جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2623- تاریخ : 1391/07/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


افزايش تعداد جواناني که سکته مي‌کنند


بارش شهابي جباري در راه است


شخصيت هاي بند انگشتي


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 افزايش تعداد جواناني که سکته مي‌کنند 

 
نتايج تحقيقات جديد نشان مي دهد که تعريف سکته به عنوان بيماري سالخوردگان به يک نگراني سلامتي در ميانسالي تبديل شده است و تعداد جواناني که دچار سکته مي شوند افزايش يافته است.به گزارش مهر، نتايج تحقيقات دکتر برت کيسلا از دانشگاه سينسيناتي در اوهايو که از 1.3 ميليون بزرگسال آمريکايي انجام شده نشان مي دهد که نرخ سکته ميان بيماران 20 تا 54 ساله از 12.9 درصد در سال 1993 به 18.6 درصد در سال 2005 رسيده است.

نتايج اين تحقيقات در مجله عصب شناسي منتشر شده است.

کيسلا و همکارانش اظهار داشتند که افزايش سکته در جوانان طي يک دهه گذشته احتمالا نشاندهنده تغيير عواملي است که سکته را ايجاد مي کند که در آن ميان مي توان به افزايش فشار خون، ديابت و استعمال دخانيات در جوانان اشاره کرد.طي دوره اين تحقيق، شيوع سکته به طور کلي در بيماران سفيد پوست 55 ساله و مسن تر و بيماران سياه پوست 65 ساله و مسن تر کاهش يافت. اما اين کاهش ها همزمان با افزايش شيوع سکته ميان بيماران 20 تا 44 ساله سفيد پوست و 20 تا54 ساله سياه پوست بود.در کل گروه- بيماران 20 تا 54 ساله - شيوع سکته ميان سياه پوستها از 83 به 128 مورد به ازاي هر 100 هزار نفر بوده و اين ميزان ميان بيماران سفيد پوست تقريبا دو برابر بوده به طوري که از 26 به 48 مورد به ازاي 100 هزار نفر افزايش يافته است که اين آمارها به ترتيب در سالهاي 1993 /1994 تا سال 2005 گرفته شده است.

اکثر سکته ها در جمعيت جوان تر به واسطه انفارکتوسها صورت گرفته است.

نسبت اولين سکته در فرد به واسطه انفارکتوسها در دوره اين تحقيق از 56.8 درصد به 65.7 درصد در بيماران 20 تا 44 ساله رسيده است، اما اين افزايش از نظر آماري چندان قابل توجه نبوده است.نويسندگان اين تحقيق اظهار داشتند که درميان بيماران اين گروه سني، افزايش فشار خون و استعمال دخانيات افزايش يافته است اما از سوي ديگر ميزان چاقي افراد از سال 1999 تا سال 2005 کاهش داشته است.نتايج اين تحقيق در مقايسه با اطلاعات تحقيقات ملي بهداشت و تغذيه در سالهاي 1999/2000 و 2005/ 2006 در ميان بيماران همين گروه سنين نشان مي دهد که نرخ شيوع سکته براي تمام عوامل ريسک مهم بالاتر بوده است، اگرچه کلسترل بالا در سطح تمام بيماران از شيوع قابل توجهي برخوردار بوده است.

نويسندگان اشاره کرده اند که شيوع عوامل خطر سکته از جمله افزايش فشار خون، ديابت و دخانيات درميان جمعيت جواني که به سکته مبتلا شده اند افزايش داشته است.آنها افزوده اند که علل شيوع اين روندها مشخص نيست اما اين احتمال وجود دارد که اين روند سکته جوانان مربوط به تغيير عوامل ريسک سکته است.


 بارش شهابي جباري در راه است 

 هر سال روزهاي منتهي به 29 مهرماه زمينيان به انتظار به اوج رسيدن بارش شهابي جباري هستند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ بارش شهابي جباري از جمله بارش هاي شهابي نسبتا پر شهاب در طول سال است و بدليل اينکه هنوز هوا چندان سرد نشده مشتاقان زيادي دارد. اين بارش شهابي از 10 مهر تا 16 آبان هر سال فعال مي شود ولي اوج بارش در همان 29 مهر است.

نرخ ساعتي سرسويي يا همان Zenithal Hour Rate) ZHR) در اين بارش شهابي حدود 30 شهاب در ساعت است. البته در هر بارش اين مقدار ممکن است متفاوت باشد.

منشا اين بارش شهابي دنباله دار معروف هالي است که هر 75 سال از نزديک مدار زمين عبور ميکند. در اصل منشا هر بارش شهابي دنباله دار است که خود نيز از اجرام سرگردان منظومه شمسي اند که در هنگام نزديک شدن به خورشيد در صورتي که از نزديک مدار زمين هم عبور کنند قسمتي از آنها تکه تکه شده و در مدار زمين بجا مي مانند و زماني که زمين مجددا از آن قسمت مدار عبور کند در اثر جاذبه زمين به سمت آن سقوط کرده و در جو مي سوزند.

پس تا زمان هست بدنبال محل رصدي خود باشيد. اين پديده نجومي را در خارج از شهرها بهتر ميتوان ديد. امسال وضعيت ماه بسيار ايده آل است. چون تا زمان بالا آمدن کانون بارش ماه غروب کرده است. اين بارش را از دست ندهيد.


 شخصيت هاي بند انگشتي  

 
افرادي در دنيا هستند که به عنوان رهبران کشورهاي مختلف و يا نابغه هاي تکنولوِژي بسيار معروف هستند و به اسطوره تبديل شده اند و چهره آن ها را هر کسي مي شناسد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، چهره اشخاص معروف و محبوب هميشه در ذهن طرفدارانشان وجود دارد و به نوعي فراموش شدني نيستند. اين چهره ها را غالبا دستمايه کارهاي هنرمندان مي شود و نقاشي ها و طرح هاي زيادي از صورت آن ها کشيده مي شود."ديتو ون تياسه" هنرمند ايتاليايي علاقه خاصي به نقاشي بر روي انگشتان دست دارد و طرح هاي زيبايي را با انگشتانش ايجاد مي کند که علاقمندان زيادي در سطح دنيا دارد.

او به تازگي دست به اقدامي جالب زده است و چهره انسان هاي معروف را بر روي انگشتان خود کشيده است. اين افراد از نابغه هاي تکنولوِژي مانند استيو جابز هستند تا ديکتاتورهايي مانند معمر قذافي که همه آن ها به بهترين شکل کشيده شده اند.


 کاريکلماتور 

 در كاسه ي صبرم ، غرق شدم.

بدهکار ، طلب کارانه نگاهم کرد.

در سينه ي آدم برفي قلب يخي مي طپد.

سردترين سايه ، سايه ي آدم برفي است.

روان كاو ، به سوراخ هاي روح نفوذ پيدا کرد.

درخت ، تابستان پوشيد و زمستان لخت شد.

هيچ كس ‎براي سفر‎ آخرت ، ‎ساعت کوک نمي کند.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

ژوزه و تساوي و باخت!

مهدي طوسي

ژوزه كه در بازي مقابل سايپا به زدن ركورد تساوي هايش با پرسپوليس ادامه داد قرار است از اين تيم بيايد بيرون و برود در يك تيم ديگر به تساوي هايش ادامه بدهد.

گفته مي شود كه ژوزه قرار است از اين تيم برود و در لاليگا به ادامه مربي گري اش بپردازد. چرا كه تيم هاي لاليگا به شدت دنبال فردي هستند كه بتواند تيم هاي شان را با تساوي از زمين بيرون بياورد!


 اما خبر 

شماره گيري تلفن با استفاده ازلمس پوست دست

محققان موفق به توسعه يک روش جديد شده اند که در آن از پوست دست به عنوان صفحه کليد استفاده مي شود.

به گزارش ايرنا به نقل ازساينتيفيک، با استفاده از اين روش پوست بدن مانند يک رابط کاربري عمل مي کند؛ براي مثال با لمس نقاط خاصي از پوست مي توان شماره مورد نظر را توسط تلفن همراه شماره گيري کرد و يا منوي خاصي را باز کرد.

اين تکنولوژي Skinput نام دارد.

براي استفاده از اين فناوري کاربر بازوبند خاصي را روي بازوي خود قرار مي دهد. اين بازوبند مجهز به يک پروژکتور کوچک است که طرح صفحه کليد يا منو را روي دست کاربر مي اندازد. علاوه بر اين در اين بازوبند از چند حسگر حساس به صدا نيز استفاده شده است.

زماني که فرد نقاط مختلف بدن خود را لمس مي کند يا به آن ضربه وارد مي کند، بر اساس تراکم استخوان ها، بافت هاي بدن و مفاصل، صداهاي متفاوتي توليد مي شود که توسط سنسورها حس مي شود.نرم افزار موجود در بازوبند قادر به تجزيه و تحليل فرکانس هاي صوتي و تهيه اطلاعات از آنان است. اين اطلاعات توسط تکنولوژي بي سيم بلوتوث به تلفن همراه يا تجهيزات مورد نظر ارسال شده و فرامين موردنظر اجرا مي شوند.

کاربرد اين تکنولوژي در گوشي هاي هوشمند و بازي هاي رايانه اي است.

انجام بازي‌هاي توپي و غير توپي علائم بيش‌فعالي را بهبود مي‌بخشد

بر اساس بررسي‌هاي محققان، انجام بازي‌هاي توپي و غير توپي، تاثير مثبتي در بهبود علائم بيش فعالي در کودکان مبتلا دارد.

به گزارش ايسنا، اختلال توجه (بيش فعالي) يک اختلال رفتاري در کودکان است که با يک يا ترکيبي از عوامل از جمله بيش فعالي، عدم توجه و تکانش‌گري شناخته مي‌شود. لذا مطالعه‌اي با هدف ارزيابي اثربخشي بازي‌هاي توپي و غير توپي بر کاهش نشانگان اختلال کمبود توجه/بيش فعالي دانش‌آموزان پسر 9 تا 11 ساله توسط عليرضا بهرامي، استاديار دانشگاه اراک انجام شد.

در اين مطالعه کارآزمايي باليني که با طرح بيش آزمون/ پس آزمون اجرا شد، 60 دانش‌آموز مبتلا به بيش فعالي به صورت تصادفي به سه گروه مساوي بازي‌هاي توپي، بازي‌هاي غير توپي و کنترل تقسيم شدند. گروه‌هاي تمريني به مدت 12 هفته به تمرين پرداختند. برنامه تمريني شامل 3 جلسه در هفته و هر جلسه 30 تا 45 دقيقه بازي درماني بود. نشانه‌هاي بيش‌فعالي از طريق پرسش‌نامه علائم مرضي کودکان CSI-4، قبل و بعد از 12 هفته برنامه تمريني ارزيابي شد.

يافته‌ها حاکي از آن است که پس از 12 هفته بازي درماني کاهش معني‌داري در نشانه‌هاي اختلال توجه در گروه‌هاي آزمايشي در مقايسه با ابتداي مطالعه مشاهده شد، اما تفاوت معني‌داري بين بازي توپي و غير توپي مشاهده نشد.

با توجه به نتايج حاصل از اين مطالعه مي‌توان بيان کرد که انجام بازي‌هاي توپي و غير توپي، تاثير مثبتي در بهبود نشانه‌هاي اختلال توجه/ بيش فعالي دارند.

شايان ذکر است اين پژوهش در مجله دانشگاه علوم پزشکي اراک منتشر شده است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون