جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2597- تاریخ : 1391/06/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


مهمان‌‌هاي ناخوانده دوباره خوانده شد

در اجراي نمايش روزعجيب؛
هنرمندان و پيش‌کسوتان تئاتر به ياد استاد نعمتي شريف ايستادند


محمد مهدي اديب: مسوولان حراست، مشاوران کانون‌ هستند


آغاز داوري آثار دومين جشنواره کتاب‌سازي رضوي

پس از برگزاري 6 اردوي نوجوانان
مربيان لبناني هم به ايران آمدند


 مهمان‌‌هاي ناخوانده دوباره خوانده شد 

 
نشست صميمانه «فريده فرجام» با علاقه‌مندان ادبيات کودک در کتاب‌خانه مرجع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار شد.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، "ميهمان‌هاي ناخوانده" اولين کتاب کانون اثر فريده فرجام با حضور تعدادي از خبرنگاران، منتقدان، مربيان و علاقه‌مندان به کتاب در کتاب‌خانه مرجع کانون بررسي شد و نويسنده براي حاضران از چگونگي شکل گرفتن اين اثر و روند رشد ادبيات کودک و نوجوان در ايران صحبت کرد.

فريده فرجام در اين نشست ضمن ياد کردن از احساس خوبي که با بازگشت به ايران به او دست داد از محبت ايراني‌ها و نسل امروز و ديروز در هنگام بازگشتش گفت و افزود که جز محبت و احساس دوستي چيزي نديدم.او ادامه داد: در جريان آمدن به کانون و آشنايي با مخاطبان، مديرعامل کانون به خوبي از من استقبال کرد و از اين که در کنار نسل ديروز نسل امروز نيز با کتاب من آشنا هستند ذوق‌زده شدم. احساس مي‌کنم کتا‌ب‌هايم بايد براي نسل امروز دوباره تجديد چاپ شوند تا نسل‌هاي بعدي هم آن‌ها را بخوانند.

نويسنده کتاب‌ مهمان‌هاي ناخوانده افزود: ادبيات کودک و نوجوان امروز ايران به جايي رسيده که در سطح جهان شناخته شده است و امروز تصويرگران و نويسندگان اين حوزه در نمايشگاه‌ها و محافل جهاني حضور دارند و در کنار ديگر کشورهاي جهان هستند.صاحب آثاري مانند "عمو نوروز"، "گل بلور خورشيد" و "عمو زنجيرباف" درباره فعاليت‌‌هاي کانون گفت: خيلي لذت مي‌برم از اين که کانون را روزبه‌روز رو به گسترش و وسعت و فعال‌تر مي‌بينم.وي تصريح کرد: در کانون بحث مادي مطرح نيست به‌عنوان يک نويسنده از همه‌کساني که در اين حوزه، پرانگيزه و پر انرژي و در مسير اعتلاي فرهنگ ايراني تلاش مي‌کنند سپاس‌گزارم.فرجام يادآور شد: سال‌ها پيش در کتاب‌خانه مونيخ آثار زيادي از ايراني‌ها در حوزه کودک و نوجوان وجود نداشت اما امروز آثار زيادي در اين زمينه خلق شده است؛ الان ببينيد آن‌جا چه خبر است! فرهنگ و ادبيات ايران با متن و تصويرگري قابل توجه در کنار کشورهاي ديگر جهان جريان دارد و اين نتيجه تلاش کساني است که به اين جريان فرهنگي ايمان دارند کار فرهنگي زيربنايي است و سي‌چهل سال طول مي‌کشد تا يک حرکت فرهنگي نتيجه دهد و در نهايت بايد تاکيد کنم که هدف همه ما رشد کودکان ايراني است.

فرجام درباره اصل قصه مهمان‌هاي ناخوانده افزود: قصه اين کتاب برگرفته از قصه‌هاي فولکلور است که ساختمان اصلي آن حفظ شده اما فضاسازي آن به گونه‌اي است که با مسايل روز هماهنگ شده و من آن‌را به‌روز کردم. به قول يکي از دوستان، من چون نمايش‌نامه هم مي‌نوشتم اين قصه را فضاسازي امروزي کردم و توانستم بيش‌تر به آن بپردازم.

وي در اين جلسه هم‌چنين از ارايه دو کتاب تازه خود به انتشارات کانون خبر داد و گفت: اين کتاب‌ها در ايران نوشته ‌شده است و من اميدوارم که به زودي از طرف کانون منتشر شود.فرجام موضوع يکي از اين داستان‌ها را پرنده‌ها و ارتباط با دنياي پرنده‌ها بيان کرد.در اين نشست هم‌چنين وحيد طوفاني رييس کتاب‌خانه مرجع کانون و نوش‌آفرين انصاري دبير شوراي کتاب کودک درباره آثار فريده فرجام با حاضران سخن گفتند.او در اين نشست هم‌چنين از تاثير فرهنگي کتاب مهمان‌هاي ناخوانده سخن گفت و افزود: اين کتاب به شيوه غير مستقيم هم‌نشيني و هم‌زيستي تفکرها و سليقه‌هاي مختلف را نشان مي‌دهد.کتاب‌خانه مرجع در خيابان شهيد بهشتي، خيابان خالد اسلامبولي، مجتمع فرهنگي‌هنري شهيد ملک‌شامران کانون واقع شده است.


 در اجراي نمايش روزعجيب؛
 هنرمندان و پيش‌کسوتان تئاتر به ياد استاد نعمتي شريف ايستادند 

 
نمايش "روز عجيب" به کارگرداني پرستو گلستاني با حضور خانواده زنده‌ياد بيژن نعمتي شريف و جمع کثيري از دوستان و همکاران اين هنرمند به روي صحنه رفت و مراسم يادبود او در ميان عروسک‌هايي برگزار شد که که وي به دست خود طراحي و ساخته بود.مراسم بزرگ‌داشت استاد نعمتي شريف درحالي در مرکز تئاتر کانون برگزار شد که همراهان هميشگي نمايش کودک و نوجوان در جمعي صميمي گرد آمده و با تجديد خاطرات خود از سال‌هاي همکاري و همراهي با اين هنرمند‌، سال‌ها فعاليت هنري نعمتي شريف را پاس‌داشتند.

در اين مراسم شماري از هنرمندان پيش‌کسوت تئاتر کودک و نوجوان و عروسکي هم‌چنين مديران و همکاران اين هنرمند هميشه ماندگار حضور داشتند.پرستو گلستاني کارگردان نمايش، در اين مراسم ضمن تقديم اجراي "روز عجيب" به خانواده نعمتي‌شريف از نقش ماندگار عروسک‌هاي اين استاد در زندگي همه هنرمندان و به ويژه خودش ياد کرد و گفت: خاطره‌هاي نوجواني‌ام با نعمتي‌شريف در اين مرکز پيوند خورده است.

وي از حاضران در سالن که به احترام اجرا و اين مراسم ايستاده بودند خواست تا براي اين هنرمند يک دقيقه سکوت کنند. بر اساس اين گزارش، در ادامه دوستان و همکاران قديمي نعمتي‌شريف خاطره‌هايي از او بيان کردند. حسن دادشکر پيش‌کسوت تئاتر کودک و نوجوان در ابتداي اين مراسم گفت: بيژن نعمتي‌شريف، هنرمندي بزرگ و صادق بود، سبک کار و روش ويژه خودش را داشت و هر بار با شيوه‌اي جديد سعي مي‌کرد راه‌گشاي کار باشد.

عادل بزدوده کارگردان و طراح عروسک‌هاي نمايشي با بيان اين مطلب که عروسک‌سازي را زير دست بيژن نعمتي شريف، کامبيز صميمي مفخم و اردشير کشاورزي آموخته است گفت: از او بسيار آموخته‌ام و باز هم خواهم آموخت چراکه درس‌هاي او گفتاري نبود بلکه او انديشه را در اثر هنري به‌کار مي‌گرفت؛ اميدوارم بتوانم آن را در انديشه، زندگي و کار و رفتارم ادامه دهم.

در عين حال، مسلم قاسمي نويسنده و کارگردان تئاتر کودک با اشاره به اين‌که موسيقي کلاسيک را از اين هنرمند ياد گرفته است هم‌چنين تصريح کرد: من در اين سالن‌هاي مرکز تئاتر کانون بزرگ شده‌ام و ديدم که چه‌گونه نعمتي‌شريف متواضعانه براي عروسک‌ها سر و دست مي‌سازد و به آن‌ها جلا مي‌دهد.

مرتضي طاهري بازيگر و کارمند سابق مرکز تئاتر کانون هم جاي نعمتي‌شريف را خالي دانست و به سال‌هاي دوستي خود با اين هنرمند اشاره کرد و گفت: هرگاه بيژن را مي‌ديدم که در گوشه‌اي نشسته و آرام قطعه‌اي را سمباده مي‌زند. مي‌گفتم چه‌کار مي‌کني؟ و او پاسخ مي‌داد بايد صيقلي باشند. ما مردان بزرگي را از دست داده‌ايم. اين روزها در زمينه هنر گاهي بد اخلاقي مي‌کنيم بايد به زندگي اين هنرمندان رجوع کنيم و درس بگيريم.

در اين مراسم که بيش از 130 هنرمند تئاتر کودک و عروسکي حضور داشتند چهره‌هايي هم‌چون هنگامه مفيد، حسن دادشکر، مجيد قناد، محمد مسلمي، حميد گلي، داوود کيانيان، منصور خلج، دکتر قهرماني، رويا افشار، حامد زحمتکش، مهدي قلعه، فرناز بهزادي، مهدي فرشيدي سپهر، بابک محمدي، فريبا رئيسي، افشين رازي و... ديده مي‌شدند.

در بخش ديگر اين مراسم هنگامه مفيد از سال‌هاي نوجواني و جواني که در کنار اين هنرمندان، تئاتر را در کانون فراگرفته ياد کرده و بيژن نعمتي شريف را هنرمندي آرام، متفکر و درون‌گرا معرفي کرد که در عرصه مجسمه‌سازي و نقاشي هنرمندي جهاني و کاملا شناخته شده به شمار مي‌رود.

در بخش پاياني اين مراسم حسين موذن مدير آفرينش‌هاي هنري و تئاتر کانون پرورش فکري به ايراد سخن پرداخته و گفت: مرگ پايان کبوتر نيست همان طور که پايان اردشير کشاورز نبود، پايان کامبيز صميمي مفخم نبود، پايان بيژن نعمتي شريف هم نخواهد بود. دعا کنيم مرگ پايان ما هم نباشد. امروز در اجراي هنرمندان اين نمايش براي يادبود بيژن نعمتي شريف جمع شديم و من از پرستو گلستاني و گروه‌اش که باني اين اقدام شدند بسيار سپاسگزارم.

وي ضمن کسب اجازه از مهين لواساني همسر آن فقيد که سال‌ها در کانون پرورش فکري همراه آن استاد بوده و به کودکان آموزش داده است گفت: در مهرماه مراسم يادبودي را به مناسبت چهلم اين استاد و با حضور تمامي همکاران، دوستان اين استاد در کانون برگزار مي‌کنيم اميدوارم خداوند توفيقي بدهد تا قدر آن‌هايي که هستند را بدانيم.

در پايان پرستو گلستاني هديه يادبودي را از سوي گروه نمايش "روز عجيب" به خانواده استاد بيژن نعمتي شريف تقديم کرد.

نمايش روز عجيب تا نيمه مهرماه در مرکز توليد تئاتر کانون اجرا مي‌شود. اجراي اين نمايش هر روز غير از شنبه‌ها در ساعت 19 و صبح‌ها ويژه مهدها، مدارس و مراکز است.


 محمد مهدي اديب: مسوولان حراست، مشاوران کانون‌ هستند 

 
مسوولان حراست در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مي‌توانند با افزايش دانش خود به عنوان مشاوران امين سازمان نقش‌آفريني کنند.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، محمد مهدي محمودي اديب مشاور مديرعامل و مدير دفتر مرکزي حراست کانون در حاشيه گردهم‌آيي سراسري مسوولان حراست کانون با بيان اين مطلب گفت: اين مهم تنها زماني محقق مي‌شود که مسوولان حراست با ديدگاه‌هاي مسوولان کانون و فعاليت‌ها و توليدات آن به خوبي آشنا شوند.

وي يادآور شد که در اين گردهم‌آيي مديرعامل و معاونان و مسوولان کانون سخنراني کردند و ديدگاه‌هايشان و سياست‌هاي کانون را براي حاضران در گردهمايي تشريح کردند. اديب توضيح داد که علاوه بر اين، تبادل تجربيات ميان مسوولان جديد و مسوولان باسابقه حراست و بيان انتظارات دفتر مرکزي از همکاران حراست سراسر کشور از جمله اهداف برپايي اين گردهم‌آيي در مشهد مقدس است.

معاون فرهنگي: رسالت کانون پرورشي است

محمد باقر آدوسي معاون فرهنگي کانون نيز درجمع مسوولان حراست کانون استان‌ها با بيان اين که هر سازمان و دستگاهي به دليل مشخصي و براي حل مشکل خاصي شکل مي‌گيرد گفت: در حوزه فرهنگ دستگاه‌هاي مختلف با وظايفي مانند ارشاد، آموزش و تبليغ شکل مي‌گيرند و‌ بعضي از دستگاه‌ها نيز به فعاليت‌هاي تخصصي مي‌پردازند که در اين ميان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان همان‌طور که از اسمش برمي‌آيد يک دستگاه تخصصي است که در جهت پرورش افکار کودکان و نوجوانان 7 تا 17 سال فعاليت مي‌کند.

وي تاکيد کرد: کانون ابتدا فکر و انديشه افراد را مي‌سازد سپس به نهادينه کردن اين افکار در اعمال و رفتار مخاطبان مي‌پردازد.

آدوسي ادامه داد که انسان بالقوه انسان است و بالفعل داراي خصلت‌هاي حيواني است ما در کانون بايد سعي کنيم انسان را از بالقوه به بالفعل تبديل کنيم. به همين منظور بايد فرايند‌هاي تربيتي و پرورش فکر را بشناسيم و از آن‌ها صيانت کنيم چراکه محصول پرورش فکر، خردورزي است و در اين زمينه رسالت حراست کانون به عنوان يک دستگاه فرهنگي بسيار مهم و خطير خواهد بود.درادامه جلسه محمد باقر آدوسي به سوال‌هاي مسوولان حراست کانون پاسخ داد.

معاون توليد: هم‌گرايي رمز موفقيت است

علي گنج کريمي معاون توليد کانون نيز با بيان اين که رمز موفقيت هر دستگاه هم‌گرايي است عنوان کرد که مسوولان حراست استان‌ها با بررسي محصولات توليدي کانون و ارايه نظرهاي تحليلي خود مي‌توانند معاونت توليد را در ارايه محصولات بهتر ياري کنند.وي با بيان اين که در حوزه معاونت توليد سه مديريت انتشارات، سينمايي و سرگرمي‌ها وجود دارد گفت: در بحث توليد محصولات ما بايد به مواردي چون آينده‌نگري، واقع‌نمايي و حقيقت‌طلبي توجه خاص داشته باشيم و در عرضه محصولات، ميزان تيراژ، مخاطب و محتوا را لحاظ کنيم.

گنج کريمي با بيان اين‌که در عصر حاضر کودکان و نوجوانان به راحتي در رابطه با محصولاتي که براي آن‌ها توليد مي‌شود نقد‌هاي خود را ارايه مي‌دهند اضافه کرد که ما با ايجاد راه‌کارهاي مختلف، درصدد دريافت نظرها و انتقاد‌هاي مخاطبان خود هستيم تا بتوانيم محصولاتي با کيفيت هرچه بهتر به جامعه ارايه کنيم.


 آغاز داوري آثار دومين جشنواره کتاب‌سازي رضوي 

 کار داوري آثار ارسالي به دبيرخانه دومين جشنواره کتاب‌سازي رضوي از هجدهم شهريورماه آغاز شد. به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سيستان و بلوچستان، رابط دومين جشنواره کتاب‌سازي رضوي دراين باره گفت: 2126 اثر ارسال شده به دبيرخانه اين استان به مدت 3 روز مورد داوري قرار مي‌گيرد.سالاري اظهار داشت: 2126اثر به دبيرخانه اين استان ارسال شده که بلافاصله پس از ثبت، داوري و ارزيابي آثار آغاز شده است. آثار رسيده به اولين جشنواره کتاب‌سازي رضوي در سال گذشته 1300 اثر بود که در سال 91 رشد قابل توجهي داشته است.علي خانجاني، جمال‌الدين اکرمي و علي‌اکبر آويزي کار داوري جشنواره امسال را بر عهده دارند.

به گفته سالاري، آثار ارسالي به دبيرخانه جشنواره در چهار گروه کودک، نوجوان، آزاد و بخش مربيان مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد و در پايان از هر گروه سني 5 اثر به عنوان برگزيده کشوري اعلام خواهد شد. تعدادي از آثار نيز به عنوان برگزيده استاني انتخاب مي‌شوند.

از برگزيدگان اين جشنواره در روز 28 شهريور در همايش رضوي با حضور مسوولان استاني و کشوري تقدير به عمل خواهد آمد.


 پس از برگزاري 6 اردوي نوجوانان
 مربيان لبناني هم به ايران آمدند 

 
با ورود چهل نفر از مربيان مرد موسسه کشافه‌المهدي کشور لبنان به فرودگاه امام خميني، هفتمين دور اردوهاي فرهنگي زيارتي سياحتي گروه‌هاي لبناني به ايران با ميزباني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آغاز شد.اين مربيان در اولين روز حضور خود در ايران به شهر قم رفتند تا ضمن زيارت حرم حضرت معصومه «س» و ديگر اماکن زيارتي، فرهنگي و سياحتي اين شهر در ويژه‌برنامه‌اي که در مرکز شماره هفت کانون قم برگزار شد شرکت کنند.

اين برنامه که صبح روز بيست و يکم شهريور در مرکز شماره هفت کانون قم و با حضور مدير کانون استان قم، ميهمانان لبناني‌، مربيان کانون و مسوولان اردوها برگزار شد، با تلاوت آياتي از قرآن کريم و سرود ملي ايران و لبنان آغاز شد و با برنامه‌هايي مانند سخنراني مدير کانون قم‌، سخنراني مسوول موسسه کشافه‌المهدي، معرفي فعاليت‌هاي کانون‌، معرفي سرزمين قم‌، و معرفي اماکن زيارتي فرهنگي سياحتي استان قم همراه بود.

بر اساس اين گزارش محمد مخلصي مدير کانون استان قم در ابتداي برنامه ضمن خوش‌آمدگويي به ميهمانان و تسليت ايام شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) گزارشي از ميزباني کانون قم در اردوهاي پيشين نوجوانان لبناني ارايه داد. سپس با توجه به سفر تعدادي از مديران کانوني به کشور لبنان از ديدار نزديک اعضاي مقاومت اسلامي لبنان و رشادت‌ها و روحيه ايثار گري آن‌ها براي ميهمانان صحبت کرد و افزود: افتخار مي‌کنيم چنين نيروهايي را در خط مقدم مبارزه با استکبار اين‌گونه پر انرژي و با انگيزه مي‌بينيم.

پس از سخنان مدير کانون قم، روحاني همراه مهمانان لبناني به عنوان يکي از اعضاي کشافه‌المهدي از ميزباني و نگاه ويژه کانوني‌ها به بچه‌هاي لبنان تجليل کرد و از ايران به عنوان يکي از جدي‌ترين حاميان مقاومت اسلامي لبنان نام برد و گفت: ما از شما مردم ايران قدرداني مي‌کنيم که به صورت جدي برادري خود را بارها و بارها به ما اثبات کرده‌ايد و بر اساس تفاهم‌نامه بين کانون و موسسه کشافه‌المهدي اميدواريم بتوانيم با تداوم اين‌گونه برنامه‌هاي مشترک، با فرهنگ يک‌ديگر از نزديک آشنا‌ شويم.

در ادامه اين برنامه مسوول مرکز شماره هفت کانون قم به همراه کارشناس مسوول فرهنگي کانون قم براي مهمانان به معرفي فعاليت‌هاي فرهنگي ادبي هنري کانون و معرفي مکان‌هاي زيارتي‌، فرهنگي‌، سياحتي استان قم پرداختند و سپس کارگاه هنري چاپ روي پارچه به عنوان يکي از فعاليت‌هاي کانون به صورت عملي براي مربيان لبناني از طرف مربيان هنري کانون قم برگزار شد و هدايايي نيز از طرف مربيان مرکز به همراه کارهاي انجام گرفته به مهمانان اهدا شد.

ميهمانان هفتمين گروه اردوهاي فرهنگي سياحتي زيارتي موسسه کشافه‌المهدي کشور لبنان قرار است با حضور يک هفته‌اي در کشور ايران از استان‌هاي قم‌، مشهد‌، اصفهان و تهران ديدن کنند و از نزديک با مکان‌هاي فرهنگي زيارتي سياحتي ايران آشنا شوند اين گروه شب بيستم شهريور وارد ايران شده‌اند و روز بيست و هفتم شهريور ايران را به مقصد سرزمين‌شان لبنان ترک خواهند کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون