جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2605- تاریخ : 1391/07/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


در فضاي ايميل شبيه كدام پرنده هستيد؟


نبرد تنگاتنگ کتابهاي کاغذي با الکترونيکي


كشف قديمي‌ترين نمونه پر كردن دندان


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 در فضاي ايميل شبيه كدام پرنده هستيد؟  

 
محققان دو دانشگاه اسکاتلندي در يک پژوهش جديد، الگوهاي رفتار ايميلي انسانها را با گونه‌هاي مختلف پرندگان مطابقت داده‌اند. به گزارش ايسنا، با اين الگوها مي توانيد دريابيد که يک «دارکوب وسواسي» هستيد که نمي‌تواند در برابر بررسي ايميل خود در هر ساعت از شبانه روز مقاومت کند يا يک «شترمرغ دور از ارتباط» که ايميلها را خوانده اما به آنها پاسخ نمي‌دهد. در پژوهش محققان دانشگاه گلاسکو و دانشگاه وست اسکاتلند 15 نمونه پرنده طبقه‌بندي شده، از جمله «کلاغ آزار رسان» که هميشه چندين نسخه از يک سند واحد يا چندين ايميل محتوي يک موضوع مشابه را ارسال مي‌کند. به گفته اين محققان، امروزه روش ايميل بطور کامل جايگزين نامه‌نگاري و دستگاه فکس به عنوان شيوه اوليه ارتباطات نوشتاري بخصوص در امر تجارت شده است.

اما به گفته آنها استفاده روزافزون از ايميل منجر به ايجاد الگوهاي غيرمتعارف خاص رفتار ايميلي شده که مي تواند باعث خوشحالي يا خشم شود. يکي از نمونه‌هاي رفتار عصبي‌كننده مي‌تواند «طاووس جيغ زن» باشد که ايميلهايي را به همه ارسال کرده و در آنها مدعي محتوايي براي دانش همگاني مي‌شود، درحاليکه تنها جنبه خودنمايي دارد، يا «شترمرغ استراليايي پشتيبان» که ايميلهايي را چند روز بعد براي تاييد انتقال اطلاعات ارسال مي‌کند يا «ميناي تکرار کننده» که تک تک ايميلهاي ارسالي را تصديق مي‌کند. در اين ميان همچنين رفتار «طوطي بي‌نزاکت» از جمله الگوهاي آزاررسان بوده که ايميلهاي توهين آميز يا نامناسب را ارسال کرده و نمي فهمد که چرا ديگران از وي ناراحت هستند، يا «جغد شب زنده‌دار» که در نيمه شب ايميل فرستاده و درک نمي‌کند که چرا ديگران آرزو دارند در آن زمان آنلاين نباشند. رفتار «فاخته چترباز» که با ارسال ايميل به سايرين از آنها مي‌خواهد تا وظايف مرتبط با او را انجام دهند، سپس به سرعت ناپديد شده و رفتار «شترمرغ دور از ارتباط» را انجام مي‌دهد تا گيرنده بدشانس با آن وظيفه تنها بماند، از ديگر الگوهاي عصبي‌كننده محسوب مي‌شود. در اين ميان «بوف اروپايي زمستان خواب» به رفتاري اشاره دارد که فرد بطور گاه‌بگاه ايميلها را خوانده و از اين رو نمي‌توان به وي اعتماد کرد. همچنين «خروس جنگلي پنهان» ايميلها را به شيوه Bcc براي ارسال ايميل براي ديگران بدون آگاهي‌گيرنده اصلي مي‌فرستد. اگرچه چنين رفتاري بسيار نادر است.

رفتار «مرغ مقلد تکرارکننده» به ارسال سريالي ايميل بطور زنجيره‌اي، درخواستهاي آنلاين و هرچيز ديگر مطابق تمايل خود مي‌پردازد. بيشتر اين ايميلها از يک عنوان با سرآغاز «ارسالي» برخوردار است. اين مرغ معمولا براحتي توسط پرندگان ديگر ناديده انگاشته شده اما از دليل آن آگاه نيست.

همچنين «غاز محتکر» به جمع‌آوري صدها ايميل پرداخته و هيچگاه نمي‌تواند ايميل موردنظر خود را پيدا کند. درحاليکه «مرغ مگسخوار با واکنش سريع» به سرعت به ايميلها پاسخ داده و انتظار همين سرعت را در دريافت جواب دارد.

در اين ميان تنها يک نوع پرنده براي رفتار خوب ايميلي وجود دارد که «سينه سرخ» است. به گفته محققان اين افراد به اين دليل مورد تحسين هستند که اجازه نمي دهند کار با ايميل زندگي آنها را تحت تاثير قرار داده و زمان را با صحبت با افراد ديگر در هر زمان مي‌گذرانند.


 نبرد تنگاتنگ کتابهاي کاغذي با الکترونيکي 

 همزمان با موفقيت آمازون کيندل که به عنوان يک سخت افزار براي خواندن کتابهاي الکترونيکي به کار مي رود، فروش کتابهاي ديجيتالي روند رو به رشدي داشته اما فروش کتابهاي کاغذي کاهش يافته است. به گزارش مهر، فروش کتابهاي الکترونيکي در نيمه اول سال 2012 در مقايسه با سال گذشته به علت موفقيت چشمگير دستگاه هايي چون آمازون کيندل تا 188 درصد افزايش يافته است.اين درحالي است که براساس اعلام انجمن ناشران بريتانيا، فروش کتابهاي کاغذي تنها 0.4 درصد در مقايسه با همين دوره در سال گذشته کاهش يافته است و آمارهاي جديد صرفا حکايت از افزايش چشمگيري فروش کتابهاي ديجيتالي دارد.

اين آمار و ارقام نشان مي دهد که حتي برخي از کتابهايي که مخاطب به آن علاقه داشته هم در قالب کتابهاي ديجيتال و هم کتابهاي غير ديجيتال فروش مناسبي را براي خود رقم زده است.اين درحالي است که کارشناسان اين صنعت هشدار داده اند که ممکن است کتابفروشهاي سنتي متقاعد کردن خوانندگان کتابها را براي تغيير رويکرد از ديجيتال به کاغذي کار بسيار دشواري ببينند، چرا که کتابهاي ديجيتالي در اينترنت با قيمتهاي بسياري ارزان تري به فروش مي رسند. براساس اظهارات کارشناسان افزايش فروش کتابهاي الکترونيکي تنها به کتابهاي داستاني محدود نمي شود، افزايش فروش کتابهاي غير داستاني نيز 128 درصد در مقايسه با همين دوره در سال گذشته چشمگير بوده و از سوي ديگر کتابهاي کودکان نيز افزايش 171 درصدي داشته است.

رشد کلي 89.1 درصدي در فروش ديجيتالي از 124 ميليون دلار به 234 ميليون دلار رسيده است درحالي که فروش کتابهاي کاغذي از 1594 ميليون دلار به 1589 ميليون دلار رسيده است.


 كشف قديمي‌ترين نمونه پر كردن دندان  

محققان با تجزيه و تحليل فك انسان كه يك قرن پيش در اسلووني كشف شده است، نخستين نمونه از روش درمان پر كردن دندان در تاريخ بشر را كشف كردند. به گزارش ايسنا، تيم تحقيقاتي مركز بين المللي فيزيك نظري در ايتاليا استخوان فك متعلق به يك مرد 24 تا 30 ساله را كه در دوره نوسنگي مي زيسته است، مورد بررسي دقيق قرار دادند. اين فك باستاني حدود 100 سال قبل كشف شد، اما محققان به تازگي متوجه پر شدن دندان در اين نمونه شدند. محققان با استفاده از روش راديو كربن كه براي تخمين قدمت آثار باستاني مورد استفاده قرار مي‌گيرد، عمر تقريبي اين پر كردگي دندان را شش هزار و 500 سال تخمين زده و يك مدل ديجيتالي سه بعدي از دندان واقعي تهيه كردند. يك شكاف عمودي در دندان كانين سمت چپ بخشي از ميناي داخلي و بافت دندان موسوم به عاج را مورد تهديد قرار داده كه براي حل اين مشكل اين سوراخ با موم پر شده است. محققان معتقدند، با توجه به ميزان آسيب وارد شده به دندان از اين روش پر كردن با موم براي كاهش درد بسيار شديد بيمار استفاده شده است.


 کاريکلماتور 

 نابينا به آينده چشم دوخت.

منبع موثق ، گالوانيزه از آب در آمد.

شاخ گرسنه ي آفريقا مرگ مي گريد.

جنگ و آتش بس در يک بستر متولدمي شوند.

آئين نگارش ، نشانه ي دين باوري واژه ها است.

شايد داروخانه شلوغ ترين مجتمع مسکوني داروها باشد.

کرکره ي آرايشگاه گيوتين در انقلاب فرانسه بالا کشيده شد.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

مسعود را نداشته....!

مهدي طوسي

از ما نشنيده بگيرد اما اين جوري مي گويند كه قرار است مسعود كيميايي برود در يك فيلم آمريكايي به ايفاي نقش بپردازد.

گفته مي شود كه حتي كيمايي قرار است در اين فيلم مقابل "برادپيت" نيز بازي بكند و حتي گفته: اگر براد نيايد من قراردادم را فسخ خواهم كرد!

از ما نشنيده بگيريد اما گفته مي شود كه مسعود كيميايي حتي براي اين نقش قرار است جايزه اسكاري كني سولقوني....! (ببخشيد با جغرافياي شهر تهران قاطي كرديم!) هم بگيرد و حتي بعد از گرفتن جايزه اين جايزه را تقديم بكند به براد پيت به خاطر يك عمر فعاليت در سينمايي كه مسعود را نداشته!


 اما خبر 

براي نخستين بار در کشور محقق شد؛

ساخت پنجره خورشيدي با قابليت توليد و ذخيره سازي الکتريسيته

پژوهشگران کشورمان موفق به ساخت پنجره خورشيدي با قابليت توليد و ذخيره سازي الکتريسيته از نور خورشيد شدند.حميد عزيزيان پژوهشگر اصفهاني در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: اين پنجره به صورت دوجداره ساخته شده و علاوه بر توليد الکتريسيته، عايق حرارت و صوت نيز است. وي افزود: صفحات مبدل نور خورشيد به الکتريسيته به گونه اي در اين پنجره خورشيدي جانمايي شده است که يک ولتاژ ثابت ايجاد مي کند و با تغيير زاويه تايش خورشيد، الکتريسيته توليد شده از آن تغيير نمي کند. عزيزيان اظهار کرد: از مزاياي استفاده از اين پنجره قابليت استفاده از هر نوع ساختمان و در هر اندازه دلخواه است و امکان استفاده از آن در انواع قاب هاي موجود آلومينيومي و چوبي وجود دارد.

كت دلخواه گياه‌خواران با چرم آزمايشگاهي وارد بازار مي‌شود!

يك شركت آمريكايي از ورود كت‌هاي چرم پرورش يافته در آزمايشگاه به بازار در پنج سال آينده خبر داده كه گياهخواران مي‌توانند با طيب خاطر از آنها استفاده كنند. به گزارش ايسنا، شركت «Modern Meadow» كه همچنين در حال توليد گوشت در آزمايشگاه بوده،‌ اظهار كرده اولين محصول آن مي‌تواند صنعت پوشاك را كاملا متحول كند. در اين فناوري، سلولها از يك نمونه از گاو ذخيره شده و ميليونها سلول استخراجي در يك راكتور زيستي يا ديگر دستگاههاي رشد قرار مي‌گيرند. در اين زمان سلولها در لايه‌هايي براي تركيب يكديگر و سپس در يك راكتور زيستي براي رسيدن به حالت بالغ قرار مي‌گيرند. پس از گذشته چند هفته اين سلولها ديگر تغذيه نمي‌شوند. در آخر كار، بافت پوست كنده شده و بافتهاي عضله و چربي براي مواد غذايي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين شركت از دلايل اصلي خود براي توليد اين كت چرم آزمايشگاهي، ساختار ساده‌تر پوست نسبت به گوشت است كه توليد آنرا راحت‌تر مي‌كند. بخشي از تصميم براي توليد چرم آزمايشگاهي به دليل جنجالهاي كمتر عمومي براي استفاده از چرم بدون كشتن حيوانات است. اما به گفته سازندگان، اكنون بزرگترين مشكل پيش روي آنها توليد انبوه سلولهاي مورد نياز براي گوشت و چرم است. شركت Modern Meadow اميدوار است كه اين پروژه كه اخيرا يك كمك هزينه 220 هزار دلاري از پيتر تيل، ميليادر جوان كارآفرين آمريكايي دريافت كرده بتواند نگراني‌هاي محيطي را در مورد توليد گوشت كاهش دهد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون