جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2598- تاریخ : 1391/06/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


پخش انيميشن طنز «داستان‌هاي مثنوي» از تلويزيون

معرفي داوران جشنواره فيلم کودک؛
مهتاب کرامتي در جمع داوران

در راستاي همکاري بين‌المللي؛
مديران جهاني تئاتر کودک و نوجوان به ايران مي‌آيند


حرفي براي خواندن


ويژه


خبر خبر...


بــبــيــــن
منبع: هشت بهشت

 پخش انيميشن طنز «داستان‌هاي مثنوي» از تلويزيون  

 
مجموعه انيميشن «داستان‌هاي مثنوي و معنوي» كه در قالب طنز توليد شده، از شنبه ـ 25 شهريور ماه ـ روي آنتن شبكه پويا مي‌رود. به گزارش سرويس تلويزيون ايسنا، «گنج مثنوي» در 13 قسمت 12 دقيقه‌اي به کارگرداني سليم صالحي و تهيه‌کنندگي مرکز پويانمايي صبا توليد شده است. اين مجموعه قرار است هر روز از ساعت 19 از شبكه پويا پخش شود.

سليم صالحي ـ كارگردان «گنج مثنوي» ـ درباره‌ي اين انيميشن توضيح داد: انيميشن «گنج مثنوي» نگاهي طنز به حکايت‌هاي مجموعه داستان‌هاي مثنوي معنوي، دارد.سعي کرده‌ايم داستان‌هاي پندآموز را براي کودکان به شكلي جذاب و دوست‌داشتني به تصوير بکشيم. او ادمه داد: در گرافيک نوع فيلم‌نامه خمير مايه‌ي طنز افزوده شده تا براي کودکان جذاب باشد.


 معرفي داوران جشنواره فيلم کودک؛
 مهتاب کرامتي در جمع داوران 

 خبرگزاري فارس: داوران بخش مسابقه سينماي ايران بيست و ششمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان معرفي شدند.داوران بخش مسابقه سينماي ايران بيست و ششمين جشنواره بين المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان معرفي شدند. 7 هنرمند شناخته شده سينماي کشور، فيلم‌هاي اين بخش از جشنواره را ارزيابي مي‌کنند.«ابراهيم فروزش» نويسنده و کارگردان پيشکسوت سينماي کودک، «عبدالله عليمراد» انيماتور و مدرس دانشگاه، «گلاب آدينه» بازيگر، بازيگردان و کارگردان تئاتر، «عليرضا زرين‌دست» مدير فيلمبرداري، «مهتاب کرامتي» بازيگر، «جهانگير الماسي» بازيگر، نويسنده و تهيه‌کننده ‌و «حبيب‌الله بهمني» نويسنده و کارگردان داوران بخش مسابقه سينماي ايران جشنواره فيلم کودک هستند.

در جشنواره بيست و ششم تلاش شده تا هنرمندان نقش بيشتري در داوري آثار داشته باشند و ترکيب داوري اين دوره نشان مي‌دهد که همه اعضا از جمله هنرمندان شناخته شده و تاثيرگذار تاريخ سينماي کشور به شمار مي‌روند.بخش مسابقه سينماي ايران جشنواره فيلم کودک، مهمترين بخش اين رويداد به شمار مي‌رود و امسال نيز با اقبال خوبي از فيلمسازان رو به رو شده و پيش‌بيني مي‌شود که حدود 15 فيلم در اين بخش از جشنواره رقابت کنند.در اين بخش از بيست و ششمين جشنواره فيلم کودک، فيلم‌هاي سينمايي براي کسب 7 پروانه زرين در رشته‌هاي فيلم، کارگرداني، فيلمنامه، بازيگر کودک و نوجوانان، دست آورد فني و هنري رقابت مي‌کنند. بيست و ششمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان از 17 تا 21 مهر ماه جاري در اصفهان برگزار مي‌شود.


 در راستاي همکاري بين‌المللي؛
 مديران جهاني تئاتر کودک و نوجوان به ايران مي‌آيند  

 
دبير نوزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر کودک و نوجوان از حضور رئيس استيج جهاني و رئيس تئاتر کودک و نوجوان آلمان در اين دوره از جشنواره خبر داد. شهرام کرمي درباره مهمانان ويژه نوزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر کودک و نوجوان به خبرنگار مهر گفت: قرار است در اين دوره از جشنواره خانم ايوت رئيس جهاني اسيتيج از آفريقاي جنوبي براي اولين‌بار در ايران مهمان جشنواره بين‌المللي تئاتر کودک و نوجوان باشد. اين حضور با هدف تبادل نظر و آشنايي با تئاتر کودک و نوجوان ايران انجام مي‌شود.وي ادامه داد: همچنين آقاي گوردن واين به‌عنوان رئيس تئاتر کودک و نوجوان آلمان و تئاتر کودک و نوجوان فرانکفورت که در دوره هفدهم نيز مهمان جشنواره بود، براي عقد تفاهمنامه همکاري بين دو کشور در جشنواره حضور پيدا خواهد کرد.

دبير نوزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر کودک و نوجوان با اشاره به حضور شش گروه خارجي در اين دوره از جشنواره درباره برنامه‌هاي ديگر جشنواره گفت: يکي از برنامه‌هاي مهم ما در اين دوره برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي است.کرمي با اشاره به برگزاري جلسه شوراي سياست گذاري جشنواره در هفته گذشته يادآور شد: اين جلسه با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و تمام مقامات استان همدان برگزار شد و درباره کيفيت و چگونگي برگزاري جشنواره گفتگو شد و نتيجه اين بود که جشنواره با تمام امکانات موجود در استان برگزار شود. وي افزود: در اين جلسه قرار شد برنامه‌ريزي براي دوره‌هاي آينده جشنواره به گونه‌اي باشد که شهر همدان به‌عنوان قطب تئاتر کودک و نوجوان فعاليت کند.

اين مدير و فعال تئاتر کودک و نوجوان معتقد است برگزاري جلسه سياست‌گذاري جشنواره با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و مقامات عاليرتبه استان همدان اقدام بسيار مهم و تأثيرگذاري بوده که باعث تقويت جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مي‌شود. نوزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر کودک و نوجوان از 16 تا 22 مهرماه در شهر همدان و پنج شهر استان برگزار مي‌شود.


 حرفي براي خواندن 

 خدا آن قدر صدايت را دوست دارد که سکوت مي کند تا تو بارها بگويي خداي من!

جوري زندگي کن که "اي کاش" تکيه کلام پيريت نشود ...

با سنگ هايي که در سر راهت ميگذارند هم ميتواني چيز قشنگ بسازي.

منبع: سايت هشت بهشت


 ويژه 

خاطره بازي با عروسك‌هاي محبوب تلويزيون؛ از کپل تا مخمل 

قسمت دوم - پاياني

برترين ها - مخمل؛گربه غرغرو

د‌ر مجموعه «خونه ماد‌ربزرگه» گربه سيبيلوي خانه كه مد‌ام غر مي‌زد‌ و د‌وست د‌اشت د‌ر روابط ماد‌ربزرگه با ساير اعضاي خانه به خصوص خانواد‌ه آقا حنايي و گل باقالي خانوم اختلال ايجاد‌ كند‌ يكي از محبوب‌ترين چهره‌هاي عروسكي است. «مخمل» با وجود‌ كاراكتر خاكستري‌اش به د‌ليل نوع حرف زد‌نش كه با گويند‌گي بهرام شاه‌محمد‌لو بسيار خاطره‌انگيز شد‌ه بيشتر از شخصيت‌هاي مثبت د‌استان به د‌ل مي‌چسبيد‌. البته مخمل د‌ر اواخر قصه ناد‌م و پشيمان به آغوش ماد‌ربزرگه برگشت تا اين مجموعه عروسكي كاملا پايان خوشي د‌اشته باشد‌. البته د‌ر اين مجموعه نوك سياه و نوك طلا كه با گويند‌گي آزاد‌ه پورمختار و مريم سعاد‌ت بسيار د‌لنشين حرف مي‌زد‌ند‌ د‌ر كنار آقا حنايي و هاپوكومار هم عروسك‌هاي محبوبي بود‌ند‌.

هاد‌ي و هد‌ي: عروسکاي خوبيم

يك خانواد‌ه و د‌استان‌هايي كه رقم مي‌زد‌ند‌ و همه آنها پيام اخلاقي د‌اشت سرگرمي عروسكي بچه‌هاي د‌هه 60 به حساب مي‌آمد‌ند‌. هاد‌ي و هد‌ي فرزند‌ان اين خانواد‌ه بود‌ند‌ و آق‌بابا پيرد‌اناي محل. چشم‌هاي هاد‌ي و هد‌ي واقعا شبيه هم بود‌ اما بيشتر از لحن حرف زد‌ن يا قصه اين مجموعه ته ذهنمان ماند‌ه آهنگ و سرود‌ تيتراژ ابتد‌ايي است. آنجا كه همه عروسك‌ها با هم مي‌خوانند‌: عروسكا، عروسكا، كجايين؟ ماد‌ر بزرگ، هاد‌ي، هد‌ي بيايين، بيايين و البته نوشابه‌اي كه براي خود‌ باز مي‌كرد‌ند‌ و مي‌خواند‌ند‌: عروسكاي خوبيم، از تخت و ميخ و چوبيم.

چاق و لاغر؛ د‌و کارآگاه کله پوک

يك زوج خنگ و كله‌پوك كه فيزيك بد‌ني‌شان متناسب با اسمشان بود‌، مد‌ام سعي د‌اشتند‌ جشن‌هاي د‌هه فجر را به هم بريزند‌. سريال عروسكي چاق و لاغر متناسب با موضوع د‌استان د‌ر ايام د‌هه فجر پخش مي‌شد‌ و اين 2 كاراكتر عروسكي مد‌ام از رئيس بزرگ كه هيچ كس چهره‌اش را ند‌يد‌ د‌ستور مي‌گرفتند‌ اما هيچ وقت موفق نمي‌شد‌ند‌ تا حرص رئيس بزرگ د‌ربيايد‌. «قرقي» همان ژيان معروف اين 2 عروسك كه لباس و كلاه كارآگاهي به تن د‌اشتند‌ يكي از اتفاقات خوب اين مجموعه بود‌. قرقي براي خود‌ش راه مي‌رفت، چراغ مي‌زد‌، آب مي‌پاشيد‌، بوق مي‌زد‌ و همه اينها براي بچه‌هاي د‌هه شصت سؤال بود‌ كه چطور اتفاق مي‌افتند‌. چاق و لاغر طي سال‌هاي 65 تا 68 از شبكه 2 پخش شد‌ و نويسند‌گان و كارگرد‌ان‌هاي قد‌ري مثل بيژن بيرنگ، مسعود‌ رسام و كامبيز صميمي مفخم د‌اشت. حسن پورشيرازي و حسن زارع هم به ترتيب جاي چاق و لاغر حرف مي‌زد‌ند‌ كه البته بعد‌تر گويند‌ه لاغر تغيير كرد‌. د‌ر سال‌هاي پاياني اين 2 عروسك بزرگ و آد‌م‌ها د‌اخل آنها شد‌ند‌ و البته همين مسئله زيبايي كار را كم كرد‌. د‌زد‌گير اتاق كارآگاهي اين 2 عروسك كه با پنجه بوكس‌هاي مكانيكي د‌رست شد‌ه بود‌ د‌ر آن مقطع براي بچه‌ها بسيار جالب به نظر مي‌رسيد‌. آد‌م‌آهني X625 هم د‌ر اواخر مجموعه به د‌استان اضافه شد‌.

چرا؛آهويي د‌ارم خوشگله

«چرا» همان پسر عروسكي برنامه رنگين‌كمان است كه 8-7 سال قبل با ترانه «آهويي د‌ارم خوشگله فرار كرد‌ه زد‌ستم» چهره‌اي ماند‌گار براي كود‌كان شد‌ و برنامه خاله نرگس را رونق بخشيد‌. بعد‌ها «چيه» و «چطور» كه ظاهرا خواهر و براد‌ر «چرا» بود‌ند‌ به او ملحق شد‌ند‌ اما فقط نوع حرف زد‌ن «چرا» و آوازي كه خواند‌ د‌ر ذهن ماند‌. مد‌ل موهاي «چرا» هم بامزه بود‌ اما ماند‌گاري زياد‌ي د‌ر تلويزيون ند‌اشت.

ژولي پولي و بقيه را هم فراموش نكنيد‌

د‌ر برنامه صند‌وق پست كه كلاه قرمزي و پسرخاله به عنوان مهمان وارد‌ آن شد‌ند‌ عروسك‌هايي مثل گلابي، تند‌ك و ارد‌ك هم حضور د‌اشتند‌ كه شايد‌ د‌ر بين آنها تند‌ك با د‌هاني كه توسط زيپ باز و بسته مي‌شد‌ جالب توجه بود‌. جغجغه و فرفره 2 عروسك كوچكي كه يكي موهاي بور و د‌يگري مشكي د‌اشت و با نوعي سوت با مجري صحبت مي‌كرد‌ند‌ هم زوج جالبي بود‌ند‌. قبل از آنها جينگيل و فينگيل هم 2 پسربچه عروسكي كوچك بود‌ند‌ كه بامزه مي‌خند‌يد‌ند‌ اما كلاه‌قرمزي همه اينها را كنار زد‌ و به شد‌ت د‌رخشيد‌. آقا جيلي، اوسا بابا كه با مظفر، بهاد‌ر، گل‌بهار و گلي خانم ماجراهايي را پد‌يد‌ مي‌آورد‌ به علاوه د‌اني و لاكي جون هم از عروسك‌هاي كوچك و بزرگ د‌يگري بود‌ند‌ كه د‌ر مقاطعي كوتاه محبوب شد‌ند‌.

پنگول؛ پد‌يد‌ه د‌هه 90

باز هم پاي مرضيه محبوب د‌ر ميان است و اين بار شبكه تهران گربه‌اي رو كرد‌ه كه چهره‌‌اش برگرفته از همان مخمل محبوب د‌هه 60 است. پنگول كه حالا عروسك‌هاي مشابهش د‌ر فروشگاه‌هاي اينترنتي به وفور يافت مي‌شود‌ و مشتريان زياد‌ي د‌ارد‌، د‌ر برنامه رنگين‌كمان همراه با خاله نرگس و عمو نيما بچه‌هاي اين د‌وره را كه سخت پاي تلويزيون مي‌نشينند‌ ميخكوب حركات و آوازهايش مي‌كند‌.

البته هومن حاجي عبد‌اللهي مجري شبكه تهران كه د‌ر نقش گويند‌ه پنگول حضور د‌ارد‌، با جملات و آوازهاي في‌البد‌اهه نقش بسيار پررنگي د‌ر گيرايي اين گربه عروسكي د‌ارد‌. تكه‌هاي طنز و حرف‌هايي كه حرف آد‌م بزرگ‌هاست، كنايه‌ها و آوازهايي به لهجه‌هاي مختلف همه و همه پنگول را تبد‌يل به گربه محبوب اين روزهاي تلويزيون كرد‌ه است.


 خبر خبر... 

داريوش دالوند:

«رستم و سهراب» را براي آنکه متضرر نشويم در جشنواره کودک نمايش نمي‌دهيم

داريوش دالوند گفت: در جشنواره بين المللي فيلم کودک شرکت نمي کنيم چرا که معتقديم حضور در اين جشنواره به اکران انيميشن ما لطمه مي زند. تهيه کننده انيميشن «رستم و سهراب» در گفت و گو با خبرنگار سينماپرس با بيان اين مطلب افزود: علي رغم ارزش اين انيميشن براي حضور در جشنواره ها گاهي لازم است فيلم به مخاطب عام عرضه شود به همين دليل براي اکران اين انيميشن برنامه ريزي هاي زيادي انجام داده ايم و در نظر داريم انيميشن «رستم و سهراب» را به صورت همزمان با کشورهاي منطقه در ايران هم اکران کنيم. وي ادامه داد: اکران در سطح جشنواره خود به خود به اکران عمومي فيلم لطمه مي زند و براي فيلم هايي که اميدي به فروش ندارند بهتر است تا در فضاي جشنواره ديده شوند. دالوند در مورد اکران «رستم و سهراب» توضيح داد: در تلاش هستيم اين انيميشن به صورت همزمان با کشورهاي جنوب خليج فارس، مصر، لبنان، سوريه و ترکيه در ايران اکران شود زيرا براي پخش کننده خارجي و همين طور براي ما که پخش داخلي آن را برعهده داريم سود بيشتري خواهد داشت.


بزرگداشت «بهرام شاه‌محمدلو» در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

نوزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر کودک و نوجوان از سال‌ها فعاليت هنري «بهرام شاه‌محمدلو» در زمينه تئاتر به ويژه تئاتر کودک و نوجوان تقدير مي‌کند. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي نوزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان، بهرام شاه محمدلو از هنرمندان پيشکسوت تئاتر کودک و نوجوان است که از سال 47 با بازي در نمايش تلويزيوني «داش آکل» فعاليت هنري خود را آغاز کرد و اکنون پس از حدود چهار دهه فعاليت در زمينه‌هاي بازيگري، کارگرداني و آموزش، همزمان با برپايي نوزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان در همدان مورد تقدير قرار مي‌گيرد.

اين هنرمند شناخته شده تئاتر کشور با کارگرداني 31 اثر نمايشي، بازي در 70 نمايش و برنامه تلويزيوني و سال‌ها تدريس در زمينه بازيگري و توليد تلويزيون يکي از پرکارترين و موثرترين هنرمندان تئاتر در دهه‌هاي اخير به شمار مي‌رود. از جمله آثار اين کارگردان مي‌توان به «ترب»، «خرس و کوزه عسل»، «آه اسفنديار مغموم»، «باران،باران» و... اشاره کرد.نمايش «يک جفت کفش براي زهرا» که در دهه 60 و در مجموعه تئاتر شهر روي صحنه رفت، موجي تازه در تئاتر نوجوان ايجاد کرد که شکوفايي نمايش‌هاي نوجوان در اين دهه را نيز در پي داشت.بهرام شاه محمد لو پس از دوري چند ساله از بازيگري تئاتر در سال 86 با بازي در نمايش «افرا» به کارگرداني بهرام بيضايي به تئاتر بازگشت و از آن به بعد در نمايش‌هاي «يکي مثل همه»، «هملت شاهزده کوچولوي دانمارک»، «اسب، سيب، بهار» ، «به دنبال بخت» و «دوليتر در دوليتر صلح» به ايفاي نقش پرداخته است.بزرگداشت اين هنرمند پيشکسوت تئاتر کودک و نوجوان در مراسم اختتاميه نوزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان در همدان برگزار خواهد شد.نوزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان 16 تا 22 مهرماه با دبيري شهرام کرمي برگزار مي‌شود.


مدير عامل بنياد ملي بازيهاي رايانه‌اي:

ارتقاي فرهنگ استفاده از بازيهاي رايانه در ميان خانواده ها ضروري است

مديرعامل بنياد ملي بازي هاي رايانه اي به فعاليت هاي حدود پنج ساله اين بنياد اشاره کرد وگفت: تغيير مصرف بازي هاي رايانه اي در داخل کشور و تاسيس سازمان نظام رده بندي سني (اسرا) و حرکت در جهت ارتقاي فرهنگ استفاده از گيم در بين خانوده ها بخشي از فعاليت هاي اين بنياد به شمار مي رود. به گزارش سينماپرس به نقل از معاونت ارتباطات بنياد ملي بازيهاي رايانه اي، دکتر بهروز مينايي در نشست کارگروه مشترک اين بنياد و انجمن بازي و ورزش کودک افزود: با ارتقاي سطح آگاهي خانواده ها در زمينه بازي هاي رايانه اي مي توان سواد گيم خانواده ها و گيمر ها را افزايش داد و خانوده ها را با بازي هاي مناسب آشنا کرد.اين مقام مسوول در بنياد ملي بازي هاي رايانه اي با يادآوري اينکه دغدغه دو سال اول فعاليت اين بنياد را حمايت از توليد ات داخلي تشکيل مي داد، توضيح داد: اين بنياد توانست تا70درصد از بودجه خود را صرف حمايت از توليدات داخلي کند تا بازي متناسب با فرهنگ ايراني اسلامي توليد و روانه بازار شود.مينايي ساخت و حمايت از توليدات بازي هاي رايانه اي در گروه سني کودک را با اهميت خواند و در عين حال گفت که بازيهاي خارجي به دليل نبود قانون کپي رايت در ايران و پيش از عرضه درکشورهاي توليد کننده وارد بازار ما مي شود و در اختيار نوجوانان و جوانان قرار مي گيرد که اين روند آسيب زاست.مدير عامل بنياد ملي بازيهاي رايانه اي افزود: نبود قانون کپي رايت سبب شده که توليدات خارجي به صورت غيرطبيعي وارد کشور شده و مجال کمتري براي عرضه توليدات داخلي فراهم شود. مهدي آذربرزين رييس کارگروه مشترک بنياد بازيهاي رايانه اي و انجمن بازي و ورزش کودک نيز در اين نشست گفت : جامعه به سمت دولت الکترونيک مي رود و اکنون تمام ابزار الکترونيکي اعم از تلفن همراه، رايانه ، اينترنت و غيره به سهولت در دسترس خانواده ها به ويژه کودکان قراردارد بنابراين براي رفع مشکلات احتمالي بايد به فکر چاره بود.


 بــبــيــــن 
 منبع: هشت بهشت


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون