جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2676- تاریخ : 1391/10/03 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


عكاسخانه
چيا هويي لويي - تايوان

تناولي و شاگردانش مجسمه‌هاي پوشيدني را به کويت بردند

آخرين مهلت ارسال آثار 15 دي‌ماه
مجسمه‌سازان در پنجمين جشنواره فجر با موضوع «وحدت» و «پيامبر(ص)» حضور دارند


جملات ماندگار


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس
اداي احترام يک کودک به مقبره سربازان گمنام اوکراني در کي يف

 عكاسخانه 
 چيا هويي لويي - تايوان


 تناولي و شاگردانش مجسمه‌هاي پوشيدني را به کويت بردند 

 نمايشگاه مجسمه‌هاي پوشيدني پرويز تناولي و شاگردانش در نگارخانه دارالفنون کويت افتتاح شد.به گزارش(ايسنا)، پرويز تناولي در تازه‌ترين نمايشگاه خود با عنوان مجسمه‌هاي پوشيدني با همراهي جمعي از شاگردانش يکصد اثر هنري را با استفاده از شکل‌ها و نقش‌مايه‌هاي ايراني پيش روي مخاطبان قرار داد.

در اين نمايشگاه آثار ارائه شده علاوه بر کيفيت هنري و ارزش خود به عنوان يک مجسمه، از جنبه کاربردي نيز برخوردارند و مي‌توان از آن‌ها به عنوان زيورآلات تزييني استفاده کرد و از اين جهت عنوان مجسمه‌هاي پوشيدني براي اين آثار استفاده شده است.

در اين نمايشگاه نمونه‌هايي از زيورآلات هنري با شکل‌هايي برگرفته از نقش‌هاي ايران باستان مانند سر اسب، و يا نقش‌مايه‌هاي ايراني رايج در قرن‌هاي هفتم و هشتم هجري ارائه شده که همگي با نگاهي روزآمد پيش روي مخاطبان قرار گرفته است.

همچنين در ميان آثار ارائه شده در اين نمايشگاه مي‌توان نمونه‌هايي از آثار شناخته شده پرويز تناولي همچون زيور مجسمه‌هاي «هيچ» و يا شيرهاي گبه‌اي اين هنرمند را مشاهده کرد.

به گزارش ايسنا، در اين نمايشگاه علي و امير موسوي‌زاده،‌ آناهيتا عناصري، آتنا اخوان، آزاده طبيبان، فريش البرزکوه، حسنا اربابي، ليلي طاهري، مهروز بلادي، مهسا خيرخواه، مريم طبايي، نريمان نخجيري، نازمريم شيخ‌ها، نيلوفر صالحي، روشنک رمضاني، سحر دوستار، سارا رمزي، سارا ويژه، سپيده نوري، شبنم ارفند، سوگل جامدار و سوزان مصطفوي از جمله شاگران تناولي هستند که در کنار اين هنرمند مجسمه‌هايشان را ارائه کرده‌اند.


 آخرين مهلت ارسال آثار 15 دي‌ماه
 مجسمه‌سازان در پنجمين جشنواره فجر با موضوع «وحدت» و «پيامبر(ص)» حضور دارند 

 مجسمه‌سازان براي شرکت در پنجمين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر تا 15 دي‌ماه فرصت دارند.به گزارش فارس، پنجمين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر از هنرمندان مجسمه‌ساز براي حضور در بخش غيررقابتي اين دوره از جشنواره که با موضوع رسول اکرم (ص) برگزار خواهد شد، دعوت کرد.

پريسا خضايي؛ دبير بخش مجسمه پنجمين جشنواره بين‌المللي تجسمي فجر در گفت و گو با روابط عمومي اين جشنواره، با بيان اين نکته که «وحدت» نه به عنوان موضوع بخش رقابتي جشنواره امسال که به عنوان «تم» اين بخش بايد مدنظر مجسمه‌سازان قرار بگيرد؛ گفت: وقتي به جاي موضوع، ما کلمه را در فراخوان به عنوان تم در نظر بگيريم، آن وقت مي‌توانيم بيان شاعرانه خود را به شکل مجسمه ارائه دهيم.خضابي افزود:در اين صورت مي‌توان به اشعار عطار نيشابوري يا شاعران ديگر که در اين زمينه شعري سروده‌اند مراجعه کرد يا ديد‌گاه عارفانه خود هنرمند از اين واژه مد نظر قرار گيرد، تا به اين ترتيب از نگاه کليشه‌اي دور شد.دبير بخش مجسمه پنجمين جشنواره بين‌المللي تجسمي فجر، تمديد مهلت جشنواره را به نفع مجسمه‌سازان دانست چرا که به گفته وي فرايند ساخت يک مجسمه نسبت به خلق ديگر آثار هنري زمان‌بر است.خضايي درباره بخش غير رقابتي جشنواره نيز گفت: موضوع بخش غير رقابتي پيامبر اسلام(ص) است. ساخت و تحويل آثار در بخش غير رقابتي زمان بيشتري نسبت به بخش رقابتي دارد. آثار بدون رقابت و داوري در فضاي موزه هنرهاي معاصر به مدت يک ماه چيدمان مي‌شوند؛ از اين رو در حال مکاتبه و تعامل با هنرمندان هستيم تا آنها را براي شرکت در بخش غيررقابتي دعوت کنيم.اين مجسمه ساز با بيان اينکه که در انتخاب داوران و شوراي انتخاب آثار تلاش شده تا افراد متفاوتي نسبت به سال‌هاي قبل حضور داشته باشند، گفت: امسال افراد متفاوتي را انتخاب کرديم، چرا که وقتي داوري‌ها شکل ثابت پيدا مي‌کنند، انتخاب آثار و برندگان تکراري مي‌شوند.

بنابراين در انتخاب داوران اين موضوع را در نظر گرفتيم.خضايي با اشاره به اين موضوع که به خاطر محدوديت‌هاي نمايشي در موسسه فرهنگي، هنري صبا اندازه آثار را محدود کرده‌اند در پايان گفت: در حال حاضر شهرداري سمپوزيوم‌ها را برگزار مي‌کند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز بي ينال‌ها و جشنواره فجر را و اين دو حاميان هنر مجسمه‌سازان هستند که با توجه به اينکه هنرمندان در شرايط سختي به خصوص از نظر اقتصادي به سر مي‌برند، اينکه با برگزاري بي ينال‌ها و جشنواره‌ها چراغ هنر روشن مانده است بايد هنرمندان از آن استقبال کنند. چه خوب است که اين حرکت‌ها نيز از نظر مديريتي موازي نباشند.


 جملات ماندگار 

 انسان هاي ضعيف قدرت بخشيدن ندارند،

بخشش صفت بارز انسان هاي قوي است. گاندي

منبع:‌هشت بهشت


 نگـــاه 

سرپرست مرکزهنرهاي تجسمي با جليل رسولي ديدار کرد

سرپرست مرکز هنرهاي تجسمي به همراه علي تن؛ معاون اين مرکز با حضور در منزل جليل رسولي با اين هنرمند ديدار و گفت‌و‌گو کردند.به گزارش ايلنا به نقل از روابط عمومي مرکز هنرهاي تجسمي، اصغر اميرنيا در اين ديدار گفت: استاد جليل رسولي از هنرمندان شاخص هنر خوشنويسي است که همواره با اعتقاد فعاليت کرده و آثار ارزشمندي را خلق کرده است.

اميرنيا ادامه داد:هنرمنداني مانند جليل رسولي نقش موثر خود را با سال‌ها فعاليت هنري ايفاکرده‌اند و ما مي‌بايست قدردان اين هنرمندان باشيم. هنرمندان شاخص و پيشکسوت ما مي‌توانند با پيشنهاد‌ها و راهکارهايي که مي‌دهند به توسعه جريان هنري کشور کمک کنند.جليل رسولي؛ هنرمند پيشکسوت خوشنويسي نيز گفت: حدود نيم قرن با اعتقاد و عشق خوشنويسي کردم چون خوشنويسي هنري است که مي‌بايست با اعتقاد همراه باشد و يکي از مشکلات امروز هنر خوشنويسي همين است که اعتقاد در آن کمرنگ شده است.رسولي در ادامه گفت:هنرمندان خوشنويسي همبستگي لازم را ندارند و حمايت‌هاي لازم و مناسب و برنامه ريزي بلند مدت نيز براي خوشنويسي انجام نمي‌شود در حالي که کشورهاي منطقه رويداد‌ها و حرکت‌هايي را در هنر خوشنويسي انجام مي‌دهند.


عضو انجمن عكاسان ايران:

انجمن با حمايت اعضاي خود به فعاليت مي پردازد

انجمن عكاسان ايران با حمايت و توان مالي اعضاي خود به فعاليت مي پردازد.حسن غفاري از اعضاء انجمن عكاسان ايران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، در خصوص حمايت ارگان ها از انجمن عكاسان ايران گفت: هيچ حمايتي از سازمان و ارگاني تا به حال صورت نگرفته است و انجمن تا به حال با حمايت و توان مالي اعضاي خود به فعاليت پرداخته است.وي افزود: انجمن ها در ايران بيشتر بايد براساس مردم نهاد بودن و حمايت اعضاي خودشان فعاليت خود را پيش ببرند.غفاري در اشاره به ملحق شدن انجمن به خانه هنرمندان گفت: با پيوستن به خانه هنرمندان و استفاده از گالري و سالن هاي آن انجمن توانست در برنامه هاي خود منسجم تر و با برنامه عمل كند.اين استاد عكاسي در خصوص نمايشگاه زلزله آذربايجان در طول برنامه 10 روزه با عكاسان عنوان كرد: هدف از برپايي اين نمايشگاه احساس همدردي هنرمندان با مردم مناطق زلزله زده در اين شرايط سخت و سرماي زمستان است.وي تاكيد كرد: عكاسان با عكس هاي خود در اين نمايشگاه حسن مشاركت اجتماعي مخاطبان را برمي انگيزند.غفاري در اشاره به متفاوت بودن برنامه 10 روزه با عكاسان گفت: تنوع موضوعي كه در اين 10 روز تدارك ديده شده است متفاوت با برنامه ساير انجمن ها در طول سال است.وي در اشاره به استقبال عكاسان گفت:استقبال عكاسان در طول اين چند روز به حدي بود كه سالن هاي ديگر خانه هنرمندان را نيز براي عكاسان اختصاص داديم.وي افزود:حتي عكاسان خارجي نيز با تماس هايي كه با دفتر انجمن داشتند استقبال خود را براي ديدن اين برنامه ها نشان دادند.


فراخوان دومين جشنواره عکس يلدا منتشر شد

«دومين جشنواره عکس يلدا» با هدف حفظ و ثبت بخشي از فرهنگ عمومي ايران اسلامي و با همکاري خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.به گزارش فارس، «يلدا» و جشن‌هايي که در اين شب برگزار مي‌شود، يک سنت باستاني است و در بين اقوام ايراني از محبوبترين آيين‌هاست. در «شب چله» نزديکان و دوستان صميمي کنار هم جمع شده و ضمن استفاده از انواع ميوه‌ها و شيريني‌ها و تنقلات مختلف و مخصوص اين شب، به حافظ‌خواني و شاهنامه‌خواني و مرور فرهنگ غني اين مرزو بوم مي‌پردازند و با شادي و سرور، نظاره‌گر توفق سپيدي سحر بر سياهي طولاني‌ترين شب سال مي‌شوند.

دبيرخانه مسابقات سفره‌هاي ايراني-اسلامي با هدف حفظ و ثبت بخشي از فرهنگ عمومي کشور عزيزمان در مناسبت‌هاي مختلف، از 5 سال گذشته کار خود را آغاز کرده است.اين دبيرخانه «دومين جشنواره عکس يلدا» را با تکيه بر آداب و رسوم رايج برگزار مي‌کند و از هنرمندان، عکاسان و مخاطبان ايراني و غير ايراني دعوت مي‌کند با نگاهي وسيع به موضوع «يلدا» که سنتي رايج در بين اقوام ايراني است در بخش تک‌عکس در اين مسابقه شرکت کنند.

اين مسابقه در دو محور «خريد و تهيه لوازم سفره‌ها و آيين يلدا» و «مراسم يلدا با تاکيد بر خانواده» به صورت غير رقابتي برگزار مي‌شود.آخرين مهلت ارسال آثار دهم دي ماه 1391 است.


 اخبـــــــــار 

رييس موزه‌ي حمام علي‌قلي آقا:

کمتر نشانه‌اي از فرهنگ ايراني در معماري ما ديده مي‌شود

رييس موزه‌ي حمام علي‌قلي آقا گفت: معماري ما در گذشته، نشانه‌اي از فرهنگ ايراني داشت، اما متأسفانه امروز کمتر نشانه‌اي از فرهنگ ايراني در معماري ما ديده مي‌شود.محمدعلي صرامي در گفت‌وگو با (ايسنا) در اصفهان، با اشاره به برگزاري نشست فرهنگ و معماري با موضوع «معماري به مثابه کالاي فرهنگي امروز»، اظهار کرد: اکنون که معماري تبلوري از فرهنگ يک جامعه است، اين سلسله نشست‌ها با موضوع فرهنگ و معماري به بررسي نقش فرهنگ در معماري مي‌پردازند.

او با اشاره به معرفي اصفهان به‌عنوان پايتخت فرهنگ و تمدن ايران اسلامي، ادامه داد: در اين نشست‌ها به‌دنبال معرفي معماري به سبک ايراني - اسلامي هستيم که بتواند معرف فرهنگ ما باشد.

صرامي به چالش‌هاي معماري ميان دو موضوع زيبايي‌شناسي و مباحث انساني از يک طرف و مباحث اقتصادي کارفرما در طرف ديگر اشاره و بيان کرد: در اين جلسه به اين پرسش پاسخ داده شد که معمار چگونه مي‌تواند به مباحث عميق زيبايي‌شناسي در عين حصول رضايت خاطر کارفرما در حوزه‌هاي اقتصادي بپردازد. معمار بايد به‌گونه‌اي کارفرما را راضي نگه دارد که مانعي براي تحقق نيافتن ايده‌هاي فرهنگي او نشود.او از همکاري دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان و دانشکده‌ي فني مهاجر در اين سلسله نشست‌ها خبر دارد و اظهار اميدواري کرد اين جلسات بتوانند در استفاده از معماري متناسب با فرهنگ ايراني - اسلامي موفق باشند.


تابلوي معرق شب يلدا اثر کيومرث صياد رونمايي شد

تابلوي نفيس معرق شب يلدا اثر استاد کيومرث صياد همزمان با طولاني ترين شب سال پنجشنبه شب درمرکز همايش هاي بين المللي کيش رونمايي شد.به گزارش ايرنا، دراين آيين مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش، معاونان و جمعي ازهنرمندان کيش که همزمان شب يلدا بود، حضور داشتند.ساخت تابلوي معرق "شب يلدا" اثر استاد کيومرث صياد از خرداد لغايت مهر ماه سال جاري به طول انجاميد.اين اثر بر گرفته از نقاشي مرحوم استاد محمد حميدي يکي از نقاشان معروف سبک قهوه خانه اي ايران است که داراي 100سانتي متر طول و70 متر عرض است.اين تابلو تمام چوب بوده و در ساخت آن از چوب هاي طبيعي استفاده شده و هيچگونه رنگي در آن به کار نرفته و هيچ خطي نيز از طريق قلم بر روي آن کشيده نشده است.

همچنين در ساخت اين اثر هنري، چوب هاي مختلفي شامل چوب گردو، پرتغال ، عناب، ممرز، کراد، سنجد، توت، گلابي، شمشاد، چنار و... استفاده شده است.ساخت تابلو معرق شب يلدا با هدف حمايت از نقاشي قهوه خانه اي به عنوان نقاشي سبک ايراني، نشان دادن محفل صميمي خانواده ايراني درسنوات گذشته و همچنين معرفي هنر معرق، که هنر اصيل ايراني مي باشد انجام شده است.در نمايشگاه دائمي استاد کيومرث صياد 20 اثر معرق وي به نمايش گذاشته شده است که براي اجراي طراحي وساخت اين آثار، اين استاد 17 سال وقت صرف کرده است .


در گفت و گو با فارس عنوان شد

مرتضي دره باغي، نقاشي هاي سه متري خود را به مسقط مي برد

مرتضي دره باغي از برپايي نمايشگاهي از تازه ترين آثارش خبر داد که ارديبهشت و خرداد سال آينده در مسقط عمان برگزار
مي شود.مرتضي دره باغي هنرمند نقاش در گفت وگو با فارس با اعلام اين خبر گفت: در بهار سال 92 نمايشگاهي انفرادي از آثارم را در مسقط عمان برپا خواهم کرد که شامل 20 تابلو بزرگ در ابعاد حدود 2 متر در 3 متر است.

او درباره فضاي آثار تازه اش توضيح داد: اين آثار نيز در ادامه کارهاي قبلي من است که فضاي آبستره و فيگوراتيو دارد.

او درباره آثار فيگوراتيو که در سال هاي اخير به گرايش بسياري از نقاشان جوان تبديل شده است توضيح داد: وقتي يک سبک هنري در هر دوره اي شکل مي گيرد، پيامدهاي خودش را هم دارد، زماني که فضاي آبستره حضور خودش را در بين هنرمندان بيشتر نشان داد، اوايل دهه 70 بود که هر دانشجوي نقاشي از اين فضا در آثارش استفاده مي کرد و براي ريخت و پاش هاي رنگي روي تابلوهايش ادعا مي کرد که اين حس من است. ولي اين احساس بايد در قالب ساختار و چارچوبي قرار بگيرد. به هر حال آثار آبستره اين مشکلات را هم داشت و نمي شد تشخيص داد هنري واقعي است و برآمده از حس درون هنرمند است که با فرم و محتوا آن را بيان مي کند يا خير. اما آثار فيگوراتيو بايد از ساختار آکادميک برخوردار باشد و نوعي بازنگري است در آن چه پيشينه آن را داشته ايم.

وي افزود:فيگوراتيو، فضايي است که با در نظر گرفتن مسائل دروني هنرمند و فضاي سياسي، اجتماعي و ... باب شده و هنرمندان جوان آن را تجربه مي کنند.زماني دانشجويي ما اغلب به آبستره گرايش داشتند و حالا اين گرايش به سمت آثار فيگوراتيو بيشتر شده است.دره باغي که به تازگي دو اثر خود را در آرتفر ابوظبي به فروش رسانده است درباره اين آرتفرها هم گفت: آرتفر ابوظبي هر دو سال يک بار برگزار مي شود که در آخرين آرتفر دو تابلوي من فروخته شد.وي افزود:آرتفرها قسمتي از درآمدزايي هنر است و براي اين به وجود آمده اند تا گالري داران آثار هنرمندان را در آن جا عرضه کنند، خريداران آثار هنري نيز آرتفرهاي معروف دنيا را مي شناسند و در سال هاي اخير نيز با رشد هنر در امارات متحده عربي، آرتفرهاي ابوظبي و دوبي نيز تشکيل شده است که من با اين دو آرتفر از طريق گالري هاي ابوظبي و دوبي کار مي کنم.دره باغي درباره خريداران آثارش هم گفت:خريداران آثار من ايراني ها نيستند چرا که ايراني ها در اين آرتفرها حضور ندارند.


 دنياي عكس 
 اداي احترام يک کودک به مقبره سربازان گمنام اوکراني در کي يف


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون