جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2597- تاریخ : 1391/06/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


عكاسخانه
چيا هوي لوئي - تايوان

آغاز به‌ كار دومين فستيوال (سي پرفورمنس، سي هنرمند، سي روز )


يك نمايش ايراني در جايگاه دوم جشنواره دانشجويي تئاتر جهان


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس
بدون شرح

 عكاسخانه 
 چيا هوي لوئي - تايوان


 آغاز به‌ كار دومين فستيوال (سي پرفورمنس، سي هنرمند، سي روز ) 

 
ايسنا : دومين فستيوال (سي پرفورمنس، سي هنرمند، سي روز) با نمايشگاه‌گرداني محمدرضايي راد و امير راد در گالري (ايست) آغاز به كار كرد. نخستين دوره از اين برنامه تيرماه سال گذشته به مدت يك ماه با حضور 30 هنرمند از حوزه‌هاي تجسمي، تئاتر، سينما و موسيقي در اين گالري برگزار شده بود.اين‌بار دومين دوره از فستيوال (سي پرفورمنس، سي هنرمند، سي روز) با حضور هنرمنداني همچون محمد شيرواني، نادر مشايخي، مهدي ميرمحمدي، حميد پورآذري، آزاد، حكيم رابط، صابر ابر، باران كوثري، نيما دهقاني، ساسان پيروز، عليرضا اميرحاجبي، ترانه خسروشاهي، ماني جعفرزاده، فراز فلاحي، اصغر دشتي، كاوه عابديني، امير راد، كريستوف رضاعي، شهرام مكري، سارا فعلي، شادي افشار، سمانه زندي‌نژاد، مونا زاهد، رخشان بني‌اعتماد، محمد عباسي، مژگان قدوسي، رضا حداد، كتايون فيض مرندي، علي معيني و... برپا شده است.

روز 23 شهريورماه و در مراسم افتتاحيه‌ي اين فستيوال محمد شيرواني اثر خود را در اين گالري اجرا كرد و در روزهاي ديگر اين فستيوال نادر مشايخي به اجراي پرفورمنس خود مي‌پردازد و بدين ترتيب هر روز يكي از اين 30 هنرمند در گالري (ايست) كار خود را اجرا خواهد كرد. اين برنامه تا روز سه‌شنبه دوم آبان‌ماه ادامه دارد و ساعات اجراي هنرمندان بين ساعت 17 تا 20 طراحي شده است.

پيش از اين درباره‌ي زمينه‌هاي اجراي چنين برنامه‌اي در گالري (ايست ) عنوان شده بود كه پرفورمنس يا هنر اجرا فرآيند پديدآمدن اثر است. رويدادي است معنا ساز در ذهن مخاطب، كنش اجرا‌گر است در بستر زمان و مكاني معلوم در پي برساختن معنا. رخدادي است تعاملي ميان اجراگر و مخاطب در زمان و مكان واقعي و بدين ترتيب اثري پيشي‌گيرنده از خالق خود است. نگارخانه‌‌ي (ايست) در تهران، ميدان دركه، خيابان شهيد احمد‌پور، بن‌بست گلستان، پلاك 12 واقع شده است .


 يك نمايش ايراني در جايگاه دوم جشنواره دانشجويي تئاتر جهان  

 نمايش "دره گل سرخ" و "شاهزادگان شيردل "به كارگرداني رسول حق شناس در اختتاميه جشنواره جهاني كنفدراسيون دانشجويي از بين 10 اثر راه يافته به بخش پاياني رتبه دوم را كسب كرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ؛در مراسم اختتاميه جشنواره جهاني كنفدراسيون دانشجويي جهان در حوزه سلامت كه در هند برگزار شد از بين 100 اثر برتر سال 2012 سه اثر منتخب انتخاب شده و از آنها تقدير به عمل آمد.از بين اين آثار يك اثر از كشور لهستان به عنوان اثر برگزيده انتخاب شد و نمايش "دره گل سرخ" و "شاهزادگان شيردل" به عنوان دومين اثر برتر معرفي شد.

به گفته نماينده ايران در اين جشنواره كه از طرف انجمن هنر درماني دانشگاه علوم پزشكي تهران شركت كرده بود با استقبال بسيار زياد مواجه شد و به مدت يك دقيقه به احترام كارگردان و بازيگران ايستاده و مورد تشويق خود قرار دادند.


 نگـــاه 

شيراز ميزبان دوازدهمين آئين نكوداشت نسخ خطي

دوازدهمين آئين نكوداشت نسخ خطي آبان ماه سال جاري به ميزباني شيراز در بخش هاي پايان نامه، كتاب، مقاله، فهرست هاي نسخ خطي برگزار خواهد شد.محمد محمدي نيا دبير اجرايي دوازدهمين آئين نكوداشت نسخ خطي گفت: در اين دوره برخلاف دوره قبل كه شامل پايان نامه كتاب، مقاله و كليه فهرست هاي نسخ خطي بود امسال قالب فهرست آثار خطي نيز به موارد فراخوان آئين نكوداشت اضافه شده است و قرار بود طرح مرمت آثار خطي نيز به فراخوان نكوداشت برسد اما از دستور كار خارج شد.وي افزود: در حال حاضر 2 دوره است كه آئين نكوداشت با مديريت سازمان اسناد و كتابخانه هاي ملي اخذ مي شود و 10 دوره آئين نكوداشت قبلي توسط مركز اسناد و كتابخانه مجلس صورت گرفته است.محمدي نيا افزود: دوره قبل در شهر مشهد برگزار شد و اين دوره با موافقت و استقبال آقاي استاندار در آبان ماه امسال در شهر شيراز برگزار مي‌شود.وي در ادامه گفت: كميته هاي داوري، اجرايي و دبيرخانه در اداره كل كتابخانه هاي فعلي و نادر تشكيل شده است و فراخوان آثار به دليل استقبال مخاطبان از 15 شهريور به 15 مهر تغيير كرده است.وي خاطرنشان كرد: علاقمندان جهت ارسال آثار و كسب اطلاعات بيشتر مي توانند به آدرس دبيرخانه ميدان ونك، بزرگراه حقاني، بلوار كتابخانه ملي و با شماره 81622808 تماس حاصل كنند.


نمايشگاه فروش عکس خيريه "آذربايجان، جان ايران"

نمايشگاه فروش عکس خيريه "آذربايجان، جان ايران" بابيش از يکصد تابلوي عکس برگزار مي شود.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اين نمايشگاه روز شنبه، 25 شهريور ماه در نگارخانه لاله گشايش يافت و قرار است بيش از يکصد تابلوي عکس در ابعاد 50*70 که آثار هنرمندان عکاس آذربايجان شرقي است را با هدف خيرخواهانه به فروش رساند. بر اساس اعلام دبيرخانه اين نمايشگاه قرار است عوايد حاصل از آن براي خريد لوازم التحرير، کيف و اقلام مدرسه تمام دانش آموزان مناطق زلزله زده ارسباران صرف شود.در برگزاري نمايشگاه "آذربايجان، جان ايران" معاونت هنري سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، استانداري آذربايجان شرقي، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذربايجان، شرکت شهرک هاي صنعتي آذربايجان شرقي، شرکت آب و فاضلاب استان، شرکت آب منطقه اي آذربايجان شرقي، صدا و سيماي مرکز آذربايجان شرقي، بسيج رسانه استان، شرکت سرمايه گذاري ايرانگردي و جهانگردي، حوزه هنري آذربايجان شرقي نيز مشارکت دارند.

لازم به ذکر است، نگارخانه لاله همه روزه به جز ايام تعطيل صبح ها از ساعت 9 تا 13 وعصرها از ساعت 15 تا 19 پذيراي علاقه مندان است.علاقه مندان براي کسب اطلاعات بيشتر و بازديد از نمايشگاه مي توانند تا 29 شهريورماه به نشاني خيابان دکتر فاطمي، ضلع شمالي پارک لاله، جنب هتل لاله، روبروي پارکينگ طبقاتي لاله، نگارخانه لاله مراجعه و يا با شماره 88960492 تماس حاصل نمايند.


صدور مجوز فعاليت هنرمندان صنايع دستي در تهران به دفاتر پيشخوان واگذار مي شود

معاون صنايع دستي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران گفت: براساس مذاکره صورت گرفته با دفاتر پيشخوان خدمات دولت، کار صدور مجوز فعاليت براي کارگاه هاي توليدي صنايع دستي به اين دفاتر واگذار مي شود .امير آقايي در گفت وگو با ايرنا افزود: در گام نخست اين طرح، صدور مجوز واحدهاي توليدي صنايع دستي به دفاتر پيشخوان خدمات دولت، بخش عمومي و غيردولتي کشور، واگذار مي شود و در مرحله بعد، نظارت بر اين واحدها نيز به اين دفاتر محول خواهد شد .وي از احياي شوراي فني صنايع دستي و نيز راه اندازي شوراي عمومي صنايع دستي در استان تهران خبر داد و گفت: کميته هاي تخصصي در 14 گروه صنايع دستي، در حال تدوين شيوه نامه نظارت بر واحدهاي صنايع دستي هستند .

آقايي افزود: با تدوين و تصويب اين شيوه نامه ها، نظارت بر واحدهاي صنايع دستي نظام مند مي شود و دفاتر پيشخوان مي توانند به راحتي نظارت بر اين واحدها را برعهده بگيرند .وي با بيان آنکه بيش از 10 هزار صنعتگر حوزه صنايع دستي در استان تهران فعاليت مي کنند، ادامه داد: بخشي از اين صنعتگران تحت پوشش بيمه هنرمندان قرار گرفته اند و تلاش براي بيمه کردن همه واحدهاي توليدي صنايع دستي و هنرمندان در حال انجام است.معاون صنايع دستي استان تهران گفت: براي آنکه خط توليد صنايع دستي در کارگاه ها با وقفه روبرو نشود، کارشناسان بيمه با مراجعه به کارگاه ها اقدام به تشکيل پرونده بيمه هنرمندان مي کنند تا آنان براي طي کردن مراحل اداري مجبور به ترک کارگاه ها نشوند.


 اخبـــــــــار 

هشت اثر تاريخي و معنوي آذربايجان غربي در فهرست آثار ملي ثبت شد

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي گفت: در پنجمين همايش ثبت آثار ملي ، هفت اثر تاريخي و يک اثر معنوي استان در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد . کاظم غني زاده در گفت و گو با ايرنا افزود: يکي از آثار ثبت شده مسجد قره آغاج است که از مساجد دوره پهلوي با معماري ويژه اقليم آذربايجان است .وي اظهار کرد: کليساي ريحان آباد ، از کليساهاي دوره صفوي واقع در حومه شهر اروميه نيز در رديف آثار ملي تاريخي قرار گرفت .غني زاده گفت: در اين همايش خانه اربابي تکاب که به عنوان ساختمان اداري اين شهرستان مورد استفاده قرار مي گيرد و يکي از خانه هاي تاريخي متعلق به دوران قاجار است ، به ثبت ملي رسيد .مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي گفت: کتيبه اورارتويي اژدها بولاغي يا عين الروم که از آثار هزاره اول پيش از ميلاد و مربوط به تمدن اورارتويي است و همچنين دو تپه تاريخي اسلام آباد واقع در شهرستان مياندوآب و قلعه دم دم در حومه شهر اروميه که جزو محوطه هاي تاريخي هزاره اول مربوط به تمدن اورارتويي است از ديگر آثار ثبت شده در فهرست آثار ملي است .

وي اظهار کرد: مراسم سنتي استحصال عرق بيدمشک و بادرنجبويه (بادرشبي) که در شهر اروميه رايج است نيز از آثار ثبت شده در فهرست ميراث معنوي ملي، به نام استان آذربايجان غربي است .آذربايجان غربي در زمان حاضر افزون بر يکهزار و 470 اثر بنا و محوطه تاريخي است که هرساله گردشگران بسياري از آنها بازديد مي کنند .


جشنواره ساخت مجسمه‌هاي شني در ساحل «کراچي» پاکستان برگزار شد

خبرگزاري فارس: مردم پاکستان با شرکت در يک جشنواره‌ تابستاني، اقدام به خلق آثار بديع و جالب شني در سواحل شهر کراچي کردند . حدود 200 مرد و زن و کودک پاکستاني در اين فستيوال زيبا و مهيج شرکت کرده و با ساخت آثار شني جذاب و بديع، هنر و ذوق خود را به نمايش گذاشتند . در اين جشنواره موضوع خاصي براي ساخت وجود نداشت و هرکس بسته به علاقه خود اقدام به ساخت اين مجسمه‌هاي شني مي‌کرد . کراچي، شهري بزرگ با 18 ميليون جمعيت در جنوب غرب پاکستان است که با قرار گرفتن در حاشيه «اقيانوس هند» يکي از زيباترين سواحل «شبه‌قاره» را به خود اختصاص داده است .


معاون ميراث فرهنگي:

(مناسك حج ابراهيمي) جهاني مي‌شود

معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور گفت: پرونده‌ي «مناسك حج ابراهيمي» يك پرونده‌ي بزرگ و داراي اهميت است كه براي ثبت جهاني به اجماع تخصصي كارشناسان نياز دارد. مسعود علويان‌صدر در گفت‌وگو با (ايسنا)، ادامه داد: كشور ايران طراح پرونده‌ي «مناسك حج ابراهيمي» است. به همين دليل، موضوع را از گذشته در چند اجلاس مانند اجلاس آيسسكو (كميته‌ي ميراث معنوي جهاني) پيگيري كرديم.امسال نيز مقدمات كار را فراهم كرديم تا در اين اجلاس كه سه‌ماه ديگر برگزار مي‌شود، تفاهم‌نامه‌اي چندجانبه را در اين زمينه با كشورهاي اسلامي مبادله كنيم. وي بيان كرد: تا كنون همه‌ي صحبت‌ها درباره‌ي مذاكرات عام بوده است و اكنون قصد داريم آن‌ها را به مذاكراتي خاص تبديل كنيم. يك تيم تخصصي نيز تشكيل شده كه قرار است در زمينه‌ي مبادله‌ي تفاهم‌نامه در سه‌ماه آينده، كارها را انجام دهد. او پرونده‌ي «مناسك حج ابراهيمي» را بزرگ‌ترين پرونده‌ي زنجيره‌يي دانست كه همه‌ي كشورهاي عضو كنوانسيون‌ ميراث معنوي و كشورهاي اسلامي در آن مشاركت دارند و اظهار كرد: قرار است در فاز نخست، كار تهيه و تكميل اين پرونده را با چند كشور ديگر شروع كنيم. وي درباره‌ي تعاملاتي كه تا كنون با كشور عربستان در اين زمينه انجام شده يا قرار است انجام شود، گفت: با همه‌ي كارشناسان در اين زمينه صحبت كرده‌ايم؛ ولي شك دارم كشور عربستان عضو كنوانسيون ميراث معنوي باشد. مفاهيم ميراث معنوي در قالب اعضاي كنوانسيون قابل طرح است، ما قصد نداريم حج را به‌عنوان يك مكان مانند مكه يا عرفات به ثبت معنوي برسانيم، بلكه ميراث معنوي را مي‌خواهيم ثبت مي‌كنيم.

علويان‌صدر تاكيد كرد: هر كشوري سبك خاص خود براي انجام مناسك حج را دارد. ما مي‌خواهيم اين مناسك را استخراج كنيم، به همين دليل قصد داريم از همه‌ي كشورهاي عضو كنوانسيون ميراث معنوي در اين پرونده كمك بگيريم.


 دنياي عكس 
 بدون شرح


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون