان را بزنيد.

تبيان


 كوتاه از ورزش جوانان 

دور جديد تمرينات تيم ملي فوتبال بانوان آغاز شد 

تمرين تيم ملي فوتبال بانوان بزرگسالان زير نظر سرمربي پرتغالي تيم ملي برگزار مي شود. به گزارش مهر، بر همين اساس تمرينات تيم ملي فوتبال بزرگسالان بانوان در کمپ تيم هاي ملي آغاز شد.

راضيه موسوي (بوشهر) ، مهديه مولايي، طوبي القاسي، عاطفه رمضان زاده ، الهام نصيري، مهديه آميغي، طاهره سليم پور (کرمان)، معصومه حسرتي، مهسا پور محمديان ، ستاره حبيب زاده ، مينا قنبرزاده (گيلان)، پريا خليل زاده (آ. غربي)، شهربانو محمودي، الهام فرهمند، شيدا تخشيا (اصفهان)، پروين فرهادي خواه، مريم قدرت (فارس) ،زهرا حاتم نژاد ، طاهر آزادي، مريم نامي (ايلام )، فريبا ترک (همدان)، سارا ظهراب نيا (خوزستان)، هاديه کر ، الهام ميرزايي نيا، ميترا حسن پور (گلستان)، زهرا سربالي، زهرا فدايي، فاطمه خداويسي (تهران ) نفراتي هستند که بايد خود را به کادر فني معرفي کنند. اين اردو تا بعدازظهر سه شنبه يازدهم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.


 نــكتــــه 

آيا تا بحال احساس حقارت کرده ايد؟

آيا تا به حال با افرادي برخورد کرده‌ايد که موفقيت‌هاي‌تان را بي‌اهميت جلوه دهند؟!

همه‌ي ما تاکنون با افرادي مواجه شده‌ايم که سعي مي‌کنند مانع رسيدن اشخاص به‌ اهداف متعالي خود شوند و با صحبت‌ها و رفتارشان، مايه‌ي دلسردي و ناراحتي ديگران را فراهم مي‌کنند. براي نمونه، هروقت با آنان در مورد يک هدف اقتصادي صحبت کنيد، با نشان‌دادن موانع و سختي‌هاي مسير و حتي گاهي با بزرگ‌تر جلوه‌دادن آن‌ها سعي مي‌کنند تا شما را از هدف‌تان منصرف نمايند و يا حتماً با افرادي برخورد کرده‌ايد که وقتي به‌ موفقيتي دست‌مي‌يابيد، به‌جاي اين‌که خوشحال شوند و شما را به‌سوي کاميابي بيش‌تر تشويق و ترغيب کنند، از احساس نفرت نسبت به شما لبريز مي‌شوند و با بي‌اعتنايي به موفقيت شما، سعي در کم‌اهميت جلوه‌دادن و ناچيزانگاشتن آن دارند.

بدتر از همه‌ي اين موارد، افرادي هستند که در صحبت‌هاي‌شان هميشه کسي يا کساني را دارند که بخواهند توسط آنان، نکات مثبت و قوت شما را ناديده و کم‌اهميت جلوه دهند؛ براي نمونه اگر شما در کارتان به ‌سِمت بالاتري دست‌ يافته‌ايد، آنان در مورد کسي صحبت مي‌کنند که به رياست اداره‌ي مهمي دست‌يافته تا به شما بگويند که از نظرشان، ارتقا و پيشرفت شما کم‌اهميت بوده است!

به‌راستي منشأ اين‌گونه رفتارها در کجاي فرهنگ انسانيت نهفته است؟!

چرا زماني‌که با انسان‌هاي بسيار موفق برخورد مي‌کنيم، کم‌تر در رفتارشان اين‌گونه نيت‌هاي بد و کنايه‌هاي آزاردهنده ديده مي‌شود؟

پاسخ اين سؤال در دو کلمه خلاصه مي‌شود؛ «احساس حقارت»

برخي از افرادي که قادر نيستند به پيشرفت و موفقيت شما دست پيدا کنند، مي‌خواهند شما را در سطح خودشان يا کم‌تر از خودشان نگه‌دارند؛ درواقع آنان نمي‌دانند که هيچ‌کس نمي‌تواند مانع کاميابي و موفقيت شما شود مگر اين‌که خودتان بخواهيد! اگر کسي موفق شد براي مدتي مانع دست‌يابي شما به هدف‌تان شود، بدانيد که بايد مسير خود را در رسيدن به هدف‌تان تغيير دهيد نه اين‌که دست از هدف‌تان برداريد.افرادي که سعي مي‌کنند شما نتوانيد به خواسته‌تان برسيد، در وجود شما چيزي را مي‌بينند که موجب نگراني و آزارشان است. بي‌ترديد در شما چيزي هست که خود را فاقد آن مي‌دانند و کمبود آن‌را در وجود خود حس مي‌کنند؛ چيزي مانند يک درون‌مايه‌ي قوي و هدفمند!در مواجهه با اين افراد، افکار و زمان خود را صرف مبارزه و دشمني با آنان نکنيد؛ بلکه به هدف خود بچسبيد تا زودتر به آن دست‌يابيد. به‌ياد داشته باشيد که اگر فقط به موفقيت بينديشيد، چيزي جز موفقيت نصيب شما نمي‌شود.

پس به رودي بينديشيد که در مسير دريا شدن، بارها و بارها کوه‌ها و دره‌ها را مي‌پيمايد و با صخره‌هاي سخت برخورد مي‌کند.

سيمرغ


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون