جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2703- تاریخ : 1391/11/08 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

حسين موذن در زاهدان اعلام کرد:
منطقه‌اي شدن جشنواره استاني سرودهاي ديني

مرکز فرهنگي‌هنري شماره 41 برگزار کرد:
قيصري به نام امين‌پور

مدير کانون کهگيلويه و بويراحمد خبر داد:
ارايه توليدات استاني مشترک کانون با رسانه ملي


جشنواره اصوات ملکوتي در اراک برگزار شد


نقد و بررسي کتاب «ننه يخي، پسر و تابستان» در بوشهر

به مناسبت هفته‌ هواي پاک برگزار شد:
نقاشي‌هاي کودکانه‌ بچه‌هاي شهرستان خاتم در دفاع از هواي پاک


 حسين موذن در زاهدان اعلام کرد:
 منطقه‌اي شدن جشنواره استاني سرودهاي ديني  

 
هيئت داوران ششمين جشنواره سرود‌هاي ديني در زاهدان از بين 19 گروه شرکت‌کننده در جشنواره 6 گروه را در دو بخش بدون موسيقي و با موسيقي در دو گروه کودک و نوجوان برگزيده اعلام کرد.بر اساس اين خبر، در بخش بدون موسيقي سرود "گل خوشبوي نرگس" کاري از اعضاي کودک مرکز فرهنگي‌هنري دلگان رتبه اول را از آن خود کرد. در بخش سرود‌هاي با موسيقي نيز در گروه کودکان سرود" چشم انتظار" از مرکز هيرمند، "صنوبر سبز پوش" از مرکز شماره 2 زاهدان و "سوغاتي" از مرکز مجتمع زاهدان به ترتيب مقام‌هاي اول تا سوم را از آن خود کردند.

هم‌چنين در گروه نوجوانان نيز سرود "نور کعبه" از مرکز شماره 2 زابل و "کوثر ناب" از مرکز شماره 2 زاهدان به ترتيب مقام‌هاي اول و دوم را کسب کردند.گفتني است هيئت داوران جشنواره در بخش اعضاي پسر هيچ گروهي را انتخاب نکرد و از هردو گروه سرود صرفا به خاطر تلاش و حضور در جشنواره تقدير و تشکر شد.

در همين‌حال مدير کانون استان سيستان و بلوچستان در مراسم اختتاميه جشنواره سرود‌هاي ديني گفت: هر کسي در راه اشاعه فرهنگ ديني در هر قالبي که کار کند برنده است.ششمين جشنواره سرود‌هاي ديني با حضور حسين موذن مدير کانون استان، ذوالفقاري رياست حوزه هنري، فنودي معاونت پرورشي سازمان آموزش و پرورش، نامجو رييس آموزش و پرورش ناحيه دو، کاووسي و خانم عزيزي معاونت ابتدايي آموزش و پرورش برگزار شد.

حسين موذن در اين مراسم گفت: ما در کانون چيزي به نام برد و باخت نداريم و اين را يک اصل در کانون مي‌دانيم. وي افزود: همه کارها زيبا و دلنشين بود و مرتبط با فطرت پاک بچه‌ها.

موذن تصريح کرد ما در کانون هيچ‌گاه به دنبال پرورش نقاش و خوش‌نويس نيستيم بلکه هدف ما اين است که به واسطه اين فعاليت‌ها و در قالب فعاليت‌هاي هنري انسان‌هايي متفکر و ديني تربيت نماييم، چرا که تربيت اساس کار کانون است.

وي هم‌چنين از منطقه‌اي شدن جشنواره سرود‌هاي ديني خبر داد و افزود: شش سال پيش اين جشنواره در استان سيستان و بلوچستان کليد خورد و ان‌شاالله قرار است جشنواره بعدي به صورت منطقه‌اي اجرا شود.

در ادامه، بيانيه هيئت داوران توسط نماينده گروه داوران قرائت شد. هيئت داوران جشنواره آقايان محمد زارعي، علي لشکري و عبدالرسول ثابت در بيانيه‌اي از کليه اعضاي شرکت‌کننده، مربيان و دست‌اندرکاران جشنواره تشکر کرده و موارد ذيل را جهت بهبود کيفي سرود‌ها متذکر شدند. آشنايي همکاران مربي با ملاک‌هاي داوري و انتقال آن به اعضا، تمرکز بر شاکله تشکيل دهنده سرود مخصوصا سه گزينه شعر، موسيقي و اجراي مناسب.

داوران در عين حال توصيه نمودند همکاران جديد سرود‌هاي اجرا شده در جشنواره سنوات قبل را بازبيني نموده و آن‌ها را منابع ارزش‌مندي در جهت ارتقاي کيفي جشنواره‌ها و کسب تجارب مفيد دانستند.


 مرکز فرهنگي‌هنري شماره 41 برگزار کرد:
 قيصري به نام امين‌پور 

 مراسم بزرگ‌داشت ياد و خاطره شاعر فقيد قيصر امين‌پور در مرکز فرهنگي‌هنري شماره 41 کانون استان تهران برگزار شد.

اين مراسم که در آن اعضاي نوجوان و علاقه‌مند مراکز فرهنگي‌هنري شماره 15 و 12 استان نيز حضور داشتند، با پخش کليپي از مرحوم امين‌پور آغاز شد که در آن از زندگي و شعر‌هاي اين شاعر صحبت شده بود.پس از پخش کليپ، بيوک ملکي از دوستان و همکاران سابق اين شاعر در جايگاه سخنراني قرار گرفت و طي صحبت‌هايي از ويژگي‌هاي خاص اين شاعر صحبت کرد. وي از مخاطبان درخواست کرد براي شناخت هرچه بيش‌تر اين شاعر به آثار و فيلم‌هايي که از امين‌پور به صورت مستند موجود است مراجعه کنند تا تصوير درست و روشني از زندگي استاد امين‌پور به دست آورند.

صحبت‌ها و نقل خاطرات هوشنگ بسطامي معلم سال‌هاي دور مرحوم امين‌پور، نسرين فرامرزي‌ها کارشناس بهزيستي کل کشور و از شاگردان قديمي قيصر، از ديگر بخش‌هاي اين برنامه بود.اجراي موسيقي سنتي، خواندن آثار اعضا در ارتباط با مرحوم امين‌پور و برپايي نمايشگاه آثار اعضا در رابطه با اين شاعر انقلابي پايان بخش اين مراسم بود.

در اين مراسم زيبا اشراقي همسر مرحوم امين‌پور و آيه امين‌پور تنها يادگار اين شاعر نيز حضور داشتند.


 مدير کانون کهگيلويه و بويراحمد خبر داد:
 ارايه توليدات استاني مشترک کانون با رسانه ملي 

 
نشست مدير کانون کهگيلويه و بويراحمد با مديرکل صدا وسيماي استان با هدف بررسي توليدات مشترک براي نسل کودک و نوجوان برگزار شد.به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کهگيلويه و بويراحمد در ابتداي اين نشست مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گفت: ظرفيت‌هاي فرهنگي و هنري کانون در حد بالايي است و کانون اين آمادگي را دارد که در ساخت برنامه‌هاي تخصصي ويژه مخاطبان قوي عمل کند.

سيد‌هاني حسيني افزود: کانون پرورش فکري کهگيلويه و بويراحمد با داشتن 10 مرکز ثابت، 2 مرکز سيار و 2مرکز پستي در سطح استان فعاليت فرهنگي، هنري و ادبي دارد.وي اظهار داشت: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اين آمادگي را دارد که مراکز فرهنگي‌هنري، سالن‌ها و کتاب‌خانه‌هاي خود را جهت توليد برنامه در اختيار صدا و سيما قرار دهد.

مدير کل صدا و سيماي استان کهگيلويه و بويراحمد نيز به اهميت کانون در بين نسل کودک و نوجوان و نقش سازنده آن اشاره و گفت: معاونت صدا و معاونت سيما، هم‌چنين گروه کودک و نوجوان استان آمادگي همکاري جهت پوشش برنامه‌ها و هم‌چنين توليد مشترک با کانون استان را دارد.مسلم رحيمي هم‌چنين اظهار اميدواري کرد که تعامل بين کانون و صدا و سيما در ساير برنامه‌ها نيز توسعه و استمرار يابد.وي افزود: اين آمادگي از طرف صدا و سيماي کهگيلويه و بويراحمد وجود دارد که بتوانيم در حوزه کودک و نوجوان با کانون پرورش فکري مشارکت جدي کنيم.

رحيمي مطالعات در سطوح کارشناسان را موثر دانست و يادآور شد: اميدوارم که در حوزه‌هاي مختلف کودکان و نوجوانان استان مطالعه کارشناسي خوبي صورت گرفته تا بتوانيم همکاري‌هاي گسترده توليدات مشترک شکل گيرد و انتظار داريم در حوزه سيما اين همکاري مشترک پيشتاز باشد و ما شاهد اولين توليد مشترک باشيم.


 جشنواره اصوات ملکوتي در اراک برگزار شد 

 
به مناسبت فرا رسيدن هفته وحدت جشنواره اصوات ملکوتي با حضور اعضاي پسر کانون‌هاي پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان مرکزي در اراک برگزار شد.اين جشنواره با هدف پرورش حس ديني و ايجاد شور و انگيزه معنوي در بين اعضاي کانون‌هاي پرورش فکري کودکان و نوجوانان با حضور 23 نفر از اعضاي پسر مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اراک برگزار شد.طي اين جشنواره در رشته اذان و در قالب انتخاب بهترين نوجوانان مؤذن، 23 نفر از نوجوانان پسر در رشته اذان با يک‌ديگر به رقابت پرداختند.

ميهمانان برنامه کارشناس ستاد اقامه نماز آقاي محمدي و کارشناس روابط عمومي ناحيه يک آموزش و پرورش آقاي آديني بودند. هم‌چنين داوران جشنواره همکاران کانوني آقايان اکبري، بداغي و نوروزي بودند.در پايان اين رقابت به تمامي شرکت‌کنندگان در اين جشنواره جوايزي به رسم يادبود اهدا شد. هم‌چنين به سه نفر از اذان‌گوهاي برتر اين جشنواره جوايز نفيسي اهدا شد.

در پايان اين جشنواره نماز جماعت به امامت حاج آقا اکبري معاون فرهنگي امور زندان‌ها و با حضور تمامي شرکت‌کنندگان برگزار و برترين موذن، اذان ظهر را قرائت کرد.سيد مهدي‌هاشمي از مرکز آستانه، مهدي صفري از مرکز شماره 2 دليجان و رضا زند از مرکز شماره 7 اراک سه برگزيده اول اين رقابت بودند.


 نقد و بررسي کتاب «ننه يخي، پسر و تابستان» در بوشهر 

 
هم‌زمان با دهه مبارکه فجر 60 کودک و نوجوان بوشهري از 17 شهر استان کتاب «ننه يخي، پسر و تابستان» را نقد و بررسي مي‌کنند.به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان بوشهر، زکيه اميرپور در تشريح اين برنامه گفت: در راستاي اجراي برنامه سراسري نشست ادبي دو پنجره در سراسر کشور، اين استان نيز ميزبان حميدرضا نجفي نويسنده کتاب "ننه يخي، پسر و تابستان" خواهد بود.

وي افزود: در اين نشست که در تاريخ شنبه 14 بهمن ماه، هم‌زمان با دهه مبارک فجر برگزار خواهد شد، ميزبان بيش از60 کودک و نوجوان بوشهري از 17مرکز استان خواهيم بود.مدير کانون استان بوشهر در تشريح اهداف برگزاري اين برنامه بيان داشت: آشنايي بيش از پيش اعضا و مربيان با اصول صحيح نقد آثار برجسته حوزه ادبيات کودک و نوجوان، ايجاد انگيزه براي مطالعه بيش‌تر، آشنايي با نويسندگان توان‌مند اين عرصه، ايجاد روحيه نقد و نقد‌ پذيري، استفاده از تجربيات نويسنده کتاب و تشويق به نوشتن از مهم‌ترين اهداف برگزاري اين برنامه است.

سميه رسولي، کارشناس آفرينش‌هاي ادبي استان نيز ضمن ابراز خرسندي از برگزاري اين برنامه گفت: برگزاري سالانه نشست ادبي دو‌پنجره فرصتي است تا در ميان خود پذيراي يکي از نويسندگان يا شاعران مطرح و توانا در عرصه ادبيات کودک و نوجوان باشيم.

رسولي در مورد زمان برگزاري اين نشست گفت: سومين ويژه برنامه «دو پنجره» راس ساعت 8 صبح روز شنبه 14 بهمن ماه در محل سالن اجتماعات مرکز فرهنگي‌هنري شماره 2 بوشهر برگزار خواهد شد.لازم به ذکر است آفرينش‌هاي ادبي استان بوشهر سال قبل ميزبان جمال‌الدين اکرمي براي نقد کتاب "بازگشت پروفسورزالزالک" و قبل از آن نيز شاهد حضور ‌افشين علاء، شاعر کودک و نوجوان براي نقد کتاب "خاطرات مه گرفته" وي بود.


 به مناسبت هفته‌ هواي پاک برگزار شد:
 نقاشي‌هاي کودکانه‌ بچه‌هاي شهرستان خاتم در دفاع از هواي پاک 

 به مناسبت هفته‌ هواي پاک، کودکان شهرستان خاتم در ويژه‌برنامه‌اي با حضور رييس اداره حفاظت محيط زيست اين شهرستان، نقاشي‌هاي کودکانه کشيدند.به گزارش روابط عمومي کانون استان يزد، به مناسبت هفته‌ هواي پاک و با همکاري اداره حفاظت محيط زيست شهرستان خاتم، مسابقه نقاشي با موضوع هواي پاک حق مسلم هر کودکي است، در مرکز فرهنگي‌هنري کانون خاتم برگزار شد.در اين مراسم فتح‌الله حيدري رييس اداره حفاظت محيط زيست خاتم، در خصوص سلامتي و هواي سالم گفت: بچه‌ها مي‌‌توانند با نريختن آشغال و زباله به تميز نگه داشتن محيط زيست خود کمک کنند.

وي با اشاره به طرح هم‌يار محيط زيست خاطرنشان ساخت: امسال در بعضي از مدارس شهرستان، طرح هم‌يار محيط زيست اجرا شده است تا براي آيندگان هواي پاک و سالمي را به جا بگذاريم.در ادامه اين برنامه، بچه‌هاي پيش‌دبستاني ستاره‌ مهر، فيلمي را نيز با موضوع محيط زيست تماشا کردند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون