جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2598- تاریخ : 1391/06/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


7 اشتباه كه نبايد حين مصاحبه شغلي مرتكب شويد


تكرار مقام هشتمي واليبال بانوان ايران در آسيا


آيا مي‌دانيم !


گــوناگــون


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر


 7 اشتباه كه نبايد حين مصاحبه شغلي مرتكب شويد 

مترجم : فاطمه رادور

آيا كار مورد علاقه خود را يافته ايد؟ آيا پيشنهاد يك كار خاص به شما شده است ؟ آيا حاضر نيستيد به هيچ قيمتي كار پيشنهاد شده را از دست بدهيد ؟ پس به مصاحبه استخدامي فكركنيد و البته به اشتباهاتي كه به راحتي قابل اجتناب و پيشگيري مي‌باشند و شما مي توانيد آنها را كنترل كنيد . نبايد شغلي را به دليل ارتكاب يكي از اشتباهات ذير از دست بدهيد.


1 : سروقت و به موقع در مصاحبه حاضر شويد، دير نكنيد .

هيچ اتفاقي مانند عذرخواهي به دليل دير رسيدن، زشت و زننده نمي‌باشد كه البته هيچ عذر و علتي هم براي آن قابل قبول نمي‌باشد. شايد در شرايط ديگري غير از مصاحبه شغلي شما به خاطر تأخيرتان بخشيده شويد اما در شرايط مصاحبه با مديراني كه فرضشان بر اعتماد به شما استوار است اين كار غير قابل چشم پوشي است . از شخصي كه با شما تماس گرفته راهنمايي بخواهيد يا به نقشه مراجعه كنيد.

تمامي جوانب از جمله ترافيك رادر نظر بگيريد، زودتر از قرار مصاحبه از خانه خارج شويد و ساعت به همراه داشته باشيد. چنانچه به هر عنوان متوجه شديد كه دير خواهيد رسيد، بهتر است با مصاحبه‌كننده تماس گرفته و شرايط را براي او توضيح دهيد و در صورت امكان زمان قرار خود را عوض كنيد.


2 : به كارفرما و محيط كار سابق خود توهين نكنيد .

شايد مصاحبه كننده وسوسه شود كه راجع به محل كار قبلي شما و علت ترك كارتان از شما سوالاتي را بپرسد .

اين مورد شامل توهين به رييس ، همكاران و يا حتي رقباي فعلي و قبلي مي‌شود. هيچ كس فردي را كه دائماً در حال توهين و شكايت است را نمي‌پسندد و اين امر شخصيت شما را زير سوال مي‌برد. در دنياي امروزي، هيچ گاه نمي‌توانيد حدس بزنيد كه شخص مصاحبه‌كننده با چه كساني ارتباط دارد و يا مشتريان شركت چه كساني هستند.

مطمئناً دوست نداريد كه مصاحبه‌كننده چنين تصور كند كه در آينده درباره او و شركت او نيز چنين صحبت خواهيد نمود ، پس هرگز احساسات منفي خود راجع به محيط قبلي را با مصاحبه كننده در ميان نگذاريد .


3 : پرحرفي نكنيد .

مصاحبه‌كننده مي‌خواهد بداند كه چرا شما بهترين گزينه براي شغل مورد نظر هستيد . اگر شما نبوغي يا استعداد خاصي و يا توانايي خلاقانه اي در كاري داريد لازم نيست قبل از موعد همه آنها را ذكر كنيد چراكه در صورت استخدام اين استعداد شما به مصاحبه كنندگان ثابت خواهد شد و مهارت هاي شما به دستاوردهاي واقعي تبديل خواهد شد اما مصاحبه كنندگان در حال حاضر تمايلي به شنيدن تمام داستان زندگي شما ندارند.

هيچ‌چيز بدتر از شخصي نيست كه بي‌جهت و بي‌مورد پرحرفي مي‌كند و يا از خود تعريف مي كند . سعي كنيد پاسخ‌هايتان مختصر، مفيد و متمركز باشند. وارد حاشيه نشويد، دروغ نگوييد و داستان نسازيد. بهترين گزينه صداقت و پاسخ صريح و آشكار به سوالات است.


4 : مهارت‌هاي ضعيف ارتباطي را بشناسيد .

- نجوا كردن

- استفاده مدام از اصطلاحات عاميانه و جوك تعريف كردن

- استفاده بيش از حد از دستان

- بيش از اندازه جدي و يا شل بودن

- حركات عصبي مانند جويدن ناخن

يكي ديگر از مهارت‌هاي ضعيف ارتباطي اين است كه پاسخ سوالات را با «بله» يا «نه» بدهيد. بايد اعتماد به نفس خود را حفظ كرده و نشان دهيد. عصبي بودن و پاسخ‌هاي پراكنده و بي‌معني همگي بيانگر حواس‌پرتي و بي‌توجهي شما مي‌باشد. در همين حين، يكي از بدترين لحظات براي مصاحبه‌كننده اين است كه سوال ساده‌اي بپرسيد اما جوابي دريافت نكند.

در واقع اين ذهنيت را براي مصاحبه‌كننده ايجاد مي‌نمايد كه شخص يا آمادگي كافي ندارد ياگوش نمي‌دهد. حواس خود را كاملاً جمع كرده و قبل از پاسخگويي زمان كوتاهي تمركز كنيد. آرامش خود را حفظ كرده و سوالات را با پاسخ‌هايي كوتاه و مفيد پاسخ‌گو باشيد.

از كلمات و عبارات مناسب استفاده نماييد. به عبارت ديگر اين حسن را در مصاحبه‌كننده القاء نماييد كه شما بهترين فرد براي اين جايگاه مي‌باشيد ، البته نفس عميق را فراموش نكنيد .


5 : سوالاتي درباره شركت و موقعيت آن بپرسيد .

ممكن است شما در اين شركت و با اين كار و با همين مدير روزي هشت ساعت وقت صرف كنيد پس سئوالات احتمالي خود را در مورد سبک مديريت سرپرست و فرهنگ سازماني بپرسيد، البته در اينجا بايد دقت كنيد كه از پرسش سوالاتي كه به وضوح در وب سايت شركت يا گزارش ساليانه آن وجود دارند، اجتناب كنيد. با پرسش هايي كه ميكنيد باعث خواهيد شد تا مصاحبه كنندگان متوجه علاقه شما به جزئيات كار شوند . عدم توانايي پاسخگويي به سوالات اساسي از قبيل «درباره اين شركت چه مي‌دانيد؟» براي شما بسيار منفي خواهد بود و به نوعي عدم تمايل و بي‌ميلي شما را مي‌رساند و موجب مي‌گردد فرصت خود را از دست بدهيد.

لذا بهتر است قبل از هر اقدامي اطلاعاتي در مورد آن شركت جمع‌آوري كنيد.


6: خشن و دلسرد نباشيد .

همه مي دانيم كه جستجوي شغلي كار بسيار سختي است و پس از مدتي احساس دلسردي به شما دست مي دهد اما مصاحبه‌كننده خواستار اين است كه ميزان صبوري و عكس‌العمل شما را نسبت به سوالات بسنجد. از دست دادن كنترل، حالت تدافعي به خود گرفتن و رفتار توهين‌آميز همگي عواملي هستند كه موجب مي‌گردند شانس خود را از دست بدهيد. فرقي نمي‌كند بعد از آن به چه ميزان پشيمان شده و عذرخواهي كنيد، اتفاقي كه نبايد رخ مي‌داده، پيش آمده است.


7 : فعال و مشتاق باشيد .

بي شك هر كسي علاقه مند است بيشتر با افراد خوش برخورد و دوست داشتني همكار گردد . در جريان صحبت و مكالمه با مصاحبه‌كننده شريك او باشيد و شنونده تنها نباشيد و يا غيرمتمركز صحبت نكنيد.

البته فراموش نكنيد كه بدين منظور بايد اعتماد به نفس لازم را داشته در وضعيت و حالت مناسبي قرار بگيريد.

از ارتباط چشمي استفاده كرده و لبخند را فراموش نكنيد . در پايان جلسه با مصاحبه‌كننده به گرمي دست داده و تشكر از او را فراموش نكنيد و فرقي نمي‌كند كه جلسه مصاحبه به چه ميزاني خوب پيش رفته، هيچ‌گاه پيگيري را فراموش نكنيد.

چنانچه طي چند روز از مصاحبه‌كننده خبري نشد، مي‌توانيد پيگيري كرده و دوباره تمايل خود را ابراز نماييد. يك ايميل يا نامه تشكر تأثير بسزايي در فرآيند استخدام و مصاحبه شما دارد.


منبع : sciencedaily.com


 تكرار مقام هشتمي واليبال بانوان ايران در آسيا  

 
تيم ملي واليبال بانوان ايران در رقابت هاي جام کنفدراسيون آسيا هشتم شد. به گزارش ايسنا، تيم ملي واليبال بانوان ايران در آخرين ديدار خود براي کسب عنوان هفتم – هشتمي مقابل تايوان قرار گرفت و با نتيجه 3 بر صفر شکست خورد تا در رده هشتم قرار بگيرد. ملي پوشان ايران ست اول را خوب آغاز کردند و در رقابتي پاياپاي با حريف پيش رفتند اما در نهايت اين ست را با نتيجه 25 بر 21 واگذار کردند. در ست دوم نيز اگرچه واليباليست ها شروع خوبي نداشتند اما شعبانيان با گرفتن وقت استراحت توانست اختلاف را کمتر کند هر چند در نهايت تايواني ها با ارائه بازي بهتر توانستند با نتيجه 25 بر 20 به برتري برسند.

اين در شرايطي بود كه زهرا واحدي،دچار مصدوميت شد و از زمين بيرون رفت. همچنين در ست سوم باز هم برتري با تايواني ها بود و آنها توانستند اين ست را با نتيجه 25 بر 15 به سود خود به پايان ببرند. فينال اين مسابقات عصر امروز بين تيم هاي چين و تايلند برگزار مي شود.


 آيا مي‌دانيم ! 

نقطه سياه

اتاق بازرگاني يک شهر کوچک از يک سخنران دعوت کرد تا در يک مراسم عمومي صحبت کند. اوضاع اقتصادي مدتي بود که خراب شده بود، احساس نا اميدي در مردم ديده مي شد. آنها مي خواستند به کمک اين سخنران به مردم اميد و انگيزه بدهند.

خانم سخنران در خلال ارائه مطالب خود کار جالبي کرد. او يک ورق کاغذ بزرگ برداشت و با ماژيک يک نقطه سياه بزرگ روي آن و درست در مرکز آن کشيد آنرا به مردم نشان داد و از آنها پرسيد چه مي بينند؟

قبل از همه مردي از جايش برخاست و گفت من نقطه اي سياه مي بينم.

او گفت: بسيار خوب ديگر چه مي بينيد؟

همه به اتفاق گفتند نقطه اي سياه.

و پرسيد آيا هيچ چيز ديگري نمي بينيد که اطراف اين نقطه سياه باشد؟

و صداي جمعيت بود که مي گفت نه.

پس اين ورق کاغذ چه؟ سخنران اين را گفت و ادامه داد. من مطمئنم همه شما آنرا ديده ايد، اما خود اين را برگزيده ايد تا آنرا ناديده بگيريد.

در زندگي هم اينگونه است همه ما تمايل داريم همه خوبي ها و امتيازاتي که داريم را ناديده بگيريم و در مقابل همه توجه و انرژي خود را روي مشکلاتي متمرکز کنيم که مانند اين نقطه هاي کوچک هستند و باعث نااميدي و دلسردي ما مي شوند. آنها کوچک و بي اهميت هستند اگر بتوانيم افق ديد خود را وسيعتر کنيم و همه تصوير زندگي را ببينيم.

يادبگير دات كام


 گــوناگــون  

هر روز چه از دست مي دهيم؟

مردي در ايستگاه مترو واشنگتن دي سي روي يک نيمکت نشست و شروع به نواختن گيتار کرد. ماه ژانويه بود و هوا خنک بود. او شش قطعه کامل را به مدت 45 دقيقه نواخت. ساعات اوج شلوغي روز بود و هزاران نفر از مقابل او عبور مي کردند درست وقتي بود که بيشتر مردم به محل کار خود مي رفتند.بعد از سه دقيقه يک مرد ميانسال توجهش به او جلب شد.گام هايش را کند کرد تا صداي آن موسيقي دل انگيز را بشنود اما براي اينکه به موقع به محل کار خود برسد به ناچار دوباره با عجله به راه خود ادامه داد.

يک دقيقه بعد نوازنده ما اولين دلار خود را بدست آورد. خانمي بدون آنکه سرعتش را کم کند فقط اين پول را در داخل کلاه او انداخت و رفت.چند دققه بعد يک نفر به ديوار تکيه داد تا به نواختن او گوش فرا دهد. اما بعد از چند لحظه به ساعت خود نگاه کرد و با عجله حرکت کرد. مشخص بود که او هم دير کرده است و بايد به محل کارش برسد.

کسي که بيشترين توجه را به او داشت يک پسر بچه 3 ساله بود. مادرش او را مي کشيد اما او دوباره مي ايستاد و به نوازنده نگاه مي کرد. بالاخره مادرش او را با يک تکان محکم کشيد و با خود برد ولي آن کودک سرش را برگردانده بود و تا جايي که مي توانست به نوازنده ما نگاه مي کرد. اين صحنه چندين بار تکرار شد و تمام والدين بدون استثنا فرزندان خود را هل مي دادند و با زور آنها را با خود مي بردند.در طول اين چهل و پنج دقيقه فقط شش نفر براي لحظاتي توقف کردند و به او گوش دادند. و در حدود بيست نفر به او پول دادند اما بدون توقف به راه خود ادامه داند. او 32 دلار پول جمع کرد. وقتي که کارش تمام شد و ويلون خود را جمع کرد هيچ کس او را تحسين نکرد هيچکس برايش دست نزد و حتي کسي او را نشناخت.

هيچ کس متوجه اين حقيقت نشد که اين نوازنده کسي نبود جز جاشوا بل. يکي از بهترين نوازنده هاي ويلون در دنيا. او يکي از پيچيده ترين قطعاتي را که مي شد با يک ويلون نواخت با آن ويلون که 3.5 ميليون دلار ارزش داشت اجرا کرد!دو روز قبل از نوزندگي در مترو او در سالني در بوستون اجرا داشت و به طور متوسط از هر صندلي 100 دلار دستمزد گرفت.کاري که جاشوا انجام داد توسط واشنگتن پست ترتيب داده شده بود جزئي از يک تحقيق اجتماعي از توجه مردم، درک و اولويت هاي آنها.

به طور کلي اين تحقيق مي خواست مشخص کند: در يک محل عمومي در يک زمان نا مناسب وقتي که همه عجله دارند و همه جا شلوغ است، ما چگونه زيبايي را درک مي کنيم؟ آيا براي قدر داني و تحسين اوج هنر متوقف مي شويم؟ آيا در محلي که انتظار آنرا نداريم متوجه استعداد هاي ناب مي شويم؟ اما نتيجه اين بود که ما متوجه نمي شويم و براي آن توقف هم نمي کنيم حتي وقتي که بهترين نوازنده و موسيقي دان با گرانترين ساز بهترين قطعه اي را که تا به حال نوشته شده است اجرا مي کند. حال سئوال اينجاست ما چه چيز هاي ديگري را در طول روز از دست مي دهيم؟

فقط براي بو کردن رز ها و بو کردن آنها توقف نکنيد بلکه توقف کنيد و براي هر چيزي که در اين مسابقه بي پايان زندگي از دست مي دهيد وقت بگذاريد.

يادبگير دات كام


 كوتاه از ورزش جوانان 

مسابقات وزنه‌برداري جوانان 7 مهر برگزار مي‌شود

مسابقات وزنه‌برداري قهرماني کشور در رده جوانان 7 تا 11 مهر به ميزباني همدان برگزار مي‌شود.به گزارش فارس، براي حضور در اين رقابت‌ها 31 استان اعلام آمادگي کرده‌اند.اين رقابت‌ها انتخابي تيم ملي جوانان براي حضور در مسابقات قهرماني جوانان جهان 2013 پرو محسوب مي‌شود.همدان پس از چندين سال دوباره ميزبان رقابت‌هاي قهرماني کشور وزنه‌برداري شده است.


اردوي تيم ملي شمشيربازي زنان در اروميه تشکيل مي شود

اردوي تيم ملي شمشيربازي زنان ايران به منظور دستيابي به آمادگي مطلوب ورزشکاران براي حضور در رقابتهاي قهرماني آسيا در اروميه آغاز شد.به گزارش ايرنا از فدراسيون شمشيربازي ،اردوي امادگي تيم ملي شمشيربازي زنان در سه اسلحه سابر، فلوره و اپه برگزار خواهد شد.بر اين اساس، در اسلحه اپه سکينه نوري، آرزو قاره گوشي، نگين مکلايي، مهسا پور رحمتي، هما اقابابايي و مائده علي بابايي ،در اسلحه فلوره هم نگين کافي، سروناز مرتضوي، مطهره محسني، الهه قهرماني، دريا اردن و ناديا عذيري ودر اسلحه سابرنجمه سازنجيان، پريماه برزگر، کيانا باقرزاده، فائزه رفيعي، محدثه طاهرخاني و فرناز صفوي زاده 18 شمشيربازي هستند که به اردوي تيم ملي دعوت شده اند.

شايان ذکر است، افراد منتخب به رقابت هاي شمشيربازي جوانان ونوجوانان اسيا که مهرماه سال جاري در اندونزي برگزار خواهد شد،اعزام مي شوند.اردوي امادگي تيم ملي شمشيربازي زنان از 26 شهريورماه آغاز و تا چهار مهرماه ادامه خواهد داشت.


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون