جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2597- تاریخ : 1391/06/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


به من نگيد خجالتي!


تيم جوانان ووشو راهي ماکائو شد


آيا مي‌دانيم !


گــوناگــون


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر


 به من نگيد خجالتي! 

 
اگر حس مي کنيد که شما نيز يکي از آدمهاي دنيا هستيد که خجالتي است، حتما اين يادداشت را با ما دنبال کنيد:

تخمين زده مي شود که از هر ده نفر حدود سه الي چهار نفر تا حدي خجالتي هستند. اين آمار شامل زنان و مردان در تمام سنين است. برخي افراد خجالتي بودن خود را با پر سر و صداي بودن و تقليد رفتارهاي دروغين و خود ستايي مخفي مي کنند. و برخي ديگر به کلي از تمام موقعيتهايي که ممکن است خجالتي بودن شان بروز پيدا کند پرهيز مي کنند که البته هيچ از اين روشها رضايت بخش نيست شکل طبيعي را از زندگي افراد مي گيرد و مهم تر از همه باعث رنجش و ناراحتي خود فرد شا و نارضايتي زيادي در سراسر زندگي وي ايجاد مي کند.

در ادامه پيشنهاداتي به افرادي داده مي شود که تصور مي کنند از خجالت در رنجند:

اول تشخيص دهيد که آدم خجالتي هستيد؟ بررسي کنيد که ايا در موقعيتهاي اجتماعي احساس ناراحتي مي کنيد به ويژه اگر اين موقعيتها براي تان شناخته شده نباشد و از شما انتظار برود که با اين افراد هم کلام و هم صحبت شويد

ابتدا بايد بپذيريد که خجالتي بودن چيزي نيست که به خاطرش شرمسار باشيد: شما خجالتي به دنيا نيامده ايد هر چند ويژگي هاي ارثي و ژنتيکي شما مي تواند در خجالتي شدن يا نشدن شما کمي موثر باشد. تجربيات گذشته زندگي و ارتباطات خانوادگي تاثير بيشتري در خجالتي بودن شما نسبت به وراثت شما دارند اينکه چرا خجالتي هستيد مهم نيست. براي اين مشکل چکار بايد بکنيد مهم است.

برنامه ريزي کنيد: تصميم بگيريد که تلاش خواهيد کرد در طي يک سري مراحل براحتي قابل حصول هستند با خودتان راحت تر شويد. اگر دوست صميمي يا يک عضو خانوادگي داريد براي اوشرح دهيد که چه احساسي داريد و کمک آنها را فهرست کنيد.

ابتدا با گروههاي سه نفره شامل خودتان، دوست تان و دوست دوست تان که شما او را نمي شناسيد تمرين کنيد: خودتان را با ليستي از سوالات که قبلا تمرين کرده ايد و مي خواهيد از غريبه ها بپرسيد آماده کنيد. کجا کار مي کنيد؟؟ مدت زيادي است انجا مشغول هستيد؟ کار مناسبي است؟ و ...اين سوالات از شما هم پرسيده خواهد شد پس جوابهايي فراتر از يک بله يا خير خشک و خالي برايش اماده کنيد.

از دوست تان بخواهيد که اگر سراغ سکوت رفتيد به شما کمک کند و حمايت تان کند.

به همين منوال ادامه دهيد تا به احساس آسودگي برسيد آنگاه سراغ گروههاي بزرگتري برويد. اجازه ندهيد تحت فشار قرار گيريد اگر از گردهمايي بزرگ لذت نمي بريد سراغ شان نرويد. حتي خيلي از افرادي که خجالتي نيستند از گردهمايي هاي بزرگ خوششان نمي آيد.

خودتان را براي زماني که کم کم براي شرکت در يک مهماني کوچک و يا جمع هاي بزرگتر متمايل مي شويد آماده کنيد: روزنامه بخوانيد، به اخبار گوش دهيد، از گروههاي سياسي کمي اطلاعات کسب کنيد، پر بيننده ترين برنامه هاي تلويزيون را ببينيد و به ديدن فيلمهاي مطرح تازه اکران شده برويد. زيرا با اين کار ها مي توانيد حرف بزنيد و بهتر با اعضاي گروه مرتبط شويد. حتي مي توانيد بگوييد: آيا شنيده ايد؟ يا آيا ديده ايد؟

موقعيتهاي اجتماعي "با هم بودن يا به همراه هم بودن" را به کمک دوست تان شروع کنيد: اگر ديديد کساني هستند که خيلي قاطي جمع نمي شوند اين افراد در واقع هدفهاي بسيار خوب براي تمرين مهارتهاي اجتماعي جديد شما هستند. رفيق تان عقب مي ايستد ولي منتظر است که هر وقت شما احساس ناراحتي کرديد وارد عمل شود.

بزودي متوجه افزايش اعتماد خود خواهيد شد و تمايل به خروج انفرادي خواهيد داشت.

شنونده خوبي باشيد: دنيا اگر پر از گوينده خوب باشد باز هم مهارت شنيداري خوب يک موهبت است. اگر شنونده خوبي باشيد ديگران هم از هم کلامي با شما لذت مي برند و بدين طريق به طرف موقعيتهاي مناسب براي تعامل بيشتر با افراد سوق خواهيد يافت.

تمرين کنيد: بهترين روش براي تمرين و مذاکره و هم کلامي براي افراد خجالتي اقدامات داو طلبانه است. بهترين مکان اين اقدامات گروههاي داوطلب و کمک رسان است. زيرا در اين گروهها جو قضاوت کردن وجود ندارد و شما بعد از مدتي به راحتي وارد يک فضاي تعامل و گفتگوي دوستانه و فارغ از فشار و تنش خواهيد شد.

دنيا اگر پر از گوينده خوب باشد باز هم مهارت شنيداري خوب يک موهبت است.

اگر فرزند يا دوست خجالتي داريد او را به زور به موقعيتهاي اجتماعي نبريد: اين کار بايد به کمک مراحل فوق و به طور تدريجي و تنها زماني که خود آها تمايل داشته باشند انجام شود.

افراد خجالتي درست مانند بقيه افراد هستند اما نيازمند زمان مضاعفي براي سازگار شدن و احساس ارامش کردن در وضعيتهاي جديد هستند. انها خيلي بيشتر از ديگرانم نگران ظاهرشان، اخلاق و اطوار شخصي شان و ابراز نظرات شان هستند.

از اين دست اظهار نظرات که: اوه؛ شما خجالتي هستيد" به هم نريزيد و نگران نشويد: مي توانيد در برابر اين دست اظهار نظرات بگوييد" بله من خجالتي هستم اما نه به اندازه قبل".

تبيان


 تيم جوانان ووشو راهي ماکائو شد 

 
تيم ووشوي مردان و بانوان جوانان ايران امروز يک شنبه با ترکيب 18 نماينده براي حضور در مسابقات جهاني جوانان عازم ماکائو مي‌شود.به گزارش فارس، تيم ووشوي جوان ايران امروز 26 شهريور با ترکيب 18 نماينده براي حضور در مسابقات جهاني جوانان عازم ماکائو مي شود.آخرين مرحله از اردوهاي آماده سازي تيم ملي ساندا و تالوي بانوان و آقايان ايران که براي حضور در چهارمين دوره رقابت‌هاي جوانان جهان در ماکائو به ترتيب از 12 و 15 شهريورماه آغاز شده بود امروز 26 شهريور به منظور اعزام به اين پيکارها به کار خود پايان مي دهد.

اين رقابت‌ها در 3 رده سني 9 تا 12 سال، 12 تا 15 سال و 15 تا 18 سال و در دو بخش تالو و سانداي مردان و بانوان برگزار مي‌شود.


 آيا مي‌دانيم ! 

آدما وقتي مي‏خندن...! 

آدما وقتي خسته و دلتنگ مي‏شن، دست به کاراي مختلف و عجيبي مي‏زنن. بعضي‏ها فقط با يه گرد و غباري که تو چشمشون بره، به زمين و زمان، بد مي‏گن و غُر مي‏زنن، که چرا وقتي باد مي‏ياد، خاک بلند مي‏شه.

بعضي‏ها هم بر عکس، هيچي نمي‏گن، شکايت نمي‏کنن و با کسي هم، درد دل نمي‏کنن ؛ فقط تو خودشون مي‏ريزن و حرص مي‏خورن، ولي يک کلمه حرف نمي‏زنن!

يه دسته ديگه هستن که نه غُر مي‏زنن و نه حرص مي‏خورن؛ انگار خودشون‏رو مي‏خوان تو آب بندازن و اون قدر برن پايين تا غرق بشن. اصلاً سعي هم نمي‏کنن خودشون‏رو نجات بِدن يا حتي از کسي کمک بخوان!در عوض، توي اين دنياي به اين بزرگي، بعضي آدما رو مي‏بيني که انگار نه انگار تا حالا غمگين شده باشن، يکسره لبخند ژکوند تحويل آدم مي‏دن. اون‏قدر خوشن که نمي‏دونم اين همه خوشي از کجاست؛ اصلاً براي چي خوشن؟! وقتي هم ازشون مي‏پرسي: «چرا اين‏قدر خوشين؟» جواب مي‏دن: «دنيا ارزش غصه خوردن نداره!».

شايد فکر کنيد اين جور آدما از هفت دولت آزادن؛ ولي اينها واقعا اون‏قدر از درون خوشن که اگه کسي هم، چيزي به اونا بار کنه در جواب مي‏گن: دنيا ارزش غصه خوردن نداره. فقط بايد زندگي کرد؛ زندگي هم، بالا و پايين داره، غم و شادي داره. مهم اينه که تو لحظه‏هاي حسّاس، تصميم درست بگيري.

تازه، من يه سري ديگه از آدمارو مي‏شناسم که اصلاً دنبال غم و غصه مي‏گردن. اونا نقش سنگ صبور رو دارن؛ وقتي يکي مريض مي‏شه، پرستار مي‏شن؛ توي رابطه‏هاي دوستي‏شون هميشه شريک غصه‏ها مي‏شن؛ در رابطه‏هاي اجتماعي هم هميشه نقش مشاورهاي دلسوز رو ايفا مي‏کنن. انگار خودشون اصلاً غم و غصه‏اي ندارن.

اين جور آدما کساني هستن که همه ما دوست داريم بعضي وقت‏ها باهاشون هم‏کلام بشيم. اين افراد، غصه‏هاشون رو پيش خودشون نگه مي‏دارن و با بقيه، تا مرز و نهايت خوشبختي مي‏خندن.

پس بخند تا دنيا بهت بخنده!

ويستا


 گــوناگــون  

کتابهاي کودکان و دنياي غير واقعي

همه بچه ها از کتاب هاي مصور لذت مي برند اما گاهي تصوير غير واقعي نمي تواند به سوالات ذهن کودک پاسخ دهد و همين امر سبب دلسردي بچه ها از کتاب مي شود.

اين در حالي است كه بچه ها دوست ندارند کتاب هايي را بخوانند که صرفا از نظر ديگران برگزيده و برنده جايزه شده اند. آنها دوست دارند کتاب هايشان واقع نمايي داشته باشد. مطالعات انجام شده روي کتاب هاي کودکان که از سال هاي 1938 تا 2008 برنده جوايز بين المللي شده اند نشان مي دهد که بسياري از تصويرگران و نويسندگان کودک به طور فزاينده اي با دنياي طبيعي بيگانه هستند و مي خواهند دنياي مدرن را وارد زندگي و حيات طبيعي کنند.

محققان طي يافته هاي اخيرشان به اين نتيجه رسيده اند که کودکان بيشتر تجربه هاي ادبي شان را با کتاب هاي مصوري که به دنياي حيوانات تعلق دارد کسب مي کنند و اين کتاب ها نقش بسيار اساسي در رفتارهاي آنها در آينده خواهد داشت و در رشد ذهني و حتي در مواقعي در رشد جسمي کودکان هم بازتاب داده خواهد شد.

گروهي از محققان که تحقيقات خود را روي 8 هزار عکس از 296 جلد کتاب برگزيده در جوايز بين المللي بين سال هاي 1938 تا 2008 انجام داده اند بيان کردند که عکس ها نه تنها دنياي طبيعي مانند جنگل را توصيف نکرده، بلکه محيط را محدود هم کرده است؛حيواناتي که در اين کتاب ها با کيفيت انسان ها صحبت مي کنند يا تمام رفتارهاي انسان ها را انجام مي دهند،گرچه مي خواهند رفتارهاي خوب و بد انسان ها را در دنياي حيوانات بازتاب دهند اما همين تصاوير کودک را از دنياي واقعي و طبيعي دور مي کند .

در اين تصاوير ببر روي دو پايش مي ايستد و اين نكته اي اساسي است که اصلا به آن توجه نمي شود و زماني که کودک همان حيوان را در باغ وحش مي بيند که روي دست و پاهايش ايستاده، نه تنها آن تصوير بلکه رفتار خوب يا بد آن شخصيت حيواني را در آن کتاب جدي نمي گيرد و گمان مي کند که کتاب تنها براي سرگرمي است و هر آنچه در کتاب است جدي نيست.

باز آفريني داستاني محيط حيوانات نبايد دور از ذهن کودک باشد، چرا که کودک چنين تضادي را نمي پذيرد.

تصاويري وجود دارد که خانه حيوانات به زيبايي خانه انسان ها و با همان تجهيزات ساخته شده است.

شايد اين تصوير براي بزرگترها بسيار زيبا باشد اما براي بچه ها دور از ذهن است و نمي توانند آن را بپذيرند و به همين خاطر مطالب کتاب را هم به شکل يک سرگرمي دور از ذهن نگاه مي کنند .

باز آفريني داستاني محيط حيوانات نبايد دور از ذهن کودک باشد، چرا که کودک چنين تضادي را نمي پذيرد.

تصاويري وجود دارد که خانه حيوانات به زيبايي خانه انسان ها و با همان تجهيزات ساخته شده است.

شايد اين تصوير براي بزرگترها بسيار زيبا باشد اما براي بچه ها دور از ذهن است و نمي توانند آن را بپذيرند و به همين خاطر مطالب کتاب را هم به شکل يک سرگرمي دور از ذهن نگاه مي کنند .

همه بچه ها از کتاب هاي مصور لذت مي برند اما گاهي تصوير غير واقعي نمي تواند به سوالات ذهن کودک پاسخ دهد و همين امر سبب دلسردي بچه ها از کتاب مي شود.

آنها دوست دارند کتاب هايشان واقع نمايي داشته باشد.

نويسنده و تصويرگر بايد در کتاب پيام صلح را بياورد اما بسياري از کتاب هاي کودکان داراي تصاويري خشن از نزاع و درگيري حيوانات است.

کودکان به کتاب هايي که به دنياي حيوانات مربوط مي شود علاقه دارند اما نبايد صرفا براي مدرن شدن و کسب جايزه علاقه آنها را ناديده گرفت و دنياي مدرن امروز را وارد دنياي ساده حيوانات کرد و بچه ها را از دنياي واقعي دور نگه داشت.

تبيان زنجان


 كوتاه از ورزش جوانان 

قهرمانان مسابقات بدمينتون نوجوانان دختر مشخص شدند 

نگار ناسوتي مقام اول يک نفره و دوبل فاطمه سروقدي - الناز فيض منش سکو نخست دونفره مسابقات بدمينتون قهرماني کشور نوجوانان دختر را کسب کردند.

به گزارش ايسنا، ديدار نهايي مسابقات بدمينتون قهرماني کشور نوجوانان دختر در مجوعه ورزشي دانشگاه بابلسر مازندران برگزار شد که در پايان مرحله يک نفره نفرات ذيل عناوين برتر را کسب کردند.

يک نفره:

مقام نخست: نگار ناسوتي از فارس

مقام دوم: پگاه کامراني از سمنان

مقام سوم مشترک: مريم قنبري گيلان- افرا عليزاده از گيلان

دونفره:

مقام نخست: فاطمه سروقدي الناز فيض منش از سمنان

مقام دوم: زهرا کهريزي کيانا هاشمي البرز

مقام سوم مشترک: آرزو دلگشا- شادي بليغي از تهران

هانيه افراسيابي الهه فرح بخش از فارس

در بخش تيمي اين رقابتها هم در ديدار نهايي تيم سمنان توانست با نتيجه قاطع 3 بر صفر تهران را شکست دهد و بر سکوي نخست اين رقابتها قرار گيرد. بدين ترتيب تهران دوم شد و فارس و البرز جايگاه سوم مشترک را به دست آوردند.

مسابقات قهرماني کشور نوجوانان دختر با نام جام شهيده طاهره هاشمي 21 تا 25 شهريور ماه در بابلسر با حضور بيش از 180 بدمينتون باز دختر از 26 استان برگزار شد.


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون