جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2696- تاریخ : 1391/10/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


عكاسخانه
نيل داويدس- آمريكا

شاه‌آبادي:نصب يادمان و مجسمه در معابر عمومي بايد با مجوز شوراي نظارت باشد


سوييس ميزبان آثار نقاش ايراني مي‌شود


قصار اما...


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس
بدون شرح

 عكاسخانه 
 نيل داويدس- آمريكا


 شاه‌آبادي:نصب يادمان و مجسمه در معابر عمومي بايد با مجوز شوراي نظارت باشد 

 
معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: از اول سال 92 همه يادمان‌ها و مجسمه‌هايي که در ميادين و معابر عمومي نصب مي‌شوند بايد بر اساس مجوزي باشند که اين شورا صادر مي‌کند و يا بر اساس تفويض اختيار صورت گرفته از اين شورا باشد.به گزارش (ايسنا)، اولين جلسه شوراي نظارت بر انتخاب، ساخت و نصب مجسمه و يادمان در ميادين و امکان عمومي صبح روز (27 دي) با حضور حميد شاه آبادي: معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي؛ رمضانعلي حيدري خليلي: مشاور نظارت و برنامه ريزي معاون وزير؛ اصغر اميرنيا: مشاور عالي معاون وزير و سرپرست اداره کل هنرهاي تجسمي؛ حجت الاسلام سيف جمالي: مشاور راهبردي معاون وزير؛ ناصري: نماينده فرهنگستان هنر؛ موسوي: نماينده شهرداري؛ جمالي:نماينده انجمن آثار و مفاخر فرهنگي؛ نماينده سازمان ميراث فرهنگي و نماينده وزارت کشور در سالن کنفرانس معاونت هنري برگزار شد.

حميد شاه‌آبادي دراين جلسه گفت: موضوع مجسمه و يادمان‌ها موضوعي است که به طور خاص، شوراي عالي انقلاب فرهنگي بر آن مصوبه اي گذاشته و دوره‌اي هم در معاونت هنري فعاليتي صورت گرفته که منتهي منتج به نتيجه نشده و سال‌هاست که اين بخش تعطيل شده است.وي در ادامه تصريح کرد: ما اين بخش را احيا کرديم. چراکه مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي است که تمام مجسمه‌ها و يادمان‌هايي که در اماکن و معابر عمومي نصب مي‌شوند، بايد از اين شورا مجوز بگيرند. در اين جلسه بحث مفصلي صورت گرفت و دو کميته تخصصي براي رسيدگي به اين امور تعيين شدند.

شاه آبادي افزود: وقتي ما انتظار داريم که مجسمه ها و نمادها و يادمان ها به نوعي بيانگر فرهنگ و تمدن ما باشند، سياست‌ها و اصول کلي ناظر بر مجسمه‌ها است بايد به اطلاع همه کساني که مجسمه توليد مي‌کنند و در اين حوزه فعاليت مي‌کنند، برسد. بنابراين کميته تعيين سياست‌هاي اصولي و کلي اين حوزه به رياست فرهنگستان هنر شکل گرفت.

معاون امور هنري بيان کرد:کميته دوم، کميته‎ تعيين و تحديد ضوابط ملي و مصاديق کلي است که تفويض اختيار مي‌کند. امکان رسيدگي به همه مصاديق در چنين کميته مرکزي وجود ندارد و بايد بر اساس نظام موجود تفويض اختيار صورت بگيرد. به همين دليل به کمک دستگاه‌هاي مختلف از حضور مراجع مختلف در سراسر کشور بهره مي‌بريم تا هر مجموعه‌اي که به دنيال مجوز است، در همان استان خودش موفق به اخذ مجوز شود و فقط موارد محدود و خاصي به اين شورا ارجاع داده شود.


 سوييس ميزبان آثار نقاش ايراني مي‌شود 

 سوييس ميزبان آثار شهريار احمدي، نقاش ايراني مي‌شود.به گزارش(ايسنا)، شهريار احمدي آخرين مجموعه از آثار خود با نام «بوسه» را در گالري "AB" ، از دوم فوريه تا شانزدهم مارس2013 (14 بهمن الي26 اسفند) به نمايش در مي‌آورد.اين هنرمند در روند ايجاد آثار خود، شعرعرفاني فارسي به خصوص اشعار حافظ و سعدي را به عنوان الگو قرار داده است.او در آثارش نوشته‌هايي تا حدودي ناخوانا را به کار برده و با استفاده از اين تکنيک به عنوان يک رسانه بصري، از آن‌ به مانند سنت خوشنويسي اسلامي استفاده کرده است.

از ديگر شاخصه‌هاي آثار اين هنرمند، پويايي و آشفتگي و حضور هم‌زمان متن و تصوير، از خوشنويسي سنتي و مدرن در کنار نقاشي با ايجاد ضربات براي ايجاد يک شکل واحد است.شهريار احمدي متولد 1358 کرمانشاه و فارغ التحصيل نقاشي از دانشگاه هنر است.وي تا کنون چندين نمايشگاه انفرادي و گروهي را در داخل و خارج ايران برپا کرده است.


 قصار اما... 

 چه زود دير مي شود

قدر تک تک لحظه هاي زندگي تان را بدانيد...

منبع: هشت بهشت


 نگـــاه 

جشنواره عکس با موضوع "آلودگي هوا" برگزار مي شود

دبيرخانه دائمي جشنواره هاي تخصصي عکس براي نخستين بار جشنواره عکس با موضوع "آلودگي هوا" را در کشور برگزار مي کند.به گزارش ايرنا، دبير اجرايي اين جشنواره گفت:آلودگي هوا يکي از معضلات اصلي کلان شهرهاي کشور است که هرروزه بر ابعاد و عوارض جانبي آن افزوده مي شود.سيد مهدي محمدي افزود:به منظور به تصوير در آوردن زواياي مختلف آلودگي کلان شهرها از نگاه عکاسان و با هدف ترويج فرهنگ حفاظت از هواي پاک و کنترل ميزان آلوده کننده هاي هوا و تاثيرات آن بر جامعه شهري بر آن شديم تا جشنواره اي با محور آلودگي هوا برگزار کنيم.

وي ابراز اميدواري کرد که اين اقدام هنري بتواند مردم را از آثار زيان آور آلاينده ها آگاه ساخته و با تصويري که از وضعيت فعلي کلان شهرها ترسيم مي کند، همگان را متوجه مسووليت هاي اجتماعي خود، در برطرف کردن آلودگي هوا کند.

محمدي، متولي برگزاري اين جشنواره را دبيرخانه دائمي جشنواره هاي تخصصي عکس، وابسته به شرکت فرهنگ فيلم تهران عنوان کرد و گفت:اين دبيرخانه پيش از اين پنج نمايشگاه گروهي عکس را با حضور بيش از 130هنرمند عکاس در نگارخانه ايوان برپا کرده است.وي گفت:فراخوان اين جشنواره به زودي منتشر و در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.چند نگاه چند تجربه 1 و2، نگاه اول، آسمان مال من است و نمايشگاه استانبول و همچنين جشنواره عکس بوي عيدي و آخرين برگ درخت، عناوين نمايشگاه ها و جشنواره هاي برپا شده در يکسال اخير است که دبيرخانه دائمي جشنواره هاي تخصصي عکس آن را برگزار کرده بود.


دبير جشنواره هنرهاي تجسمي:

برپايي جشنواره تجسمي کودک به اختصاص بودجه بستگي دارد

دبيردومين جشنواره هنرهاي تجسمي کودک و نوجوان از مشخص نبودن تاريخ دقيق برگزاري اين رويداد هنري خبر داد و گفت:براي برپايي اين جشنواره منتظر تصويب بودجه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان هستيم."جليل جوکار"در گفت و گو با ايرنا افزود:با برخي شرکت هاي توليد کننده لوازم هنري و محصولات مخصوص کودک و نوجوان پيشتر مذاکراتي براي تامين هزينه هاي برگزاري جشنواره هنرهاي تجسمي کودک و نوجوان صورت گرفته بود که به خاطر مسائل مالي عملي نشد.وي ادامه داد:اکنون در هر حال رايزني و مذاکره براي تامين منابع مالي از سوي نهادهاي دولتي چون شهرداري هستيم.

اين مدرس هنر يادآور شد که اين جشنواره براي برگزاري،اسکان و اياب و ذهاب بيش از 400 نفر شامل هنرمندان کودک و نوجوان،والدين آنها،هيات داوران و اساتيد هنر و همچنين برگزارکنندگان به بودجه مناسبي نيازدارد.جوکار درباره تداخل برگزاري اين رويداد هنري با جشنواره هنرهاي تجسمي فجر توضيح داد:از آنجا که اين رقابت هنري مربوط به رده سني کودک و نوجوان بوده و مکان برگزاري آن نيز تهران نيست،مشکلي به جهت ترافيک کاري برنامه هاي هنري در بهمن ماه نخواهيم داشت.

دومين جشنواره هنرهاي تجسمي کودک و نوجوان پيشتر قرار بود 26 مهرماه امسال برگزار شود که به تعويق افتاد.


معاون ميراث فرهنگي کشور

47 اثر شاخص تاريخي کشور در برابر بلاياي طبيعي آماده شدند

معاون ميراث فرهنگي کشور گفت:عمليات استحکام بخشي و نجات بخشي 47 اثر شاخص تاريخي و فرهنگي کشور با آغاز دهه مبارک فجر به اتمام خواهد رسيد. مسعود علويان صدر با بيان اين مطلب اظهار داشت: استحکام بخشي اين آثار در قالب طرح هاي حفاظتي و عمليات رفع خطر در برابر حوادث طبيعي صورت گرفته است. معاون ميراث فرهنگي کشور تخت جمشيد، پاسارگاد، گنبدسلطانيه، بازار تبريز، سازه هاي آبي شوشتر، بازار تهران، مجموعه اميرچخماق، تخت سليمان، مجموعه آثار بندر سيراف و بوشهر و بقعه شيخ صفي اردبيلي را از جمله اين آثار شاخص دانست.

وي ادامه داد:اين پروژه با اعتباري بالغ بر 20 ميليارد تومان در 30 استان به طور همزمان آغاز شد که در ايام دهه مبارک فجر به طور کامل به اتمام خواهد رسيد.


 اخبـــــــــار 

دوسالانه مجسمه‌هاي شهري

آرزوي يک مدير شهري براي مجسمه‌هايي که دزديده مي‌شوند

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در مراسم اختتاميه دوسالانه مجسمه‌هاي شهري آرزو کرد که ديگر مجسمه‌هاي شهر تهران دزديده نشوند.به گزارش مهر،سه‌شنبه بيست‌وششم دي ماه برج ميلاد ميزبان اختتاميه دوسالانه‌ مجسمه‌هاي شهري بود که محمد هادي ايازي معاون اجتماعي فرهنگي شهرداري تهران در آن براي مجسمه‌هاي سطح شهر تهران آرزو کرد که اي‌کاش دزديده نشوند!

ايازي در سخنانش گفت: من به چند دليل مي‌توانم در اين مراسم باشم. اول اينکه معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري تهران هستم و دوم به اين خاطر که در زمان دزديده شدن مجسمه‌هاي تهران بيشترين سوال از من شد.وي افزود:اين يک واقعيت است که يک بخش مهم از هويت شهرهاي ما مرهون آثار فرهنگي هنري موجود در شهر است که اين آثار مي‌تواند نقاشي باشد، مجسمه باشد و يا معماري خاصي که مختص به آن شهر است.ايازي از جشنواره شمسه که به اعتقاد برخي از کارشناسان از عيار هنري بالايي برخوردار نيست به عنوان يکي از افتخارات سازمان متبوعش ياد کرد و گفت: يک کار بسيار خوبي که در اين سال‌ها انجام شده جشنواره "شمسه" است که موضوعات هنري مثل نقاشي، مجسمه، تنديس و حجم را شامل مي‌شود. آثار بسيار خوبي دراين جشنواره به صورت آماتور شرکت کرده‌اند.وي جشنواره شمسه را برنامه‌اي دانست که دو جنبه دارد؛ اول بردن هنر به سطح محلات و ديگر بردن برنامه‌هاي هنري به سطح محلات! وي پيشنهاد داد که هر محله تهران يک يادمان خاص خود را داشته باشد تا با آن المان شناخته شود و اين موضوع را کمکي براي فرهنگ‌سازي داشتن مجسمه دانست و گفت: با اين کار ديگر احتياجي به اين نيست که هر روز خبر بدهيم که فلان مجسمه در شهر دزديده شده است.


داوري نهايي آثار جشنواره تجسمي فجر، اول بهمن ماه انجام مي شود

مرحله نهايي انتخاب آثار رشته هاي نقاشي، مجسمه سازي، خوشنويسي، سفال و نگارگري پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر اول تا چهارم بهمن ماه انجام مي شود.

به گزارش ايرنا از جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر، هيات انتخاب در مرحله اول از روي تصاوير انتخاب آثار نقاشي، خوشنويسي، نگارگري، سفال و مجسمه سازي را انجام دادند و در مرحله بعد از روي اصل آثار که به دبيرخانه رسيده است، آثار نهايي را براي پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر انتخاب مي کنند.انتخاب نهايي آثار نگارگري به داوري "اردشير مجرد تاکستاني"،"مينا صدري" و "يوسف حسيني" يکشنبه اول بهمن و انتخاب نهايي آثار خوشنويسي از سوي "غلامحسين اميرخاني"،گمحمد سلحشور" و "علي شيرازي" دوشنبه دوم بهمن ماه انجام مي شود.همچنين "حميد شانس"،"يعقوب امداديان"،"عباس افتخاري"،"رجحانه حسيني" و "رضا تائبي" انتخاب نهايي آثار سفال و هنرمنداني شامل "ايرج محمدي"،"شيرين حاجي کريملو"،"رضا قره باغي"،"ماريا کازروني" و"ستاره بريراني" انتخاب نهايي آثار مجسمه سازي را در روز سه شنبه سوم بهمن ماه انجام مي دهند.

انتخاب نهايي آثار نقاشي نيز توسط "اصغر کفشچيان مقدم"،"مصطفي ندرلو"و "مرتضي افشاري فرکي" روز چهارشنبه چهارم بهمن ماه انجام خواهد شد.


گنجينه اي از سكه هاي كم نظير به موزه آستان قدس رضوي اهدا شد

مسئول گنجينه تمبر، اسكناس و مسكوكات سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي از اهداي گنجينه اي از سكه هاي نقره دوره افشاريه و درانيان ضرب مشهد و سكه هاي كم نظير از فلسطين به موزه آستان قدس رضوي خبر داد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي، محمد حسين يزدي نژاد افزود: اين سكه ها توسط 'امير سعيد مرعشي نيا' به اين موزه اهدا شده است.وي گفت:در اين گنجينه سكه هاي نقره عباسي دويست ديناري نادر شاه افشار ضرب سال 1149 هجري قمري در مشهد، سكه هاي نقره يكهزار ديناري شاهرخ افشار ضرب سال 1161 هجري قمري در مشهد و سكه هاي روپيه تيمور شاه دراني ضرب سال 1203 هجري قمري به چشم مي خورد.او افزود: بر روي اين سكه ها اشعاري در مدح سلاطين وقت مانند 'نادر ايران زمين خسرو گيتي ستان' ديده مي شود.يزدي نژاد با بيان اينكه نام كشور فلسطين نيز بر روي برخي از اين سكه ها به سه زبان عربي، انگليسي و عبري درج شده است، اظهارداشت: اين سكه ها از جنس برنز بوده و در سالهاي 1927 تا 1946 ميلادي ضرب شده اند.

گنجينه تمبر، سكه و اسكناس موزه آستان قدس رضوي يكي از غني ترين موزه هاي سكه، تمبر و اسكناس در منطقه و جهان اسلام مي باشد.


 دنياي عكس 
 بدون شرح


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون