جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2489- تاریخ : 1391/02/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان:
خواسته‌هاي کودک را تا يکسالگي بي قيد و شرط برآورده کنيد

معاون امور معافيت‌هاي سازمان وظيفه ناجا:
معافيت‌ مشمولاني که با بانوان معلول ازدواج ‌کنند


ژن مسوول اعتياد در مغز کشف شد


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خـبـــــر


 فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان:
 خواسته‌هاي کودک را تا يکسالگي بي قيد و شرط برآورده کنيد 

 
يک فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان گفت: بايد خواسته‌هاي کودک را تا يکسالگي بي قيد و شرط برآورده کرد و به گريه شيرخوار خيلي فوري پاسخ داد.به گزارش فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، بهروز جليلي با بيان اين مطلب اظهار داشت: گريه در دوره نوزادي يعني تا 28 روزگي اهميت بيشتري دارد و بايد مادر تمام و کمال در اختيار نوزادش باشد تا بتواند گريه‌اش را خيلي سريع پاسخ دهد.وي با بيان اينکه بيشتر مادرها به علت ترس از بغلي و وابسته شدن کودک سعي مي‌کنند که نيازهاي کودک را کمي با تأخير برآورده کنند، به مادران توصيه کرد: به محض گريه نوراد به سمت او بروند او را نوازش کنند و با آرامش علت گريه نوزاد را بررسي کنند لازم است که مادر مطمئن شود که مشکل کودک جدي نيست و بيماري يا خطر مهمي تهديدش نمي‌کند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران تصريح کرد: گاهي بعضي کودکان به علت هيجان شديد و ذوق زدگي گريه مي‌کنند و در اين حالت ممکن است ريسه بروند در اين شرايط مادر بايد به آرامي و به دور از هيجان به سمت فرزندش برود و او را در آغوش بگيرد در اين مورد مادر بايد مطمئن شود که ريسه رفتن کودک به دليل مشکلات ناشي از بيماري نيست.


 معاون امور معافيت‌هاي سازمان وظيفه ناجا:
 معافيت‌ مشمولاني که با بانوان معلول ازدواج ‌کنند  

 معاون مشمولان و امور معافيت‌هاي سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: براساس مقررات مددجويان، معافيت‌هاي قابل توجه‌اي براي فرزندان ذکور خانواده‌هاي تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) و بهزيستي در نظر گرفته شده است. به گزارش پانا، سرهنگ محمدرضا اکبرحلوايي در اين باره گفت: در اصلاح قانون خدمت وظيفه عمومي توجه ويژه‌اي به خانواده‌هاي مددجوي تحت پوشش کميته امداد حضرت امام خميني (ره) و بهزيستي شده است به نحوي که يکي از فرزندان ذکور مادران فاقد همسر تحت پوشش کميته امداد و بهزيستي و همچنين تنها پسر خانواده‌هايي که حداقل داراي سه دختر بوده و تحت پوشش کميته امداد يا بهزيستي باشند از خدمت دوره ضرورت معاف مي‌شوند.

وي افزود: علاوه بر معافيت‌هاي ذکر شده همچنين مشمولاني که با بانوان معلول ازدواج مي‌کنند نيز با درخواست بهزستي و تاييد معلوليت در شوراي پزشکي وظيفه عمومي تا مدت پنج سال از تاريخ ثبت عقد از معافيت موقت استفاده و در پايان پنچ سال معافيت دائم اخذ مي‌کنند. حلوايي معافيت ديگر مددجويان تحت‌پوشش بهزيستي را درباره آن دسته از مشمولاني عنوان کرد که داراي فرزند معلول است و با در خواست بهزيستي استان و تاييد معلوليت در شوراي پزشکي وظيفه عمومي اينگونه مشمولان نيز از معافيت دائم برخوردار مي‌شوند. حلوايي درباره امکان بخشودگي غيبت مشمولان تحت‌پوشش کميته امداد و بهزيستي اظهارداشت: صرفا تحت پوشش نهادهاي حمايتي قرار داشتن مجوزي براي بخشودگي غيبت مشمولان غايب نيست و به جز تسهيلات بيان شده و همچنين کاهش تعرفه‌هاي مربوط به صدور کارت معافيت اينگونه مشمولان امتياز ديگري براي مشمولاني که تحت پوشش کميته امداد و بهزيستي هستند در نظر گرفته نشده است. وي گفت: مشمولان غايب اعم از افرادي که تحت‌پوشش سازمان‌هاي مذکور قرار دارند و ساير مشمولان چنانچه تا سوم خرداد ماه سال‌جاري خود را از طريق دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس +10) معرفي کنند تنبيهات اضافه خدمت مقرر در قانون شامل آنان نخواهد شد.


 ژن مسوول اعتياد در مغز کشف شد  

 
توسط دانشمندان ژن مسوول اعتياد انسان به موارد مختلف کشف شد. به گزارش پانا به نقل از هلث دي تيوز، بر اساس تحقيقات محققان آمريکايي، عشق مانند موادمخدر و الکل اعتيادآور است.گروهي از دانشمندان دانشگاه ايالتي فلوريدا دريافتند ترکيب‌هاي شيميايي موجود در مغز که مسوول اعتياد هستند، در داشتن عشق نيز نقش مهي را ايفا مي‌کنند.پژوهشگران بر اين باورند که ماده شيميايي دوپامين که مرکز پاداش مغز را تحريک مي‌کند، باعث مي‌شود موش‌هاي نر صحرايي فقط يک جفت داشته باشند.دوپامين نقشي کليدي در جذب مردم به چيزهاي لذت‌بخش مانند غذاهاي خوشمزه بازي مي‌کند.اين ماده همچنين باعث مي‌شود فرد معتاد نتواند از هروئين يا کوکائين پرهيز کند.


 کاريکلماتور 

 تار ، تنها سرمايه ي عنکبوت است.

عمر دست سالمند را به سال بند کرد.

آدم سرگشته ، نگاهي به پشت سر دارد.

حيات درخت با زنده به گوري آغاز مي شود.

در بانک چشم ، خبري از چشم چراني نيست.

انجماد ، شکننده ترين خاطره ي آدم برفي است.

يک دفتر خاطرات ، يک عمر براي بي سواد کار مي کند.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

اين تيم را درست بكند!

مهدي طوسي

گفته مي شود با اينکه ظاهرا دايي دارد خيلي خيلي خيلي! خوب نتيجه مي گيرد و مايلي کهن هم بي كار است. مسئولان تيم زرد پوش پايتخت تصميم گرفتند هر جوري که شده اين مربي بزرگ يعني محمد مايلي کهن را به تيم را‌ه آهن بياورند تا اين مربي که خيلي بهتر از دايي نتيجه مي گيرد نتيجه اي که بايد براي اين تيم بگيرد را بگيرد و اين تيم را درست بکند! البته مي دانيد که منظور از اينکه اين تيم را درست بکند! يعني چي!؟


 اما خـبـــــر 

نيازسنجي جوانان استانهاي مختلف در دستور کار وزارت جوانان

معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در جلسات مختلفي با مشورت مديرکلهاي استاني جوانان در سراسر کشور اقدام به شناسايي نياز آنها براي قرار گرفتن در مسير پيشرفت کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد صادق اکبري روز دوشنبه در همايش جوان مطهر اعلام کرد: همايش جوان مطهر نيز بر مبناي اين نيازها امروز در آستانه آغاز هفته معلم برگزار شد. به گفته اکبري نگاه مطهري به جوان مبناي ارزشمندي براي گروه هاي مرجع دست اندرکاران حوزه تعليم و تربيت است و به طور کامل و دقيق بايد سرلوحه کار مسئولان والدين قرار گيرد.به گفته معاون ساماندهي امور جوانان، بر اساس ديدگاه شهيد مطهري درک احساس و نياز جوانان بايد مبناي تربيت قرار گيرد ضمن آنکه اين استاد همواره بر انتقاد و شکست جوانان به عنوان يک امر لازم و ضروري تاکيد مي کرد.وي ادامه داد: البته استاد مطهري شکست را به عنوان گذرگاه دوران زندگي و نه يک توقفگاه براي جوانان معرفي کرده است.اکبري با بيان اينکه بايد به توانمندي فکري و ذهني جوانان ايمان داشت افزود: همه ما امروز بايد تلاش کنيم تا اين قشر بتوانند به عنوان افرادي انسان ساز و کامل در جامعه مطرح شوند. امور ساماندهي وزارت ورزش و جوانان نيز همه تلاش خود را در جهت تحقق اين امر منظور مي نمايد.وي در پايان اعلام کرد نشست هاي همايش جوان مطهر قرار است بيستم و بيست و دوم ارديبهشت ماه با حضور مدير کل هاي امور جوانان سراسر کشور در استان فارس تشکيل شود.

کودکان، حيوانات را به اسباب بازيها ترجيح مي‌دهند

محققان آمريکايي دريافتند: کودکان بيشتر تمايل دارند که به جاي اسباب بازيها با حيوانات بازي کنند. به گزارش فارس به نقل از نشريه روانشناسي رشد، وسالو بوراتگرز عضو دانشکده ايالتي نيوجرسي و همکارانش در دانشگاه ويرجينيا تحقيقاتي را روي تعدادي از کودکان 11 ماهه تا سه ساله انجام دادند که با حيوانات زنده و اسباب بازيها سرگرم بازي بودند.محققان در چارچوب اين تحقيقات عکس‌العمل کودکان را در قبال حيوانات و اسباب بازيهاي مورد تجزيه و تحليل قرار دادند به گونه‌اي که يک موش زنده درقفس و يک ماهي در تنگ آب به همراه 14 اسباب بازي کوچک از جمله ماشين پليس، عروسک و بلوکهاي خانه سازي در اختيار آنها قرار گرفت.والدين کودکان نيز همزمان در بيرون اتاق رفتار کودکان خود را مشاهده کردند.

محققان سپس چهار حيوان شامل موش، ماهي، عنکبوت و مار را به همراه چهار اسباب بازي شامل عروسک، هواپيما، ماشين آتش نشاني و توپ - که بيشتر از بقيه اسباب بازيها مورد استقبال قرار آنها قرار گرفته بودند- دادند.اين حيوانات در فضايي در بسته قرار داشتند تا کودکان نتوانند به آنها دست بزنند. محققان به اين نتيجه رسيدند که اين کودکان مارها و عنکبوتها را به گروهي از اسباب بازيهاي بسيار جذاب ترجيح دادند. لوبو،عضو دانشکده ايالتي نيوجرسي اظهار داشت: مار و عنکبوت در قفس بودند و محيطي سالم براي کودک و تعامل والدين فراهم آمده بود اما اگر کودکان درحياط خلوت خانه با مار يا عنکبوتي روبه رو مي شدند، احتمالاً با چنين اشتياقي عکس العمل نشان نمي‌دادند. اين محققان در پايان پيشنهاد کردند که با توجه به جذاب بودن حيوانات براي کودکان، آنها از داشتن يک حيوان خانگي در زندگي خود بهره‌مند باشند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون