جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2673- تاریخ : 1391/09/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


عكاسخانه
چيا هويي لويي - تايوان
معاون هنري وزارت ارشاد:
موضوعي شدن، ويژگي پنجمين جشنواره تجسمي فجر است


هنرمنداني که عبور از زمان را در آثارشان تجربه کردند


اخبـــــــــار


نگـــاه


جملات ماندگار


دنياي عكس


 عكاسخانه 
 چيا هويي لويي - تايوان


 معاون هنري وزارت ارشاد:
 موضوعي شدن، ويژگي پنجمين جشنواره تجسمي فجر است 

 
برگزاري جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر به صورت موضوعي از مشخصه هاي اين دوره جشنواره است. به گزارش روابط عمومي پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر، جلسه جشنواره هاي تجسمي، تئاتر، موسيقي و مد و لباس فجر با حضور معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مديران اين معاونت و دبيران جشنواره ها برگزار شد.

حميد شاه آبادي؛ معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين جلسه گفت: چهار جشنواره مهم فجر در حوزه معاونت امور هنري برنامه ريزي و برگزار مي شود که مهمترين رويدادهاي حوزه هاي هنرهاي تجسمي، تئاتر، موسيقي و مد و لباس هستند و ضرورت دارد که اطلاع رساني مناسبي درباره آنها انجام شود.رسانه ها و صدا و سيما مي توانند نقش موثري در جشنواره هاي فجر که رويدادهاي ملي هنري و متناسب با انقلاب اسلامي است ايفا کنند.

شاه آبادي درباره جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر گفت: جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر در اين دوره به صورت موضوعي برگزار مي شود و اين از مشخصه هاي اين دوره جشنواره است که البته ممکن است نظرات موافق و مخالفي هم براي آن مطرح شود.

اصغر اميرنيا؛ سرپرست مرکز هنرهاي تجسمي نيز در ادامه اين جلسه گفت: جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر در اين دوره در هر رشته با موضوعات مختلفي که متناسب با آرمانها و ارزشهاي انقلاب اسلامي است برگزار مي شود و هنرمندان داخلي و خارجي نيز از جشنواره استقبال کرده اند.

سيد عباس ميرهاشمي؛ دبير کل پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر نيز با ارائه گزارشي درباره جشنواره گفت: پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر کبر کيفيت آثار تاکيد دارد هر چند به لحاظ کمي نيز آثار ارسالي به جشنواره قابل توجه است و تا پايان مهلت ارسال آثار که 15 دي ماه است تعداد آثار جشنواره افزايش نيز خواهد داشت.

ميرهاشمي ادامه داد: هنرمندان تمامي استانهاي کشور آثاري را به پنجمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر ارسال کرده اند و در سه رشته عکاسي، کاريکاتور و پوستر که جنبه بين المللي دارد نيز استقبال هنرمندان ديگر کشورها قابل توجه است. بخش جنبي و غير رقابتي جشنواره نيز به موضوع پيامبر اعظم (ص) اختصاص دارد که هنرمندان شاخص آثاري را در اين موضوع ارائه مي کنند.


 هنرمنداني که عبور از زمان را در آثارشان تجربه کردند 

نمايشگاه گروهي نقاشي‌هاي گيتي متوليان، الهام زواره‌اي، مريم سزاوار کشاورز از اول دي‌ماه در گالري احسان برپا مي‌شود.به گزارش (ايسنا)، اين سه هنرمند که از شاگردان نقاشي سياوش مظلومي‌پور هستند، در اين نمايشگاه تجربه‌هاي ذهني خود را به روي بوم آورده‌اند.آنها در يادداشتي بر اين مجموعه گروهي نوشته‌اند:«عبور از زمان را همه تجربه مي‌کنيم اما تجربه‌اي است که بر اساس درک فردي و دروني متفاوت است. زندگي ما انباشته از اين فرازها و فرودهاست که به نوعي ذهن ما حاصل آن است. ذهني که در گستره آن هيجان و احساس را در خود دارد و حاصل اين ذهنيت را به نوعي مي‌توان قدرت بيان دانست. گاه بيان اين قدرت مدرن و گاه سنتي است.»اين سه هنرمند معتقدند: «در کارهاي ارائه شده، به گونه‌اي اين نوسان باورهاي مدرنيته و سنتي را مي‌بينيم که به نمايش گذاشته شده است و مي‌توان گفت با گذر زمان هيچکدام بر ديگري غلبه نکرده است. شايد از تماشاي اين احساسات و تجربيات بتوان افق تخيلات متزلزل يا آرامي را مشاهده کرد که بر روي بوم نقاشي منعکس شده است.نمايشگاه گروهي اين سه هنرمند از اول تا ششم دي‌ماه برپاست و علاقه‌مندان مي‌توانند از ساعت 16:30 تا 20 از اين آثار ديدن کنند.


 اخبـــــــــار 

56 عکس به بخش نهايي جشنواره نماز و نيايش راه يافت

56 عکس به بخش نهايي پنجمين جشنواره ملي نماز و نيايش راه يافت.به گزارش ايرنا از انجمن سينماي جوانان ايران، از ميان 931 عکس رسيده به دبيرخانه پنجمين جشنواره ملي نماز و نيايش، 56 عکس از 43 عکاس به بخش مسابقه اين رويداد راه يافت.هيات انتخاب و داوران شامل رضا برجي، ابراهيم صافي و محمد روح الامين روز جمعه - 24 دي ماه - پس از بازبيني آثار رسيده به دبيرخانه جشنواره، 56 عکس را شايسته حضور در نمايشگاه دانستند.اسحاق آقايي از ياسوج، محمد مهدي اميا از گرگان، حميدرضا بازرگاني از زنجان، جعفر بزازپور از اروميه، کاوه بغدادچي از قزوين، جواد پرست از گناباد، آريا تيمورنژاد از تهران، سيد محمدصادق حسيني از شيراز، محمدرضا خسروي از بيرجند، معصومه شمس از شهريار و مهدي طاهري از تهران از جمله عکاساني هستند که آثار آنها به بخش نهايي راه يافته است.

عکاسان بخش مسابقه بايد اصل عکس خود را با ابعاد40 در 30و به شکل "تيف" يا "جي پي جي" به نشاني اينترنتي جشنواره
iycs.fest@gmail.com تا پايان وقت اداري روز چهارشنبه 29 آذر ماه ارسال کنند.درج عنوان عکس، تاريخ دقيق عکاسي و محل عکاسي الزامي است.همچنين چنانچه فايل ارسالي عکس از کيفيت مطلوب براي چاپ برخوردار نباشد، از شرکت در بخش مسابقه جشنواره حذف مي شود.


براي يک هفته در گالري آريا،

عزيز ساعتي اين بار «با بيضايي در طهران» را روايت مي‌کند

نمايشگاه عکس‌هاي عزيز ساعتي با عنوان «با بيضايي در طهران» چهارم دي‌ماه در نگارخانه آريا رونمايي مي‌شود.اين هنرمند عکاس و مدير فيلمبرداري که پيش از اين مجموعه عکس‌هاي «با حاتمي در طهران» را در نگارخانه شماره شش به نمايش گذاشته بود، درباره تازه‌ترين نمايشگاه خود به (ايسنا)، گفت: مجموعه‌هاي متنوعي از «با حاتمي در طهران»،«با بيضايي در طهران» و «با کيميايي در تهران» آماده کرده‌ام که به تدريج آماده نمايش خواهند شد و اين مجموعه دومين تجربه از اين حوزه است.

او درباره‌ي ويژگي متمايز اين مجموعه‌ها و زاويه نگاهش در اين عکس‌ها توضيح داد: در اين عکس‌ها، «تهران» را از زاويه‌ي ديد اين سه هنرمند تصوير مي‌کنم. البته توجه داشته باشيد که در اين عکس‌ها چيزي به نام پرتره هنرپيشه نداريم بلکه همه چيز در لانگ شاتي با محور تهران به تصوير درآمده است.ساعتي ادامه داد: در مجموعه «با بيضايي در تهران» همان تهراني را که بيضايي در فيلم‌هايي همچون «کلاغ»، «شايد وقتي ديگر» و ... به آن اشاره کرده در عکس‌هايم پيش روي مخاطب مي‌گذارم.اين هنرمند عکاس و فيلمبردار تصريح کرد: مي‌توان هر بار در عکس‌هاي اين افراد موضوع متفاوتي را دنبال کرد، اما چون فضا براي ارائه آثار کوچک و محدود است، تنها گوشه‌اي از اين مجموعه‌ها را براي نمايش انتخاب مي‌کنم.

به گزارش ايسنا، اين نمايشگاه روز دوشنبه چهارم دي‌ماه در نگارخانه آريا افتتاح مي‌شود و علاقه‌مندان مي‌توانند تا 12 دي‌ماه همه روزه از ساعت 10 تا 20 و روزهاي جمعه از ساعت 16 تا 20 از اين آثار ديدن کنند.گالري آريا در خيابان وليعصر ،بالاتر از سه راه بهشتي، کوي زرين، پلاک 10 واقع شده است.


سعيد شهلاپور خبر داد

سمپوزيوم مجسمه‌سازي با چوب برگزار مي‌شود

سعيد شهلاپور هنرمند مجسمه‌ساز از برگزاري سمپوزيوم مجسمه‌سازي با چوب در بهار سال آينده خبر داد.به گزارش فارس، سعيد شهلاپور هنرمند مجسمه‌ساز و يکي از اعضاي شوراي سياست‌گذاري سومين دوسالانه مجسمه‌هاي فضاي شهري در مراسم افتتاحيه اين دوسالانه از برپايي سمپوزيوم مجسمه‌‌سازي با چوب خبر داد و گفت: اين سمپوزيوم بهار سال آينده برگزار خواهد شد که از هم‌اکنون چوب‌ها و متريال مورد نياز اين سمپوزيوم خريداري شده است و به زودي فراخوان شرکت در اين سمپوزيوم را نيز اعلام خواهيم کرد.به گزارش فارس،‌ برگزاري سمپوزيوم مجسمه‌سازي با چوب پيش از اين تنها يک دوره در سال 1385 برگزار شد و پس از آن در دوسالانه‌ها و سمپوزيوم‌هاي مختلف در کنار ساير متريال‌هاي مجسمه‌سازي به کار گرفته شد.

اکنون به نظر مي‌رسد سمپوزيوم مجسمه‌سازي با چوب براي نخستين بار با حمايت سازمان زيباسازي شهرداري تهران و با حضور مجسمه‌سازان مطرح در زمينه کار با چوب، به طور مستمر طي سال‌هاي آينده برگزار شود.


نگارخانه فرهنگسراي معرفت برگزار مي کند

نمايشگاه نقش خيال

نمايشگاه گروهي از آثار نگارگري و تذهيب در نگارخانه فرهنگسراي معرفت برپا شد.به گزارش روابط عمومي مديريت فرهنگي هنري منطقه5 ،نمايشگاه "نقش خيال"تا 6 دي ماه در نگارخانه فرهنگسراي معرفت برپاست.در اين نمايشگاه بيش از 22 تابلو نگارگري و تذهيب آثار هنرمندان فهيمه نيکويي فرد، بهاره صمدي، مونا کاشاني، فاطمه شيرعليان در معرض ديد عموم قرار گرفته است.گفتني است فهيمه نيکويي فرد کارشناس صنايع دستي گرايش نگارگري، در طراحي و نقاشي و باتيک مهارت دارد و از سال 80 تا کنون به آموزش طراحي و نقاشي و نگارگري مشغول است. در جشنواره هاي متعددي از جمله جشنواره ميراث فرهنگي و سازمان صنايع دستي حضور داشته.


 نگـــاه 

انجمن مجسمه سازان درباره ورود مجسمه هاي چيني بيانيه صادر مي کند

انجمن مجسمه سازان ايران نظرات هيات مديره درباره ورود مجسمه هاي ساخت چين به کشور و تبعات فرهنگي اين موضوع را، طي روزهاي آينده در قالب بيانيه اي منتشر خواهد کرد.رييس هيات مديره انجمن مجسمه سازان ايران روز يکشنبه در گفت وگو با ايرنا افزود:مشاهير و شخصيت هاي برجسته کشور که نمادي از فرهنگ و تمدن ايران هستند،عرصه اي نيست که هنرمندان چيني قادر باشند ،مجسمه هايي از اين افراد خلق کنند.

"حميد شانس"افزود:يک هنرمند چيني برداشت دقيقي از چهره ها و مفاخر ملي و ديني ما ندارد و براساس برداشت دروني خود به توليد دست مي زند. اين امر به طور قطع با هدف مورد نظر از سفارش ساخت اين آثار متفاوت است.اين هنرمند مجسمه ساز توضيح داد:اغلب توليد کنندگان چيني بدون نگاه فرهنگي ،دست به سري سازي مي زنند.در واقع آنها تنها در ساخت مجسمه از توريست ها ،شخصيت هاي کارتوني کودکان و مجسمه هايي از حيوانات موفق عمل کرده اند و در خلق آثاري با عنوان هنري توفيقي نداشته اند.وي با بيان اينکه تبعات فرهنگي ورود عمده مجسمه هاي چيني به کشور بسيار وسيع تر از تصوراست،يادآورشد:اين تبعات و اثرات فرهنگي مساله اي نيست که با سود ناچيز مالي حاصل از اين کار قابل رفع شدن باشد.حتي تبعات اين موضوع تنها به اشغال يک فضاي محدود در يک مکان عمومي و يا ميز مديران در ادارات محدود نمي شود و دامنه وسيع تري را در بر مي گيرد.شانس درباره گرايش به خريد اين مجسمه ها گفت:مجسمه هاي چيني براي توليدکنندگان آن به دليل اين که آنها قالبي و با تعداد بالا توليد مي شود،بسيار ارزان تمام مي شود.همين موضوع سبب مي شود که اين مجسمه ها با قيمت هاي بسيار پايين توسط افراد سودجو وارد کشور شده و با قيمت بالايي هم به خريداران عرضه شود.

وي درخصوص انتشار بيانيه از سوي هيات مديره مجسمه سازان ايران گفت:دليل اينکه اين واکنش کمي با تاخير انجام مي شود به اين دليل است که تلاش ما اين بود که شتاب زده عمل نکرده باشيم و ضمن کسب نظرات اعضاء و اساتيد و پس از بررسي تمام جوانب کار نظر خود را منتشر کرده باشيم.


خانه پدري "جلال آل احمد" خانه باستان شناسان ايران مي شود

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران اعلام کرد که خانه پدري جلال و شمس آل احمد که از شخصيت هاي بزرگ ادبيات ايران زمين به شمار مي رود، به خانه باستان شناسان ايران تبديل مي شود.

"محمدحسين فراهاني"در گفت و گو با ايرنا درباره مهلت دو ماهه رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به وي براي تاسيس و راه اندازي خانه باستان شناسان ايران افزود: خانه آل احمد بهترين گزينه براي راه اندازي اين مکان فرهنگي است.وي افزود:اين خانه دو سال پيش از وارثان آن خريداري شد و اکنون در تملک ميراث فرهنگي استان تهران است و مي توان آن را به محل اجتماع و رايزني و تعامل باستان شناسان ايران تبديل کرد.فراهاني يادآور شد که شالوده اين بناي تاريخي که در سال 83 در فهرست ميراث ملي کشور به ثبت رسيده، در دوره قاجار و حکومت احمد شاه بنيان گذاشته شد و از نظر تاريخي نيز با کاربري آن انطباق دارد؛ اين خانه در محدوده خيابان خيام در حوالي بازار تهران قرار دارد.مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران همچنين گفت: خانه "سرهنگ ايرج" که از بناهاي تاريخي و فاخر پايتخت به شمار مي رود نيز گزينه ديگر اين سازمان براي تاسيس خانه باستان شناسان ايران است.وي افزود: خانه سرهنگ ايرج اکنون مراحل مرمت و بازسازي را پشت سر مي گذارد و با توجه به مهلت دو ماهه اي که معاون رييس جمهور براي تاسيس خانه باستان شناسان ايران در نظر گرفته است، مرمت اين بناي تاريخي بيش از آن به طول مي انجامد و نمي توان گزينه خانه سرهنگ ايرج را جدي دانست.


مدير مرمت کتابخانه مجلس در گفت‌وگو با فارس:

مرمت نقاشي کمال‌الملک از سردار اسعد بختياري رو به اتمام است

مدير مرمت کتابخانه مجلس گفت: مرمت نقاشي کمال‌الملک در واحد مرمت کتابخانه مجلس تا 20 روز آينده به پايان مي‌رسد.حسين جعفريان مدير مرمت کتابخانه مجلس در گفت‌وگو با فارس با بيان اينکه بسياري از کارگاه‌هاي مرمت آثار تاريخي تعطيل شده‌اند، اظهار داشت: در حال حاضر کارگاه مرمت سازمان ميراث فرهنگي هم تعطيل شده است و فقط واحد مرمت کتابخانه مجلس است که همچنان آثار تاريخي را مرمت مي‌کند.وي ادامه داد :مرمت تابلوي پرتره سردار اسعد بختياري اثر کمال الملک ازحدود 6 ماه پيش شروع شده است و تا 20 روز آينده به پايان مي‌رسد. اين تابلو در مجموعه موزه کتابخانه مجلس نگهداري مي‌شود.


 جملات ماندگار 

 اينکه ما گمان مي کنيم بعضي چيزها محال است بيشتر براي آن است که براي خود عذري آورده باشيم.

منبع:‌هشت بهشت


 دنياي عكس 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون