جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2475- تاریخ : 1391/01/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

مدير کانون استان اصفهان:
به‌زودي يک مرکز سيار روستايي در فريدون‌شهر راه‌اندازي خواهد شد

کانون استان فارس خبر داد:
ارسال بيش از 700 اثر به مسابقه 'من و رهبرم'

مدير انجمن تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر:
در انتقال مفاهيم آموزشي و تربيتي از هنر تئاتر ياري بگيريم


شيوه‌نامه دومين جشنواره پژوهش‌هاي رضوي نوجوانان منتشر شد


بيش از 300ميليون اعتبار استاني براي کانون قزوين در سال جديد

مدير کانون آذربايجان شرقي اعلام کرد:
حمايت از کودکان و نوجوانان نخبه و مستعد در زمينه‌هاي فرهنگي هنري و ادبي


 مدير کانون استان اصفهان:
 به‌زودي يک مرکز سيار روستايي در فريدون‌شهر راه‌اندازي خواهد شد 

 
مدير کانون استان اصفهان در چهارچوب بازديد‌هاي خود از مراکز کانون ديروز از 2 مرکز فريدون‌شهر و داران ديدن کرد. بر اساس گزارش روابط عمومي کانون اين استان، وي که در اين بازديد‌ها، مدير حراست استان و مسوول روابط عمومي خود را به همراه داشت به رايزني و بررسي فعاليت‌هاي اين 2 مرکز و برنامه‌هاي آتي آن‌ها براي تابستان پرداخت.هم‌چنين مدير کانون استان در اين ديدارها پاي صحبت‌ها و دغدغه‌هاي مسوولين و کارکنان نشست تا بتواند در آينده نزديک مشکلات موجود را مرتفع سازد.در ادامه اين بازديد عسگري‌فر با خوانساري فرماندار فريدون‌شهر ديدار کرد و بر لزوم همکاري و ارتباط هر چه بيش‌تر مراکز کانون و دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان تاکيد نمود.

وي خواستار اختصاص بخشي از بودجه فرهنگي فرمانداري به مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در منطقه شد.فرماندار فريدون‌شهر نيز با توجه به تعدد وجود روستا در اين منطقه از پيشنهاد عسگري‌فر مبني بر راه‌اندازي مرکز سيار روستايي استقبال کرد و گفت: فريدون‌شهر با دارا بودن بيش از 85 روستا نيازمند چنين امکانات فرهنگي است تا بتوانيم کتاب و اقلام فرهنگي را به دورترين مناطق روستايي استان اصفهان ارسال داريم.وي قول مساعد داد که در بودجه فرهنگي 91 فرمانداري، مبلغي را براي خريد خودرو سيار روستايي اختصاص دهد.در ادامه، عسگري‌فر با حجت‌الاسلام و المسلمين سياوشي امام جمعه شهرستان فريدون‌شهر نيز ديدار کرد.امام جمعه اين شهرستان ضمن تقدير از حضور مدير کانون استان و مورد توجه قرار دادن دوردست‌ترين مراکز خود در استان، فعاليت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در زمينه توليد فرهنگ را با ارزش و تاثيرگذار در سطح کلان کشور دانست.در پايان وي ابراز اميدواري کرد تمامي تلاش خود را براي انجام هرچه بهتر فعاليت‌هاي فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اصفهان در شهرستان فريدون شهر انجام دهد.


 کانون استان فارس خبر داد:
 ارسال بيش از 700 اثر به مسابقه 'من و رهبرم' 

 
بيش از 700 اثر در قالب‌هاي شعر، داستان، متن ادبي، خاطره و نامه با موضوع "من و رهبرم" به دبيرخانه اين مسابقه ادبي در کانون فارس واصل شده است. بر اساس اعلام روابط عمومي کانون استان فارس، پيش از يان فراخوان اين مسابقه از طرف مرکز آفرينش‌هاي ادبي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان فارس به مناسبت نهم دي‌ماه - روز بصيرت و ميثاق امت با ولايت- ويژه کودکان و نوجوانان 7 تا 17 سال اعلام شده بود.

بر همين اساس، آثار در 3 دسته شامل مراکز کانون استان فارس، مراکز کانون در استان‌هاي ديگر و آثار خارج کانوني دسته‌بندي شده و بدين ترتيب 452 اثر از مراکز کانون و 272 اثر خارج کانوني به دبيرخانه رسيده است که پس از ثبت رايانه‌اي، داوري آثار جهت انتخاب آثار برتر توسط کارشناسان آغاز شده است.

اين خبر مي‌افزايد که بناست تا پايان فروردين‌ماه صاحبان آثار برتر معرفي شوند.


 مدير انجمن تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر:
 در انتقال مفاهيم آموزشي و تربيتي از هنر تئاتر ياري بگيريم 

 
تئاتر مي‌تواند بسياري از مفاهيم آموزشي و تربيتي را به کودکان و نوجوانان انتقال دهد. به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، مهدي قلعه کارگردان تئاتر کودک و نوجوان در ويژه‌ برنامه روز جهاني تئاتر با اعلام اين مطلب گفت: هنر تئاتر اين قدرت و توان را دارد که هنرمندان بتوانند از طريق آن مفاهيم و نکته‌هاي مهمي هم‌چون رياضي، ادبيات، بهداشت و نظاير آن را به کودکان و نوجوانان انتقال دهند و در آموزش‌هاي خود از آن ياري بجويند.

مدير انجمن تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر، هم‌چنين از نقش تريلي سيار تئاتر به عنوان يک عامل مهم در گسترش فرهنگ تئاتر و ايجاد علاقه به اين هنر در کودکان و نوجوانان ياد کرد و گفت: کانون پرورش فکري با استفاده هر چه بيشتر از تريلي سيار خود در نقاط مختلف کشور مي‌تواند در اين زمينه بيش از پيش اثر گذار باشد و در توسعه هنر تئاتر نقش‌آفريني کند.

وي با بيان اين‌که مرکز ملي اسيتج به عنوان نماينده جهاني اسيتج در ايران در بخش آموزشي و پژوهشي نقش بسيار مهمي دارد اظهار داشت: دست اندرکاران هنر تئاتر با ارائه مقاله‌هاي متعدد خود در جشنواره‌ها و سمينارهاي بين‌المللي مي‌توانند معرف خوبي از هنر تئاتر ايران به جهانيان در اين حوزه باشند و ما اميدواريم که مرکز ملي اسيتج ايران بتواند در اين زمينه بيش از پيش مثمرثمر باشد.

اين کارگردان تئاتر کودک و نوجوان در ادامه با بيان اين نکته که اسيتج به تنهايي نمي‌تواند در بخش تئاتر کودک و نوجوان پيشرفت زيادي داشته باشد تاکيد کرد: با حمايت کانون و ارتباط با گروه‌هاي مختلف تئاتر و هنر نمايش در دنيا و همچنين ساماندهي هر چه بيشتر گروه‌هاي تئاتر و حضور در جشنواره‌هاي بين‌المللي اميدواريم هر روز شاهد پيشرفت بيشتر کشورمان در عرصه تئاتر کودک و نوجوان باشيم و به کمک يک ديگر از عهده اين وظيفه بزرگ برآييم.

مدير انجمن تئاتر کودک و نوجوان با بيان اين‌که وظيفه اصلي انجمن تئاتر کودک و نوجوان حمايت صنفي از حقوق مادي و معنوي گروه‌هاي تئاتري در بخش رفاهي و تامين اجتماعي و ... بوده اظهار داشت: تاکنون کارگاه‌هاي آموزشي خوبي در اين زمينه برگزار شده که به خوبي از آن استقبال مي‌شود و ما اميد داريم حاصل تلاش‌مان بيش از هر چيز مورد توجه کودکان و نوجوانان قرار گيرد .

قلعه افزود: از آنجايي که هيچ دانشگاه يا عرصه‌اي در زمينه آموزش علمي تئاتر وجود ندارد وظيفه خانه تئاتر، آموزش اين هنر به مخاطبانش است که در شاخه‌هاي مختلفي هم‌چون بازيگري، طراحي صحنه و ... از طريق هنرمندان با تجربه انجام مي‌گيرد.

وي گفت: متاسفانه ما سالن براي اجرا در عرصه تئاتر کودک و نوجوان کم داريم. در واقع تئاتر کودک و نوجوان در کشور ما جدي گرفته نمي‌شود. اين هنر در کشور ما مظلوم بوده و مظلوم‌تر از آن، تئاتر کودک و نوجوان است که اميدوارم با ساماندهي، اين مشکل در کشور ما رفع شود.

برنامه‌هاي روز جهاني تئاتر کودک و نوجوان روز چهارشنبه 23 فروردين به همت مرکز ملي استيج ايران و مشارکت نهادها و سازمان‌ها و گروه‌هاي فعال نمايشي اين عرصه در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي، هنري کانون تهران برگزار شد.

شاپرک در شماره‌هاي آينده گزارش کاملي از اين برنامه‌ها منتشر مي‌کند.


 شيوه‌نامه دومين جشنواره پژوهش‌هاي رضوي نوجوانان منتشر شد 

 
شيوه نامه تفصيلي دومين جشنواره بين المللي پژوهش هاي رضوي نوجوانان از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان تهران منتشر شد.

بر اساس اعلام دبيرخانه اين جشنواره، در اين دوره اهدافي براي جشنواره در نظر گرفته شده است که افزايش سطح دانش و آگاهي و تقويت حس پرسش‌گري نوجوانان درباره سيره ائمه معصومين به ويژه امام رضا (ع)، ايجاد بسترهاي مناسب جهت شناخت و آگاهي نوجوانان با شخصيت و زندگي امام، فراهم آوردن زمينههايي جهت آشنايي نسل نوجوان با معارف مقدس رضوي، ايجاد فضايي معنوي در حوزه فعاليتهاي پژوهشي نوجوانان و گسترش فعاليتهاي فرهنگي– مذهبي نوجوانان از آن جمله اند.

اين فراخوان محورهاي موضوعي جشنواره را به اين شرح اعلام کرده است: مهارت‌هاي ارتباطي در احاديث رضوي، ويژگيها و جنبههاي اخلاق رضوي، جلوه‌هاي اخلاق عملي در احاديث و روايات رضوي، سيره عملي امام رضا(ع)، پژوهش پيرامون نحوه برخورد امام رضا(ع) با گروه‌هاي مختلف اجتماعي (کودکان، سال‌مندان، دانش‌مندان، افراد خانواده....)، کار و تلاش از ديدگاه امام رضا(ع)، منش فردي در زندگي امام رضا(ع)، خانواده و اجتماع در سيره رضوي، سيره علمي امام رضا(ع)، پژوهش پيرامون ياران و شاگردان امام رضا(ع)، مناظرات امام رضا(ع)، تاثير مناظرات امام رضا(ع)در گسترش معارف اسلامي، آثار علمي امام رضا(ع)، طبقه‌بندي موضوعي احاديث رضوي، زندگي‌نامه امام رضا(ع)، زندگي‌نامه امام رضا از تولد تا شهادت، زندگي سياسي امام رضا(ع) و پذيرش ولايت‌عهدي، وقايع سياسي و اجتماعي بيست سال امامت امام رضا(ع)، جلوه‌هاي تاريخ فرهنگ و هنر رضوي، تاثيرات حضور امام رضا(ع) و بارگاهشان در بافت جغرافيايي و اجتماعي شهر مشهد، پژوهش پيرامون نحوه برگزاري مراسم، آيين‌ها و مناسبت‌ها در آستان قدس رضوي، کتاب‌شناسي امام رضا(ع)، پژوهش پيرامون تاريخ شکل‌گيري و وقايع حرم مطهر رضوي، پژوهش پيرامون تاريخ‌چه معماري و... رواق‌هاي حرم مطهر رضوي، پژوهش پيرامون تاريخ‌چه حضور خادمين و خدمتکاران منتخب بارگاه مقدس رضوي، پژوهش پيرامون آثار تاريخي و موزه‌هاي حرم مطهر رضوي، پژوهش پيرامون صحن‌هاي حرم مطهر رضوي، بررسي علل و فلسفه نقاره نوازي در حرم رضوي، پژوهش پيرامون پيرامون نقاره‌خانه‌هاي حرم مطهر امام رضا(ع)، بررسي قصه‌ها و روايات مربوط به امام رضا(ع)، پژوهش راجع به آثار چاپي و غير چاپي در مورد امام رضا(ع)، امام رضا(ع) در آيينه مراسم و آيين‌هاي اقوام و شهرهاي مختلف، تاثير حضور امام رضا(ع)و بارگاه شان در هنر ايراني، تاثير حضور امام رضا(ع)و بارگاهشان در فرهنگ ايراني، بررسي تاريخ‌چه و ويژگي‌هاي کتاب‌خانه آستان قدس رضوي، پژوهش پيرامون شخصيت‌هاي علمي، فرهنگي دفن شده در حرم مطهر رضوي، معارف رضوي و زايران، بررسي تاثير زيارت بر زايرين حرم رضوي، نوجوانان و زيارت، زيارت آداب و فضايل آن و ساير موضوعات مرتبط با امام رضا(ع).تعيين موضوع و طرح مساله تحقيق به شيوه اصولي و نظاممند، بيان هدف، فرضيه‌هاي احتمالي و مطرح شده، جمع آوري مناسب اطلاعات معتبر و متنوع به صورت روشمند، ارزشيابي درست اطلاعات، نتيجه‌گيري و تفسير با استفاده از نظرات صاحب نظران اهل فن، رعايت اصول اخلاقي در انجام فعاليت‌هاي پژوهشي، ارايه گزارش تحقيق، تحليل و تجزيه اطلاعات، نتيجهگيري دقيق و ارايه فهرست منابع، مآخذ، ضمايم و غيره معيارهاي انتخاب آثار برتر اين جشنواره اعلام شده است.

اين جشنواره براي نوجوانان رده سني13تا 18سال (مقطع تحصيلي راهنمايي و دبيرستان) برگزار ميشود. هر پژوهش‌گر ميتواند بيش از يک اثر پژوهشي به دبيرخانه ارسال کند و پژوهش‌هاي ارايه‌شده ميتواند به شکل فردي و گروهي باشد.علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بيش‌تر به سايت http://Tehran.kanoonnews.ir مراجعه نمايند و يا با مراکز کانون استان تهران (88971302) تماس حاصل کنند.

زمان برپايي نمايشگاه آثار پژوهشي ايام دهه کرامت در سال 91 و اعلام اسامي برگزيدگان نيز در همين ايام خواهد بود.


 بيش از 300ميليون اعتبار استاني براي کانون قزوين در سال جديد 

 بنا به اعلام معاون برنامه‌ريزي استانداري قزوين بيش از سيصدميليون اعتبار به کانون استان اختصاص يافته است.

به گزارش روابط عمومي کانون قزوين، بر اساس دو نامه ارسال شده به دفتر کانون استان در زمينه پروژه‌هاي تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي کانون مبلغ 2152 ميليون ريال براي تکميل پروژه‌هاي سال 1390 و براي فاز دوم پرداخت ارتقاي شاخص‌هاي فرهنگي مطابق برنامه پنج ساله پنجم توسعه مبلغ 1000ميليون ريال به کانون تعلق يافته است که پس از انجام مراحل از جمله مبادله موافقت‌نامه هزينه خواهد شد.


 مدير کانون آذربايجان شرقي اعلام کرد:
 حمايت از کودکان و نوجوانان نخبه و مستعد در زمينه‌هاي فرهنگي هنري و ادبي 

 تنوع برنامه‌هاي فرهنگي‌هنري اولويت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان شرقي در سال جاري است.حجت‌الاسلام الياس ابراهيمي مدير کانون آذربايجان شرقي با بيان اين مطلب به افزايش توليدات فرهنگي‌هنري کانون در سال 91 اشاره و بهره‌مندي کودکان و نوجوانان از اين توليدات ملي را از ديگر اولويت‌هاي امسال عنوان کرد.ابراهيمي توجه به نيازهاي روز کودکان و نوجوانان در برنامه‌ريزي‌هاي به عمل آمده را مورد تاکيد قرار داد و افزود: در همين راستا چندين جشنواره فرهنگي‌هنري برگزار خواهد شد تا با استفاده از شيوه‌هاي آموزش غير مستقيم، کودکان و نوجوانان با مفاهيم و اصول تربيتي آشنا شوند.وي کشف و شناسايي استعداد‌هاي کودکان و نوجوانان در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي، هنري و ادبي و حمايت از آنان را مورد اشاره قرار داد و گفت: با همکاري معاونت پرورشي و تربيت بدني دانش‌آموزان نخبه در اين عرصه‌ها به عضويت مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان درمي‌آيند.

ابراهيمي برپايي انجمن‌هاي ادبي نجوم و انيمشين در استان را گامي در جهت حمايت از کودکان و نوجوانان مستعد و علاقه‌مند دانست و از برگزاري منظم جلسات اين انجمن‌ها در سال جاري خبر داد.

وي اين انجمن‌ها را به عنوان يک واسطه تربيتي دانست که در کنار ديگر فعاليت‌ها، کانون را در شناسايي و تربيت استعدادها ياري مي‌کنند.مدير کانون آذربايجان شرقي با بيان اين‌که در سال گذشته عرضه محصولات و توليدات فرهنگي کانون در شهرهاي مختلف استان از رشد قابل توجهي برخوردار بود افزود: در سالي که توسط مقام معظم رهبري به نام توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه ايراني نام‌گذاري شده است تلاش خواهيم کرد زمينه لازم براي بهره‌مندي کودکان و نوجوانان از توليدات کانون نظير کتاب و سرگرمي‌هاي سازنده را فراهم سازيم.وي دسترسي آسان به توليدات کانون را دغدغه و انتظار به حق خانواده‌ها عنوان کرد.

ابراهيمي با اشاره به اقدامات انجام شده در راستاي افزايش ميزان سرانه مطالعه در بين کودکان و نوجوانان و وجود بيش از 250 هزار جلد کتاب ويژه کودکان و نوجوانان در30 مرکز فرهنگي‌هنري کانون استان گفت: تمامي فعاليت‌ها و برنامه‌هاي کانون با محوريت کتاب و کتاب‌خواني برگزار مي‌شود.

در همين‌حال، مدير کانون آذربايجان شرقي خبر از اجراي نزديک به هزار برنامه براي کودکان و نوجوانان استان در سال گذشته داد و گفت: بيش از 200 هزار نفر از برنامه‌هاي برگزار شده در سال 90 استفاده کرده‌اند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون