جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2598- تاریخ : 1391/06/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


راه هاي جلوگيري از آلرژي‌هاي پاييزي


«داغ‌ترين نقطه زمين» كجاست؟


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


پرينتري براي نابينايان


 راه هاي جلوگيري از آلرژي‌هاي پاييزي 

 
کم کم فصل تابستان به پايان مي رسد و با آمدن پاييز موج جديدي از آلرژي هاي فصلي آغاز مي شود که مي تواند باعث زمين گير شدن و يا خانه نشين شدن افراد شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، همانطور که از قديم هم گفته اند بهترين کار پيشگيري از وقوع اتفاق هاي مختلف است و درمان در درجه دوم قرار دارد. آلرژي هاي فصلي نيز از همين نوع هستند و بهترين راه براي اينکه از آن ها در امان بمانيد پيشگيري از وقوع آلرژي است.

پنجره ها را ببنديد

يکي از اصلي ترين دلايل ايجاد اين آلرژي ها الودگي هوا است، پس بهتر است تا هر چقدر که مي توانيد از اين آلودگي ها دوري کنيد. در خانه و يا در داخل خودرو پنجره ها را ببنديد و در صورت نياز از کولر و يا دستگاه هاي تهويه هوا استفاده کنيد. اين کار باعث مي شود تا هواي آلوده کمتري به شما برسد.

فيلترها را عوض کنيد

در خانه هايي که از سيستم هاي تهويه هوا و همچنين کولرهاي گازي استفاده مي شود احتمال وقوع آلرژي بيشتر است چرا که آلودگي هاي فيلترهاي اين دستگاه ها به مرور وارد هوا مي شود. فيلترهاي اين دستگاه ها را در ابتداي پاييز تعويض کنيد تا به ميزان زيادي جلوي آلرژي گرفته شود.

از عينک آفتابي استفاده کنيد

نور خورشيد به تنهايي مي تواند باعث بروز و يا تشديد آلرزي در اين فصل باشد. قبل از فرارسيدن پاييز يک عينک آفتابي با استانداردهاي جهاني تهيه کنيد تا در طول روز از آن استفاده کنيد. عينک آفتابي تا حد بسيار زيادي جلوي تشديد آلرژي را مي گيرد.

قبل از خواب دوش بگيريد

پزشکان به دوش گرفتن قبل از خواب زياد توصيه نمي کنند اما براي افرادي که آلرژي هاي فصلي دارند اين کار واجب است و بهتر است تا هفته اي سه بار قبل از رفتن به تخت دوش بگيرند. اين کار باعث مي شود تا آلودگي ها و حساسيت هاي آلرژيک کمتري را با خودتان به تخت خواب ببريد.

روکش هاي ضد آلرژي

براي تشک خوابتان از روکش هايي استفاده کنيد که به آن ها حساسيت کمتري داريد. به تازگي حتي روکش و ملحفه هاي ضد آلرژي نيز وارد بازار شده است که مي توانيد از آن ها استفاده کنيد. همچنين در نظر داشته باشيد که بهتر است هر دو هفته روکش تشک و بالش خودتان را بشوييد.


 «داغ‌ترين نقطه زمين» كجاست؟ 

 دانشمندان پس از بررسي‌هاي مجدد، عنوان داغترين دماي تجربه شده در جهان را به «دره مرگ» واقع در كاليفرنيا اعطا كردند.

به گزارش ايسنا، پيش از اين شهر العزيزه ليبي با 136.4 درجه فارنهايت اين عنوان را داشت، اما بررسي‌هاي مجدد محققان پس از 90 سال نشان داده كه كاليفرنيا در دهم ژوئيه 1913 با 134 درجه فارنهايت گرمترين دماي جهان را خود تجربه كرده است. دماي پيشين ثبت شده براي ليبي كه در 13 سپتامبر 1922 در يك پايگاه نظامي ايتاليايي ثبت شده بود، هميشه با ترديد روبرو بود، اگرچه كشور ليبي هميشه با دماهاي بالا روبرو بوده است. شعر العزيزه در 56 كيلومتري جنوب غرب تريپولي در ساحل مديترانه قرار دارد. اين دريا از تاثير قابل توجهي بر محيط اطراف خود برخوردار بوده كه هيچ كدام از آنها از اين دماي بالاي ثبت شده براي العزيزه برخوردار نبوده‌اند.

دانشمندان با مقايسه دماي ثبت شده براي منطقه با دماهاي ثبت شده پيش و پس از اين سال دريافتند كه آنها با هم سازگار نبوده و به بررسي ركوردهاي تاريخ براي ارزيابي دماهاي معقول پرداختند.

آنها با شناسايي و بررسي كتاب ثبت دماي اصلي دريافتند كه پنج مشكل اصلي در اعلام ليبي براي برخورداري از داغترين دماي جهان وجود دارد: اين تجربه توسط يك ناظر جديد و بي‌تجربه ثبت شده بود، دما با ابزاري سنجيده شده كه حتي در آن زمان نيز قديمي محسوب مي‌شده، محل نظارت نمايشگر محيط اطراف آن نبوده، ميان دماهاي سنجيده شده در ديگر بخشهاي منطقه سازگاري وجود نداشته و با دماهاي ثبت شده پس از آن سال خوانش نداشته است.


 کاريکلماتور 

 برف ، زمين را رو سفيد کرد.

هيچ نوزادي از شير نمي ترسد.

درخت تبريزي ، پرکارترين تيروييد را دارد.

شکرآب ، رابطه ي شربتي آدم ها است.

فقير بدون کلاس نقاشي ، رنج مي کشيد.

عجب معماري است آن که از کاه ، کوه مي سازد.

هنگام خواب چشمم باز ماند ، فيلم روياهايم نور ديد.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

تصميم جديد!

مهدي طوسي

طوري كه ما شنيديم گفته مي شود كه اعضاء تيم ملي فوتبال كشورمان تصميم گرفتند كه هم مصاحبه بكنند و هم از اهالي رسانه به خاطر كار نادرستي كه انجام داده اند عذرخواهي بكنند و صورت تك تك آنها(درصورتي كه خبرنگار مربوطه مرد باشد!) را ببوسند و به آنها بگويند كه اگر شما نباشيد ما هم نيستيم پس بياييد دست به دست ما بدهيد و ما را در بازي مقابل كره جنوبي حمايت كنيد و تا مي توانيد از ما مصاحبه بگيريد تا ما هم با شما مصاحبه بكنيم و از اين طريق بزنيم توي دهان بازيكناني كه فكر مي كنند ما را مي برند و توان اين را دارند كه جلوي ما را بگيرند كه نرويم جام جهاني!

ملي پوشان در پايان گفتند: دم تان گرم!


 اما خبر 

تاثير تبليغات تلويزيوني بر سليقه و رضايتمندي كودكان

تحقيقات نشان مي‌دهد تبليغات تلويزيوني بر روي سليقه کودکان 8 تا 11 ساله و رضايتمندي آنها از زندگي ثأثير مي‌گذارد. به گزارش ايسنا، کودکان ناراضي از شرايط زندگي، نسبت به تبليغات آسيب‌پذير هستند و تصور مي‌کنند داشتن آنچه تبليغ مي‌شود باعث خوشبختي آنها خواهد شد. پژوهشگران دانشگاه آمستردام با پژوهشي بر روي کودکان و نوجوانان اظهار کردند: کودکاني که کمترين رضايتمندي را از زندگي دارند، با تماشاي تبليغات، بيشتر دچار مادي‌گرايي مي‌شوند.

به گفته پژوهشگران، تبليغات به کودک مي‌آموزد که دارايي و اموال راهي براي دستيابي به خوشبختي هستند. بين سن 8 تا 11 سال، مفهوم مصرف‌کنندگي و مالکيت براي کودک به طور مشخص تعريف مي‌شود و در نظر او خوشبختي و منزلت اجتماعي با مالکيت اشيا به دست مي‌آيد. پژوهشگران توصيه مي‌کنند والدين ديد انتقادي کودک نسبت به تکنيک‌هاي تبليغاتي را تقويت کنند و به کودک بياموزند که راه‌هاي بهتري براي خوشبختي نظير دوست داشتن و عشق نيز وجود دارد.

سلول‌هاي بنيادي خون به جنگ چين و چروك پوست مي‌روند

محققان اسكاتلندي قصد دارند با استفاده از سلول‌هاي بنيادي استخراج شده از خون فرد، به جنگ چين و چروك پوست بروند. به گزارش ايسنا، بروز چين و چروك، نشانه ناخوشايندي از آغاز مرحله پيري است و دانشمندان بدنبال توسعه روش‌هاي مختلفي براي مقابله با اين مشكل هستند. نخستين آزمايش باليني تزريق سلول‌هاي بنيادي استخراج شده از خون براي مقابله با چين و چروك هاي صورت بزودي آغاز مي‌شود. بر اساس ادعاي محققان شركت اسكاتلندي «فارماسل» بعنوان مبدع اين فناوري، سلول‌هاي بنيادي استخراج شده از خون خود فرد به زير پوست تزريق مي شوند كه منجر به رشد سلول هاي پوست جديد براي كمك به بازيابي قابليت ارتجاعي پوست مي‌شود. خاصيت طبيعي ارتجاعي پوست ناشي از وجود سلول هاي فيبروبلاست است كه باعث توليد كلاژن و حفظ ساختار پوست مي شود. توانايي بدن براي توليد مواد الاستيك با افزايش سن و كاهش تعداد فيبروبلاست‌ها تضعيف مي شود؛ در اين شرايط مي توان با تزريق سلول هاي بنيادي استخراج شده از خون به منطقه كاهش تعداد فيبروبلاست ها، توانايي پوست براي توليد اين مواد را افزايش داد.

فاز نخست آزمايش باليني حداكثر تا يكسال آينده آغاز خواهد شد؛ با اين حال رئيس انجمن جراحان پلاستيك و زيبايي انگليس تأكيد مي كند كه روش درماني با كمك سلول هاي بنيادي احتمالا پنج تا 10 سال آينده كاربردي خواهد شد.


 پرينتري براي نابينايان  

 
يکي از وسايل پر استفاده و همچنين جانبي که در کامپيوترها از آن ها استفاده مي شود پرينتر است. اين وسايل اغلب در اندازه هاي بزرگي هستند که حمل آن ها بسيار سخت است.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، يک طراح خوش ذوق کره اي به تازگي پرينتري با قابليت هاي بسيار جالب طراحي کرده است که استفاده زيادي براي نابينايان و مسافران دارد.

اين دستگاه مجموعه از پرينتر و اسکنر است که مي تواند از ورق هاي آ4 تا آ7 را با آن پرينت گرفت و يا عکس هايي با اين اندازه را اسکن کرد. نکته اصلي در مورد اين دستگاه قابليت پرينت با خط بريل آن است که باعث مي شود تا افراد نابينا نيز روي به استفاده از تکنولوژي هاي روز آورند. اين دستگاه مي تواند ورق هاي با اين خط را اسکن بکند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون