جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2645- تاریخ : 1391/08/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


کانون، براي هفته کتاب پوستر منتشر کرد

آغاز پرشور هفته کتاب در مراکز فرهنگي‌هنري کشور
حضور کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون در شهرها و روستاهاي ايران


ميزان «مطالعه»، شاخص رشد و توسعه‌ هر جامعه است


 کانون، براي هفته کتاب پوستر منتشر کرد 

 
پوستر ويژه‌اي به مناسبت بيستمين هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان طراحي و منتشر شده است.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در اين پوستر تصويري گرافيکي از يک کتاب گشوده شده که از داخل آن تمامي حروف فارسي و انگليسي بيرون آمده و مقابل چشم بيننده قرار گرفته است.

زير اين کتاب و در نقطه مرکزي و کانوني پوستر، شعار "يادگار ماندگار" - به عنوان شعار هفته کتاب – از برجستگي خاصي برخوردار است.در اين پوستر رنگ آبي به عنوان نشاني از آسمان آبي بر ديگر رنگ‌ها غلبه دارد اما ترکيبي از رنگ‌هاي سبز و زرد و سفيد نيز در طراحي آن استفاده شده است.در همين حال تنها عنصر تصويري که - علاوه بر نوشته‌ها – فضايي کودکانه براي اين تصوير ايجاد مي‌کند عکس کودکي است که نگاهي رو به بالا دارد و به کتاب مي‌نگرد.طراحي اين پوستر را فربد تعالي، گرافيستي بر عهده دارد که پيش از اين پوستر فيلم آقاي مدير را نيز براي کانون طراحي کرده بود.

وي درباره طراحي اين پوستر گفت که شعار "يادگار ماندگار" و وجود دو حرف "گ" در اين ترکيب باعث شد تا تلاش کنم که اين کلمات با حالتي معکوس به شکل کتاب درآيد و در قسمت زير آن قرار بگيرد.

او حروف را نشانه‌اي براي انديشيدن و عنصري براي نوشتن و فکر کردن دانست و ادامه داد: حروف به کتاب هويت مي‌دهد و من در اين پوستر از تمامي حروف فارسي و انگليسي استفاده کردم.

اين گرافيست 25 ساله در پرونده کاري خود داراي سابقه همکاري با شبکه‌هاي 2 و 5 سيما و حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي است و از يک سال پيش نيز با بخش‌هاي مختلف کانون همکاري داشته است.

پوستر طراحي شده کانون براي بيستمين هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران علاوه بر استفاده در فضاهاي اينترنتي، در مراکز کانون سراسر کشور نيز نصب و در معرض ديد مخاطبان اين مراکز قرار مي‌گيرد.

بيستمين هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران طي روزهاي 20 تا 27 آبان در سراسر کشور برگزار مي‌شود.


 آغاز پرشور هفته کتاب در مراکز فرهنگي‌هنري کشور
 حضور کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون در شهرها و روستاهاي ايران 

 قزوين: حضور واحدهاي سيار در شهرها

هفته کتاب و کتاب‌خواني در کانون استان قزوين با اجراي برنامه‌هاي گوناگون آغاز شد. مراکز فرهنگي‌هنري کانون استان قزوين با برنامه‌ريزي قبلي، اولين روز هفته کتاب و کتاب‌خواني را با اجراي برنامه‌هاي گوناگون فرهنگي و هنري و در محيطي پر از شور و نشاط فرهنگي گذراندند.حضور مربيان کانون در مدارس و اجراي برنامه‌هاي کانون در راستاي ترويج فرهنگ کتاب‌خواني، دعوت از مدارس و اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و هنري با هدف ايجاد انس با کتاب در مخاطبان کانون، ثبت نام رايگان اعضاي جديد کانون، اهداي کتاب به اعضاي فعال، معرفي پر طرفدارترين کتاب‌هاي کانون در تابلوي هر مرکز و معرفي کانون و فعاليت‌هايش در ارتباط با کتاب و کتاب‌خواني بخشي از برنامه‌هايي است که بنابه گزارش مسوولان مراکز فرهنگي‌هنري در اولين روز هفته کتاب و کتاب‌خواني اجرا شده است.

مدير کانون استان قزوين نيز در پيامي به همه مراکز ثابت و سيار و پستي کانون استان، تلاش همه‌جانبه همکاران خود را براي نکوداشت هفته کتاب و کتاب‌خواني و ارتقاي جايگاه کتاب در انديشه مخاطبان کانون را خواستارشده است.بر اساس خبري ديگر از اين استان، مرکز فرهنگي‌هنري آوج، نخستين روز هفته کتاب و کتاب‌خواني را در کنار بچه‌هاي روستاي هرايين گذراند.در اين برنامه، مربي مرکز آوج با حضور در دبستان شهيد حسن بگلو در روستاي هرايين (از توابع شهرستان آوج) اوقات خوشي را براي دانش‌آموزان اين روستا رقم زد.شعرخواني، معرفي کتاب، روخواني کتاب، نمايش خلاق، ثبت نام از اعضاي جديد، گفت‌وگو درباره نقش کتاب و کتاب‌خواني در پرورش انديشه و آگاهي، برگزاري کارگاه کاردستي از جمله برنامه‌هايي بود که براي 21 دانش‌آموز اين دبستان اجرا شد. حضور مربي کانون در روستاهاي آوج با مشارکت و هماهنگي فرمانداري و شهرداري و شوراي شهر آوج انجام مي‌شود و مورد قدرداني و استقبال ويِژه اين مسوولان قرار گرفته است.

خراسان شمالي: ارايه آمار کتاب‌هاي موجود در مراکز

هم‌زمان با آغاز هفته کتاب، مسوولان کانون خراسان شمالي نيز آماري از تعداد کتاب‌هاي موجود در مراکز استان را اعلام کردند.بر اساس اين آمار، بيش از 59 هزار جلد کتاب در مجموع کتاب‌خانه‌هاي مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان شمالي وجود دارد. کارشناس فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان شمالي گفت: کتاب‌خانه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بيش‌ترين آمار کتاب‌هاي کودک و نوجوان را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

يلدا شعباني ادامه داد: اين در حالي است که اين کتاب‌ها، جديدترين کتاب‌هاي منتشر شده در کانون پرورش فکري از نويسندگان مشهور کشور و ترجمه بهترين آثار کودکان و نوجوانان جهان را شامل مي‌شود که کاملا نياز نسل امروز به کتاب‌ها را برطرف مي‌کند.شعباني افزود: در راستاي جذب عضو جديد طرح "قاصدکان کتاب" را به مدت يک سال است که در مراکز استان اجرا نموديم که باعث رشد سطح کتاب‌خواني شده است.وي ادامه داد: امسال 8 هزار و 716 نفر در کتاب‌خانه‌هاي کانون عضو هستند و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 506 عضو جديد 322 عضو تمديدي داشتيم و 16 هزار و 190 کتاب به امانت گرفته شده است.وي افزود: رشد قابل توجه امانت کتاب از سال 90 تا 91 نشان‌دهنده افزايش سطح کتاب‌خواني در استان است.

خوزستان: جلسات کتاب‌خواني و نمايشگاه نشريه ديواري

هم‌زمان با هفته کتاب و کتاب‌خواني مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهرهاي مختلف استان خوزستان، برنامه‌هاي هفته کتاب و کتاب‌خواني ويژه کودکان و نوجوانان را آغاز کردند.

به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان، مراکز کانون در شهرهاي اهواز، ايذه، آغاجاري، بهبهان، باغملک، ماهشهر، رامشير، اميديه، بندر امام، هنديجان، آبادان، خرمشهر، حميديه، سوسنگرد، بستان، ملاثاني، شوشتر، دزفول، انديمشک، لالي، مسجد سليمان، گتوند، رامهرمز، شوش، هويزه، شادگان و هفتگل با اجراي ويژه برنامه‌هاي خاص از 20 الي 27 آبان ماه 1391 هفته کتاب و کتاب‌خواني را جشن مي‌گيرند.

در اين مراکز با توجه به روز شمار اين هفته با عناوين قرآن، رسالت و ولايت، کتاب و خانواده، خادمان کتاب، کتاب و تعامل فرهنگي، اهداي کتاب، کتاب اساس دانش و بالندگي، کتاب و رسانه و کتاب، تحکيم ارزش‌ها و فرهنگ پايداري، برنامه‌هايي چون برپايي نمايشگاه کتاب و سرگرمي‌هاي سازنده، معرفي تازه‌هاي کتاب کانون در سال 91، معرفي پُرخواننده‌ترين کتاب و کتاب‌خوان در تابستان 91، اجراي نمايش‌هاي خلاق، برگزاري بحث و نقد کتاب، برپايي ايستگاه‌هاي ادبي و نقاشي با موضوع کتاب، شعرخواني، اجراي سرود، دعوت از مدارس و دانش‌آموزان و معرفي شخصيت نويسندگان حوزه کودک برگزار مي‌شود.

اما بر اساس خبري ديگر از اين استان، اعضاي دختر و پسر عضو کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بندر امام با ساخت و برپايي نشريه ديواري‌هايي با موضوع «کتاب و کتاب‌خواني» به استقبال هفته کتاب رفته‌‌اند.

بسعاد طبيشي مسوول کانون بندر امام با اعلام اين خبر گفت: نمايشگاه نشريه ديواري «کتاب و کتاب‌خواني» به همت کودکان و نوجوانان دختر و پسر عضو اين مرکز برپا مي‌شود و اين اعضا کتاب‌هاي کم‌خواننده را به دوستانشان معرفي مي‌کنند.

وي توضيح داد: اين نمايشگاه کار خود را از 22 آبان ماه آغاز کرده و بچه‌هاي بندر امامي مي‌توانند با حضور در اين نمايشگاه با کتاب‌هاي مختلف مخصوص کودکان و نوجوانان آشنا شوند و آن‌ها را مطالعه کنند.

طبيشي هم‌چنين پيرامون برنامه‌هاي جانبي اين نمايشگاه عنوان کرد: برنامه‌هايي چون روخواني و معرفي کتاب، قصه‌گويي، کلاس ادبي، کارگاه نقاشي و... در ايام برپايي اين نمايشگاه براي کودکان و نوجوانان برگزار مي‌شود.اين مسوول فرهنگي ضمن دعوت از کودکان و نوجوانان و اولياي تربيتي جهت بازديد از اين نمايشگاه يادآور شد اين نمايشگاه همه‌روزه به‌جز ايام تعطيل از ساعت 9:30 الي 14:30 تا دوم آذرماه آماده استقبال از علاقه‌مندان کتاب و کتاب‌خواني است.

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان در حال حاضر 52 مرکز فرهنگي‌هنري ثابت، سيار و پستي در سطح استان دارد.

کرمانشاه: توجه به نهضت مطالعه مفيد

سيامک حجت‌الاسلامي، معاون فرهنگي کانون استان کرمانشاه با اعلام برنامه‌هاي گسترده در زمينه کتاب و کتاب‌خواني، هفته‌اي پرشور در مراکز سراسر استان پيش‌بيني کرد.وي ضمن تاکيد جدي بر ارايه طرح‌هاي ويژه افزايش سرانه مطالعه و طرح‌هاي ويژه کتاب‌خواني گفت: در راستاي طرح نهضت مطالعه مفيد در کانون استان کرمانشاه، و هم‌چنين به بهانه هفته کتاب و کتاب‌خواني، در اين هفته ما شاهد برگزاري برنامه‌هاي گسترده‌اي در مراکز سراسر استان خواهيم بود.معاون فرهنگي کانون استان هم‌چنين افزود: طبق هماهنگي‌هاي انجام شده با مسوولان مراکز استان و هم‌چنين با تصويب برنامه‌هاي فرهنگي مختلف در چندين جلسه از شوراي فرهنگي استان، شاهد برنامه‌هايي مفصل و بانشاط درحوزه کتاب خواهيم بود.تقدير از اعضاي برگزيده برتر کودک و نوجوان مراکز کانون استان، برپايي نمايشگاه طرح‌هاي برگزيده کتاب‌خواني مربيان در محل فرهنگسراي کودک و نوجوان، برپايي نمايشگاه و فروشگاه کتاب در کليه مراکز استان، حضور ماشين کتاب‌خانه سيار روستايي در مدارس سطح شهر کرمانشاه و برپايي نمايشگاه و فروشگاه کتاب از سوي اين واحد به مدت يک هفته، از برنامه‌هاي کانون اين استان است که در حال اجراست.تجليل از محمدجواد محبت، شاعر شعر معروف «داستان دو کاج» که پيش از در کتاب‌هاي درسي آمده است، از ديگر برنامه‌هاي کانون استان کرمانشاه در هفته اخير است.

کردستان: همايش توسعه کتاب‌خواني

مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کردستان گفت: به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خواني همايش توسعه کتاب‌خواني و کارگروه‌هاي کتاب‌خواني ويژه اعضا کودک و نوجوان در کليه مراکز ثابت و سيار کانون استان کردستان برگزار مي‌گردد. سهيلا شيخي افزود: همايش توسعه کتاب‌خواني تجلي تلاش کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در جهت افزايش سطح مطالعه و رشد تفکر در جامعه کودک و نوجوان است.

شيخي خاطرنشان ساخت: با هدف توسعه و تعميق سطح کمي و کيفي فعاليت‌ها و برنامه‌هاي کتاب‌محور، افزايش سطح مطالعه در ميان کودکان و نوجوانان، توسعه دانش و اطلاعات اعضا به وسيله کتاب و ديگر منابع مطالعاتي همايش توسعه کتاب‌خواني در مراکز کانون استان کردستان برگزار مي‌شود.وي توسعه و ترويج فرهنگ کتاب‌خواني در بين کودکان و نوجوانان را از مهم‌ترين اهداف همايش توسعه کتاب‌خواني در مراکز کانون استان کردستان عنوان کرد.

سهيلا شيخي گفت: برپايي کارگروه‌هاي کتاب‌خواني ويژه اعضا، مربي راهنماي کارگروه و طراحي فرآيند اجرايي کارگروه‌ها، شاخص‌هاي ارزيابي، دعوت ازنويسندگان، تهيه وبلاگ کارگروه‌هاي کتاب‌خواني، جمع‌آوري طرح‌هاي خلاقانه، راه‌اندازي کرسي‌هاي نظريه‌پردازي جهت بحث و تبادل نظر پيرامون گسترش فرهنگ مطالعه، گسترش فرهنگ نقد و ارزيابي توليدات فعاليت‌ها و روش‌ها، راه‌اندازي انجمن‌هاي کتاب‌خواني و کتاب‌رساني در بين اعضا از جمله راهبردهاي طرح توسعه کتاب‌خواني استو

اين همايش به مدت يک هفته هم‌زمان با هفته کتاب در تمامي مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کردستان برگزار مي‌‌شود.

گيلان: نمايشگاه توسعه کتاب‌خواني و پرورش تفکر

هم‌زمان با آغاز هفته کتاب، نمايشگاه تخصصي توسعه کتاب‌خواني از منظر پرورش تفکر با حضور مدير کانون و جمعي از کارشناسان و مسوولين در گالري مجتمع کانون پرورش فکري رشت گشايش يافت.اين نمايشگاه با هدف تاکيد بر سواد خواندن از منظر پرورش تفکر در گالري مجتمع کانون پرورش فکري رشت افتتاح شد.مسوولان کانون استان در گزارشي متذکر شده‌اند که مهارت در خواندن يکي از مهم‌ترين نيازهاي يادگيري در زندگي امروز است. توانايي درک مطلب، تفسير و استنتاج از متون مختلف، سوادآموزان را با افکار و اطلاعات جديدي آشنا مي‌سازد تا راه بهتر انديشيدن و بهتر زيستن را بياموزند. سواد خواندن وسيله‌اي است که مي‌توان از طريق آن به ذخاير بي انتهاي تجربه بشري دست يافت.از اين رو، طراحي مطالعه در دوره‌هاي آموزشي، يادگيري توانايي خواندن و ارايه راهبردها و تفسيرها جهت بهبود نظام آموزشي از منظر پرورش تفکر کودک و نوجوان را وامي‌دارد تا از تجارب زندگي به عنوان فرصت‌هاي يادگيري بهره ببرند و ارتباطات دروني چيزهايي را که ياد مي‌گيرند، ببينند و درک کنند.

آثار و تجربيات عملي مربيان در راستاي طرح فوق ويژه اعضاي کودک و نوجوان از31 مرکز فرهنگي‌هنري استان گيلان در نمايشگاه تخصصي توسعه کتاب‌خواني از منظر پرورش تفکر به معرض نمايش گذاشته شده است.کودکان و نوجوانان در بازديد از 14 غرفه اين نمايشگاه در کارگاه‌هاي روخواني کتاب، تصويرسازي خلاق، نمايش فيلم کتاب‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شرکت مي‌کنند تا با شيوه‌هاي مختلف خواندن و تصويرسازي خلاق آشنا شوند. هم‌چنين پس از تکميل فرم نظرخواهي مطالعاتي، تجربيات خواندن خود را در اين کارگاه‌ها ثبت مي‌کنند.در پايان نيز از نمايشگاه و فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بازديد مي‌کنند.نمايشگاه تخصصي توسعه کتاب‌خواني از منظر پرورش تفکر به مناسبت هفته کتاب از تاريخ 20 تا 27 آبان در مجتمع کانون پرورش فکري رشت داير است.

خراسان رضوي: برنامه‌هاي خاص با رويکرد کتاب‌خواني

برنامه هفته کتاب وکتاب‌خواني درسطح مراکز استان خراسان رضوي با هدف گسترش وتعميق فرهنگ مطالعه در بين اعضاي کانون اعلام و از ديروز کار خود را آغاز کرد.راضيه باباخاني با بيان اين‌که کتاب و کتاب‌خواني از اولويت‌هاي مهم تعليمي وتربيتي کانون مي‌باشد گفت: کليه فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري وادبي کانون بر محور مطالعه و کتاب و کتاب‌خواني مي‌باشد. وليکن در ايام هفته گرامي‌داشت کتاب و کتاب‌خواني به بعضي از فعاليت‌ها به صورت خاص‌تر پرداخته مي‌شود.

مدير کانون خراسان رضوي ادامه داد که در اين هفته برنامه‌هايي چون برگزاري مسابقه کتاب‌خواني اينترنتي، برپايي نمايشگاه کتاب و محصولات فرهنگي در مراکز کانون استان، حضور در نمايشگاه کتاب، هماهنگي با مدارس براي حضور در مراکز کانون و ارايه فعاليت‌هاي معرفي کتاب، روخواني کتاب و معرفي ايام و وقايع، تقدير از اعضاي فعال مراکز، اجراي کارگاه‌هاي ويژه فرهنگي، هنري و ادبي از جمله برنامه‌هاي استان در اين ايام است.کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان رضوي با داشتن 40 مرکز ثابت، سيار و پستي، 17000 عضو داشته و در حدود 391011 جلد کتاب در مراکز کانون در اختيار مخاطبان قرار داده است.


  ميزان «مطالعه»، شاخص رشد و توسعه‌ هر جامعه است 

 ميزان «مطالعه»، شاخص رشد و توسعه‌ هر جامعه است.

روابط عمومي و امور بين‌الملل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون