جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2598- تاریخ : 1391/06/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


«قصه‌هاي هزار و يک شب» در 10 جلد به دست بچه‌ها رسيد


سه عنوان جديد از مجموعه ترس و لرز منتشرشد


دانشور ميهمان فصلنامه «نقد و بررسي کتاب تهران» شد


نخستين کنفرانس ملي «مديريت منابع اطلاعاتي وب» فراخوان داد


همراه با خبر


قند پارسي


نغمــــــه


 «قصه‌هاي هزار و يک شب» در 10 جلد به دست بچه‌ها رسيد 

 
مجموعه «قصه‌هاي تصويري از هزار و يک شب» به روايت حسين فتاحي توسط انتشارات قدياني به چاپ رسيد. به گزارش مهر، اين مجموعه 10 جلدي همانطور که از نامش پيداست قصه‌هاي هزار و يک شب را به زباني ساده و تصويري براي بچه‌ها روايت مي‌کند.تصويرگري اين مجموعه را فرهاد جمشيدي انجام داده و کتاب‌ها به صورت تمام رنگي منتشر شده و گرافيک کتاب به گونه‌اي است که در نگاه نخست بچه‌ها را جذب خود مي کند.ماهيگير و ديو، حکيم رويان و ملک يونان، شاهين و پادشاه، علاالدين و چراغ جادو، جزيره‌اي که نهنگ بود، دره الماس‌ها، بچه شير و آدميزاد، چشمه جادويي، دراج و لاک‌پشت‌ها، قاضي پنج ساله عنوان جلدهاي مختلف مجموعه هستند.

در بخشي از کتاب «چشمه جادويي» که جلد هشتم مجموعه است، مي خوانيم: کاروان راه افتاد. شاهزاده و وزير جلوتر از ديگران مي‌رفتند. وزير که آدم بدجنسي بود، نمي‌خواست شاهزاده به همسرش برسد و اين ازدواج سر بگيرد. دنبال نقشه‌اي بود که هرطور شده اين ازدواج را به هم بزند. او فکرکرد و عاقبت نقشه‌اي کشيد.

در بين راه چشمه‌اي بود که خاصيت عجيبي داشت. اگر مردي از آب چشمه مي‌نوشيد به صورت زن درمي‌آمد. وزير بدجنس، شاهزاده‌ي جوان را کنار اين چشمه برد. شاهزاده‌ي بيچاره که از همه جا بي‌خبر بود، کنار چشمه نشست و از آب چشمه نوشيد و در همان لحظه به صورت زن لاغري درآمد.در بخشي از داستان «ماهيگير و ديو» مي‌خوانيم: ديو گفت: من در زمان حضرت سليمان (ع) زندگي مي‌کردم، او از من خواست به خدا ايمان بياورم، اما قبول نکردم/ سليمان هم مرا در اين خمره زنداني کرد و به دريا انداخت. 700 سال که گذشت، با خودم گفتم: اگر کسي مرا آزاد کند، هر آرزويي داشته باشد برآورده مي‌کنم، اما کسي پيدا نشد و مرا آزاد نکرد.700 سال ديگر گذشت، با خود گفتم اگر کسي مرا نجات دهد، تمام گنج‌هاي روي زمين را پيدا مي‌کنم و به او مي‌دهم، اما باز هم کسي پيدا نشد که مرا آزاد کند و نجات دهد. 400 سال ديگر هم گذشت، اين بار با خود گفتم: اگر کسي مرا نجات دهد، او را مي‌کشم البته هر طور که خودش بگويد، حالا بگو چطوري تو را بکشم؟ ...

فتاحي داستان‌هاي هزار و يک شب را براي مخاطب امروزي و گروه سني ب و ج ساده کرده و در حجم کم ارائه داده و والدين مي‌توانند با خواندن اين آثار براي بچه‌هايشان آنها را با بخشي از ادبيات کهن ايران زمين آشنا کنند.براساس داستان‌هاي هزار و يک شب انميشين‌ها و فيلم‌هاي مختلفي ساخته شده است ولي لذت خواندن داستان‌ها هميشه چيز ديگري است.هر جلد از اين مجموعه در شمارگان 2200 نسخه و قيمت هزار تومان منتشر شده است.


 سه عنوان جديد از مجموعه ترس و لرز منتشرشد 

 سه‌عنوان‌جديد در ادامه مجموعه «ترس ولرز» اثر آر.ال‌استاين، نويسنده آمريکايي، براي بچه‌ها ترجمه و منتشرشدند. به گزارش ايبنا، «نعره گربه»، «طلسم» و «غار ارواح» عنوان سه جلد جديد مجموعه «ترس و لرز» هستند که انتشارات پيدايش وارد بازار کتاب کرده است.

ترجمه کتاب‌هاي «نعره گربه» و «طلسم» از اين مجموعه را شهره نور صالحي و کتاب «غار ارواح» را ناصر زاهدي بر عهده داشته‌اند. در معرفي اين مجموعه آمده است: «مجموعه ترس و لرز واقعا پشت خواننده را مي لرزاند. در هر يک از داستان‌هاي اين مجموعه، با چند دختر و پسر شجاع و کنجکاو آشنا مي‌شويد و پا به پاي آن‌ها، ماجراهاي ترسناکي را پشت سر مي‌گذاريد.»

«نعره گربه» با شمارگان سه هزار نسخه با قيمت سه‌هزار و 500تومان در 148صفحه، «طلسم» با شمارگان سه‌هزار نسخه با قيمت چهارهزارتومان در 160صفحه و «غار ارواح» با شمارگان سه هزار نسخه و با قيمت چهارهزارتومان در180 صفحه منتشر شده‌اند.


 دانشور ميهمان فصلنامه «نقد و بررسي کتاب تهران» شد 

 
تازه‌ترين شماره فصلنامه «نقد و بررسي کتاب تهران» با پرونده ويژه‌اي درباره سيمين دانشور منتشرشد. به گزارش مهر، شماره جديد فصلنامه «نقد و بررسي کتاب تهران» با مديرمسئولي هرمز همايون‌پور و پرونده ويژه‌اي درباره سيمين دانشور منتشرشد.در اين پرونده ويژه، ترجمه منتشرنشده‌اي از دانشور از داستاني متعلق به فرانتش کافکا با عنوان «دربرابر قانون» و مقالاتي از مرتضي کاخي و کمال قائمي به چشم مي‌خورد.

اين فصلنامه در بخش مقالات اين شماره از خود نيز ميزبان آثاري از ناصر تکميل همايون با عنوان «آغاز تکون جديد در هويت تاريخي ايرانيان»، محمد استعلامي با عنوان «روشنفکرها و روشنفکرنماها، اکبر افسري با عنوان «نظريه مطالعات پسااستعماري» و هرمز همايون‌پور با نام «جوانه زدن ارتداد و ترديد» است.در بخش قول و غزل اين شماره از فصلنامه نقد و بررسي کتاب نيز اشعاري از هوشنگ ابتهاج، اميد جاوداني، پژمان شفايي و احمد شيرازي‌نيا به انتخاب مرتضي کاخي به چشم مي‌خورد.بخش داستان اين نشريه نيز به معرفي داستان «سگ‌هاي دنگ» نوشته سانتياگو رونکاگيولو با ترجمه «ه. آزاده» پرداخته است.

همچنين بخش شعر اين نشريه نيز ميزبان شعري دوزبانه از محمود کيانوش است.خاطرات فرهنگي، خواندني‌ها و نکته‌ها، نامه‌ها، گزارش‌ها و نمايه سال نهم نقد و بررسي کتاب نيز از ديگر بخش‌هاي اين شماره از اين فصلنامه است.سي و ششمين شماره فصلنامه نقد و بررسي کتاب در 206 صفحه و قيمت 5000 تومان منتشر شده است.


 نخستين کنفرانس ملي «مديريت منابع اطلاعاتي وب» فراخوان داد 

 فراخوان نخستين کنفرانس ملي «مديريت منابع اطلاعاتي وب» از سوي سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران، اعلام شد.به گزارش «توانا»، سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران با همکاري پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران و با پشتيباني مراکز علمي، آموزشي، پژوهشي و فنّاورانه در نظر دارند نخستين کنفرانس ملي «مديريت منابع اطلاعاتي وب» را در اسفند سال جاري برگزارکند.از اهداف اصلي برپايي اين کنفرانس مي‌توان به تبادل آرا و نظريات علمي پژوهشگران اين عرصه در جهت ايجاد هم‌افزايي ملي براي مديريت بهينه اطلاعات وب و به ويژه رسيدن به چارچوبي مناسب براي ايجاد آرشيو ملي در کشور، اشاره کرد.

کنفرانس ملي «مديريت منابع اطلاعاتي وب» در موضوعاتي نظير «شناسايي منابع اطلاعاتي در وب»، «نيازسنجي، شناسايي و ذخيره‌سازي، گردآوري، پالايش و آماده‌‌سازي منابع اطلاعاتي وب»، «سازماندهي، پردازش منابع اطلاعاتي وب»، «دسترسي پايدار به منابع اطلاعاتي وب» و «آرشيو وب» فراخوان داده است.علاقمندان براي شرکت در اين کنفرانس تا دوشنبه يکم آبان سال جاري فرصت دارند تا مقالات خود را به صورت کامل به دبيرخانه کنفرانس ملي «مديريت منابع اطلاعاتي وب» ارسال کنند.بررسي و اعلام پذيرش مقالات دوشنبه 27 آذر و دريافت نسخه نهايي آنها 11 دي سال جاري خواهد بود، همچنين مقالات برگزيده نخستين کنفرانس ملي «مديريت منابع اطلاعاتي وب» در نشريات علمي - پژوهشي نظير «پژوهشنامه مديريت و پردازش‌اطلاعات»، «نشريه فناوري اطلاعات»، «سياست علم و فناوري»، «فصلنامه گنجينه اسناد» و «فصلنامه مطالعات ملي کتابداري و سازماندهي اطلاعات» به چاپ خواهندرسيد.علاقمندان براي شرکت در نخستين کنفرانس ملي «مديريت منابع اطلاعاتي وب» مي‌توانند مقالات خود را به دبيرخانه اين کنفرانس به نشاني تهران، بزرگراه شهيد حقاني (غرب به شرق)، بعد از ايستگاه مترو، بلوار کتابخانه ملي ايران، کتابخانه ملي ايران و يا صندوق‌پستي3693/ 15875 ارسال‌کنند يا براي کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 81623395 - 81623320 تماس بگيرند.


 همراه با خبر 

اولين وعده مسئول کارگروه حل مشکل کاغذ:

قيمت کاغذ کاهش مي‌يابد

مسئول کارگروه حل مشکل کاغذ با اشاره به تشکيل اولين جلسه کارگروه گفت: بزودي قيمت‌ها کاهش مي‌يابد چرا که اين موضوع دغدغه همگان است. داريوش رضواني مسئول کارگروه بررسي راه‌هاي تأمين کاغذ مورد نياز ناشران و چاپخانه‌داران در گفتگو با فارس درباره برنامه‌هاي کارگروهي که مسئول آن است، اظهارداشت: آقاي اسماعيلي سرپرست معاونت امورفرهنگي در اين راستا با بنده صحبت‌هايي کرده بود.به گفته رضواني، مسئوليت تامين، توزيع، قيمت‌گذاري کاغذ بر عهده وزات ارشاد نيست، به جهت اينکه مسئوليت اين مهم بر عهده ستاد تنظيم بازار و وزارت صنعت است، اگر تخلفاتي هم در اين حوزه رخ دهد مسوليت برخورد با تعزيرات است؛ اما به جهت اينکه حوزه چاپ و نشر فعاليت‌هايش را در وزارت ارشاد انجام مي‌دهد اين ماموريت داده شده تا با همفکري و مشارکت تشکل‌ها دغدغه‌ها، مشکلات نارسايي‌هاي اين حوزه را شناسايي و راهکارهاي آن را اخذ کنيم؛ تا بر اساس پيشنهادها با دستگاه‌هاي ذيربط وارد مذاکره شويم و کارگروه را تشکيل دهيم.

مشاور اجرايي معاونت امور فرهنگي متذکرشد، اين کارگروه متشکل از بنده، دفتر مجامع وزارت ارشاد، دفتر چاپ و از سوي ديگر نماينده وزارت بازرگاني، بانک مرکزي و تشکل‌هاي حوزه همانند اتحاديه توزيع‌کنندگان کاغذ، اتحاديه چاپخانه‌داران و اتحاديه ليتوگراف‌ها و اتحاديه کتابفروشان است که با حضور نماينده آنها مشکلات را شناسايي و راه‌کارهايي ارائه خواهد شد، از جمله فعال کردن کارخانه‌هاي موجود کاغذ در کشور تا با توجه به مکاتبات وزير ارشاد به رئيس جمهور در جهت تامين ارز مرجع براي واردکنندگان کاغذ، بتوانيم اين کار را انجام دهيم.

اين مقام مسئول بيان کرد: در حوزه کاغذ هم اگر مشکلي بود سعي کنيم در اين کارگروه به صورت جدي بررسي کنيم، اگر محدوديتي وجود دارد از طريق موسساتي که علاقه‌مند هستند و با توجه به سرمايه‌هايي که دارند کاغذ وارد کنيم و در اختيار فعالان حوزه نشر قراردهيم.رضواني در پاسخ به اين سوال که در حکم، قيد فوريت و جلسات مستمر و ارائه گزارش مورد تاکيد قرار گرفته در اين راستا چه برنامه‌هايي داريد، اضافه‌کرد: امروز عصر جلسه‌اي مشورتي با تشکل‌ها برگزارمي‌کنيم، در اين جلسه اتحاديه‌هاي چاپ و نشر و توزيع‌کنندگان حاضرمي‌شوند تا دغدغه‌ها و مشکلات اين گروه‌ها بررسي شود. ضمن اين که ما دوست داريم بازار توسط فعالان مديريت شود.مشاور اجرايي معاونت امورفرهنگي در پاسخ به اين سوال که نتيجه تشکيل اين کارگروه کاهش قيمت کاغذ خواهد بود يا تثبيت، تصريح کرد: انشالله اينگونه خواهد بود که شاهد کاهش قيمت کاغذ باشيم، چراکه دغدغه همگان بوده تا اين نياز برطرف و جلوي سودجويي گرفته شود.

رضواني ادامه داد: حتي اگر با ارز آزاد هم محاسبه کنيم قيمت کاغذ نبايد تا اين حد افزايش داشته باشد، در جلسه امروز بناست به اين موارد هم رسيدگي شود.رضواني در پاسخ به اين پرسش که عرف و معمول قيمت کاغذ در کشور ما بايد چقدر باشد، تاکيدکرد: در حال حاضر به بحث قيمت کارنداريم، قصدمان شناسايي مشکلات فعالان کاغذ است تا به مسئولان منتقل کنيم و بتوانيم حلقه‌هايي چون بانک مرکزي، وزارت صنعت، تعزيرات را به هم متصل و با يک هم‌افزايي قيمت‌ها را کاهش دهيم. رضواني در خاتمه پيش‌بيني کرد بزودي قيمت‌ها کاهش مي‌يابد چرا که اين موضوع دغدغه همگان است، اميدوارم آثار اين مسئله با تشکيل جلسات کارگروه نمايان شود.


رمان فانتزي فروزنده خداجو هنوز اسم ندارد

فروزنده خداجو با بيان اين‌که درحال کار روي رماني فانتزي براي نوجوانان است گفت: هنوز نام قطعي براي اين رمان انتخاب‌نکرده‌ام و نامي هم که درحال حاضر برايش درنظرگرفته‌ام‌، ممکن است تغييرکند. فروزنده خداجو به ايبنا گفت: در حال نوشتن يک رمان فانتزي براي نوجوانان هستم که درباره موضوع کلي گرسنگي در جهان است.

وي ادامه داد: اين رمان را براي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مي‌نويسم و قسمت‌هايي از آن پيش از اين در جلسات کانون خوانده شده است.اين نويسنده کودک و نوجوان افزود: يک سوم از اين رمان باقي مانده است و با وسواس زياد در حال نوشتن آن هستم. وي با بيان اين‌که نوشتن چهارجلد کتاب علمي درباره فصل‌ها را در دست دارد گفت: به همراه چند نويسنده ديگر حوزه کودک و نوجوان، کار نگارش «قصه‌هاي الکي پلکي» را به‌عهده‌داشتيم که اين مجموعه بناست توسط انتشارات «پيدايش» منتشرشود. خداجو درپايان گفت: مجموعه قصه‌اي به نام «قصه‌هاي باراني» و همچنين کتابي شامل بازنويسي حکايت‌هاي سمک عيار براي کودکان آماده چاپ دارم که بناست توسط انتشارات سوره مهر منتشرشوند.


 قند پارسي 

سفرنامه ناصرخسرو

بازنويسي: نغمه علي‌بيك زاده

قسمت نوزدهم

"صيدا"

پس از "بيروت" به شهر ساحلي "صيدا" رسيديم. در شهر "صيدا" نيشكر محصول فراوان داده بود. شهر قلعه‌اي بزرگ و محكم و سه دروازه و يك مسجدجمعه روح انگيز دارد. كل مسجد با حصيرهاي نقش دار فرش شده است و بازار شهر چنان آراسته است كه وقتي آن را ديدم، فكركردم شهر را براي ورود پادشاه ياخبري خوش آراسته اند. وقتي پرسيدم، گفتند: در شهر "صيدا" اين چيدمان بازارمرسوم است.

باغها و درختان آن به نحوي بودند كه مثل آنكه پادشاهي آنها را ايجادكرده است و كاخي در آن بناكرده است. اغلب درختان در شهر"صيدا" پر از ميوه بود.

"صور"

شهر "صور" به ثروتمندي در ميان شهرهاي ساحل شام(سوريه) مشهور است و اغلب مردمانش شيعه هستند. قاضي آنجا مردي سني بود كه او را "پسرابوعقيل" مي ناميدند كه مرد خوب و ثروتمندي بود. بر در شهر "صور" زيارتگاهي ايجادكرده ‌اند و در آن جا بسيار فرش، طرح و قنديل‌ها و چراغدانهاي طلايي و نقره‌اي(از جنس طلا و نقره) گذاشته بودند.

شهر "صور" روي بلندي قرارگرفته است و آب شهر از طريق رودخانه اي تأمين مي شود كه از كوه سرچشمه گرفته است. در دروازه شهر طاقهايي ازجنس سنگ ساخته اند و آب از پشت آن طاق ها به شهر وارد شده است. در كوهي كه رودخانه شهر از آن سرچشمه گرفته است، دره اي وجود دارد كه از لحاظ جغرافيايي با شهر قرينه است و اگر هجده فرسنگ به سمت مشرق حركت كنند به شهر "دمشق" مي رسند.

ادامه دارد.....

منبع : سايت گنجور


 نغمــــــه 

سلام!

حال همه‌ ما خوب است

ملالي نيست جز گم شدنِ گاه به گاهِ خيالي دور،

که مردم به آن شادمانيِ بي‌سبب مي‌گويند

با اين همه عمري اگر باقي بود

طوري از کنارِ زندگي مي‌گذرم

که نه زانويِ آهويِ بي‌جفت بلرزد و

نه اين دلِ ناماندگارِ بي‌درمان!

سيدعلي صالحي


اشتباه مي‌کنند بعضي‌ها

که اشتباه نمي‌کنند!

بايد راه افتاد،

مثل رودها که بعضي به دريا مي‌رسند

بعضي هم به دريا نمي‌رسند.

رفتن، هيچ ربطي به رسيدن ندارد!

سيدعلي صالحي


چقدر اين دوست داشتن هاي بي دليل

خوب است

مثل همين باران بي سوال

که هي مي بارد ...

سيدعلي صالحي

بيا بي خبر به خواب هفت سالگي بر گرديم

غصه هامان گوشه گنجه بي کليد

مشقهامان نوشته

تقويم تمام مدارس در باد

و عيد يعني هميشه همين فردا

نه دوش و نه امروز ...

سيدعلي صالحي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون