جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2676- تاریخ : 1391/10/03 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


براي موفق بودن نبايد حتماً دنباله‌ روي کرد


تيم اعزامي ايران نايب قهرمان كاراته جهان شد


نــكتــــه


گــوناگــون


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر


 براي موفق بودن نبايد حتماً دنباله‌ روي کرد 

 
بهترين دوستتان عاشق فوتبال است. خيلي هم خوب بازي مي‌کند و به نظر مي‌رسد يک روز بتواند آن را در سطح حرفه‌اي انجام دهد. برعکس شما اصلاً بازي‌تان خوب نيست.

هيچ لذتي هم از اين ورزش نمي‌بريد اما بخاطر علاقه دوست تان آن را ادامه مي‌دهيد. او براي کمک به شما هر چه از دستش برمي‌آيد انجام مي‌دهد اما هرچقدر هم که سعي مي‌کنيد اصلاً پيشرفت نمي‌کنيد.

چه بايد بکنيد؟

حدود 99.9 درصد از افرادبه شما توصيه خواهند کرد که آن کار را رها کنيد و چيز ديگري را امتحان کنيد. به نظر منطقي مي‌رسد، درست است؟ استعداد شما در اين ورزش نيست. شايد بايد بسکتبال، واليبال يا تنيس را امتحان کنيد؟ اما چرا اطرافيانتان تشويقتان مي‌کنند که ورزشي را امتحان کنيد که هيچ علاقه و استعدادي در آن نداريد؟

به اين دليل اين مسئله را مطرح کرديم که به نظر مي‌رسد خيلي‌ها خودشان (و ديگران) را با مجبور کردن به انجام کاري که به دردشان نمي‌خورد، اذيت مي‌کنند.

دليل آن اين کلمه است: "بايد." هيچکس باور ندارد که براي اينکه يک فرد باارزش در دنيا باشيد بايد فوتبال بازي کنيد. اگر باشيد خوب است، اگر نباشيد هم مشکلي ندارد.

اما در مقابل کارهايي مثل سخنراني‌ها، نوشتن گزارشات، توانايي فروش، توانايي رهبر تيم بودن يا ترفيع گرفتن، رويکرد ديگري دارند. از دوران مدرسه شروع مي‌شود.

بايد در رياضي، زبان، علوم يا هر درس ديگري خوب باشيد. اگر نباشيد، دانش‌آموز خوبي نيستيد. بايد خودتان را جمع کنيد، بيشتر تلاش کنيد. بعد به زندگي کاري شما هم کشيده مي‌شود.

بايد بتوانيد قاطع‌تر، خلاق‌تر، سازمان‌يافته‌تر و منظم‌تر باشيد. مطمئناً بايد جاه ‌طلب‌تر باشيد تا بتوانيد ترفيع بعدي را مال خود کنيد. اگر نباشيد، "فرد مناسب" نيستيد. بقيه توانايي‌ها و استعدادهايتان مهم نيست. اگر نتوانيد با کليشه "کارمند نمونه" جور باشيد، پس حتماً کارمند خوبي نيستيد و مطمئناً مورد انتقاد و تحقير زيادي قرار مي‌گيريد.

چرا همه اينها پوچ است؟

واقعيت اينجاست. بعضي آدمها در بعضي کارها خيلي خوب هستند، بعضي ديگر نيستند...اما همه ما بالاخره در کاري خوب هستيم، فقط کارهايمان با هم فرق دارد. و اين چيز خوبي است. اگر همه آدمها فقط در يک چيز خوب بودند، مشکلات زيادي به وجود مي‌آمد.

تصور کنيد که يک بخش از شرکت پر از آدم‌هايي داشتيد که همه در امر فروش خوب بودند. فروش شرکت فوق‌العاده مي‌شد...تازماينکه مي‌فهميديد که هيچکس در توليد محصول مهارت ندارد، هيچکس توانايي ارائه خدمات پس از فروش را ندارد، حسابداري‌هايتان همه برهمريخته بود و هيچ برنامه‌ريزي هم براي آينده وجود نداشت.

اگر احساس مي‌کنيد که با تصوير کليشه‌اي "کارمند خوب" نمي‌خوانيد، يک چيز ديگر وجود دارد که مي‌تواند آرامتان کند: اکثر سرمايه‌گذاران و کارفرمايان خوب هم هيچوقت با اين تصوير جور نبوده‌اند. به همين دليل است که کار خودشان را شروع کرده‌اند. آيا مي‌توانيد استيوجابز را بعنوان يک کارمند ساده در يک شرکت عادي تصور کنيد؟

آيا رئيس شرکت مي‌توانست انبوه ايده‌هاي نو او را به خاطر اينکه نتوانسته بود در کارهاي گروهي شرکت کند رد کند؟ يا ارزيابي ريچارد برانسون درمقابل تصوير کليشه‌اي از فرد بلندپرواز چطور؟ آيا مي‌توانيد تصور کنيد که او را متقاعد کنيد وقت کمتري را سر ايده‌هاي بازاريابي صرف کند و وقت خود را در کلاس‌هاي حسابداري بگذراند؟

خودتان باشيد و با احساس گناه خداحافظي کنيد

هيچکس تابحال از ضعف‌هاي طبيعي خود يا کاري که واقعاً با توانايي‌هاي او جور نبوده است قادر به ايجاد يک زندگي رضايتمند نشده است. هيچکس از اينکه هر روز کاري که در آن هيچ استعداد و مهارتي ندارد را انجام دهد، لذت نمي‌برد. اما چرا خيلي آدمها اين کار را مي‌کنند؟ چون احساس گناه مي‌کنند؟ چون متقاعد شده‌اند که بايد در آن کار بهتر شوند و پيشرفت کنند.

ما خيلي راحت اجازه مي‌دهيم که ديگران استانداردهاي زندگيمان را تعيين کنند. ما مي‌خواهيم که ديگران کاري که انجام مي‌دهيم را دوست داشته باشند و تاييد کنند و به همين دليل خودمان را براي انجام آن کار به زحمت مي‌اندازيم. بگذاريد واضح بگوييم.

داشتن ضعف در استعدادهايمان بخشي از انسان بودن است.

همه ما اينطور هستيم. هيچ مسئله پيچيده‌اي نيست. چيزي که مهم است اين است که با استعدادهايي که داريم چه کاري انجام دهيم نه با استعدادهايي که نداريم.

ضعف‌ها دو دسته هستند:

1- آنهايي که مي‌توانيد کاري برايشان بکنيد.

2- آنهايي که نمي‌توانيد کاري برايشان بکنيد.

دليل براي احساس گناه نيست. گناه يکي از بي‌دليل‌ترين و بيهوده‌ترين احساسات انساني است. اگر مي‌خواهيد چيزي درمورد خودتان را تغيير دهيد (و اين تغيير ممکن است)، انجامش دهيد. اگر نمي‌خواهيد آن را تغيير دهيد (هر چه هم که ديگران بگويند)، يا آن تغيير ممکن نيست، فراموشش کنيد و روي چيزي که مي‌توانيد تمرکز کنيد. همين.

اگر کاري را امتحان کرده‌ايد و به نظرتان با شما جور نيست اگر انجام آن واقعاً برايتان سخت است و به نظر مي‌‌رسد همه تلاش‌هايتان بيهوده است—به اين معني نيست که هر کار ديگري هم همينطور خواهد بود. ممکن است آن کار، کار فوق‌العاده و باارزشي باشد اما به درد شما نمي‌خورد.

راه خوبي براي گذراندن وقتتان با آن نيست. هيچکس نبايد در کاري که هيچ استعدادي در آن ندارد بخاطر حرف يا تشويق ديگران تلاش بيهوده کند حداقل اگر دوست دارد در زندگي احساس خوشبختي و رضايت کند.

وقتي خودتان و توانايي‌هايتان را بشناسيد، موفقيت ساده‌تر خواهد شد. و اگر نگران باشيد که آدمها کارتان را دوست نخواهند داشت، برايتان مهم نباشد. به همان ميزان ممکن است شما کار آنها را دوست نداشته باشيد.

تبيان زنجان


 تيم اعزامي ايران نايب قهرمان كاراته جهان شد 

 
دانش آموزان بشري سلطانپور از مدرسه راهنمايي رابعه و سارا نصيري دانش آموز پايه ششم از مدرسه ثنا شهرستان نور موفق به كسب مدال نقره جهاني شدند.

به گزارش پانا، سيد مصطفي حسيني مدير آموزش و پرورش شهرستان نور در اين باره گفت: دو دانش آموز شهرستان نور در مسابقات جهاني كاراته افتخار آفريدند.مدير آموزش و پرورش شهرستان نور بيان داشت: مسابقات جهاني كاپ آزاد در رشته كاراته، سبك شيتوريو و شوكوي يونيون، در كشور مالزي برگزار گرديد كه دو دانش آموز دختر نوري موفق به كسب 2 مدال نقره اين دوره از مسابقات شدند .وي افزود: دانش آموزان بشري سلطانپور از مدرسه راهنمايي رابعه و سارا نصيري دانش آموز پايه ششم از مدرسه ثنا موفق به كسب مدال نقره شدند.

حسيني خاطر نشان كرد: در اين مسابقات كه با درخشش 2 كاراته كار مازندراني انجام پذيرفت تيم اعزامي ايران نايب قهرمان جهان شد.


 نــكتــــه 

مشکلات زندگي، حمله!

رويارويي با مشکلات و سختيها در زندگي، مسئله اي است که همه انسانها به نوعي آن را تجربه کرده اند. مواقعي که دنيا برايتان تيره و تار مي شود و تصور مي کنيد که مشکل شما، بزرگترين مشکل در دنياست. مواقعي که ممکن است از خودتان بپرسيد که چطور مي توانم در برابر اين مشکل، ايستادگي کنم و به زندگي ادامه دهم؟

در اين شرايط ممکن است مشکلات مختلفي وجود داشته باشد. مشکلات مالي، مريضي و يا از دست دادن نزديکان. البته اين موارد شايد سخت ترين مواردي باشند که هر کس آنرا تجربه کند در شرايط سختي قرار مي گيرد. اما واقعيت اين است که زندگي ادامه دارد و بايد ادامه داد ودر اين مسير نبايد ايستاد.عده ديگري هم هستند که هيچ يک از اين مشکلات را ندارند اما دائما در نگراني به سر مي برند. نگراني از فردا و زندگي آينده شان و اينکه چه خواهد شد؟ يک نکته اساسي را هميشه در ذهن داشته باشيد و آن اينکه شما يک انسان هستيد و حق داريد با آرامش زندگي کنيد و اگر به دنبال راحتي هستيد در زمان حال زندگي کنيد. اين واقعيت را همواره به خاطر داشته باشيد که ناراحتي هاي امروز شما نمي تواند کمکي به حل مشکلات فردايتان بکند.براي مبارزه با احساس نااميدي يک راه حل وجود دارد و آن اين است که در لحظاتي که احساس نااميدي مي کنيد تنها و تنها به داشته هايتان فکر کنيد. اين امر تا حدودي از نگراني شما مي کاهد. اقدام ديگري که مي تواندر چنين لحظاتي انجام داد اين است که از خود بپرسيد که: بدترين اتفاقي که ممکن است رخ دهد چيست؟ اگر چنين اتفاقي رخ دهد، آيا قادر به ادامه زندگي خواهم بود؟ حقيقت اين است که اغلب ما، مسائل را بيش از اندازه براي خود بزرگ مي کنيم. فراموش نکنيد که بدترين اتفاقي که ممکن است براي هر کسي رخ دهد، خيلي ناراحت کننده خواهد بود اما، با اين اتفاق دنيا تمام نخواهد شد.

زندگي را به خود سخت مي گيريد و ممکن است به خاطر وقوع مسئله اي جزئي، به مدت يک هفته خواب و خوراک نداشته باشيد و خودتان را اذيت کنيد. در حاليکه هستند افرادي که در اين شرايط هم قرار مي گيرند و به راحتي از مسائل عبور مي کنند چون بيش از حد، زندگي را به خود سخت نمي گيرند. مهم اين است که همواره در اين فکر باشيد که به بهترين نحو ممکن، زندگي کنيد. در مرحله بعدي آنچه مهم است اينکه از اتفاقاتي که در زندگي تان رخ مي دهد، درس بگيريد. وقتي مروري بر تجربه هاي اوضاع نابسامان زندگي خود داشته باشيد، مي توانيد فرصتي براي يادگيري داشته باشيد و درس هاي ارزشمندي براي خود ذخيره کنيد.کم نيستند افرادي که در سختيها ومصائب هم خود را شاد نگه مي دارند و لبخند را فراموش نمي کنند. اين افراد کساني هستند که معتقد به حل و تمام شدن همه مشکلات هستند و معتقدند که اين تجربيات، آنان را پخته و آب ديده مي کند. اين ساده ترين تعبيري است که در اين شرايط مي توان به کار برد.هميشه سعي کنيد در زمان حال زندگي کنيد و براي دور شدن از فضاي افسوس و اندوه ناشي از برخي مشکلات، خود را سرگرم سازيد و به کاري مشغول شويد. مسلما ايجاد سرگرمي به شما کمک خواهد کرد.

تبيان


 گــوناگــون  

مراقب تله موفقيت باشيد

باورداشتن به يك هدف براي دستيابي به آن كافي نيست. در اينجا چهار روش براي جلوگيري از افتادن در اين دام ارائه مي‌شود. زيربناي موفقيت‌هاي بزرگ در دو موضوع نهفته است:

1) باورداشتن به خودتان.

2) ظرفيت شما براي انجام آنچه براي ديگران غير قابل تصور است.

اما تنها اينکه شما به دستيابي به يک هدف باور داشته باشيد به آن معنا نيست که به آن هدف دست خواهيد يافت.اگر خود را درگير ‌ايده‌اي کنيد که به نظرتان شما را به موفقيت خواهد رساند اما توان اجراي آن را نداشته باشيد، در وضعيت تله موفقيت قرار گرفته‌ايد. اين پديده به ويژه در سايت‌هاي آموزشي و روانشناسي جمعي بسيار شايع است، اما کارآفرينان و رهبران کسب‌وکار نيز در نوع خود احتمال دارد که چنين پديده‌اي را تجربه کنند. اگر بيشترين تمرکز و نگراني شما اين باشد که چه کاري انجام مي‌دهيد به جاي اينکه فکر کنيد چرا اين کار را انجام مي‌دهيد، در اين صورت در تله موفقيت گرفتار شده‌ايد. وقتي باورهاي بلندپروازانه شخصي شما از توانايي شما براي اجراي يک کار پيشي بگيريد در اين‌صورت شما در تله موفقيت گرفتار شده‌ايد. وقتي تمرکز شما تنها بر نتايج باشد به جاي آنکه از راهي که مي‌رويد لذت ببريد، در تله موفقيت گرفتار شده‌ايد.

من موسس شرکتي را مي‌شناسم که با بهترين نمرات از دانشگاه فارغ‌التحصيل شد. او نيز مانند بسياري از دانشجويان ممتاز بر اين باور بود که هوش و استعدادش او را به بالاترين درجات عالي خواهد رساند و فکر مي‌کرد شرکتش بسيار موفق خواهد شد. تعجبي نداشت که بعد از تلاش زياد براي تاسيس شرکت او تبديل شد به يک نمونه واقعي از انساني افسرده، زود رنج، تندمزاج، بي‌انگيزه و ناکارآمد. باور او نسبت به توانايي‌اش در تحصيل موفقيت، او را به موفقيت واقعي نرساند. با كمك روش‌هاي زير، از تجربه گرفتار شدن در تله موفقيت اجتناب کنيد:

1. پيگير باشد

تحقيقات نشان مي‌دهد موفقيت، حاصل توانايي افراد نسبت به اراده انجام يک کار و به پايان رساندن آن است. اين موضوع بر هيچ يک از کارآفرينان موفق پوشيده نيست. شما بايد از ديگران سخت تر کار کنيد. رسيدن به موفقيت چه در عصر کنوني و چه در اعصار گذشته حاصل تلاش بسيار زياد بوده است. حتي يک لحظه هم فکر نکنيد که استعداد فکري شما مي‌تواند باعث شود تلاش کمتري داشته باشيد. به هيچ عنوان اين طور نيست.

2. الهام بگيريد

اگر تنها بر هدف يا کسب افتخار متمرکز شويد، به احتمال زياد از مسيري که در آن گام نهاده‌ايد لذت نخواهيد برد. چرا شرکت خود را از ابتدا بنا نهاديد؟ چه چيز باعث مي‌شود که هر روز سخت کار کنيد؟ اگر بر آنچه براي شما مهم است و علت آن متمرکز شويد، احتمال زيادي وجود دارد که با داشتن اين طرز فکر، موفقيت به سراغ شما بيايد.

3. فروتن باشيد

معمولا کسي که به موفقيت مي‌رسد توسط تعداد زيادي از افراد مشکل آفرين احاطه مي‌شود. اما به خاطر داشته باشيد که شما به ديگران نيازمنديد. از آنها ياد بگيريد. بدانيد در کدام موارد به‌اندازه کافي قوي نيستيد و از ديگران بخواهيد به شما کمک کنند. موفق‌ترين کارآفرينان که من تاکنون شناخته‌ام مشتاق بوده‌اند افراد ديگر را با تيم خود آشنا کنند و ارتباط ايجاد نمايند؛ چراکه مي‌دانند بدون کمک ديگران آنها نيز بازنده خواهند بود.

4. سعي کنيد تاثيرگذار باشيد، نه قدرتمند

افرادي که در تله موفقيت گرفتار مي‌شوند اغلب بر اين باور هستند که چيزي براي اثبات کردن دارند. آنها همچنين معتقدند اعمال قدرت بر ديگران نشانگر بالاترين حد موفقيت است به طوري که هر زمان وارد شدند مي‌توانند حرف آخر را بزنند و به ديگران بگويند چه کار کنند. شما چنين شخصي نباشيد. خودباوري جالب است اما فقط در صورتي که با انسانيت، الهام و کار زياد همراه باشد. همانطور که يکي از موفق‌ترين افراد تاريخ، توماس اديسون مي‌گويد «ايده بدون عمل، توهمي بيش نيست.»

تبيان زنجان


 كوتاه از ورزش جوانان 

دستيابي تيم دختران ايران به مقام سوم تور تنيس آسيا

تيم دونفره دختران ايران با شکست مقابل تيم چين به مقام سوم رقابت هاي تنيس تور آسيا دست يافت.به گزارش ايرنا، در اين دوره از مسابقه ها که در دوحه قطر برگزار شد، تيم دو نفره ايران متشکل از صدف صادق وزيري و صبا نجفي با شکست برابر تيم چين در مکان سوم قرار گرفت.

تيم دو نفره کشورمان در مرحله نيمه نهايي با نتيجه نزديک دو بر يک، 7 بر 6، 6 بر 7 و 9 بر 11 مغلوب تيم وهو تينگ و يونگ جياجي از چين شد و از راهيابي به ديدار پاياني باز ماند.همچنين در بخش انفرادي اين رقابتها صبا نجفي با نتيجه 6 بر يک و 6 بر يک مغلوب جونز مريدنت از فيليپين شد و نتوانست به مرحله نيمه پاياني صعود کند.


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون