جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2475- تاریخ : 1391/01/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


کامپيوتر چه تاثيري بر چشم‌ها دارد؟


ميزباني مسابقات بوکس نوجوانان آسيا به ايران رسيد


گــوناگــون


كوتاه از ورزش جوانان


آيا مي‌دانيم !


آيينه شهر
بدون شرح - همايون لنگرودي (بديع فر)

  کامپيوتر چه تاثيري بر چشم‌ها دارد؟ 

 تاثير کامپيوتر بر سلامت چشم ها

خيره شدن به مانيتور کامپيوتر براي ساعت ها، بخشي از روز کاري در دنياي مدرن شده است و به ناچار، اين خيره شدن مي تواند فشار زيادي بر چشمان شما وارد کند.

مشکلات چشمي ناشي از استفاده از کامپيوتر را سندرم بينايي ناشي از کامپيوتر (CVS) مي نامند. CVS يک مشکل چشمي خاص نمي باشد، بلکه اين واژه شامل طيف وسيعي از خستگي هاي چشم و درد چشم تجربه شده توسط کاربران کامپيوتر است.

توصيه هاي مربوط به سلامت چشم

تحقيقات نشان مي دهد مشکلات چشمي ناشي از کامپيوتر بسيار شايع هستند. بين 50 تا 90 درصد از افرادي که با صفحه نمايش کامپيوتر کار مي کنند، حداقل برخي از علائم اين سندرم را نشان مي دهند.

علاوه بر اين، بزرگسالان شاغل، تنها افراد مبتلا به اين سندرم بينايي نيستند.

کودکاني که در طول روز به صفحه بازي هاي ويدئويي قابل حمل و يا رايانه در محل تحصيل يا منزل خود خيره مي شوند، نيز مي توانند مشکلات چشمي مربوط به استفاده از کامپيوتر را بروز دهند، به خصوص اگر نور و موقعيت کامپيوتر نامناسب باشد.

اگر شما در حال حاضر دچار يک مشکل بينايي مانند نزديک بيني يا آستيگماتيسم باشيد و يا اگر نياز به عينک داشته باشيد و از آن استفاده نکنيد، احتمال ايجاد مشکلات چشمي ناشي از کامپيوتر زيادتر خواهد شد

چگونه صفحه نمايش کامپيوتر روي بينايي تاثير مي گذارد؟

CVS شبيه به سندرم تونل کارپال و صدمات ديگر ناشي از استرس و فشار مکرر در محل کار است و زماني اتفاق مي افتد که شما بارها و بارها در حال انجام حرکتي مشابه باشيد. درست مثل ساير آسيب هاي ناشي از استرس مکرر، سندرم بينايي ناشي از کامپيوتر مي تواند با ادامه فعاليت بدتر شود.

در هنگام کار با کامپيوتر نياز است که چشم ها به طور مداوم در تمرکز، حرکت به جلو و عقب، و تراز با آنچه شما شاهد آن هستيد باشند.

شما ممکن است در يک زمان مجبور به نگاه کردن بر روي صفحات کاغذ و سپس بر روي صفحه کليد براي تايپ مطالب باشيد. بنابراين لازم است که چشم ها به طور منظم و مکرر تصاوير صحيح را براي پردازش به مغز ارسال نمايند.

همه اين مراحل نياز به فعاليت زياد عضلات چشم دارند. کار با کامپيوتر براي چشم هاي شما نسبت به خواندن يک کتاب يا يک برگه کاغذ به مراتب سخت تر است، زيرا صفحه نمايش کامپيوتر دائما در حال تغيير کنتراست، سوسو زدن و تابش هاي خيره کننده است.

اگر شما در حال حاضر دچار يک مشکل بينايي - مانند نزديک بيني يا آستيگماتيسم – باشيد و يا اگر نياز به عينک داشته باشيد و از آن استفاده نکنيد، احتمال ايجاد مشکلات چشمي ناشي از کامپيوتر زيادتر خواهد شد.

هنگامي که فرد مسن تر مي شود، کار با کامپيوتر برايش بيشتر سخت مي شود. دليلش اين است که انعطاف پذيري عدسي چشم کمتر مي شود و در نتيجه، توانايي تمرکز بر روي اجسام دور و نزديک کاهش مي يابد. اين فرآيند به خصوص پس از حدود 40 سالگي ايجاد مي شود که به آن پيرچشمي گفته مي شود.

سندرم بينايي ناشي از کامپيوتر چه علائمي دارد؟

هيچ شواهدي مبني بر ايجاد عوارض دائمي چشم همچون آب مرواريد در اثر سندرم بينايي ناشي از کامپيوتر وجود ندارد. با اين حال، استفاده از کامپيوتر به طور منظم، مي تواند عامل قابل توجهي براي خستگي چشم و ناراحتي آن باشد.

اگر شما دچار سندرم بينايي ناشي از کامپيوتر شده باشيد، ممکن است برخي يا همه اين نشانه ها را تجربه کنيد:

تاري ديد،دوبيني،خشکي و قرمزي چشم،سوزش چشم،سردرد،درد گردن يا پشت.

اگر علائم اين بيماري درمان نشوند،مي توانند اثرات نامناسبي بر عملکرد کاري شما داشته باشند.

پژوهشگران دريافته اند که موقعيت مطلوب براي صفحه نمايش کامپيوتر کمي پايين تر از سطح چشم و با فاصله حدود 50 تا 70 سانتي متر از صورت است

آيا راهي براي تسکين سندرم بينايي ناشي از کامپيوتر وجود دارد؟

ايجاد يک سري تغييرات ساده در محيط کار و زندگي مي تواند به پيشگيري و بهبود علائم کمک نمايد:

1- کاهش انعکاس ها:

روشنايي هاي موجود در اطراف خود را به گونه اي تغيير دهيد که انعکاس بر روي صفحه نمايش کامپيوتر کاهش يابد.اگر پنجره اي نزديک به نمايشگر کامپيوتر شما باعث انعکاس مي شود مي‌توانيد تا زمان برطرف شدن نور، صفحه نمايش خود را بچرخانيد و يا پرده ها را ببنديد.در صورتي که شدت نور لامپ ها زياد است، مي توانيد با نصب ديمر، شدت آن را تنظيم نماييد و يا از چراغ مطالعه‌اي استفاده نماييد که قابليت تنظيم جهت نور را در سمت مناسب دارا باشد.استفاده از فيلترهاي ضد انعکاس بر روي صفحه نمايش نيز مي تواند در محافظت از چشمان شما کمک کننده باشد.

2- تنظيم مجدد ميز کار:

پژوهشگران دريافته اند که موقعيت مطلوب براي صفحه نمايش کامپيوتر کمي پايين تر از سطح چشم و با فاصله حدود 50 تا 70 سانتي متر از صورت است.در اين موقعيت، ديگر نيازي به کشيدن گردن و يا فشار بر چشم ها براي ديدن نمي باشد.

از پايه هاي مخصوص براي نگه داشتن کاغذ در حين تايپ مطالب استفاده کنيد تا نياز به حرکات مکرر چشم به بالا و پايين براي تايپ نباشد.

3- به چشم خود استراحت دهيد:

هر 20 دقيقه يا بيشتر، با نگاه کردن به جايي دورتر يا به اطراف اتاق يا به بيرون از پنجره به مدت حدود 20 ثانيه، به چشمان خود استراحت دهيد.پلک زدن با تعداد کافي براي مرطوب نگه داشتن چشم ضروري است. در صورتي که چشم هاي شما بيش از حد خشک مي شوند لازم است که از قطره هاي مرطوب کننده (اشک مصنوعي) استفاده نماييد.

4- تنظيمات کامپيوتر خود را بنا به نياز تغيير دهيد:

شما لازم نيست با تنظيمات نصب شده توسط کارخانه بر روي کامپيوتر تطابق پيدا کنيد.در صورتي که هر گونه شرايطي نامناسب است مي توانيد روشنايي، کنتراست، فونت و اندازه نوشته ها را تا زماني که به بهترين حالت براي ديد شما درآيند، تغيير دهيد.

5- به طور منظم جهت معاينه به چشم پزشک خود مراجعه نماييد:

پزشک را در جريان هر گونه خستگي و يا احساس فشار چشم در محل کار و يا زندگي خود قرار دهيد. ممکن است براي تصحيح مشکلات چشمي خود نياز به عينک و يا لنزهاي تماسي داشته باشيد. چشم‌پزشک در مورد نوع عينک مورد نياز شما در هنگام کار با کامپيوتر تصميم گيري خواهد کرد.

هم چنين چشم کودکان نيز بايد به طور منظم معاينه شود.

اطمينان حاصل کنيد که هر سيستمي که کودکان مورد استفاده قرار مي دهند از نظر ارتفاع و شرايط نوري مناسب باشد.


 ميزباني مسابقات بوکس نوجوانان آسيا به ايران رسيد 

 
ايران ميزبان مسابقات قهرماني بوکس نوجوانان آسيا در سال 2012 انتخاب شد.به گزارش فارس، احمد ناطق نوري رييس فدراسيون ايران که در نشست کنفدراسيون بوکس آسيا در حاشيه مسابقات کسب سهميه المپيک در شهر آستانه حضور يافته بود پيشنهاد داد تا ميزباني مسابقات قهرماني نوجوانان آسيا به ايران داده شود که اين درخواست با موافقت اعضا مواجه شد و ميزباني اين رقابت ها در سال 2012 به ايران رسيد.

در ادامه جلسه کنفدراسيون بوکس آسيا طبق تصميم اعضاي کنفدراسيون ميزباني مسابقات قهرماني بوکس آسيا در رده سني بزرگسالان در سال 2012 نيز به فيليپين داده شد.اعضاي نشست براي معرفي ميزبان مسابقات جوانان به جمع بندي نرسيدند تا معرفي ميزبان رقابت هاي جوانان آسيا به زماني در آينده موکول شود.

جلسه کنفدراسيون آسيا با حضور هيئت اعضاي کنفدراسون قاره کهن و نماينده فدراسيون بين المللي بوکس برگزار شد.


 گــوناگــون 

در شکست به جاي ناراحتي درس بگيريد

وقتي جوان‌تر بودم، وقتي اوضاع خوب و آنطور که دوست داشتم پيش نمي‌رفت واقعاً نمي‌توانستم درسي از آن بگيرم. نمي‌توانستم به تصوير بزرگ نگاه کنم و بتوانم از پيشامدهاي بدي که برايم اتفاق افتاده درس بگيرم.

اما، هر بار که اوضاع زندگي آنطور که مي‌خواهيد پيش نمي‌رود، مي‌توانيد چيزهاي زيادي از آن ياد بگيريد.

يکي از بهترين کارهايي که مي‌توانيم بکنيم اين است که وقتي اوضاع طبق برنامه‌هاي ما پيش نمي‌رود، به همه ماجراهايي که اتفاق افتاده خوب فکر کنيم و تا جاييکه مي‌تونيم از همه تجربياتمان درس بگيريم و خودمان را براي موفقيت در آينده آماده کنيم.

10 درسي که بايد از شکست بگيريم :

1 - واقعاً چيزي به اسم شکست وجود ندارد.

بله، ممکن است اوضاع بد پيش برود يا مطابق برنامه ما پيش نرود اما واقعاً چيزي به اسم شکست وجود ندارد زيرا هميشه يک دليل خوب براي خوب پيش نرفتن اوضاع و درسي براي آموختن از آن وجود دارد. در طولاني مدت، هر اتفاقي که مي‌افتد به صلاح شما خواهد بود.

2 - اگر به دلايلي اشتباه چيزي را مي‌خواهيد، هيچوقت آنطور که شما دوست داريد انجام نخواهد شد.

3 - مي‌توانيد از اين واقعيت بعنوان يکي از قوي‌ترين انگيزه‌ها براي موفقيت در آينده استفاده کنيد که اول کار، اوضاع آنطور که شما دوست داريد پيش نرفته است. اگر تصميم بگيريد که به همه چيز درست نگاه کنيد، اشتياقتان برخواهد گشت.

4 - هميشه و در همه جا پشتکار، تعهد و تلاش نتيجه مي‌دهد.

5 - بعد از اينکه چيزي برخلاف ميل شما پيش رفت، اگر تصميم بگيريد که از آن درس بگيريد و توجهتان را به ارتقاء کاري که مي‌خواستيد انجام دهيد معطوف کنيد (به جاي اينکه خسته و نااميد شويد)، خواهيد ديد که عملکردتان به طرز قابل‌ملاحظه‌اي بهتر مي‌شود و در کارتان پيشرفت مي‌کنيد.

6 - بعد از شکست، سه کار خوبي که مي‌توانيد انجام دهيد اينها هستند: (1) دلايل شکستتان را بررسي کنيد (2) درس بگيريد (3) اگر چيزي است که واقعا مي‌خواهيد و فکر مي‌کنيد بايد آن کار را انجام دهيد، بلافاصله دوباره تلاش کنيد.

7 - امتحان کردن، ريسک کردن و موفق نشدن خيلي بهتر از اين است که فقط عقب بنشينيد و به اين فکر کنيد که اگر شکست بخوريد چه خواهد شد.

8 - تنها نتيجه بدي که شکست مي‌تواند داشته باشد اين است که انگيزه دوباره امتحان کردن را از دست بدهيد.

9 - هيچ نيازي به خجالت کشيدن نيست زيرا همه آدمها در جايي از زندگي خود شکست مي‌خورند. فقط شما نيستيد که شکست خورده‌ايد.

10 - خيلي از پيشرفت‌ها در نتيجه يک شکست ايجاد شده‌اند. چيزهايي که دوست داريد را دنبال کنيد. چيزي براي از دست دادن نداريد و تازه خيلي چيزهاي عالي به دست خواهيد آورد.


 كوتاه از ورزش جوانان 

مرحله نهايي اردوي تيم ملي هاكي چمني زير 21 سال درتبريز برگزار مي شود

مرحله نهايي اردوي تيم ملي هاكي چمني زير 21 سال كشور در تبريز برگزار مي شود.به گزارش روابط عمومي اداره كل ورزش و جوانان آذربايجان شرقي، اين اردو طي روزهاي بيست و هفتم فروردين ماه جاري تا سوم ارديبهشت‌ ماه سالجاري در تبريز برپا مي شود.در اين اردو 21 بازيكن تمرين هاي آماده سازي خود را زير نظر كادر فني تيم هاكي چمني زير 21 سال ايران انجام مي دهند.علي محبي، مجيد عفيفي، عليرضا چزاني، بهنام سعدي، امير هاشمي، سجاد اصغري، امير ارويي، اويس مومنيان، عليرضا صفايي، حميد نورانيان، عليرضا سلطاني، شايان بزرگ زاده، محمد كريمي، تيمور يعقوبي، سعيد حسين زاده، سجاد ممي زاده، مهران علاقي، نويد طاهري راد، محمد اثني عشري، وحيد صمدي و محسن بهلولي دعوت شدگان به اين مرحله از اردو هستند.دعوت شدگان به اين اردو پيش از حضور در اين اردو براي انجام تست آمادگي جسماني، در محل آكادمي ملي المپيك حاضر مي شوند.تيم ملي هاكي چمني زير 21 سال ايران، هفته اول ارديبهشت ماه سالجاري عازم مالزي مي شود تا در هفتمين دوره مسابقات هاكي چمني قهرماني زير 21 سال آسيا كه حكم انتخابي جام جهاني را نيز دارد شركت كند.اين رقابت ها چهاردهم تا بيست و چهارم ارديبهشت ماه سالجاري در شهر مالاكا‌ مالزي برگزار خواهد شد.


تيم فوتسال دانش آموزان ايران با 7گل سوئد را هم شكست داد

تيم فوتسال دبيرستان امام خميني(ره) خرم آباد در آخرين ديدار مرحله گروهي خود با نتيجه 7 بر يك از سد سوئد گذشت و در نيمه نهايي حريف هلند شد. به گزارش شاپرک به نقل ازروابط عمومي معاونت تربيت بدني و سلامت ، تيم فوتسال دبيرستان امام خميني(ره) خرم آباد در آخرين ديدار مرحله گروهي خود موفق به شكست 7 بر يك سوئد شد. بر اساس اين گزارش در اين بازي براي تيم ايران در دقايق 6 ، 12 و 25 توسط نويد هاديان 3 گل ، رضا احمدپور، رشنو، فريد اميري و محمد بيرانوند هر كدام يك گل به ثمر رسانند تا در نهايت اين بازي با نتيجه 7 بر يك به سود تيم ايران به پايان برسد.گفتني است، در گروه ب اين رقابت ها تركيه سرگروه شد و هلند به عنوان تيم دوم ، فردا حريف ايران در مرحله نيمه نهايي شد.


 آيا مي‌دانيم ! 

سن خردمندي ژاپني‌ها!

محققان دانشگاه واترلو در پژوهشي جالب نشان داده‌اند كه ژاپني‌ها با شكستن سنت قديمي بالا رفتن سن، در 25 سالگي به سن خردمندي دست پيدا مي‌كنند.

به گزارش ايسنا، به گفته محققان كانادايي، اين در حاليست كه آمريكايي‌ها به شكل سنتي‌تري عمل كرده و درك عميق را طي گذر زمان بدست مي‌آورند. در يكي از آزمايشات كه براي اندازه گيري پنج جنبه اساسي استدلال طراحي شده بود، محققان دريافتند كه شهروندان آمريكايي طي 50 سال، تا 22 درصد ارتقا پيدا كرده‌اند. اين جنبه‌ها شامل «تمايل به جست‌وجو براي فرصتهاي حل مناقشات»، «تمايل به جست‌وجو براي سازش»، «شناسايي محدوديت‌هاي خرد شخصي»، «آگاهي از وجود چند جنبه فكري براي يك مشكل» و «درك اين حقيقت كه مسائل ممكن است پيش از بهتر شدن، بدتر شوند» بودند. در آزمايشاتي كه با 100 نمره به انجام رسيد، هر دو گروه شركت‌كننده 25 و 75 سال ژاپني، از متوسط امتياز 51، براي خرد ميان گروهي يا درك جامعه برخوردار بودند. از سوي ديگر در ميان آمريكايي‌ها نتايج آزمايشات مشابه، نشان‌دهنده تفاوت امتياز از 45 تا 55 بين دو گروه سني بود. همچنين در بخش خرد ميان فردي يا درك روابط بين افراد، امتياز 225 شركت‌كننده آمريكايي از 46 به 50 رسيد.


 آيينه شهر 
 بدون شرح - همايون لنگرودي (بديع فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون