جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2589- تاریخ : 1391/06/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


كشف يك جهان جديد قابل سكونت


تلويزيون‌هايي كه با پلك زدن كنترل مي‌شوند!


کاغذ پاره‌هاي خود را مداد کنيد


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 كشف يك جهان جديد قابل سكونت 

 
يك سياره داراي قابليت سكونت بالقوه دراطراف سياره گليزه 163 در فاصله 501 سال نوري كشف شده است. به گزارش ايسنا، طبق گزارش ستاره شناسان رصدخانه گرونوبل فرانسه در نشست مجمع عمومي اتحاديه بين‌المللي نجوم، اين سياره حدود هفت برابر از زمين بزرگتر بوده و در نزديكي لبه داخلي منطقه قابل سكونت سياره ميزبان خود قرار دارد. اين سياره بسته به تركيبات و ميزان عايق بودن جو آن، مي‌تواند از قابليت حيات برخوردار باشد. محققان اين سياره را با جست‌وجو در ميان لرزشهاي سياره ميزبان آن توسط تلسكوپي در شيلي شناسايي كردند. طبق محاسبه آنها سياره Gl 163c به نسبت زمين بين 30 تا 40 برابر انرژي بيشتري از خورشيد خود دريافت مي‌كند. از آن جا كه شعاع سياره، ناشناخته باقي مانده، هنوز مشخص نيست كه تركيبات سازنده آن چه بوده؛ اما به تصور دانشمندان از تركيبي از سنگ و آب برخوردار است. ستاره گليزه 163 يك ستاره كوتوله سرخ بوده كه از خورشيد كوچكتر و كم نورتر است و حداقل دو سياره در اطراف خود دارد. نزديكترين سياره به ستاره ميزبان Gl 163b نام داشته كه 11 برابر جرم زمين بوده و دور كامل آن تنها 8.6 روز طول مي‌كشد.اين در حاليست كه Gl 163c با هفت برابر جرم زمين از دوره مداري 25.6 روزه برخوردار است. همچنين امكان وجود يك سياره سوم نيز وجود داشته كه 25 برابر زمين و در فاصله بسيار دورتري بوده و دوره مداري آن 669 روز است. جست‌وجو براي سيارات قابل سكونت در اطراف ستارگان كوتوله سرخ مي‌تواند مسير سريع‌تري را براي شناسايي سيارات شبيه به زمين فراهم كند. اين ستارگان كوچكتر بوده؛ از اين رو، شناسايي سيارات اندازه زمين ساده‌تر است. سيارات كوتوله سرخ بسيار رايج بوده و 80 درصد ستارگان در نزديكي منظومه شمسي را به خود اختصاص داده‌اند. از اين رو فرصت خوبي براي شناسايي جهان‌هايي به اندازه زمين در اطراف آنها در فاصله 75 سال نوري از زمين براي فضاپيماي كپلر وجود دارد.


 تلويزيون‌هايي كه با پلك زدن كنترل مي‌شوند!  

 
محققان شركت چيني Haier از نسل جديد تلويزيون هاي فاقد دستگاه كنترل از راه دور رونمايي كرده‌اند كه با هر پلك زدن فرد، كانال را عوض مي‌كند. به گزارش ايسنا، نسل جديد تلويزيون‌هاي فاقد كنترل از راه دور مجهز به دستگاهي هستند كه مقابل تلويزيون قرار گرفته و مسير حركات چشم بيننده را رديابي كرده و مي تواند با هر بار پلك زدن، تلويزيون را روشن و خاموش ، كانال را تعويض يا صدا را كم و زياد كند.

فناوري بكار رفته در اين تلويزيون مشابه حسگرهاي حركتي كينكت است و پلك زدن طبيعي فرد هيچ اختلالي در عملكرد دستگاه ايجاد نمي كند. دستگاه مجهز به حسگر ردياب حركات چشم براي نخستين استفاده نياز به كاليبره شدن با چشم كاربر را دارد؛ در اين حالت با قرار گرفتن فرد مقابل دستگاه و چرخاندن چشم بر روي صفحه نمايش تلويزيون، تلويزيون بصورت اختصاصي با حركت چشم كاربر منطبق مي شود. با پلك زدن طولاني حسگرهاي دستگاه فعال مي شوند و نشانگري بر روي صفحه نمايش نقش مي بندد؛ با نگاه كردن بر روي نشانگر بالا و پايين، صدا كم و زياد مي شود و با نگاه كردن به علامت مثبت و منفي امكان تغيير كانال فراهم مي‌شود. اين تلويزيون در كنفرانسي فناوري IFA در برلين رونمايي و معرفي شد، اما براي عرضه بصورت تجاري به تحقيقات تكميلي و توسعه فناوري نياز دارد.


 کاغذ پاره‌هاي خود را مداد کنيد  

 
با وجود الکترونيکي شدن بسياري از مکاتبات اداري و غير اداري و کم شدن حجم کاغذبازي‌هاي اما باز هم از کاغذ نمي‌توان رهايي يافت و زندگي با کاغذ و دور ريختن آن قسمتي از کارهاي روزانه ماست.

به گزارش فارس، هر چقدر هم که سعي کنيد تا از مکاتبات کاغذي دوري کنيد اما بازهم اگر ميز خود را مرتب نکنيد، تنها در چند روز کوهي از کاغذ روي ميز داريد که شايد تنها چند عدد از آنها مهم باشند و بقيه ارزشي براي نگهداري ندارند.با اين کاغذها که ارزش و جاي نگهداري براي آنها وجود ندارد، چه بايد کرد، آيا بايد آنها را پاره کرد و دور انداخت يا سوزاند، يا استفاده‌هاي بهتري هم مي‌توان از آنها کرد.

دستگاه بالا ايده اوليه يک مدادساز رو ميزي است که با دريافت کاغذ باطله از يک سو، از طرف ديگر به شما مداد تحويل مي‌دهد و کاغذهاي باطله را با ارزش مي‌کند، دستگاهي که اگر ساخته شود قطعا مديران مدارس و ادارات از اولين سفارش دهندگان آن خواهند بود.


 کاريکلماتور 

 در هواي تو پرواز مي کنم.

فقر ، شاه دزد ِ لقمه ها است.

آدم ها در تنور روزگار پخته مي شوند.

دلاک کيسه مي کشد و ماست مال ، ماله.

درخت پير براي ايستادن بر نردبان تکيه کرد.

سنگ تراش هم شناسنامه المثني صادر مي کند.

عاشق واژه اي هستم که بوي قيچي سانسور مي دهد.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

هجوم به خاطر برف!

مهدي طوسي

گفته مي شود که مسئولان هواشناسي اعلام کرده اند که درست يک ثانيه بعد از پايان اين مطلب هواي آسمان تهران گرفته و سرد مي شود و هر لحظه امکان اين وجود دارد که برف شديدي اين استان را فرا بگيرد.مسئولان هواشناسي افزوده اند که اين برفي که قرار است تا چند ثانيه بعد بيايد تا به حال نيامده و شايد راه ها بسته بشود و شايد هم نشود!

آنها گفته اند كه اگر راه ها به خاطر اين برف بسته بشود به اين زودي ها باز نمي شود!

حتي آنها گفته اند كه اگر قرار باشد اين برف فقط تهران باشد و شهرهاي ديگر برفي نيايد همه كساني كه در تهران هستند به شهرستان ها هجوم مي آورند!


 اما خبر 

تزريق آنتي بادي آسيب به ستون فقرات را محدود مي كند

براساس تحقيقات انجام شده آنتي بادي مصنوعي مي تواند موانع براي بهبودي و درمان را از بين ببرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاريANSA ايتاليا بخش علمي پزشکي، محققان استراليايي آنتي بادي شناسايي کرده اند که به جريان خون بعد از صدمه به نخاع کمک کند. براساس اين گزارش، با تزريق اين آنتي بادي بعد از صدمه به نخاع مي توان آسيب هاي ناشي از تروما را کاهش داد. پژوهشگران مرکز تحقيقات چشم در ملبورن مي گويند که اين کشف مي تواند براي جلوگيري و به کاهش از دست دادن توابعي که تا کنون علاج ناپذير بودند بسيار مهم باشد. معرفي آنتي بادي مصنوعي، در واقع، از ايجاد مانعي براي درمان جلوگيري مي کند و م‍ؤثر است.

توليد ماكاروني غني شده با امگا 3 توسط محققان كشور

محققان يكي از واحدهاي صنايع غذايي كشورمان موفق به توليد ماكاروني غني شده با اسيد چرب امگا 3 شدند. به گزارش ايسنا، امگا 3 اسيد چربي است كه بدن نمي‌تواند آن را بسازد. اين اسيد چرب براي بدن ضروري است و مي‌تواند از طريق مكمل‌هاي غذايي يا غذاهاي فراسودمند كه با اين اسيد چرب غني شده‌اند وارد بدن شود. دكتر اشرف حاج‌حسيني بابايي، مجري اين طرح كه با همكاري مهناز عبدالحسيني اجرا شده در گفت‌و‌گو با خبرنگاران خاطرنشان كرد: از جمله مزايا و خواص امگا سه، كاهش خطر ابتلا به سرطان، خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، كلسترول و تري گلسيريد خون، فشار خون، درد مفاصل مثل آرتروز، وزن، درمان افسردگي، درمان پوكي استخوان، كاهش التهابات بدن، افزايش ضريب هوشي براي سنين پايين و لطافت و زيبايي پوست است. وي با اشاره به وجود نمونه خارجي ماكاروني غني شده گفت: در ماكاروني غني سازي شده توليدي از اسيد چرب DHA و EPA استفاده شده كه از روغن ماهي گرفته مي‌شود و جزء اسيد چرب‌هاي ضروري هستند كه در بدن ساخته نمي‌شوند ولي در نمونه‌ خارجي از اسيد چرب ALA استفاده شده كه از نباتات به دست آمده و در خود بدن وجود دارد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون