جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2646- تاریخ : 1391/08/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


عكاسخانه
ريبرت هنسون - سودان
رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري:
سهميه‌ي ايران در ثبت آثار ملموس و ناملموس نابرابر است


جايزه ويژه سه سالانه جهاني ترناوا براي طراح ايراني


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس
اوسين بولت قهرمان جاماييکايي المپيک در شهر ريودوژانيرو برزيل

 عكاسخانه 
 ريبرت هنسون - سودان


 رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري:
 سهميه‌ي ايران در ثبت آثار ملموس و ناملموس نابرابر است 

 
رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تأکيد کرد: ايجاد و تأسيس دفتر مرکز مطالعات منطقه‌يي پاسداري از ميراث فرهنگي ناملموس در آسياي غربي و مرکزي با توجه به سند چشم‌انداز 20 ساله منتهي به سال 1404 و تحقق منويات دفاع مقدس جمهوري اسلامي ايران و مقام معظم رهبري است.به گزارش (ايسنا)، سيدحسن موسوي در مراسم افتتاح اين مرکز، بيان کرد:ايران به‌لحاظ ظرفيت‌هاي فراواني که در حوزه‌ي ميراث فرهنگي‌، طبيعي و تاريخي دارد جزو پنج کشور برتر دنياست؛ ولي سهميه‌ي نابرابري در ثبت آثار فرهنگي ناملموس و ملموس خود در مقايسه با کشورهايي دارد که چنين سابقه‌اي ندارند و ناگزيرند آثار فرهنگي کشورهاي ديگر را بدزدند.او با بيان اين‌که من به اين موضوع معترض هستم، گفت: معتقدم در سهم ايران و کشورهايي که در اين حوزه، حرفي براي گفتن دارند بايد تجديد نظر شود. پيش از اين هم اين موضوع را به‌طور رسمي اعلام کرده‌ام و اکنون در حضور سفراي 68 کشور و نمايندگان يونسکو بر اين خواسته تأکيد مي‌کنم و اميدوارم به سهم عادلانه‌اي در اين زمينه برسيم.

موسوي همچنين در ادامه‌ي سخنان خود اظهار کرد: اميدوارم اين دفتر منطقه‌يي که امروز که افتتاح شد، هرچه سريع‌تر فعاليت‌هاي خود را همراه ديگر کشورهاي منطقه آغاز کند تا شاهد دستاوردهاي روزافزون در اين حوزه باشيم و سال آينده که نخستين سالگرد تأسيس اين دفتر را جشن مي‌گيريم، موثرترين و پرکارترين دفتر منطقه را داشته باشيم.او افزود:ايران با داشتن حداقل 12هزار سال تاريخ و آثار مستند، تمدن‌سازترين کشور در دنياست و توقعي که از يک کشور تمدن‌ساز در دنيا مي‌رود، اين است که موثرتر از ديگر کشورهاي منطقه باشد.


 جايزه ويژه سه سالانه جهاني ترناوا براي طراح ايراني 

 مهدي مهديان - طراح گرافيک ايراني - در هشتمين سه سالانه بين‌المللي پوستر ترناوا 2012 «جايزه ويژه» هيات داوران را گرفت.به گزارش (ايسنا)،هشتمين سه سالانه بين‌المللي پوستر ترناوا از روز 19 آبان ماه در اسلواکي آغاز شد.در اين سه سالانه هنرمندان 33 کشور جهان از جمله ايران با هزار و 240 اثر در اين رقابت شرکت داشتند و هيات داوران پس از داوري آثار «جايزه ويژه» و لوح افتخار سه سالانه را براي طراحي پوستر «تئاتر همزاد» به مهدي مهديان اهدا کرد.مهديان درهشتمين سه سالانه بين‌المللي پوستر ترناوا در بخش حرفه‌اي‌هاي اين رقابت با 4 اثر حضور داشت .در يک سال گذشته اين سومين جايزه جهاني است که پس از جوايز دوسالانه‌هاي ورشو و تايوان به مهديان اهدا مي‌شود.مهدي مهديان متولد 1358 است. او در سال 1373 وارد رشته گرافيک در هنرستان هنرهاي تجسمي مالک اشتر شد و سپس تحصيلات خود را در دانشگاه هنر تهران در همان رشته ادامه داد.

او کارشناس ارشد گرافيک است و علاوه بر طراحي و تدريس در استوديوي شخصي‌اش، مدرس طراحي گرافيک در دانشکده‌هاي هنري تهران نيز هست.مهديان در کارنامه خود دبيري و مديريت هنري چندين دوسالانه و رويداد بين‌المللي را دارد و در دهها دوسالانه و نمايشگاه بين‌المللي در کشورهاي ايران، فرانسه، اکراين، چين، مکزيک، فنلاند، چک، لهستان، ژاپن، آمريکا، تايوان، بلژيک، اسلواکي، بوليوي، روسيه و... حضور داشته و آثارش در بسياري از موزه‌ها و مجموعه‌هاي معتبر دنيا ارائه و ثبت شده است.هشتمين سه سالانه جهاني پوستر ترناوا 19 آبان در شهر ترناوا در اسلواکي افتتاح شد و تا 15 بهمن 1391 برپا خواهد بود.


 نگـــاه 

جوايز جشنواره ملي نماز و نيايش به روايت دوربين اعلام شد

يکصدوسي ميليون ريال جايزه نقدي به همراه حمايت از توليد 6 فيلم کوتاه و 4 فيلمنامه منتخب پنجمين جشنواره ملي نماز و نيايش به روايت دوربين از تاريخ 2 تا5 بهمن ماه سال 1391 به مدت چهار روز در استان قم شهرستان قم توسط انجمن سينماي جوانان ايران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قم به منظور تشويق و ترغيب هنرمندان در جهت اعتلاي جايگاه والاي نماز و نيايش ، گسترش فرهنگ نماز و نمازخواني ، تقويت مباني فرهنگ عمومي مبتني بر باورها و ارزشهاي ديني و به کارگيري ابزارهاي هنري ارايه ي آفرينش هاي جذاب در حيطه ي موضوعات ديني و پرداختن به امر معنوي نماز و نيايش به منزله يکي از جلوه هاي بي بديل روحي انسان توسط انجمن سينماي جوانان ايران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قم در سه بخش فيلم کوتاه ، فيلمنامه و عکس برگزار مي شود.

موضوعات

1-نگاه ژرف ، عميق و هنرمندانه به معبود

2-بررسي ابعاد بي کران معنوي نماز و نيايش

3-نماز و نيايش در زندگي مردم و اثرات فرهنگ ساز آن در جامعه

4-تاثيرگذاري رفتارهاي ديني خانواده بر فرزندان

5-عوامل و شيوه هاي تشويق و ترغيب جوانان و نوجوانان به نماز

6-نماز و نمازخواني در اجتماعات (مدارس – مساجدو...) و نقش نماز در ايجاد وحدت و يکپارچگي

7-رشد فضايل اخلاقي و اهتمام به امر به معروف و نهي از منکر در ترويج نماز و نيايش

بخش هاي جشنواره

جشنواره در 3 بخش مسابقه فيلم کوتاه ، عکس و فيلمنامه برگزار مي شود.

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، اين جشنواره در پنجمين دوره برگزاري خود يکصدوسي ميليون ريال جايزه نقدي و تنديس جشنواره را به 15 برگزيده در سه بخش فوق اهدا مي نمايد.

شايان ذکر است از شش فيلمساز برتر جشنواره و چهار فيلمنامه منتخب جهت ساخت اثر نيز حمايت مالي خواهد شد.

علاقه مندان جهت شرکت در اين جشنواره تا 27 آبان ماه فرصت دارند تا از طريق سايت انجمن به نشاني www.iycs.ir نسبت به ثبت نام و شرکت در جشنواره اقدام نمايند.


اين تابلو 41.5 ميليون دلار ارزش دارد

يک تابلو اثر پابلو پيکاسو به نام «بيشتر طبيعت» به قيمت 41.5 ميليون دلار فروخته شد.به گزارش خبرآنلاين، در حراجي آثار هنر امپرسيونيستي و مدرن سوتبي 9 اثر از پيکاسو به حراج گذاشته شد.در اين حراجي در مجموع 67 اثر به فروش نرفتند و بدين ترتيب حراجي 170 ميليون دلار پايين‌تر از تخمين‌هاي اوليه به کار خود خاتمه داد.در اين حراجي دو تابلو پيکاسو از چهره ماري-ترز والتر به نام‌هاي «بيشتر طبيعت» و «Femme a la Fenetre» اما طبق انتظار عمل کردند، تابلو دوم به قيمت 17.2 ميليون دلار به فروش رفت و تابلو اول نيز به قيمت 41.5 ميليون دلار فروخته شد.سيمون شاو، مسئول بخش هنرهاي امپرسيونيستي و مدرن سوتبي گفت: «با توجه به آثاري که به فروش رفتند متوجه مي‌شويم خريداران به دنبال آثار باکيفيت هستند.علاوه بر اين رقابت براي خريد آثار شديد بود و خريداران از سراسر دنيا در حراجي حضور داشتند.»

او درمورد به فروش نرفتن برخي از آثار گفت:«به نظر مي‌رسد نمي‌شود روي تخمين‌ها حساب باز کرد.»

با اين حال سوتبي در مقايسه با حراجي کريستي، رقيب ديرينه‌اش خوب عمل کرده است. حراجي آثار هنر امپرسيونيستي و مدرن کريستي 209 ميليون دلار پايين‌تر از تخمين متخصصان ظاهر شد.هر دو حراجي هفته آينده آثار هنري پس از جنگ و معاصر خود را به فروش مي‌گذارند، آثاري که در چند سال گذشته با استقبال روز افزون مخاطبان روبرو شده‌اند.

يکي از آثاري که در حراجي خوب عمل کرد «Le Viol» اثر پيکاسو بود که به قيمت 13.5 ميليون دلار فروخته شد (قيمت تخميني براي اين اثر پنج ميليون دلار بود). ديگر اثر موفق حراجي «Champ de ble» اثر مونه بود که به قيمت 12.1 ميليون دلار، تقريبا دو برابر قيمت تخميني به فروش رفت.


 اخبـــــــــار 

نمايشگاه «كاغذهاي خط خطي» در ارسباران برپاست

نمايشگاه پوستر با عنوان «كاغذهاي خط خطي» آثار سيد مهدي موسوي تا 25 آبان در نگارخانه فرهنگ سراي ارسباران برپاست. به گزارش روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه 3 و فرهنگ سراي ارسباران، آثار نمايشگاه «کاغذهاي خط خطي» شامل 30 اثر در ابعاد 70×50 در موضوعات اجتماعي، فرهنگي، هنري است.سيد مهدي موسوي هنرمند اردبيلي تا کنون موفق به کسب مقامهاي متعدد در جشنواره هاي ملي و حضور در رقابتهاي بين المللي طراحي گرافيک چون رقابت هاي بين المللي پوسترهاي فردا (فرانسه)، كسب مقام دوم جشنواره ملي خليج فارس شده است.همچنين علاقه مندان به منظور بازديد از اين نمايشگاه مي توانند تا 25 آبان ماه از ساعت 10 الي 19 به فرهنگ سراي ارسباران واقع در خيابان شريعتي، بالاتر از پل سيدخندان، خيابان جلفا مراجعه و يا با شماره هاي20-22872818 تماس بگيرند.


افتتاح نمايشگاه بين‌المللي صنايع دستي در پاکستان

پاکستان با برپايي نمايشگاه در حوزه صنايع دستي به معرفي محصولات کشورهاي آسيايي به‌ويژه جمهوري اسلامي ايران مي‌پردازد.به گزارش ميراث آريا (Chtn) و به نقل از ديلي نيوز، اين نمايشگاه که در شوراي هنري «الحمرا» ايالت پنجاب پاکستان برگزار شده است، علاوه بر حوزه صنايع دستي، حوزه فرهنگ را نيز مورد بررسي قرار مي‌دهد.«محي‌الدين احمد»، وزير فرهنگ و اطلاعات دولت پنجاب، با اشاره به اين نمايشگاه گفت:هدف از برپايي اين نمايشگاه افزايش تعامل با کشورهاي دوست و رونق بخشيدن به هنر و فرهنگ براي ايجاد روابط نزديک ميان ملت‌هاست.در اين نمايشگاه علاوه بر غرفه‌هايي که به نمايش آثار فرهنگي، هنري، صنايع دستي و غذاهاي کشورهاي مختلف مي‌پردازند، فيلم‌هايي تاريخي و فرهنگي نيز از کشورهاي ايران، چين، ترکيه و پاکستان براي بازديدکنندگان پخش مي‌شود.مدير خانه فرهنگ ايران در پاکستان و نمايندگاني از ترکيه، ايران و چين در اين نمايشگاه حضور دارند.اين نمايشگاه 4‌روزه است.


از زايش تا عفريت مرگ در نقاشي هاي سورئاليستي

آرزو جعفريان

اين روزها نقاشي هاي محمود ق. زاهدي بر روي ديوار گالري شکوه به نمايش درآمده است. عنوان اين نمايشگاه «رنگ و خيال» مي باشد و محمود ق. زاهدي در اين آثار رويکردي سورئاليستي داشته اما در پس آثارش فيگورها جايگاه ويژه اي دارند.اين نقاش پيشکسوت آثاري با تم هاي متفاوت را در اين نمايشگاه به تماشا گذاشته است. اکثر آثارش به صورت بداهه خلق شده اند و نقاش از قبل براي آنها طراحي نکرده است بلکه در لحظه هنگامي که قلم مو را بدست گرفته نقش ها به آثارش راه يافته اند، او در اين رابطه گفت: در مورد روند خلق آثار در مرحله اول بوم سفيدي را انتخاب و در همان لحظه فکر مي کنم که چه چيزي را به تصوير کشم و شروع به پياده کردن ذهنم مي کنم در اين بين ممکن است به اتمام رسيدن اثري يک روز يا يک ماه به طول انجامد.

هنگام بازديد از آثار نمايشگاه «رنگ و خيال» به تابلوهايي با توناليته رنگ هاي شاد و شارپ برمي خوريم که زاويه اي از نگاه هنرمند را پيش چشمانمان نمايان مي سازد ، گويي زاهدي به دنيا اين گونه مي نگرد، او در مورد استفاده از رنگ هاي شاد و زنده در آثارش گفت: در گذشته که در آلمان زندگي و نقاشي مي کردم، پروفسوري که در زمينه نقاشي تخصص داشت به من گفت رنگ هاي آثارت تيره هستند و به نظر مي رسد جايي از قلبت تيره است ، من هم گفتم اين بدليل دوري از وطن است، وقتي به ايران بازگشتم ابتدا سعي کردم رنگ ها ي آثارم را عوض کنم و بعد خود به خود تغيير کردند و رنگ هاي روشن و زنده جايگزين تيرگي ها شدند. اين مسئله از عشق من به ايران نشات مي گيرد.

تابلوهاي عرضه شده در اين نمايشگاه برآمده از ذهن و افکار هنرمند مي باشند و هر کدام داستاني را حکايت مي کنند. او در اين آثار براي زنان جايگاه ويژه اي قائل است و معتقد است: زنان نقش مهم و ويژه اي در طول تاريخ داشته و دارند، آنها مادر هستند و اهميت خاصي دارند.

علي ق.زاهدي متولد 1321 زابل است و بيش از 25 سال است به طور حرفه اي نقاشي مي کند،او پرتره سازي را نزد دوست و استادش زنده ياد عباس کاتوزيان فرا گرفته و در سال هاي تحصيل در انگلستان آن را به صورت جدي پيگيري کرده است،زاهدي پنج نمايشگاه انفرادي در هامبورگ آلمان برگزار نموده ونمايشگاه حاضر در گالري شکوه ،ششمين نمايشگاه انفرادي او محسوب مي شود.

نمايشگاه نقاشي هاي «رنگ و خيال»تا فردا چهارشنبه 24 آبان ماه داير است و علاقمندان مي توانند از چهار تا هشت بعد از ظهر از اين آثار ديدن نمايند شايان ذکر است گالري شکوه واقع در خيابان فرمانيه ،بلوار اندرزگو،خيابان سليمي شمالي ،کوچه امير نوري ،پلاک 19 است.


 دنياي عكس 
 اوسين بولت قهرمان جاماييکايي المپيک در شهر ريودوژانيرو برزيل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون