جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2658- تاریخ : 1391/09/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


عكاسخانه
چيا هويي لويي - تايوان
مجيد سرسنگي تاكيد كرد:
وزارت ارشاد مسئول اول و آخر فرهنگ و هنر در کشور است


اخبـــــــــار


نگـــاه


جملات ماندگار


دنياي عكس
کف ساحلي در شمال بريتانيا

 عكاسخانه 
 چيا هويي لويي - تايوان


 مجيد سرسنگي تاكيد كرد:
 وزارت ارشاد مسئول اول و آخر فرهنگ و هنر در کشور است 

 مجيد سرسنگي معتقد است که امروز هماهنگي بين دستگاه‌هاي فرهنگي و هنري وجود ندارد از اين رو ما شاهد تداخل و اختلال در حوزه فرهنگي هستيم.مجيد سرسنگي(مديرعامل خانه هنرمندان ايران) در گفتگو با ايلنا با اشاره به تاثير رسانه در حوزه فرهنگ و هنر گفت: به نظر مي‌رسد علي‌رغم اثرگذاري رسانه درحوزه فرهنگ و هنر گاهي به مسائل کلان توجه نمي‌شود درحاليکه رسانه بايد به ريشه فرهنگ و هنر توجه کند زيرا توجه به ريشه است که باعث مي‌شود فضاي فرهنگي و هنري تغيير کند.

وي با اشاره به فعاليت‌هاي صورت گرفته در 30 سال گذشته در کشور گفت: وقتي به حوزه فرهنگ و هنر در 30 سال گذشته نگاه مي‌کنيم به‌رغم تمام فعاليت‌هايي که صورت گرفته اما ماحصل دستاورد قابل قبولي نيست و بايد از خود بپرسيم که امروز در فضاي فرهنگي کشور چه کرده‌ايم که نسل آينده بتواند به آن افتخار کند و يا چه ساخته‌ايم که آيندگان به آن افتخار کنند.

وي با اشاره به بودجه 4 هزار ميليارد توماني دستگاه‌هاي فرهنگي در سال گفت: آنچه که ارزش دارد اين است که ببنيم با اين هزينه‌ها چه کار ماندگار و چه اثر ماندگاري انجام داديم که نسل آينده بتواند به آن افتخار کند و بگويد نسل انقلاب و جنگ فعاليت مثبتي داشته است.

وي با تاکيد بر لزوم توجه به آينده از برنامه‌ريزي خانه هنرمندان براي توسعه فضاهاي نمايشي خبرداد و افزود: ما معتقديم که فضاهايي همچون تالار وحدت و تئاتر شهر يک فيزيک صرف نيست بلکه فضايي براي انجام دادن کارهاي فرهنگي است به همين دليل ما نيز خود را توسعه خانه هنرمندان قرار داده‌ايم و قصد داريم خانه هنرمندان را به آينده گره بزنيم و نيازهاي آينده را برآورده کنيم در اين ميان به بخش خصوصي نيز توجه ويژه شده زيرا معتقديم دهه آينده بدون شک دهه رشد و بالندگي بخش خصوصي در حوزه فرهنگ کشور است.

وي ادامه داد: ما به دنبال تعريف يک مدل مستقيم براي خانه هنرمندان هستيم و مي‌خواهيم اين خانه به عنوان مرکزي براي فعاليت‌هاي فرهنگي هنري در کشور و حتي جهان شناخته شود.

وي ادامه داد: ما مي‌خواهيم خانه هنرمندان ايران از يک جايي به عنوان سرايداري فرهنگ و هنر به مرکزي مولف در حوزه فرهنگ و هنر تبديل شود و به جايي تبديل شود که در آنجا فکر و انديشه توليد مي‌شود. همچنين قصد داريم در خانه هنرمدان در حوزه نظري فعاليت کنيم.

مديرعامل خانه هنرمندان در پاسخ به سوال ديگري درباره تشريح برنامه‌هاي خانه هنرمندان در سال 91 و 92 گفت: ما در بخش‌هاي نظري هنر ادبيات تئاتر و سينما برنامه‌هاي مفصلي داريم يکي از اين بحث‌ها برگزاري سلسله نشست درباره مسائل روز هنر ايران يا به نوعي معاصرنگاري در حوزه هنر است و اين نشست‌ها قصد داريم به آسيب شناسي مديريت در هنر، اقتصاد در هنر، هنر و انديشه بپردازيم.

وي ادامه داد: در بخش تئاتر و فعاليت تماشاخانه‌ها از سال 90 برنامه‌ريزي مفصلي کرده‌ايم و با گروه‌هايي که قرار است در سال 91 به روي صحنه بروند قرارداد بستيم تا آنها اطمينان خاطر داشته باشند که حتما در سال 91 به روي صحنه مي‌روند.

وي همچنين درباره فعاليت جدي در بخش تجسمي گفت: متاسفانه يکي از مشکلات در حوزه تجسمي وجود باند بازي و گروهي در هنرهاي تجسمي کار را دست گرفته‌اند و شرايط را به سمتي برده اند که هنرمند را تابع باندبازي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي خود کنند دليل اين امر نبود مديريت هنري قوي در بخش تجسمي است.

وي ادامه داد: امروز جريان هنر تجسمي در کشور توسط چند اکسپوي بزرگ دنيا تعيين مي‌شود و ما شاهد هستيم که دلالان آن اکسپو در ايران و هنرمندان جوان و پيشکسوتمان تماس مي‌گيرند و به آنها در توليد اثر هنري جهت دهي مي‌کنند موضوعي که بسيار خطرناک است.

سرسنگي ادامه داد: مقصر اصلي در اين بخش وزارت ارشاد است زيرا وزارت ارشاد مسئول اول و آخر فرهنگ و هنر در کشور است و اين ارشاد است که بايد مديريت هنري در بخش تجسمي توجه کند.

سرسنگي افزود: قصد داريم يک گالري باز در فضاي فرهنگي کشور ايجاد کنيم که ساخت آن هزينه آن چناني ندارد و فقط 70 ميليون تومان هزينه دارد اما از اين نوع گالري فقط 4 نمونه در دنيا وجود دارد.

سرسنگي با اشاره به اينکه امروز بسياري از هنرمندان ما مفاخر فرهنگي و ميراث فرهنگي هستند؛ گفت: بايد از خود بپرسيم متولي آثار افرادي همچنين ژازه طباطبائي، هانيبال الخاص و منصوره حسيني بعداز فوتشان کيست لذا لزوم تاسيس بنيادي به نام بنياد مفاخر احساس مي‌شود و قصد داريم اين بنياد را تاسيس کنيم.

وي ادامه داد: ما نبايد درخانه هنرمندان دنبال بزک کردن هنر و هنرمند نيستيم زيرا معتقديم کاري که بزک بشود در تاريخ ماندگار نيست.

وي با اشاره به توسعه فضاهاي خانه هنرمندان گفت: به زودي کادر اداري از خانه هنرمندان به ساختماني که در اختيار ارتش است منتقل مي‌شود همچنين فضاي خانه هنرمندان کاملا تبديل به فضاي فرهنگي و هنري مي‌شود.


 اخبـــــــــار 

همزمان با ايام محرم برگزار مي شود:

نمايشگاه خط چليپا

نگارخانه آبي فرهنگسراي اميد از تاريخ 8 آذر ماه به مدت ده روز ميزبان آثار خوشنويسي محمد شرف الاسلامي مي باشد. به گزارش روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه 13در اين نمايشگاه تعداد 15 تابلو خوشنويسي خط چليپا بر گرفته از آثار ادبي محتشم کاشاني در رساي امام حسين (ع) در معرض ديد عموم قرار مي گيرد. علاقه مندان مي توانند جهت بازديد از اين نمايشگاه درزمان ياد شده از ساعت 9 الي 19 به آدرس ميدان امام حسين،خيابان 17 شهريور خيابان خشکبارچي فرهنگسراي اميد مراجعه و يا براي کسب اطلاعات با تلفن 33355203 تماس حاصل نمايند.


جشنواره ملي فيلم و عکس مسافر کربلا  برگزار مي شود

با اتمام کار ساخت حرم مطهر حضرت اباعبدا... الحسين توسط هنرمندان و صنعتگران ايراني، اين ضريح با گذر از 5 استان قم، تهران، مرکزي، لرستان و خوزستان از کشور ايران به کربلاي معلي مي رود.هاشم ميرزاخاني رئيس هيئت مديره و مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران با اعلام اين خبر گفت: به منظور ثبت لحظات ماندگار از اين سفر معنوي و به نمايش گذاشتن شور حسيني ملت ايران و همراهي هنرمندان با مردم 5 استان کشور که ضريح مطهر سومين امام شيعيان را بدرقه مي نمايند، انجمن سينماي جوانان ايران اقدام به برگزاري جشنواره فيلم و عکس با عنوان "مسافر کربلا" مي نمايد.

مديرعامل انجمن در ادامه افزود: آثار رسيده به دبيرخانه چشنواره توسط هيئت داوران مورد بررسي قرار خواهد گرفت و نفرات اول تا سوم در دو بخش فيلم و عکس ضمن دريافت ديپلم افتخار از سفر معنوي به عتبات عاليات بهره مند خواهند شد.ميرزاخاني در پايان گفت: اين آثار به شکل ويژه در پنجمين جشنواره ملي نماز و نيايش به روايت دوربين که از 2 تا 5 بهمن ماه در قم برگزار مي شود به نمايش درخواهد آمد و سپس به شکل چرخشي توسط دفاتر استانهاي تهران، مرکزي، لرستان و خوزستان به نمايش درمي آيد.قابل ذکر است محدوديتي در ارسال آثار تهيه شده با دوربين هاي حرفه اي و يا موبايل وجود ندارد.روابط عمومي انجمن در پايان خاطر نشان کرد اطلاعات تکميلي و فرم شرکت و ساير اطلاعات متعاقباً از سوي دبيرخانه جشنواره اعلام مي شود.


از سوي دبيرخانه مركزي جشنواره هاي حوزه هنري اعلام شد:

ثبت بيش از هزار و 300 اثر در دبيرخانه جشنواره عكس «ما مي توانيم»

دبيرخانه مركزي جشنواره هاي حوزه هنري از ثبت هزار و 313 اثر در اين دبيرخانه خبر داد و اعلام كرد هنرمندان عكاس فقط تا پايان 15 آذر ماه فرصت دارند تا آثارشان را به اين دبيرخانه ارسال كنند. به گزارش روابط عمومي ششمين جشنواره عكس «ما مي توانيم»، بنا بر اعلام دبيرخانه مركزي جشنواره هاي حوزه هنري از ابتداي اعلام فراخوان اين جشنواره تاكنون تعداد هزار و 313 اثر از سوي 179 نفر در سامانه مركز محافل و جشنواره هاي حوزه هنري به ثبت رسيده است.

بر اساس اين گزارش، در اين فراخوان آمده كه عكس‌هاي ارسالي بايد اميد، تلاش فردي و جمعي، همكاري و تعاون در پيشرفت هاي تكنولوژي، صنعتي و معنوي اخلاقي و مادي را به ثبت برسانند.بنا بر اعلام دبيرخانه دائمي جشنواره هاي حوزه هنري، عكاسان تا پايان وقت اداري روز چهارشنبه مورخ 15 آذر ماه فرصت دارند براي تكميل فرم شركت در جشنواره به سايت www.artfest.ir مراجعه كنند. همچنين مي توانند براي كسب اطلاعات دقيق تر درباره شرايط شركت در ششمين جشنواره عكس «ما مي توانيم» با شماره تلفن 5-84172204 تماس بگيرند. شايان ذكر است، ششمين جشنواره عكس «ما مي توانيم» بهمن ماه سال جاري برگزار مي شود.


کشف آثار سرقت شده از موزه‌ي «المپيا» در يونان

76 اثر تاريخي سرقت شده از موزه «المپيا» در يونان در ماه فوريه کشف شدند.به گزارش (ايسنا)، با گذشت ماه‌ها از سرقت مسلحانه ده‌ها اثر تاريخي از موزه‌اي در شهر «المپيا» - زادگاه مسابقات المپيک - در يونان که به استعفاي وزير فرهنگ اين کشور انجاميد، پليس يونان از کشف اين آثار خبر داد.به گزارش الجزيره، نيروهاي پليس يونان روز جمعه در شهر «پاتراس» در غرب اين کشور موفق شدند سه مرد يوناني را که در اين سرقت دست داشته‌اند دستگير کرده و پس از بازجويي از آنها 76 اثر تاريخي متعلق به موزه المپيا را که در مزرعه‌اي در نزديکي موزه دفن شده بود، پيدا کنند.

براساس گزارش‌ها، در زماني که يکي از سارقان قصد فروش يک انگشتر طلا متعلق به عصر برنز با قدمت 3200 ساله به مبلغ يک ميليون يورو را داشت، ماموران مخفي پليس در پوشش خريدار با وي تماس برقرار کرده و سارق مذکور و سپس دو همدست وي را بازداشت کرده‌اند.


 نگـــاه 

يك داور عكاسي:

جشنواره ها باز خورد مثبتي براي عكاسي ايران ندارد

بازخورد مثبتي براي عكاسي ايران با وجود درگير شدن چند عكاس و ديده شدن چند عكس در جشنواره ها وجود ندارد.حسن غفاري، داور جشنواره هاي عكاسي در گفتگو با خبرنگار تجسمي باشگاه خبرنگاران در خصوص برگزاري جشنواره ها و تأثير گذاري آنها در رشد جايگاه عكاسي ايران گفت: يك تعريف كلي از برگزاري جشنواره در جامعه عكاسي ايران وجود ندارد و بايد سياست گذاري آن ها را تغيير داد زيرا مسئولان جشنواره ها را با هدف استفاده ابزاري از عكاسان براي پيشبرد اهداف خودشان برگزار مي كنند.

اين هنرمند عكاس با اشاره به در نظر گرفتن بودجه براي عكاسي از سوي سازمان هاي مربوطه به حوزه فرهنگي و هنري گفت: اين بودجه ها نه تنها در عكاسي، در ساير هنرهاي تجسمي هم خرج نمي شود و به مباحثي غير از آن ها اختصاص مي يابد.اين عكاس مستند در خصوص صرف مبالغ هنگفت درجشنواره ها و به دنبال آن بازخورد مثبت براي عكاسي خاطر نشان كرد: تداوم فرهنگي و بازخوردي چشمگيري و مفيد براي جامعه عكاسي مشاهده نمي شود و در جشنواره ها فقط چند عكاس درگير هستند و فقط چندين عكس ديده مي‌شود كه اين به باور من بازخورد مثبتي براي عكاس ايران ندارد.غفاري با اشاره به انتخاب تك عكس از مجموعه‌ي يك عكاس توسط مسئولان برگزار كننده جشنواره و به دنبال اين حركت توهين به تفكر عكاس و ناقص ديده شدن اثر وي گفت: اين انتخاب در آيين‌نامه قيد شده و يا با اجازه عكاس صورت مي گيرد و اگر از منظر او ايرادي نداشته باشد، انجام مي شود. در صورت انجام اين عمل بدون اطلاع عكاسي هنرمند مي تواند از برگزار كننده شكايت كند.

اين داور عكاسي افزود: با توجه به اينكه عكاسان امنيت شغلي و اجتماعي ندارند، اين جشنواره‌ها به نوعي منبع در آمدي براي آنان است.وي گفت: در جشنواره ها،همانند مناقصه كسي برنده است كه خود را با موضوع هايي كه در فراخوان جشنواره ها آمده است، هماهنگ كند.


حضور هنرمندان ايراني در جشنواره جهاني بنگلادش

مرتضي اسدي، كامبيز صبري، صادق تيرافكن به عنوان هنرمندان برجسته ايراني و حسيني راد به عنوان يكي از داوران دوسالانه بين المللي بنگلادش معرفي شدند.حسن نوفرستي، مسئول برنامه هاي هنري موزه هنرهاي معاصر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: پانزدهمين دوسالانه هنر آسيايي از پانزدهم آذر در بنگلادش برگزار مي شود.وي خاطرنشان كرد:در اين دوسالانه آثار هنرمندان ايران در كنار هنرمندان بسياري از كشورهاي جهان به نمايش گذاشته مي‌شود.

نوفرستي در ادامه تصريح كرد:در اين دوسالانه آثاري از هنرمندان برجسته ايران از جمله مرتضي اسدي، كامبيز صبري، صادق تيرافكن به نمايش گذاشته مي شود.نوفرستي تصريح كرد:دوسالانه هنر آسيايي به عنوان يكي از معتبرترين دوسالانه ها با حضور هنرمندان برجسته كشورهاي مختلف جهان برگزار مي شود.وي اظهار داشت:در پي حضور هنرمندان ايراني در پانزدهمين دوسالانه هنر آسيايي استاد عبدالمجيد حسيني راد به عنوان يكي از داوران اين دوسالانه حضور خواهد داشت.وي گفت:حسيني راد در كنار سه داور خارجي قرار است آثار اين دوسالانه را داوري كند.نوفرستي گفت:اين د سالانه بين المللي به مدت يك ماه در بنگلادش ادامه دارد.


جمعه 10 آذر از آخرين آثار نقاشي و حجم «محمود فردوسي» رونمايي مي شود

«مسير زندگي» در فرهنگسراي نياوران

عصر جمعه 10 آذر ماه ،نمايشگاه نقاشي و حجمي از تازه ترين آثار «محمود فردوسي » با عنوان «مسير زندگي » در گالري شماره يک فرهنگسراي نياوران گشايش خواهد يافت . فردوسي در اين نمايشگاه که پس از چهل سال در گالري شماره يک فرهنگسراي نياوران برگزار خواهد شد، 60 اثر نقاشي ،نقاشي خط ،حجم خود را به معرض تماشا مي گذارد .

تابلوهاي نقاشي اين هنرمند با تکنيک رنگ و روغن و اچينگ خلق شده و مجسمه هاي او نيز ترکيبي از گچ،آيينه و کرباس هستند . آثار محمود فردوسي حد فاصلي ميان نقاشي فيگوراتيو، اکسپرسيونيست و آبستره انتزاعي است . او حروف و کلمات فارسي را به عنوان فرم و فضا سازي تخيلي استفاده کرده که ريشه عميق شاعرانه و عرفاني دارند . محمود فردوسي در سال 1325 در کرمان به دنيا آمده و داراي مدرک کارشناسي ارشد از انيستيتوي آرت شيگاگو است . آثار وي در نمايشگاه هاي زيادي در امريکا از جمله شعبه هاي گالري بين المللي هنر شيکاگو ـنيويورک و لوس آنجلس ،گالري هببارد غربي شيکاگو،گالري دايره،مرکز هنرهاي مدرن ايران و... به نمايش در آمده است . نمايشگاه نقاشي و حجم مسير زندگي تا تاريخ 20 آذر ماه در گالري شماره يک فرهنگسراي نياوران داير است و علاقمندان مي توانند همه روزه از ساعت 10 تا 19 و روزهاي تعطيل 14 تا 19 از اين آثار ديدن نمايند .


 جملات ماندگار 

 بر روي زمين سايه هاي تاريک وجود دارند.

اما در مقابل نورهاي نيرومندتري وجود دارد.

منبع:‌هشت بهشت


 دنياي عكس 
 کف ساحلي در شمال بريتانيا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون