جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2511- تاریخ : 1391/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


عكاسخانه
دومينيك فيليبرت- كانادا

برگزيدگان کارگاه نقاشي آزادسازي خرمشهر معرفي شدند

در مراسم نکوداشت هنرمند
محسن وزيري‌ مقدم: کپي کار من هشت هزار دلار فروش رفت


نگـــاه


دنياي عكس
تهيه بزرگ ترين ساندويچ گوشتي جهان با استفاده از 41 نوع مختلف گوشت در انگليس

اخبـــــــــار


 عكاسخانه 
 دومينيك فيليبرت- كانادا


 برگزيدگان کارگاه نقاشي آزادسازي خرمشهر معرفي شدند 

 برگزيدگان کارگاه نقاشي سال‌روز آزادسازي خرمشهر که با حضور 75 هنرمند در تالار وحدت برگزار شد، عصر چهارشنبه سوم خرداد معرفي شدند.به گزارش فارس، در مراسم پاياني کارگاه نقاشي سالروز آزادسازي خرمشهر جوايز برگزيدگان در بخش دانشجويان و هنرستان ها و بخش هنرمندان شاهد و ايثارگر اهدا شد و از خانواده شهيدان مير علي اکبري و شهيدان حاجي شاه تجليل شد.در بخش هنرمندان شاهد و ايثارگر زهرا جانقربان، هدي بلوري و فرشيد غريب نژاد اول تا سوم شدند و در بخش دانشجويان و هنرستان ها محمد شريفي، مهدي دشتي و فاطمه احمدزاده رتبه اول تا سوم را کسب کردند.

همچنين در اين مراسم از 9 هنرمند و مدرس نقاشي که در کارگاه شرکت کردند شامل جعفر نجيبي، اکبر نيکان پور، احمد رويايي، داوود لواساني، صبار حسيني، اردشير احمدي نژاد، جمشيد ماهرنيا، محمد حسن طاهري و حسين نورايي تقدير شد.

اصغر کفشچيان مقدم، عبدالمجيد حسيني راد و احد خليلي فرد داوري کارگاه نقاشي سالروز آزادسازي خرمشهر را بر عهده داشتند.کارگاه نقاشي سوم خرداد با حضور 75 هنرمند در تالار وحدت تهران و با حضور 20 هنرمند در مسجد جامع خرمشهر از سوي مرکز هنرهاي تجسمي و موسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر برگزار شد که حميد شاه آبادي؛ معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و اصغر اميرنيا؛ سرپرست مرکز هنرهاي تجسمي از کارگاه نقاشي خرمشهر ديدن کردند.

شاه آبادي در بازديد از اين کارگاه گفت: سوم خرداد ماه فرصتي براي يادآوري حماسه اي است که دلاورمردان آفريدند و در کارگاه نقاشي نيز هنرمندان با هنرشان دين خود را ادا مي کنند.شاه آبادي ادامه داد: در اين کارگاه هنرمنداني که در دوران دفاع مقدس حضور داشتند و هنرمندان جواني که در دوره نبوده اند اما حماسه ها و رخدادهاي آن را درک کرده اند فتح خرمشهر و مقاوت را به تصوير مي کشند و اين بيانگر همراهي هنرمندان ما با حماسه هاي ملي و ديني است.


 در مراسم نکوداشت هنرمند
 محسن وزيري‌ مقدم: کپي کار من هشت هزار دلار فروش رفت 

 محسن وزيري مقدم، هنرمند نقاش پيشکسوت ايراني همزمان با برگزاري نمايشگاه آثارش در گالري فروهر در مراسم نکوداشتي که براي وي برپا شده بود به تشريح هنرش پرداخت. به گزارش مهر،‌ نکوداشت محسن وزيري مقدم، هنرمند نقاش پيشکسوت همزمان با برگزاري نمايشگاه اين هنرمند در گالري فروهر برگزار شد.

در اين مراسم محسن وزيري مقدم گفت: وقتي بعد از اتمام تحصيلاتم از اروپا به ايران آمدم يک روز با سيحون به آتليه محمود جوادي‌پور رفتيم. بسياري ديگر از هنرمندان نيز آنجا بودند. وقتي کارهايش را ديدم که به غير از رنگ‌هاي قهوه‌اي، سياه و ... چيز ديگري روي بوم نيست به همه گفتم هر کس مي‌خواهد چيز جديدي ياد بگيرد به طرف من بيايد.وي ادامه داد: پس از ديدن آثار، به ساير هنرمندان گفتم آقايان آنچه تا الان انجام مي‌داديد نامش نقاشي نيست. بنده به شما ياد مي‌دهم که نقاشي به چه معناست. روزهاي متوالي گذشت تا بار ديگر تاريخ هنر را به آنها آموزش دادم که چطور شده هنرمندان در آمريکا و اروپا پيشرفت کرده‌اند و توانستند مکتب‌هاي جديد را به وجود آورند.اينها همان چيزهايي بود که از ديد نقاشان ايراني ناپيدا بود.وي نقاش بيان کرد: نقاشي پديده‌اي است که از لابراتور خون،‌ذهن و جگر بيرون مي‌آيد. درست است ماده‌ اصلي هنر طبيعت است، اما وقتي جلوي سه پايه مي‌ايستيد همه چيز تمام شده و در مقابل دانش تو حل مي‌شوند.وي با بيان اين جمله که نقاشي بايد تمام وجود هنرمند را پر کند و روحش را به آسمان‌ها برساند، ادامه داد: زماني اختلافات ميان افراد باعث شد موضوع اصلي نقاشي کنار گذاشته شود وگونه‌هايي به وجود بيايند که نبايد به وجود مي‌آمدند. اول بايد با طبيعت تغيير و تحريف آن قدم به قدم پيش رويم تا در نهايت به انتزاع هنر برسيم. بنده سخنراني‌هاي زيادي درمورد پيدايش هنر و طراحي‌هاي انتزاعي داشته‌ام که طي آن درباره فيگوراتيو هم صحبت کرده‌ام.


 نگـــاه 

غلامعلي طاهري در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد

لزوم نظارت بنياد شهيد بر اجراي نقاشي‌هاي ديواري ايثار و شهادت

غلامعلي طاهري عضو کميسيون هنري بنياد شهيد خواستار نظارت اين بنياد بر اجراي مناسب و با کيفيت نقاشي‌هاي ديواري با مضامين ايثار و شهادت شد.غلامعلي طاهري عضو کميسيون هنري بنياد شهيد و امور ايثارگران در گفت‌وگو با فارس درباره اجراي نقاشي‌هاي ديواري با مضامين ايثار و شهادت در سطح شهر تهران گفت: از سال 89 قرار شد به صورت جدي تغييراتي اساسي در نقاشي‌هاي ديواري سطح شهر تهران صورت گيرد، به ويژه نقاشي‌هاي فرسوده و قديمي که بايد بازسازي مي‌شد و يا آن که با طرح‌هاي جديد جايگزين مي‌شد که اين اتفاق افتاد و هم‌اکنون شاهد تغييراتي در اين زمينه در سطح شهر تهران هستيم که همچنان ادامه دارد.

وي با اشاره به طرح‌هايي که با اين مضامين ارائه شده است گفت: در طول سال گذشته و امسال در مجموع از ميان صدها طرح ارسالي با مضامين ايثار و شهادت 58 طرح در کميسيون هنري بنياد شهيد و امور ايثارگران انتخاب شد و به تصويب رسيد.طاهري تعداد آثار اجرا شده از ميان 58 اثر منتخب را 43 طرح عنوان کرد و گفت: در سال 90 و اوايل امسال در مجموع 43 طرح در سطح شهر تهران اجرا شد و 25 طرح ديگر نيز براي اجرا باقي مانده است.

اين هنرمند نقاش درباره نحوه نظارت بر اجراي اين نقاشي‌ها و کيفيت نهايي آثار خلق شده توضيح داد: همه آثاري که اجرا مي‌شود،‌مورد تأييد کميسيون هنري بنياد شهيد نيست و متأسفانه برخي از طرح‌ها دچار ضعف اجرايي است.وي افزود:کميسون هنري بنياد شهيد در انتخاب طرح‌هاي نقاشي ديواري سعي دارد بهترين‌ها را به لحاظ زيبايي و ارزش هنري انتخاب کند و انتظار دارد که با کيفيت خوب هم اجرا شود.طاهري با بيان اين که اجراي اين نقاشي‌ ديواري‌ها را سازمان زيباسازي بر عهده دارد، گفت: طرح‌ها بعد از تصويب در کميسيون هنري بنياد شهيد، توسط سازمان زيباسازي اجرا مي‌شود و طراح اين آثار نظارتي روي اجرا ندارد.اين هنرمند نقاش در بخش ديگري از سخنانش با تأکيد بر ضرورت توجه بيشتر نسبت به اجراي با کيفيت آثار با مضمون ايثار و شهادت تأکيد کرد: طرح هايي که به لحاظ مضمون برگرفته از تاريخ 33 ساله انقلاب و يادآور قهرماني‌هاي ملت ايران در دوره‌هاي سخت و پرفراز و نشيب تاريخي است و ايثارگري‌هاي شهدا را به تصوير مي‌کشد، بايد با زيباترين شيوه‌ها اجرا شود که نياز به دوباره کاري پيدا نکند.وي درباره تعداد آثاري که کيفيت اجرايي نامناسبي داشته گفت: بيشتر اين طرح‌ها با کيفيت خوب و مناسب اجرا شده است به جز 3 مورد که بايد اساساً تغيير کند و بعد از پاک‌سازي دوباره اجرا شود، در برخي از موارد نيز نياز به برخي تغييرات جزئي دارد.غلامعلي طاهري در بخش ديگري از سخنانش به ضرورت انجام نقاشي‌‌هاي ديواري با متريال ماندگارتر اشاره کرد و گفت: بايد در زمينه طراحي و اجراي آثاري که با مواد ماندگارتري همچون سنگ، سراميک و فلز انجام مي‌شود،‌وارد شويم که کارهاي ماندگار و قابل تامل‌تري به لحاظ هنري داشته باشيم.وي همچنين تأکيد کرد: من به عنوان يک نقاش انتظار دارم به سمت اجراي آثار ماندگار هنري نه صرفاً با مضامين ايثار و شهادت بلکه با هدف هويت بخشي به شهر تهران برويم و از رنگ کردن صرف ديوارهاي شهر پا را فراتر بگذاريم.طاهري اجراي برخي از آثار حجمي با مضامين شهداي دفاع مقدس در سطح شهر تهران را از سوي سازمان زيباسازي شهرداري تهران شتاب‌زده عنوان کرد و گفت: برخي از اين‌ آثار شايسته آن شهدا نيست و مي‌شد به دور از شتاب‌زدگي و با صرف زمان بيشتر آثار شايسته‌تري را به لحاظ هنري و پاسداشت مقام شهيد خلق کرد. اين هنرمند نقاش که در کميسيون هنري بنياد شهيد حضور دارد در خاتمه از بنياد شهيد هم خواست تا در اجراي آثار هنري نيز نظارت بيشتري داشته باشد و تنها به تصويب طرح‌هاي هنري بسنده نکند.


«داير – باير » در گالري طراحان آزاد

مجموعه نقاشي‌هاي بيژن اخگر با عنوان «داير- باير» اين هفته در گالري طراحان آزاد به روي ديوار مي‌رود.به گزارش (ايسنا)،اخگر در يادداشتي بر اين مجموعه نوشته است:«اتوبوس‌ها موضوع اصلي در شور و شوق و هدف اصلي در پرسه‌زني‌هايم در دوران كودكي بودند. خيره به اجزاي هر بخشي از اتوبوس و شيفتگي محض نسبت به «رفتارها» و «حركات تن‌‌اش» و صداهايش در موقعيت‌هاي مختلف(پارك كردن،ترمز كردن و ...) از طريق حضور و توجه مداوم در گاراژهاي مسافربري، به مرور گنجينه ذهني ژرف و يادآوري كه با عطف توجه، نوعي تشرف حصول به موقعيتي آشنا و هستي شناختي را به ارمغان آورد.

اما اين امر محدود به ديدن و شنيدن نماند.ساختن نمونه‌هايي دو بعدي از اتوبوس‌ها براي ابداع بازي هر چه واقع‌گرايانه‌ترو منطبق‌تر با آنچه كه دقيقا در يك روزگار در گاراژهاي مسافربري معمول بود.

اولين هدف بيشتر آثار اين مجموعه ، بازسازي و بازنمايي سر راست آن تجربه نيست، بلكه طراحي اين مواد خام برپايه اصلاح و تغيير شكل و خلق آثاري به مثابه انديشه ژرف كاوي در امكان و دلالت‌هايي هب جهان درون ماندگار كه همانا حس هستي باشد،است. ژرف‌كاوي‌‌هايي كه نقطه عزمت‌شان سطحي برتر و كاملا مشخص است.»

اين مجموعه تا 10 خردادماه جاري از ساعت 16 تا 20 به غير از روزهاي پنج‌شنبه ميزبان علاقه‌مندان خواهد بود.گالري طراحان آزاد در ميدان فاطمي،ميدان گل‌ها ،ميدان سلماس،شماره 5 واقع شده است.


 دنياي عكس 
 تهيه بزرگ ترين ساندويچ گوشتي جهان با استفاده از 41 نوع مختلف گوشت در انگليس


 اخبـــــــــار 

عكس و ويدئوهاي «پرهام تقي‌اف» در نگارستان «آن»

نمايشگاه عکس و ويدئو «پرهام تقي اف» 5 خرداد ماه در نگارستان «آن» افتتاح ‌شد.به گزارش (ايسنا)، اين مجموعه با عنوان «چوق الف» در برگيرنده 40 عکس در اندازه‌هاي 30×40 است و در كنار آن چهار ويدئو با عنوان «بدن‌هاي رام» نيز به نمايش درمي‌آيد.آخرين نمايشگاه انفرادي پرهام تقي اف با عنوان «شيئ در ذات خود» در گالري «آن» به نمايش در آمده بود و بخشي از اين مجموعه در چند نمايشگاه آثار هنري در انگلستان و حراج آثار هنري جم سال2011 کويت نيز به نمايش در آمده است.او طي يك دهه گذشته در نمايشگاه‌هاي گروهي عکس و هنر اجرايي در داخل و خارج از کشور حضور داشته است.علاقه‌مندان مي‌توانند تا 17 خرداد ماه روزهاي يکشنبه تا جمعه از ساعت 16 تا 20 از اين آثار ديدن كنند. نگارستان «آن» در ونک، خيابان سئول، شماره 44 واقع شده است.


علي شيرازي :

خريد آثار هنري از سوي مردم، دستاورد بزرگ است

قدرت بازار داخلي زيربناي توسعه بازارهاي بين المللي است لذا رونق يافتن داد و ستد آثار هنري در داخل ايران يکي از اولويت هاست.علي شيرازي، هنرمند صاحب سبک نقاشي خط ايران در خاورميانه که اواخر فروردين 91 با فروش 60هزار دلاري تابلويش پديده کريستيز دوازدهم لقب گرفت، اواخر ارديبهشت 91 با فروش 25 ميليون توماني اثر ديگرش در هفت نگاه پنجم عنوان گرانقيمت‌ترين اثر به فروش رسيده در اين رويداد را نيز از آن خود كرد.به گزارش ايلنا، شيرازي در گفت‌و‌گويي ضمن اعلام مطلب فوق گفت: «فروش 200 ميليون توماني 70 نقاشي و مجسمه بيانگر اين نکته است که ميانگين فروش آثار در پنجمين هفت نگاه حدود سه ميليون تومان است. يعني مردم عادي، مردمي با پس اندازهاي کوچک به سوي خريد آثار هنري روي آورده‌اند؛ اين پديده مبارک را بايد قدر دانست و از آن به عنوان سرمايه مراقبت کرد، بايد با فرهنگ سازي و اطلاع رساني گسترده ميزان مشارکت مردم در خريد آثار هنري را بالا برد.»

شيرازي گفت:قدرت بازار داخلي زيربناي توسعه بازارهاي بين المللي است لذا رونق يافتن داد و ستد آثار هنري در داخل ايران يکي از اولويت هاست. هر سال نزديک به هزار هنرمند جوان به دايره هنرمندان موجود علاوه مي‌شود بديهي ست همه آن‌ها انتظار دارند از راه خلق آثار هنري امرار معاش نمايند لذا بايد با ايجاد فرهنگ خريد آثار هنري نزد اقشار مختلف مردم، بازار کار پايدار و متنوع براي هنرمندان جوانمان پديد آوريم خوشحالم که هفت نگاه در کنار ساير گالري‌هاي فعال به اين هدف والا توجه جدي دارند.»

علي شيرازي درباره اثرش که عنوان گرانقيمت‌ترين اثر به فروش رسيده در هفت نگاه پنجم را بدست آورده گفت: اميدوارم تا جمعه که روزهاي پاياني هفت نگاه در فرهنگسراي نياوران است آثار بزرگان و پيشکسوتان به فروش رسد تا سقف فروش اين رويداد بزرگ بالا‌تر رود. من بنا به اهميتي که براي اين حرکت نويد بخش خصوصي قائلم در آن حاضر مي‌شوم و فروش يا عدم فروش اثرم تاثيري در نگاه حمايتي از رويدادي مستقل و فرهنگ ساز مثل هفت نگاه ندارد من با استمرار حضورم در هفت نگاه به عنوان يک عضو کوچک خانواده تجسمي به وظيفه‌ام عمل مي‌کنم»

وي تاکيد کرد:روحيه همکاري شش بانوي فرهيخته هفت نگاه بايد الگو قرار گيرد، آن‌ها توانسته‌اند در زمينه تعديل قيمت‌ها، ايجاد فرهنگ خريد آثار هنري در ميان مردم عادي، آشنا نمودن هنرمندان با مقوله اقتصاد هنر و لزوم مراقبت از خريدار و بازار داخلي... قدم‌هاي جدي برداشته‌اند که شايسته قدرداني هستند.

شيرازي در پايان درخشش جوانان نقاش و مجسمه ساز را برگ برنده هفت نگاه پنجم دانست و گفت: «انتظار داشتم با توجه به اهميت هفت نگاه و حضور 300 هنرمند در آن، بخشي از بودجه يک دهم درصد خريد آثار هنري دولت به خريد از آثار جوانان در اين نمايشگاه اختصاص يابد که متاسفانه اين امر محقق نشده است و در واقع دستگاههاي دولتي از خريد آثار کيفي و درخور توجه اين نمايشگاه محروم شدند.


ترکيبي از صدا و نقاشي

در گالري لاله همهمه برپا شد

نگارخانه لاله نمايشگاه ترکيب صدا و نقاشي با عنوان "همهمه" را ديروز شنبه ششم خردادماه ساعت 16 برگزار ‌کرد.به گزارش مهر، نگارخانه لاله نمايشگاه ترکيب صدا و نقاشي با عنوان "همهمه" را ديروز شنبه 6 خردادماه ساعت 16 برگزار ‌کرد.ندا صارمي منفرد سرپرست گروهي متشکل از 29 هنرجوي نقاشي در رده هاي سني مختلف است. وي براي توليد آثار نمايشگاه با ضبط صداهاي مونتاژ شده هنرجويان روي موسيقي زمينه و پخش آن براي خلق اثر هنري با برداشت آزاد توسط هنرجويان اقدام کرد و حاصل اين پروژه 40 اثر نقاشي است که بر ديوارهاي نگارخانه لاله نصب خواهد شد.آرش نبوي، آرمان مهدوي، پرگل توتونچي‌مقدم، محمود مهرابي، آريو حسيني، آزاده دائمي، ارکين توتونچي‌مقدم، باران محدبيگي، ترانه بهدادپور، ساره ايماني، پارسا ناظري، سام رايمند، عاطفه هدايتي، سام رايمند، سپهر نديمي و ... هنرمنداني هستند که اين نمايشگاه را برپا کرده‌اند.اين نمايشگاه تا 11خردادماه ادامه دارد و گالري لاله همه روزه به جز ايام تعطيل صبح ها از ساعت 9 تا 13 و عصرها از ساعت 15 تا 19 پذيراي مراجعه کنندگان است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون