جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2553- تاریخ : 1391/04/31 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


بچه‌ها به «بزرگترين حمام دنيا» مي‌روند


«دفترچه خاطرات چارلي کوچولو» به فهرست لاک‌پشت پرنده پيوست


چهارمين كنگره‌ي سراسري غزل برگزار مي‌شود


اشعار نوجوانانه هنرجو براي دفاع مقدس چاپ دومي شد


همراه با خبر


قند پارسي


نغمــــــه


 بچه‌ها به «بزرگترين حمام دنيا» مي‌روند 

 
«بزرگترين حمام دنيا» قصه‌ در دست چاپ احمد خدادوست که در آن روايت حمام رفتن بچه‌ها و حيوانات خانگيشان روايت مي‌شود، داستاني آموزنده و سرگرم‌کننده را براي بچه‌ها رقم مي‌زند.احمد خدادوست نويسنده کودک و نوجوان در گفتگو با خبرنگار مهر از کارهاي در دست انتشارش اينگونه گفت: دو کتاب «خدا رنگ گلابي» و «تنها خدا فهميد» را در انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در دست چاپ دارم که اين دو کتاب شعر کودک هستند و قرارست مصور به چاپ رسند.

وي ادامه داد: همچنين سه کار در انتشارات هزاره سوم انديشه در دست چاپ دارم که يکي از آنها قصه‌اي منظوم براي کودکان با نام «بزرگ‌ترين حمام دنيا» است. اين داستان تخيلي درباره پيرزني است که مي‌خواهد بچه‌هايش را به حمام ببرد، ولي به درخواست آنها ناگزير مي‌شود حيوانات خانگي‌شان را هم يکي يکي حمام کند.

اين کارشناس ادبيات کودک و نوجوان درباره ديگر کارهاش بيان کرد: «چي رنگ چيه» و «مال کيست؟ مال چيست؟» نيز براي خردسالان نوشته‌ام که اين دو کتاب را هم انتشارات هزاره سوم انديشه منتشر خواهد کرد.خدادوست در پايان گفت: يک داستان با نام «تونل سيب» و يک کتاب شعر با عنوان «لالايي‌ها» نيز نوشته‌ام که هنوز به ناشر سپرده نشده است. اين دو اثر هم براي گروه سني کودک است. اين شاعر گيلاني از شاعران حاضر در دهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره در اروميه بود.


 «دفترچه خاطرات چارلي کوچولو» به فهرست لاک‌پشت پرنده پيوست 

 
«دفترچه خاطرات چارلي کوچولو» که انتشارات حوض نقره مجموعه آن را منتشر مي‌کند در فهرست لاک‌پشت پرنده قرار گرفت. به گزارش خبرنگار مهر، بعد از انتشار «مجموعه خاطرات يک بچه چلمن» و استقبال از اين کتاب، نشر حوض نقره يک مجموعه خاطرات ديگر را براي کودکان و نوجوانان راهي بازار کتاب کرده است که اين مجموعه هشت جلدي «دفترچه خاطرات چارلي کوچولو» نام دارد.

«دفترچه خاطرات چارلي کوچولو» خاطرات پسربچه‌اي به نام چارلي را در داستان‌هايي به نام جنگل جمجمه‌ها، مقبره موميايي، مسير يخ‌زده، دنياي زيرزميني، کوهستان سرنوشت، زندان مرد عروسک‌گردان، کشتي دزدان دريايي و شهر گوريل‌ها روايت مي‌کند. اين کتاب با نظر گروهي از کارشناسان، منتقدان و نويسندگانِ فعال در حوزه‌ ادبيات کودک و نوجوان، در فهرست «لاک پشت پرنده» قرار گرفته است.فهرست «لاک پشت پرنده» به ابتکار موسسه‌ شهر کتاب و مجله‌ پژوهشنامه ادبيات کودک و نوجوان ايجاد شده و کتاب‌هاي مناسب براي کودکان و نوجوانان را به خانواده‌ها معرفي مي‌کند. کتاب‌هاي اين فهرست را گروهي از منتقدان و کارشناسان کتاب کودک و نوجوان پس از بررسي کتاب‌هاي هر فصل انتخاب کرده‌اند.

معصومه انصاريان، شکوه حاجي‌نصرالله، شيوا حريري، لاله جعفري، شادي خوشکار، حسين شيخ‌الاسلامي، گيسو فغفوري، حديث‌لزر غلامي، مريم محمدخاني، رويا مکتبي، ربابه ميرغياثي، سيدمهدي يوسفي داوران فهرست «لاک‌پشت پرنده» هستند. اين فهرست به خانواده‌ها کمک مي‌کند تا بهترين و پرمخاطب‌ترين کتاب‌هاي کودکان و نوجوانان را شناسايي کنند و اطلاعاتي درباره‌ بهترين کتاب‌هاي منتشرشده براي کودکان و نوجوانان در اختيار فروشندگان کتاب مي‌گذارد. علاوه بر بچه‌ها و خانواده‌ها، کتابدارها، مربي‌هاي مهدهاي کودک، آموزگارها و دبيران نيز مخاطب اين فهرست هستند.

همچنين قرارست 50 نويسنده، تصويرگر و مترجم کتاب‌هاي برگزيده کودک و نوجوان چهارشنبه 28 تير در شهر کتاب مرکزي تا با امضاي کتاب‌هايشان تولد «فهرست لاک‌پشت پرنده» را جشن بگيرند.

هم‌اکنون، کتاب‌هاي پيشنهاديِ فهرست «لاک‌پشت پرنده» در کتابفروشي‌هاي ثالث، چشمه، اگر، شهر کتاب آرين، شهر کتاب ابن‌سينا، شهر کتاب بهشتي، شهر کتاب گلديس، شهر کتاب هفت‌حوض، کتاب افق، کتاب شهر و فروشگاه مرکزي شهرکتاب عرضه مي‌شود.

درباره مجموعه چارلي کوچولو

چارلي کوچولو پسربچه‌اي است که در هشت سالگي راهي سفري شده، اما حالا 400 سال است که نمي‌تواند به خانه برگردد! او در دنياي مدرن زندگي مي‌کرد، اما طي هشت کتاب به هشت نقطه دنيا سفر مي‌کند و ماجراهاي عجيبي را پشت سر مي‌گذارد.در تمام ماجراهاي اين کتاب که سرشار از فانتزي است، اصول اخلاقي مانند چتري بالاي سر چارلي کوچولوست و او مي‌آموزد حتي به قيمت جانش به اين اصول پايبند بماند. چارلي کوچولو تلاش مي‌کند در تمامي اين ماجراهاي پيچيده سردمدار نيکي باشد و از اين رو دشمنانش يا شکست مي‌خورد يا بعد از مدتي به سمتش آمده و طرفدار او مي‌شوند.

فانتزي، نبرد خير و شر، هيجان به همراه آموزه‌هاي اخلاقي از مهمترين جذابيت‌هاي اين کتاب است که نوجوان نسل امروز از آنها لذت مي‌برد.


 چهارمين كنگره‌ي سراسري غزل برگزار مي‌شود 

 
جليل واقع‌طلب از برگزاري چهارمين كنگره‌ي سراسري غزل خبر داد. اين شاعر درباره‌ي اين كنگره به خبرنگار ادبيات خبرگزاري ايسنا، گفت: اين كنگره بعد از ماه مبارك رمضان در نيمه اول و يا دوم شهريورماه در رشت برگزار مي‌شود و فراخوان آن هم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام خواهد شد.

او افزود: من به عنوان دبير اين جشنواره به دنبال آن هستم كه ضمن حضور پيشكسوتان و اساتيد قديمي عرصه غزل، بيش‌تر غزل‌سرايان و شاعران جوان در اين كنگره حضور يابند، همان‌طور كه در كنگره‌هاي دوم و سوم هم روال به همين صورت بوده است؛ تنها در كنگره اول بيش‌تر شاعران باسابقه و قديمي حضور داشتند. اما در كنگره چهارم قطعا بيش از 85 درصد را شاعران جوان تشكيل خواهند داد.

واقع‌طلب سپس با اشاره به اهميت قالب غزل در شعر امروز گفت: بايد توجه كنيم غزل در شعر كلاسيك تفاوت‌هاي زيادي با غزل امروزي دارد؛ براي همين است كه جوانان به سمت غزل گرايش زيادي پيدا كرده‌اند و همواره غزل به عنوان گوياترين قالب در شعر معاصر مطرح بوده است.


 اشعار نوجوانانه هنرجو براي دفاع مقدس چاپ دومي شد 

 
مجموعه اشعار نوجوانانه حميد هنرجو در موضوع دفاع مقدس با نام «کاشکي مال من بود دلت» به چاپ دوم رسيد. به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «کاشکي مال من بود دلت» مجموعه شعرهاي نوجوانانه هنرجو است که در قالب يک کتاب با چهار فصل از سوي انتشارت تجلي مهر در پاييز سال گذشته روانه بازار کتاب شده است و براي نخستين بار نزديک به 50 قطعه شعر را با موضوع دفاع مقدس و در قالب نوجوانانه ارائه مي‌کند.

اين کتاب در فصل نخست خود با عنوان «بچه‌هاي شهرما» به موضوع شهيدان شاخص دفاع مقدس و اشعاري درباره آنها مي‌پردازد و در ادامه در فصل دوم با عنوان «گل ياس» موضوع شهدا و ارتباط آنها با فرزندانشان را دستمايه خود قرار داده است.

به گفته هنرجو فصل سوم اين کتاب نيز با عنوان «مثل ظهر عاشورا» نگاهي نوجوانانه به فضاي جبهه و جنگ و شهداي رزمنده انداخته است و فصل چهارم نيز با عنوان «کوچه فرشته‌ها» به موضوع جانبازان اختصاص دارد.اين اثر 70 صفحه‌اي تجربيات ساليان گذشته هنرجو در حوزه شعر نوجوانان را در برمي‌گيرد و برخي از اشعار آن نيز متعلق به دوران نوجواني وي به شمار مي‌آيد که در کنار آثار وي که در سال گذشته سروده شده‌اند نگاهي تازه به شعر نوجوانانه دفاع مقدس دارند.


 همراه با خبر 

بررسي «صحنه‌پروري مولانا در داستان اول مثنوي» توسط حسن لاهوتي

ششمين ماه‌گفتار بنياد شمس با موضوع «صحنه‌پروري مولانا در داستان اول مثنوي: پادشاه و کنيزک» با حضور حسن لاهوتي برگزار مي‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، اين نشست طبق روال هميشه دوشنبه‌ها، برگزار خواهد شد و اين دوشنبه دوم مردادماه استاد حسن لاهوتي به ارائه مطالب اين ماه‌گفتار خواهد پرداخت.

در ششمين ماه گفتار اين بنياد، مولاناپژوه حسن لاهوتي از «صحنه‌پروري مولانا در داستان اول مثنوي: پادشاه و کنيزک» سخن خواهد گفت تا تماشاي ديگر صحنه‌هاي متنوع در داستان‌پردازي‌هاي مثنوي نيز براي مخاطبان مثنوي تسهيل شود.اين برنامه دوشنبه دوم مردادماه ساعت 18:30 الي 20:30 برگزار مي‌شود و تغيير ساعت برگزاري به دليل ماه رمضان است.اين نشست در مرکز آموزش موسسه فرهنگي اکو، خيابان ملاصدرا، خيابان پرديس، پلاک 27 برگزار مي‌شود. طبق رويه بنياد شمس، اولين دوشنبه هرماه به برگزاري اين سلسله نشست‌هاي علمي اختصاص خواهد داشت.


دهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره برگزيدگان خود را شناخت

در دهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره، در اروميه در پنج بخش شعر نو، کلاسيک، کودک‌ و نوجوان همچنين داستان کودک‌ و نوجوان و بزرگسال از 30 اثر برگزيده تقدير شد. به گزارش ايبنا به نقل از روابط عمومي حوزه هنري استان اذربايجان غربي، در بخش «داستان كوتاه بزرگسال» با موضوع ويژه «انقلاب اسلامي» از ميان 11 نامزد راه يافته به بخش نهايي، «ميلاد ميرمحمد صادقي» از استان البرز مقام اول، «سيده عذرا موسوي» از استان قم، مقام دوم، «محسن كاوياني» از استان قم و «وحيد آقاكرمي» از استان آذربايجان شرقي به طور مشترك مقام سوم را از آن خود كردند.

هيات داوران در بخش «شعر سپيد نيمايي» با «موضوع آزاد» از ميان 37 اثر راه يافته به مرحله نهايي، هيچ اثري را واجد مقام اول ندانست و «مهدي نظارتي زاده» از اصفهان مقام دوم ، «عباس آتشي» از استان لرستان به عنوان مقام سوم معرفي شدند و از «منيره حسين‌پوري» از استان يزد نيز در اين بخش تقدير شد. همچنين در بخش «شعر سپيد نيمايي» با «موضوع ويژه انقلاب» از بين 9 اثر راه يافته به بخش مسابقه، «محمد صارمي شهاب» و «بهروز اقبالي درخشان» از استان همدان و «فاطمه بيرانوند» از استان لرستان به ترتيب مقام اول، دوم و سوم را از آن خود کردند.همچنين در اين مراسم در «بخش شعر كلاسيك» با «موضوع آزاد» از ميا25 اثر، «امير توانا املشي» از استان گيلان، «علي اصغر شيري» و «حسن خسروي وقار» از استان قم به ترتيب به عنوان مقام هاي اول، دوم و سوم اين بخش از جشنواره معرفي شدند. همچنين «قاسم باي» از استان گلستان، «سيما نوذري» از استان بوشهر و «حسنا محمدزاده» از استان اصفهان به ترتيب مقام هاي اول، دوم و سوم را در بين 11 اثر راه يافته در بخش «شعر كلاسيك» با موضوع انقلاب از آن خود كردند.

در بخش «ادبيات كودك و نوجوان» كه از دوره نهم به بخش هاي اين جشنواره اضافه شده است هيچ اثري در بخش شعر نتوانست موفق به كسب مقام اول و دوم شود اما از بين 2 شعر كودك و نوجوان راه يافته به مرحله نهايي با «موضوع آزاد» و «انقلاب»، «كبري بابايي ليچاني» از استان تهران و «هادي فردوسي» از استان فارس حائز رتبه سوم شدند.

در بخش «داستان كودك و نوجوان» با «موضوع آزاد» نيز از ميان اثر 9 راه يافته به مرحله نهايي، «فاطمه نفري» از استان قم، «فاطمه ظهيري» از استان مركزي و «سيده فاطمه موسوي» از استان قم به ترتيب مقام‌هاي اول، دوم و سوم اين بخش از جشنواره را از آن خود كردند.دهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره عصر روز سه شنبه 27 تيرماه 1391 با حضور شاعران و نويسندگان برجسته كشور در شهر اروميه به كار خود پايان داد.


پايان مرحله‌ نخست داوري جشنواره کتاب کودک و نوجوان

دبير پانزدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان از پايان داوري مرحله اوليه اين دوسالانه خبر داد. به گزارش خبرگزاري مهر، جواد محقق خاطرنشان کرد: در اين دوره جشنواره کتاب کودک و نوجوان که به ياد شهيد بهنام محمدي برگزار مي‌شود، 1365 عنوان کتاب به دبيرخانه رسيده است.وي در ادامه گفت: از اين تعداد، 1328 عنوان توسط ناشران و 37 عنوان از سوي نويسندگان و تصويرگران به دبيرخانه جشنواره ارسال شده است. به گفته محقق 38 عنوان کتاب نيز به دليل اين‌که در سال‌هاي گذشته منتشر شده بود يا در رده موضوعي گروه‌هاي داوري جاي نمي‌گرفت، از دور رقابت خارج شد.دبير جشنواره تصريح کرد: در پانزدهمين دوره جشنواره کتاب کودک و نوجوان 499 عنوان از کتاب‌هاي دريافت شده به گروه سني نوجوانان و 828 عنوان به کودکان و خردسالان اختصاص يافته است.


 قند پارسي 

حكايت هاي كليله ودمنه_باب شيروگاو

قسمت چهل و يكم

ببين اي نادان دروخامت عاقبت حيله اي كه به كاربستي!

دمنه گفت:عاقبت وخيم كدام است؟گفت:خطرجان شيروازبين رفتن عهدوپيمان او،كشته شدن گاووهدررفتن خون او،پريشاني وازهم پاشيدگي لشكروازبين رفتن اتحادبين سپاه،وآشكارشدن عجزوناتواني توكه گفتي اين قضيه رابه خوبي فيصله مي دهي ولي به اينجاكشاندي!

ونادان ترازهمه مردم كسي است كه پادشاه خودرابي دليل به خطربياندازدواوراواداربه جنگ بي دليل بكند.درحالي كه افرادخردمند ازعواقب جنگ مثل خرچنگ پس پس مي خزندوازبيداركردن فتنه وخون ريزي به شدت پرهيزمي كنند.

ووزيري كه پادشاه رابه جنگ ترغيب كندنشانه جهل اوست،ودليل خيانت وابلهي او.براي همه آشكاراست كه خردبرشمشيروشجاعت غلبه داردچراكه كاري كه باشمشيرمي كنندبه وسيله خرداست،اماكاري كه باخردمي كنندازشمشيرساخته نيست واصلا شمشيربه گردآن هم نمي رسد.

چراكه اگرخردكافي نداشته باشي شجاعت تنهابه دردكسي نمي خورد.من هميشه اين اخلاق توراكه به اين دنياي ناچيزدل بسته اي وبراي رسيدن به نعمت هايش هركاري مي كني مي شناختم ولي ازبيان آن خودداري مي كردم كه شايدخودت متوجه شوي ودرس عبرت بگيري وازخواب غفلت بيداربشوي.

ولي حالاكه كارازاين حرف هاگذشته وقت آن است كه ازنهايت ناداني وخودخواهي وجهل تواندكي به توبگويم وبرايت روشن كنم.ادامه دارد...

تهيه و تنظيم: فاطمه رهنما


 نغمــــــه 

سرود مرد سرگردان

مرا مي‌بايد که در اين خمِ راه

در انتظاري تاب‌سوز

سايه‌گاهي به چوب و سنگ برآرم،

چرا که سرانجام

اميد

از سفري به‌ديرانجاميده بازمي‌آيد.

به زماني اما

اي دريغ!

که مرا

بامي بر سر نيست

نه گليمي به زير پاي.

از تابِ خورشيد

تفتيدن را

سبويي نيست

تا آب‌اش دهم،

و بر آسودن از خسته‌گي را

باليني نه

که بنشانم‌اش.

مسافرِ چشم به راهي‌هايِ من

بي‌گاهان

از راه بخواهدرسيد.

اي همه‌ي اميدها

مرا به برآوردنِ اين بام

نيرويي دهيد!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون