جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2646- تاریخ : 1391/08/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


شناسايي «مسؤول تصميم‌گيري‌هاي عاشقانه» در مغز!


خواندن آواز رمزي براي دريافت غذا


صندلي گهواره‌ اي که کلاه مي‌بافد!


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 شناسايي «مسؤول تصميم‌گيري‌هاي عاشقانه» در مغز!  

 
دانشمندان ناحيه اي را در مغز کشف کرده‌اند که نقش مهمي در تصميم‌گيري‌هاي عاشقانه ايفا مي‌کند. به گزارش ايسنا، بخش‌هاي مختلف اين ناحيه که نزديک قسمت جلويي مغز واقع شده، يک قضاوت آني را در خصوص جذابيت فيزيکي و اين موضوع که شخص مقابل مناسب است يا خير، به فرد ارائه مي‌دهند. به گفته دانشمندان ايرلندي، اين موضوع در عرض چند ميلي‎ثانيه پس از ديدن يک چهره جديد روي مي‌دهد. اين نخستين مطالعه‌يي است که در آن از روابط عاشقانه دنياي واقعي جهت بررسي چگونگي انجام قضاوت‌هاي عاشقانه سريع مغز استفاده شده است. پژوهشگران کالج تيرينيتي دوبلين از 78 زن و 73 مرد که تمامي آن‌ها مجرد بودند، در يک ملاقات سريع بهره بردند. شرکت‌کنندگان پس از گفتگويي کوتاه با يکديگر فرم‌هايي را پر کردند که نشان‌دهنده شخص مطلوب آن‌ها براي ديدار دوباره بود. قبل از داشتن مکالمه ، از مغز 39 نفر از شرکت‌کنندگان عکس گرفته شد و محققان با استفاده از ماشين تصويربرداري رزونانس مغناطيسي (fMRI) فعاليت مغزي آن‌ها را به هنگام ديدن تصاوير اشخاصي که به زودي ملاقات خواهند کرد، بررسي کردند.

براي هر تصوير داوطلبان چند ثانيه فرصت داشتند تا تصميم بگيرند که خواهان ديدار با کدام شخص هستند. آن‌ها همچنين گزارشي را در مورد جذابيت فيزيکي‌شان به هر شخص و چگونگي ساختار شخصيتي وي ارائه دادند. طي چند روز آينده اين شرکت‌کنندگان با افراد موجود در تصاوير ديدار داشتند و بسيار خوب مي‌دانستند که بر اساس اين تصاوير چه کسي علاقه آن‌ها را برمي‌انگيزاند. در 63 درصد موارد، علاقه اوليه و مبتني بر تصوير به برقراري ارتباط با يک شخص خاص با تصميم واقعي‌ داوطلبان پس از ملاقات پنج دقيقه‌يي با وي همخواني داشت. به باور دانشمندان حاضر در اين مطالعه، بين يک ناحيه واقع در medial prefrontal cortex مغز موسوم به paracingulate cortex و تصميمات نهايي افراد مبني بر روابط عاشقانه ارتباط وجود دارد. اين ناحيه هنگام مشاهده تصاوير توسط داوطلبان از فعاليت بالايي برخوردار بود. نتايج اين مطالعه در Journal of Neuroscience انتشار يافته است.


 خواندن آواز رمزي براي دريافت غذا 

 جوجه "رن" براي دريافت غذا از دهان مادر بايد آواز خاصي را به عنوان کلمه رمز تقليد کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، جوجه پرنده اي به نام رن، آواي خاصي را از زماني که درون تخم قرار دارد به عنوان کلمه رمز فرا مي گيرد تا پس از تولد با خواندن آن بتواند از مادر خود غذا دريافت کند. براساس آخرين يافته ها، اين امر به صورت يک قانون در ميان اين پرندگان وجود داشته و جوجه ها ملزم به انجام آن هستند.اين آواي خاص از سوي متخصصان به عنوان "کلمه رمز آموخته شده" نامگذاري شده است.اين کلمه رمز به طور اتفاقي و پس از روزها بررسي پرنده مادر شناخته شد.پرنده مادر چند روز قبل از خروج جوجه ها از تخم، به صورت مرتب آوازي را در مجاورت تخم ها مي خوانند.دانشمندان سپس دريافتند که آواي سر داده شده براي دريافت غذا در هر لانه متفاوت بوده و جوجه ها آواز هاي متفاوتي مي خوانند؛ همچنين آواز جوجه ها در هر لانه،‌همان آوازي است که مادر قبل از تولد به صورت مداوم مي خواند.

متخصصان براي اثبات اين موضوع تخم هاي 2 لانه را با هم جا به جا کردند و پس از بررسي مشخص شد، جوجه ها پس از تولد و براي دريافت غذا، آواز مادرخوانده خود را مي خوانند و آواز مادر خود را نمي شناسند؛ چراکه در لانه ديگري خوانده مي شده است.

همچنين براي اثبات اين موضوع که آوازها براي درافت غذا سر داده مي شود، دانشمندان با قرار دادن صداهاي پس زمينه در پشت لانه مانع از شنيدن صداي جوجه ها توسط پرنده مادر شدند و پرنده مادر نيز به دليل نشنيدن صداي جوجه ها، هيچ غذايي به آنها نداد.

متخصصان معتقدند به وجود آمدن اين "آواي رمزي" براي جلوگيري از تهاجم پرندگان ديگر مخصوصأ فاخته ها به لانه و دزديده شدن غذا صورت گرفته است.

"رن" يک پرنده گنجشکي از خانواده مالوريدا Maluridae است که در جنوب شرقي استراليا زندگي مي کند.


 صندلي گهواره‌ اي که کلاه مي‌بافد!  

 
طراحان دانشکده هنر و طراحي لوزان سوئيس در ابداعي جالب دست به ساخت يک صندلي گهواره‌ اي بافنده زده‌اند که با حرکت فرد يک کلاه براي وي مي‌بافد.

به گزارش ايسنا، اين فناوري به کاربر اجازه مي‌دهد تا به راحتي در صندلي نشسته و از حرکت گهواره اي آن لذت ببرد، در حالي که يک کلاه پشمي به طور خودکار بافته شده و در نهايت در بالاي سر وي آماده خواهد شد.

اين دستاورد در پي استفاده هوشمندانه از چرخ‌دنده‌هاي ساده ايجاد شده که حرکت منظم صندلي را براي هدايت رو به جلوي مکانيزم خودکار بافندگي به کار مي‌برد.

صندلي بافنده در نمايشگاه کارخانه فناوري ساده اين دانشکده به نمايش درآمده است.


 کاريکلماتور 

 زمستان قول داد سر همه كلاه بگذارد.

پرنده ي ورزشکار به رشته ي پرش رو آورد.

زبانم مو در آورده ، آرايش‎گر خوب کجاست؟

باد موسمي به سوي حزب باد منحرف شد.

عجب هنرمندي است آنکه در تاريکي مي رقصد.

شايد عمر ، جدايي بين ثانيه‎هاي زندگي و ‎مرگ باشد.

خشک سالي نگذاشت آب توي دل کسي تکان بخورد.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

مردند از بس بردند!!

مهدي طوسي

ويسي كه در بازي مقابل پرسپوليس به زدن ركورد باخت هايش با پيكان ادامه داد قرار است از اين تيم بيايد بيرون و برود در يك تيم ديگر به باخت هايش ادامه بدهد.

گفته مي شود كه ويسي قرار است از اين تيم برود و در لاليگا به ادامه مربي گري اش بپردازد.

چرا كه تيم هاي لاليگا به شدت دنبال فردي هستند كه بتواند تيم هاي شان را با تساوي و يا باخت از زمين بيرون بياورد! به قول خودشان مردند از بس بردند!


 اما خبر 

خودرويي با الهام از تيغ ريش تراش

گاهي اوقات خلاقيت طراحان خودرو به حدي مي رسد که آن ها از وسايل روزمره نيز براي کشيدن يک خودرو الهام مي گيرند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در دنياي طراحي خودرو طرح هاي مفهومي و عجيب به وفور ديده مي شوند اما برخي از آن ها آنقدر عجيب اند که مي توانند باعث شگفتي هر کسي شوند."Egochine B” طرحي است که در نمايشگاه و مسابقه کارخانه پژو براي خودروهاي آينده ارائه شد و در اين مسايقات شايد نتوانست مقامي را کسب کند اما واقعا طرحي بي نظير است.

"پائلو دي گويسيتي" طراح اين خودرو مي گويد در کشيدن ان از تيغ هاي ريش تراش الهام گرفته است و همچنين تلاش بر آن بوده است تا طرحي لوکس و مسابقه اي را بکشد.اين خودروي سه چرخ تنها براي يک نفر ساخته شده است و بايد در ان به تنهايي رانندگي کرد. البته محيط داخلي آن براي راننده بسيار شيک و راحت طراحي شده است.اين خودرو داراي يک موتور الکتريکي خواهد بود که البته با سلول هاي هيدروژني کار مي کنند. اين در حالي است که حالت آيروديناميکي آن باعث مي شود تا به سرعت هاي بالا دست پيدا کند.

چگونه زمين مسير ديد کاوشگر ناسا را مسدود مي‌کند؟

کاوشگر رصدخانه ديناميک خورشيدي ناسا هر سال دوبار در زمان عبور زمين از مقابل خورشيد دچار گرفت مي‌شود.

به گزارش ايسنا، کاوشگر رصدخانه ديناميک خورشيدي(SDO) در سال 2010 با هدف بررسي ميدان مغناطيسي و رصد فعاليت‌هاي تاج خورشيدي به فضا پرتاب شد؛ اما اين ماهواره دو بار در سال و به مدت سه هفته در نزديک زمان اعتدال وارد فصل گرفت مي‌شود؛ در اين حالت زمين در هنگام عبور از مقابل خورشيد براي مدت کوتاهي در طول هر روز، مسير ديد کاوشگر را مسدود مي‌کند. بروز اين گرفت مشکلات فراواني براي محققان ناسا ايجاد کرده است، چرا که کمبود نور باعث نقص عملکرد ابزار کليدي کاوشگر SDO براي عکسبرداري از سطح خورشيد مي‌شود.

تصويرساز لرزه‌يي و مغناطيسي (HMI) اين کاوشگر به طور مداوم تصاويري از سطح و ميدان مغناطيسي خورشيد نقشه‌برداري مي کند.اين ابزار قادر به تغيير شکل يافتن در برابر تغييرات دمايي هستند، اما عبور زمين از مقابل خورشيد و کم شدن نور باعث سرد شدن ناگهاني HMI و تيرگي تصاوير مي‌شود. محققان با تغيير مدار کاوشگر تلاش کردند که اين مشکل را بر طرف کنند، اما اين شکل در تصاوير تهيه شده در ماه سپتامبر (شهريور) نيز به وضوح ديده مي‌شود و اين کدري تصوير تا 45 دقيقه پس از اين گرفت نيز ادامه پيدا مي‌کند. در زمان وارد و خارج شدن زمين به ميدان ديد کاوشگر SDO، ابزار بسيار پيشرفته اين سيستم نمايي جزئي از خورشيد در طول موج‌هاي مختلف تهيه مي‌کنند که مورد استفاده دانشمندان خورشيدي قرار نمي گيرد، اما محققان حوزه جو از اين تصاوير براي جمع‌آوري داده‌هايي جهت بررسي نفوذ نور خورشيد به داخل جو زمين استفاده مي‌کنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون