جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2628- تاریخ : 1391/08/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


ارائه تخفيف خريد 25درصدي در دهمين نمايشگاه ياد يار مهربان

يوسفي خبر داد:
چاپ رمان «دوالپا» از سوي اميرکبير


مجموعه 25 جلدي تاريخ استعمار براي نوجوانان چاپ مي‌شود


سرابي: نبايد واقعيت‌ها و نيازهاي روز كودكان را ناديده گرفت


«كتاب خوردني» براي كودكان به بازار مي‌آيد


همراه با خبر


قند پارسي


نغمــــــه


 ارائه تخفيف خريد 25درصدي در دهمين نمايشگاه ياد يار مهربان 

نمايشگاه ياد ‌يار مهربان امسال با تخفيف 25 درصدي به استقبال مخاطبانش در هفته کتاب خواهد رفت. به گزارش مهر مسعود سريع‌القلم رئيس کميته اطلاع رساني و روابط عمومي دهمين نمايشگاه ياد يار مهربان با بيان اين مطلب گفت: نمايشگاه ياد يار مهربان با تخفيف 25 درصدي پيشگام ارايه خدمات ويژه، نسبت به ساير نمايشگاه­هاي کتاب است که تخفيف 15 تا 20 درصد دارند. وي افزود: براساس تاکيد شهردار تهران مبني بر دسترسي آسان و ارزان خانواده­ها و دانش­آموزان تهراني به کتاب­ در دهمين نمايشگاه ياد يار مهربان اين امکان براي دانش آموزان و خانواده­هاي تهراني مهيا شده است.سريع‌القلم يادآورشد: بيش از 25هزار عنوان کتاب و تعداد زيادي نشر تازه در نمايشگاه امسال ارايه خواهد شد. همچنين تخفيف ويژه 25 درصدي خريد در دهمين نمايشگاه ياد يار مهربان فرصت مناسبي براي تهيه و گزينش کتابهاي مورد نياز دانش آموزان را فراهم مي‌کند.

دهمين نمايشگاه «ياد يارمهربان» از سوي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، با مشارکت معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و به همت موسسه نشر شهر، با هدف اهداي کتاب به مدارس، کتابخانه‌هاي عمومي و مراکز آموزشي و ... برگزارمي‌شود.اين نمايشگاه 20 تا 26 آبان، همزمان با هفته کتاب، در بوستان گفتگو، واقع در بزرگراه چمران برپا خواهد ‌شد.


 يوسفي خبر داد:
 چاپ رمان «دوالپا» از سوي اميرکبير 

محمدرضا يوسفي از آماده‌سازي رمان «دوالپا» توسط انتشارات اميرکبير براي چاپ، در گروه سني مخاطبان نوجوان خبرداد. محمدرضا يوسفي نويسنده کودک ونوجوان در گفتگو با مهر گفت: «دوالپا» نام رماني است که قرار است انتشارات اميرکبير آن را به قلم من چاپ کند. دوال در لغت به معني تسمه است و دوالپا هم در ادبيات عامه ما، شخصيتي است که هر وقت فرزندي مادرش را اذيت کند و مادر او را نفرين کند، دوالپا آمده و به جان آن فرزند مي‌افتد.وي افزود: دوالپا موجودي هراس‌انگيز است که دستان و پاهايي به صورت تسمه يا همان دوال دارد که آن‌ها را دو گردن قرباني خود حلقه مي‌کند و موجب خفه شدنش مي‌شود. اين موجود در واقع در حکايت و قصه‌هاي فارسي يک هم‌زاد دگرآزار و آزاردهنده است. داستاني هم که در رمان «دوالپا» اتفاق مي‌افتد اين است که يک دختر و پسر با دوالپا درگير مي‌شوند.اين نويسنده گفت: دوالپا در واقع نماد نهادانسان و آن بخش آنارشيست و هرج‌ ومرج‌طلب انسان است که باعث خودمحوري او مي‌شود. اين کتاب درحال حاضر بايد در چاپخانه انتشارات اميرکبير باشد؛ چون همه کارهاي آن انجام‌شده و تعدادي نقاشي سياه‌قلم هم براي تصويرگري‌اش درنظرگرفته شده است.

يوسفي در ادامه درباره آثار ديگرش گفت: اثر ديگرم، فيلمنامه انيميشن «بازوبند پهلواني» است که يک سريال کارتوني براي بچه‌ها خواهدبود. «بازوبندپهلواني» داستاني بازوبندي است که در اختيار پهلوان‌پهلوانان‌شهر است. شخصيت‌هايي منفي هم در داستان حضوردارند که به دنبال اين بازوبند هستند چون هرکسي که آن را داشته باشد، ابرقدرت مي‌شود، امکانات پهلواني به دست مي‌آورد و شهر را در تصرف خود درمي‌آورد. در اين داستان پسري نوجوان هم حضوردارد که محافظ اين بازوبند است.

نويسنده «افسانه شير سپيدبال» گفت: اين انيميشن در 13قسمت حدودا 10 تا 15دقيقه‌اي توليدمي‌شود و مخاطبانش هم کودکان هستند. نوشتن فيلمنامه «بازوبندپهلواني» را هم به تازگي به پايان رساندم و آن را به مؤسسه صبا تحويل دادم. اين فيلمنامه از اين به بعد وارد پروسه توليدمي‌شود.


 مجموعه 25 جلدي تاريخ استعمار براي نوجوانان چاپ مي‌شود 

مهدي ميركيايي كه تاليف مجموعه تاريخ استعمار در جهان ويژه نوجوانان را در 25جلد در دست دارد گفت: هم اكنون مشغول تحقيق و فيش برداري هستم و از ابتداي سال92 شروع به نوشتن اين مجموعه مي‌كنم. به گزارش ايبنا به نقل از پايگاه خبري حوزه هنري، ميركيايي نويسنده و پژوهشگر با اشاره به اين‌‌كه براي نوشتن اين كار با دفتر ادبيات كودک و نوجوانان حوزه هنري قرارداد بسته است افزود: از ابتدا قرارمان اين بود كه تا پايان سال91 به تحقيقات و فيش برداري اختصاص داده شود و از سال92 كار نوشتن آن را شروع كنم. ميركيايي كار تحقيق مجموعه مستند 25جلدي «تاريخ استعمار درجهان» را گسترده خواند و گفت: ازآنجا‌كه موضوعات مورد تحقيق و دوره‌هاي تاريخي گسترده هستند، بايد فيش برداري همه مجلدات همزمان انجام گيرد. وي ادامه داد: با روندي كه كار طي مي‌كند اميدوارم تا پايان فروردين ماه نخستين جلد اين مجموعه را به دفتر ادبيات كودک و نوجوان حوزه هنري تحويل داده و سپس در طول سال92 هر ماه يک جلد را به اين دفتر ارايه دهم تا كارهاي آماده سازي آن انجام شود.

ميركيايي در پايان گفت: هر يک از كتاب‌هاي اين مجموعه 25 جلدي قرار است در حدود 100 صفحه و در قطع رقعي به چاپ برسد.

مجموعه 25جلدي «تاريخ استعمار در جهان» ويژه گروه سني نوجوان بوده و موضوعاتي از قبيل «آغاز عصر استعمار»، «اكتشافات دريايي»، «كشف سرزمين هاي جديد»، «ايجاد مستعمرات»، «استعمار نو» و «استعمار فرا نو» را دربرمي‌گيرد كه به قلم مهدي ميركيايي و به همت دفتر ادبيات كودك ونوجوان حوزه هنري، از سوي انتشارات سوره‌مهر به چاپ خواهدرسيد.


 سرابي: نبايد واقعيت‌ها و نيازهاي روز كودكان را ناديده گرفت 

محمدسرابي، شاعرسروده‌هاي كودکانه با اذعان به اين‌كه كودكان امروز خيلي بيشتر از گذشته مسايل را درک مي‌كنند، تاكيد كرد: نويسنده و شاعر كودک بايد به مسايل جديد توجه داشته باشد و درباره واقعيت‌ها و نيازهاي روز كودكان بنويسد و شعربگويد.

به گزارش ايبنا به نقل از سوره مهر، محمد سرابي درباره دو مجموعه شعري‌اش كه اخيرا به انتشارات سوره مهر سپرده است گفت: «يک خانه از مقوا» شامل 16 شعر كودكانه است و مجموعه دوم با عنوان «معلم مورچه‌ها» هم شامل 12 شعر براي گروه سني خردسال است. وي در ادامه توضيح داد: اكثر اين شعرها آموزشي هستند و مي‌خواهند نكاتي را به كودک و خردسال بياموزند. سرابي كه 20 سال در زمينه شعر كودک فعاليت دارد درباره ويژگي شاعر كودکان ادامه داد: كار براي گروه سني كودک و خردسال واقعا سخت است و شاعر بايد به درون كودک راه يابد و احساسات كودک و خردسال را درک كند تا بتواند شعرهاي جذاب و گيرا به‌سرايد.

اين شاعر كودک همچنين درباره توجه به نيازهاي روز كودكان گفت: امروز به دليل تحولات در دنيا و مدرن شدن سطح زندگي، كودكان خيلي بيشتر از كودكان دوره‌هاي گذشته مي‌دانند و ديگر نمي‌توان درباره مسايل تكراري مثل درخت، گل و بلبل براي آن‌ها نوشت. وي افزود: كودک امروز به راحتي به كامپيوتر و تلفن همراه دسترسي دارد و چيزهاي زيادي مي‌آموزد. بنابراين كسي كه كار كودک انجام مي‌دهد بايد با توجه به فضاي امروز كتاب بنويسد.

هيچ اشكالي ندارد كه نويسنده و شاعر درباره تلفن همراه و كامپيوتر داستان بنويسد و شعر بگويد.

سرابي در پايان افزود: نويسنده بايد در كتاب خود به همه مخاطبان توجه داشته باشد. خيلي از كودكان در روستاها و شهرهاي دورافتاده زندگي مي‌كنند كه اين امكانات را ندارند بنابراين نويسنده يا شاعر بايد به اين‌ها هم توجه داشته باشد و هنگام نوشتن به همه اين مسايل بپردازد.

دو كتاب «يک خانه از مقوا» و «معلم مورچه ها» درحال حاضر مراحل آماده سازي را در انتشارات سوره مهر سپري‌مي‌كنند.


 «كتاب خوردني» براي كودكان به بازار مي‌آيد 

«كتاب خوردني» عنوان مجموعه شعر سعيده موسوي زاده براي كودكان است كه در انتشارات سوره مهر مراحل آماده‌سازي را سپري مي‌كند. به گزارش ايبنا به نقل از سوره مهر، سعيده موسوي زاده شاعر آثار كودك‌ونوجوان درباره شعرهاي اين مجموعه گفت: اين شعرها در قالب چهارپاره و براي گروه سني ب و ج سروده شده‌اند. وي ادامه داد: تم اصلي شعرها بيشتر در موضوعات اخلاقي و اجتماعي است كه مواردي در اين زمينه‌ها به صورت غير محسوس و غير مستقيم براي كودكان آورده شده است. موسوي‌زاده سپس به عنوان مجموعه «كتاب خوردني» اشاره كرد و افزود: اين عنوان برگرفته از شعرهاي كتاب است كه به نظر من براي كودكان جذاب به نظرمي‌رسد. اين شاعر آثاركودک همچنين درباره شعر جذاب براي كودكان گفت: شعر جذاب براي كودكان بايد ريتميک و طنز گونه و همچنين قواعد زباني و ساختار اصولي شعر در يک اثر بايد مشهود باشد. وي شعرهاي بازاري را يكي از معضلات ادبيات كودک در جامعه ما دانست و گفت: مشاهده مي‌شود كه كتاب‌هاي بازاري كه فاقد ساختار زباني و شعري است در بازار نشر ديده مي‌شوند كه مسبب آن بيشتر ناشراني هستند كه آثاري را بدون كارشناسي دقيق روانه بازاركتاب مي‌كنند.


 همراه با خبر 

 «پهلوان وفادار» رضا سليمان نوري به کتاب‌فروشي‌ها مي‌آيد

کتاب «پهلوان وفادار»، اثري از رضا سليمان نوري است که در راستاي طرح داستان‌هاي بزرگان خراسان نوشته شده و به زودي منتشر مي‌شود.«پهلوان وفادار» عنوان کتابي از رضا سليمان نوري است که در راستاي طرح داستان‌هاي بزرگان خراسان نوشته شده‌است. اين کتاب به زندگي پهلوان احمد وفادار، کشتي‌گير خراساني مي‌پردازد. اين کشتي‌گير از اعضاي نخستين تيم ملي کشتي آزاد ايران بوده و افتخاراتي همچون کسب بازوبند پهلواني رسمي کشور و قهرماني در هر 4 زير مجموعه کشتي کشور را داشته است. پهلوان وفادار تنها کشتي‌گيري است که در کشتي آزاد، فرنگي، چوخه و پهلواني توانسته مقام قهرماني کشور را کسب کند.

کتاب «پهلوان وفادار» شامل 45داستانک است که بخش‌هايي از زندگي اين کشتي‌گير کشورمان را به صورت داستاني بيان مي‌کند. زاويه ديد اين داستان سوم شخص داناي کل است و هر داستان آن از 300 کلمه تجاوز نمي‌کند. مخاطب اين مجموعه نوجوانان هستند. اين کتاب هم‌اکنون در مرحله‌ي اخذمجوز است و پس از کسب آن به عنوان اولين کتاب از مجموعه‌ي داستان‌هاي بزرگان خراسان به چاپ مي‌رسد. انتشارات عيدگاه خراسان اين مجموعه را چاپ خواهدکرد. طرح داستان‌هاي بزرگان خراسان شامل 84 کتاب درباره‌ي‌ بزرگان معاصر خراسان است. محمد خسروي سرپرست و رضا سليمان نوري مشاور اين طرح هستند. پيش از اين قرار بود چاپ اين مجموعه از مهر ماه آغاز شود.

«آخرين انار دنيا» با ويرايش تازه چيده شد

چاپ چهارم کتاب «آخرين انار دنيا» شاهکار نويسنده‌ کرد بختيار علي، با ترجمه آرش سنجابي با ويرايش جديد منتشر شد.به گزارش مهر، اين اثر که براي چاپ چهارم ويرايش شده است، داستان مظفر صبحگاهي است که 21 سال از بهترين سال‌هاي زندگي خود را در زنداني در قلب بيابان گذرانده، مظفر که از روي عرشه سرگرداني داستان زندگي خود را پس از آزادي براي ما
تعريف مي‌کند، پيش از اسارت، فرزندش سرياس صبحگاهي را به يعقوب صنوبر مي‌سپارد. راوي به دنبال پسرش داستان زندگي اطرافيان خود و پسرش را براي ما بازگو مي‌کند.به اعتقاد برخي منتقدان، بختيار علي در کتاب خود رنج هاي قومي را بيان مي‌کند که سال‌ها در زير شکنجه‌هاي حکومت بعث در عراق درد کشيدند و حتي بارها نفرت خود از صدام و حکومتش را بي‌پرده ابراز مي‌کند. او هرچند ‌جنگ‌ و‌ تبعات‌ آن را ‌دست‌مايه‌ ‌اصلي داستانش کرده، اما ‌به ‌تمام ‌مسائل ‌بنيادي ‌زندگي ‌بشر ‌از ‌مرگ ‌و ‌تنهايي ‌و ‌خدا ‌و ‌زيبايي ‌گرفته ‌تا ‌خيانت ‌و ‌تکثير ‌متشابه ‌انسان‌ها ‌در ‌يکديگر ‌نيز ‌پرداخته و قالب‌ داستان ‌بر ‌رئاليسم ‌جادويي‌ استوار ‌است.شمس لنگرودي در مورد اين کتاب مي گويد: «هرچه خواندني توي دستتان است، بگذاريد زمين و «آخرين انار دنيا» را برداريد. شاهکاري غيرمنتظره، ظريف، معصومانه، عميق با تخيلي شگفت انگيز و باور نکردني که بختيارعلي نويسنده‌ کرد عراقي نوشته و تاکنون به زبان هاي آلماني، روسي، عربي، انگليسي و چندين زبان ديگر ترجمه شده است.

چطور ممکن است در همسايگي ما نويسنده‌اي چنين رمان عجيبي بنويسد و ما چطور بايد درسمان را مي‌آموختيم که در سيلان ذهني آرام (که به نظر مي‌رسد انگار هر تصوير رمان به راه جدايي مي‌رود) همه چيز گرد چند محور اساسي جمع شود، به گونه‌اي که هم اهل ادب دوستش بدارند و هم خواننده متعارف.

«آخرين انار دنيا» درباره جنگ است، درباره‌ رهبران سياسي، فقر، عشق، مرگ، معصوميت‌اي پايمال‌شده! اما اين موضوعات بهانه نمي شود که نويسنده به زاري مرسوم (از موضع برتر) به دفاع از مردم بپردازد. بختيار علي در اين اثر همراه و هم‌قدم مردم و در دفاع از حقوق اساسي‌شان مي نويسد اما نه عليه کسي شعار مي‌دهد و نه از قداست توده‌ها مي‌گويد.همه‌چيز در دستش جمع مي‌شود تا به اثري انساني، جاودانه و خلاقانه بدل شود. «آخرين انار دنيا» رماني عجيب است که در وضعيت عادي مي توانست تيراژي يک ميليوني در جمعيتي 75 ميليوني داشته باشد. امکان خواندن اين کتاب را ترجمه‌ خوب آرش سنجابي و نشر افراز فراهم کرده‌اند.»بختيار علي از رمان‌نويسان، شاعران و مقاله‌نويسان فعال معاصر کرد عراق است. او در سال 1960 در شهر سليمانيه عراق متولد شد. علي که در دهه‌ هشتاد از فعالان دانشجويي عراق بود، در سال 1989 دستگير شد و به زندان افتاد. به ناچار جلاي وطن کرد و از عراق به سوريه و پس از آن به آلمان رفت. او از همان موقع تاکنون ساکن شهر کلن آلمان شده و تمام وقت خود را صرف نوشتن کرده است.

بختيار علي، شخصيت فرهنگي و ادبي معاصر، روشنفکري‌ است که تاکنون سه چهره‌ي ممتاز، مشخص و قابل تقدير از خود
ترسيم کرده است. طوري که توانسته در سه زمينهي شعر، رمان و نظريه پردازي تأثيري غير قابل انکار بر جامعه ادبي، فرهنگي کرد بگذارد و همواره نگاه صاحب نظران، نويسندگان و روشنفکران کرد را به آثارش معطوف کند.چاپ چهارم «آخرين انار دنيا» در 344 صفحه به قيمت 15500 تومان از سوي نشر افراز منتشر شده است.


 قند پارسي 

سفرنامه ناصرخسرو

بازنويسي: نغمه علي‌بيك زاده

قسمت چهل و نهم

در ده "مطلون" چشمه كم آبي وجود دارد كه از سنگ مي جوشد. راه آبي دور اين چشمه ايجادكرده اند و آنرا تا نزديكي ده كشيده اند و در بيرون ده حوضي سرپوشيده ساخته اند.

آب اين چشمه را در اين حوض جمع‌آوري مي كنند تا از بين نرود و به مصرف مردم ده وزائران برسد.

زيارتگاه خليل در حاشيه ده "مطلون"و در جنوب شرقي آن قراردارد.

زيارتگاه خليل يك چهارديواري است كه از سنگ تراشيده ساخته شده و طول آن هشتاد ارش و عرض آن 40 ارش است و ارتفاع آن 20 ارش است. قطر ديوار آن دو ارش است و در پهناي اين ساختمان محراب و مقصوره(ساختمان كوچك) ساخته اند. در مقصوره محراب هاي مجلل ساخته اند، و دو قبر نيز در آن قراردارد به نحوي كه سرهاي آنها به سمت قبله است و هر دو گور نيز در آن قراردارد به نحوي كه سرهاي آنها به سمت قبله است و هر دو قبر با سنگهاي تراشيده به اندازه يك مرد است.

قبري كه در سمت راست واقع شده قبر اسحاق پسر ابراهيم(ع) است و قبر ديگر مال زن اسحاق است.

ادامه دارد.....

منبع : سايت گنجور


 نغمــــــه 

مادر

جان بسته به جان توست مادر

دل در هيجان توست مادر

ديري است که چشم بي‏قرارم

دنبال نشان توست مادر

از راه رسيده‏اي و قلبم

پيوسته مکان توست مادر

زين بس گل شوق و آرزويم

لبخند لبان توست مادر

اي خوب‏ترين دليل بودن

اي سنگ صبور خانه مادر

چون آينه صاف و بي ‏ريايي

مهتاب رخت کجاست مادر؟

چون چشمه زمزم بقايي

قلب تو چه با صفا است مادر


جمشيد مقدم

منبع: .ayehayeentezar.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون