جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2472- تاریخ : 1391/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

حاجي‌بابايي:
اقدامات جديد آموزش‌وپرورش در حوزه سلامت افزايش مي‌يابد


آموزش عملي درس آمادگي دفاعي دانش آموزان پسر کليدخورد


كاغذ اخبـار


قـلـم معـلــم


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع فر)

  حاجي‌بابايي:
 اقدامات جديد آموزش‌وپرورش در حوزه سلامت افزايش مي‌يابد 

 
وزير آموزش و پرورش گفت: در حوزه بهداشت و سلامت، داشتن مراقب بهداشت در مدارس کافي نيست بلکه در کنار آن بايد بهداشت محيط مدارس و آگاهي دادن به دانش‌آموزان و ارتقاء دانسته‌هاي آنها در اين حوزه نيز مورد توجه قرارگيرد. حميدرضا حاجي‌بابايي در گفتگو با ايسنا، با اشاره به برنامه‌هاي حوزه سلامت وزارت آموزش وپرورش براي دانش‌آموزان اظهارکرد: با توجه به اهميت مباحث بهداشتي و سلامت احساس کرديم در حوزه فرهنگي پيشگيري و سلامت و يا اقدامات جديدي تعريف و ظرفيت‌هاي اين حوزه را گسترش دهيم و در اين راستا تبديل اداره کل سلامت تربيت بدني به معاونت و تشکيل سه زيرمجموعه در ذيل اين معاونت از اقداماتي است که انجام شده است.

وي افزود: درحال حاضر سه اداره کل در معاونت سلامت تربيت بدني با عنوان اداره کل سلامت و بهداشت، اداره کل تربيت بدني و اداره کل مراقبت از دانش‌آموزان در برابر آسيب‌هاي اجتماعي شکل گرفته است.

حاجي‌بابايي گفت: در بحث مراقبت‌ها تنها بحث اعتياد نيست که ممکن است براي دانش‌آموزان خطرآفرين باشد بلکه آسيب‌هاي ديگري نيز وجوددارد که بايد سعي کنيم در تمام کشور فرهنگسازي کرده و با کار در مدارس و همچنين کمک گرفتن از اولياء و خانواده‌ها از بروز آسيبها جلوگيري کنيم.

وي ادامه داد: با افزايش ضريب آگاهي دانش‌آموزان نسبت به آسيب‌هاي اجتماعي از مهمترين اهدافي است که براي اداره کل مراقبت در برابر آسيب‌هاي اجتماعي تعريف شده و بايد در تمام استان‌ها يک کار وسيع صورت گيرد.

وزير آموزش وپرورش عنوان کرد: در حوزه بهداشت و سلامت نيز تنها داشتن مراقب بهداشت در مدارس نيست بلکه در کنار آن بايد بهداشت محيط مدارس و آگاهي دادن به دانش‌آموزان و ارتقاء دانسته‌هاي آنها در اين حوزه نيز مورد توجه قرارگيرد. همچنين در اين زمينه همکاري خانواده‌ها نيز با آموزش و پرورش مورد تاکيد قرارگرفته است. به گفته وي همکاري مشترکي بين وزارتخانه‌هاي آموزش وپرورش و بهداشت و درمان صورت گرفته تا موضوعات در مباحث بهداشت و سلامت دانش‌آموزان توسعه و گسترش پيدا کند.

حاجي‌بابايي درباره دانش‌آموزان با بيماري‌هاي خاص نيز به ايسنا گفت: درحال حاضر 12.5ميليون دانش‌آموز در آموزش وپرورش درحال تحصيل هستند و اين تعداد جزئي از جمعيت 75 ميليون نفري کشور را تشکيل مي‌دهند بنابراين ممکن است براي نمونه پنج نفر دچار يک بيماري شوند که به صورت نسبي يکي از آنها نيز در جمعيت دانش‌آموزي اتفاق بيفتد.

وي در توضيح بيشتر گفت: پيگيري عمومي بهداشت و بيماري‌ها از وظايف وزارت بهداشت و درمان است و برخي از مساعدت‌ها نيز از سوي وزارت آموزش وپرورش در قالب برخي برنامه‌ها صورت مي‌گيرد که اين اقدامات در يک حيطه ملي توسط وزارت بهداشت صورت مي‌گيرد و ما نيز همراه اين وزارتخانه هستيم.

حاجي‌بابايي درباره مناسب نبودن وضعيت بهداشتي دانش‌آموزان عشاير نيز عنوان کرد: عشاير در نقاطي زندگي مي‌کنند که بايد خدمت‌رساني به آنها صورت گيرد که يکي از اين خدمت‌رساني ها ايجاد مدرسه است و همچنين در دسترس قراردادن آب شرب، شرايط محيطي و بهداشتي، ايجاد شرايط مناسب اقتصادي ـ اجتماعي ـ فرهنگي از شرايط ديگري است که بايد براي اين افراد مهيا شود.

وي ادامه داد: طي دوسال گذشته در خصوص تعدادمعلم اقداماتي صورت گرفته و همچنين با تشکيل مجتمع‌هاي روستايي مدارس ساماندهي شدند و معلمان عشاير نيز مورد توجه ويژه قرار گرفتند و سال 89 براي اولين‌بار اردوهاي ويژه دانش آموزان عشاير به مشهد مقدس انجام شد. وزير آموزش و پرورش گفت: مدرسه‌سازي براي دانش‌آموزان عشاير نيز به سرعت در حال انجام است و با توجه به تعابيري که از مجتمع‌هاي روستايي صورت گرفته وضعيت تحصيل دانش‌آموزان در تمامي روستاها به ويژه عشاير رشد پيدا مي‌کند.


 آموزش عملي درس آمادگي دفاعي دانش آموزان پسر کليدخورد 

 خبرنگارشاپرک- نغمه علي بيک زاده

آموزش عملي درس آمادگي دفاعي دانش آموزان پسر دوم دبيرستان با حضور مسئولين آموزش و پرورش و سپاه محمدرسول الله(ص) آغازشد. سيدعلي يزديخواه مديرکل آموزش و پرورش شهرتهران در مصاحبه با شاپرک ضمن اعلام اين خبرگفت: درس آمادگي دفاعي داراي يک بخش تئوري است که طي آن مسائل تاکتيکي، موضوعات نظام جمع، شناخت سلاح و آشنايي با آلودگي هاي ميکروبي وشيميايي به فراگيران آموزش داده مي شود.

وي با اشاره به اينکه دختران آموزش هاي عملي درس آمادگي دفاعي را نمي گذرانند اعلام کرد: امسال 49000 دانش آموز پسردوم دبيرستان در پادگان هاي سپاه حضرت رسول(ص) تهران بزرگ که در مناطق شمالي، شرقي، غربي و جنوبي تهران بزرگ و در خارج از شهرواقعند آموزش هاي عملي درس آمادگي دفاعي را فرامي گيرند. مديرکل آموزش و پرورش شهرتهران
اضافه کرد: طبق قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي هزينه اين آموزش ها از قبيل هزينه حمل و نقل و تأمين مربي و امکانات اوليه و تسليحات توسط سپاه تأمين مي شود. يزديخواه گفت: اين آموزش هاي در يک بازه زماني يک ماهه از بيستم فروردين ماه تا بيستم ارديبهشت ماه ادامه خواهد داشت و هر دانش آموز يک نيمروز تحت آموزش هاي عملي قرارمي گيرد و از نظر ارزش گذاري درسي، ده نمره عملي درس آمادگي دفاعي دانش آموزان مربوط به اين آموزش هاي عملي است و ده نمره ديگر مربوط به بخش تئوري آموزش ها مي باشد و کليه دانش آموزان پسر دوره دوم دبيرستان اعم از دانش آموزان مدارس دولتي و غيردولتي اين دوره آموزشي را مي گذرانند.


 كاغذ اخبـار 

رئيس مركز سنجش وزارت آموزش وپرورش خبرداد:

امتحانات نهايي مقطع متوسطه از اول خردادماه آغازمي شود

رئيس مركز سنجش وزارت آموزش وپرورش از ارسال سوابق بيش از 900هزار داوطلب كنكور سال91 خبرداد. به گزارش شاپرک و به نقل از مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، عرفي با اشاره به ارسال موفقيت آميز سوابق داوطبان كنكور سال91 گفت: سوابق بيش از 900هزار داوطلب كنكور با هماهنگي و
برنامه ريزي بخش هاي مختلف وزارت آموزش وپرورش به انجام رسيده است كه اين موضوع دال بر آمادگي وعملكرد مناسب اين وزارتخانه است. وي درادامه با اشاره به برنامه امتحانات نهايي تصريح كرد: امتحانات نهايي دانش آموزان سال سوم متوسطه نظري وفني وحرفه اي همچنين دانش آموزان سال چهارم (پيش دانشگاهي) از اول خردادماه آغازخواهدشد.

رئيس مركزسنجش وزارت آموزش وپرورش با اشاره به ويژگي برنامه امتحاني امسال اظهاركرد: مناسبت هاي ملي ومذهبي نظير چهاردهم وپانزدهم خردادماه دربرنامه امتحانات لحاظ شده تا
دانش آموزان ضمن شركت دراين مراسم با آمادگي كامل درجلسات امتحاني حضوريابند.عرفي ادامه داد: ‌امسال تعداد دانش آموزان شركت كننده درامتحانات خردادماه درپايه سوم نظري بيش از 600هزار نفر، پايه سوم نهايي درشاخه فني وحرفه اي بيش از 151هزار هنرجو و دردوره پيش دانشگاهي روزانه (سالي-واحدي) بيش از 440هزارنفر است. وي با تاكيد بر سخنان مقام معظم رهبري (مدظله العالي) ونامگذاري امسال به نام توليد ملي، حمايت ازكاروسرمايه ايراني خاطرنشان كرد: با برنامه ريزي وهماهنگي هاي به عمل آمده در بخش هاي مختلف وزارت آموزش وپرورش وتلاش دبيران انشاءا... امسال شاهد برتري نتايج نسبت به سال هاي گذشته دربرگزاري امتحانات خواهيم بود.بيش از 439 هزار نفر به صورت هماهنگ درامتحانات خردادماه شركت خواهند كرد.


رييس جامعه خيرين مدرسه‌ساز کشور خبرداد:

خيرين مدرسه ساز از دانش‌آموزان مستعد بي‌بضاعت در سال 91 حمايت مي‌کنند

رييس جامعه خيرين مدرسه‌ساز کشور گفت: از امسال خيرين مدرسه ساز حمايت از دانش آموزان مستعد بي بضاعت را در کنار تامين فضاي آموزشي در دستورکار قراردادند. محمدرضا حافظي در گفتگو با ايسنا، اظهارکرد: از سال جاري خيرين مدرسه ساز در کنار تامين فضاي آموزشي و پرورشي و کمک به حل مشکلات آموزش وپرورش حمايت از کودکان و دانش‌آموزان مستعد بي‌بضاعات را نيز در دستورکار خود قرارمي‌دهند و پس از شناسايي اين دانش آموزان که خانواده‌هاي آنها توان پرداخت هزينه هاي تحصيلي فرزندانشان را ندارند تحت حمايت خيرين مدرسه ساز قرارمي گيرند. وي افزود: درحال حاضر 135هزار خيرمدرسه ساز در سراسرکشور، 900خيربرون مرزي و هزاران دانش‌آموز خير با جامعه خيرين مدرسه سازهمکاري مي کنند و پيش بيني مي شود امسال بر تعداد اين خيرين افزوده شود.

رييس جامعه خيرين مدرسه‌ساز کشور تصريح کرد: برگزاري جشنواره‌هاي استاني از ارديبهشت‌ماه در سراسرکشور آغاز مي‌شود و امسال براي سومين‌بار جشنواره خيرين مدرسه ساز خارجي در امارات متحده عربي برگزارخواهدشد. حافظي با بيان اينکه امسال دامنه فعاليت مجمع خيرين مدرسه‌ساز به کشورهاي اروپايي نيز خواهد رسيد، گفت: بزودي مجامع خيرين مدرسه‌ساز در اين قاره و همچنين کشور کانادا راه‌اندازي و فعال مي‌شود.


موفقيت دانش آموزان ايراني در مسابقه نقاشي روز جهاني بهداشت

روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: هشت دانش آموز ايراني موفق به کسب رتبه هاي نخست تا پنجم مسابقه نقاشي روز جهاني بهداشت شدند. به گزارش ايرنا از مرکز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، مسابقه نقاشي روز جهاني بهداشت با شعار 'سالمندي و سلامت' در کشورهاي مختلف جهان و در رده هاي سني هشت تا 18 سال زير نظر سازمان جهاني بهداشت برگزارشد. براساس اين گزارش، 'همتا يزداني اميري' از استان مازندران رتبه نخست، 'فاطمه حيدرپور' از استان قم، 'مبينا سادات موسوي' از استان فارس، 'هادي يزداني اميري 'از استان مازندران و 'مليحه رضايي' از استان قم رتبه دوم اين مسابقه را کسب کردند. همچنين 'عرفان مژدهي' از استان گيلان، 'شيدا پورداداشي' از استان مازندران رتبه چهارم و 'زهرا صدري' از استان قم رتبه پنجم اين مسابقات را بدست آوردند. قراراست جوايز و لوح سپاس سازمان جهاني بهداشت روز سه شنبه 22 فروردين ماه جاري در مرکز همايش هاي رازي از سوي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي به اين دانش آموزان اهدا مي شود.


معاون وزير و رئيس سازمان نهضت سوادآموزي كشور:

اولويت سوادآموزي درسال 91 آموزش فردبه فرد است

معاون وزير ورئيس سازمان نهضت سوادآموزي كشور اولويت اجراي برنامه هاي سوادآموزي درسال 91 را آموزش فردبه فرد دانست. به گزارش شاپرک و به نقل از مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، باقرزاده، با اشاره به اهميت سوادآموزي در كشور گفت: يكي از سياست هاي راهبردي برنامه 5 ساله، ريشه كن كردن بيسوادي واستفاده از ظرفيت ها براي شتاب دادن به اين امر بوده است. وي بخش خصوصي را يكي از ظرفيت ها ذكركرد وادامه داد: درسال90 موفق شده ايم 40درصد برون سپاري كنيم كه اين كارباعث رشد سريع دربخش كمي آموزش مي باشد.

با حضور وزير آموزش و پرورش:

تجليل از دانش آموزان برتر المپيادهاي سال 1390 انجام مي شود

مراسم تجليل از دانش آموزان برتر المپيادهاي سال1390 با حضور وزير آموزش وپرورش و معاون علمي رييس جمهور انجام
مي شود. به گزارش پانا، همايش تجليل از 279نفر از دانش آموزان برتر المپيادهاي کشور در سال 1390 امروز 21 فروردين ماه در سال همايش هاي وزارت نيرو برگزارمي شود. بر اين اساس حميدرضا حاجي بابايي وزير آموزش وپرورش، نسرين سلطانخواه معاون علمي و فناوري رييس جمهور و مهري سويزي رييس مرکز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان در اين مراسم حضور خواهند داشت.اين همايش با حضور والدين 279 دانش آموز برتر المپيادهاي سال 1390 برگزار خواهد شد.


رأي مجلس به ‌بررسي با اولويت اصلاح قانون تعيين تکليف معلمين حق‌التدريس

براساس نظر نمايندگان مجلس، بررسي قانون تعيين تکليف معلمين حق‌التدريس در دستور کار مجلس قرار گرفت. به گزارش فارس، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در ادامه جلسه علني روزيکشنبه خود تقاضاي تغيير دستور براي طرح اصلاح ماده 7 قانون تعيين تکليف استخدامي معلمان حق‌التدريس و آموزشياران نهضت سوادآموزي را در دستور کار خود قرار دادند که وکلاي ملت هم با اين تغيير دستور موافقت کردند.موسي‌الرضا ثروتي نماينده مردم بجنورد در مجلس شوراي اسلامي طي توضيحاتي در اين رابطه در صحن علني مجلس گفت: طرحي در گذشته توسط نمايندگان تهيه شده بود که مربوط به استخدام معلمان حق‌التدريس بود. وي افزود: تعدادي معلم شرکتي نيز بودند که موضوع اينها در کميسيون آموزش و تحقيقات مورد بررسي قرار گرفت و تصويب شد و توسط کميسيون آموزش و تحقيقات به صحن مجلس ارجاع شد.ثروتي ادامه داد: همچنين تعدادي آموزشيار داشتيم که اين افراد مربوط به دانشکده‌هاي فني وحرفه‌اي هستند؛ به موجب قانون آموزشکده‌ها به وزارت علوم داده شده است. اين نماينده مجلس گفت: اين آموزشکده‌ها تعدادي حق‌التدريس دارند که اين افراد هنوز تعيين تکليف نشده بودند برهمين اساس کميسيون آموزش در دو مورد هم معلمين شرکتي و هم حق‌التدريس‌ها را بررسي کرد و در چارچوب طرح اصلاح ماده 17 قانون تعيين تکليف استخدامي معلمين حق‌التدريس به مجلس ارايه داد، لذا ‌از نمايندگان مي‌خواهم که به اين تغيير دستور راي مثبت دهند. وکلاي ملت با 116 راي موافق 19 راي مخالف و 17 راي ممتنع با تقاضاي تغيير دستور طرح اصلاح ماده 7 قانون تعيين تکليف معلمين حق‌التدريس به آموزشياران آموزشکده‌هاي فني و حرفه‌اي موافقت کردند.


 قـلـم معـلــم 

خواننده گرامي شما مي توانيد نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود را با موضوع آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان و روش ها و قوانين آموزشي جاري در آموزش وپرورش را براي استفاده در صفحه بچه?هاي مدرسه به آدرس الکترونيکي shaparakschool@gmail.com ارسال نماييد. همچنين در صورتيکه پيشنهاد يا انتقادي در ارتباط با اين صفحه از روزنامه شاپرک داريد نيز به همين آدرس ارسال نماييد. نظرات شما راهگشاي ماست.


آنچه دانش آموزان مدارس درباره سلامت و سالمندي بايد بدانند

محققان : ريحانه توکلي زاده، دلارام شادپور

قسمت اول

برخي از افراد که در طول زندگي زياد فعال نبوده اند ممکن است ناتواني هاي عمده ناشي از پيري را طبيعي و قابل قبول بدانند در حالي که افرادي که زندگي هاي پر جنب و جوش و فعالي داشته اند به راحتي نمي توانند حتي مختصري درد و محدوديت را در حرکات مفصلي بدن خود بپذيرند. گاهي اوقات اطرافيان در مورد استانداردهاي سلامت آنها اظهار نظر مي کنند و اگر اين موضوع را در فرد سالمند مشاهده نکنند او را دچار استرس مي نمايند.

گاهي اوقات ممکن است فرد سالمندي را براي برخورداري از مراقبت بيشتر مجبور کنند از خانه شخصي خارج شده و به سراي سالمندان برود. گاهي اوقات نيز بالعکس، فرد سالمندي که تمايل به زندگي در کنار سالمندان ديگر در سراي سالمندان را دارد به اجبار در خانه نگه مي دارند، فقدان سلامتي زماني تنش بيشتري مي کند که شخص، همسري را که از او مراقبت مي کرد از دست داده باشد. لذا بحث محوري اين مقاله استانداردهاي بهداشت رواني و سلامت رواني سالمندان است و سعي مي کند که شاخص هاي مورد نياز سلامت رواني در سالمندان را بررسي مي کند.

روان شناس به نام استانلي هال که معتقد است تجربه سالمندي، همانند بالا رفتن از تپه زندگي براي رسيدن به رشد و تکامل و سپس پايين آمدن آرام از سوي ديگر تپه به سالمندي است .سالمندي مجموعه هاي ارزشمندي از توانايي هاي بالقوه است که تعادل جديد، ديدگاه هاي تازه نسبت به ارزش ها و در نتيجه جهت گيري هاي نو و بينش عميق تر و تازه تري نسبت به مسائل زندگي را به دنبال دارد.بيشتر سالمندان از جهت ابعاد مختلف روان شناختي از جمله جنبه هاي شناختي، جنبه هاي عاطفي و جنبه هاي رفتاري که منظومه تشکيل دهنده ابعاد رواني سالمندي هستند بطور نسبي از سلامت و بهداشت رواني برخوردارند.

ادامه دارد...


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون