جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2694- تاریخ : 1391/10/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


7 درس براي زندگي خوب از استفان کاوي


رقابت هاي کشتي آزاد قهرماني جوانان کشور در بروجرد برگزار مي شود


نــكتــــه


گــوناگــون


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر


 7 درس براي زندگي خوب از استفان کاوي 

 
استفان کاوي را بيشتر در ايران با کتاب معروفش “هفت عادت مردمان موثر” مي شناسيم. کتابي که ترجمه بسيار زيباي خانم گيتي خوشدل بر لذت خواندن آن افزوده است. استفان کاوي يکي از معروفترين و برترين متخصصان مباحث مديريت سازماني و رهبري در دنياست. در اين مطلب که حاصل جمع آوري ديدگاه هاي اوست با 7 پند او براي خوب زيستن آشنا مي شويم.

1) در مورد ضعف هاي خودت و ديگران مشاجره نکن! وقتي مرتکب اشتباهي شدي بپذير! تصحيحش کن و تجربه اي بياندوز.

مشکل: عملي بي فکر و غلط انجام داده اي يا اتفاقي ناگوار مانند طلاق يا ورشکستگي افتاده است. اکنون احساس گناه مي کني يا کسي يا چيزي را (همسر قبليت يا شرايط بد اقتصادي) در آن سهيم مي داني.

راه حل: درست نگاه کن تا مطمئن شوي حداقل تا حدودي خودت مسئول بوده اي. شايد در زندگي خصوصيت به اندازه کافي اجتماعي و مهربان نبوده اي يا شايد قبل از شروع به کارت تحقيقات کافي نداشته اي. بايد اشتباهت را بپذيري. سخت است! اما اعتراف به اشتباه نزد هرکسي که باشد موجب افزايش احترام و اعتبارت خواهد شد. سپس سعي کن آن را با يک معذرت خواهي صادقانه يا عملي تلافي جويانه جبران کني! و در پايان تلاش کن تجربه اي از آن کسب کرده و ديگر تکرارش نکني.

2) از تخيلاتت بيرون بيا! در گذشته زندگي نکن!

مشکل: اتفاق بدي در زندگي ات رخ داده است. کودکي غمگيني داشته اي يا با فقر دست و پنجه نرم کرده اي و يا بيماري اي را پشت سر گذاشته اي. اين مسائل زندگي اکنونت را تحت تأثير قرارداده و سرعت رشدت را کاهش داده است.

راه حل: بدان که گذشته ي تو آينده ات نيست. مطمئناً تا بحال سرگذشت تلخي داشته اي اما تو هنوز زنده اي و قلب و مغزت کار مي کند و رؤياهايت مي بالد (ممکن است به همه چيز شک داشته باشي، که امري کاملاً طبيعي است). انعطاف پذير باش و بهترين زندگي ها را در ذهنت تجسم کن همان ها که هميشه آرزويش را داشتي و آرام آرام قدم به آينده بگذار.

3) هميشه فکر مي کنيم چيزها در واقع همان طوري هستند يا بايد باشند که ديده مي شوند و نگرش و رفتار ما هم بر اساس همين تصورات شکل مي گيرد.

مشکل: روزي يکي از معلمان قديمي گفته است که تو نويسنده ي خوبي نخواهي شد. اگرچه به داستان و شعر علاقه مند هستي اما اميدي به انتشار آن ها نداري چون فکر مي کني آن پيشگويي درست بوده است و به همين دليل حتي تلاش هم نمي کني.

يا پدر و مادرت معتقد بوده اند پول شيطان است و در حاليکه ايده اي خوب و پرسود در سر داري هيچ اقدامي نمي کني چون فکر مي کني حرفشان درست است.

راه حل: تصورات و تفکراتت را به چالش بکش! آن چه ديگران مي گويند تنها در مورد خودشان صدق مي کند نه تو! اگر پيام هاي منفي قديمي را نمي تواني فراموش کني سعي کن پيام هاي جديدي ازکساني که مورد اعتمادت هستند دريافت کرده و جايگزين آن ها کن. مهرباني و عشقي قوي طلب کن! استعداد ها و ايده هاي خوب بايد پرورده شوند پس اجازه بده رشد کنند و بالنده شوند.

4) چراغي فراراه باش نه داوري سخت گير! الگو باش نه منتقد!

مشکل: ديگران کارهايي انجام مي دهند که مورد پسند تو نيست. مي تواني از بالاي گود فرياد لنگش کن سر دهي! و اين انتقاد ها را با ديگران در ميان بگذاري. اما بدان که اين کار موجب تحقير خودت مي شود.

راه حل: بدان هميشه کساني هستند که خلاف علايق و تمايلات تو گام بر مي دارند و انتقاد و قضاوت کاري از پيش نمي برد و
فايده اي نخواهد داشت. شاهد رفتارها و کارهاي اشباه بودن آزاردهنده و نااميد کننده است. در مقابل اين نااميدي ها بايست و کاري انجام بده. سعي کن در همه ي امور الگو و نمونه باشي. مطمئن باش مي تواني منشاء تغييرات مثبت براي ديگران و اغنا و ارضاي خودت باشي.

5) يکي از مهم ترين شيوه هاي آشکار ساختن شرافت و صداقت وفادار ماندن به کساني است که در جمع حضور ندارند. براي اين کار بايد در وهله ي اول اعتماد کساني که حضور دارند را جلب کنيم.

مشکل: در يک مهماني حضور داري و شخصي که در کنار تو است شروع به غيبت پشت سر يکي از دوستان مشترکتان مي کند يا جوکي نژادپرستانه يا جنسيتي تعريف مي کند. شما آن موقع اعتراضي نمي کنيد تا جو سازي نشود و آدمي تعصبي و خشک نشان داده نشويد. وقتي به خانه مي رسيد احساس بدي به شما دست مي دهد ولي به خودتان مي گوييد اين فقط يک مهماني ساده بود که بعدها هيچ کس چيزي به ياد نخواهد آورد.

راه حل: مهم نيست مهماني اي کوچک بوده يا مراسمي بزرگ و باشکوه! اين اظهارنظرها همه منجر به منفي نگري و پيش داوري خواهد شد. وقتي کسي چيزي مي گويد که با آن مخالف هستي همان وقت مخالفتت را اعلام کن. در نگاه اول اين کار ترسناک به نظر مي رسد و مطمئناً مورد بازخواست و انتقاد شخص قرار خواهي گرفت. ولي تمام کساني که آن جا هستند به خاطر اين عمل، تو را تشويق و تمجيد خواهند کرد. احتمالاً آن ها هم با تو هم فکر هستند اما جرأت اظهار نظر ندارند. بگذار تو با شهامت باشي و افراد ديگر را نيز به اين کار ترغيب نمايي.

6) وقتي تصميم به تغيير خودمان مي گيريم در مقايسه با زماني که منتظر تغيير در اطرافمان مي شويم ميزان کارايي و بهره وريمان به شدت بالا مي رود.

مشکل: فرض کنيد به شدت مقروض هستيد، شغلي خسته کننده داريد و يا از رابطه اي که ايجاد کرده ايد راضي و خشنود نيستيد. در رؤياهايتان تجسم مي کنيد در قرعه کشي يکي از بانک ها برنده شده ايد، شغل مناسبي يافته ايد و يا … ولي هيچ کدام رخ نمي دهد.

راه حل: با قدرت حرکت کن. همه چيز به خود تو بستگي دارد. قدم به قدم جلو بيا و موانع را از سر راه بردار. سعي کن هر ماه اندکي ذخيره کني تا بتواني قرضت را ادا کني. هر روز به ليست مشاغل جديد سري بزن. در کلاس ها و گروه هاي جديد ثبت نام کن و با افراد جديد آشنا شو. حرکت منجر به پيشرفت مي شود.

7) زندگي کن، عشق بورز و لبخند بزن

مشکل: با جديت زندگي مي کني ولي در واقع زندگي اي در کار نيست!

از صبح تا شب کارهاي بسيار و مسئوليت هاي سنگين را به انجام مي رساني ولي ساعت خوشي نداري؟! خوشگذراني و تفريح هايي که با دوستانت داشتي را به خاطر مي آوري اما آن ها تکرارشدني نيستند؟!

راه حل: مسئوليت هايت را سبک تر کن. سال هاي زيادي از عمرت باقي مانده است. از زندگي ات لذت ببر. تفريح کن به انسانها و حيوانات عشق بورز و بلند بخند. دورانديش باش. دوست داري پس از مرگ اطرافيانت چه چيزهايي به ياد بياورند؟ هنرت؟ کارهاي خوبت؟ تفکرات عميقت؟ زندگيت را تغيير بده و نشاني از خودت بر جاي بگذار. از همين الان شروع کن.

دگرش


 رقابت هاي کشتي آزاد قهرماني جوانان کشور در بروجرد برگزار مي شود 

 
رييس اداره ورزش و جوانان بروجرد گفت: مسابقات قهرماني کشتي آزاد جوانان کشور، 26 و 27 بهمن به ميزباني شهرستان بروجرد برگزار خواهد شد.محمود ترابي در گفت و گو با ايرنا با تاکيد بر تامين اعتبارات موردنياز براي ميزباني اين رقابت ها، افزود: براساس برنامه اعلام شده، تيم هاي شرکت کننده در اين دور از رقابت ها 25 بهمن وارد شهرستان بروجرد مي شوند و با انجام وزن کشي ، مسابقات به مدت دو روز در اين شهرستان برگزار مي شود.

وي اظهارداشت: فدراسيون کشتي ميزباني بروجرد براي برگزاري اين دوره از رقابت هاي قهرماني کشور را مورد تاييد قرار داده است.

رييس اداره ورزش و جوانان بروجرد افزود: با پيگيري هاي انجام شده ، بخشي از اعتبارات مالي موردنياز براي برگزاري اين مسابقات از طريق وزارت ورزش و جوانان تامين مي شود.


 نــكتــــه 

عادتم را بشكنم يا نه؟

ما اغلب كاري را انجام مي‌دهيم و تقريبا انجام اين كار پس از مدتي به صورت يك پاسخ غيرارادي تبديل مي‌شود.

اگر تصور كنيم كه اين عادت نامطلوب است، اغلب به آن برچسب «عادت بد» مي‌زنيم.

انسان‌ها سالانه زمان و پول زيادي را براي از بين بردن عادات بد خود صرف مي‌كنند كه اغلب هم ناموفق اند. چرا؟ چون هيچ راه جادويي وجود ندارد.

تغيير همواره سخت است و هيچ راه ميانبري براي دستيابي به آن نيست. گام‌هايي كه يك فرد، نيازمند برداشتن آنهاست، خيلي ساده است.

براي تاثير تغيير در يك عادت، فرد بايد عمل را به قلمرو آگاهي و هوشياري خود آورده و توانايي انتخاب كردن را به دست آورد.

ابتدا بايد بدانيم كه نتيجه عمل چيست؟ اولين گام شكستن يك عادت ناخوشايند، اين است كه ابتدا دليل مجبور بودن به اين كار را دريابيد.

به عبارت ديگر نتيجه انجام اين كار بظاهر منفي را تشخيص دهيد. اگر دقيق نگاه كنيد همواره نتيجه‌اي براي هر كار وجود دارد. مثلا اگر شما عادت داريد كه سر فرزندانتان فرياد بزنيد، بايد توجه كنيد كه نتيجه آن چيست؟ شايد بگوييد كه پس از فرياد، در يك لحظه احساس بهتري داريد يا اگر عادت داريد كه ظرف‌ها را نشسته رها كنيد، شايد حاصل آن كار، گذراندن وقتتان پاي اينترنت باشد.

گام بعدي، سبك و سنگين كردن و سنجيدن موضوع است. از خود بپرسيد كه با ادامه عادت خود، چه چيزي را از دست مي‌دهيد.

اين مرحله راحت‌تر است. فقط فكر كنيد كه چرا تصور مي‌كنيد اين عادت، ناپسند است. فرياد بر سر فرزندان عادت بدي است، چون احساس وحشت مي‌كنند و باعث از بين رفتن اعتماد به نفس آنها مي‌شود.

اين عادت، شما را از يك فشار اوليه رها مي‌كند؛ اما سلامت روحي فرزندانتان را تحت تاثير قرار مي‌دهد يا رها كردن ظرف‌هاي نشسته باعث كثيف شدن آشپزخانه و ايجاد بوي نامطبوع مي‌شود.

درواقع براي اندكي هدر دادن وقت پاي اينترنت، مطبوع بودن فضاي آشپزخانه را تحت تاثير قرار داده‌ايد. وقتي به اين روش به قضيه نگاه مي‌كنيد، مي‌توانيد عاقلانه‌تر تصميم بگيريد و اين روش بهترين است و راه بهتري وجود ندارد.

حال بايد انتخاب كنيد. اكنون كه هر دو روي قضيه، يعني هم جنبه‌هاي مثبت و هم منفي را ديديد، زمان تصميم‌گيري است. حال شما مي‌توانيد تصميم بگيريد كه چه چيز برايتان ارزشمندتر است؟ نتيجه حاصل از ترك عادت بد يا اثرات ناشي از عدم ترك آن؟ مثلا آيا زمان بيشتري كار با اينترنت برايتان مهم است يا داشتن يك منزل تميز براي زندگي؟ و...

پاسخ به اين سوال، عكس‌العمل بعدي شما را تعيين مي‌كند. حال مي‌خواهيد به عادتتان ادامه دهيد يا آن را ترك كرده و با عادت ديگري جايگزين كنيد؟ انتخاب با شماست.

سيمرغ


 گــوناگــون  

انتخاب و تأثير آن در زندگي افراد

آيا تاكنون فكر كرده‌ايد كه تاچه‌حد، دامنه‌ي انتخاب ما وسيع است؟!

- اين ما هستيم كه مي‌توانيم دوست‌بداريم يا متنفر باشيم.

- اين ما هستيم كه مي‌توانيم ببخشيم يا انتقام بگيريم.

- اين ما هستيم كه مي‌توانيم با حسرت «گذشته» زندگي‌كنيم يا گذشته‌ها را فراموش‌كرده و دوباره از ابتدا آغاز کنيم.

رعايت نکات زير، مي‌تواند به انتخاب درست شما، کمک نمايد تا همواره زندگي شاد و موفقي داشته باشيد:

- با انتخاب «عشق» مي‌توانيم به خود و ديگران در جهت رشد معنوي و حتي رشد مادي كمك نماييم.

رشد معنويات، موجب مي‌شود كه ما بيدار شويم و به كسي كه درواقع هستيم، اطمينان پيدا كنيم. كسي كه راه رشد را انتخاب مي‌كند، چيزهايي مي‌بيند كه قبلاً از ديدن آن‌ها عاجز بوده است؛ امكانات بالقوه‌اش نا‌محدود مي‌شود و همه‌چيز در نظرش، ناگهان «شدني» مي‌آيد.

- در ميان انسان‌ها كسي را انتخاب كنيد كه بتواند شما را در كشف خود كمك نمايد و اگر كسي را در اطراف خود نيافتيد، به‌طور حتم در كتاب‌ها مي‌يابند.

وقتي‌ مي‌آموزيم درباره‌ي خود، قضاوت بدي نكنيم و خطاهاي‌مان را درك مي‌كنيم، بهتر مي‌توانيم برخي از رفتارهاي ديگران را درك كنيم‌ چراکه كسي كه خود را مي‌بخشد، ديگران را نيز خواهد بخشيد.

اگر عشق به خويشتن را انتخاب كنيم، ديگر انتظار كامل‌بودن از خود را كنار مي‌گذاريم؛ بنابراين نبايد از ديگران انتظار داشته باشيد شما را مجاب‌كنند كه انساني دوست‌داشتني هستيد. براي عشقي كه به آن نياز داريد، به درون خود مراجعه كنيد، زيرا درون شما همان‌جايي‌ست كه عشق از آن نشأت مي‌گيرد.

- تنها با پذيرفتن احساس (منفي و مثبت) و درك اين كه احساس از كجا نشأت گرفته، مي‌توانيم از واكنش‌هاي منفي و خشم و ترس دست بكشيم و به آزادي و رهايي برسيم. از احساسات خود، نه‌ بايد گريخت و نه بايد انكارشان نمود، بلكه بايد با آن‌ها روبه‌رو شده و درك‌شان ‌كرد. ميل به فهميدن علت خشم ديگران به‌جاي ميل به جنگيدن با آنان، نشانه‌ي رشد معنوي ماست.

- انسان بايد دوستاني براي خود انتخاب نمايد که به او و خواسته‌هايش احترام بگذارند و درصدد سلطه‌جويي بر او نباشند؛ بنابراين تعلق به يك جمع، نبايد نياز ما باشد، بلكه بايد انتخابي باشد كه خود ما درباره‌اش تصميم‌مي‌گيريم.

- اگر اجازه دهيم كسي كه دوستش‌داريم، به‌اندازه‌ي كافي فضاي حركت داشته باشد و مطابق ميل‌اش رفتار كند، او هم متقابلاً ما را دوست خواهد داشت.

دوست‌داشتن فردي به اين معنا نيست كه ما شخصي را يافته‌ايم تا تمامي نيازهاي ما را برآورده سازد؛ هيچ‌كس نيست كه بتواند نيازهاي ما را به‌طوركامل برآورده سازد؛ اگر چنين انتظاري داشته باشيم، بسيار نااميد مي‌شويم.

عشق بدان معناست كه بگذاريم طرف مقابل به خواسته‌هاي خود برسد و او را در رسيدن به اين مهم، تشويق كنيم و دست از تملك طرف مقابل برداريم.

- خلوت و سكوت را به‌عنوان فرصتي براي تجربه‌هاي خلاق برگزينيد؛ اين کار، به رشد و تعالي شما كمك مي‌كند.

تجربه‌ي تنهايي، بخشي از انسان‌بودن است زيرا در‌نهايت، همه‌ي ما تنها هستيم. اگر اين موضوع را به‌درستي تجربه كنيم، مي‌توانيم رشد نماييم.

وقتي سكوت مي‌كنيم، گويي به خداوند گوش فرا‌مي‌دهيم و لحظاتي از خود مي‌گذريم تا چيزي بزرگ‌تر از خود را تجربه كنيم.

بنابراين نبايد بگذاريم معنويت در ما بميرد.

بايد راه‌هاي جديد بودن را تجربه‌کرده و هدف‌هاي جديدي براي زندگي خود تدبير كنيم، به جست‌وجوي معنا برويم، هويت‌هاي تازه‌اي پيدا كنيم و در روابط خود با ديگران، بدعت جديدي بگذاريم.

به خود اعتماد كنيم تا به استقبال امكانات جديد و پيشرفت‌هاي روزافزون در زندگي برويم.

سيمرغ


 كوتاه از ورزش جوانان 

مسابقات انتخابي تيم ملي پهلواني و زورخانه اي جوانان برگزار مي شود

جوانان قهرمان باستاني کار کشور جهت تصاحب پيراهن تيم ملي به پيکار با يکديگر خواهند پرداخت.

به گزارش موج، اين دوره از مسابقات انتخابي تيم ملي در رده سني جوانان از تاريخ 11 لغايت 13 بهمن ماه جاري در تهران برگزار خواهد شد.

مدعيان قهرماني متولد سالهاي 1371، 1372 و 1373 در رشته هاي سنگ، کباده، 2و 3و 4 ميل بازي، چرخ تيز، چرخ چمني، ميل گيري سنگين، ميانداري تيمي زورخانه اي و کشتي پهلواني در اوزان 60، 70، 80 و 90 کيلوگرم با يکديگر به رقابت خواهند پرداخت.


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون