جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2538- تاریخ : 1391/04/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


نوجوانان بيشترين قرباني جرايم رايانه اي


معرفي 50 برگزيده جشنواره حضرت علي اكبر


دست مكانيكي شكست‌ناپذير در بازي سنگ، كاغذ، قيچي!


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خبر


 نوجوانان بيشترين قرباني جرايم رايانه اي 

 
معاون اجتماعي پليس فضاي تبادل اطلاعات با تاکيد بر اينکه نوجوانان بيشترين قربانيان جرايم رايانه اي در کشور هستند از بررسي طرحي خبرداد که براساس آن ورود افراد زير 14 سال به مکانهايي مانند کافي نت به دليل بروز آسيب هاي احتمالي ممنوع شود.

محسن ميربهرسي در گفتگو با مهر با اشاره به ممنوعيت ورود افراد زير 14 سال به کافي نتها در استان آذربايجان غربي که از سوي دادستاني دستور داده شده است، اظهار داشت: پليس فتا در اين زمينه هنوز بخشنامه اي را به صورت رسمي اعلام نکرده است اما با توجه به اينکه بيشترين قربانيان جرايم رايانه اي را نوجوانان داراي سن پايين تشکيل مي دهند ممنوعيت ورود اين افراد به کافي نتها در دست بررسي قرار گرفته است.

وي با بيان اينکه برخي استانهاي کشور براساس حکم دادستاني اجراي اين بخشنامه را در دستور کار قرار داده اند ادامه داد: بررسي ها نشان مي دهد که افراد کمتر از 14 سال بيشترين فريب مالي را در مکانهايي مانند کافي نتها مي خورند و براين اساس با توجه به شکايتهاي انجام شده خانواده هاي اين قربانيان از کافي نتها، موضوع ممانعت از ورود اين افراد به کافي نتها در دستور بررسي قرار گرفت که در صورت تاييد نهايي اعلام عمومي خواهد شد.

ميربهرسي با تاکيد براينکه اين موضوع در حال حاضر تنها براي کافي نتها است چرا که اين اماکن ممکن است آسيبهاي دوسويه اي را براي کاربران به همراه داشته باشد، تصريح کرد: در زمينه گيم نتها نيز ساماندهي و نظارت از سوي وزارت ارشاد در حال انجام است چرا که اين اماکن مي تواند از نظر بازيهاي نامناسبي که عرضه مي کنند آسيب رسان باشند.

اجتماعي پليس فتا با بيان اينکه خانواده ها بايد از حضور فرزندان خود در اماکني مانند کافي نت و گيم نت کاملا مطلع باشند ادامه داد: در صورت اتمام بررسي اين طرح، نتايج به دست آمده از اجراي آن و استانها و مناطقي که در اين زمينه بيشترين آلودگي را دارند به قوه قضاييه ارائه مي شود که در صورت تاييد دادستان و موافقت با اين طرح، اجراي آن به کل کشور بخشنامه خواهد شد.

وي با تاکيد براينکه اين طرح فعلا سراسري نيست و نيازمند بررسي بيشتر است خاطرنشان کرد: پليس فتا ساماندهي و نظارت بر بازيهاي آنلاين را که مواردي از کلاهبرداري از آن گزارش شده را نيز دستور کار قرار داده است اما در زمينه محتواي بازيها و نوع بازيهايي که در اماکني مانند گيم نت ارائه مي شود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي وارد کار نظارت و ساماندهي
شده است.


 معرفي 50 برگزيده جشنواره حضرت علي اكبر  

 پنجاه جوان برگزيده كشوري در جشنواره حضرت علي اكبر (ع) امروز با حضور رحيمي معاون اول رييس جمهور، عباسي وزير ورزش و جوانان و حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از مقامات لشگري و كشوري معرفي و تجليل شدند.

به گزارش ايسنا 50 جوان برتر كشوري كه امروز با حضور مقامات كشوري و لشگري معرفي و تجليل شدند، در چهارده بخش جوان و كارافريني، جوان ايراني خارج از كشور، جوان و رسانه، مخترع و مبتكر جوان، فيلم و جوان، قرآن جوان، جوان و ادبيات، جوان و موسيقي، جوان با توانايي‌هاي خاص، سرباز جوان، جوان و هنرهاي نمايشي، جوان و هنرهاي تجسمي، كشاورز روستايي جوان و جوان و فعاليت‌هاي اجتماعي بودند.

بنابر اين گزارش نفرات برتر در بخش جوان و كارآفريني علي فروزان، رضا كاظمي و محمد رستمي معرفي شدند.همچنين در بخش جوان ايراني خارج از كشور مجيد تابش، سعيد صدرعاملي، سيدمجتبي گلزان به عنوان جوانان برتر در اين بخش انتخاب و معرفي شدند.

در بخش جوان و رسانه نيز سجاد اميرزادگان، حمزه عباسي و فاطمه كريمي حائز رتبه شده و از آنان تجليل شد. همچنين در بخش مخترع و مبتكر جوان در اين جشنواره نيز حامد نيرومند، حميد مطهري و ياور احمدي به عنوان جوانان برتر در اين حوزه معرفي و تجليل شدند.

بنابراين گزارش جوانان برتر بخش فيلم و جوان جشنواره حضرت علي اكبر (ع) نيز حامد كلجه‌اي، فاطمه دستمرد و حامد كاتبي بودند. در بخش قرآن و جوان نيز علي رضازاده جويباري، حامد شاكرنژاد و حسن محمدي به عنوان سه برگزيده در اين بخش معرفي شدند. در بخش جوان و ادبيات نيز سيدحميدرضا برقعي، سلمان نظافت يزدي و عليرضا بديع به عنوان سه جوان برتر در اين حوزه معرفي شدند. همچنين در بخش جوان و موسيقي نيز فرشاد شيخي، سينا علم و آرش گوران برگزيدگان اين بخش بودند.

به گزارش ايسنا، شاهين زوارغي ملكي، سجاد فلسفي زاده و شاهين ايزديار سه جوان برتر در بخش جوان با توانايي‌هاي خاص جشنواره حضرت علي اكبر (ع) است.


 دست مكانيكي شكست‌ناپذير در بازي سنگ، كاغذ، قيچي!  

محققان ژاپني موفق به ساخت يك دست روباتيك شدند كه قادر به بازي سنگ، كاغذ، قيچي بوده و تمام مسابقات را مي‌برد. به گزراش ايسنا‌، با وجود اينكه انسانها از مزايايي مانند انديشه اصلي، ابتکار، و پيش بيني آينده برخوردار بوده اما روبات طراحي شده توسط آزمايشگاه ايشيكاوا اكو در دانشگاه توكيوي ژاپن از مزاياي بيشتري برخوردار است كه به دليل دارا بودن سيستم بينايي فوق سريع، آن را شكست‌ناپذير كرده است. در حقيقت اين روبات، متقلب بوده و به مشاهده حركت انگشتان دست فرد پرداخته و با تحليل آن در كسري از ثانيه به انتخاب تركيب برنده مي‌پردازد. اما اين تحليل بسيار سريع و غيرقابل مشاهده است. ما انسانها همگي زماني كه برنده نمي‌شويم را مي‌شناسيم. به گفته وب‌سايت اين آزمايشگاه، درك دست انسان توسط اين روبات در يك ميلي ثانيه با يك ديد فوق سريع انجام شده و موقعيت و شكل دست انسان شناسايي مي‌شود.


 کاريکلماتور 

 آب سرگردان با سد درگير شد.

روزگار ، استاد چهره شکني است.

آگهي ترحيم ، بوي حلوا مي دهد.

مرگ در قبرستان پا به ماه مي شود.

فقر و فحشا صيغه ي محرميت خوانده اند.

«آسيا» ، دندان گير ترين لقمه ي کره ي ارض است.

بعضي ها بو را مي شنوند نمي دانم با بيني اشان چه مي کنند.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

گريه کرد و گفت!

مهدي طوسي

باور کنيد که اين خبري که الان مي خوانيد صد درصد درست است. گفته مي شود که مايلي کهن در يک جمع خصوصي گريه کرده و گفته من نمي دانم چرا اينها، اين آقايان، اين دوستان دست از سر تيمي که سالها پيش ما همين جور در آن گل مي زديم و گل مي خورديم و قهرمان مي شديم و قهرمان نمي شديم بر نمي دارند و تصور مي کنند که بايد در اين تيم باشند و هر جوري شده خودشان را در اين تيم معروف بکنند!

گفته مي شود که به زودي زود قرار است که اين مربي حرف هايي که گفته شد را رسانه اي بکند!


 اما خبر 

معافيت کليه فرزندان ذکور خانواده‌هاي شهدا و جاويدالاثران از سربازي

مطابق قانون جديد خدمت وظيفه عمومي، کليه فرزندان ذکور شهدا و جاويدالاثران از خدمت دوره ضرورت معاف مي‌شوند.به گزارش ايسنا ، سرهنگ مسن‌آبادي معاون وظيفه عمومي فرماندهي انتظامي استان مرکزي با اشاره به تغييرات قابل ملاحظه در باب معافيت فرزندان ايثارگران در قانون جديد خدمت وظيفه عمومي گفت: در اين قانون کليه فرزندان ذکور شهدا و جاويدالاثران از خدمت دوره ضرورت معاف مي‌شوند. وي افزود: به ازاي هر 24 ماه آزادگي، 25 درصد جانبازي و سي ماه سابقه حضور در جبهه هر يک از والدين نيز، يکي از فرزندان ذکور آنان معاف مي‌شود و در مورد معافيت کساني که مدت حضور در جبهه يا مدت آزادگي و اسارت آنان به تنهايي در حد معافيت يک فرزند ذکور نيست، بايد تجميع درصد جانبازي، مدت حضور در جبهه و مدت اسارت والدين آنان به عدد 30 برسد. مسن‌آبادي گفت: در اين قانون به ازاي هر شهيد يا جاويدالاثرفاقد فرزند ذكور يک برادر وي مي‌تواند از خدمت دوره ضرورت معاف شود و همچنين از آزادگان با حداقل 25 ماه اسارت يا جانبازان با حداقل 25 درصد جانبازي که فاقد فرزند پسر هستند، نيز مي‌توانند يک برادر خود را از انجام خدمت دوره ضرورت معاف کنند. معاون وظيفه عمومي فرماندهي انتظامي استان مرکزي خاطرنشان کرد: يک فرزندخوانده قانوني ذکور جانبازاني که برابر گواهي بنياد شهيد و امور ايثارگان صاحب فرزند نمي‌شوند، از خدمت دوره ضرورت معاف مي‌شوند.

کاربران بي اطلاع از جاسوسي تلفن هاي همراه هوشمند خود

کاربران تلفن هاي همراه هوشمند آگاه نيستند که تلفن هاي آنها به راحتي بر زندگيشان نظارت و کنترل دارند و مي توانند جزئيات آن را گزارش کنند.به گزارش مهر،‌ کاربران تلفن هاي هوشمند نمي دانند تلفن همراهشان استفاده از فناوري GPS، وبگردي در اينترنت ، پيام ها، ايميل ها و يادداشت هاي تقويمي تلفن همراهشان و به طور کلي هر آنچه که فرد از زماني که بيدار مي شود تا اينکه کجا آخرين عکس را با تلفن خود گرفته است، را مي توانند گزارش کنند.تلفن هاي همراه هر جا که مي رويد با شما هستند، هر آنکه شما مي شناسيد را مي شناسند، مي دانند چه مطالعه مي کنيد و مي توانند در صورت لزوم همه را بعدا گزارش کند.اين توانايي در بازجويي و تحقيقات فردي متهم به قتل مشخص شد.پليس در حال بررسي تلفن آيفون متهم به قتل جرارد بيدن کلي اين موضوع را نشان داد: اگرچه متهم مدعي شده بود در زمان جنايت خواب بوده، اما بررسي تلفن هوشمند وي نشان داده بود که وي تلفنش را از شارژر خارج کرده و از آن براي ايجاد يک تماس تصويري در زمان مورد نظر استفاده کرده است.

رئيس شوراي آزادي هاي مدني کوئينزلند گفت: تلفن هاي هوشمند در واقع بخشي از جامعه نظارتي يکپارچه هستند که البته کاربران از آن بي اطلاع هستند.به گفته وي مردم از قابليت هاي تلفن هاي هوشمند در نظارت و کنترل زندگي شان بي اطلاع اند. ما به صورت چشم بسته و بي اطلاع وارد اين وادي و وضعيت شده ايم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون