جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2703- تاریخ : 1391/11/08 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


صاعقه موجب بروز ميگرن مي‌شود


نوزادي با قلب بيرون از سينه


قديمي ترين پرتره دنيا


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 صاعقه موجب بروز ميگرن مي‌شود 

 
پژوهشگران دانشگاه سينسيناتي دريافته‌اند که صاعقه مي‌تواند منجر به سردرد و ميگرن شود.به گزارش ايسنا، اين محققان دريافتند که موارد سردرد و ميگرن در زمان بروز رعد و برق به ترتيب تا 24 و 23 درصد در ميان افراد سالم ساکن در 40 کيلومتري شعاع صاعقه بيشتر مي‌شود.اين ارقام در ميان افراد داراي سردردهاي مزمن از شدت بيشتري برخوردار بوده و تا 31 درصد در افزايش سردرد و 28 درصد افزايش ميگرن تاثير داشته است.

به گفته محققان، ممکن است امواج الکترومغناطيسي در اين امر مقصر باشند. اين درحالي ست که رعدوبرق همچنين آلاينده‌هايي مانند اوزون را افزايش داده و مي‌تواند باعث تشديد ميگرن شود.محققان در پژوهش خود از داوطللبان خواستند تا خاطرات روزانه خود در مورد سردرد و ميگرن را براي سه تا شش ماه ثبت کرده و ميزان بروز بيماري را با شرايط آب‌وهوايي هر روز مقايسه کردند.نتايج نشان داد که شرايط هواشناسي متفاوتي مانند فضا، هوا و رطوبت که در آب‌وهواي توفاني دخيل هستند، بر احتمال بروز سردرد تاثير مي‌گذارند.اما با در نظر گرفتن اين يافته‌ها و استفاده از مدلهاي رياضياتي، محققان دريافتند که خود صاعقه از تاثير چشمگيري در اين مورد برخوردار است. يافته‌هاي اين پژوهش نشان داده که جريانهاي بار منفي رعدوبرق بطور خاص با ميزان سردردهاي بيشتر مرتبط است. اين پژوهش در مجله Cephalalgia منتشر شده است.


 نوزادي با قلب بيرون از سينه 

 
نوزاد دختري که با قلب بيرون از سينه متولد شد جمعه 6 بهمن ماه همراه يک زره محافظ صورتي براي اين اندام حياتي از بيمارستان مرخص شد.به گزارش مهر، ادرينا کاردناس که در ماه اکتبر ( مهر ماه) متولد شده بود به يک بيماري نادر مادرزادي که از آن با عنوان "قلب بيرون از قفسه سينه" (ectopia cordis) ياد مي شود، مبتلا است.

پزشکان اين نوزاد را همراه يک محافظه شبيه به زره روي سينه اش مرخص کردند که براي محافظت از قلبش درحين رشد تعبيه شده است. در چند سال آينده وي تحت يک عمل جراحي قرار خواهد گرفت تا يک محافظ دائمي داخل ديواره هاي سينه اش قرار گيرد.

مادر آدرينا وقتي که در هفته شانزدهم باردار بود از شرايط نگران کننده دخترش مطلع شد. وي سه انتخاب پيش رو داشت، يکي سقط جنين، تولد وي با علم به اين که کودک ممکن است جان خود را از دست بدهد يا اجازه داده به پزشکان براي ايجاد يک حرفه در سينه کودک بلافاصله پس از تولد در تلاش براي باز گردن فضاي قلب در سينه.مادر اين نوزاد اظهار داشت: پس از آن که پزشکان شرايط وخيم جنين و گزينه هاي پيش رو را توضيح دادند ، مهم نبود که من چقدر ترسيده بودم مسئله مهم اين بود که مي دانستم هرکاري که بتوانم براي نجات جان دخترم انجام مي دهم.

پزشکان در چند هفته باقي مانده تا وضع حمل معاينات ويژه قلب و ام آر آي ويژه نوزادان دريافتند که يک سوم از قلب اين نوزاد خارج از بدنش قرار دارد.

در 15 اکتبر، آدرينا از طريق سزارين متولد شد و روز پس از آن تحت جراحي قلب قرار گرفت.

دکتر لاري هولير رئيس بخش جراحي پلاستيک اظهار داشت: وقتي که جراحان قلب کار خود را روي بدن آدرينا به پايان رساندند، تيم جراحي پلاستيک نقش مهمي در تکميل اين جراحي ايفا کرد ، چرا که اين گروه مسئول پوشاندن قلب وي در زير پوست و ماهيچه ها بودند.

چند هفته پس از آن که پزشکان اعلام کردند اين نوزاد ديگر در خطر نيست، اجازه مرخصي وي صادر شد، اما وي به جراحي هاي ديگري هم در سال‌هاي آينده نياز دارد تا نقص قلب وي ترميم شود. اين درحالي است که وي بايد قدرت خود را به دست آورد تا انجام جراحي هاي آينده تسهيل شوند.

آدرينا بايد تا آخر عمر خود تحت مراقب يک متخصص قلب باقي بماند اما پزشکان تاکنون از وضعيت وي رضايت دارند. چرا که وي به هيچ نوع سندروم يا شرايط ژنتيکي ديگري که مشکلات قلبي اش را تهديد کند مبتلا نيست.


 قديمي ترين پرتره دنيا  

 به تازگي در منطقه "موراويا" از جمهوري چک يک قطعه حکاکي شده پيدا شده است که به نظر مي رسد قديمي ترين پرتره از يک زن در دنيا باشد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، تا به حال اشياي زيادي بوده است که در ميان جستجوهاي باستان شناسي کشف شده اند که برخي از آن ها به عنوان قديمي ترين آثار يافت شده در دنيا شناخته مي شوند.

اين مجسمه کوچک نزديک به 26 هزار سال قدمت دارد و از عاج مامومت درست شده است. بسياري ازباستان شناس ها معتقدند که اين مجسمه در اواسط دوره يخبندان ساخته شده است.اين مجسمه حتي از انگشت شست دست نيز کوچکتر است و تنها 4.8 سانتي متر اندازه دارد و به زودي قرار است در نمايشگاهي براي بازديد عموم گذاشته شود.


 کاريکلماتور 

 خر شيطان از کره گي دم نداشت.

آدم تصادفي پاي فيلم راديو لوژي گريست.

نام تجديد پذيرترين انرژي را اميد گذاشتند.

گراني زلزله بر پا کرد ، نماز وحشت خواندم.

چشم پزشک هم از چشم زخم در امان نيست.

هاله ي ابهام نامي آشنا در کوچه ي علي چپ است.

گوسفند لحظه ي وداع به چوبدار گفت : نمک گيرتان هستم.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

خداحافظي به بعد از برد در داربي موكول شد!

مهدي طوسي

اين جوري مي گويند كه قرار بر اين شده مهدي مهدوي كيا كه در اين دربي توان اين را نداشت برنده از زمين مسابقه بيرون بيايد در يك دربي ديگر برنده از زمين مسابقه بيرون بيايد و بعد از اينكه برنده از زمين مسابقه بيرون آمد بيايد كنار زمين ورزشگاه آزادي و بعد از اينكه زمين مسابقه را بوسيد از تمام افرادي كه به او در فوتبال كمك كردند خدا قوت بگويد و از فوتبال خداحافظي بكند. نزديكان كيا اين جوري مي گويند كه مهدوي كيا اين تصميم را درست يك ثانيه بعد از داربي گرفت و حتي اعلام كرد كه اگر من در داربي برنده نشوم تا ده سال ديگر به فوتبال ادامه مي دهم و اصلا هم خداحافظي نخواهم كرد!


 اما خبر 

ژاکتي که از حرکات بدن موسيقي توليد مي‌کند

طراحان ژاپني ژاکت کنترلي مجهز به حسگرهاي انعطاف‌پذير طراحي کرده‌اند که قادر به توليد موسيقي از حرکات بدن فرد است.به گزارش ايسنا، طراحان شرکت Machina، ژاکت کنترلي را توسعه داده اند که داراي مجموعه اي از حسگرها و قطعات الکترونيکي پنهان بوده و در همگام سازي با دستگاه هاي آندرويد و iOS، امکان توليد موسيقي الکترونيکي را از طريق حرکات بدن فرد فراهم مي‌کند.

ژاکت MJ v01 MIDI نخستين نمونه ابزار الکترونيکي پوشيدني محسوب مي شود که تمام قطعات الکترونيکي بطور کامل درون الياف لباس پنهان شده اند؛ با توجه به تنوع و پيچيدگي حسگرهاي استفاده شده در اين ژاکت، تمام بخش هاي لباس بصورت دست دوز و از مواد ضد آب ساخته مي شوند. سه حسگر لمسي انعطاف پذير در قسمت جيب جلويي، يک شتاب سنج در بخش آستين، يک دسته کوچک (جوي استيک) با چهار دکمه در آستين ديگر، به همراه تعدادي ابزار کنترلي درون ژاکت MJ v01 MIDI تعبيه شده است؛ اين حسگرها قابليت برنامه ريزي مجدد و کاربردهاي ديگر بجز توليد موسيقي را نيز دارند.

زماني که ارتباط بي سيم بين ژاکت با رايانه يا هر دستگاه داراي سيستم آندرويد/ iOS برقرار مي شود، حسگرها مي توانند حرکات بدن فرد را به اصوات مختلف تبديل کنند؛ حرکت دادن دست با سرعت هاي مختلف، ضرب‌آهنگ‌هايي با گام هاي متفاوت ايجاد مي کند و فشار دادن حسگرهاي لمسي نيز نت هاي آرامي توليد مي‌کند.

عسل به بهبود زخم هاي عفوني کمک مي کند

نتايج يک تحقيق نشان مي دهد که عسل يک ماده موثر در بهبود زخم هاي عفوني است و حتي مقاومت باکتريايي به آنتي بيوتيک ها را از بين مي برد.به گزارش ايرنا، در اين مطالعه که در کنگره ميکروبيولوژي انگليس انجام شده است، نحوه واکنش عسل به سه گونه باکتري که معمولا موجب عفونت زخم ها مي شوند، بررسي شد.نتايج اين تحقيق نشان داد که عسل مي تواند به روش هاي مختلف در رشد اين باکتري ها خلل وارد کند، بنابراين اين ماده غذايي ارزشمند يک گزينه مناسب براي درمان زخم هاي عفوني مقاوم به دارو است.عسل از مدت ها پيش به دليل خاصيت ضد ميکروبي خود مورد توجه بوده است و هم اکنون نيز در طب سنتي به عنوان درمان کننده موضعي زخم ها استفاده مي شود.

در اين مطالعه نقش عسل در مهار باکتري هاي عفوني کننده زخم ها، در سطح مولکولي مطالعه شد.نتايج اين مطالعه نشان داد که عسل مي تواند مانع از اتصال باکتري به بافت ها شود. اين اتصال يک مرحله ضروري براي آغاز عفونت حاد است.

همچنين عسل مي تواند حساسيت باکتري ها را نسبت به آنتي بيوتيک ها افزايش دهد و در نتيجه، مقاومت به آنتي بيوتيک را مهار کند.اين تحقيق نشان مي دهد که مصرف آنتي بيوتيک به همراه عسل نسبت به مصرف آنتي بيوتيک به تنهايي، تاثير بيشتري بر روي عفونت هاي مقاوم به دارو خواهد داشت.به اعتقاد متخصصان استفاده از روش هاي نوين و موثر براي کنترل عفونت در زخم ها ضروري است اما اين روش ها نبايد مقاومت به آنتي بيوتيک ها را افزايش دهد و مشکل درمان را دوچندان کنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون