جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2676- تاریخ : 1391/10/03 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


«پول چراغ جادو» فاضل ترکمن زبان باز کرد


حماسه کرپسلي به «درياي خون» رسيد

اکبرصحرايي زندگي امام صادق(ع) را براي طرح زندگي‌نامه ائمه(ع) مي‌نويسد:
داستاني و مستند بودن دو وجه ضروري داستان ديني است


سومين جشنواره داستان کوتاه کوتاه پايداري برگزيدگانش را شناخت


همراه با خبر


قند پارسي


نغمــــــه


 «پول چراغ جادو» فاضل ترکمن زبان باز کرد 

 
مجموعه شعر طنز جديد فاضل ترکمن با عنوان «پول چراغ جادو» منتشرشد.  فاضل ترکمن در گفتگو با خبرنگار مهر از انتشار مجموعه تازه‌اي از‌ شعرهاي طنزش با عنوان «پول چراغ جادو» خبرداد و گفت: اين کتاب مجموعه‌اي از اشعار طنزمن است که پيش از اين در مجله گل‌آقا و يا صفحه پينگ پنگ در هفته‌نامه چهل چراغ منتشرشده است و حال نشر قطره آن را در 76 صفحه کتاب کرده است. وي افزود: اين کتاب مقدمه‌اي از علي‌اصغر حلبي را نيز در خود دارد و تصوير روي جلد آن نيز بر اساس طراحي ليدا معتمد شکل گرفته است.

ترکمن با اشاره به اينکه حجم اين کتاب قرار بود بيش از اندازه فعلي باشد، گفت: اين شعرها براي صدور مجوز چاپ نزيک به دو سال و نيم انتظار کشيدند و پس از دو بار بررسي نزديک به سي قطعه از آنها حذف شد تا توانست مجوز بگيرد. وي همچنين از تاليف مجموعه شعر طنز تازه‌اي با عنوان «کيف پول من گرسنه‌ام» خبر داد و گفت: شعرهاي اين مجموعه همگي تازه
‌سروده شده و تا پيش از اين در جايي منتشر نشده است و نشر پيدايش عهده‌دار چاپ آن است و اميدوارم در ايام نمايشگاه کتاب سال بعد ارائه شود.کتاب «پول چراغ جادو» را نشر قطره با قيمت 4 هزار تومان و براي همه گروه‌هاي سني منتشر کرده است.

از فاضل ترکمن پيش از اين مجموعه شعر«حرف‌هاي گريه‌دار» توسط انتشارات اميرکبير و مجموعه داستان‌هاي طنز «سفر به قبرستان» از سوي نشر قطره منتشر شده است.


 حماسه کرپسلي به «درياي خون» رسيد 

 
«درياي خون» نوشته دارن شان با ترجمه فرزانه کريمي توسط انتشارات قدياني به چاپ رسيد. به گزارش خبرنگار مهر، اين کتاب جلد دوم از مجموعه «حماسه کرپسلي» اين نويسنده است. تولد يک قاتل جلد اول از مجموعه‌اي چهار جلدي است. راوي داستان شرح ماجرا را از دوران کودکي لارتن کرپسلي شخصيت اصلي کتاب، آغازکرده اما داستان با وجود فضاي تخيلي‌اش به سويي رفته است که گويي مخاطب آن بايد خواننده جوان يا بزرگسال باشد.

سير پيشرفت داستان در جلدهاي بعدي مجموعه، قابل پيش‌بيني نيست اما داستان همچون اقتباس جديدي از قصه‌هاي سرزمين اشباح از همين نويسنده به نظر مي‌آيد به گونه‌اي که گويي همان فضا، شخصيت‌ها و ماجراها اين بار از منظر لارتن کرپسلي بازخواني شده‌اند.

در نسخه ترجمه‌شده اين اثر نيز اندک تعديل‌هايي اعمال شده است تا حساسيت‌هاي عرفي و اخلاقي جامعه اسلامي ايران برانگيخته نشود. هرچند که شايد اين اصلاحات از جهاتي وجهه فکري و اخلاقي نويسنده را تطهيرشده بنماياند اما به محتوا و جذابيت‌هاي ادبي اثر آسيبي وارد نکرده است.

در بخشي از داستان مي‌خوانيم: لارتن از هيچ‌چيز مطمئن نبود. اختيارش را به گام‌هاي خود سپرده بود تا او را به هر سو که مي‌خواهند بکشند.... ناگهان چادر بزرگ و برافراشته‌ جادوگر را ديد. ايوانا منتظرش بود.

او مي توانست به سردرگمي‌هاي شبح پايان دهد، مي‌توانست او را به جايي برگرداند که به آن تعلق داشت، مي‌توانست به او هشدار دهد تا از حادثه‌اي خونبار و جنون‌آميز دوري کند اما مجاز نبود...

اين کتاب 296 صفحه‌اي در بيست و پنج قسمت، شمارگان 1650 نسخه و قيمت 9 هزار تومان منتشرشده است.


 اکبرصحرايي زندگي امام صادق(ع) را براي طرح زندگي‌نامه ائمه(ع) مي‌نويسد:
 داستاني و مستند بودن دو وجه ضروري داستان ديني است 

 اکبر صحرايي، نويسنده کودک و نوجوان و يکي از نويسندگان طرح زندگي‌نامه داستاني زندگي ائمه(ع) انتشارات سوره مهر، ‌معتقد است ‌در نگارش زندگي‌نامه‌ي براي ائمه(ع) بايد به دو وجه داستاني و مستند بودن آن توجه شود. وي اين طرح را انقلابي در حوزه داستان‌نويسي در اين عرصه دانست. صحرايي به خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا) گفت: به تازگي زندگي‌نامه‌ داستاني امام جعفرصادق(ع) را به پايان رسانده‌ام و اين کتاب اکنون براي آماده‌سازي به انتشارات سوره مهر سپرده شده است و يکي از 17 اثر طرح زندگي‌نامه داستاني ائمه براي نوجوانان است. وي افزود: نوشتن درباره‌ي زندگي‌نامه‌ داستاني امام ششم را از سال گذشته آغاز کردم. با تجربه‌اي که در نگارش زندگي‌نامه‌‌هاي داستاني داشتم، سعي کردم اين اثر را به بهترين شکل بنويسم. نکته اصلي که در نگارش اين اثر بايد به آن توجه شود، داستاني بودن و مستند بودن اين اثر به طور همزمان است. به دليل اين که مخاطب اين کتاب‌ها نوجوانان هستند و بايد با نگاهي داستاني به کتاب مي‌نگرسيتم و در عين حال پا از مستندات فراتر نمي‌گذاشتم. با همه اين اوصاف، کتابي 200 صفحه‌اي در چهل فصل آماده‌ شد.

نويسنده کتاب «آنا هنوزهم مي‌خندد» اظهارکرد: در ابتدا قراربود کتاب 150صفحه‌اي باشد اما به دليل حوادث متعدد زمان امام صادق(ع)، مانند فتوحات اسلام و قيام‌هاي ابومسلم و زيد، کار گسترش يافت. در حوزه کتاب‌هاي داستاني مربوط به ائمه، در بيشتر موارد به مستندات پرداخته مي‌شود و عناصر داستاني در اين کتاب‌ها بسيار کم رنگ هستند. وي توضيح داد: سعي‌کردم با تغيير فرم داستان، مانند تغيير در عنصر راوي داستان، به بعد داستاني اثر بيشتر بپردازم. راوي اين داستان، اول شخص است. از لحظه آغاز داستان که قابله‌اي ايشان را به دنيا‌مي‌آورد و تا پايان که منصور دوانيقي، امام صادق (ع) را به شهادت مي‌رساند، تمامي صحبت‌ها اول شخص هستند. اين نخستين بار است که در زندگي‌نامه‌هاي داستاني براي ائمه، از اين عنصر براي روايت داستان استفاده مي‌شود.

صحرايي افزود: در اين کتاب، تمامي شخصيت‌ها و اتفاقات داستان، دست به دست هم داده‌اند تا همچون پازلي زندگي‌ امام صادق (ع) را به تصوير بکشند. اين مجموعه نگاه جديدي از امام ششم را براي نوجوانان آشکار مي‌کند.وي در پاسخ به اين سوال که «در نگارش اين اثر چه دشواري‌هايي را پيش‌رو داشتيد؟» گفت: نخستين مشکلي که در پرداخت به ائمه به آن برمي‌خوريم، وجود منابع متعدد درباره تاريخ اسلام است. بسياري از اين منابع با هم متناقض هستند و در مواقعي حتي دچار تضاد مي‌شوند. البته مساله‌اي که کار را سخت‌تر مي‌کند، تشخيص سره از ناسره است. صحرايي افزود: در نهايت متن بايد طوري نوشته شود که نظر منتقدان را جلب کند. کار در اين حوزه بسيار دشوار است. بسياري از نويسندگان از ترس منتقدان افکارشان به اين حوزه نزديک هم نمي‌شوند. نويسندگاني که در اين حوزه فعاليت مي‌کنند به دليل اين محدوديت‌ها، سعي مي‌کنند فقط از آثار يکديگر کپي کنند يا اطلاعات يک منبع مستند را با ويرايش جديد وارد بازارکنند. وي گفت: کار در اين حوزه مقداري جرات و شهامت مي‌خواهد. نويسنده بايد بيايد و با استفاد از عناصر داستاني و مستندات به شکل خلاقانه داستاني بنويسد که هم نظر مخاطب را جلب کرده باشد و هم از خطوط قرمز و محدوديت‌ها عبورنکند.

نويسنده کتاب «آسمان‌ها که خاکي بپوشند» در پاسخ به اين سوال که« آيا اين اثر و در مجموع طرح زندگي‌نامه‌ي داستاني ائمه، مي‌تواند تاثير قابل توجهي در عرصه نگارش کتاب‌هاي مذهبي ايجاد کند يا خير؟»گفت: بله اگر مشکلي براي ادامه يافتن اين طرح پيش نيايد. اين مجموعه مي‌تواند تمامي معادلات قديمي را در اين حوزه بهم بريزد و به عنوان طرحي خط شکن عمل کند و مي‌تواند سبب شود تا نويسندگان ديگر بدون ترس وارد گود شوند و در پرداخت داستاني به ائمه (ع) بهتر عمل کنند. در اين زمينه نشر سوره مهر مي‌تواند راهگشا باشد.

صحرايي متولد1339 شيراز است. وي تحصيلات خود را تا مقطع كارشناسي در رشته مديريت ادامه داده است. صحرايي پيش از انقلاب مطالعه را به صورت جدي با داستان‌هاي محمود حكيمي، جلال آل احمد‏ و آثار كلاسيک جهان آغازكرد. وي با پايان يافتن جنگ تحميلي عراق عليه ايران نوشتن خاطرات خود و دوستانش را درباره جنگ به صورت حرفه‌اي تجربه كرد؛ به طوري‌ كه خاطرات و بعدها داستان‌هايش در مجله‌ تخصصي كمان، روزنامه‌ ايران، ماهنامه‌ي عصر پنج شنبه، خبر جنوب‏ و عصر به چاپ رسيد.

مجموعه‌ داستان جنگ به نام «كانال مهتاب» اولين كتاب صحرايي است كه در سال 1378 به چاپ رسيد. او يک سال بعد از انتشار اين كتاب، مجموعه داستان «هزار و نه» را منتشر كرد. كتاب بعدي وي نيز مجموعه داستاني با عنوان «خمپاره خواب آلود» بود كه موضوعي طنز دارد در سال 1382 به چاپ رسيد و مورد استقبال علاقمندان ادبيات قرار گرفت. همچنين كتاب «خمپاره‌ي خواب آلود» جايزه پنجمين جشن فرهنگ فارس را به خود اختصاص داده است. وي افتخارات و جوايزي از جمله ديپلم افتخار و قلم بلورين نهمين دوره‌ي جشنواره مطبوعات ايران بخش دفاع مقدس در سال 1381 و جايزه کتاب برگزيده بخش داستاني چهارمين همايش ادبي سوختگان وصل دانشگاه تهران سال 1384 را از آن خود کرده است.

از آثار او رمان «پرونده 312»، مجموعه داستان «آنا هنوز هم مي‌خندد» را مي‌توان نام برد.


 سومين جشنواره داستان کوتاه کوتاه پايداري برگزيدگانش را شناخت 

برگزيدگان سومين جشنواره داستان کوتاه کوتاه پايداري در موزه شهدا تهران معرفي شدند. به گزارش خبرنگار مهر، برگزيدگان سومين جشنواره داستان کوتاه کوتاه پايداري عصر معرفي شدند. براساس اعلام نظر هيات داوران در بخش اصلي اين جشنواره افسانه احمدي، مريم محمدي و هوشنگ بهداروند به عنوان نفرات برتر و آرزو محمودي، ميثم‌محمدي و سوگند دهکردنژاديان به عنوان شايستگان تقدير معرفي شدند.همچنين در بخش جنبي داستان کوتاه کوتاه پايداري افغانستان تقي واحدي به عنوان نفر نخست، محمود حسيني نفر دوم و غلامرسول جعفري و سهراب سروش غيبي مشترکا به عنوان نفر سوم معرفي شدند.در بخش انتخاب مخاطبان نيز سيد ابراهيم پيره و مهدي يوسفي به عنوان نفرات برتر معرفي شدند.


 همراه با خبر 

مهمترين کتاب‌هاي آرتور سي کلارک ديجيتالي شد

دوستداران آثار آرتور سي کلارک در آمريکا، سرانجام قادر شدند تا نسخه‌هاي ديجيتالي کتاب‌هاي او را مطالعه کنند. به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وورگ، اين مجموعه شامل 35 عنوان کتاب است که هر يک به قيمت 99/8 دلار در دستدرس دوستداران اين نويسنده مشهور ژانر علمي تخيلي قرارگرفته‌اند.

اين کتاب‌هاي ديجيتالي در کتابخوان‌هاي کيندل، کوبو، نوک و آي بوکز قابل دسترسي هستند. در اين مجموعه مشهورترين آثار سي کلارک از جمله «2001: اوديسه فضايي» و دنباله‌هاي آن جاي دارند. «مجموعه داستان‌هاي آرتور سي کلارک» نيز يکي ديگر از عناوين اين مجموعه است.به گفته رزتابوکز ناشر اين مجموعه، اين آثار هريک از سوي يک ناشر و در 50 چاپ مختلف، منتشرشده بودند و به همين دليل براي خريد امتياز نشر الکترونيک آنها و انتشارشان در فرمت ديجيتال زمان زيادي صرف شد.آرتور سي کلارک نويسنده، مخترع و دانشمند بريتانيايي که سال 2008 درگذشت، براي اهميت آثارش به دريافت لقب «سر» مفتخرشد. کلارک 7مدرک دکتراي افتخاري در رشته‌هاي مختلف تجربي از دانشگاه‌هاي معتبر دريافت کرده‌بود.


روستاآزاد خبرداد:

ممانعت دولت کانادا از انتشار مقالات دانشمندان ايراني در مجلات اين کشور

رئيس دانشگاه صنعتي شريف از دستور جديد دولت کانادا به مجلات اين کشور براي ممانعت از انتشار مقالات دانشمندان ايراني در آنها خبرداد. به گزارش خبرنگارمهر، اين خبر را رضا روستاآزاد، رئيس دانشگاه صنعتي شريف در جريان برگزاري مراسم تقدير از پژوهشگران برگزيده عرصه فرهنگ، هنر و رسانه که با حضور وزير ارشاد و جمعي از مسئولان استان تهران در محل اين دانشگاه برگزارمي شد، اعلام کرد. وي گفت: چنددقيقه پيش پيامکي به دست من رسيد که در آن اعلام شده‌است دولت کانادا به همه مجلاتي که در همه شهرهاي اين کشور منتشرمي شوند، دستورداده مقالات دانشمندان ايراني را منتشرنکنند.

رئيس دانشگاه صنعتي شريف در ادامه تاکيدکرد: اين اتفاق خيلي خوب است و ادعاهاي زياد آنها را در مورد آزادي بيان برملا مي کند؛ آنها حتي طاقت چاپ مقالات دانشمندان ما را هم ندارند.

رضا روستاآزاد همچنين به تجربه خود در ارسال مقاله به يکي از مجلات کانادا اشاره‌کرد و گفت: من خودم يکبار مقاله فرستادم و دو سه ماه بعد به من اعلام کردند که نمي توانيم مقاله شما را چاپ کنيم.


چهارمين جلد از پنج‌گانه‌ پرسي جکسون منتشرشد

داستاني درباره نبرد با غول‌ها و موجودات اساطيري

«نبرد هزارتو» چهارمين جلد از مجموعه پنج‌گانه پرسي جکسون منتشر شد. سفر به هزار توي نبرد با غول‌ها و موجودات اساطيري و تلاش قهرمان نوجوان کتاب براي مقابله با آن‌ها موضوع اصلي داستان اين کتاب است. ايبنا نوجوان: «نبرد هزار تو» چهارمين جلد از مجموعه‌ پنج جلدي «پرسي جکسون»، اثر «ريک ريردان» است که به تازگي منتشرشده. مريم حيدري اين کتاب را به فارسي برگردانده و اين اثر از سوي نشربهنام وارد بازارکتاب شده‌است.شخصيت اصلي اين مجموعه نوجواني به نام پرسي جکسون است. پرسي جکسون تصور نمي‌کرد مراسم آشنايي سال اولي‌هاي دبيرستان، چندان جذابيتي براي او داشته باشد.

اما هنگامي که تيم خوشامدگويي شيطاني در مقابلش ظاهر شدند، اوضاع از آن‌چه فکرش را مي‌کرد، بدتر شد. در چهارمين جلد از اين مجموعه، جنگ بين خدايان المپيان و سلطان تيتان‌ها کرونوس نزديک شده است. حتي مرزهاي جادويي اردوگاه نيز در مقابل هجوم افراد وي امن نيست. پرسي و دوستانش براي متوقف کردن آن‌ها به جست و جو در هزارتويي در زير زمين پا مي‌گذازند که در هر پيچ و خم آن رويدادي شگفت انيز و غافلگير کننده در انتظار آن‌هاست. سفر به هزار توي نبرد با غول‌ها و موجودات اساطيري لحظاتي نفس‌گير و سرشار از ماجراجويي، تعليق و طنز را براي خواننده به ارمغان مي‌آورد.

در اين کتاب مي‌خوانيد‌: « از آنابت پرسيدم: اون راه ديگه چيه؟ همون که کلاريس گفت؟ آنابت يک سنگ برداشت و در درياچه پرت کرد: چيزي که کلاريس پيدا کرده.

من بهار امسال کمي بهش کمک کردم. ولي خيلي خطرناکه. خصوصا براي گروور. تايسون زير لب گفت: اون پسره بزيه منو مي‌ترسونه.به او زل زدم. تايسون با گاو‌هاي آتشين و هيولاهاي دريايي و غول‌هاي آدم‌خوار جنگيده بود: چرا بايد از گروور بترسي؟ تايسون با حالت عصبي گفت: سم و شاخ و پشم بز باعث مي‌شه دماغم خارش بگيره. اين حرف به مکالمه‌ي ما درباره گروور پايان داد.»

اين کتاب 375 صفحه‌اي با شمارگان يک هزار و 500 نسخه و به بهاي 14 هزار تومان وارد بازار شده است.


 قند پارسي 

سفرنامه ناصرخسرو

بازنويسي: نغمه علي‌بيك زاده

قسمت نود و پنجم

بازگشت به مصر: من به محض آنكه اعمال حج را به جاآوردم به سمت مصر رفتم. نوشته هايم در مصر بود و قصد بازگشت نداشتم. اميرمدينه در اين سال به مصر آمد چرا كه سلطان مصر هر سال به اميرمدينه چيزي مي داد زيرا كه اميرمدينه از بستگان حسين بن علي بود. من تا قلزم (درياي احمر) با امير مدينه در يك كشتي بودم و از آنجا هم با هم به طرف مصر به راه افتاديم.

در سال 440 كه در مصر بودم خبرآمد كه ملك حلب بر عليه سلطان طغيان كرده است. او يكي از چاكران سلطان بود كه پدران او پادشاه حلب بوده اند.

سلطان خدمتگزاري داشت به نام عمده الدوله. اين خدمتگزار اميرمطالبان و بسيار ثروتمند بود. مطالبي به كساني گفته مي شود كه در گودال ها به دنبال گنج و دفينه مي گردند و از مغرب و مصر و شام مردم مي آيند و در گودالها و در زمينهاي سنگلاخ رنج بسيار مي برند و ثروتهايشان را براي يافتن گنج صرف مي كنند و خيلي هم اتفاق مي افتد كه دفينه و گنج پيدامي كنند و بسيار هم اتفاق مي افتد كه همه هزينه ها انجام مي شود و گنج پيدانمي شود. زيرا كه مي گويند در اين مكان اموال فرعون دفن شده است. اگر كسي چيزي پيداكند خمس آن را به سلطان مصر مي دهد و بقيه را تصاحب مي كند.

ادامه دارد.....

منبع : سايت گنجور


 نغمــــــه 

زمستان

سلامت را نمي خواهند پاسخ گفت

سرها در گريبان است

كسي سر بر نيارد كرد پاسخ گفتن و ديدار ياران را

نگه جز پيش پا را ديد ، نتواند

كه ره تاريك و لغزان است

وگر دست محبت سوي كسي يازي

به اكراه آورد دست از بغل بيرون

كه سرما سخت سوزان است

نفس ، كز گرمگاه سينه مي آيد برون ، ابري شود تاريك

چو ديدار ايستد در پيش چشمانت

نفس كاين است ، پس ديگر چه داري چشم

ز چشم دوستان دور يا نزديك ؟

مسيحاي جوانمرد من ! اي ترساي پير پيرهن چركين

هوا بس ناجوانمردانه سرد است ... آي

دمت گرم و سرت خوش باد

سلامم را تو پاسخ گوي ، در بگشاي

منم من ، ميهمان هر شبت ، لولي وش مغموم

منم من ، سنگ تيپاخورده ي رنجور

منم ، دشنام پس آفرينش ، نغمه ي ناجور

نه از رومم ، نه از زنگم ، همان بيرنگ بيرنگم

بيا بگشاي در ، بگشاي ، دلتنگم

حريفا ! ميزبانا ! ميهمان سال و ماهت پشت در چون موج مي لرزد

تگرگي نيست ، مرگي نيست

صدايي گر شنيدي ، صحبت سرما و دندان است

من امشب آمدستم وام بگزارم

حسابت را كنار جام بگذارم

چه مي گويي كه بيگه شد ، سحر شد ، بامداد آمد ؟

فريبت مي دهد ، بر آسمان اين سرخي بعد از سحرگه نيست

حريفا ! گوش سرما برده است اين ، يادگار سيلي سرد زمستان است

و قنديل سپهر تنگ ميدان ، مرده يا زنده

به تابوت ستبر ظلمت نه توي مرگ اندود ، پنهان است

حريفا ! رو چراغ باده را بفروز ، شب با روز يكسان است

سلامت را نمي خواهند پاسخ گفت

هوا دلگير ، درها بسته ، سرها در گريبان ، دستها پنهان

نفسها ابر ، دلها خسته و غمگين

درختان اسكلتهاي بلور آجين

زمين دلمرده ، سقف آسمان كوتاه

غبار آلوده مهر و ماه

زمستان است

اخوان ثالث

منبع : سارا شعر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون