جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2701- تاریخ : 1391/11/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


ديکشنري که به خودکار وصل مي شود


باهوش ترين حيوانات دنيا


گوسفندهاي دريايي


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 ديکشنري که به خودکار وصل مي شود 

 
به تازگي طراحي به نام "Shi Jian" به همراه چند تن از دوستانش دستگاه کوچکي را طراحي کرده است که مي تواند در همان لحظه که شما با لغات مواجه شديد بهترين ترجمه را براي شما فراهم کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، يکي از مشکلات عمده اي که بسياري از دانشجويان زبانهاي خارجي با آن روبروهستند روبرو شدن با لغات جديد و نا آشناست که دانشجويان را مجبور به استفاده از ديکشنري مي کند.اين رجوع به کتاب لغت مي تواند وقتگير باشد و همچنين ممکن است در برخي از مواقع معنايي که مي خوايد را بدست نياوريد و اين باعث مي شود آن لغت هيچگاه در ذهن شما نماند.

به تازگي طراحي به نام "Shi Jian" به همراه چند تن از دوستانش دستگاه کوچکي را طراحي کرده است که مي تواند در همان لحظه که شما با لغات مواجه شديد بهترين ترجمه را براي شما فراهم کند.اين دستگاه کوچک که "Ivy Guide" نام دارد به خودکار متصل شده و روش کار آن بسيار ساده است.زير لغتي که نمي دانيد خط مي کشيد و اين دستگاه آن را آناليز کرده و ترجمه را به صورت نور پرژکتوري روي کاغذ انداخته و به شما نشان مي دهد.

اين دستگاه به صورت پيش فرض بسياري از لغات را در داخل خودش دارد ولي اگر معناي کلمه اي را بلد نباشد مي تواند به اينترنت متصل شده و به صورت آنلاين به شما جواب بدهد. همچنين روش شارژ آن نيز بسيار ساده است و بايد به کامپيوتر متصل شده تا شارژ شود.اين دستگاه مي تواند کمک بسيار خوبي براي بسياري از کساني باشد که قصد دارند زبان هاي مختلف را بياموزند و همچنين کساني که علاقه اي به استفاده از ديکشنري ها ندارندمي توانند از اين دستگاه استفاده کنند.


 باهوش ترين حيوانات دنيا 

 محققان دريافته اند که برخي از حيوانات داراي هوش بيشتري نسبت به ساير حيوانات هستند.به گزارش ايرنا ، بر اساس نتايج تحقيقات گوسفند، نهنگ، کلاغ، خوک، دلفين، فيل، موش، سگ، طوطي و شامپانزده از جمله حيواناتي هستند که نسبت به ساير حيوانات باهوش ترند.گوسفند: گوسفندان به دنباله روي بدون فکر معروف هستند، ولي مطالعات نشان داده است که آنها در واقع بسيار باهوش هستند. آنها چهره ها را بازشناخته و به ياد مي سپارند و مي توانند احساسات را درک کنند و واکنش نشان دهند. آنها به آموزش هم واکنش نشان مي دهند.نهنگ: نهنگ ها از طريق آوازي پيچيده ارتباط برقرار مي کنند. آنها به صورت گروهي زندگي مي کنند و مغز بعضي از انواع نهنگ ها شبيه به مغز انسان است.

کلاغ: کلاغ ها در زمره باهوش ترين گونه هاي پرندگان هستند. بعضي از انواع کلاغ ها مي توانند ابزارهايي بسازند و از آنها استفاده کنند.خوک: خوک ها خيلي سريع ياد مي گيرند و نشانه هايي از ادراک را از خود نشان مي دهند. محققان به خوک ها ياد داده اند که چگونه از آينه براي يافتن مکان ظرف غذا استفاده کنند.دلفين: پس از انسان، دلفين ها باهوش ترين موجودات روي زمين هستند. آنها خودآگاهي دارند و در گروه هاي اجتماعي زندگي مي کنند و با سوت و صداهايي که شبيه آن است ، ارتباط برقرار مي کنند.فيل: فيل هاي آفريقايي و آسيايي مغزهاي بسيار پيچيده اي دارند و اين نشان دهنده هوش آنهاست. فيل ها عاطفي و نوع دوست هستند و مردگان خود را دفن مي کنند.حتي مي توانند خود را در آينه بشناسند، کاري که بسيار از حيوانات نمي توانند انجام دهند.موش: موش ها خيلي سريع ياد مي گيرند و آموزش دادن به آنها آسان است. آنها توانايي حل مساله را نيز دارند.سگ: سگ ها بسيار اجتماعي و آموزش پذير هستند. آنها از انسان راهنمايي مي گيرند و زبان و رفتار ما را درک مي کنند.

طوطي: طوطي ها به تقليد کلمات معروفند. ولي به نظر مي رسد بعضي از طوطي ها معناي آنچه را مي گويند ، درک مي کنند و از کلمات در جملاتي ساده استفاده مي کنند. آنها همچنين مي توانند از ابزار استفاده کنند و پازل ها را حل کنند.شامپانزه: شامپانزه ها ابزار مي سازند و از آن استفاده مي کنند. آنها در سازه هاي اجتماعي پيچيده زندگي و در شکار همکاري مي کنند. نحوه برقراري ارتباط آنها بسيار شبيه به ارتباط غيرکلامي انسان است.


 گوسفندهاي دريايي  

 
گوسفندهاي دريايي را تنها مي‌توان در سه نقطه از جهان يافت. موجوداتي نادر که با وجود بدني بسيار بزرگ و تنومند به همان ميزان آرام، مسالمت‌جو و باهوش هستند.

به گزارش فارس، برخي اين حيوان را «گوسفند دريايي» يا «گاو دريايي» مي‌نامند. اين حيوان مانند دلفين‌ها و نهنگ‌ها پستاندار هستند و تنها در سه نقطه از جهان زندگي مي‌کنند؛ سواحل آمريکاي شمالي، رود آمازون و سواحل غربي قاره آفريقا.اين حيوان با وجود جثه تنومند و بزرگ، اما بسيار آرام و مسالمت‌جوست. طول گوسفندهاي دريايي بين 2.4 تا 4 متر و وزن آن به 200 تا 600 کيلوگرم مي‌رسد و ماده اين حيوان هر 2 تا 5 سال زاد و ولد مي‌‌کند. آنها از گياهان دريايي تغذيه مي‌کنند و بسان نهنگ‌ها براي گرفتن هوا به سطح آب مي‌آيند. گوسفند دريايي بدون تحرک 15 دقيقه مي‌تواند زير آب باقي بماند و در صورت حرکت هر 4 دقيقه يکبار روي آب مي‌آيد. دانشمندان مي‌گويند که اين حيوانات از هوش بسيار بالايي برخوردار اند.


 کاريکلماتور 

 چوب لباسي پيراهن را زير سوال برد.

ارتباطات راديويي تنها جرم راديو ها بود.

تجارت سياره ي مشتري يك طرفه است.

اين روزها اشتها هم کاذب از آب در مي آيد.

گاهي تکاليف شرعي را شيطان خط مي زند.

با ارزش ترين پلي که ديدم ، پل پشت سر بود.

در فرهنگ لغات ديکتاتور ، واژه ي «ما» جايي ندارد.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

تيم هاي شان مي برد!

مهدي طوسي

گفته مي شود كه قرار است در بازي دربي كه بين استقلال و پرسپوليس برگزار مي شود تصميم بر اين گرفته بشود كه علي پروين بيايد و در تيم پرسپوليس به هدايت تيم بپردازد و پرويز مظلومي نيز در تيم استقلال به هدايت تيم بپردازد.

گفته مي شود اين تصميم از سوي مديران دو باشگاه به اين دليل گرفته شده كه آنها معتقدند كه اين دو مربي توان اين را دارند كه
تيم هاي شان را برنده از زمين مسابقه بيرون بياورند!

منبع اين خبر ادامه داده كه هم پروين و مظلومي دوست دارند تيم هاي شان ببرد و به اين دليل تيم هاي شان مي برد!


 اما خبر 

توليد تي‌شرتي که مانع کمر درد مي‌شود

پژوهشگران تي شرتي ارائه کرده اند که بنا بر ادعاي آنها مي تواند کمر را در حالت ايستاده و صاف حفظ کرده و مانع از کمر درد شود. به گزارش مهر، اين تي شرت حاوي نوعي پانل هاي فشرده سازي است که براي عقب کشيدن بدن به حالت صحيح طراحي شده اند.محققان ادعا مي کنند اين پوشاک به عضلات کمک مي کند در حالي که فرد نشسته است عضلاتش بيشتر کار کند و تنظيم شوند.

به گفته کارشناسان کمر درد ناشي از داشتن عضلات شکمي ضعيف است. عضلات شکمي آنهايي هستند که وقتي نشسته و يا ايستاده ايم بدن را صاف نگه دارند. اما اگر اين عضلات ضعيف باشند بدن تمايل دارد، عضلات، تاندون، ليگامان و ديسک در کمر را بيش از اندازه بکشد که اين امر موجب درد کمر مي شود.اين تي شرت جديد مانند يک آتل کمري عمل مي کند: مانع از افتادن سرشانه ها به جلو شده و ستون فقرات را در تراز صحيح خود قرار مي دهد.

اين کار فشار را از روي ماهيچه هايي بر مي دارد که گردن را به سرشانه ها متصل مي کند و مي تواند سفت شده و موجب درد ناحيه کمر شود.اين تي شرت در ناحيه وسط پانلي دارد که با حمايت از عضلات مرکزي کمر و شکم، مانع از قوز کردن مي شود.شرکت, Pelham & Strutt,توليد کننده اين تيشرت مدعي است بهبود وضعيت و حالت کمر و بالاتنه مي تواند تاثير مهمي براي ناحيه پايين کمر نيز داشته باشد.اين تي شرت از يک جنس ساخته شده است اما پانل هاي به کار رفته در آن در واقع بافت ضخيم تر و محکم تري هستند.

احتمال ابتلا به حساسيت شير گاوي با مصرف زودهنگام لبنيات در شيرخواران

طبق يافته‌هاي محققان، لازم است مسئولان برنامه‌ريزي دقيق جهت افزايش آگاهي خانواده‌ها درخصوص زمان مناسب دادن لبنيات به شيرخواران و بيماري حساسيت به شير گاوي در شيرخواران انجام دهند.به گزارش ايسنا، شيوع واکنش‌هاي آلرژيک به غذاها در دوران شيرخواري نسبتا بالا است. حدود 6 تا 8 درصد شيرخواران به پروتئين شير گاو آلرژي دارند. علائم اين آلرژي به‌صورت علائم گوارشي، علائم پوستي و علائم تنفسي است. با توجه به اهميت اين مساله، مطالعه‌اي با هدف بررسي آلرژي به شير گاو و تظاهرات باليني در شيرخواران توسط حميدرضا کياني فر و همکارانش انجام شد.

اين مطالعه به صورت توصيفي مقطعي در بيمارستان قائم مشهد (عج) بر روي 81 شيرخوار که به وسيله تست چالش آلرژي آنها به شير گاو تأييد شده بود، انجام گرفت. اطلاعات بيماران بوسيله پرسشنامه جمع آوري شد و سپس داده‌ها توسط نرم افزار آماري SPSS5/11 و آزمون هاي آماري تي تست و کاي دو مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.يافته‌ها حاکي از آن است که 74.1 درصد بيماران در سن زير 6 ماه حداقل يک علامت گوارشي از آلرژي را بروز دادند. در 55 نفر خون در مدفوع گزارش شد. وجود خون در مدفوع در زير 6 ماهگي يافته شايع‌تري نسبت به سنين بالاي 6 ماهگي بود. يافته‌هاي خارج گوارشي شايع شامل پوستي در 40.7 درصد و تنفسي در33.3 درصد ديده شد. در 33 نفر از اين افراد سابقه مصرف آنتي بيوتيک توسط مادر در دوران بارداري يا شيردهي وجود داشت.

طبق نتايج اين پژوهش، حساسيت به شير گاو عمدتا در سن زير 6 ماه بروزکرده و اسهال و دفع خون شايعترين تظاهرات آن هستند. مصرف زودهنگام لبنيات در شيرخوار و مصرف آنتي بيوتيک توسط مادر شانس ابتلاء به اين بيماري را افزايش مي دهد. لازم است مسئولان برنامه‌ريزي دقيق جهت افزايش آگاهي خانواده‌ها در اين زمينه انجام دهند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون