جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2538- تاریخ : 1391/04/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرتهران :
پيشنهاد افزايش 15 درصدي نرخ سرويس مدارس را داده‌ايم

«معاونت پرورشي و فرهنگي آموزش و پرورش» و «بنياد علوي» تفاهمنامه امضاءكردند؛
بنيادعلوي متولي اردوهاي دانش آموزان مناطق غيربرخوردارشد


آزمون سلامت رواني به ادامه تحصيل كمك مي كند


قـلـم معـلــم


از گوشه و كنار


كاغذ اخبـار


زنگ تفريح
عكس: همايون لنگرودي (بديع فر)

نتيجه مدارس سمپاد و نمونه دولتي اعلام شد


 مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرتهران :
 پيشنهاد افزايش 15 درصدي نرخ سرويس مدارس را داده‌ايم 

 
مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرتهران از پيشنهاد افزايش 15درصدي نرخ سرويس‌مدارس در سال‌جاري خبرداد و گفت: اين لايحه تدوين‌شده اما هنوز براي شوراي شهرتهران ارسال‌نشده‌است. محمداحمدي‌بافنده در گفتگو با مهر با بيان اين که نرخ سرويس مدارس مانند ساير نرخ‌ها افزايش‌مي‌يابد گفت: نبايد رقم‌ها آنقدر بالا باشد که شهروندان ترجيح‌دهند براي جا‌به‌جايي‌هاي روزانه خود از وسايل نقليه ديگري استفاده کنند. وي که سال گذشته وعده‌داده‌بود براي استفاده بيشتر از ظرفيت سرويس‌مدارس در اين حوزه تورهاي گردشگري مدارس را راه اندازي‌مي‌کنند درخصوص زمينه‌هاي اجرايي‌شدن اين پروژه گفت: تاکسيراني آمادگي انجام اين کار را دارد اما انجمن اولياءومربيان و مديران‌مدارس و مناطق، آن طور که بايد از ظرفيت‌هاي موجود استفاده‌نمي‌کنند و به جاي استفاده از خودروهاي استاندارد و رانندگان تاييد صلاحديد شده، قراردادبستن با ساير خودروها را ترويج مي كنند.

احمدي‌بافنده با بيان‌اينکه هفت‌هزار ون در سطح شهرتهران تردد دارند گفت: با اين تعداد خودرو، تاکسيراني آمادگي‌دارد تورهاي‌گردشگري از موزه‌ها و مکانهاي تاريخي و تفريحي را برگزارکند زيرا هنوز بسياري از دانش‌آموزان ما از موزه‌هاي داخل شهر بازديدنکرده اند.

وي با اشاره به اينکه کادر مدارس مي توانند با استفاده از تاکسي اشتراکي "share taxi" که در تمام دنيا مرسوم است از آلودگي هوا و ترافيک بکاهند گفت: سازمان تاکسيراني اين آمادگي را دارد که براي تمامي کادرمدارس که در نزديکي هم زندگي‌مي‌کنند يا در يک مسير هستند اين سيستم را تعريف‌کند تا کادر مدارس کم‌تر از خودروي‌شخصي خود استفاده‌کنند.


 «معاونت پرورشي و فرهنگي آموزش و پرورش» و «بنياد علوي» تفاهمنامه امضاءكردند؛
 بنيادعلوي متولي اردوهاي دانش آموزان مناطق غيربرخوردارشد 

 تفاهمنامه همکاري بين معاونت پرورشي و فرهنگي آموزش و پرورش و بنياد علوي براي انجام اردوهاي دانش آموزان مناطق غير برخوردار کشور منعقد شد. به گزارش پانا، با توجه به آغاز فصل تابستان و ايجاد زمينه مناسب براي برگزاري اردوهاي مختلف دانش آموزي و استفاده از اوقات فراغت دانش آموزان، تفاهمنامه همکاري بين معاونت پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش و بنياد علوي منعقد شده است.

براين اساس، هدف از انعقاد اين تفاهمنامه، غني‌سازي اوقات فراغت، توسعه کمي و کيفي اردو و بازديد دانش آموزي و فراهم‌نمودن زمينه اجتماعي‌شدن دانش‌آموزان، خودباوري و مسئوليت‌پذيري خواهدبود.

همچنين استفاده دانش‌آموزان غيربرخوردار کشور از موهبت خدادادي، آشنايي آنها با اماکن تاريخي، فرهنگي و سياحتي کشورمان، بهره‌گيري از ظرفيت ساير سازمان‌ها و نهادها در تحقق اين امر، بنيادعلوي وابسته به بنيادمستضعفان انقلاب‌اسلامي داراي اساسنامه به شماره‌ثبت‌385، با همکاري و هماهنگي معاونت پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش در چارچوب تفاهمنامه‌اي اقدام به برگزاري اردوهاي دانش‌آموزان دوره‌هاي تحصيلي در سطوح منطقه‌اي، استاني، قطبي و کشوري مي نمايد. در ماده يک اين تفاهمنامه موضوع آن «اردوهاي دانش‌آموزان مناطق غيربرخوردار کشور» ذکرشده که توجه به اين دانش‌آموزان در دستور‌کار قرار‌گرفته است. ماده‌2 اين تفاهمنامه نيز به برگزاري اردوها در مجموعه هاي فرهنگي و ورزشي و اردوگاه هاي بنياد علوي و آموزش و پرورش در اولويت قرارخواهدگرفت.

همچنين ماده3 اين تفاهمنامه به تعهدات بنياد علوي اشاره دارد که شناسايي مناطق و دانش‌آموزان غيربرخوردار (گروه هدف) از مواردي است که بنياد علوي بايد انجام دهد.

به گزارش پانا، برگزاري اردوهاي دانش آموزي در دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و متوسطه دختر و پسر توسط بنياد علوي و تقبل تمام هزينه‌هاي برگزاري اردوها اعم از اسکان، پذيرايي و حق الزحمه عوامل اجرايي ميزبان، هدايا و تامين هزينه هاي اياب و ذهاب نيز با بنياد علوي خواهد‌بود.


 آزمون سلامت رواني به ادامه تحصيل كمك مي كند  

 رئيس اداره تربيتي آموزش‌وپرورش شهرتهران از اجراي آزمون سلامت‌رواني در 724 منطقه کشور خبرداد. رئيس اداره تربيتي آموزش‌وپرورش‌شهرتهران گفت: آزمون سلامت و بهداشت رواني در 32 استان و 724 منطقه کشور در حال اجرا است.

عباس تحريري در گفتگو با پانا در خصوص آزمون هاي تحصيلي که در مدارس برگزارمي‌شود گفت: آزمون استعدادتحصيلي يکي از اين آزمونها است که به کمک آن والدين و دانش آموزان از ظرفيت هايي که در دانش‌آموز نهفته است مطلع مي شوند که اين خود به دانش آموز کمک شاياني براي ادامه تحصيل مي کند.

تحريري آزمون بهداشت يا سلامت رواني را از ديگر آزمون هايي برشمرد که توسط آموزش و پرورش و در راستاي کمک هر چه بيشتر به دانش آموزان و خانواده هاي آنان براي شناخت هر چه بيشتر روحيات دانش آموزان برگزار مي شود. وي در اين باره افزود: نتايج و اطلاعات مربوط به اين آزمون به صورت کاملاً محرمانه بين دانش‌آموز و مشاور باقي‌مي ماند و نهايتاً منجر به شناخت وضعيت رواني اجتماعي، فرهنگي و رفتاري دانش آموز مي شود.

رئيس اداره تربيتي آموزش و پرورش شهر تهران، درباره نحوه برگزاري اين آزمون گفت: زمان برگزاري آزمون سلامت رواني در اختيار مشاور است تا در زمان مناسب آن را اجرا کند ولي عمدتاً اين آزمون به صورت جمعي برگزارمي شود. وي افزود: با اجراي اين آزمون مدارس پرآسيب، شرايط فرهنگي و ميزان روابط خانوادگي دانش‌آموزان و ارتباط آنها با اولياءشان، ميزان جذاب بودن ارتباط معلم و دانش آموز و نيز ميزان تأثير گروه همسالان و ارتباط گروهي دانش آموزان با هم مشخص مي شود.

تحريري ادامه داد: اين آزمون مي تواند به مديران مدارس براي کسب اطلاعات کلي از وضعيت رواني و رفتاري دانش آموزان، رسيدگي به موقع به مشکلات دانش آموزان پر خطر و معرفي آنها به مشاور براي مداخله به هنگام کمک مي کند. وي خاطرنشان کرد: آزمون بهداشت يا سلامت رواني در 32 استان و 724 منطقه کشور در حال اجرا است و هيچ آزموني به اندازه آن روايي ندارد.


 قـلـم معـلــم 

شيوه ايجاد علاقه دانش آموزان به زبان عربي

نويسنده: ياور رضايي، سرگروه عربي استان كرمانشاه

قسمت هفتم و پاياني

10. براي آموزش مفاهيم ديني و مذهبي كه البته هدف اصلي درس عربي است لازم نيست كه حتما به صورت مستقيم عمل كرد و خود آيات و احاديث و ادعيه را آورد بلكه مي توان در انتخاب متون كتاب از پركاربردترين واژه هاي قرآني و حديثي بهره گرفت.

نتيجه گيري

از آنچه كه گفتيم نتيجه مي گيريم كه اصولا براي آموزش هر زباني چهارمهارت عمده مي توان مورد توجه باشد اين چهارمهارت عبارتند از:

1. مهارت تكلم

2. مهارت نوشتن

3. مهارت شنيدن

4. مهارت خواندن

كسب مهارت خواندن ممكن ترين و اصولي ترين هدفي است كه برنامه آموزش عربي مدارس ما بايد در پي دستيابي به آن باشد.

آميختگي ادبيات فارسي را با عربي نبايد از يادبرد.

پي نوشت: زيرنظر قاسم كريمي، دفتر برنامه ريزي و تأليف كتب درسي چاپ: دفتر چاپ و توزيع، تيرماه 77

منابع:

1. قرآن

2. احاديث نبوي(نهج الفصاحه)

3. اشعار حافظ ديوان حافظ چاپ اميدوار چاپ چهارم پاييز 74 كانون انتشارات پيام محراب

4. قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران گردآورنده ناصررسايي نيا چاپ آفتاب چاپ چهارم79

5. گزيده هايي از مقالات اساتيد زبان عربي


برگرفته از : فصل نامه آموزش معارف اسلامي، دوره بيست و چهارم، بهار 91


 از گوشه و كنار 

مديركل آموزش متوسطه نظري وزارت آموزش و پرورش اعلام كرد:

رشته علوم و معارف اسلامي در دبيرستانهاي كشور ايجاد مي شود

با آغاز سال‌تحصيلي 92-91، رشته‌علوم‌و‌معارف‌اسلامي در دبيرستانهاي‌سراسر‌كشور ايجاد‌مي شود. به گزارش شاپرك و به نقل از مركزاطلاع‌رساني و روابط‌عمومي‌، مدير‌كل آموزش‌متوسطه‌نظري وزارت آموزش ‌و‌پرورش با اعلام مطلب‌فوق گفت: با توجه به جايگاه مهم رشته‌علوم‌و‌معارف‌اسلامي در دوره متوسطه، مديران دبيرستانهاي سراسركشور مي توانند در سال تحصيلي92-91 علاوه بر رشته هاي رياضي فيزيك، علوم تجربي و علوم انساني، از دانش‌آموزان پايه دوم متوسطه در رشته‌علوم‌و‌معارف‌اسلامي ثبت‌نام‌كنند. افشاني‌ با بيان‌اينكه پيش‌از اين رشته علوم و معارف اسلامي در دبيرستانهاي معارف وجودداشت افزود: دانش‌آموزان پايه اول‌دبيرستان براي ثبت‌نام در اين رشته‌تحصيلي مي توانند با مراجعه به دبيرستان‌هاي سراسركشور و همراه‌داشتن برگه هدايت تحصيلي، در سال دوم متوسطه و در رشته علوم و معارف اسلامي ادامه تحصيل دهند.


معاون‌پرورشي‌وفرهنگي وزارت آموزش‌وپرورش خبرداد:

زمان و مكان برگزاري اردوها و جشنواره هاي ملي دانش آموزي كشور تعيين شد

معاون‌پرورشي‌و‌فرهنگي وزارت‌آموزش‌و‌پرورش از شركت پنج هزارو428 دانش آموز در اردوها و جشنواره‌هاي ملي دانش آموزي در تابستان91 خبرداد. به گزارش شاپرك و به نقل از مركزاطلاع‌رساني و روابط‌عمومي وزارت آموزش‌و‌پرورش‌، حسين‌ه‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژبري با اشاره به تعيين‌زمان‌و‌مكان برگزاري اردوها و جشنواره‌هاي‌ملي دانش‌آموزي توسط شوراي برنامه‌ريزي اداره‌كل فرهنگي وهنري معاونت پرورشي‌و‌فرهنگي گفت: استان‌هاي‌ چهارمحال وبختياري و همدان در اول شهريورماه سال‌جاري ميزبان جشنواره‌‌ فرهنگي‌و‌ادبي دانش‌آموزان خواهندبود. معاون‌پرورشي‌و‌فرهنگي وزارت آموزش‌و‌پرورش بيان‌كرد:890 دانش‌آموز در بخش فرهنگي و 1600دانش‌آموز در بخش هنري اين جشنواره حضورخواهنديافت. وي افزود: زمان برپايي جشنواره‌ هنري رشته‌هاي دستي و تجسمي و هنرهاي آوايي نيمه‌ اول شهريورماه است كه در شهرهاي مشهد و نيشابور برگزارخواهدشد.هژبري با اشاره به مكان برگزاري جشنواره‌‌فيلم و‌تئاتر دانش‌آموزي تصريح‌كرد: استان‌خراسان‌شمالي ميزبان جشنواره‌ فيلم و تئاتر دانش‌آموزي است واين جشنواره در نيمه‌ دوم شهريورماه با شركت دانش‌آموزان دختر و پسر در اين دو رشته برگزار خواهدشد. وي خاطرنشان‌كرد: اردوي دانش‌آموزان مناطق‌مرزي با حضور 668‌دانش آموز از 16 استان كشور در خراسان‌رضوي‌، اردوي اعضاي تشكل‌هاي دانش‌آموزي با حضور 1440دانش آموز در تهران و شوراهاي برتر با حضور 830 دانش آموزدر رامسر و اردوهاي كانون‌هاي فرهنگي تربيتي نيز در تهران تشكيل خواهدشد.


 


 كاغذ اخبـار 

وزير آموزش و پرورش:

متقاضيان سربازمعلمي از حالا در دوره هاي تابستاني شركت كنند

وزير آموزش و پرورش گفت: متعهد به خدمت‌شدن نيروهاي تربيت معلم ورودي سال 1388 براساس قانون منتفي است و آنها سرباز معلم مي شوند. حميدرضا حاجي‌بابايي در گفتگو با پانا و در پاسخ به اين پرسش که وضعيت نيروهاي تربيت معلم ورودي سال 1388 که اعلام شده تا سرباز معلم بشوند و چون قبلا ثبت نام نکرده بودند و منتظر بودند تا مشکلاتشان حل شود، چگونه مي‌شود؟ اظهار‌کرد: هر کاري که قانون مي گويد ما براي آنها انجام مي دهيم. وي در پاسخ به اين پرسش که آيا تعهد به خدمت آنها کاملا منتفي شده است؟ خاطرنشان کرد: قانون اين موضوع را مي خواهد و ما هم مشکل بقيه (آنهايي که خدمت سربازي رفته اند) را حل کرديم.

حاجي بابايي با اشاره به اينکه اگر وزارت آموزش و پرورش نمي خواست مشکل را مرتفع کند آنهايي هم که سربازي رفته بودند با مشکل مواجه مي‌شدند، تصريح کرد: قانون بودجه در پايان ارديبهشت ماه تمام است و قانون جديدي هم در اين باره مصوب نشده است. وي اضافه کرد: واقعا وزارت آموزش و پرورش دوست داشت با آنها همکاري کند؛ الان هم ما مجري قانون هستيم و نمي توانيم تصميم غير از اين بگيريم. يعني اگر قانون وجود دارد که بتواند الان اجراشود و ما آنها را تعهد به خدمت‌بگيريم، قانون را به ما بدهند تا انجام‌دهيم و حالا كه نيست ما مي‌توانيم آنها را سربازمعلم بگيريم.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا براي سرباز معلم شدن آنها مشکلي وجودندارد و از چه زماني مي توانند ثبت نام کرده و اگر بخواهند سرباز معلم شوند اقدام‌کنند؟ گفت: بايد از همين الان بروند و در تابستان دوره ببينند. اعلام شده است در سراسر کشور و
مي توانند بروند و کار را دنبال کنند.حاجي بابايي افزود: غير از اين نيروها، 5‌هزار نيروي سربازمعلم ديگر مي‌گيريم و آنها هم مثل بقيه بروند ثبت نام کنند و کارهايشان را انجام دهند.وزيرآموزش‌و‌پرورش تصريح کرد: ما با نيروهاي مسلح هماهنگ مي کنيم آنها در تابستان دوره بينند و ما هم براي آنها دوره مي گذاريم و از اول مهر به سرکار مي روند.


براي يادگيري زبان انگليسي از اينترنت استفاده كنيد

با استفاده از برخي وب سايت ها مي توان سطح آموزش و يادگيري زبان انگليسي را افزايش داد. به گزارش پانا به نقل از زوميت، همه ما به اهميت يادگيري زبان انگليسي واقفيم و از اين رو براي يادگيري هرچه بهتر زبان انگليسي مي‌توان از اينترنت نيز بهره‌برد. در اين جا چند سايت معرفي‌مي شود که براي يادگيري هرچه بهتر زبان انگليسي مفيد است.وب سايت Road to Grammar يکي از ساده‌ترين سايت‌هاي موجوداست که به کمک آزمون‌هاي تمريني به تدريس گرامر مي‌پردازد. اين سايت براي آمادگي در آزمون‌هايي همچون تافل و اي‌اس‌ال بسيار مفيد است. زبان آموز مي تواند در آزمون‌هاي مربوطه که در قالب برنامه فلش آماده شده‌اند، شرکت‌کند. حتي مي‌توان اين آزمون‌ها را به صورت PDF دانلودکرده و سپس به صورت آنلاين به حل آن پرداخت. حتي در بخش بازي‌هاي اين وب سايت نيز مي توان از بازي‌هاي آموزشي بهره برد و سطح زبان را ارتقا داد.حتي معلمان زبان نيز مي توانند از اين سايت استفاده کنند. به اين ترتيب که معلمان مي توانند به بخش درسنامه اين سايت رفته و مطالب را براي دانش آموزان دانلودکنند. البته بهتراست دانش آموزان نيز با اين سايت آشنايي داشته باشند تا بيشتر فعاليت کنند. از ديگر نکات مثبت اين سايت مي توان به قابليت کاربري براي زبان آموزان کم سن و سال اشاره کرد که امتياز مهمي محسوب مي شود.


دانش آموزان ايراني در مسابقات جهاني مالزي مدال طلاگرفتند

دانش آموزان ماکويي در مسابقات جهاني اختراعات مالزي دو مدال طلا را کسب کردند. به گزارش پانا، هادي قليزاده و احمد‌جهانگرد‌تکالو دانش‌آموزان دبيرستان شهيدمطهري ماکو در مسابقات Itex 2012 مالزي با اختراع شاسي‌ارتجاعي خودرو که به تأييد پژو فرانسه نيز رسيده است موفق به کسب دو مدال طلا شدند.اين دو دانش آموز توانستند بهترين اختراع اين دوره از مسابقات را نيز به دست آورند.


معاون پژوهشي وزير آموزش و پرروش:

مركزآمار و فناوري اطلاعات و ارتباطات آموزشي بسترهاي فني را براي يادگيري الكترونيك فراهم مي كند

معاون پژوهشي وزير و رييس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي گفت: محتواي الکترونيکي آموزشي جزيي از بسته آموزشي است. به گزارش پانا به نقل از روابط عمومي و اموربين الملل سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي، محي‌الدين بهرام محمديان، گفت: توليدکنندگان محتواهاي آموزشي الکترونيک در بخش غيردولتي موظف به رعايت استانداردهاي اعلام شده اين سازمان هستند. محمديان خاطرنشان کرد: توزيع هرگونه محتواي آموزشي و کمک آموزشي به صورت فيلم، لوح فشرده، نشريات الکترونيکي، نشريه و کتاب بدون اخذ مجوز و تاييديه از سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي در مراکز آموزشي غيرقانوني است. وي افزود: ارائه هرگونه محتواي آموزشي درشبکه ارتباطات آموزشي مدارس نيز تابع همين ضوابط است.رييس سازمان پژوهش وبرنامه ريزي آموزشي ضمن اعلام حمايت از توليدکنندگان و پديدآورندگان محتواهاي آموزش الکترونيک اعلام کرد: مرکزآمار و فن آوري اطلاعات وارتباطات آموزشي تلاش مي کند بسترهاي فني لازم رابراي يادگيري الکترونيک توسعه و گسترش دهد.


 زنگ تفريح 
 عكس: همايون لنگرودي (بديع فر)


 نتيجه مدارس سمپاد و نمونه دولتي اعلام شد 

به گزارش شاپرك و به نقل از روابط عمومي اداره كل آموزش و پرورش شهرتهران، داوطلبين ورود بـه مدارس استعدادهـاي‌درخشان‌(سمپـاد) و نمونه‌دولتي مهرماه1391، به منظور اطلاع از نتيجه آزمون به آدرس www.tedu.ir مراجعه نمايند. دانش آموزان با مراجعه به سايت صرفا با ورود كد شناسه و كد ملي مي توانند از نتيجه آزمون و محل ثبت نام مطلع گردند. لازم است موارد اعلامي اطلاعيه شماره يك صادره در سايت www.tedu.ir مورد توجه جدي قرار گيرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون