جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2597- تاریخ : 1391/06/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


افراد سيگاري بيش از ديگران از اختلالات خواب رنج مي برند


استرس باعث افزايش نمک بدن سياهپوستان مي‌شود


دردسرهاي چهار قلوهاي چيني


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 افراد سيگاري بيش از ديگران از اختلالات خواب رنج مي برند  

 
نتايج تحقيقاتي که در آلمان با بررسي بيش از دو هزار نفر انجام شده نشان مي دهد که افرادي که دخانيات مصرف مي کنند براي خواب شبانه با مشکل مواجه شده و در مقايسه با ديگران از خواب سبک و آرام برخوردار نيستند. به گزارش مهر، محققاني که نتايج تحقيقات خود را در مجله زيست شناسي اعتياد منتشر کرده اند، دريافتند که از حدود 1100 نفر سيگاري که در اين تحقيق شرکت کرده اند 17 درصد در طول شب کمتر از 6 ساخت مي خوابند و کيفيت خواب 28 درصد آشفته است.

استفان کوهرس از دانشکده پزشکي شاريتي در برلين آلمان اظهار داشت: اين ميزان در مقايسه با نرخ هفت درصدي و 19 درصد افرادي قرار مي گيرد که درميان بيش از 1200 غير سيگاري بودند که در اين تحقيق شرکت کردند.کوهرس در مقاله علمي که درباره اين تحقيق منتشر کرده نوشته است: اين تحقيق براي اولين بار شيوع اختلاف خواب درميان افراد سيگاري و غير سيگاري را نشان مي دهد. گروه تحقيقاتي از ميان افرادي بوده اند که هيچ سابقه اي از اختلالات روانشناختي در آن ها نبوده اند و حتي براي اطمينان حاصل کردن از اين مسئله عوامل ريسکي بالقوه در اين افراد نيز کنترل شده است.

نتايج اين تحقيقات به تنهايي نمي تواند نشان دهد که سيگار کشيدن به طور مستقيم خواب را مختلف مي کند، چرا که ممکن برخي از اين افراد عادات ديگري داشته باشند که مي تواند بر خواب آنها تأثير بگذارد که در ميان آنها مي توان به بيدار ماندن در مقابل تلويزيون تا پاسي از شب و انجام اندکي فعاليتهاي بدني اشاره کرد که امکان دارد عامل يک خواب راحت براي اين افراد باشد.

اما از سوي ديگر مي توان گفت که اين تحقيق نشان مي دهد اثرات تحريک کننده نيکوتين مي تواند عامل اين اختلال در خواب باشد.افرادي که کيفيت خواب آنها بسيار اندک است مي توانند مشکلات ديگري چون چاقي، ديابت و بيماريهاي قلبي را هم تجربه کنند.اين تحقيق 1071 نفر سيگاري و 1243 نفر غير سيگاري را که هيچ مشکلي در رابطه با سلامت مغزي نداشتند مورد بررسي قرار داد. تأکيد بر عدم وجود مشکلات مغزي در اين افراد بر اين اساس بود که اين شرايط ممکن است هم افراد را نسبت به مشکلات خواب آسيب پذير کند و هم اين که ممکن است شرايط لازم براي مصرف سيگار در آنها فراهم شود.محققان در اين تحقيقات از پرسشنامه اي استفاده کردند که کيفيت خواب افراد را بررسي مي کرد، به طور کلي بيش از يک چهارم افراد سيگاري در طبقه افرادي جاي گرفتند که دچار اختلال در خواب هستند به احتمال زياد به بيخوابي مبتلا مي شوند.


 استرس باعث افزايش نمک بدن سياهپوستان مي‌شود 

 محققان دريافتند که استرس در سياهپوستان به حفظ و افزايش نمک در بدن آنها منجر مي‌شود.به گزارش فارس، به نقل از پايگاه خبري هلث دي نيوز تحقيقات جديد نشان داد: استرس باعث مي شود تا بدن برخي سياهپوستان نمک را به اندازه‌اي که گويي يک ظرف سيب زميني سرخ کرده مصرف کرده‌اند در خود حفظ کند و حفظ نمک موجب افزايش فشارخون و مشکلات قلبي-عروقي در آنها مي شود.محققان آمريکايي متوجه شدند: حدود 30 درصد از سياهپوستان در هنگام استرس نمک را در بدنشان حفظ مي‌کنند.بدن سياهپوستان در پاسخ به استرس حدود 160 ميلي گرم نمک را در خود نگه مي دارد. در اين حالت فشار خون سيستولي (بالاترين عدد در هنگام خواندن فشار خون) آنها حدود 7 درجه بالاتر از حد معمول را نشان مي دهد و به مدت 1 ساعت تا به اين اندازه بالا مي ماند. دکتر گرگوري هارشفيلد محقق فشار خون بالا در دانشگاه علوم سلامت جورجيا در آگوستا گفت: اين نوع پاسخ به استرس در طول روز موجب افزايش نمک در بدن مي شود مثلاً اين طور در نظر بگيريد که حدود 500 ميلي گرم به سديم يک غذاي پرنمک افزوده شود.


 دردسرهاي چهار قلوهاي چيني  

 
اين روزها داشتن يک بچه و بزرگ کردن آن هم کار هر کسي نيست حالا فکر کنيد که پدر و مادر اين چهار قلوي چيني که کاملا شبيه به يکديگر هستند چه درسرهايي دارند.به گزارش فارس، يک پدر و مادر چيني که بچه هاي چهار قلوي خود را براي رفتن به مدرسه آماده مي‌کردند به فکر افتادند تا با روشي عجيب مشکلي که در خانه گريبانگير آنهاست را بر طرف کنند و بچه ها و معلم هاي مدرسه را از شر اين مشکل خلاص کنند.پدر و مادر ژيانگ يونلونگ، ژيانگ يونژائو، ژيانگ يونهان و ژيانگ يونلين تصميم گرفتند تا با تراشيدن شماره بچه ها به ترتيب به دنيا آمدنشان خيال معلم ها را از بابت تشخيص آنها راحت کنند، زيرا اين بچه ها آنقدر شبيه يکديگر هستند که حتي پدرشان هم نمي تواند آنها را از يکديگر تشخيص دهد.


 کاريکلماتور 

 آهن صبح زنگ زد ، کسي بيدار نشد.

آس وپاس شرکاي بي سرمايه هستند.

هنر گراني ، مينياتور کردن زندگي است.

اي کاش «خط ِ حامل» هم وضع حمل کند.

بحران اقتصادي به فقير مديريت بحران آموخت.

نام «تبرستان» در فرهنگ لغت درخت جايي ندارد.

درخت پاييز خانه تکاني و پيش از بهار جابجا مي شود.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

تحول در تيم ملي!

مهدي طوسي

اين جور كه ما در خبرها شنيديم قرار است كه اكبر ميثاقيان بيايد و بشود مربي تيم ملي فوتبال و فيروز كريمي هم به عنوان دستيار هميشگي او در اين تيم به ارنج بازيكناني كه خيلي ها اين بازيكنان را دوست ندارند بپردازد!

گفته مي شود كه اين مربي قرار است كه هر چه سريعتر بازيكناني كه پير شده اند و ديگر كسي به آنها بازي نمي دهد را دعوت نكند و از بازيكناني كه جوان هستند و كسي به آنها بازي نمي دهد و تقريبا نصف شان هم در همين تيم آلمينيوم هستند دعوت به عمل بياورد!

در هر صورت فيروز كريمي هم قول داده كه ديگر به خبرنگاران به جاي جواب جوك تحويل ندهد!


 اما خبر 

در مريخ برف باريد

مدارگرد اكتشافي مريخ (MRO) نخستين شواهد قطعي از وجود بارش برف دي اكسيد كربن در سياره سرخ را بدست آورد. به گزارش ايسنا، به نظر مي رسد مريخ تنها مكان در منظومه شمسي باشد كه داراي اين پديده عجيب آب و هوايي است. دي اكسيد كربن منجمد يا «يخ خشك» به دمايي در حدود منفي 90 درجه سانتيگراد نياز دارد و اين بارش در اطراف قطب جنوب مريخ در زمستان مشاهده شده است. «پل هاين» از محققان آزمايشگاه پيشرانه جت ناسا (JPL)‌ تأكيد مي‌كند: اطلاعات بدست آمده توسط مدارگرد MRO نخستين شواهد قطعي از ابرهاي دي اكسيد كربن است و اندازه ابرها براي انباشت برف يخ خشك كافي است.

حسگرهاي مدارگرد اكتشافي مريخ، روشنايي در 9 طول موج مختلف از نور مرئي و مادون قرمز را براي بررسي ذرات و گازهاي موجود در جو سياره مريخ مورد تجزيه و تحليل قرار دادند. تجزيه و تحليل جديد بر اساس داده‌هاي دريافتي از منطقه قطب جنوب در زمستان جنوبي مريخ در سال هاي 2006 و 2007 بدست آمده است. محققان ابر دي اكسيد كربن به طول 482 متر را در سراسر منطقه قطبي شناسايي كردند و همچنين ابرهايي كوچكتر و با عمر كوتاه‌تر در ارتفاع پايين در عرض جغرافيايي 70 تا 80 درجه به سمت جنوب مشاهده شدند.

عرضه كوچك‌ترين صفحه كليد مجازي بر روي جاكليدي

كوچكترين و سبك‌ترين صفحه كليد مجازي دنيا در قالب يك جاكليدي كوچك به بازار عرضه شد. به گزارش ايسنا، كار با صفحات لمسي پيشرفته مدل‌هاي مختلف تلفن‌هاي همراه هوشمند و تبلت‌ها به هيچ عنوان قابل مقايسه با استفاده از يك صفحه كليد در اندازه واقعي نيست. مدل‌هاي مختلفي از صفحه كليدهاي تاشو يا صفحه كليد مجازي تاكنون طراحي شده‌اند، اما دستگاه CTX كه به شكل يك جاكليدي سبك طراحي شده است، كوچكترين مدل در نوع خود محسوب مي‌شود. جاكليدي CTX با استفاده از پروژكتور كوچك، صفحه كليد مجازي ليزري در اندازه واقعي را بر روي سطوح مختلف مي‌تاباند و حسگرهاي نوري نيز حركت انگشتان دست كاربر در هنگام تايپ كردن را بر روي صفحه كليد دنبال مي‌كنند. برقراري ارتباط بين تبلت، تلفن همراه هوشمند يا دستگاه‌هاي مختلف با دستگاه CTX از طريق بلوتوث امكان‌پذير مي‌شود. يك باتري ليتيوم- آهن درون جاكليدي امكان دو ساعت استفاده از صفحه كليد مجازي ليزري را فراهم مي‌كند و باتري با كابل USB قابل شارژ است.

علاوه بر وزن سبك و سهولت در استفاده، اين صفحه كليد مجازي در مقايسه با صفحه كليدهاي متداول، بهداشتي‌تر بوده و از انتقال آلودگي پيشگيري مي‌كند. فروش جاكليدي پيشرفته CTX با قيمت 100 دلار از ماه اكتبر (مهرماه) آغاز مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون