جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2605- تاریخ : 1391/07/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

تجليل از برترين‌هاي جشنواره پژوهش‌هاي رضوي
تقدير وزير فرهنگ و ارشاد از کانون براي برگزاري شايسته جشنواره‌هاي رضوي


برگزاري برنامه‌هاي ويژه هفته دفاع مقدس در مراکز کانون کشور

به مناسبت هفتم مهر روز آتش نشاني و ايمني
هشتمين مسابقه اينترنتي ' ايمني، کليد سلامتي' برگزار مي‌شود


 تجليل از برترين‌هاي جشنواره پژوهش‌هاي رضوي
 تقدير وزير فرهنگ و ارشاد از کانون براي برگزاري شايسته جشنواره‌هاي رضوي 

 
دومين جشنواره پژوهش‌هاي رضوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان تهران از برگزيدگان خود تجليل کرد تا پرونده سومين دوره بخش‌هاي هشت‌گانه کودک و نوجوان جشنواره رضوي بسته شود. جشنواره‌هايي که به گفته وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، از کيفيت خوبي برخوردار بودند.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، هيأت داوران اين جشنواره شامل ملک چيذري، نسرين سجاديان و فروغ‌اعظم علي‌شاهرودي به صاحب اثر برگزيده اول با عنوان "بررسي ميزان آگاهي دانش‌آموزان شهر قدس از زندگي امام رضا(ع)" اثر علي زارع‌زاده و آرمان مهران‌فر از مرکز شهر قدس استان تهران، تنديس ويژه جشنواره، لوح تقدير و هديه نقدي به مبلغ 10ميليون ريال اختصاص دادند.

بر همين اساس، پژوهش برگزيده دوم، با عنوان "مصحف‌خواني، پژوهشي پيرامون آيين صفه‌‌خواني در حرم رضوي و راهکار‌هاي ترويج آن" اثر فائزه زارعي‌نژاد، زهرا اسفيدگر و نيوشا ناصري‌زارع از مرکز هشتگرد استان البرز شايسته دريافت تنديس ويژه جشنواره، لوح تقدير و هديه نقدي به مبلغ 7ميليون ريال معرفي شد.

در عين حال هيأت داوران، اثر برگزيده سوم با عنوان "بررسي تاثير حضور بارگاه امام رضا(ع) بر اعتقادات مردم خراسان جنوبي" اثر زهرا سپاهي، ريحانه علي‌آبادي و فاطمه قاسمي از مرکز شماره 2 بيرجند استان خراسان جنوبي، را نيز شايسته دريافت تنديس ويژه جشنواره، لوح تقدير و هديه نقدي به مبلغ 5ميليون ريال معرفي کردند.

بر اساس اين گزارش، آثار چهارم تا هشتم به ترتيب با عنوان‌هاي "تاثير سيره رضوي بر فراگيري مهارت دوستي و همدلي در نوجوانان" اثر محمدباقر آزره و محمد جهانگيري از مرکز شماره 2 کانون استان تهران، "بررسي ميزان آگاهي اعضاي نوجوان از فلسفه نقاره‌نوازي در حرم رضوي" اثر ساحل ملکت‌دوست از مرکز الوند استان قزوين، "بررسي تاثير زيارت حرم امام رضا(ع) بر آرامش دروني زائران" اثر حديث دهقان، مريم سامي و زهرا طالبي از هشتگرد استان البرز، "بررسي آداب و رسوم برخي از اقوام در تشرف به بارگاه رضوي" اثر رامين نديمي، محمدرضا نوروزي از مرکز شهر قدس استان تهران و "خدام حرم رضوي" اثر رضوان پورکرمي و فاطمه فخرآبادي از مرکز 28 تهران نيز لوح تقدير و هديه نقدي به مبلغ 4ميليون ريال دريافت کردند.

به نفرات هشتم تا يازدهم نيز لوح تقدير به همراه هديه نقدي به مبلغ 3ميليون ريال، نفرات دوازدهم تا پانزدهم لوح تقدير و هديه نقدي به مبلغ 2ميليون ريال و نفرات شانزدهم تا چهلم نيز لوح تقدير و هديه نقدي به مبلغ 1ميليون ريال اهدا شد.

داوران هم‌چنين در بيانيه خود از تمامي نوجواناني که آثار پژوهشي خود را براي جشنواره ارسال کرده بودند تشکر و مواردي هم‌چون پرداختن به مسايل واقعي و دغدغه‌هاي ذهني، توجه بر مهارت مطالعه صحيح و دقيق، پايبندي و توجه پيوسته به اصول و منشور اخلاقي و استفاده از منابع مفيد دست اول و مرتبط با موضوع پژوهش تأکيد کردند.

جشنواره‌هاي رضوي فرهنگ الهي را ترويج مي‌دهد

دبير دومين جشنواره پژوهش‌هاي رضوي نوجوانان گفت: جشنواره‌هاي رضوي فرهنگ الهي را بين کودکان و نوجوانان ترويج مي‌دهد.

محسن فضلي با بيان اين مطلب در مراسم تجليل از برگزيدگان دومين جشنواره پژوهش‌هاي رضوي نوجوانان تأکيد کرد: اگر اين جشنواره‌ها با دقت و دوري از سطحي‌نگري عمل کند، مي‌تواند فرهنگ درست مذهبي را در بين کودکان و نوجوانان ترويج داده و به ايمان استوار تبديل سازد.

وي اضافه کرد: در جشنواره‌هاي 8‌گانه رضوي 28هزار و 700 نفر شرکت‌کننده داشتيم که در واقع به همين تعداد، اثر خلق و ارايه شد و اين جشنواره‌ها از دو جنبه هنر و ادبيات حايز اهميت است.

مشاور مديرعامل و مدير کانون استان تهران با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در خصوص تهاجم فرهنگي تصريح کرد: تهاجم بر بال دانش مي‌نشيند و از قدرتي ‌که بشر خلق کرده براي گسترش خودش استفاده مي‌کند.

فضلي در ادامه گفت: در مواجهه با تهاجم فرهنگي و جنگ نرم بايد با آن مقابله کرده و شرايطي به وجود آوريم که معارف اسلامي را جايگزين اين جنگ نرم کرده و سربلند از آن بيرون آييم.

مدير کانون استان تهران، يادآور شد جشنواره پژوهش‌‌هاي رضوي يک تفاوتي با ديگر جشنواره‌ها دارد زيرا مخاطبان آن فقط نوجوانان هستند.

دبير جشنواره پژوهش‌هاي رضوي نوجوانان گفت: اين جشنواره در 5 محور اصلي برگزار شد، 115 اثر از سيره علمي امام رضا(ع)، 107 اثر از سيره عملي امام رضا(ع)، 200 اثر از زندگي حضرت رضا(ع)، 162 اثر از جلوه‌هاي فرهنگ و تاريخ رضوي و 95 اثر از معارف و زائرين رضوي دريافت شد و در مجموع 1047 اثر در حوزه پژوهش به دبيرخانه جشنواره ارسال شد.

مشاور مديرعامل تأکيد کرد اين جشنواره‌ها، گسترده، مفيد و مؤثر هستند، گسترده‌اند چرا که کانون داراي 900 مرکز فرهنگي‌هنري، 5هزار مربي و مجموعه‌اي از کارشناسان باتجربه است، مفيدند زيرا فرهنگ الهي را بين کودکان و نوجوانان ترويج مي‌دهد و مؤثر هستند به خاطر اين‌که از 2 ابزار هنر و ادبيات استفاده مي‌کنند.

در بخشي از اين مراسم پيام سيدصادق رضايي مديرعامل کانون توسط سيدمجتبي صدر مشاور مديرعامل در امور استان‌ها قرائت شد.

قرائت بخشي از پيام سيدجواد جعفري دبير جشنواره بين‌المللي امام رضا(ع)، پخش صلوات خاصه، پخش تيزر و نماهنگ و اجراي سرود اعضاي نوجوان مرکز 38 کانون استان تهران از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم به شمار مي‌رود.

در اين مراسم برگزيدگان دومين جشنواره پژوهش‌هاي رضوي کانون روز 1 مهر در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون استان تهران جوايز خود را دريافت کردند.

نمايشگاهي نيز در نگارخانه مرکز آفرينش‌هاي کانون استان تهران واقع در خيابان حجاب از تا 7 مهر از آثار پژوهش‌گران نوجوان جشنواره برپاست.

تقدير وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از کانون براي برگزاري جشنواره‌هاي رضوي

به گفته وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، فعاليت کانون در جشنواره‌هاي مختلف رضوي، به‌ويژه جشنواره «يک تصوير از يک حديث رضوي» رضايت‌بخش بوده است.

سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، در مراسم پاياني هفتمين جشنواره مشاعره رضوي در استان بوشهر از نقش کانون در بخش‌هاي مختلف جشنواره رضوي تجليل کرد.

به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان بوشهر، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در نشست شوراي فرهنگ عمومي استان بوشهر با اشاره به نقش مهم فعاليت‌هاي فرهنگي بيان کرد: فرهنگ در مقاطعي به حاشيه رفته است؛ هر چند فعاليت‌هاي اقتصادي در کشور مهم است و نمي‌توان به آن بي توجه بود اما بايد کاري کنيم که نگاه مديران هم فرهنگي باشد.

حسيني با بيان اين‌که بايد با يک جبهه فرهنگي براي رفع مشکلات فرهنگي تشکيل دهيم، بيان داشت: جشنواره فرهنگي امام رضا(ع) الگوي موفقي در ترويج فرهنگ رضوي بوده است و تلاش شده از سنين پايين تا انديش‌مندان را براي اجراي موفق آن درگير کنيم.

وي نقش کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در بخش‌هاي مختلف رضوي را نمونه‌اي از يک حرکت صحيح فرهنگي دانست و گفت: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در انجام فعاليت‌هاي فرهنگي، رسالت خود را به خوبي انجام داده است.

حسيني بيان داشت: 68 ارگان، سازمان و وزارت‌خانه در اين جشنواره مشارکت دارند و فرهنگ رضوي در کشور به خوبي ترويج شده است.

زکيه اميرپور، مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان بوشهر نيز ضمن تشکر از نظر مساعد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نسبت به کانون، يکي از مربيان کانون استان را به عنوان برگزيده نخست بخش بزرگ‌سال جشنواره «يک تصوير از يک حديث رضوي» معرفي کرد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به منظور شرکت در مراسم پاياني هفتمين جشنواره مشاعره رضوي، پنج‌شنبه 30 شهريور ماه به بوشهر سفر کرد.


 برگزاري برنامه‌هاي ويژه هفته دفاع مقدس در مراکز کانون کشور 

 
به مناسبت هفته دفاع مقدس مسابقه نقاشي و ادبي با عنوان "چشمه‌هاي ايثار" در مراکز کانون استان کردستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کردستان، سهيلا شيخي مدير کانون استان در سخناني ضمن گرامي‌داشت هفته دفاع مقدس، با بيان اين ‌که ايام دفاع مقدس از برگ‌هاي زرين تاريخ کشورمان است بر تجليل و تکريم از شهدا، جانبازان و ايثارگران که پرچم استقلال، عزت و سربلندي ايران اسلامي را به اهتزاز در آورده‌اند تاکيد کرد.

شيخي اظهار داشت: امروز اگر کشور ما حرفي براي گفتن دارد و نگاه جهان به ايران معطوف شده و عزت و اقتداري که در جهان پيدا شده به برکت اين دفاع مقدس و از ثمره آن دوران پرافتخار است و امروز حداقل وظيفه ما به عنوان خدمت‌گزاران به اين نظام مقدس اين است که از زحمات، رشادت‌ها و ايثارگري‌هاي آن جوانان پاک که قطره قطره خون‌هايشان در راه دفاع از کشور ريخته شد تجليل کنيم.

وي خاطرنشان کرد: نسل کودک و نوجوان نيازمند آشنايي بيش‌تر با فرهنگ دفاع مقدس است و اين ايام بهانه خوبي بود تا کودکان و نوجوانان با ايثار و از خود گذشتگي رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ملت ايران آشنا شوند.

سهيلا شيخي در ادامه با اشاره به برگزاري مسابقه‌اي فرهنگي‌هنري در مراکز کانون استان، افزود: کودکان و نوجوانان شرکت‌کننده در اين مسابقه مضمون ايثار، مقاومت، شهادت و... را در نقاشي‌هاي خود به تصوير کشيدند.

به گفته اين مدير، برپايي ايستگاه ادبي با موضوع دفاع مقدس و با عنوان چشمه‌هاي ايثار نيز از ديگر برنامه‌هاي اجرايي مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بود که به مناسبت هفته دفاع مقدس به صورت استاني برگزار گرديد که در اين مسابقه کودکان و نوجوانان به خلق آثار ادبي پرداختند.

مدير کانون استان کردستان عنوان کرد که ده‌ها کودک و نوجوان کردستان با شرکت در اين مسابقه صحنه‌هاي زيبايي از ايثار، مقاومت، شهادت رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس را به تصوير کشيدند.

در پايان اين مسابقه در دو بخش کودک و نوجوان هر کدام 3 برگزيده معرفي و تقدير به عمل آمد.

وي افزود: اعضا و مربيان مرکز بيجار نيز در اين هفته برنامه‌هاي متنوعي داشتند از جمله معرفي سري کتاب‌هاي "خاطرات جنگ"، معرفي شخصيت دو تن از شهداي بيجار به نام‌هاي شهيد دکتر علي‌اکبر عرب‌زاده و دکتر مصطفي رستم‌پور، تهيه کار ديواري در ارتباط با هشت سال دفاع مقدس و تهيه ماکت از مزار شهداي بيجار گروس از جمله اين برنامه‌ها بود که با حضور اعضا برگزار شد.

شيخي خاطرنشان ساخت: به مناسبت هفته دفاع مقدس در مرکز سريش‌آباد نيز اعضاي نوجوان دختر مرکز نقاشي ديواري که با نماد‌هاي دفاع مقدس مانند گل لاله و سيم خاردار و کبوتر و رنگ سرخ آزيين بسته شده بود را اجرا کردند. هم‌چنين مسابقه خوش‌نويسي با موضوع جمله‌هايي از دفاع مقدس و معرفي کتاب آواي پرستو‌ها به صورت ديواري با هدف آشنايي اعضا با ادبيات مقاومت و جنگ اجرا شد.

شيخي در سخناني هدف از برگزاري اين مسابقات و برنامه‌ها را توجه و تلاش کودکان و نوجوانان براي خلق آثار هنري با موضوع دفاع مقدس و زنده نگه‌داشتن ياد شهيدان و دلاورمردي رزمندگان اسلام دانست.

وي در پايان گفت: مراکز فرهنگي‌هنري کانون در شهرهاي سقز، کامياران، حسن‌آباد ياسوکند، مريوان و دهگلان نيز همپاي ساير مراکز استان کردستان در هفته دفاع مقدس به اجراي برنامه پرداختند.

کودکان ايلامي از مناطق جنگي بازديد کردند

مرکز فرهنگي‌هنري شهيد جرايه از مراکز ثابت کانون استان ايلام، کودکان دختر عضو خود را با هدف معرفي سال‌هاي پايداري به نسل فردا در يک اردوي فرهنگي به منطقه هملياتي شهداي قلاويزان دعوت کرد.

به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان ايلام، اين مرايم با اين هدف برگزار شد که با اجراي برنامه‌هايي با موضوع ايثار و شهادت کودکان را با سال‌هاي دفاع مقدس بيش‌تر آشنا کنند.

در اين اردوي يک‌روزه مربيان ابتدا خاطراتي را از شهداي قلاويزان با استفاده از منابع مکتوب و راهنماهاي نظامي روايت کردند، سپس بچه‌ها با بازديد حضوري از مناطق جنگي و محل شهداي قلاويزان با اين مناطق از نزديک اشنا شدند.

بر اين اساس، پس از آن اعضاي کانون به زيارت اما‌ زاده حسن در مهران رفتند تا در آن‌جا نيز ضمن زيارت با اثار سال‌هاي دفاع مقدس آشنا شوند.

برنامه‌هاي مراکز کانون استان مرکزي

مراکز کانون در استان مرکزي نيز خبر از برگزاري برنامه‌هاي ويژه در هفته دفاع مقدس داده‌اند.

مرکز فرهنگي‌هنري هندودر برنامه‌هاي معرفي وقايع، ايستگاه نقاشي، بيان خاطرات جبهه توسط آقاي محمد وليئي از همکاران مرکز و برپايي ايستگاه سفال‌گري با موضوع سنگر و نارنجک را در دستور خود داشت.

مرکز فرهنگي‌هنري تلخاب نيز به مناسبت هفته دفاع مقدس به همراه اعضاي نوجوان پسر ماکت زيبايي از جبهه‌ها را آماده کرد.

در مرکز فرهنگي‌هنري قورچي‌باشي يک دور مسابقه دوچرخه‌سواري در ميان اعضاي پسر برگزار شد که در پايان از دو برنده اول تقدير شد. محل شروع اين مسابقه از ابتداي بلوار امام خميني (ره) تا انتهاي گلزار شهدا شهر قورچي‌باشي بود.

در پايان اعضا بر سر مزار شهداي هشت سال دفاع مقدس رفتند و با قرائت فاتحه براي آنان با شهدا پيمان بستند که از اهداف انقلاب در تمامي زمينه‌ها حمايت کنند و ادامه‌دهنده راه آنان باشند.


 به مناسبت هفتم مهر روز آتش نشاني و ايمني
 هشتمين مسابقه اينترنتي ' ايمني، کليد سلامتي' برگزار مي‌شود 

 
هشتمين مسابقه اينترنتي "ايمني، کليد سلامتي" با هدف گسترش فرهنگ ايمني در ميان بچه‌ها، در سايت مسابقات کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان فعال شد.اين مسابقه در هشتمين سال برگزاري خود تلاش مي‌کند تا با افزايش آگاهي کودکان در زمينه امدادرساني در حوادث، مهار و کنترل دامنه آن و قدرداني از تلاش‌هاي خستگي‌ناپذير آتش‌نشانان اجرا ‌شود.

در اين ميان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني تهران به عنوان برگزارکنندگان اين مسابقه با طرح 14 سوال چهارگزينه‌اي ميزان اطلاعات و دانش کودکان و نوجوانان فارسي‌زبان را پيرامون ايمني مورد سنجش قرار مي‌دهند.علاقه‌مندان به شرکت در اين رقابت اينترنتي که در سال‌هاي گذشته با استقبال کاربران اينترنت روبه‌رو شد بايد به سايت مسابقات کانون به نشاني www.kanoonquiz.ir مراجعه کنند و به سوال‌هاي اين مسابقه ظرف مدت 20 دقيقه پاسخ دهند.

هم‌چنين سوال‌هاي هشتمين مسابقه اينترنتي ايمني، کليد سلامتي به صورت عمده به محورهايي در حوزه ايمني مانند انجام رفتارهاي مناسب در روبرو شدن با اتقاقاتي هم‌چون آتش سوزي، برق گرفتگي، حوادث غير مترقبه و نشت گاز پرداخته است.اين مسابقه به مناسبت روز آتش‌نشاني و ايمني از تاريخ 2مهر در سايت مسابقات کانون فعال و تا روز 10 بهمن 1391 امکان شرکت در اين رقابت اينترنتي فراهم شده است.

جوايز برگزيدگان اين مسابقه را سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني تهران ، روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون و کانون استان خراسان شمالي اهدا خواهند کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون