جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2568- تاریخ : 1391/05/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


گذشت از خطاها، راه رسيدن به‌ خوشبختي


کودکان دوزبانه، کارايي ذهني بالايي دارند


ساخت هدفوني براي گربه‌ها


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 گذشت از خطاها، راه رسيدن به‌ خوشبختي 

فدايي، کارشناس روانشناسي گفت: خوشبختي در زندگي مشترک هدفي است که براي رسيدن به آن بايد از روش‌هاي گوناگون استفاده کرد.فربد فدايي کارشناس روانشناسي در گفت‌وگو با برنا اظهار داشت: خوشبختي در زندگي زناشويي هدفي است که براي رسيدن به آن بايد از روش‌هاي گوناگون استفاده کرد. وي در ادامه گفت: مطمئنا هر زوجي در ابتداي زندگي مشترک به خوشبختي اميدوار است. اين يک هدف است، اما صرفا داشتن اين هدف به آن مفهوم نيست که به آن قايل هم خواهند شد. بلکه راه‌هايي وجود دارد که يکي ار آن راه‌ها عبارت است از اين که پيش از ازدواج هماهنگي بين زن و مرد برقرار باشد.

فدايي همچنين در ادامه تاکيد کرد: در حقيقت بسيار دشوار است که دو نفر بعد از ازدواج سعي کنند خود را با يکديگر وفق دهند و هر چند که دو فرد متضاد مي‌توانند با زندگي کنند، اما هر چقدر تضادها کمتر باشد، طبيعي است که زندگي آن‌ها هم بهتر پيش خواهد رفت. اين کارشناس روانشناسي در ادامه با تاکيد بر اين نکته که يکي از راه‌هايي که مي‌تواند با ايجاد هماهنگي بين زن و مرد وجود داشته باشد و از مهمترين عوامل کاهش برخوردها و تنش هاست، توانايي بخشودن ديگري است، اظهار داشت: اين امر به اين معني است که ما شريک زندگي خود را بايد همان‌طور که هست، بشناسيم و او را با همه فضايل و نارسايي‌هايش بپذيريم.

فدايي در ادامه تصريح کرد: انتظار نداشته باشيم که همسرمان فرد ديگري شود، يعني نبايد ديدگاه آرماني و رويايي خودمان را بر روي شريک زندگي خود منعکس کنيم و او را متهم کنيم. براي اين کار بايد ويژگي‌هاي وي که مطابق ميل ما نيست را بپذيريم و نارسايي هايي را که ناشي از اين تفاوت است را بر او ببخشاييم.

فدايي در ادامه با اشاره به اين‌که در زندگي مشترک هميشه برخوردها و سوء تفاهماتي به‌وجود مي‌آيد، تاکيد کرد: بهترين کار در اين موارد عبارت است از اين‌که اجازه داده شود که طرف مقابل حرف خود را بزند، حتي اگر خشمگين است و صحبت خود را حتي با عصبانيت بيان کند و سپس در زمان آرامش در پاسخ به او مطلبي را عنوان کرد. وي همچنين در ادامه خاطرنشان کرد: يادمان باشد که علت داد و فريادها بين همسران معمولا اين است که ديگري اجازه صحبت به او نمي‌دهد و مي‌خواهد او را با پاسخ خود از ميدان به در کند و در نتيجه طرف مقابل فرياد ميزند تا شنيده شود.

اين روانشناس ادامه داد: در صورتي که بين دو شريک زندگي سوء تفاهمي به‌وجود آمد و کسي احساس کرد که اشتباه کرده، بهتر است عذر خواهي کند و اصولا توانايي عذرخواهي نشان دهنده اعتماد به نفس است. کسي که قوي است، هراسي ندارد از اين‌که گاهي اوقات به دليل اشتباهي که انجام داده، طلب بخشش کند و آن را جبران نمايد. اما يک فرد ضعيف و ناتوان نمي‌تواند اشتباه خود را بپذيرد، زيرا پذيرش اين امر را دليل بر ضعف خود ميداند. فربد فدايي در پايان تصريح کرد: بايد ديگران را به همان گونه که هستند، بپذيريم و نارسايي‌هاي آن‌ها که جنبه‌هاي عمدي ندارند بر آن‌ها ببخشيم و به اين ترتيب مي‌بينيم که بخشودن اشتباهات يکي از مهمترين عوامل براي رسيدن به خوشبختي است که هدف از زندگي مشترک را تشکيل مي‌دهد.


 کودکان دوزبانه، کارايي ذهني بالايي دارند  

 
پژوهش دانشمندان دانشگاه استرثکلايد بريتانيا حاکي از آن است کودکاني که به دو زبان صحبت مي‌کنند در مهارت‌هاي حل مشکل و افکار خلاقانه بهتر از ساير کودکان عمل مي‌کنند. به گزارش ايسنا ، تحقيق انجام شده بر روي 121 نفر از دانش‌آموزان اسکاتلندي و سارديني که 62 نفر از آن‌ها دوزبانه بودند و به ايتاليايي و انگليسي صحبت مي‌کردند و از بين آن‌ها نيز نيمي به زبان‌هاي اسکاتلندي و سارديني (جزيره‌اي در غرب ايتاليا) صحبت مي‌کردند، حاکي از آن است که اين دانش‌آموزان نسبت به سايرين به طور قابل توجهي در انجام تکاليف خود موفق‌تر عمل کردند.

اين تفاوت در نحوه عملکرد بين دانش‌آموزان به هوشياري مغزي مورد نياز براي تغيير دادن همزمان زبان‌ها مرتبط است که اين امر باعث مي‌شود تا مهارت‌هاي مفيد مورد نياز در ساير اعمال فکري نيز پرورش يابد. به گفته دکتر "لاچلن" سرپرست اين پژوهش، يافته‌هاي اين تحقيق نشان مي‌دهد که دو زبانه بودن کودکان منافع قابل اثباتي را نه تنها در مهارت زباني آنان بلکه در علم محاسبات، حل مشکلات و افکار خلاقانه براي آنان به دنبال دارد.

طي اين پژوهش، محققان متوجه شدند که کودکان دوزبانه استعداد "دقت انتخابي" دارند. دقت انتخابي به اين معنا است که شخص توانايي تشخيص و تمرکز بر اطلاعات مهم را دارد و در عين حال مي‌تواند از مطالبي که مهم نيستند، صرف نظر کند. دکتر لانچن در ادامه عنوان داشته است که اگرچه در حال حاضر دو زبانه بودن به عنوان عاملي بسيار مفيد براي کودکان به شمار مي‌رود، اما ديدگاهي متضاد همچنان به قوت خود باقي است. دو زبانه بودن مي‌تواند از نظر بالقوه براي کودکان زيانبار و گيج کننده باشد.


 ساخت هدفوني براي گربه‌ها  

 
يك شركت سازنده هدفون، هدفون‌هايي مخصوص گربه‌ها براي گوش دادن به موسيقي طراحي كرده است. به گزارش ايسنا، اين هدفون‌هاي هزار دلاري مجهز به I4 Sound Engines است كه صداي بم عميق ايجاد مي‌كند. دستگاه مزبور همچنين داراي موتورهاي صوتي جداشدني، پيشاني‌بند بادوام، يك كنترل از راه دور سه دگمه‌يي و آن چه "فناوري منزوي كننده سگ" خوانده مي‌شود، است.

اين هدفون‌ها موسوم به SOL REPUBLIC x Meowingtons Cat Headphones توسط جاشوا داويس، هنرمند ديجيتالي طراحي شده و با استفاده از آن تمامي گربه‌ها در هر شكل و اندازه‌ اي قادر به احساس كردن موسيقي خواهند بود. به گفته شركت سازنده، تاكنون فقط 10 عدد از اين هدفون‌ها براي گربه‌هاي دوستدار موسيقي كه خواهان حذف صداهاي آزاردهنده سگ‌ها و انسان‌ها هستند، ارائه شده است.


 کاريکلماتور 

 شايد قرن ، گنداب ثانيه ها باشد.

آدم بي دل و دماغ کسري قطعه دارد.

غم ، موج خنده را از ساحل لب گرفت.

يک بام و دو هوا حکايت درآمد و خرج ما است

گرسنه ترين شاخي که ديدم ، شاخ آفريقا بود.

خشک سالي رسم آب به آب شدن را منسوخ کرد.

اقتصاد بيمار دست ها را به جيب يکديگر محرم مي کند.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

خوزه رفت و مربي ديگري آمد!

مهدي طوسي

گفته مي شود كه خوزه سرمربي تيم پرسپوليس تهران بعد از اينكه هر چه قول داد تيمش بازي به بازي بهتر مي شود اما اين اتفاق نيفتاد رويانيان به اين نتيجه رسيد كه وي را اخراج كند و به جاي او دنيزلي را به اين تيم برگرداند!

گفته مي شود كه رويانيان خيلي خوشحال شد و گفت: من از ته دل خوشحالم كه اين مربي رفت و آن مربي آمد. من آن مربي كه دنيزلي نام دارد را خيلي دوست دارم و اميدوارم كه به زودي زود دنيزلي بتواند تيم را به قهرماني برساند!


 اما خبر 

 با کمک چاپگر سه بعدي؛

بازوي جادويي، توانايي حرکت کردن را به دختر 2 ساله هديه کرد

يک بازوي رباتي که توسط يک چاپگر سه بعدي ساخته شده امکان حرکت بازو را براي دختر بچه 2 ساله اي که مبتلا به خميدگي مادرزادي مقاوم مفاصل بوده فراهم کرد. به گزارش مهر، "اما" دختر بچه دوساله اي که به صورت مادرزادي از بيماري خميدگي مقاوم مفاصل رنج مي برد و اين شرايط بر قدرت ماهيچه هاي وي تأثير گذاشته است با کمک يک بازوي رباتي که توسط يک چاپگر سه بعدي اسکلتي ساخته شده توانست قدرت لازم را براي بلند کردن اشياء بدست آورد."اما" دوساله مي تواند بازوي خود را با کمک ربات ساخته شده توسط چاپگر حرکت دهد . مگان لاول مادر "اما" اظهار داشت: وقتي "اما" متولد شد بازوهايش تا نزديک گوشهايش بالا آمده بود و شانه هايش به داخل چرخيده بود. "اما" همانطوري که بزرگتر شد از قدرت چنداني در ماهيچه هاي خود براي حرکت برخوردار نبود.پس از مدتي والدين "اما" با دستگاهي به نام WREX آشنا شدند که از ميله هاي آهني و باندهاي مقاومتي ساخته شده بود.اين وسيله مي تواند به کودکاني که بازوهاي رشد نکرده دارند کمک کند تا بازي کنند، خودشان غذا بخورند و ديگران را در آغوش بگيرند.اين وسيله توسط Stratasys، يک شرکت چاپگر سه بعدي طراحي شده و مي توان آن را براساس نيازهاي "اما" توسط چاپگر سه بعدي تغيير داد.

اشتغال و تشريفات از مهم‌ترين عوامل تاخير در ازدواج

قرايي مقدم گفت: يکي از مهم‌ترين محدوديت‌ها در ارتباط با ازدواج جوان‌ها مساله اشتغال است.امان الله قرايي مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفت‌و‌گو با برنا اظهار داشت: مهم‌ترين محدوديت‌ها در ارتباط با ازدواج جوان‌ها مساله اشتغال است، در حال حاضر 5/12 درصد بيکاري در جامعه وجود دارد که باعث شده اکثريت جوانان کشور در مقوله ازدواج مايوس شوند. قرايي مقدم در ارتباط با عوامل تاخير در ازدواج جوانان به اين موارد اشاره کرد: هزينه بالاي ازدواج، توقعات بسيار زياد دختران، خواسته‌هاي بي‌جاي دو طرف، تشريفات و هزينه‌هاي زياد، مساله مسکن، شغل و درآمد مي‌تواند از عوامل تاخير در ازدواج جوانان باشد. وي در ادامه گفت: همچنين علاوه بر اين موارد، چهار عامل ديگر ازدواج را به تاخير انداخته است عامل اول دانشگاه که در اين دوران فرد کمتر به فکر ازدواج است عامل دوم سربازي –عامل بعدي مسايل اقتصادي (شغل، درآمد و مسکن) و عامل چهارم تفريحات بيرون از خانه که باعث شده پسران با دختران به راحتي ارتباط برقرار کنند و کمتر به فکر ازدواج باشند. قرايي مقدم نقش مسوولان را در ارتباط با آسان شدن ازدواج اين‌گونه بيان کرد: نقش مسئولان کمتر از خانواده‌ها نيست و وظيفه آن‌ها به‌عنوان سرپرست بزرگ خانواده‌ کاهش تورم، از بين بردن گراني، به‌وجود آوردن شغل و همچنين ايجاد انگيزه و نشاط در ميان مردم با توسل به برنامه‌هاي فرهنگي و اجتماعي و مفرح در سطح جامعه است. وي در پايان تصريح کرد: جوانان قبل از ازدواج مي‌توانند به مراکز مشاوره مراجعه کنند ولي هيچ عاملي بهتر از شناختي که دختر و پسر از هم پيدا مي‌کنند نيست.  بنابراين هر چه طول دوره نامزدي بين دختر و پسر بيش‍تر باشد طلاق در جامعه کاهش مي‌يابد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون