جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2696- تاریخ : 1391/10/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


آسان ترين راه هاي کاهش فشار خون


ژن «مديريت» کشف شد


علت تاريکي فضا چيست؟


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 آسان ترين راه هاي کاهش فشار خون 

 
يکي از بيماري هايي که از جمله مشکلات قلبي نيز محسوب مي شود فشار خون بالاست. اين بيماري عواقب بسيار بدي براي بدن دارد و گاهي ممکن است باعث مرگ نيز بشود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، تا به حال قرص ها و آمپول هاي متفاوتي براي کنترل فشار خون و يا کاهش آن ساخته شده است که البته هر کدام عواقب مخصوص خودشان را دارند. اين درحالي است که تنها با چند راه بسيار آسان مي توانيد فشار خون بالا را از بين ببريد.

**اولين و البته راحت ترين راه قدم زدن است. يکي از مهمترين نکاتي که در اين مورد بايد رعايت کنيد اين است که فدم زدن براي کاهش فشار خون بايد قدرتي باشد و ميزان آن بايد تقريبا يک ساعت در روز باشد.

** کشيدن نفس عميق مي تواند کمک به سزايي به کاهش فشار خون شما کند. صبح بعد از بيدار شدن از خواب و شب ها قبل از رفتن به رخت خواب به 5 دقيقه نفس عميق بکشيد تا اکسيژن کافي وارد رگ هاي شما شده و فشار خون شما تنظيم شود.

** سيب زميني يکي از بهترين راه هاي درمان فشار خون است. افرادي که فشار خون بالايي دارند بايد روزانه به مقدار 2 هزار تا 4 هزار ميلي گرم پتاسيم مصرف کنند. بهترين منبع براي بدست آوردن اين پتاسيم سيب زميني و يا گوجه فرنگي است.

** نمک بزرگترين دشمن تمام بيماران فشار خون است. يکي از بزرگترين عاملان به وجود آمدن اين بيماري نمک است پس بايد در مصرف آن دقت لازم را داشته باشيد و همچنين سعي کنيد کمتر از آن استفاده کنيد.

** شکلات هاي تلخ منابع خوبي از ويتامين ها و همچنين مکمل هاي بدن هستند. محققان به اين نتيجه رسيده اند که افرادي که بيشتر از شکلات تلخ استفاده مي کنند رگ هاي خوني بسيار منعطف تري دارند و همچنين جريان خون در بدن آن ها روان تر است.

** يکي از روش هاي بسيار آسان و البته کاربردي براي کاهش فشار خون نوشيدن چاي در طول روز است. دانشمندان پي برده اند افرادي که روزانه از سه ليوان چاي استفاده مي کنند کمتر دچار بيماري فشار خون مي شوند و رگ هاي بازتري دارند.

** کار و مشغله هاي روزانه خودتان را کمتر کنيد تا دچار استرس نشويد. يکي از دلايل به وجود آمدن فشار خون استرس است و البته کمتر کردن کار مي تواند از اين استرس نيز بکاهد و شما ديگر به فشار خون دچار نخواهيد شد.

** شايد بسيار عجيب به نظر برسد اما افرادي که در خواب خروپف مي کنند بيشتر دچار فشار خون مي شوند. اين افراد بايد سريع تر به پزشک مراجعه کنند. خروپف باعث مي شود تا راه نفس شما تنگ شده و سپس فشار خون شما بالا مي رود.

** سويا يکي از موادي است که مي تواند به شما در کاهش فشار خون کمک به سزايي کند. خوردن شير سويا و يا استفاده از آن در غذا از جمله راه هاي استفاده از سويا است.

** در انتها نيز مانند درمان هر بيماري ديگر ورزش را فراموش نکنيد و البته توجه خاصي به ميزان فشار خون تان هميشه داشته باشيد.


 ژن «مديريت» کشف شد 

 مطالعه صورت گرفته توسط محققان انگليسي نشان مي‌دهد، تبديل شدن به يک مدير موفق يک مسأله ذاتي و ژنتيکي است.به گزارش ايسنا، محققان کالج دانشگاهي لندن (UCL)‌ دو تحقيق گسترده در حوزه سلامت آمريکا را مورد آناليز دقيق قرار داده و نمونه DNA بيش از چهار هزار نفر را بررسي کردند. اين مطالعه منجر به شناسايي توالي خاص ژنتيکي مرتبط با تصدي موقعيت مديريت شد.ژن rs4950 تعيين کننده تمايل فرد به مديريت يا فرمانپذيري است و بر اين اساس، افراد داراي اين ژن تا 25 درصد بيش از سايرين داراي نقش نظارتي در محيط کار هستند. دکتر «ژان مانوئل دنو» محقق ارشد اين مطالعه تأکيد مي‌کند: ژن rs4950 تعيين کننده توانايي رهبري يا فرمانپذيري يک فرد است و داشتن اين ژن، کليد تبديل شدن به يک مدير و رهبر موفق محسوب مي‌شود.

با کشف «ژن مديريت» مي‌توان افراد مستعد تبديل شدن به يک مدير بزرگ را از بدو تولد شناسايي کرد؛ محققان نيز مدعي هستند که شرکت ها در آينده مي‌توانند با انجام تست هاي ژنتيکي، افراد مستعد براي تصدي مشاغل مهم و مديريتي را انتخاب کنند.نتايج بدست آمده در اين مطالعه نشان مي دهد که مديران بزرگي مانند مارتين لوتر کينگ، گاندي و نلسون ماندلا نيز احتمالا داراي «ژن مديريت» بوده اند.

مطالعات بيشتري براي درک تعامل ژن rs4950 با ساير عوامل مانند محيط و آموزه‌هاي دوران کودکي بايد انجام شود. نتايج اين مطالعه در مجله Leadership Quarterly منتشر شده است.


 علت تاريکي فضا چيست؟ 

 
تا به حال به اين فکر کرده ايد که چرا با وجود خورشيد و ستاره هاي پر نور، هميشه فضا تاريک است؟ سارا توده زارع کارشناس نجوم، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: فضا مملو از نور ستارگاني غول آسا، هم اندازه خورشيد و يا حتي بسيار بزرگ تر از آن است و نور آنها مانند تمامي پرتو هاي نور، هميشه در يك خط مستقيم حركت مي كنند و زماني كه با سطح جسمي برخورد مي کنند به دليل بازتاب، ما انسان ها توانايي ديدن آن را داريم.

وي افزود: گاهي در اين برخورد ها مسير نور تغيير کرده و از مکاني به مکان ديگر حرکت مي کنند که با چشم قابل رويت است، در فضاي خارج از جو به دليل عدم جو، مولكول هاي هوا و خلا حاکم بر آنجا، نور نمي تواند از سطحي بازتاب شود و ما هميشه فضا را در تاريکي مطلق رصد مي کنيم .


 کاريکلماتور 

 سنگ ، مزد صداقت آينه بود.

از سقف خانه‎ي ماهي آب مي چکد.

نجيب ‎ترين واحد انرژي را اسب بخار ناميدند.

زنگ اشغال فلسطين ، بوي باروت مي دهد.

از دنده ي چپ بلند شد ، براي همه چپ کرد.

خروس ماهي ، آرزوي قوقولي قو را به گور برد.

در وزن کشي سياسي ، خروس وزن حرف اول را مي زند.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

تست هوش

مهدي طوسي

اگر خواستيد يارانه نقدي تان را برداريد اما حوصله نداشتيد چه كار مي كنيد؟

- مي دهيم به پسر همسايه مان بردارد

- از دولت خواهش مي كنيم كه بريزد توي حساب پسر همسايه مان تا پسر همسايه مان براي مان بردارد بياورد!

- آنقدر نمي رويم برداريم تا جمع شده و در نهايت طي يك حركت خيرخواهانه بدهيم به يكي از دو باشگاه سرخابي تا با آن قرارداد بازيكنان شان را ببندند!

- به رئيس بانك مي گوييم: چون يارانه نقدي است پس لطفا خودتان نقدي بياوريد و بدهيد به منزل مان!

- همه گزينه ها غلط است!

- همه گزينه ها درست است!

- همين دو گزينه آخري درست است!


 اما خبر 

ارائه طرحي براي تبديل زين به قفل دوچرخه

طراحان کره جنوبي در قالب يک روش آسان و کارآمد براي قفل کردن دوچرخه، طرح مفهومي زين قفل (Saddle Lock)‌ را ارائه کرده‌اند.به گزارش ايسنا، يکي از اصلي ترين مشکلات دوچرخه سواران، پيشگيري از سرقت است و بسياري از قفل هاي سنتي نيز کارآيي چنداني در اين زمينه ندارند.

دانشجويان رشته طراحي کره جنوبي براي حل اين مشکل، طرح مفهومي Saddle Lock را ارائه کرده اند که نوعي قفل سرخود براي دوچرخه محسوب مي‌شود و از زين بعنوان قفل استفاده کرده و در کمترين زمان باز و بسته مي شود.

در اين حالت محور زين از حالت عمودي به افقي تغيير وضعيت پيدا کرده و به چرخ متصل مي شود که از حرکت دوچرخه جلوگيري مي کند.طرح زين قفل (Saddle Lock) يک روش ساده، سريع و مطمئن براي پيشگيري از سرقت دوچرخه است که ظرف کمتر از يک دقيقه انجام مي شود و نياز به استفاده از قفل هاي سنتي و متصل کردن آن به يک پايه ثابت را مرتفع مي کند.

از آنجا که امکان استفاده از زين قفل بعنوان يک محصول جداگانه وجود نداشته و يک بخش اصلي دوچرخه محسوب مي‌شود، در حال حاضر يک طرح مفهومي باقي مانده است.

طرح مفهومي زين قفل برنده جايزه طراحي Red Dot Design شده است.

جديدترين سطوح ضد لک و ضد آب

دانش پژوهان مي گويند سطوح مقاوم جديد توليد کرده اند که مي تواند به توليد پوشاک ضد لک و ضد آب و يا ديگر محصولاتي که تقريبا نسبت به هر مايع ديگر مقاوم هستند، منجر شود.

به گزارش مهر، محققان پيشرفت هايي را در خلق سطوحي گزارش کردند که نسبت به دو خانواده از مايعات موسوم به مايعات نيوتني و غيرنيوتني مانند، خاصيت دفعي دارد.

مايعات نيوتني به راحتي جريان مي يابند مانند آب، در حالي که مايعات غير نيوتني مانند ماست و محلول هاي پليمري داراي غلظت هستند و به کندي جريان مي يابند.

آنيش توتجا از دانشگاه ميشيگان و همکارانش مي گويند: اين سطوح جديد به گونه اي ساخته شده اند که نسبت به مايعات از جمله اسيدها و بازها، روغن و الکل با کشش سطحي بسيار کم، حلال ها و ديگر محلول هاي پليمري، مقاوم هستند.

سطوح مقاوم سطوحي هستند که مي توانند گستره وسيعي از مايعات مختلف را بدون آنکه گسترش يابند حفظ کند. در اين حالت مايعات به شکل توپ بر روي سطح قرار مي گيرند که با تکان کوچکي مي توان آن را از روي سطح کنار زد.

معمولا همه مايعات به راحتي از روي اين سطوح جديد مي لغزند که مي تواند کاربردهاي بسياري در پوشاک ضد لک ضد آب داشته باشد. چنين پوشاکي مي تواند پوشش محافظي باشد که نه تنها هوا را از خود عبور مي دهد بلکه مانع از قرار گرفتن ميکروب ها و باکتري ها بر روي پوشاک مي شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون