جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2676- تاریخ : 1391/10/03 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

«پايان جهان» باز هم رو سياه شد!
روز جمعه بر کشورها چه گذشت؟


وقتي برگ زيتون، گران‌بهاتر از خود زيتون مي‌شود!


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 «پايان جهان» باز هم رو سياه شد!
 روز جمعه بر کشورها چه گذشت؟  

 
شايعه‌ "پايان جهان" که ماه‌ها و روزهاي اخير ذهن بسياري از مردم زمين را به خود مشغول کرده و حتي باعث نگراني‌هايي در برخي کشورهاي جهان شده بود، جمعه چهره دروغين خود را نشان داد.به گزارش ايسنا، شايعه پايان جهان با به پايان رسيدن تقويم شمارش بلند ماياها که با روز 21 دسامبر 2012 در ساعت 11:11 به وقت گرينويچ مقارن مي‌شد، ديروز در نتيجه‌اي کاملا قابل پيش بيني توخالي از آب درآمد.

اگرچه امکان بروز هر گونه رويداد مرتبط با پايان حيات بطور واضحي دور از ذهن بنظر مي‌رسيد، اما توانست دنياي اينترنت را در کنار جيب بسياري از فرصت طلبان پر کند. براي قرنها، پايان تقويم ماياها که روز جمعه رخ داد، به عنوان نشانه‌ «پايان جهان» تلقي مي‌شد. امااکنون چهره‌هاي خجالت زده‌اي در گوشه‌اي از جنوب شرق فرانسه هستند که به عنوان تنها محل امن در جهان ذکر شده بود؛ مگر اينکه واقعا انسانهاي فضايي در آنجا وارد شده و چيزي در اين مورد گفته نشده باشد.

برخي نقاط جهان که افراد از آنها به عنوان مناطق مورد توجه موجودات بيگانه نام مي‌بردند، شاهد هجوم بي‌سابقه مردم هراسان براي نجات جانشان از رويدادهاي مرتبط با پايان جهان بودند. براي مثال دهکده کوهستاني Bugarach در جنوب شرق فرانسه ميزبان خيل عظيمي از مسافران و روزنامه‌نگاران بود که به همين دليل به اين مکان سفر کرده بودند. در ساعات آخر با حضور پنج هيپي مسلح که قصد داشتند براي جلوگيري از پايان جهان وارد يک دهکده کوهستاني شوند، پليس فرانسه براي جلوگيري از هرج و مرج بيشتر مجبور به مداخله شد. در اين ميان حتي شرط بنديهاي زيادي در مورد پايان جهان توسط افراد ساده‌لوح انجام شده بود. از آنجايي که استراليا زودتر از بقيه نقاط جهان قادر به مشاهده طلوع خورشيد است، صفحات شبکه‌هاي اجتماعي مملو از درخواست افراد در مورد اخبار رويدادها در اين قاره شده بود. صفحه جهانگردي اين کشور نيز در پاسخ گفته بود که «بله ما زنده‌ايم!»

دانشمندان تايواني نيز در پي افزايش توجه مردم به اين شايعات يک هرم دو طبقه شبيه سازي شده مايا را با يک تايمر شمارش معکوس پايان جهان بر روي آن ايجاد کردند که جمعيت زيادي را به موزه ملي علوم طبيعي کشانده بود. در چين پليس چند صد شهروند را براي انتشار شايعات در مورد 21 دسامبر دستگير کرد و مقامات آرژانتيني پس از انتشار شايعات در مورد برنامه ريزي براي يک خودکشي جمعي، دسترسي به کوههاي مشهور به محل آدم فضايي ها را محدود کرد.

اين در حاليست که با نزديک شدن به زمان پيش‌بيني شده و نبود هيچ گونه علائم از وجود خطر احتمالي، پيشگويان و فرصت‌طلباني که تا ديروز به بازار داغ اين شايعات دامن مي‌زدند، تلاش کردند تا آنرا به شکل موجهي تغيير دهند. يک پيشگوي مکزيکي در نزديکي ويرانه‌هاي تمدن مايا در مکزيک اعلام کرد که اين رويداد نه به معني پايان جهان، بلکه آغاز يک جهان تازه است.

استار جانسن موزر اظهار کرد: مهم اين است که ما يک حقيقت مثبت و زيبا را براي خود و سياره‌مان در نظر بگيريم، ترس ديگر جايگاهي ندارد چرا که زمان مقرر در بسياري از نقاط جهان رسيده و هيچ نشانه‌اي از پايان جهان ديده نشده است. شبکه اجتماعي Imgur تصاويري از پايان شمارشگرها در نيمه شب در منطقه آسيا-اقيانوسيه را با پيامهايي همچون «جهان به پايان نرسيد. با احترام، نيوزلند» به نمايش گذاشت.

ناسا براي آرام کردن نگرانيهاي بوجود آمده در جهان در مورد پايان جهان، براي بار دوم در ماه جاري يک ويدئوي جديد را منتشر کرد که در آن يک دانشمند ارشد اين سازمان تمام شايعات موجود در مورد اين رويداد قريب‌الوقوع را با دليلهاي علمي رد کرد. ديويد موريسون، دانشمند ارشد و زيست اخترشناس مرکز پژوهش ايمس ناسا در يک فيلم کوتاه براي تصريح اعتقاد سازمان در مورد پوچ بودن شايعات حاضر شد.

اين دومين ويدئويي بود که ناسا در تلاش براي کاهش هراس همگاني در ماه جاري منتشر کرده بود. فيلم اول با عنوان «چرا جهان ديروز تمام نشد» با فاصله 10 روز زودتر از موعد اصلي آن که براي روز 22 دسامبر برنامه‌ريزي شده بود، در يوتيوب پخش شد. با اين حال، استفاده اين سازمان از يکي از مطمئن‌ترين و پخته ترين دانشمندانش براي پاسخگويي به شايعات نشان داد که ناسا امکان هراس جمعي را بسيار جدي گرفته بود.

دکتر مريسون اظهار کرد: ناسا هزاران ايميل و تماس را از مردم نگران بخصوص جوانان دريافت کرده است، از اين رو تنها گزينه درست اين است که دانشمندان ناسا به برطرف کردن اين شايعات کمک کنند. با به پايان رسيدن تقويم ماياها، جشن سپيده دم کيهاني در مريداي مکزيک، محل تمدن ماياها، به شکل آشفته‌اي برگزار شد و در آن به شکل مبتديانه و عجولانه‌اي به افتخار پايان تقويم يک آتش روشن شد. در ترکيه عده‌اي در روستاي شيرينج شهر ازمير جمع شده و منتظر بازگشت کشتي نوح بر روي يک تپه شدند. آنها از 10 تا يک را شمرده و هنگامي که از کشتي خبري نشده و جهان به پايان نرسيد، دست زدند.

به گفته سايت نشنال جئوگرافيک، قوم مايا يک تقويم شمارش بلند را ابداع کرده بودند که از يک دوره 2152 ساله برخوردار بود و در روز 21 دسامبر 2012 به پايان مي‌رسيد. کارشناسان تخمين زده‌اند که اين سيستم که از دوره‌هاي 394 ساله موسوم به «باکتون» ساخته شده، در 3114 قبل از ميلاد آغاز شده و حدود 21 دسامبر به باکتون 13 يا 5125 سالگي وارد مي‌شود به گفته کارشناسان عدد 13 بسيار براي ماياها مهم بوده و پايان اين دوره يک مرحله برجسته به شمار مي‌رود اما پايان جهان نيست.

جالبتر اينجاست که بازماندگان قوم مايا در اين روزهاي پر هياهو و تلاطم، زندگي عادي خود را پيش گرفته و به هيچ وجه نگران نبودند. به گفته شانون کرينگ بوست، فيلمساز مستند آمريکايي که با چندي از اين افراد مصاحبه کرده بود، تقويم ماياها از صدها سال پيش مورد استفاده نبوده و اين حضور مجدد آن در عرصه جهان تنها بخشي از فرهنگ عامه غربي است.


 وقتي برگ زيتون، گران‌بهاتر از خود زيتون مي‌شود! 

 
مبتکران ايراني موفق به توليد چاي از برگ زيتون شدند. عليرضا نبي، کارآفرين برتر خراسان رضوي در سال 91 در گفت‌وگو با ايسنا ، اظهار کرد: اين کار براي اولين بار در کشور در يک کارخانه توليد فرآورده هاي زيتون صورت گرفته است.وي تصريح کرد: برگ زيتون حاوي مقادير زيادي فنل است که مانع از پيري زودرس سلول‌ها در بدن مي‌شود و از آن به عنوان اکسير جواني نيز ياد مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: قيمت هر فنجان چاي برگ زيتون در خارج از کشور برابر با 14 يورو - حدود 52 هزار تومان - است که اين شرکت ايراني توانسته براي اولين بار آن را با قيمت تمام شده بسيار پايين‌تر توليد کند.

نبي گفت: در گذشته برگ زيتون به عنوان ضايعات شناخته و دور ريخته مي‌شد که خوشبختانه با اجراي اين طرح امروز برگ زيتون سودآوري بيشتري حتي نسبت به خود زيتون دارد.


 کاريکلماتور 

 سياه مشق ، مشق تبعيض است.

ملوان خورش کنگر خورد ، لنگر انداخت.

سيل جمعيت ، شهر را به کام خود کشيد.

مغز سياه مداد نيز از سپيدي سخن مي گويد.

شعر سپيد در بي وزني عمر سپري مي کند.

كبريت بي‎خطر ، همان کبريت وازكتومي شده است.

کاسه ي داغ تر از آش بدرد حليم حاج عباس مي خورد.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

ژوزه ملواني شد!

مهدي طوسي

اين جوري مي گويند كه قرار است ژوزه برود تيم ملوان بندر انزلي. اين كه چرا قرار است كه اين مربي برود ملوان بندر انزلي كاملا روشن است. عابديني وقتي مربي اش را از دست داد به اين نتيجه رسيد كه هر جوري شده ژوزه كه اين روزها با پرسپوليس به مشكل خورده را به خدمت بگيرد و بعد در بازي بعدي مقابل پرسپوليس اين تيم را با هفت تا گل شكست بدهد تا هم انتقام باخت قبلي را بگيرد و هم ژوزه را بگذارد سر كار!


 اما خبر 

دانشمندان به فرمول ضدپيري دست يافتند

دانشمندان در هنگ کنگ به فرمولي دست يافته اند که مي تواند فرآيند پيري را در موش به تعويق بياندازد، کشفي که آنها اميدوارند بتوانند در انسانها نيز نتيجه بخش باشد. به گزارش مهر، نتيجه اين تحقيقات که در شماره ماه دسامبر مجله " متابوليسم سلول" منتشر شده براساس تحقيقات آنها در سال 2005 است که روي پيري زودرس يا پيرکودکي انجام شده بود، بيماري نادر ژنتيکي که يک نفر از هر 4 ميليون نوزاد را تحت تأثير خود قرار داده است.

پيرکودکي در ظاهر يک کودک پيش از رسيدن به يک سالگي مشخص است. اگرچه قواي ذهني اين کودکان عادي است اما رشد آنها متوقف مي شود، آنها چربي بدنشان را از دست مي دهند و از چروکيدگي پوست و از دست دادن موهايشان رنج مي برند. اين کودکان چون سالخوردگان با درد مفاصل، گرفتگي شريانهاي خوني رو به رو هستند که اين مسائل مي تواند عاملي براي بيماريهاي قلبي و يا سکته باشد. اکثر آنها پيش از رسيدن به 20 سالگي از دنيا مي روند.

اين گروه از دانشمندان هنگ کنگي در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيدند که يک جهش در پروتئين لامين A که در هسته سلولهاي انساني قرار دارد، فرآيند ترميم را در سلولها مختل مي کند و در نتيجه پيري تسريع مي شود. به طور عکس، آنها در آخرين تحقيقات خود با استفاده از موش و آزمايشهاي روز ظروف آزمايشگاهي به اين نتيجه رسيدند که داشتن لامين A سالم و عادي به فعال شدن ژن SIRT1 ارتباط دارد که کارشناسان مدتها است آن را به طول عمر نسبت مي دهند. ليو بائهوا استاديار زيست شيمي دانشگاه هنگ کنگ گفت: ما مي توانيم داروهايي توليد کنيم که لامين A را تقليد کند و يا پيوند ميان لامين A و SIRT1 را افزايش دهد.

کوله پشتي ضدگلوله ويژه دانش آموزان ساخته شد

در پي تيراندازي هفته گذشته در يکي از مدارس ابتدايي در آمريکا که به کشته شدن 20 کودک منجر شد، مبتکران کوله پشتي موسوم به کوله پشتي بالستيک ساخته اند که مانند يک جليقه ضد گلوله عمل مي کند.به گزارش مهر، اگرچه هر کسي مي تواند از اين کيف استفاده کند اما گروه هدف شرکت امندمنت، دانش آموزان بوده است.

هدف سازندگان اين بوده است که وقتي حمله تروريستي صورت مي گيرد اين کيف از کاربر خود ( دستکم از بخشي از بدن) محافظت و به عنوان يک سپر بين بدن کاربر و مهاجم عمل مي کند.اغلب قسمت هاي اين کوله پشتي از پلي استر معمولي ساخته شده اما پانل پشتي آن از ماده اي ساخته شده که اختصاصي اين شرکت است.

اين ماده که رينوهايد نام دارد با همکاري موسسه نانو دانشگاه يوتا ساخته شده است و در آن از نانولوله هاي کربني در پارچه به کار گرفته شده تا گلوله را متوقف سازد.اين ماده سبک و قابل انعطاف است و زماني که مورد اصابت گلوله قرار مي گيرد کمتر فشار را به بدن وارد مي کند.خريداران مي توانند بسته به نياز خود، کيف هاي داراي دو سطح حفاظت را انتخاب کنند. والدين حتي مي توانند کوله پشتي هاي معمولي کودکان خود را به اين شرکت بفرستند تا آن را با اين ماده جديد ضد گلوله کنند.

قيمت اين کوله پشتي جا دار 300 دلار تعيين شده است.البته حتي ضد گلوله ترين کوله پشتي ها، اگر در هنگام حمله قسمت سر را نپوشانند مي توانند مرگبار باشند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون