جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2597- تاریخ : 1391/06/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

قاسم‌نيا خبر داد
مجموعه آموزش زبان فارسي براي کودکان در راه است


جيمز پترسون قدرت کتاب هاي کودک را تحسين کرد


سه مجموعه شعر از علوي‌فرد منتشرمي‌شود

در پي آشفتگي بازار کاغذ؛
انتشار کتاب «هنرهاي اردبيل» به تاخير افتاد


همراه با خبر


قند پارسي


نغمــــــه


 قاسم‌نيا خبر داد
 مجموعه آموزش زبان فارسي براي کودکان در راه است 

 
شکوه قاسم نيا از آماده سازي يک مجموعه چند جلدي براي آموزش زبان فارسي به بچه‌هاي کوچک بدون نياز به کمک ديگران خبرداد. قاسم‌نيا در رابطه با اين مجموعه به ايبنا گفت: کاري که به همراه آقاي صفارپور انجامش داده‌ايم مجموعه‌اي بين30 تا40جلدي است که هرجلد آن 32صفحه است و به آموزش زبان‌فارسي به بچه‌هاي‌کوچک اختصاص دارد. وي ادامه داد: اين مجموعه عنوان کلي‌اي دارد که هنوز قطعي نشده‌است، نشرافق ناشر اين مجموعه است و تا به حال پنج جلد از اين مجموعه زير چاپ رفته است که تا پاييز منتشرمي‌شود.

اين نويسنده و شاعر کودک و نوجوان افزود: هر جلد از اين مجموعه اختصاص به يکي از حروف الفبا دارد و به طور مثال حرف «آ» اسم ويژه آبنبات و يا حرف «م» اسم ويژه «ماهي» را دارند. وي در مورد کار ديگرش گفت: يک مجموعه شعر دست انتشارات پيدايش دارم که براي خردسالان است و تا به حال سه اسم پيشنهادي برايش داده‌ام که هنوز اسمي انتخاب نشده است. همچنين يک قصه کوتاه به نام «بزي که بود و بزي که نبود» دارم که آن هم در انتشارات پيدايش درحال کتابسازي است.

قاسم‌نيا ادامه داد: يک کتاب در مورد زندگي حضرت آدم نوشته‌ام که به شکل کميک استريپ کارشده، نثر آن براساس فرم است و بناست انتشارات مدرسه آن را منتشرکند.


 جيمز پترسون قدرت کتاب هاي کودک را تحسين کرد 

جيمز پترسون که به عنوان پولسازترين نويسنده جهان شناخته مي شود و هر سال در فهرست نخست فوربز جاي دارد، با شرکت در يک مدرسه، از تجربياتش به عنوان يک کودک و از ضروت مطالعه سخن گفت.به گزارش خبرگزاري کتاب ايران به نقل از بوک اينفو، پترسون که يک وب سايت براي کودکان دارد، و نويسنده رمان هاي دنباله دار عامه پسند است، قصد دارد که 13 عنوان رمان تنها در سال 2012 منتشرکند. پترسون که گاهي از او به عنوان کارخانه توليد رمان نام برده مي شود، تاکنون بيش از 70 عنوان رمان نوشته که از آن ها 26 ميليون نسخه در سراسر جهان به فروش رسيده است. اين مقدار که خيلي بيشتز ار رمان هايي است که بسياري از نويسندگان زنده منتشرکرده اند، شايد موجب شده که او اکنون در 65 سالگي اين قدر راحت به اين کار نگاه‌کند.

پترسون پس از 30 سال نوشتن کتاب براي بزرگسالان از سال 2007 به نوشتن کتاب براي کودکان روي آورد و شمار قابل توجهي از کتاب هاي خود در اين زمينه را به فهرست آثار پرفروشش افزود.«جادوگر و جادو» و «مدرسه متوسطه» از جمله اين کتاب هاست. به تازگي هشتمين و آخرين کتاب از مجموعه «بالاترين سواري» او نيز منتشر شد. اين مجموعه 128 هفته در فهرست کتاب هاي پرفروش نيويورک تايمز جاي داشت.تا پيش از پايان سال 2012 او دو کتاب جديد براي کودکان منتشر مي کند که يکي براي خوانندگان سال هاي اوليه دبستان تصويرپردازي شده و نام آن «من بامزه» است. اين کتاب درباره يک دلقک است و کتاب «اعتراف هاي يک مظنون به قتل» که براي نوجوانان منتشر مي شود نيز با تمرکز بر داستان دختري که مظنون به قتل والدينش است، نوشته شده است.

امتياز پنج عنوان کتاب کودک که او در برنامه امسالش داشته براي تبديل شدن به فيلم سينمايي يا تلويزيوني تاکنون فروخته شده است. اما پترسون تنها يک رمان نويس نيست او يکي از افرادي است که به خواندن اعتياد دارد و از زماني که مدرسه مي رفت با قدرت کتاب ها آشنا شد. او با ايجاد يک وب سايت براي کودکان تلاش کرده است تا کودکان را نيز با قدرت کتاب ها آشنا کند و در اين وب سايت کتاب هاي مختلف را براي کودکان، والدينشان و آموزگاران معرفي مي کند. او به تازگي براي همه دبيرستان ها و مدارس متوسطه لس آنجلس تعدادي کتاب هاي خود را ارسال کرد. پترسون با حضور در ميان جمع دوستدارانش نيز نشان داده که مثل کتاب هايش مي تواند درخشان عمل کند و توجه همه را به خود جلب نمايد. او که به تازگي در يک نشست با دوستدارانش شرکت کرده بود در گفت و گو درباره آثارش به زندگي خودش اشاره کرد و توضيح داد که چگونه در فقر بزرگ شده و هرگز کتابي براي خواندن نداشت اما اکنون سالي 90 ميليون دلار پول به دست مي آورد.

هر چند او تنها 10 دقيقه صحبت کرد اما قدرت فکرکردنش را براي اين جمع نشان داد و از دانشجويان و دانش آموزان خواست تا روياهاي بزرگ داشته باشند- اما آرزوهايي امکان پذير- که بتوانند با قدرت خلاقه و قدرت تفکرشان راه هاي رسيدن به آن را به دست آورند. او در پايان اين نشست به سوال هاي شرکت کنندگان پاسخ گفت و يادآورشد: اگر نتوانيد بخوانيد، يک مشکل واقعي داريد. پترسون گفت وقتي هم سن اين بچه ها بود هرگز نمي توانست کتاب بخواند ، اما از همان زمان ياد گرفت که بايد عاشق مطالعه باشد و وقتي بزرگ تر شد باوجود اين که در يک بيمارستان بيماران رواني در شيفت شب مشغول کار شد، کتاب خواندن را از همان زمان به عنوان يک عادت حفظ کرد. او موفق شد تا قهرماناني براي کودکان خلق کند که بتوانند الهام بخش باشند. در کتاب «بالاترين سواري» قهرمان او پسر 14 ساله اي ست که با باد پرواز مي کند. قهرمان کتاب «دانيل ايکس» نيز قادر است تا با قدرت مغزش امور را در اختيار بگيرد. پترسون با خلق قهرمانان قدرتمند سعي دارد تا به مردم و به ويژه کودکان يادآور شود که خيلي کارها مي توانند بکنند.

پترسون اغلب با يک همکار کارمي کند او در اين باره گفت «هر شخصيت، همه چيز است» به همين دليل هم او اعتقاد دارد کتاب هايش با دو تجربه متفاوت مي توانند بهتر و کامل تر باشند. براي مثال او در کتاب بزرگسال خود با عنوان «با سرعت» با مايکل لدويگ کار کرده و فکر نوشتن «ماه عسل 2» با همکاري هاوارد روهان به ذهنش راه يافت. اين نويسنده پرفروش گفت از هر کتاب او حدود 50 صفحه اش را مي نويسد بعد آن را براي همکارش مي فرستد و او پس از افزودن و شاخ وبرگ دادن به قصه آن را براي پترسون باز مي فرستد تا او دوباره آن را بازبيني کند. او گفت اگر بخواهد اين کار را به تنهايي انجام دهد حس لازم را نمي تواند به دست بيارود. در اين گفتگو که 90 دقيقه به طول انجاميد، او درباره سيستم مدرسه ها، والدين، و وسايل ارتباط جمعي نيز صحبت کرد و حتي با تکيه بر مسايل اجتماعي ياد آور شد که به عنوان افرادي جداگانه ما نمي توانيم مشکلات بهداشتي و سلامت عمومي را حل کنيم و يا موقعيت هاي خطير اقتصادي را پشت سر بگذاريم.او گفت ما نمي توانيم به تنهايي از پس مشکل گرم شدن زمين برآييم اما مي توانيم به کودکانمان ياد بدهيم که ساعت ها مطالعه کنند. او گفت هر چيزي که در قفسه هاي کتاب يافت مي شود مي تواند دربرگيرنده يک زندگي جديد باشد؛ از يک رمان براي کودکان گرفته تا يک کتاب مصور، مي توانند نشان دهنده يک زندگي جديد باشند.


 سه مجموعه شعر از علوي‌فرد منتشرمي‌شود 

 سه مجموعه شعر در حوزه خردسال با عناوين «مورچه‌هاي لواشکي»، «دوست دارم عکاس باشم» و «تو هم خودت درختي» از يحيي علوي‌فرد به زودي منتشر مي‌شود.يحيي علوي فرد، شاعر، طنزپرداز و روزنامه‌نگار درباره آثار تازه‌اش در حوزه شعر به خبرنگار مهر گفت: چند مجموعه در حوزه شعر خردسال آماده چاپ دارم که يکي از آنها با عنوان «مورچه‌هاي لواشکي» به زودي از سوي موسسه انتشاراتي اميرکبير راهي بازارمي‌شود. وي افزود: اين کتاب شامل 10 شعر براي خردسالان است. عنوان آن هم برگرفته از يکي از شعرهاي کتاب است و داستان کودکي است که هر مورچه‌اي را که در جايي از خانه مي‌بيند، با زاويه ديد خاصي مورچه را نگاه مي‌کند و با او درباره موضوعي که در ذهن دارد، حرف مي‌زند.

اين شاعر درباره مجموعه شعر ديگرش گفت: کتابي با عنوان «دوست دارم عکاس باشم» نيز آماده چاپ دارم که موضوع آن تجربه‌هاي يک خردسال از عکاسي محيط اطرافش با استفاده از تلفن همراه پدرش است. اين عکس‌ها عموماً نصفه و نيمه و نپخته است ولي او چيز ديگري از عکس‌ها برداشت مي‌کند نه آنگونه که ما مي‌بينيم. وي همچنين از انتشار يک مجموعه شعر ديگرش با عنوان «تو هم خودت درختي» در آينده نزديک خبر داد و گفت: اين کتاب هم درباره رابطه انسان با درخت است و در آن از زاويه ديد يک خردسال به اين موجود زنده و مهم و تاثيرگذار در طبيعت، نگاه شده است.به گفته علوي فرد دو کتاب اخير نيز مجوز نشرشان را دريافت کرده‌اند و به زودي از سوي انتشارات سوره مهر چاپ مي‌شوند.

فصل‌ها زيبايند، بهار ماندني، نوآوري اين است، بيا ببين، شهر پرنده‌ها، خدا کند هميشه جنگ باشد، محمد دوباره مي‌آيد، روزي پرستويي، مثل عروسک‌ها و گرگ و ميش از جمله مجموعه شعرهاي منتشر شده از يحيي علوي فرد است.


 در پي آشفتگي بازار کاغذ؛
 انتشار کتاب «هنرهاي اردبيل» به تاخير افتاد 

 ملکه گلمغاني‌زاده اصل دليل تاخير در انتشار کتاب «هنرهاي اردبيل» را آشفته بودن بازار کاغذ دانست. ملکه‌گلمغاني‌زاده اصل نويسنده در گفتگو با فارس درباره تازه‌ترين اثر خود اظهارداشت: از سال گذشته نگارش کتابي را آغاز کردم که در مرحله تدوين نهايي است اما به دليل آشفته بودن بازار کاغذ و کتاب اندکي در انتشار آن تامل کرده‌ام.اين نويسنده عامل ديگر در عدم انتشار اثرش را مشغله‌هاي کاري دانست.گلمغاني‌زاده عنوان اين اثر را «هنرهاي اردبيل» مطرح و تصريح کرد: اين اثر پيرامون هنرهاي اردبيل است و سعي دارم تا پايان پاييز اين اثر را منتشر کنم، تاکنون 95 درصد کار تاليف و گردآوري اثر به پايان رسيده است.

اين نويسنده افزود: اين اثر از آن جهت که به هنر اختصاص دارد همراه عکس منتشر خواهد شد، تقريبا 40 درصد کتاب مشتمل بر تصوير است.ملکه گلمغاني‌زاده اصل به همراه حسن يوسفي همسرش اين اثر را تاليف مي‌کند.


 همراه با خبر 

دو مجموعه شعر از جعفر ابراهيمي در راه است

دو مجموعه شعر «بوسه پدربزرگ» و «صلح، مثل چاي تازه دم»، نوشته جعفر ابراهيمي آخرين مراحل چاپ را در نشر پيدايش
پشت سر مي‌گذارند. ابراهيمي به ايبنا، گفت: مجموعه شعر «بوسه پدربزرگ» کاري براي خردسالان است که به زودي وارد بازار کتاب مي‌شود. وي ادامه داد: «صلح، مثل چاي تازه دم» نيز يک مجموعه شعر براي نوجوانان است که غالب اشعار آن نيمايي و در عين حال شعرهايي احساسي و عاطفي هستند.اين نويسنده و شاعر کودک‌ونوجوان همچنين از نوشتن يک رمان جديد خبرداد و گفت: چندماه است کار نوشتن رمان «اتاقي براي هيچ‌کس» که تمي فلسفي دارد را شروع‌کرده‌ام. ابراهيمي همچنين از اتمام کار نوشتن دو رمان «با ابرها گريه کردم» و «نويسنده و جادوگر» براي نوجوانان خبرداد.


تشکيل کارگروه حل مشکل کاغذ در وزارت ارشاد

سرپرست معاونت امورفرهنگي و ارشاد اسلامي از تشکيل کارگروه حل مشکل کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خبرداد. به گزارش فارس، علي اسماعيلي سرپرست معاونت امور فرهنگي و ارشاد اسلامي با توجه به تاکيدات مقام عالي وزارت از تشکيل کارگروه حل مشکل کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خبرداد.

اسماعيلي هدف از تشکيل اين کارگروه را بازگرداندن آرامش به صنعت چاپ و نشر کشور دانست و گفت: با مشخص شدن رئيس و اعضاء در هفته جاري اميدواريم آسيب‌ها و دلايل گراني کاغذ در کشور شناسائي شود تا نسبت به رفع آن اقدام کنيم. وي با حضور نمايندگاني از وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزي، تشکل‌ها و مجامع تخصصي اين حوزه در اين کارگروه اشاره کرد و گفت: با تشکيل و جلسات کارگروه قطعاً راهکارهاي عملي براي حل اين مسئله پيدا خواهد شد.

سرپرست معاونت امور فرهنگي از تشريح جزئيات اين کارگروه و همچنين معرفي رئيس آن در هفته جاري خبر داد.


جزئيات مراسم پاياني جايزه ادبي «هشت» تشريح شد

مديرعامل بنياد ادبيات داستاني ايرانيان از تهيه مستندي با موضوع تاثير حضور معنوي امام رضا(ع) بر حماسه دفاع مقدس خبرداد که در آئين پاياني جايزه ادبي هشت پخش مي‌شود. محمدحسني در گفتگو با فارس درباره مراسم پاياني جايزه ادبي هشت اظهارداشت: جايزه ادبي هشت با محوريت بررسي حضور معنوي امام رضا(ع) در هشت سال دفاع مقدس از سوي بنياد ادبيات داستاني ايرانيان در بخش‌هاي داستان کوتاه، داستان ميني‌مال و خاطره برگزار مي‌شود و مراسم اختتاميه آن نيز مهر ماه در تهران خواهد بود.

به گفته وي، اين مراسم در تالار انديشه حوز هنري با حضور سيدمحمدحسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي اسماعيلي سرپرست معاونت فرهنگي، هنرمندان و نويسندگان و ايثارگران برپا مي‌شود.مديرعامل بنياد ادبيات داستاني ايرانيان خاطرنشان کرد: براي اين مراسم برنامه‌هاي متفاوي تدارک ديده شده، از جمله آنها مي‌توان به مستندي اشاره کرد که در دو قسمت 12 دقيقه‌اي با موضوع تاثير حضور معنوي امام رضا(ع) بر حماسه دفاع مقدس توليد شده است که براي اولين بار به نمايش گذاشته مي‌شود. وي افزود: سعي شده برنامه‌هايي متفاوت به لحاظ محتوا و شکل اجرا تدارک ديده شود تا براي مخاطبان خسته‌کننده نبوده و جذابيت داشته باشد.به گفته اين مقام مسئول، به اين دليل که مراسم در هفته دفاع مقدس و ميلاد امام رضا (ع) برگزار مي‌شود برنامه‌ها با توجه به موضوع و مناسبتي که در آن برپاست متفاوت خواهدبود. وي درباره تهيه کننده اين مستند عنوان کرد: «اسماعيل جعفري» از دوستان و همکاران «روايت فتح» اين مستند را تهيه کرد، در اين راستا تحقيقاتي انجام و مراحل پاياني ساخت و تدوين درحال سپري شدن است.


خرامان خبرداد:

سه داستان، دستاورد آکادمي رمان انجمن نويسندگان کودک و نوجوان است

سرپرست آکادمي رمان از آماده شدن سه رمان در پي نقد و بررسي طرح‌ها در جلسات آکادمي رمان انجمن نويسندگان کودک و نوجوان خبر داد. مصطفي خرامان به ايبنا گفت: طرح سه نفر از دوستاني که در آکادمي رمان شرکت داشتند با گفت‌وگو و بحث شکل گرفت که در حال حاضر در حال نوشتن رمانشان هستند. وي ادامه داد: ايده‌هاي مطرح شده در آکادمي رمان از خود حاضران بود که در جلسات متعدد با گفت‌و گو درباره طرح‌هاي مطرح شده براي بهتر شدن کار تلاش کرديم.سرپرست آکادمي رمان بيان‌کرد: برگزاري دور نخست آکادمي رضايت بخش بود و به دنبال اين هستيم که با انجمن نويسندگان کودک و نوجوان هماهنگ کنيم تا دور جديد آکادمي رمان راه‌اندازي شود. وي درباره هدف تشکيل اين آکادمي گفت: هدف ما کمک به دوستان نويسنده براي ارتقاي کيفي کارهاي شان و فعاليت در حوزه رمان است. نوشتن رمان کاري سخت و تخصصي است و ما سعي مي کنيم دوستاني را که علاقه مند به نوشتن رمان هستند هم در زمينه نوشتن و هم چاپ رمان کمک کنيم.


 قند پارسي 

سفرنامه ناصرخسرو

بازنويسي: نغمه علي‌بيك زاده

قسمت هجدهم

طرابرزن، جبيل و بيروت

از شهر طرابلس همينطور به طرف دريا و به سمت جنوب مسير را ادامه‌داديم. پس از يك فرسنگ زنداني ديدم به نام "قلمون"، كه درون آن چشمه آبي هم وجودداشت. از آنجا گذشتيم و به شهر "طرابرزن" رسيديم. از "طرابلس" تا آنجا پنج‌فرسنگ فاصله بود.

بعد از "طرابرزن" به شهر "جبيل" رسيديم. "جبيل" شهري مثلثي شكل است كه يك زاويه اش به دريا مي رسد و دور آن ديواري بلند و محكم كشيده اند و تمام دورشهر را درختان خرما و درختان گرمسيري احاطه‌كرده اند.

كودكي در شهرديدم كه يك گل سرخ و يك گل سفيد توي دستش بود. در اين زمان پنجم اسفندماه سال 415شمسي بود.

بعد از "جبيل" به شهر "بيروت" رسيديم. طاقي(سقف خميده) بزرگ ديدم به نحوي كه مسيري از ميان آن طاق مي گذشت. بلندي آن طاق 50قدم بود كه خودم اندازه گرفتم و از كناره هاي آن طاق تخته سنگ هاي سفيد بيرون آمده به نحوي كه هر سنگ بيش از 3000 كيلو وزن داشت و اين بناي خشتي به اندازه 20گز است و اندازه آن به لحاظ قطر طوري است كه دو مرد مي توانند آن را بغل كنند.

بر سر اين ستون ها از دو طرف به وسيله سنگهاي بي شكل طاق زده اند، به نحوي كه انگار از هيچ گچ و گلي در ساخت آن استفاده نشده است.

بعد از آن طاق بزرگي روي آن طاق ها بناكرده اند به اندازه 50ارش(فاصله آرنج تا بازو)، و من هر يك تخته سنگي را كه روي آن طاق گذاشته اند به اندازه 8ارش اندازه گرفتم كه طول و عرضشان 4ارش بود و به صورت تخميني كه هركدامشان حدودا هفت هزارمن وزن داشته و همه سنگها را كنده كاري و نقاشي بسيار خوبي كرده اند به نحوي كه چنين كنده كاري ونقاشي اي به اين درجه كيفيت روي چوب هم كمتر انجام شده است و جز اين طاقي بناي ديگري در اين حوالي باقي نمانده است.

پرسيدم: اينجا كجاست؟ گفتند: كه شنيده‌ايم اينجا باغ فرعون بوده است و قديمي است، و همه صحراي اين منطقه از سنگ مرمر است و سرستون‌ها و بدنه ستون‌ها همه مرمر كنده كاري شده دايره اي و مربعي و شش ضلعي و هشت ضلعي و سنگ بزرگي بي شكل كه آهن روي آن تأثيرندارد(بسيارمحكم‌است) و در آن اطراف هيچ كوهي وجودندارد كه فكركنيم اين سنگها را از آن كنده اند و سنگ بعدي چنان به چشم مي آمد كه سنگهاي ديگر را از جلوه مي انداخت.

در اطراف شام بيشتر از پانصد هزارستون يا سرستون يا بدنه آن رها شده است كه هيچكس نمي داند منشاءاش چيست و از
كجا آمده است.

ادامه دارد.....

منبع : سايت گنجور


 نغمــــــه 

ژاله اصفهاني

شکفد بار دگر لاله رنگين مراد

غنچه سرخ فرو بسته دل بازشود

من نگويم که بهاري که گذشت آيد باز

روزگاري که به سرآمده آغازشود

روزگار دگري هست و بهاران دگر

شاد بودن هنراست، شاد کردن هنري والاتر

ليک هرگز نپسنديم به خويش

که چو يک شکلک بي جان شب و روز

بي خبر از همه خندان باشيم

بي غمي عيب بزرگي است که دور از ما باد

کاشکي آينه اي بود درون بين که در آن خويش را مي ديديم

آنچه پنهان بود از آينه ها مي ديديم

مي شديم آگه از آن نيروي پاکيزه نهاد

که به ما زيستن آموزد و جاويد شدن

پيک پيروزي و اميد شدن

شاد بودن هنر است گر به شادي تو دلهاي دگر باشد شاد

زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست

هر کسي نغمه خود خواند و از صحنه رود

صحنه پيوسته به جاست

خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

منبع: http://jomalatziba.ir


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون