جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2553- تاریخ : 1391/04/31 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

توصيه‌هاي يك مشاور تغذيه براي حفظ سلامت در ماه مبارك رمضان:
پس از افطار پياده‌روي فراموش نشود


حس کردن بوي باران حقيقت دارد


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 توصيه‌هاي يك مشاور تغذيه براي حفظ سلامت در ماه مبارك رمضان:
 پس از افطار پياده‌روي فراموش نشود  

 
يك مشاور تغذيه و رژيم درماني ضمن تاكيد بر اجتناب از پرخوري و ريزه‌خواري در طول ماه مبارك رمضان، گفت: متاسفانه بسياري از افراد به علت افراط در مصرف مواد غذايي در وعده افطار با پايان يافتن ماه مبارك رمضان،
چاق مي‌شوند. برليانت بزرگمهر در گفت‌وگو با ايسنا، با توجه به قرار گرفتن در آستانه ماه مبارك رمضان، توصيه‌هاي تغذيه‌اي مفيدي را ارائه و عنوان كرد: استفاده كافي از مواد خوراكي سرشار از ويتامين‌ها در حين روزه‌داري بسيار حائز اهميت است.

وي با بيان اينكه بايد پرهيز از ريزه‌خواري و پرخوري به صورت يك عادت دربيايد، گفت: برخي افراد به صورت مرتب در يخچال را باز مي‌كنند و چيزي برمي‌دارند اين خود باعث اضافه وزن مي‌شود. لازم است طي روزهاي باقيمانده به آغاز ماه مبارك رمضان، عادات غلط تغذيه‌اي كنار گذاشته شوند. بزرگمهر ادامه داد: بسياري از افراد پس از اتمام ماه مبارك رمضان، چاق مي‌شوند. اين افراد معمولا در وعده افطار افراط و بدخوري مي‌كنند.

بدخوري شايع‌تر از پرخوري است

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر بدخوري شايع‌تر از پرخوري است، گفت: استفاده زياد از مواد چاق‌ كننده و مضر چون زولبيا و باميه و انواع شيريني‌ها از جمله مصاديق بدخوري است و افراد تصور مي‌كنند به اين علت كه در طول روز هيچ چيز نمي‌خورند، مجازهستند از اين خوراكي‌ها مصرف كنند.

وعده سحري را حذف نكنيد

اين مشاور تغذيه و رژيم‌درماني افزود: در اين ميان حذف وعده غذايي سحري بسيار آسيب‌رسان است. اين تصور هم كه وعده غذايي شام مي‌تواند جايگزين وعده سحر شود بسيار اشتباه است زيرا فرد دچار افت قند خون در طول روز مي‌شود و تمايل فرد را به مصرف غذاهاي شيرين و پركالري زياد مي‌كند.

چاي باعث دفع آب از بدن مي‌شود

بزرگمهر ضمن تاكيد بر اين كه لازم است وعده سحري مفصل‌تر از وعده افطار بوده و در هنگام سحر از مواد حاوي آب و انواع ميوه‌ها و سبزي‌ها بهره جست، عنوان كرد: بايد توجه داشت كه براي جلوگيري از تشنه شدن به هنگام روزه‌داري علاوه بر مصرف كافي سبزيجات، ميوه‌ها و مواد غذايي حاوي آب، نبايد در مصرف چاي نيز افراط كرد زيرا باعث دفع آب از بدن مي‌شود. وي ادامه داد: نمك نيز باعث تشنگي مي‌شود، كم‌ كردن نمك موجود در غذا مي‌تواند به روزه‌دار كمك كند تا تشنگي كمتر به سراغش بيايد.

با آب ولرم افطار كنيد

اين مشاور تغذيه و رژيم درماني درباره وعده افطار نيز گفت: بهتر است با مصرف آب ولرم به روزه‌داري پايان داد. پس از آن مصرف شيرگرم همراه با عسل، گردو يا خرما؛ مصرف نان و پنير رژيمي به همراه هندوانه يا انگور ياقوتي؛ صرف ساندويچ پنير، گردو، خيار و گوجه‌فرنگي به عنوان يك وعده افطار سالم توصيه مي‌شود. وي با بيان اينكه بهتر است ميان وعده غذايي افطار با شام نيم ساعت تا سه ربع فاصله باشد، گفت: يك شام سبك نظيرمرغ پخته يا ماهي تازه مي‌تواند تا حدود زيادي به يك روزه‌دار كمك كند تا روزهايي همراه با سلامتي را پشت سر بگذارد. بزرگمهر مصرف آش و سوپ در وعده افطار را بدون اشكال دانست و گفت: اما در مصرف حليم بايد كمي مراقب بود. زيرا حليم‌هايي كه در بيرون از منزل طبخ مي‌شوند، بسيار چرب و پرگوشت هستند و شكر زيادي در حين مصرف به آن‌ها اضافه مي‌شود.

وي ادامه داد: بايد توجه كرد كه پر كردن شكم در وعده افطار از آب و مواد غذايي فرد را دچار مشكلات گوارشي مي‌كند. افراد مبتلا به يبوست، مصرف مداوم آب و سبزي را در برنامه غذايي خود بگنجانند. اين مشاور تغذيه و رژيم درماني در ادامه به افرادي كه مبتلا به يبوست هستند توصيه كرد تا آب و مواد خوراكي چون سبزي را به ميزان كافي در فاصله ميان افطار تا سحر استفاده كنند. وي در پايان گفت: پياده‌روي و ورزش بويژه پس از افطار مي‌تواند تا حدود زيادي براي بدن مفيد باشد.


 حس کردن بوي باران حقيقت دارد 

 
هواشناسان مي‌گويند استشمام بوي باران واقعيت دارد و بويي که پيش از بارش باران يا وقوع طوفان به مشام مي‌رسد بوي خنک و آرامش بخش گاز اوزون است. به گزارش مهر، اوزون فرمي از اکسيژن است و در زبان يوناني به معناي "بو کردن" است.لوئيزا امونز، شيمي دان متخصص تروپسفور در اين باره اين طور توضيح مي‌دهد:" گاز اوزون از کودها و مواد آلاينده نشات مي‌گيرد اما به صورت طبيعي نيز در منابع طبيعي يافت مي‌شود. هنگامي که رعد و برق يا يک شوک الکتريکي باعث جدايي مولکول‌هاي نيتروژن و اکسيژن موجود در اتمسفر مي‌شود، مولکول‌هاي آزاد شده پس از ترکيب با مولکول‌هاي هوا تبديل به نيتريک اکسيد مي‌شود."

به گزارش ساينتيفيک امريکن پس از مجموعه اي از واکنش‌هاي شيميايي گاز اوزون توليد مي‌شود.


 کاريکلماتور 

 دلال ، با زبان جوشکاري مي کند.

جاي فرهاد در «قصر شيرين» خالي بود.

زمين با گازهاي گلخانه اي ، دل گرم شد.

براي هم مي زدند ، هريک با سازي جدا.

دوربين مدار بسته هم چشم چراني مي کند.

"شيشه بر" متهم به داشتن خرده شيشه شد.

چشم اش آب ‎سياه آورد ، همه را سياه ‎پوست مي بيند.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

دوباره بازي كنند!

مهدي طوسي

در خبرهاي مربوط با بازي پرسپوليس تهران و نفت آبادان اين جوري آمده كه نفتي ها به شدت از بازي مقابل پرسپوليس ناراحتند و عنوان كردند كه اين بازي اصلا جوانمردانه نبود كه قرمزهاي پايتخت درست يك دقيقه مانده با پايان بازي به ما گل بزنند و فرصت جبران را از ما بگيرند!

گفته مي شود كه فدراسيون گفته: حق با نفتي هاست و به همين دليل بازي را تكرار مي كنيم و اگر يك بار ديگر قرمزها بخواهند در دقيقه آخر بازي گل بزنند آنها را محروم مي كنيم!


 اما خبر 

 چرا زمين خشك است؟

تحليل‌هاي جديد دانشمندان اين واقعيت كه چرا زمين خشك است را توضيح مي‌دهد. به گزارش ايسنا، كمبود آب در زمين همواره ذهن محققان را به خود مشغول كرده است. يك مدل استاندارد موجود اين واقعيت كه چگونه منظومه شمسي از يك ديسك گازي تشكيل شده را توضيح مي‌دهد. مطالعه اين ديسك چرخشي متشكل از گاز و گرد و غبار كه ميلياردها سال قبل خورشيد را احاطه كرد، نشان مي‌دهد كه زمين بايد يك سياره آبي باشد. مدل مزبور همچنين از آن حكايت دارد كه زمين بايد از ماده يخي و در ناحيه‌ اي حول خورشيد شكل گرفته باشد كه در آن‌جا دماها براي متراكم كردن يخ از اين ديسك به اندازه كافي پايين بوده‌اند و بنابراين زمين بايد از ماده‌ اي غني از آب تشكيل شده باشد. هم اكنون اين پرسش مطرح است كه با وجود اين واقعيت چرا سياره ما نسبتاً خشك است. تحليل جديد مدل ديسك منسجم (accretion-disk model) كه توضيح دهنده چگونگي شكل‌گيري سيارات از يك ديسك باقي مانده به دور خورشيد است، دليل احتمالي خشكي نسبي زمين را مطرح مي‌كند. اين تحقيق كه توسط ربكا مارتين و ماريو ليويو از موسسه علوم تلسكوپ فضايي در بالتيمور رهبري شد، نشان مي‌دهد كه زمين از بقاياي صخره‌يي و در منطقه‌ اي خشك و گرم‌تر يعني در درون ناحيه‌يي موسوم به «خط برفي» (snow line) شكل گرفته است. 

تاثير شغل پدر بر نارسايي‌هاي مادرزادي نوزاد

مطالعات جديد نشان مي‌دهد پدراني كه داراي شغل‌هايي خاص هستند، بيشتر در معرض خطر داشتن فرزنداني با مشكلات مادرزادي قرار دارند. به گزارش ايسنا، محققان دانشگاه كاروليناي شمالي داده‌‌هاي «مطالعه ملي پيش‌گيري از نارسايي‌هاي تولد امريكا» را مورد بررسي قرار دادند. آن‌ها مشاغل نزديك به يك هزار مرد را كه فرزندي با مشكلات حين تولد داشتند بررسي كردند. اين داده‌‌ها با اطلاعات به دست آمده از چهار هزار مرد كه فرزندانشان به ناهنجاري‌هاي مادرزادي مبتلا نبودند، مقايسه شد. محققان از يك مدل رياضي براي تحليل‌ خود بهره بردند و مشاغل را بر اساس قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي يا ديگر خطرات بالقوه به 63 گروه گروه‌بندي كردند. آن‌ها دريافتند كه فقط دو سوم اين شغل‌هاي تحليل شده به داشتن فرزندي با نقص تولد مرتبط بودند و يك سوم آن‌ها با هيچ نوع خطر افزايش يافته ارتباط نداشتند. مشاغل خطرناك شامل معمار و طراح، متخصصان مراقبت‌هاي بهداشتي، دندانپزشكان، آتش‌نشانان، ماهيگيران، كارگران مونتاژ خودرو، هنرمندان، كارگران تاسيسات ذوب و ريخته‌گري‌ها، كارگران معادن سنگ، بلوئرها و كاترهاي شيشه، نقاشان، رانندگان قطار، سربازان و رانندگان تجاري بودند. در اين مطالعه مشاغلي نيز با نقايص متعدد مرتبط بودند كه مي‌توان به هنرمندان (نقص دهان، چشم، گوش، روده، جوارح و قلب)، عكاسان و پردازنده‌هاي عكس (غياب يا بافت ناقص چشمي، آب‌مرواريد، گلوكوم)، رانندگان (غياب يا بافت ناقص چشم، گلوكوم) و خاكبردارها و متصديان فضاهاي باز(ناهنجاري‌هاي روده) اشاره كرد. به ادعاي دكتر آندرو اولشان از دانشگاه كاروليناي شمالي، تعدادي از اين شغل‌ها با بيش از يك نقص و در حوزه يكسان آناتومي مرتبط بودند. براي نمونه، عكاسان و پردازنده‌هاي عكس با سه نوع نقص مجزاي چشم مرتبط بودند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون