جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2538- تاریخ : 1391/04/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


ماه رمضان امسال، كودكان هم سريال دارند

خاطره‌اي براي کودکان شبکه دو؛
«چاق و لاغر» در انتظار مساعدت مدير براي ساخت


بــبــيــــن


حرفي براي خواندن


ويژه


دنياي انيميشن


 ماه رمضان امسال، كودكان هم سريال دارند 

 
«مثل من مثل تو» عنوان برنامه‌اي ويژه گروه كودك و خردسال است كه به كارگرداني شاهين باباپور و تهيه‌كنندگي داود قچاق براي پخش از شبكه دو سيما تهيه شده و قرار است از اول ماه رمضان به روي آنتن برود.

تهيه‌كننده مجموعه «مثل من مثل تو » در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: اين مجموعه در 60 قسمت توليد شده است كه ما 30 قسمت آن را براي ماه رمضان در نظر گرفتيم و مابقي آن بعد از ماه رمضان پخش خواهد شد؛ در حال حاضر تصويربرداري 30 قسمت مربوط به ماه رمضان به پايان رسيده است و 10 قسمت از 30 قسمت ديگر هم آماده است ولي باقي مانده‌ي كار در حال تصويربرداري است.

داود قچاق ادامه داد: داستان‌هاي مجموعه «مثل من مثل تو» به صورت ايپزودي تهيه شده است و هر قسمت يك داستان مستقل را دنبال مي‌كند و همه مسائلي همچون روز قدس‌، تولد امام حسن‌(ع)، شب‌هاي قدر‌، عيدفطر و ... كه مربوط به ماه مبارك رمضان مي‌شود را به تصوير مي‌كشد. همچنين او با تاكيد بر اينكه مجموعه «مثل من مثل تو» ويژه‌ي گروه كودك و خردسال است، خاطرنشان كرد: در طول 30 ـ 40 سالي كه به عنوان تهيه كننده، كار كودك انجام مي‌دهم به ياد ندارم كه در ماه رمضان براي كودكان و خردسالان هم سريال بسازند و فكر مي‌كنم اين اولين بار است كه براي اين گروه سني در ماه رمضان سريال توليد كرديم؛ البته داستان‌هاي اين مجموعه به گونه‌اي است كه حتي پيرمردهاي 100 ساله هم آن را تماشا مي‌كنند چرا كه همه‌ي بينندگان را براي لحظاتي به ياد كودكي‌شان مي‌اندازد.

وي در ادامه با اشاره به داستان‌ مجموعه «مثل من مثل تو» توضيح داد: اين مجموعه زندگي يك خانواده متدين و اصيل ايرني را به تصوير مي‌كشد كه متشكل از پدر و مادر‌، پسر 21 ساله‌، دختر 19 ساله‌، پدربزرگ و نيز يك پسر 12 ساله است كه قهرمان اصلي داستان هم همين پسر 12 ساله است اين مجموعه مسائلي را مطرح مي‌كند كه مربوط به ماه رمضان، روزه‌داري و ... است.

تهيه‌كننده مجموعه «مثل من مثل تو» پيام اصلي اين سريال را به كودكان‌، خودسازي و سپس توده‌سازي دانست و افزود: در اين مجموعه يكسري كارهاي اخلاقي مطرح مي‌شود و به كودكان ياد مي‌دهد كه دروغ نگويند و مسائل انساني را از همان كودكي به زندگي خود حاكم كنند. به عقيده من اگر در ارتباط با مسائلي كه مربوط به كودكان و خودسازي آنها مي‌شود ريز شويم و نگاه درستي به آنها داشته باشيم آينده‌ي خوبي خواهند داشت.

قچاق درباره شتاب و عجله‌اي كه هميشه در توليد كارهاي مناسبتي حاكم است، گفت: توليد مجموعه «مثل من مثل تو» با توجه به مناسبتي بودن اصلا عجله و شتابي در توليد آن نبود؛ چرا كه ما تصويربرداري آن را از حدود دو ماه پيش آغاز كرديم و از همان زمان كارمان را مرتب پيش برديم.

او درباره‌ي بازيگراني كه در مجموعه «مثل من مثل تو» ايفاي نقش مي‌كنند، توضيح كوتاهي ارائه داد و خاطرنشان كرد: من در اين مجموعه از بازيگران خوب و حرفه‌يي استفاده كردم و از همه‌ي آنها رضايت دارم به ويژه علي سليماني كه نقش يك معلم را ايفا مي‌كند. به طوري كلي من در همه كارهايم در حالي كه كار كودكانه است ولي از بازيگران قوي و حرفه‌يي استفاده مي‌كنم اين مجموعه به دليل اينكه ويژه‌ي گروه كودك و خردسال است علاوه بر بازيگران بزرگسال، 20 كودك ايفاي نقش مي‌كنند كه اين به نظرم كار سختي است.

قچاق در پايان با گله‌مندي از اينكه در حال حاضر به توليد كار كودك بي‌مهري مي‌شود، به خبرنگار ايسنا گفت: من فكر مي‌كنم كه توليد كار كودك هنوز جا نيفتاده است به همين خاطر بي‌مهري‌هايي صورت مي‌گيرد در توليد كارهاي كودك صحبت زياد زده مي‌شود اما متاسفانه عمل نمي‌كنند در حالي كه بايد به توليد اين گونه آثار اهميت زيادي داده شود.

امروز فردا

به گزارش ايسنا، سريال «مثل من مثل تو» كه پيش از اين نامش «امروز و فردا» بود، ماه رمضان امسال از شبكه دو سيما به روي آنتن مي رود.

در اين مجموعه بازيگراني همچون علي سليماني،‌ جليل فرجاد‌، رضا توكلي‌، لاله صبوري‌، خسروي‌، امير تيمورسرايي مقدم‌، اكبر مددي مهر‌، برانوش سيف الهي‌، پدرام اسدزاده‌، عرفان فرجي،‌ آرش شيري و... ايفاي نقش مي‌كنند.

ديگر عوامل كه در ساخت اين مجموعه همكاري دارند عبارتند از:

دستيار تهيه‌كننده: سجاد محمودي، سرپرست نويسندگان: احمد حامد،‌ گروه نويسندگان: مهدي كوشكي‌، سيد جواد رهنما،‌ بيتا شباهنگ،‌ ارسلان اميري‌، دستيار كارگردان و برنامه‌ريز: محسن حسن پور، مدير تصويربرداري: مرتضي غيبي‌، دستيار تصويربردار: يوسف ساغري، مدير صدابرداري: سامان شهامت‌، طراح صحنه و لباس: شيرين بوريايي دوست،‌ تدوين: بنيامين قچاق‌، آهنگساز: حسين فاضل‌، منشي صحنه:‌ سهيلا كاشفي،‌ مدير تداركات:‌ مرتضي قهرماني‌، تيتراژ: نهال مرزبان‌، طراح گريم: سيد جلال موسوي،‌ دستياران تدوين: محمدرضا سليمي،‌ شقايق عرفي نژاد.


 خاطره‌اي براي کودکان شبکه دو؛
 «چاق و لاغر» در انتظار مساعدت مدير براي ساخت  

 سينماپرس-گروه تلويزيون/ گروه کودک و نوجوان شبکه دو با دريافت دو طرح تازه از علي‌اصغر آزادان براي سري جديد «چاق و لاغر»، امکان ساخت اين مجموعه را بيشتر کرد. به گزارش سينماپرس، طرح ساخت سري تازه مجموعه «چاق و لاغر» که زمان طولاني‌اي است در گروه کودک و نوجوان شبکه دو آرشيو شده است، و در پيگيري‌هاي علي‌اصغر آزادان تهيه‌کننده بي‌ نتيجه‌اي مانده بود حالا با قول مساعدت روبه‌رو شد.

بنا به اين گزارش، آزادان تهيه‌کننده سريال «چاق و لاغر» گفت: دو متن به گروه نوجوان شبکه دو سيما ارائه کرده‌ايم و منتظريم تا مدير محترم اين گروه نظرش را در اين‌باره اعلام کند. وي درخصوص داستان سري جديد «چاق و لاغر» بيان کرد: همان دو کارآگاه چاق و لاغر را در اين سري هم خواهيم داشت و در دفتر کار آگاهي‌‎شان مشغول به کار هستند. رئيس بزرگ هم در اين سري هست. مأموريت‌هايي به چاق و لاغر سپرده مي‌شود که آن‌ها با اشتباهات‌شان در راه کشف موضوع به مشکلاتي بر مي‌خورند. سعي خواهيم کرد هر 4، 5 قسمت يک داستان را پيگيري کنيم و اميدوارم با مساعدت مدير گروه، از شهريورماه تصويربرداري کار را آغاز کنيم.

تهيه‌کننده «چاق و لاغر» درخصوص استفاده از بازيگران قبلي در اين سري هم مي‌گويد: سن بازيگران باعث شده تا به فکر استفاده از بازيگران ديگر باشيم سعي خواهيم کرد «چاق و لاغر» را به روز شده بسازيم تا موضوع آن براي بينندگان ملموس‌تر باشد.


 بــبــيــــن 

در اعتصابي در برزيل يکي از ژنرال‌ها اعلام کرد "امروز روز تولد من است. لطفا با هم درگير نشويد." و بعد، گروهي از معترضان او را غافلگير کردند. برترين‌ها.


 حرفي براي خواندن 

 -ما براي يادگيري به دنيا آمده‌ايم و جهان، معلم ماست وقتي در درسي مردود مي‌شويم بايد دوباره ثبت‌نام کنيم... و دوباره! تا درس امروز را نياموزيم به کلاس بالاتر نمي‌رويم و درسهاي دنيا را پاياني نيست!

-ماموريت تو در زندگي تغيير جهان نيست. تو مامور تغيير خويشتني. و تمامي راه حل ها در درون توست.

- بلوطها يک شبه بزرگ نمي‌شوند آنها نيز در فرايند بزرگ شدن خود، برگها و شاخه‌ها و پوستهاي زيادي را از دست داده‌اند. الماسها هم يک شبه شکل نمي‌گيرند. هر چيز ارزشمند، هر چيز زيبا و هر چيز عظيم در اين جهان براي اين‌گونه شدن به زمان نياز داشته است.

"آندرو متيوس"


 ويژه 

با فروش 11 ميليون دلاري در 2 روز اول اکران؛

اکران جهاني قسمت چهارم «عصر يخبندان» آغاز شد

سينما پرس-گروه سينما/ قسمت چهارم انيميشن‌هاي سينمايي دنباله‌دار «عصر يخبندان»، 2 هفته زودتر از آمريکاي شمالي، روي پرده سينماهاي ساير کشورهاي جهان رفت. به گزارش سينما پرس، در حالي 2 انيميشن سينمايي «ماداگاسکار 3» (Madagascar) و «دلير» (Brave) براي چندين هفته است که صدر گيشه سينماهاي جهان و آمريکاي شمالي را در تسخير خود در آورده اند، قسمت چهارم انيميشن‌هاي سينمايي دنباله‌دار «عصر يخبندان» به نام «عصر يخبندان؛ رانش قاره‌اي» (Ice age: Continental Drift) نيز اکران خود را 2 هفته زودتر از آمريکاي شمالي، در سينماهاي ساير کشورهاي جهان به خوبي آغاز کرده است.

بنابر گزارش پايگاه اطلاع رساني هاليوود ريپورتر، «عصر يخبندان؛ رانش قاره‌اي» که اکران خود در را بسيار قدرتمند آغاز کرده است، توانسته در 2 روز اول اکران خود در 21 کشور جهان فروشي برابر با 11 ميليون دلار را براي خود رقم بزند.استيو مارتينو و مايک تارمير به طور مشترک کارگرداني قسمت چهارم «عصر يخبندان» را برعهده دارند و بازيگراني مانند ري رومانو، دنيس ليري، کوئين لطيفه و جنيفر لوپز به جاي شخصيت هاي اين انيميشن سينمايي حرف زده اند.

برطبق اظهارات پيشين شرکت فيلمسازي «فاکس قرن بيستم» که مسئوليت ساخت و اکران قسمت چهارم «عصر يخبندان» را برعهده دارند، قسمت چهارم اين انيميشن هاي سينمايي از تاريخ 13 جولاي (23 تير) تابستان سال جاري روي پرده سينماهاي آمريکا شمالي مي رود.

قسمت هاي اول تا چهارم مجموعه انيميشن هاي «عصر يخبندان» به ترتيب در سال هاي 2002، 2006 و 2009 ميلادي و با عناوين «عصر يخبندان»، «عصريخبندان؛ ذوب» (Ice Age: The Meltdown) و «عصر يخبندان؛ انقراض دايناسورها» (Ice Age: Dawn of the Dinosaurs) روي پرده سينماهاي سراسر جهان رفته اند.همچنين 3 قسمت پيشين انيميشن هاي «عصر يخبندان» نيز به ترتيب فروشي برابر با 383، 655 و 886 ميليون دلار را در سينماهاي سراسر جهان براي خود رقم زده اند.


عروسك‌هاي غول‌پيكر آمدند؛

جشنواره‌ي تئاتر عروسكي به ياد جواد ذوالفقاريافتتاح شد

عروسك‌هاي غول پيكر به صحنه آمدند و بچه‌هاي «پاتوق كودك» يك خان از هفت خان رستم را اجرا كردند. به گزارش خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاري دانشجويان ايران، در مراسمي كه عصر روز گذشته ـ 10 تير ماه ـ براي آغاز چهاردهمين جشنواره تئاتر عروسكي برپا شد، گروه اجرايي نمايش «زندگي من» با حضور در محوطه باز مجموعه تئاتر شهر، بادبادك‌هايي را به ياد جواد ذوالفقاري به هوا فرستادند. در اين دوره از جشنواره كه نخستين دوره‌اي است كه جواد ذوالفقاري در آن حضور ندارد هنرمندان تئاتر عروسكي ياد او را گرامي داشتند. هادي حجازي‌فر يكي از كارگردان‌هاي جوان تئاتر عروسكي، نمايش «زندگي من» را به ياد اين هنرمند در جشنواره اجرا كرد. اين نمايش روز گذشته در دو نوبت در تالار اصلي مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفت و علاوه بر خانواده جواد ذوالفقاري، هنرمنداني چون هنگامه مفيد، هما جدي‌كار،‌ سهراب سليمي،‌ مسعود دلخواه‌ و ... به تماشاي اين اثر نمايشي كه درباره زندگي جواد ذوالفقاري است نشستند. بعد از اولين اجراي اين نمايش، اردشير صالح پور دبير چهاردهمين جشنواره تئاتر عروسكي روي صحنه آمد و گفت: ياد جواد ذوالفقاري هميشه براي تئاتر عروسكي‌ها زنده است. روحش هميشه در ميان ما است چرا كه جشنواره تئاتر عروسكي ايران مديون جواد ذوالفقاري است كه آن را بنياد نهاد.

او با اشاره به اجراي نمايش «زندگي من» اضافه كرد: اين نمايش محصول تلاش دانشجويان است. اميدواريم با خلاقيت‌شان توانسته باشند قدري از ويژگي‌هاي جواد ذوالفقاري را به نمايش بگذارند.

صالح‌پور به نخستين سال‌هاي تاسيس جشنواره تئاتر عروسكي اشاره كرد و افزود: در نخستين سالي كه اين جشنواره تاسيس شد، من به عنوان دانشجو كنار جواد ذوالفقاري بودم.

دبير جشنواره تئاتر عروسكي درباره ويژگي‌هاي نمايش «زندگي من» توضيح داد: نگاه هادي حجازي‌فر در اين نمايش نگاهي فانتزي و گروتسك است، چرا كه ذوالفقاري هميشه طبع طناز و شوخي داشت. او حتي با مرگ هم شوخي كرد و تا آخرين لحظه در برابر مرگ زانو نزد.


 دنياي انيميشن 

انيميشن شير شاه"

کارگردان: راجر آلرز

تهيه‌کننده: دون هان

استوديو: کمپاني والت ديزني

توزيع‌کننده: کمپاني والت ديزني

تاريخ انتشار: 15 ژوئن 1994

مدت زمان: 87 دقيقه

کشور: آمريکا

زبان: انگليسي

شير شاه (به انگليسي: The Lion King) يک انيميشن محصول سال 1994 شرکت والت ديزني است. موسيقي اين اثر توسط آهنگ ساز معروف التون جان ساخته و شعر آن توسط تيم رايس گفته شده و تنظيم آن توسط هانس زيمر انجام شده‌است. اين فيلم برنده جايزه اسکار بهترين موسيقي متن و بهترين ترانه اورجينال شده‌است.

شيرشاه با فروش بيش از 900 ميليون دلار، دومين انيميشن پرفروش جهان و چهاردهمين فيلم پرفروش جهان در تمام دوران‌ها است.

از دنباله اين اثر دو فيلم ديگر به نام‌هاي شيرشاه 2: پادشاهي سيمبا و شيرشاه 1/5 ساخته شد. در سال 2011 اين فيلم به صورت سه‌بعدي دوباره در جهان اکران شد. اين فيلم از نگاه انجمن فيلم آمريکا، يکي از 10 فيلم برتر جهان در سبک پويانمايي (انيميشن) است.

داستان اين اثر، برگرفته از چندين اثر هنري معروف از قصه‌هاي پيامبران گرفته تا نمايش نامه‌هاي ويليام شکسپير است. شيري به نام اسکار که در صدد پادشاهي جنگل است (که اين سمت به برادرش موفاسا رسيده و در آينده به پسر موفاسا، سيمبا مي‌رسد) او موفاسا را مي‌کشد و برادرزاده اش سيمبا را فراري مي‌دهد و سيمبا در آينده بزرگ مي‌شود و مي‌آيد تا انتقام تاج و تختش و البته پدرش را از اسکار بگيرد.

شير شاه ابتدائا، در هنگام توليد، پادشاه جنگل نام گرفته بود. همانند فيلم بمبئي، انيماتورها زندگي و حيات طبيعي حيوانات را مطالعه کردند و برخي از تهيه کننده‌ها بهآفريقا رفتند تا بعضي نماهاي و جلوه‌هاي طبيعي که قرار بود در فيلم نشان داده شود را از نزديک ببينند.

با بهره گيزي بسيار از کامپيوتر، سازندگان فيلم توانستند اثرشان رو به راه‌ها و شکل‌هاي جديدي نشان بدهند.يکي از موارد معروف اين بهره گيري، صحنه رم کردن گاوهاي وحشي است که از جلوه‌هاي سه بعدي زيادي استفاده شد.

اين اثر بر اساس مجموعه «کيمبا شاه سفيد» اثر اسامو تزوکا در دهه 60 ساخته شده‌است. هر چند صاحبان اثر به اين مسئله اذعان نمي‌کنند و اين فرضيه را رد مي‌کنند. هر چند صاحبان اثر شير شاه اعتراف مي‌کنند که مجموعه نمايش هملت اثر شکسپير و داستان‌هاي يوسف و موسي در انجيل و کارتون بمبئي (والت ديزني 1942) اثرهايي بر روي اين انيميشن دو بعدي داشته‌اند.

اين فيلم هم‌زمان با فيلم پوکاهانتس در شرکت ساخته مي‌شد و بسياري از سازندگان و کارمندان شرکت فکر مي‌کردند بايد بهاي بيشتري به فيلم پوکاهانتس داد زيرا از نظر موقعيتي اهميت بيشتري داشت. هر چند، با ورود هر دو با بازار فيلم شير شاه بازتاب‌هاي مثبت بسيار زيادتري نسبت به فيلم پوکاهانتس داشت.

منبع: ويكي‌پديا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون