جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2553- تاریخ : 1391/04/31 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


عكاسخانه
جورجيو سوموسكي - هلند
سرپرست دفتر هنرهاي تجسمي ارشاد خبر داد:
اکسپو زمستانه‌اي را براي پايان امسال درنظر گرفته‌ايم


دنياي عكس


نگـــاه


اخبـــــــــار


 عكاسخانه 
 جورجيو سوموسكي - هلند


 سرپرست دفتر هنرهاي تجسمي ارشاد خبر داد:
  اکسپو زمستانه‌اي را براي پايان امسال درنظر گرفته‌ايم 

علي اصغر اميرنيا از برگزاري اکسپو زمستانه ‌اي در پايان سال جاري خبرداد اما مساله مهم در صحبتهاي وي؛ توجه هنرمندان به ذائقه و ماموريت دستگاه هاي دولتي است تا بهتر آثار به فروش برود.اميرنيا از برگزاري دومين اکسپو در زمستان امسال خبر داد. براساس صحبتهاي اين مقام مسئول در بخش هنرهاي تجسمي هنرمندان بايد براساس ذائقه دستگاه‌ها آثارشان را بيافرينند تا آثار از سوي دستگاه‌هاي بهتر خريداري شود.سرپرست دفتر هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد در گفتگو با ايلنا، با اشاره به اينکه دو اکسپو براي سال 91 در نظر گرفته شده، گفت: بودجه‌اي هم براي اين منظور پيش بيني شده است بخش‌هاي خصوصي و نيمه خصوصي بستر را براي برگزاري اکسپو آماده کنند.وي درپاسخ به اينکه چرا اکسپو 91 به بنياد رودکي واگذار شد، گفت: برند و امکاناتي که بنياد رودکي داشت، به نظر رسيد به عنوان يک موسسه نيمه غيردولتي مي‌تواند در اولين گام به ما کمک کنند بحث اعتماد و حرف و حديثهاي مختلف است که شايد به يک انجمن و موسسه‌اي و يا دفتري واگذار مي‌کرديم مي‌گفتند که ارتباطات شخصي باعث شد اما بنياد رودکي اين سوء تفاهم‌ها را کمتر کرد.

وي در ادامه گفت: دقت ما در انتخاب و فروش آثار و بي‌طرفي نسبت به هنرمندان زياد بود. اگر انجمن نقاشان و نگارگري را انتخاب مي‌کرديم به سمت هنر مربوطه گرايش پيدا مي‌کردند ولي در بنياد رودکي گرايش عمومي است.اميرنيا در پاسخ به اينکه آيا اين بار هم قرار است بنياد رودکي اکسپو دوم امسال را برگزار کند، گفت: برنامه‌مان اين است که اکسپو را برگزار کنيم انشاءالله بسترش را آماده مي‌کنيم، ممکن است اين بار برعهده بنياد رودکي و يا موسسات غير دولتي و انجمن‌هاي ديگر قرار گيرد. بايد براي اين منظور آسيب‌شناسي‌ها صورت گيرد و بعد تصميم بگيريم.

وي افزود: تمام تلاشمان بر اين است که يک اکسپو زمستانه هم داشته باشيم در برنامه‌مان اين طور قرارداده‌ايم. بستگي دارد به شرايطي که پيش خواهد آمد.سرپرست دفتر هنرهاي تجسمي ارشاد با اشاره به تاخير در اکسپو اخير گفت: اکسپو بهاره‌اي که قرار بود ارديبهشت برگزار شود و به خرداد منتهي شد علتش اين بود که مي‌خواستيم دستگاه‌هاي مختلف اجرايي اعتباراتشان را از دولت دريافت کنند و براي يکدهم درصد بودجه ديگر دستگاه‌ها بهانه‌اي نداشته باشند.

وي در پاسخ به اينکه آيا دريافت بودجه در خريد آثار تاثيري داشت، گفت: مسلما تاثيري داشت البته اگر اين فرهنگ سازي صورت گيرد که خريد آثار هنري هزينه نيست و سرمايه است اولا روزانه از آن لذت مي‌برند و ثانيا اگر بخواهند با قيمت بالاتري مي‌توانند به فروش برسانند. به طبع تاثير بيشتري را شاهد خواهيم بود.

وي با تاکيد بر اينکه اينجا ديگر پايان راه است و اگر توسط دستگاه‌هاي دولتي خريدي صورت نگيرد بايد پاسخگوي دستگاه‌هاي نظارتي باشند، گفت: اين دستگاه‌هايي که آثاري را انتخاب و رزرو کرده‌اند بايد خريد خود را انجام دهند در غير اين صورت بايد پاسخگوي ديوان محاسبات اداري باشند.اميرنيا افزود: همين که دستگاه‌ها اين احساس را دارند که بايد ازهنر ايراني و تلاش ايراني بهره‌مند شوند. در اصل در راستاي شعار امسال يعني توليد ملي پيش خواهند رفت.

وي در ادامه با اشاره به ذائقه سنجي دستگاه‌ها توسط هنرمندان گفت: همانطور که شعار ما «هنر براي همه» است هنرمند نيز بر اساس ذائقه مخاطب خود يعني دستگاه‌هاي دولتي و عموم مردم آثار خود را بيافريند. حالا مخاطب دستگاه‌هاي دولتي هستند که بر اساس ماموريت‌هاي هر سازمان است بهداشت و مسکن و... آثار خود را بيافرينند.سرپرست دفتر هنرهاي تجسمي در ادامه گفت: درحال حاضر ذائقه سنجي را هنرمندان متوجه شدند که دستگاه‌هاي دولتي چه چيزي را مي‌خواهند. هنرمندان بايد چه افراد خصوصي کم درآمد يا چه پردرآمد و يا دستگاه‌هاي دولتي بر اساس ذائقه آن‌ها کار انجام دهند تا آثار از سوي دستگاه‌هاي دولتي خريداري شود.

وي در پاسخ به اينکه آيا حس زيبايي‌شناسي که در آثار هنرمندان کافي نيست، گفت: چرا مهم است. اما بر اساس ماموريت دستگاه‌ها آثار آفريده شود، بهتر است.


 دنياي عكس 

يك نگهبان باغ وحش شهر هودونين جمهوري چك با پاشيدن آب بدن يك جگوار خنك مي كند


 نگـــاه 

معاون امور هنري وزارت ارشاد:

مسئولان بايد نگاه روشني به هنر داشته باشند

معاون امور هنري وزارت ارشاد گفت: مسئولان بايد نگاه روشني به هنر داشته باشند، زيرا اين هنر مي تواند بسياري از مشکلات را آسيب شناسي و مرتفع سازد.به گزارش فارس، نشست صميمي حميد شاه آبادي معاون امور هنري وزارت ارشاد و مديران حوزه معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به همراه جمعي از هنرمندان استان اردبيل روز سه شنبه 27تيرماه در استان اردبيل برگزار شد.در ابتداي اين جلسه نمايندگان انجمن هاي مختلف هنرمندان به بيان دغدغه ها، مشکلات ، ايده ها و نظرهاي خود در رابطه با هنر استان پرداختند.

معاون امور هنري وزير ارشاد نيز ضمن خير مقدم به هنرمندان عنوان کرد: شما هنرمندان سينه سپر کرده و به نمايندگي از يک تشکل صنفي مسووليت هايي را قبول کرديد که بايد جوابگو ديگران باشيد تا چراغ رشته هاي هنري را روشن نگه داريد.وي افزود: علت سفر و حضور ما در اينجا، تنظيم ظرفيت ها و امکانات مختلفي است که در استان وجود دارد شايد نتوانيم به همه موارد مطرح شده پاسخ دهيم اما نبايد فراموش کنيم که امروز نسبت به گذشته چه اندازه پيشرفت کرده ايم و افق آينده ما چگونه است.شاه آبادي با بيان اينکه با توجه به پيشرفت ما نسبت به گذشته جامعه آماري ما نيز تغيير کرده است متذکر شد: راه حل واقعي ارتباط هنر با توده هاي مردم است. به طور مثال مخاطب بايد به يک تابلو خوشنويسي احساس نياز کند. تئاتر و موسيقي بايد نياز مخاطب را فراهم کند. اين تعامل سراپا ماندن هنر را در پي دارد و موضوعي است که اقدامات دو سوي را مي طلبد.

وي همچنين با اشاره به جايگاه انجمن هاي هنري گفت: اين انجمن ها نبايد فقط معضل حل مشکلات خود را داشته باشند. انجمن بايد متولي هنر شهر بوده و نسبت به مردم استان و جامعه دغدغه داشته باشد.شاه آبادي ادامه داد: از سوي ديگر دولت بايد بستر مناسب را آماده کند هر چند که تمام مشکلات به آماده سازي مرتبط نمي شود بلکه مسئولان بايد نگاه روشني به هنر داشته باشند، زيرا اين هنر مي تواند بسياري از مشکلات را آسيب شناسي و مرتفع سازد.

وي فکر هنرمندان را عيار آنها دانست و اظهار کرد: اگر هنرمندان از نيازهاي امروز جامعه فاصله بگيرند، کارکرد اثر هنري نيز در جامعه فراموش مي شود.هنر بايد نهيب بزند و هشدار دهد.معاون امور هنري وزير ارشاد همچنين انجمن هاي هنري را يکي از ارکان اصلي ارتقا معنويت و ارزش ها در جامعه دانست و خاطر نشان کرد: انجمن ها بايد با هم پيوند بخورند تا رشد کرده و به رشد جامعه نيز کمک کنند.


يك مقام مسئول:

افق 1404، 20 ميليون گردشگر را براي ايران پيش بيني كرد

رييس پژوهشكده اقليم شناسي گفت: براساس سند چشم انداز 1404 انتظار مي رود 20 ميليون نفر گردشگر در كشور داشته باشيم كه براي تحقق اين مهم نيازمند برنامه ريزي جدي هستيم .به گزارش ايرنا ، 'ابراهيم فتاحي' روز دوشنبه در جمع اعضاي ستاد مركزي سفر اظهار داشت: گردش مالي سالانه گردشگري در سطح جهان به دو تريليون دلار مي رسد و ايران اسلامي از نظر تنوع گردشگري در بين پنج كشور نخست جهان جاي دارد .

وي با بيان اينكه 89 درصد بلاياي طبيعي منشاء آب و هوايي دارند ، گفت: آمارها نشان مي دهد 40 درصد تصادفات رانندگي در فصل زمستان روي مي دهد و بارندگي سهم 75 درصدي در بروز تصادفات دارد .به گفته فتاحي ، از بين 40 پديده شناخته شده طبيعي در سطح جهان ، در ايران 30 پديده شناسايي شده است .وي از ايجاد سامانه هشدار سيل از سال 1385 باهمكاري وزارت نيرو خبر داد و گفت : اكنون از 120 ساعت قبل از وقوع سيل امكان پيش بيني محل وقوع فراهم شده است .فتاحي تصريح كرد : بررسي هاي به عمل آمده نشان مي دهد تمامي استان هاي كشور از نظر سيل آسيب پذير هستند .

** احداث 58 گردنه حادثه خير ايستگاه هوايي جاده اي

در اين نشست 'بهرام صناعي ' معاون وزير راه وشهرسازي و رييس سازمان هواشناسي كشور گفت : براساس توافق به عمل آمده با سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي مقرر شد در 58 گردنه حادثه خيز ايستگاه هواشناسي جاده اي احداث شود كه اكنون 50 ايستگاه ايجاد شده است .وي افزود:اكنون ايران اسلامي داراي پنج هزار ايستگاه هواشناسي است كه اطلاعات آنها به شكل آنلاين براي برنامه ريزي هاي مختلف عرضه مي شود .صناعي اضافه كرد :سازمان هواشناسي ايران سال گذشته از سوي سازمان جهاني هواشناسي به عنوان هفتمين مركز هواشناسي در دنيا معرفي شد .


در پي خبري مبني بر اينكه مشايخي چكش حراج به دست مي‌گيرد؛

جمشيد مشايخي تكذيب كرد

هيچ گونه اطلاعي از اين موضوع ندارم و خبر چكش زني از آثار معاون اول رئيس جمهور را تكذيب مي كنم.جمشيد مشايخي بازيگر در گفتگو با خبرنگار حوزه سينما باشگاه خبرنگاران در پي خبري مبني بر چكش زني نخستين فروش آثار هنري قرآني توسط وي كه در اين مراسم نيز از آثار معاون اول رئيس جهمور نيز رونمايي خواهد شد، گفت: من هيچ گونه اطلاعي از اين موضوع ندارم و تا به الان در اين خصوص پيشنهادي به من نشده و اين خبر را تكذيب مي‌كنم.


 اخبـــــــــار 

مجسمه‌هاي رنگي بيژن نعمتي شريف در انتظار

بهبودي حال هنرمند

بيژن نعمتي شريف - هنرمند مجسمه‌ساز،‌نقاش و عروسك‌ساز - در حالي اين روزها با وخيم شدن تومور مغزي‌اش در منزل بستري است كه يكي از مجسمه‌هاي نيمه‌كاره‌اش در كنار 25 مجسمه ديگر در انتظار نمايشگاهي انفرادي در يكي از گالري‌هاي تهران خاك مي‌خورند.به گزارش (ايسنا)، بيژن نعمتي شريف كه چند سالي است با تومور مغزي دست و پنجه نرم مي‌كند از چند روز پيش با وخيم شدن حالش به بيمارستان «آتيه» تهران منتقل شد و روز دوشنبه با دستور پزشك به منزل آمد.او اين روزها را ساكت و خموش به دور از مجسمه‌هاي رنگارنگ‌اش كه سرشار از فانتزي و كودكي است به سر مي‌برد.در ديدار خبرنگار ايسنا با اين هنرمند، همسرش گفت: در حال حاضر 25 - 26 كار آماده دارد كه تنها يكي از آن‌ها نيمه تمام مانده است. البته اين مجسمه ساخته شده ولي رنگ‌آميزي‌اش ناتمام است و قرار بود در پاييز امسال در گالري «شيرين» در يك نمايشگاه انفرادي رو در روي تماشاگران قرار بگيرد.بيژن نعمتي شريف به گفته همسرش تا همين چند روز پيش هم كه از زير عمل جراحي خلاص شده بود با دست‌هاي لرزان قصد ادامه كار را داشت هر چند كه وضعيت جسمي اين مجال را به او نداد و باعث شد به تخت خوابش بازگردد.او شش سال پيش هم جراحي سنگيني داشت اما كارهايش را ادامه داد و به رسم گذشته هر سال حداقل يك نمايشگاه انفرادي از مجسمه‌هايش برپا كرد.


برگزيده عكس‌هاي «زنان و زندگي شهري» در فرهنگسراي انقلاب

فرهنگسراي انقلاب اسلامي 48 عکس برگزيده سومين جشنواره «زنان و زندگي شهري» را به مناسبت هفته حجاب و عفاف به نمايش گذاشت.به گزارش (ايسنا)، اين نمايشگاه که با همكاري اداره كل امور بانوان شهرداري منطقه 11 تهران برپا شده است، تا 25 تير به کار خود ادامه مي‌دهد.در اين نمايشگاه صحنه‌هاي گوناگوني از حضور اجتماعي زنان توسط اعظم محمدي، يونس خاني، حسين حيدرپور،رضا جلالي، علي نظري، آرمين كريمي، آريا جعفري، علي صفري، محمود بازدار، مجتبي حيدري در قالب 48 عكس در نگارخانه مهر روي ديوار رفته است.درهاي نگارخانه مهر از ساعت 9 تا 19 به روي علاقه‌مندان باز است.نگارخانه مهر فرهنگسراي انقلاب اسلامي در بزرگراه شهيد نواب صفوي،‌تقاطع کميل شرقي واقع شده است.براي كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانيد به نشاني enghelab.farhangsara.ir مراجعه كنيد.


چين، قطر و هلند گزينه‌هاي ايران براي راه‌اندازي فروشگاه‌هاي صنايع دستي

معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت:چين ، قطر و هلند سه گزينه‌اي هستند كه نمايشگاه‌ و فروشگاه‌ دايمي صنايع دستي ايران در آنجا داير مي‌شود.'محمدحسن صالحي مرام'در گفت و گو با ايرنا افزود:ايجاد فروشگاه‌هاي دايمي صنايع دستي ايران در كشورهاي مختلف يكي از سياست‌هاي اصلي اين سازمان براي توسعه صادرات اين محصولات است.وي ادامه داد:در اين راستا مذاكراتي با چند كشور صورت گرفته است و اميدواريم تا پايان نيمه نخست امسال اين گفت و گو ها به نتيجه برسد و شاهد راه‌اندازي نخستين فروشگاه صنايع دستي ايران در خارج از كشور باشيم.صالحي ‌مرام با اشاره به حضور صنايع دستي ايران در نمايشگاه‌هاي تركيه، لبنان و عراق در سال جاري اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ريزي صورت گرفته كه تا پايان سال محصولات صنايع دستي ايران در 12 نمايشگاه‌هاي خارجي ديگر بويژه در كشورهاي جنوب شرق آسيا و اروپا حضور مي‌يابد.معاون صنايع دستي كشور گفت:با توافقي كه با سازمان توسعه تجارت ايران صورت گرفته است، صنايع دستي در تمام نمايشگاه‌هايي كه ايران در ديگر كشورها برپا مي‌كند به طور ويژه حضور خواهد داشت.صالحي مرام تاكيد كرد:همچنين بر اساس تفاهمي كه با مركز ملي فرش ايران صورت گرفت، محصولات صنايع دستي در نمايشگاه‌هاي خارجي اين مركز حضور خواهد داشت و آنان نيز در نمايشگاه‌هايي كه به طور اختصاصي براي صنايع دستي برپا مي‌شود، شركت مي‌كنند.وي گفت:با معاونت گردشگري نيز توافقاتي صورت گرفته است تا از اين پس محصولات صنايع دستي در نمايشگاه‌هاي صنعت گردشگري، شركت كند.صالحي مرام اظهار داشت:بنا داريم تا پايان سال در مجموع در 40 نمايشگاه خارجي براي معرفي و فروش محصولات صنايع دستي ايران حضور داشته باشيم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون